THOLENDERWIJS informatierubriek van de gemeente tholen WOENSDAG 27 NOVEMBER: VERGADERING KOMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING EIGEN BEDRIJF! IETS VOOR U 2 DECEMBER START VAN DE A.B.O.-KURSUS UITGEBREIDE OPENINGSTIJDEN WINKELS I.V.M. SINT-NICOLAAS BIJEENKOMST i.V.M. PROFIELSCHETS TOEKOMSTIGE BURGEMEESTER WAT LIGT TER INZAGE? R.E.C. ORGANISEERT EEN KURSUS "TONEELSPEL" Beter Wonen tijdelijk in Molenstraat Donderdag 21 november 1985 DE EENDRACHTBODE 5 SPREEKUUR WONINGSTICHTING Zaterdag 23 november '85 om 20.00 uur Gemeenschapscentrum "Meulvliet" te THolen PETER FABER MET MUZIKANT ROB BOONZAJER IN WILDE VAART SPREEKUREN B. EN W. Romanverfilming: "Dr. Zhivago" op vrijdag 29 november a.s. in dorpshuis "De Stove" te Stavenisse. PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Ring Herv. Ger. Jeugdverenigingen in Zeeland IN EEN LAGERE VERSNELLING Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 5 Sint Maartensdijk Tel 0 1 666-2955 Op woensdag 27 november a.s. vergadert de kommissie ruimtelijke ordening om half acht 's avonds in het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk. Deze bijeenkomst is openbaar en is dus voor elke belangstel lende toegankelijk. Vooraf kan gebruik worden gemaakt van het spreekrecht. Op de agenda staan onder meer de navolgende onderwerpen: Bezwaarschrift van dhr. C. Westerweel m.b.t. bestemmingsplan Muijepolder'Sint- Maartensdijk; De heer Westerweel heeft een bezwaarschrift ingediend n.a.v. de ter inzagelegging van dit plan. Het bezwaarschrift spitst zich toe op het gegeven dat in de nabijheid van een natuurreservaat een woonwijk tot stand komt. De druk op het natuurgebied zou als gevolg van die woonwijk te zwaar worden. Betrokkene acht dit onjuist en bepleit de aanleg van een bufferzone tussen het natuur gebied en de nieuwe woonwijk De heer Westerweel krijgt de gelegenheid om zijn bezwaarschrift staande de kommissievergadering nader toe te lichten. Burgemeester en wethouders merken op dat aanvankelijk ook Staatsbosbeheer en de Consulent Natuurbehoud wat moeite had den met de plaats van de nieuwe woonwijk. Nadat van gemeent- wege een aantal zaken werden gewijzigd werd alsnog met het ont werpplan ingestemd. Het ging daarbij om de aanleg van een ooste lijke en westelijke watergang, zodat een fysieke barrière zou ont staan; voorts zijn bruggen en trappen tussen het woongebied en het natuurgebied vervallen, terwijl een deugdelijke afrastering op de nieuw aan té leggen dijk wordt geplaatst. Daarmee is in redelijkheid gewaarborgd dat het funktioneren van het natuurgebied niet wordt aangetast. Overigens sluit de nieuwe woonwijk niet direct op het natuurgebied aan, maar op het wan delgebied. Ook de geluidhinder door de geprojecteerde ontslui- tingsweg zal binnen de perken blijven. Het aantal verkeersbewe gingen zal niet hoger liggen dan 2450 motorvoertuigen per etmaél. De ter plekke aanwezige dijk maakt dat er geen hogere geluidsbe lasting dan circa 35 dba. zal ontstaan. De kommissie wordt gevraagd een advies uit te brengen. Bezwaarschrift Rijkswaterstaat t.a.v. 5e herziening ontwerp-be- stemmingspian "Buitengebied In de 5e herziening van het bestemmingsplan "Buitengebied" is o.a. aan het Rammegors, een ingedijkt voormalig schor langs de Schelde-Rijnverbinding, de bestemming "beschermd natuurge bied" toebedeeld. Het gebied Rammegors is destijds ontworpen, Op het gemeentehuis melden zich regelmatig belangstellenden voor het starten van een eigen bedrijf. Vraag daarbij is of kan worden aan gegeven in welke branche of sector mogelijkheden zijn voor het starten van een levensvatbare onderneming. Daarnaast is het gemeentebe stuur bekend, dat een aantal (agrarische) bedrijven in onze gemeente een inkomensaanvulling wensen en als zodanig ook zoeken naar nieu we bedrijfsaktiviteiten. In overleg met het bestuur van de Z.L.M.