Mengvorm vaste en variabele reinigingsrechten is accoord VVD laadt accu's op met mosselen Lokale omroep van start SI.QVH r Donderdag 14 november 1985 DE EENDRACHTBODE 9 Commissie financiën vindt 20 gulden vastrecht en 20 gulden per pak vuilniszakken goed Alle fracties in de Thoolse gemeenteraad stemmen in met de invoering van een vast bedrag aan reinigings rechten van 20 gulden per woning en verlaging van de zakkenprijs van 26 naar 20 gulden per pak van 20 huisvuilzakken. Dat bleek donderdagavond na drie uur discussie van de commissie financiën, waarin SGP, PvdA, CDA en VVD vertegenwoordigd zijn. De éénmansfractie van de RPF/GPV(P. van Belzen) is daar niet bij, zodat zijn standpunt pas in de raadsver gadering te vernemen valt. Zwartgallig Onbevredigend Goede richting Containers In 't midden Eén pak gratis Voorzitter Ph. v.d. Hoek: Goede verkiezingen Zo'n 45 Thoolse en Fliplandse liberalen hebben vrij dagavond bij het open haardvuur en onder kaarslicht met een mosselmaaltijd de accu's opgeladen voor de komende raads- en kamerverkiezingen. In de kantine van Camping Stavenisse voorspelde voorzitter Ph. van den Hoek goede verkiezingen en Provinciaal Propagandist Pilaar riep de VVD'ers op er keihard tegenaan te gaan en de schoenzolen te verslijten. Voortzetten Scholing Koopkracht In alle ernst Vier ton tekort Na sinds 1969 zitting te hebben in het bestuur van de voetbalvereniging "WHS" te Sint Annaland, waarvan de laatste tijd voorzitter en omdat wisseling van de wacht aanstaande lijkt te zijn, kreeg Adrie Scherpenisse de zilveren KNVB speld uitge-i reikt. Dat gebeurde vrijdagavond in de kantine door de KNVB vertegenwoordiger van West Brabant mr. L. Haverman in tegenwoordigheid van het federatiebestuur van het eiland Tholen, WHS bestuurders en een aantal leden met hun partner. Tegelijkertijd werd ook mevr. Scherpenisse in de bloemetjes gezet. Bewondering voor energie Voortreffelijk Nieuw bestuur De grote dag Stromingen Genoeglijke luisteruren Eens in je leven Enorme geestdrift Drijfveer Reclame Extra functie PROGRAMMA Nieuwe leden Pas na twee uur praten kwam de commissie aan de tarieven toe, want eerst ontstond er grote ver warring over zware kritiek van WD-raadslid M. van Damme over dubbeltellingen in de exploi tatie-opzet. Hij had dat eerder in de commissie openbare werken al gesignaleerd en gevraagd dat in tern uit te zoeken door overleg van de secretarie-afdeling finan ciën en gemeentelijke ontwikke ling. Dat bleek niet gebeurd te zijn en toen wethouder P. van Schet sen en chef financiën C. Meertens er niet uitkwamen, werd er op aanwijzing van de publieke tribu- nejwaar wethouder Koopman, de raadsleden Heijboer, Moerland en v.d. Heuvel en financieel amb tenaar Keur zaten) maar een schorsing ingelast. Voor commis sievergaderingen is dat een zeld zaamheid. Van Damme noemde de prognose van b en w voor de vuilnisop haaldienst en verwerking op de stortplaats Tuttelhoek 'zwartgal lig'. De huidige exploitatiekosten zijn 19 gulden per ton afval, maar na uitbreiding van het Tuttel hoekje kwam het collega aan ƒ31,50. Volgens Van Damme moest dat maar 21 a 22 gulden zijn, want 80.000 van de 250.000 geraamde kapitaalslasten zouden kunnen vervallen doordat de ou de stortplaats afgeschreven zou zijn. Verder was er voor aanvul lend geo-hydrologisch onderzoek teveel geraamd. Kernpunt bij het WD-raadslid was, dat er 100.000 gulden voor afdekking van de stortplaats dubbel opgenomen was. "Het is helemaal niet de bedoe ling om een rel te schoppen, daar houd ik niet van, maar de cijfers moeten reëel zijn, geen bangma kerij. Voor de tweede fase van het Tuttelhoekje is er met