Studie over mestproblematiek Snelle uitvoering en goede klankkleur Eerste prijs voor ras-muzikanten De macht van markten ZEELAND IN DE PEN Volle zaal voor Capritholen Donderdag 14 november 1985 De problemen rond de enorme overschotten aan dierlijke mest in Nederland staan al lange tijd in de belangstelling. In Zeeland is er (nog) geen sprake van een probleem, omdat er naar verhouding weinig mest wordt geproduceerd. COMMISSIES Behoefte aan mest Milieu Subsidie SUchiing Theater Orgel IN BEROEP Ruimtelijke orde ning Orgelconcert Wilfried Promnitz Knap PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Fijnzinnig Musiceervreugde ABDIJ Markten zijn, in de oorspronke lijke betekenis van het woord, plaatsen waar kopers en verko pers van goederen en diensten elkaar treffen om zaken te doen. De geschiedenis van de markt als concrete ontmoetingsplaats van vraag en aanbod van pro- dukten, waar handel wordt ge dreven en de prijs van goederen bepaald wordt, gaat terug tot de Middeleeuwen. Leo Noordegraaf geeft in de "At las van de Nederlandse marktste den', recent verschenen bij de uitgeverijen Het Spectrum en Sijthof, uitgebreide informatie over het ontstaan van markten. Uit zijn beschrijving komt duide lijk naar voren hoe belangrijk markten waren en zijn voor de economie van een stad en als cul tureel en stedebouwkundig feno meen. In de atlas, fraai uitgevoerd met mooie plattegronden uit de beroemde atlas van Blaeu, wor den vijfendertig traditionele marktsteden behandeld. De se lectie is voor Zeeland niet erg ge lukkig uitgevallen omdat behalve Zierikzee de drie Walcherse ste den Middelburg, Vlissingen en Veere gekozen zijn. Aan de ande re eilanden die van oudsher elk hun eigen centrumplaats hadden wordt geen aandacht besteed. Opvallend verschil met de tegen woordige weekmarkten is dat verschillende produkten vroeger op aparte pleinen en straten ver handeld werden Hoe groter de stad des te verder deze speciali satie doorgevoerd werd. Middel burgse straatnamen als Markt, Vlasmarkt, Pottenmarkt, Vis markt, Varkensmarkt, Groen markt, Balans en Haringplaats herinneren aan de vroegere marktfunctie van deze straten. Steden hadden in de Midde leeuwen een sterke machtspo sitie ten opzichte van het om ringende platteland. Als voor beeld van economische over heersing noemt Noordegraaf de paardenhandel op Schouwen- Duiveland in de 17e eeuw. Er mochten op deze eilanden al leen hengsten voor het dekken IEUWS van merries gebruikt worden die in Zierikzee verhandeld wa ren en door het stadsbestuur geïnspecteerd waren. Middelburg, het belangrijkste markt en verzorgingscentrum voor Walcheren, slaagde er in steeds meer dorpen binnén haar bestuurlijke, juridische en econo mische invloedssfeer te brengen. In 1358 kwam Brigdamme als eerste ambachtsheerlijkheid in stedelijke handen. Poppekerke, aangekocht in 1 654, was de hek- kesluiter. Als marktplaats voor de landbouwprodukten van het ei land was de machtspositie van Middelburg niet door Vlissingen of Veere te evenaren. Daarnaast probeerde Middelburg ook op het gebied van de internationale han del alles naar zich toe te trekken en zoveel mogelijk concurrentie uit te schakelen. Het stadsbestuur wist bijvoorbeeld van keizer Karei V in 1545 een privilege af te dwingen waarin het maken van havens, kaden of opslagplaatsen van Arnemuiden tot aan Vlissin gen werd verbonden. Op die ma nier verhinderde men dat Arne muiden zich tot een zelfstandige haven ontwikkelde en werd have nuitbreiding in Vlissingen voor komen. Omtrent de afloop van de machtsstrijd tussen de Wal cherse steden trekt Noorde graaf de volgende conclusie: Hoewel de politieke en juridi sche basis om de dorpen te do mineren verdwenen is en de andere steden niets meer in de weg kan worden gelegd, blijft Middelburg in verschillende op zichten toonaangevend. Vlis singen overtreft nu qua inwo nertal en economisch belang de Arnestad, maar als cultureel en bestuurlijk centrum voor de he le provincie heeft Middelburg een belangrijke positie gehou den*. In samenwerking met vooral deskundigen op landbouwge bied, planologen en milieudes kundigen is er een notitie ge maakt over de mestoverschot ten in Nederland en de moge lijke gevolgen voor de