-afde ling Tholen hebben burgemeester en wethouders zich over die situatie beraden. Onderzocht is welke bedrijfsaktiviteiten in onze gemeente kleinschalig zouden kunnen worden opgezet zonder dat er direct sprake is van kapitaalsintensieve projekten, dan wel projekten die een zeer specialistische kennis vereisen. Gekonkludeerd is dat op dit moment een aantal aktiviteiten kunnen worden opgezet die - voor zover dat op termijn kan worden beoordeeld - goede marktperspektieven hebben, niet kapitaalintensief zijn en geen uitgebreide vakopleiding vereisen. Daarbij kan worden gedacht aan bijvoorbeeld: commerciële viskweek, de teelt van aardwormen of de kweek van champignons. Laatstge noemde aktiviteit vraagt echter al wat meer kapitaal. Het kollege heeft met deskundigen in deze branches kontakt gezocht en deze bereid gevonden op een nader te bepalen tijdstip voorlichting te geven over het "opstarten" van dergelijke bedrijfsaktiviteiten. Alvorens een voorlichtingsavond te organiseren, in samenwerking met de Z.L.M.-afdeling Tholen, is het gewenst inzicht te verkrijgen in het aantal geïnteresseerden. Belangstellenden kunnen zich dan ook schrif telijk of telefonisch (01666-2955, tst. 130) aanmelden op het ge meentehuis te Sint-Maartensdijk, Markt 1-5, postcode 4695 CE. Uiteraard moet worden aangegeven aan welke aktiviteit u denkt, waarbij ook andere suggesties welkom zijn aangelegd en gedeeltelijk benut als bergplaats voor specie die vrijkwam bij de aanleg van de Schelde-Rijnverbinding, alsmede voor de in het kader van het onderhoud van deze verbinding uit te voeren onderhoudsbaggerwerkzaamheden Volgens Rijkswater staat zal ook in de toekomst behoefte bestaan aan gebieden waar specie kan worden geborgen. Met de bestemming "beschermd natuurgebied" wordt voortzetting van specieberging in het Ram megors bij voorbaat onmogelijk gemaakt. De kommissie wordt gevraagd een advies uit te brengen. Sanering hoek Weststraat/Noordstraat te Sint-Annaland; In eerste instantie was voor dit gebied een plan ontwikkeld dat zich vooral richtte op kaalslag met wat "groen" als opvuller met daaraan gekoppeld de bouw van een aantal garages. De gemeentelijke plangroep bleek niet zo gecharmeerd van die opzet, zodat een nieuwe variant is bedacht. De nadruk bij het nieuwe plan ligt veel meer op behoud van bestaande strukturen en het versterken van de woonfunktie. Konsekwentie is wel dat ter plaatse nog een extra eigendom moet worden verworven, maar daardoor wordt het mo gelijk 13 woningen terug te bouwen. Met die aktie is dan wel de gehele woonomgeving aanzienlijk verbeterd. De kommissie wordt gevraagd een advies uit te brengen. Voorbereidingsbesluit t.b.v. de uitbreiding van de algemene be graafplaats te Stavenisse; De behoefte bestaat om de algemene begraafplaats te Stavenisse uit te breiden. Gekozen is voor een uitbreiding in oostelijke richting. Deze past het best in het patroon van Stavenisse. Tevens wordt voorkomen