cijfers ges meten, 't is overtrokken. De korte en lange termijn lopen door el kaar en zijn op verschillende ma nieren belicht", aldus Van Dam me. Hij schreef dat toe aan het feit, dat zowel financiën als ge meentewerken aan de prognose had gewerkt. "Èr wordt een on juiste voorstelling van zaken ge geven. Op de lange termijn is er eerder een verlaging dan een ver hoging en dan krijg je een heel ander beeld. Dan is het schrikef- fect van die ƒ31,50 per ton afval weggenomen", aldus Van Dam me. "Op korte termijn verandert dat niets", antwoordde wethouder Van Schetsen. "Op lange termijn wel, wanneer bepaalde zaken in derdaad als het ware dubbel op genomen zijn. Ik kum er echter nu niet uit, al proef ik de onbevredi gende situatie." Na enig overleg zegde hij toe, een exploitatie voor de komende tien jaar te zullen to nen voordat het voorstel in de ge meenteraad zou komen. Dat hoefde niet voor Van Dam me. "Meertens weet 't veel beter dan ik en als hij me gelijk geeft, dat die ton Mee keer gerekend is, dan krijg je in 1992 voor de af dekking van de stortplaats geen 1.2 maar 3 a 4 miljoen gulden", aldus het WD-raadslid. "Die veronderstelling - voorzich tig uitgedrukt is juist", liet de wethouder weten, waarna hij de vergadering voor twintig minuten schorste. Aan het intern beraad nam ook wethouder Koopman deel, alsmede de ambtenaren Meertens en Keur(financiën) en Blaas(gemeentewerken), die ook op de tribune zat. Na de hervatting zei Van Schet sen, dat er tot 1990 700.000 gulden nodig is voor afdekking van de stortplaats en die is beschikbaar als elk jaar 1 ton gereserveerd wordt. De kosten per ton blijven dan 19 gulden tot het moment van afdekking in 1990. "De gevolgen op langere termijn zullen we nader op papier zetten. Het ver schil in berekening van de lasten zit in het systeem van afschrijving op annuïteitsbasis en reservering. Als je langer op Tuttelhoek blijft storten, blijft ook de reservering van een ton nodig", zei de wet houder. "Ik krijg geen afdoende ant woord, maar ik begrijp, dat ik in de goede richting zit", merkte Van Damme op. Het WD-raadslid stelde voor, op basis van vrijwilligheid gezinnen de keuze te laten een kleine con tainer te nemen in plaats van plastic zakken. "Men heeft een gruwel aan de zakken omdat 't onhygiënisch is. Ze worden vaak van het schuurtje door de kamer naar de voorkant gebracht en dan druipt er water in de kamer. Als je de burger laat kiezen, neemt het overgrote deel een container, 't Is het onderzoeken waard", vond Van Damme. De wethouder liet weten, dat b en w die zaak al eens besproken hebben, maar toen was de conclusie niet zo positief. Hij toonde zich echter bereid, de con tainers bij de commissie openbare werken op de agenda te zetten. Over de invoering van een vast bedrag aan reinigingsrechten was er geen verschil van mening in de commissie, al werden er nog wat variaties voorgesteld. "Dat men sen nu met een personenauto zonder vergoeding op het Tuttel hoekje storten, is onbevredigend. De steeds dalende verkoop van vuilniszakken is ook een aanwij zing, dat je naar een ander sys teem moet", zei PvdA-raadslid J. de Bres. Hij stelde voor om het vast recht op 17,50 in plaats van 20 gulden vast te stellen om al leenstaanden en bejaarden wat te ontzien. "Je moet toch niet te klein van de mensen denken, want grof- en tuinafval kan men ook meege ven", bracht Van Damme naar voren. ',Ten opzichte van de mensen die aangewezen zijn op de vuilniszak, is het gratis storten op het Tuttelhoekje niet leuk. Daar om is het billijker om een hoger vastrecht te hebben. Ik vind 20 gulden behoorlijk geslaagd: 't is in het midden