provincie Zeeland. Deze notitie zal worden bespro ken in de statencommissies mi lieuhygiëne, economische za ken en ruimtelijke ordening. Op dit moment is er in Zeeland geen sprake van grote proble men zoals in Noord-Brabant en Limburg, waar men eigenlijk niet goed weet waar men met de mest heen moet. Deze mest is afkomstig uit de intensieve veehouderij (bio-industrie). Zeeland is voornamelijk een ak kerbouwgebied. Vanuit landbouwkundig oogpunt kan het gebruik van deze mest wel interessant zijn. Het lijkt daarom niet uitgesloten dat er in de toe komst in Zeeland mestdepots zul len worden ingericht van waaruit Op maandag 18 november, 10.00 uur, vergadert de com missie welzijn. Op de agenda staan o.a. de volgende punten: verhoging begrotingspost onder steuning kunstzinnige vorming 1 985; subsidies aan de Zeeuwse Theater Orgel Stichting, Stichting Nieuwe Muziek Zeeland, Stich ting Monumentenwacht, Huma- nitas en de Telefonische Hulp dienst; rijksbijdrage kunstuitin gen Zeeland, 1983: overzicht subsidiëring activiteiten en afge wezen subsidieverzoeken op grond deelprogramma's educa tief sociaal cultureel werk 1 984 en kunst en cultuurbehoud 1 984 Om 13.30 uur die dag (18-11) vergadert de statencommissie voor waterstaat en verkeer. Aan de orde komen o.a. het ver lenen van machtiging voor ver koop van veerboten, kosten glad- heidsbestrijding winter 1984/1985, wijziging verorde ning kwaliteitsbeheer oppervlak tewateren Zeeland en de ruilver kaveling Yerseke Moer. Als laatste die dag (18-11) ver gadert om 1 6.00 uur de staten commissie voor economische zaken. Agendapunten zijn o.a provin ciale landbouwnóta, notitie mest problematiek (zie hoofdartikel) en bijdrage uit het fonds bijzondere voorzieningen voor de verbin dingsweg Nieuwe Vlissingse- weg Koudekerkseweg Op 20 november, 10.00 uur, vergadert de provinciale plano logische commissie in het ge bouw van de planologische dienst. Groenmarkt 13 in Mid delburg. Gesproken zal worden over de provinciale landbouwnota en het ontwerp streekplan Midden-Zee land voor de vestiging van kern centrales. Ook op 20 november, 14.00 uur, vergadert de Provinciale Onderwijs Raad in het staten zaalcomplex, Abdij 11 De belangrijkste agendapunten zijn: jaarverslag 1984, de vraag naar en het aanbod van leer krachten in het basisonderwijs en de concept-wet planning voortge zet onderwijs (reactie afdeling voortgezet onderwijs). De commissie bestuurszaken komt op 22 november bijeen om 9.30 uur. Aan de orde komen o.a. begroting 1986 van de PZEM; voorberei dingskrediet voor uitbreiding ker nenergievermogen; beheer kou- dekerkse Inlaag: voortzetting subsidiëring Stichting Het Zeeuwse Landschap voor 1986 tot en met 1 989; éénmalig subsi die aan Stichting Het Zeeuwse Landschap en bijdragen aan Vrouwenvakschool Zeeland; en Zeeuws-Vlaamse Ijzergieterij en Metaalgieterij en de uitwerking van het provinciaal beleidsplan recreatie en toerisme, verder ko men de agendapunten aan de or de, genoemd bij de agenda van de commissie welzijn, 1 8 novem ber. Alle vergaderingen zijn open baar. Met uitzondering van de Planologische commissie en de Provinciale Onderwijs Raad be gint elke vergadering met een half uur spreekrecht voor het publiek. Ze worden gehouden in het provinciehuis. Sint Pieter straat 42 in Middelburg. de mest kan worden gedistri bueerd. Er staat een Meststoffen wet op stapel die de "handel in mest'' zal gaan regelen. Natuurlijk zijn er ook andere voorschriften die betrekking heb ben op de mestproblematiek: de (toekomstige) wet Bodembe scherming, planologische voor schriften, de Hinderwet en andere milieuvoorschriften. -,Pe totale oppervlakte aan bouw land in Zeeland is ruim 100.000 ha. De totale Zeeuwse veestapel produceert mest voor ongeveer 15.000 ha. Rekening houdend met de geteelde gewassen, de "behoefte'' van de grond etc. is uitgerekend dat er maximaal 36.500 ha in aanmerking komt om te worden bemest, via aan voer van buiten de provincie. Omgerekend naar hoeveelheid, betekent dit een "import" aan mest van jaarlijks rond 500.000 ton. Op dit moment wordt naar schatting 15.000 kubieke me ter ingevoerd. In de notitie wordt er overigens op gewezen dat het voor de landbouwers ook een kwestie is van