dat onnodig agrarische grond moet worden opgeofferd. De grondverwerving voor de uitbreiding is inmiddels gestart. Met één eigenaar is reeds overeenstemming bereikt, een andere eige naar, de ambachtsheerlijkheid, heeft zich inmiddels mondeling ak koord verklaard. Een aangrenzende eigenaar/bewoner, dhr. Van Driel, heeft telefo nisch bezwaar gemaakt tegen de gekozen uitbreidingsrichting. Gezien de stand van voorbereiding wordt de kommissie gevraagd advies uit te brengen over de te starten procedure voor dit uitbrei dingsplan. Bestemmingsplan Bedrijtsterrein Oud- Vossemeer; De kritiek van de Provinciale Planologische Commissie op dit plan is voor het gemeentebestuur reden geweest een aantal wijzigingen aan te brengen. De belangrijkste wijziging is wel dat de omvang van het bedrijfsterrein is gehalveerd. Die noodzaak was juridisch aan wezig, omdat onvoldoende kan worden aangetoond dat binnen de planperiode (1 0 jaar) behoefte bestaat aan een terrein van ruim 1 0 ha. Burgemeester en wethouders stellen voor tot ter-inzagelegging van het plan over te gaan. De kommissie wordt om een advies gevraagd. Op maandag 2 december a.s. gaat in sport- en gemeenschapscentrum 'Meulvliet" de allerlaatste A.B.O.-kursus van start. Met ingang van 1 januari 1986 zal deze kursus (Algemene Basis Opleiding) definitief ophouden te bestaan. Zij die belangstelling voor deze kursus hebben kunnen zich alsnog aanmelden (een eerdere advertentie leverde 6 kandidaten op) bij de sport-ambtenaar van de gemeente Tholen, dhr. P.v.d. Vlies, tel: 01666-2955. tst. 221. Onderstaand treft u enige informatie aan t.a.v. de laatste A.B.O -kursus: Hoe lang duurt een A.B.O.-kursus? De kursus duurt 1 2 weken en vindt plaats op een vaste avond in de week. Eén avond duurt 2 Vi uur. De totale opleiding omvat 30 uur. Wat kost een A.B.O.-kursus? De kursuskosten bedragen 65,- p.p. Voor de aanschaf van kursus- materiaal moet u met circa 1 5,- rekening houden (voor het A.B.O.- boek). Dit kunt u op de eerste kursusavond kopen. Hoe is de kursus ingedeeld? De opleiding omvat 2 onderdelen: leiding geven en sportgezondheids- leer. Meestal verzorgt één docent de gehele opleiding en zullen de onderdelen leiding geven en sportgezondheidsleer meer geïntegreerd worden behandeld. Het bestuur van de Stichting "Beter Wonen", houdt elke maandag van 10.30 tot 1 2.00 spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. In verband met het komende Sinterklaasfeest mogen de winkels in onze gemeente langer geopend zijn dan normaal het geval is. Voor een goede gang van zaken vermelden wij onderstaand de gewijzigde ope ningstijden. De wekelijkse koopavond is eveneens in dit schema opge nomen: donderdag 28 en vrijdag 29 november van 05.00 tot 21.00 uur zaterdag 30 november van 05.00 tot 1 7 .00 uur maandag 2 t/m woensdag 4 december van 05.00 tot 21.00 uur en op donderdag 5 december van 05.00 tot 1 8.00 uur. Niet alle middenstandsverenigingen hanteren dezelfde openingstijden. Bovenstaand schema geeft slechts een overzicht van de tijden waarop de winkels mogen open zijn. Let dus op de mededelingen die door de verschillende middenstandsverenigingen worden gedaan. De ope ningstijden i.v.m. Kerstmis en de jaarwisseling worden in de loop van december in deze rubriek gepubliceerd. "Wilde Vaart" is de titel van het nieuwe programma van Peter Fa- ber met muzikant Rob Boonzajer. De veelzijdigheid van Peter