geprikt. Die twintig gulden moet je zien als een ver goeding voor de verwerking van het afval op de stortplaats. Ik heb lang met de gedachte gespeeld om vastrecht per pand in te voeren, zonder zakkenheffing, maar dat is onbillijk in verband met de grote re vervuilers. Reinigigsrecht in de zakkenprijs verwerkt, is het meest billijk, maar de mengvorm met vastrecht is beter. Om aan het zwerfvuil een einde te maken zou je het vastrecht eventueel moeten verhogen en de zakkenprijs moe ten verlagen", aldus M. Van Damme. CDA-raadslid W.L. Bijl was het daarmee eens. "Mensen die gratis storten, verpesten dik wijls het milieu omdat ze thuis een voorraad vuil vormen voordat 't naar Tuttelhoek wordt gebracht. Dat trekt ratten aan. Eigenlijk zou de 20 gulden vastrecht hoger moeten om gratis storten te ver minderen", zei Bijl. Het liefst zou hij de personenauto's bij de stort plaats laten betalen, zoals de be heerder van Tuttelhoek nu ook rekeningen uitschrijft voor vracht en bandenwagens. Volgens wet houder Van Schetsen zou er dan personeelsuitbreiding nodig zijn. SGP'er M. Dijke lanceerde nog een opvallend idee, namelijk ver hoging van de voorgestelde vaste reinigingsrechten van 20 naar 26 gulden, waarbij iedereen dan een waardebon op naam voor gratis 1 pak vuilniszakken zou krijgen. "Je geeft dan zakken aan mensen die gratis storten en volgens de cijfers nemen 2300 gezinnen nu geen zakken af. Verhoging van het "We verkeren in een unieke posi tie", zei Pilaar, "namelijk een verliespositie en dat is ons voor deel. We moeten niet lijdelijk toezien en een folder in de bus doen, maar aanbellen en via de scholen jongeren benaderen". Een voorbeeld van de inzet gaf kamer-kandidaat H.A.L. van Hoof, die aan de vooravond van zijn 39ste verjaardag helemaal uit Alkmaar naar het verre Stavenisse was gekomen om met name over het economisch beleid te spreken. De oud-marine-officier is nu vak bondsmedewerker bij de Ned. Centrale voor Hoger Personeel, zodat hij veel met het bedrijfs leven te maken heeft. Van Hoof was invaller voor A.W. Cevaal, die wegens ziekte verhinderd was. Van Hoof bracht naar voren, dat het kabinetsbeleid resultaat heeft gehad: de collectieve lasten zijn enorm gedaald, evenals het fi nancieringstekort, de werkgele genheid, de winsten en de parti culiere consumptie zijn verbeterd. "Het gaat goed en het beste is, dat dit beleid wordt voortgezet, zij het minder streng. De werkloosheid van 765.000 vinden wij absoluut niet acceptabel gezien ons uit gangspunt van zelfontplooiing, maar 250.000 mensen hebben wel een baan gekregen en ondanks dat er jaarlijks een extra aanbod van 70.000 mensen op de arbeids markt komt, is de werkloosheid gedaald. Een aantrekkende eco nomie is het belangrijkste voor de werkgelegenheid en daarmee hangt het vertrouwen van het be drijfsleven nauw samen. Van col lectieve arbeidstijdverkorting tot 32 uur moeten we geen overtrok ken verwachtingen hebben, want er zijn teveel organisatorische problemen. De kosten van de on dernemingen moeten we ook niet opvoeren. Van de Vut-regeling en deeltijdbanen zie ik meer effecten voor de werkgelegenheid. Er is ook meer inzicht in de ar beidsmarkt nodig en aan het vol komen scheef getrokken belo ningsgebouw moét wat gedaan worden. Het aantal moeilijk te vervullen vacatures neemt toe. Het is toch te zot, dat Philips en OCE van der Grinten mensen in het buitenland gaan halen. Voor werkgevers, werknemers en over heid ligt er een enorme taak op het gebied van scholing. De overheid zou ook doelmatiger moeten gaan werken. Dan is de eerste stap gezet naar minder ambtenaren, want nu is het over heidsapparaat uit z'n