Faber behoeft allang geen betoog meer. Na zijn opvallende carrière als mi- mespeler, akteur bij het Werkt heater en in talloze speelfilms, verraste hij vervolgens een ieder met zijn eigen One-man-show. Hij toonde zich een ware artistieke duizendpoot door in elk nieuw programma andere bronnen van zijn rijke talent aan te boren. En met succes. Als akteur, jongleur, tapdanser, akrobaat en tekst schrijver is de faam van Peter Fa ber al ruimschoots gevestigd. Desondanks blijft zijn hang naar het nieuwe niet te stuiten In "Wilde Vaart", het vijfde theater programma van Peter Faber, zal muziek de extra dimensie vor men. Samen met muzikant Rob Boon zajer is Peter in "Wilde Vaart" volop muzikaal in de weer, Rob Boonzajer speelde voorheen mu ziek bij Hauser Orkater en het Werktheater en doet in veelzijdig heid niet onder voor Peter. Rob speelt een éénmansorkest met ten minste vijftien instrumenten. Uit de persreakties citeren wij: "Faber brengt alles tot leven in Wilde Vaart" (Gooi en Eemlan- der); "Wilde Vaart warme show van Peter Faber" (De Telegraaf). "Wilde Vaart van Faber werd boeiende warboel" (NRC-Han- delsblad). "Toon Hermans hoeft zich over zijn opvolging geen zor gen te maken" (Volkskrant) alle reden om met spanning uit te kijken naar een avond "Wiljie Vaart". Entree: leden 9,—; niet-leden ƒ10,Jeugd tot 18 jaar en 65-plussers 6,50. Voorverkoopadres: H. Nieuwen- huis Markt 28, te Tholen, tel. 01660-2363. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het kollege van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 25 november a.s. Loco-burgemeester J. Versluijs houdt zijn spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur Op datzelfde tijdstip vinden de spreekuren plaats van de wethouders L.J. Koopman en P. van Schetsen. Wilt u op een ander tijdstip met één van de kollegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, tel: 01 666-2955, tst. 215. De gemeenteraad van Tholen krijgt op donderdag 28 november a.s. om 20.00 uur de gelegenheid om ten overstaan van de Commissaris van de Koningin, dr. C. Boertien, ideeën met betrekking tot de aan de toekomstige burgemeester te stellen eisen van geschiktheid en be kwaamheid kenbaar te maken. Het gaat hier om een openbare bijeenkomst die plaats vindt in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Elke belangstellende kan naar de gesprekken komen luisteren. Ook u bent dus van harte welkom! Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om vergunning ingediend door: 1 De gemeente Tholen, voor het uitbreiden van een bedrijfs gebouw op het perceel, kadastraal bekend Sint-Maartens dijk, sektie N, nummer 698, plaatselijk gemerkt Schakelweg 2. 2. De Fa. Bouman-Potter, voor het uitbreiden van een meu beltoonzaal op het perceel, kadastraal bekend Poortvliet, sektie N, nummer 672 (ged plaatselijk bekend Molen straat. Deze bouwplannen zijn niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning, na verkregen toestemming van het kollege van Gedepu teerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor de onderhavige bouwplannen. Alvorens hiertoe over te gaan stel len wij een ieder in de gelegenheid om van 22 november tot en met 5 december 1985 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge- meentesekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 21 november 1985 Burgemeester en wethouders van Tholen. Het Regionaal Educatief Centrum "De Bevelanden-Tholen", en meer in het bijzonder de afdeling Kunstzinnige Vorming, heeft het vorig seizoen met veel sukses een kursus "Toneelspel" verzorgd. Twaalf deelnemers deden er aan mee. Om die reden start op dinsdag 10 december voor de tweede keer een kursus "Toneelspel". Deze "theaterwerkplaats" zal 12 weken duren en wordt verzorgd in het R.E.C.