krachten gegroeid. Het is verstikkend. Met privatisering en deregulering is eveneens een belangrijke bezuini ging mogelijk. Met een kleiner aantal ambtenaren heb je wel een goede bezetting nodig en dan moeten de salarissen verbeterd worden", aldus de liberale ka merkandidaat. Hij wees erop, dat het CDA de deur naar de PvdA had opengezet, zodat er volgens Van Hoof maar 1 zekerheid was voor de voortzetting van het zui nige, sobere beleid: stem VVD. Tijdens de discussie kwam de V.U.T., de arbeidstijdverkorting, het Bedrijfsverzamelgebouw en de Generale lastenverlichting nog ter sprake. Van Hoof constateer de, dat de bereidheid om af te zien van meer loon ten behoeve van arbeidstijdverkorting aan het af nemen is. "Men wil de koopkracht zien stijgen. Als brandweerlieden zestig uur werken, zou je zeggen: ze vragen om meer brandweerlie den., neen, men vraagt om 400 gulden", zei de kamerkandidaat, die rond elf uur met een attentie vanuit de donkere Scheldseweg richting Alkmaar reed om z'n verjaardag te gaan vieren. vastrecht levert 42.000 gulden op(7000 x 6,-). De zakkenprijs op zich is een redelijke verdeling van de kosten. Als we het voorstel van b en w aanhouden, gaat een al leenstaande behoorlijk wat meer betalen", zei Dijke. Van Damme was 't daarmee niet eens. "Iemand die één keer per veertien dagen een vuilniszak meegeeft, krijgt een lastenver zwaring van een rijksdaalder. Dat is maar een kleinigheid. En als De Bres het vastrecht van 20 gulden naar 17,50 wil verlagen, moet hij een dubbeltje per plastic zak meer gaan rekenen of een lager dek kingspercentage van de totale kosten van de reinigingsdienst ac cepteren", was de reactie van de VVD'er. "Toch zit er wat in", zei de libe raal over het voorstel van Dijke, maar De Bres wilde die richting niet uit. "Je dwingt mensen om zakken te nemen." Ook wethou der Van Schetsen was weinig en thousiast. Hij beschouwde het voorstel als een ludiek idee en voegde de SGP'er toe: "In alle ernst, dit voorstel is geen wezen lijke bijdrage aan een oplossing voor dit probleem. Je geeft 140.000 zakken (7000 a 20) weg en krijgt er maar 42.000 in plaats van 140.000 gulden voor, zodat je er één ton bij inschiet. Misschien gaan de mensen die nu gratis storten en dan toch een pak vuil niszakken krijgen, die zakken wel voor 15 gulden verkopen. Ik denk ook niet, dat de gratis storters zich door die pak zakken tot een an dere gedragslijn laten brengen", aldus de wethouder. Dijke bleef moeite met het voor stel van b en w houden, maar aangezien hij constateerde, dat het SGP-alternatief niet haalbaar was, wilde hij voor 1986 met de nieuwe opzet accoord gaan. Dijke wenste de reinigingsrechten niet als aanvulling voor de algemene middelen te zien. "Een dekkings percentage van 70% van de kosten vind ik het maximum. Alles wat daar boven komt, moet naar de reserves." Bijl vond dat een zware uitspraak. De wethouder wilde de voorge stelde tarieven in elk geval niet verlagen, want jaarlijks moet er uit de algemene middelen vier ton bijgepast worden bij de vuilni sophaaldienst. Aan de zakkenprijs wilde Van Schetsen vasthouden, want dat maakt de mensen mi lieubewuster: om zakken te spa ren, worden glas, papier en schil len- gescheiden meegegeven. De wethouder rekende voor, dat bij een gemiddeld gebruik van 60 vuilniszakken, momenteel 78 gul den wordt betaald(3 x 26) en na 1 januari 80 gulden (3 x 20 zakken prijs en 20 gulden vastrecht). De Bres zag in het nieuwe systeem een kleine verhoging, met name alleenstaanden die weinig vuil niszakken meegeven, zijn duurder uit. Hij hechtte er evenwel aan, bij zo'n belangrijk voorstel als de rei nigingsrechten als gemeenteraad op één lijn te zitten. Dat lukte in elk geval in de commissie finan ciën. WHS-voorzitter A.C. Scherpenisse begin! aan zijn dankwoord, nadat hij van KNVB-bestuurder mr. L.F. Haverman de zilveren KNVB-speld had ontvangen wegens zijn verdiensten voor de St. A nnalandse voetbalvereniging, waar hij jarenlang wedstrijdsecretaris was. Rechts mevr. Scherpenisse, die in de bloemetjes werd gezet. De heer Haverman benadrukte dat er bestuurders zijn, die in een vereniging letterlijk "zitting" hebben, maar Scherpenisse leek eerder een ijvere bij, dan een zit tend bestuurslid. Hij deed altijd wel wat voor WHS. Vooral in zijn periode als wedstrijd-secretaris toonde hij inzicht. Hij had goede contacten met zusterverenigingen. Hij was constant met de zaken van WHS bezig en daarvoor ook nog al eens weg, zodat mevrouw Scherpenisse soms de boeman moest spelen en in elk geval heel wat telefoontjes heeft moeten verwerken. Daarvoor werden haar namens de KNVB bloemen aangeboden. Zich opnieuw tot dhr. Scherpe-' nisse richtend, zei mr. Haverman dat hij het naar zijn mening voor treffelijk deed in zijn bestuurspe riode. Al die jaren doorstond hem de bouw van WHS voor ogen en dat zo mogelijk excelcior. Voor wat door Scherpenisse vopr de voetbalsport in het algemeen en voor WHS in het bijzonder was gedaan, werd hem de zilveren KNVB speld toegekend. Je mag dit ereteken met trots dragen, vond Haverman, die er van over tuigd was, dat hij Scherpenisse ook in de toekomst nog wel eens ergens in een voetbalcollege zou tegenkomen. In welke vereniging en in welke functie Scherpenisse nog gaat optreden, hij zal het al tijd met grote inzet doen, zo be sloot Haverman zijn toespraak. De onderscheidende toonde zich in een weerwoord zeer verrast met de onderscheiding, temeer omdat hem van het gebeuren op deze avond helemaal niets bekend was. Namens het bestuur voerde pen ningmeester C. Rietveld het woord, nu vice-voorzitter J. Vroe- gop verhinderd was. Rietveld zei vol bewondering te zijn voor de energie van Scherpenisse en voor zijn kennis van alles wat zich op het voetbalgebied in deze regio afspeelt. Opnieuw werd ook mevr. Scherpenisse in de dank betrok ken en een cadeaubon overhan digd. Federatie-voorzitter J. de Laater uit Tholen noemde Scherpenisse een figuur die men overal tegen kwam. Een voorzitter die met iedereen goede vrienden is, zal een vereniging niet kunnen lei den. meende De Later. Het voet bal op Tholen heeft mensen als Adri nodig en als zo iemand weg valt, is het een groot gemis. De Laater vermoedde dat mevrouw Scherpenisse nogal eens gemop perd zal hebben, zoals ieder be stuurder dat ook van zichzelf wel weet, maar anderzijds zal ze dat werk van haar man de eerste tijd misschien nog meer missen dan hij zelf. Anderzijds vermoedde de Laater dat er voor Scherpenisse altijd wel een plaats zou zijn in het federatiebestuur. Oud WHS trainer N. de Frel, die met zijn vrouw ook aanwezig was evenals de huidige trainer G.v.d. Meeberg, herinnerde er aan, Adri al gekend te hebben als energiek voetballer en vervolgens als een voortreffelijk wedstrijdsecretaris. Als voor die functie door de KNVB nog eens ooit een cursus wordt gegeven, kan men Scher penisse wel meteen als docent ne men, vond De Frel. De oud-WHS trainer vond het spijtig dat hij tij dens zijn tweede WHS-periode Scherpenisse niet als wedstrijd secretaris terugvond. Hij werd voorzitter in een moeilijke perio de voor groen wit. Kritiek is alleen maar te vermijden door niets te doen. niets te zeggen, niets te zijn. merkte De Frel op en hij was er van overtuigd, dat elke vereniging Scherpenisse met open armen zal