-gebouw aan de Molenvlietsedijk 5a te Tholen Iedere dinsdagmiddag van 13.30 uur tot 15.30 uur tot 25 maart 1986. Toneelspelen doe je niet alleen. Indien U belangstelling heeft neem een kennis mee. Natuurlijk kunt u ook alleen komen. Er is plaats voor ±1 5 personen. De twee lessen in de maand december zijn bedoeld als kennismaking en opwarmertje, na de kerstvakantie komt de kursus pas goed op gang. In de kursus Toneelspel" wordt aandacht besteed aan de basistech nieken van het toneelspelen zoals: houding, stem, rolinleving, tekst, beweging en....samenspel. Ook zal aandacht besteed worden aan mise- en -scène, schmink en het gebruik van kleding. In deze kursus wordt gestreefd naar een afgeronde produktie, een korte voorstelling. Indien alles lukt kunnen vrienden en bekenden het publiek zijn. De kursus staat open. voor iedereen die zin heeft om mee te doen. Goed kunnen spelen is niet noodzakelijk. De kosten zijn 50,-) zeer laag gehouden. Voor personen die geen baan hebben en op Tholen wonen 1 8,-) geldt nog een extra reduktie. De kursus staat onder leiding van Hetty van Leur. Wanneer u zich wilt opgeven kunt u bellen naar: Regionaal Educatief Centrum Tholen 01660-3194 en vragen naar Jan Amesz. Wij wensen u alvast veel speelplezier. regie DAVID LEAN met GERALDINE CHAPLIN, JULIE CHRISTIE, OMAR SHARIF Deze film, naar het bekende boek van Nobelprijswinnaar Boris Pasternak werd be kroond met maar liefst 6 Os cars. Het verhaal speelt zich af in het Rusland aan het begin van de 20e eeuw. Yuri Zhiva go, vroeg wees geworden, studeert medicijnen, maar zijn hart gaat uit naar poëzie. Hij trouwt,maar ontmoet korte tijd daarna een vrouw, Lara, die een onvergetelijke indruk op hem maakt. Na de okto- De organisatie van deze aktiviteit is in handen van de beheers kommissie van het Dorpshuis. Aanvang: 19.45 uur Entreeprijs: ƒ2,50 Leeftijd vanaf 14 jaar berrevolutie van 1918 verlaat hij zijn woonplaats Moskou en vertrekt met zijn gezin naar een buitenverblijf. Hij wordt gevangen genomen door de Partizanen en vindt na een jaar voor hem als arts te heb ben gewerkt, zijn huis leeg en zijn familie vertrokken. Yuri en Lara vinden elkaar weer, hoewel slechts voor zeer korte tijd, dan maakt de wrede loop der gebeurtenissen een einde aan hun idylle. THOLEN 23 nov. Peter Faber met muzikant Rob Boonzajer in "De wilde vaart" 20 u. Meulvliet 23 nov. Intocht St. Nicolaas 23 nov. Puzzeloriëntatierit MAC 23 nov. St. Jeugd en Jong.werk 19.30 u. disco, Meul. 21 nov. Bijeenkomst Plattel.vrou- wen 30 nov. Postduivententoonstel- ling, 16-22 u. Hof van Holland 29 nov. St. Nicolaas-feestmiddag voor de leden van de bejaarden- soos, 14.00 u. "Ten Anker" OUD VOSSEMEER 22 nov. Muziekuitvoering O.V.M. De Vossenkuil 23 nov. Concert Polyhymnia en Ichtus, 20 u. N.H. Kerk 23 nov. 13.45 u. intocht St. Nico- SINT MAARTENSDIJK 22 en 23 nov. Duivententoonstel- ling/ Sinterklaasfeest/ Bazar, P.V. De Zwaluw, Haestinge, vr vanaf 19 u. en za vanaf 14 u. 26 nov. Plattel.vrouwen, speculaas bakken, 19.30 u. de Oesterschelp, Tholen 27 nov. Plattel.vrouwen, mevr. Hoogedeure spreekt over ideetjes om de kerstsfeer thuis te verho gen, 9.30 u. POORTVLIET 23 nov. Rolleravond in Tolrust 26 nov. Cursusmiddag "Boerin zijn in streek en maatschappij", 13.30 u. Tolrust 30 nov. 16 u. intocht St. Nicolaas 30 nov. 14-17 u. verkoping in School met de Bijbel 29 nov. Rikken en klaverjassen in Café 't Centrum BERGEN OP ZOOM t/m 15 dec. Expositie Alda Vos met olieverven, aquarellen, pas tels en tekeningen, Markiezenhof 21 nov. Toneelstuk "Kinderen van een mindere God", met Josi- ne van Dalsum, 20.15 u. De Stoe- lemat 23 nov. Jaarconcert van harmonie Kolpings Zonen, 19.45 u. De Stoelemat film film film ROXY 2: Good girl, bad girl - 18 jr. do 20.15 u. vr en za 18.45 en 21.15 u.zo 16.15, 18.45 en 21.15 u. ma, di en wo Verlangens van een tiener - 18 jr. 20.15 u. CINEMACTUEEL 1: Het jaar v.d. draak - 12 jr. do 20 u. vr en za 19 en 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. ma, di en wo A passage to India 20 u. CINEMACTUEEL 3: Hot Bub- blegum, dikke liefde 16 jr. do 20 u. vr en za 19 en 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. ma, di en wo The killing fields - 16 jr. 20 u. Zaterdag werd in het Herv. Ver. gebouw "De Wingerd" te Tholen de ringbijeenkomst gehouden van de Herv. Ger. Jeugdverenigingen in Zeeland. Er waren ruim 100 jongeren te gast bij de Thoolse jeugdvereniging die deze keer de organisatie in handen had. Voor zitter J. Potappel uit Stavenisse sprak een woord van welkom, in het bijzonder tot de jeugdvereni gingen uit Middelburg en Dinte- loord die voor de eerste keer aan wezig waren. Daarna werd de opening verzorgd door J.V. St. Annaland, zij lazen uit 2 Thes. 2. Naar aanleiding van deze tekst en de verdere brieven sprak Ds. A.J. de Kieviet uit Oud-Vossemeer over "Gods tegenhouden". Nadat men in groepen over dit onder werp gesproken had, werden ge- zamelijk de antwoorden bespro ken. Er werd verder een film vertoond "De Christenreis", naar het boek van John Bunyan. Rond zes uur genoot men van een gezamenlijke maaltijd, waarbij gebed en schriftlezing verzorgd werden door J.V. Arnemuiden. J.V. Sta venisse hield de bijbelstudie, over de gelijkenis van 'De verloren zoon", waarna aan de hand van op stencil gezette opmerkingen een bespreking gehouden werd. Ds. de Kieviet sloot deze geslaag de bijeenkomst af. Uit de reacties van zowel organisatie als van de deelnemers bleek dat zij bijzonder tevreden waren met deze ont moetingen. Het samen praten, sa men luisteren en samen zingen, begeleid op de diverse muziekin strumenten die meegebracht wer den, smeedde een goede band, die kracht geeft om in de toekomst weer verder te gaan. De woningstichting Beter Wonen koopt twee huizen van dhr. A. Muller in de Molenstraat te St. Maartensdijk aan om voorlopig kantoorruimte te hebben. "De nieuwbouwplannen duren veel langer dan we gedacht hebben", zegt voorzitter L.A.M. Elenbaas. "We hebben zo geen schijn van kans voor 1 juli 1986 uit het ge meentehuis te zijn. Daarom heb ben we naar een tussenoplossing gezocht. Met de nieuwbouw wordt het wel 1987." Op de Haven in St. Maartensdijk zijn daarvoor twee mogelijkhe den, maar het gemeentebestuur wil niet dat daar ook de werk plaats komt. Beter Wonen wil die bij het kantoor hebben, zodat naar een andere plaats wordt uitgeke ken. De twee huizen in de Molenstraat worden met elkaar verbonden. Als het nieuwe kantoor klaar