ontvangen in een voor hem pas sende functie. Ere-voorzitter A.J. Soeters zei-de verdiensten van Scherpenisse heel goed te kennen en feliciteerde hem met de onderscheiding, ter wijl Thijs Fase dat namens de le den deed onder de verzekering dat alle leden van de inzet van Scherpenisse voor WHS op de hoogte zijn. In een herhaald dankwoord tot de laatste sprekers, mede namens zijn vrouw, zei Scherpenisse dat deze avond de ene verrassing na de andere volgde. Hij toonde zich verheugd met de federatie-dele gatie, met de woorden ook van de oud-trainer, ere voorzitter en het namens de leden gesprokene. De commissie van goede diensten o.l.v. ere-voorzitter A.J. Soeters die na het aftreden van het nog functionerende bestuur kandida ten heeft benaderd voor de vaca tures, heeft van de volgende men sen een bereidverklaring ontvan gen: dhr. G.T. Bril(de nieuwe directeur van de Casembrootschool), mevr. A.M. Broekhoven-van Ginderen en de heren J. Burgers(actief spe ler 2e elftal en jeugdleider), J.J. Bruijnzeel, W.J. Mosselman(oud- speler), C.M. Noorthoek(oud- penningmeester), S.J. Vermaas, J. Vroegop Johzn.(huidig vice-voor- zitter en oud-voorzitter) en S. Westdorp(le elftalspeler). De le den moeten hierover nog beslis- 'sen. Versluijs bracht verder naar vo ren, dat het zaterdag voor de Sloth 'de grote dag' was. "Waartoe een kleine gemeenschap als Tholen al niet in staat is, want ook nu weer is Tholen erin geslaagd als eerste gemeente in Zeeland met een lo kale omroep van start te gaan. Van etherpiraterij naar een gele galiseerde lokale omroep lijkt op het oog een kleine stap, maar wat daarvoor allemaal is komen kij ken, blijft slechts gissen. Door een betrekkelijk kleine groep zijn, in het bijzonder de afgelopen maan den, bergen werk verzet. Het ge meentebestuur is daarvoor dank verschuldigd, want ook wij on derkennen de behoefte en de mo gelijkheden van een lokale om roep. Een vorm van kleinschalige massacommunicatie die haar ka rakter in belangrijke mate ont leent aan de doelgroep. De lokale omroep is een voorziening voor en door de Thoolse gemeenschap." De loco-burgemeester zei verder, dat de Sloth zich in organisatie, opzet en aanpak onderscheidt van andere lokale media, zoals bij voorbeeld de krant. "Ze zal moe ten zorgen voor een zo groot mo gelijke betrokkenheid en deelna me van het publiek. Dat vraagt uiteindelijk ook de kabelver- gunnning die op 12 september door de minister van WVC werd afgegeven aan het bestuur van de Sloth, nadat de gemeenteraad op 19 augustus een verklaring van representativiteit had toegekend. De raad sprak daarbij waardering uit voor de brede opzet, alsmede het feit, dat men bereid is - zo blijkt uit de statuten - een objec tieve berichtgeving na te streven en bij de programma-samenstel ling rekening wil houden met de sociale en maatschappelijke stro mingen binnen de Thoolse sa menleving", aldus Versluijs. Ingaande op de financiële pro blematiek zei de wethouder, dat de Sloth het voorlopig zal moeten doen met de acties van de vereni ging vrienden van de Sloth, die hij gaarne wilde aanbevelen. Hij bracht zijn persoonlijke betrok kenheid tot uiting door zich als lid aan te melden en daadwerkelijk een formulier te tekenen. "Hope lijk zullen op niet al te lange ter mijn de financiële problemen tot het verleden behoren. Daarvoor is het dan wel nodig, dat er een wij ziging van de mediawet tot stand komt, die maakt dat een gedeelte van de omroepbijdrage ter finan ciering van de lokale omroep wordt aangewend. Voorlopig is dit toekomstmuziek", zo besloot Versluijs. Hij wenste bestuur, medewerkers en vereniging tenslotte van harte geluk met deze heuglijke dag en de luisteraars voor de toekomst Veel genoeglijke luisteruren. Met het indrukken van de startknop van een bandrecorder gaf de lo co-burgemeester het officiële startsein voor de lokale omroep Tholen. "lk hoop dat de wethouder nooit spijt zal hebben van zijn lidmaat schap. Wij zullen ons best doen", was de reactie van de Sloth-secre- taris. Verenigings-voorzitter L. Ottevanger hoopte, dat velen het voorbeeld van Versluijs zouden volgen. "Dat zal nodig zijn om dit station in de lucht te houden." Ottevanger bracht naar voren, dat je een belangrijke gebeurtenis als de opening van een radiostation maar eens in je leven meemaakt. "Ik hoop, dat alle moeite die de vele medewerkers zich getroost hebben, de nodige vruchten af zullen werpen: het bevorderen van het sociale en culturele leven binnen onze gemeente en het ob jectief brengen van radio- en tele visie-programma's. De voorzitter liet weten, dat hem veLe keren de vraag is gesteld: hoe hebben jullie dit voor elkaar ge kregen? "Als je de radiostudio ziet. een grote stad als Amsterdam zou er trots op zijn. Door een enorme geestdrift en een niet te stuiten werklust van diverse me dewerkers hebben wij dit bereikt. Omdat we in eerste instantie zon der gemeentesubsidie werken, moesten we dit jaar al de lucht in omdat we anders de bijdrage van het ministerie van WVC(5000 gulden) zouden missen. Dat een dergelijke snelle start niet zonder gevolgen is, zal duidelijk zijn. De medewerkers zijn niet opgeleid en er zijn er te weinig. We hebben nog geen financiële reserve voor vervanging van belangrijke appa ratuur, maar dit hoeft allemaal geen negatief stempel te drukken op de kwaliteit van de Sloth. Wanneer echter de bevolking en de gemeenteraad ons streven niet zullen steunen, dan wordt het an ders." Ottevanger hoopte, dat de eerste programma's een drijfveer zijn voor uitgebreidere samenwerking tussen de Sloth en de gemeente. "Wanneer we op een of andere manier uw hulp nodig hebben, laat ons en onze luisteraars dan niet in de kou staan." In Zeeuws dialect richtte de voor zitter zich tot de luisteraars(dd opening werd rechtstreeks via de kabel uitgezonden): 'hier kunnen jullie erg trots op wezen.' Hij no digde ze uit medewerker of lid te worden. Volgens Ottevanger zal lokale omroep in de toekomst in iedere gemeente een vaste plaats gaan innemen als nieuwsverstrekker en als regelrecht contactadres voor de bevolking. "In de toekomst zullen er volgens sommigen ook beroepsmensen nodig zijn, jour nalisten, technici, enz. De eerste jaren hoeft dat geen probleem te zijn, mede door het feit, dat wij via de kabel niet de gehele bevolking van Tholen kunnen bereiken. Het is dan ook van groot belang, dat de bestuurders van de Sloth zich sterk maken voor het bemachti gen van een ethervergunning. Dan wordt het tenminste een om roep voor heel het eiland en niet alleen voor diegenen die op de kabel zijn aangesloten. Wanneer we zover zijn, moeten we nog eens met de gemeente gaan praten. Ook de landelijke discussie over reclame en lokale omroep is volop bezig. Het ziet er naar uit, dat dit binnen niet al te lange tijd werke lijkheid kan worden. Dit zal uiteraard direct gevolgen hebben voor mensen binnen onze ge meente die van reclame afhanke lijk zijn. Tot die mensen wil ik zeggen: schroom niet een samen werking met de Sloth aan te gaan, want het mag nooit en te nimmer gebeuren dat een lokale omroep werknemers of werkgevers de das omdoet", aldus voorzitter Otte vanger. Hij huldigde tenslotte 'de grootste vriend van de Sloth', Kees Burgers en zijn vrouw Elly voor het be schikbaar stellen van het pand en de dure