is, maakt de woningstichting in de Molenstraat twee goede huizen voor de verkoop of verhuur. Per 1 december gaat de eerste di recteur van Beter Wonen aan het werk: ir. E. Stuifmeel uit Tilburg. Op 1 januari 1986 wordt de wo ningstichting officieel zelfstandig met eigen administratie en tech nisch personeel, waardoor het dienstverband met de gemeente dan wordt verbroken. Voor het overige had Ben er in berust, dat zijn vrouw haar eigen weg ging en nauwelijks nog iets voor hem voelde. Bij het klimmen der jaren had hij er vrede mee gekregen, want wat gaf het, of hij er zich al aan ergerde of druk over maakte? Ze trok zich immers nergens wat van aan? Zo min als Hillie en Hans? Beiden hadden het egoïsme van hun moeder geërfd. De enige, die duidelijk haar aanhankelijkheid jègens haar vader liet merken was de jongste dochter, Hannelies, die veertien jaar oud was, toen de débacle op de Nehafa veroorzaakte, dat haar vader van de ene week op de andere zonder werk raakte... Advokaat van Alingen had kontakt opgenomen met zijn confrater In 't Veld, die de belangen van mevrouw Reinalda van den Ogenaller, ge boren Colippe behartigde. "De man gaat natuurlijk niet uit zijn woning, stel je voor! Vergeet dat maar rustig. Geert. Overigens, hij wil helemaal niet scheiden. Als je geen betere gronden hebt..." "Ze voelt zich bevoogd, waarde confrater. Hoe zou jouw vrouw het vinden, als jij de sleutels van haar auto verstopt en haar verbiedt elke week naar de kapper te gaan?" "Mijn vrouw heeft geen eigen wagen, maar als ik zeg, dat we moeten bezuinigen, omdat ik zonder werk ben geraakt, bovendien nog buiten mijn schuld, dan heeft de vrouw als echtgenote dat maar te aanvaarden. Als jij dat anders ziet, mag je het zeggen". "Ze voelt zich bedreigd in haar bestaan", lichtte In 't Veld verder toe, "want haar man verbiedt haar van alles: geen bridgemiddagen meer, niet meer thee en in de stad, de noodzakelijke inkopen in het dorp doen en bovendien op de fiets... En zo voort. Begrijp goed, Piet, als je het jaren goed gewend bent, kan een man niet verlangen, dat zijn vrouw van de ene dag op de andere overschakelt op een streng versoberend le vensritme. Overigens, die werkloosheidsuitkeringen zijn tegenwoordig helemaal niet slecht. Als je hoort, wat die man alsnog iedere maand krijgt... Tal van mensen moeten het met werken en soms hard werken met heel wat minder doen". "Weet ik. Maar mijn cliënt wil niet scheiden en gaat ook niet uit zijn woning. Onder bepaalde voorwaarden is hij bereid de autosleutels terug te geven". "Dat is al niet meer nodig. Er zijn reservesleutels gemaakt; mijn cliënt rijdt weer in haar eigen wagen". Beiden lachten. Maar Van Alingen was weer ernstig, toen hij zei: "Nu even spijkers met koppen. Wat doen we?" In 't Veld keek de ander nadenkend aan. "Je houdt voet bij stuk? Geen scheiding? "In eerste instantie: nee. Én evenmin wordt je eis tot on truiming van de woning gehonoreerd". "Nu ja, het was haar eis. Dus...goed, ik praat wel met haar. Misschien beziet ze het intussen weer anders". Maar Reina van den Ogenaller had er nu schoon genoeg van. De gedachte, dat ze, als ze toegaf, opnieuw de slaapkamer gemeenschap pelijk zou moeten delen en dat ze zich als van ouds weer alles zou moeten laten welgevallen door haar man, deed haar rillen van afschuw. Bovendien was ze niet van plan haar levensgewoonten te veranderen of aan te passen aan de nieuw