apparatuur, alsmede de inzet. De waardering werd uitge drukt in een geschenk. Regiobeheerder dhr. Gelinck van Casema zei in zijn felicitatie heel gelukkig te zijn, dat het kabelnet Tholen dankzij de Sloth een extra functie had gekregen. "Gelukkig is er een regeling getroffen, waar door de Sloth financieel niet te zwaar belast wordt. Ik hoop, dat de lokale omroep een wezenlijke plaats in het culturele leven van Tholen zal innemen." Toos Bastiaanse van de landelijke organisatie van lokale omroe- pen(Olon) stelde Tholen als voor beeld en wenste de Sloth als eerste lokale omroep in Zeeland veel succes. Secretaris Van Elsacker bedankte tenslotte de PTT en Ottevanger als grote coördinator. "Je was een onvermoeibare, optimistische doorzetter", zei de secretaris, die hem een ingelijste cartoon en drie boeken aanbood. In het duivenlokaal was er ver volgens een receptie en de Ko ninklijke muziekvereniging Con cordia bracht een serenade ter ge legenheid van de opening. Om twaalf uur ging de eerste nieuws uitzending via de kabel naar de Vrijdag 15 nov.: 18.00-19.30 u.: Weekend voor de deur m.m.v. Marjo Donders, Harry v.d. Ree, Leo Troost met sport en cultu rele agenda. Zaterdag 16 nov.: 11.00-11.30 u.: kleuterprogr. feestpres.: Marriët Bakx. 11.30-12.30 u.: Sloth top 15 en Ned.tal. top 3. Pres.: Ger Smits, Jacco Vinjé, Liane Burgers. 12.30-13.30 u.: Sloth-Aktua: aktulatiteiten en informatie voor Tholen, pres.: Perry Bakx en Els Frigge. 13.30-14.30 u.: Jazz langs de dijk, pres.: Jean Quist. 14.30-15.30 u.: Non-stop muziek 15.30-16.30 u.: Viva la Musica, licht klassiek programma over Play in St. Annaland d.d. 14-9-'85. 16.30-17.30 u.: Verzoekplatenprogramma pres.: Jan Voor- meulen 17.30-18.45 u.: Sloth-sport: Sportuitslagen en interviews van de vandaag gespeelde wedstrijden, pres.: Leen Ottevanger. 18.45-19.00 u.: Omroep nieuws: Informatie over de lokale omroep, pres.: Leen Ottevanger. Zondag 17 nov.: 11.30-14.30 u.: De Zevensprong, populair familieprogramma metdiv. telefoonspelletjes, pres,: Kees Burgers. Woensdag 20 nov. 17.45-18.45 u.: Sloth-actua kort: hoogtepunten uit het plaat selijk nieuws, pres.: Marjo Donders. abonnees onder de titel Sloth ac- tua. Het door de redactie van de Eendrachtbode verzorgde nieuws werd gelezen door Els Frigge en Perry Bakx. Gemeentevoorlichter Bakx zond daarna een program ma uit over het nieuwe systeem van reinigingsrechten, de vuilni sophaaldienst en de stortplaats Tuttelhoek, waarbij de wethou ders P. van Schetsen en L.J. Koopman aan het woord kwa men. "s Middags bezochten vereni gingsbestuurders en andere be langstellenden de studio, waarbij mondjesmaat 6 mensen tegelijk naar binnen mochten. Tussen tien en vijf uur hebben volgens alge meen medewerker H. Berrevoets 3 a 400 mensen de Sloth bezócht. "Het was een geslaagde dag met 50-a 60 nieuwe leden voor de ver eniging en 10 a 1/ voor ue sucn- ting'L aldus Berrevoets, die de verloting organiseert, waardoor de Sloth 8000 gulden binnen moet krijgen. Bij de vorige week ver melde prijzen dient als eerste prijs nog een video-recorder genoemd te worden. Hoewel het oorspronkelijk de be doeling was zaterdag 16 novem ber met de gewone uitzendingen te beginnen, konden de mede werkers niet meer wachten. Zon dag van half twaalf tot half drie presenteerde Kees Burgers al een familieprogramma met verzoek platen en spelletjes en gisteren was er van kwart voor zes tot kwart voor zeven een nieuwspro gramma, gepresenteerd door Marjo Donders. Vanaf nu zal de Sloth elke vrijdagavond, zaterdag, zondagmiddag en woensdag avond via de kabel te ontvangen zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 9