ontstane situatie, doordat Ben werkloos was geworden. Dat is tenslotte niet mijn schuld en daarom wil ik er niet de dupe van worden. Een man alleen heeft voor zichzelf niet zoveel nodig; ik zit met drie kinderen en een groot huis, dus ik maak aanspraak op de girorekening en het huis. Alsmede op alles, wat er in staat. Natuurlijk ben ik bereid het nodige aan mijn man, na de scheiding, af te staan: meubelen en zo. En beddegoed. Maar hij zal moeten begrijpen, dat ik het meeste nodig zal hebben. Zegt u dat maar tegen hem. Bovendien volhard ik in mijn eis, dat hij zo spoedig mogelijk de woning zal moeten verlaten. Dat is voor beide partijen de beste oplossing. Ons huwelijk betekent niets meer; waarom zullen we het dan nog continuëren? Dat heeft toch geen enkele zin? Advokaat In 't Veld nam opnieuw kontakt op met zijn confrater en vertelde, wat de vrouw wilde. Deze lachte. ?'Geen rechter, die een dergelijke absurde eis inwilligt. Het echtpaar is in gemeenschap van goederen getrouwd, dus de helft van huis en inboedel is voor de man. Als zij uiteindelijk het huis wil, zal het getaxeerd moeten worden en zal ze hem de helft van het taxatiebedrag moeten uitbetalen. Ik heb 't huis bekeken: reken maar rustig op honderd vijf en twintig mille". Maar toen de advokaat een paar dagen later Ben van den Ogenaller bij zich op het kantoor had, was hij ddodernstig. "Het is menens bij je vrouw, Ben", verklaarde hij. Ze wil alles hebben: huis, girosaldo, haar eigen auto...alles. Jij moet - dat zijn zo ongeveer haar woorden maar ergens een onderkomen zien te vinden en dan kun je het nodige huis raad krijgen. Verder wil ze niet gaan; het zal echt knokken worden". "Wat adviseer jij?" vroeg de bezoeker geschrokken. Want nog altijd had hij gedacht, dat het een soort gril van zijn vrouw was. De soep wordt immers nooit zo heet gegeten als ze wordt opgediend? Kwestie van geduld, dan draait ze langzaam wel bij en gaan we alles rustig door praten en zal ik haar wel overtuigen van de noodzaak, dat we ons levenspeil tijdelijk moeten veranderen. Op een veel zuiniger niveau. Dat kan, als we bereid zijn bepaalde dingen onszelf te ontzeggen: enkel in belangrijke gevallen de wegen gebruiken; het uitgaan beperken tot bijvoorbeeld eens in de maand; en geen cent extra meer aan Hans, want die is tegenwoordig een bodemloze put. Zo ongeveer zou hij het op een avond, als de beide oudsten niet thuis waren, rustig bespreken. In de overtuiging, dat Reina uiteindelijk zou inzien, dat het bittere noodzaak was. Maar nu dit...alles, wat hij had kunnen verwachten, maar dit niet. Van Alingen dacht na. "Je kunt voet bij stuk houden. Je huis uit gaan is natuurlijk een dwaasheid; dat hoef je niet te doen. Waarschijnlijk zal mijn confrater de kwestie van scheiding tussen tafel en bed zo spoedig mogelijk aanhangig maken. Jouw gewezen functie in aanmerking ne mende, zal de rechter niet buiten jou om een beslissing nemen. Hij zalje willen horen. H et duurt dan allicht wel een paar weken. Tot zolang moet je het proberen uit te zingen. Ga zo min mogelijk van huis en zorg ervoor, dat je overal sleutels van hebt. hè? Uit mijn praktijk weet ik gevallen, waarin de vrouw het leven van haar man zo zuur maakte, dat hij uiteindelijk de weg van de minste weerstand koos en er van door ging. Houd je hoofd koel en weet. dat ik achter je sta".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 5