financieel afwegen: er moet betaald worden voor de mest. Overbemesting zal alleen al om deze reden niet zo gauw plaats vinden. Via bemesting met dierlijke mest komen stoffen in het milieu als stikstof, fosfaten, koper, cadmium en zink. Bij het uitrijden van de mest komt bovendien am moniak vrij, een stof die plaatse lijk een bijdrage kan leveren aan de verzuring van het milieu. Van zelfsprekend kan er ook stanko verlast ontstaan. Ook op rijksni veau hebben deze problemen de volle aandacht: "de vermesting van het milieu" is een van de hoofdthema's in het beleid van minister Winsemius. Volgens een van de conclusies van de notitie Gedeputeerde Staten stellen Pro vinciale Staten voor een extra eenmalig subsidie te verlenen van 12.500,— aan de Zeeuwse Theater Orgel Stichting te Mid delburg. Het bedrag is bedoeld om de Stichting de gelegenheid te geven hun schulden te betalen. In de eerste instantie hebben GS het verzoek afgewezen omdat zij van mening zijn dat de Stichting van voornamelijk plaatselijk be lang is. De statencommissie voor welzijn heeft GS unaniem ver zocht hun standpunt in herover weging te nemen. Omdat deze schulden met name voortkomen uit de aanloopkosten van de Stichting en de aanschaf- en in- bouwkosten van het theaterorgel hebben GS besloten het verzoek aan de Staten voor te leggen Al eerder hebben PS een eenma lig subsidie van 40.000 ver leend in deze kosten. Gezien de aard van de schulden zijn GS van mening dat ook deze keer de Stichting in aanmerking kan ko men voor een extra eenmalig subsidie. Zij kan dan pas, volgens GS, goed van start gaan met de organisatie van haar activiteiten. Inmiddels heeft de gemeente Middelburg ook een extra subsi die van 1 1.000,verleend, en zal worden verzocht dit bedrag te verhogen tot eveneens 12.500,-. De staten nemen in hun vergade ring van 13 december hierover hun beslissing. De derde kamer uit Gedeputeerde Staten behandelt op dinsdag 1 9 november, 10.00 uur een beroep van een inwoonster uit Seroos- kerke (S) tegen een beslissing van de gemeente Westerschouwen geen vervoerskosten voor school bezoek van haar kind te betalen. De Arob-commissie uit GS heeft op 1 9 november twee hoorzittin gen. De eerste begint om 10.30 uur en heeft als onderwerp een bezwaarschrift van de Geweste lijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap in Goes, tegen het verlenen van verklaringen van geen bezwaar door^gs (gevraagd door b en w van Borssele) voor de bouw van een tweede bedrijfswo- moet in Zeeland vooral worden gelet op de hoeveelheid stikstof die in het water terecht komt. Er kan namelijk overbemesting ont staan (eutrofiëring of "algen- bloei" genaamd) Waardoor het water als het ware bederft. Als het zou komen tot de oprich ting van mestdepots dan moet vanuit de ruimtelijke ordening met vier zaken rekening worden gehouden: 0 regionale spreiding; 0 voldoende afstand tot woon omgeving, recreatieterrei nen, natuurgebieden en andere kwetsbare gebieden; 0 landschappelijk en verkeers kundig verantwoorde inpas sing, 0 goede planologische vesti- gingsvoorschriften. ning aan de Kaaiweg te Borssele voor de heer J. Schikker. De tweede hoorzitting begint om 1 0.50 uur. De heer J. Glerum uit Vlissingen maakt bezwaar tegen de bouw van een bungalow aan de Mozartlaan in Vlissingen. GS hebben hiervoor verklaringen van geen bezwaar aan de gemeente Vlissingen gegeven. De eerste kamer uit GS behandelt die dag (19-11), 11.30 uur, een verzoek om vernietiging, inge diend door de heer J.P. Coppens uit Hengstdijk. De heer Coppens - maakt bezwaar tegen het besluit van het dagelijks bestuur van het waterschap Hulster Ambacht over het verwijderen van beplanting langs een waterloop in de ge meente Hontenisse. De tweede kamer uit GS houdt die dag (19-1 1) driemaal zitting om beroepschriften tegen gemeente lijke beslissingen over bijstands zaken te behandelen. Beslissin gen van de colleges van b en w van Oostburg, Terneuzen en Mid delburg worden aangevochten. De zittingen beginnen om 1 0.20, 10.40 en 11.00 uur. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provinèie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Het moet voor mevr. Lanooy en dhr. v. Kempen organisatoren van het orgelconcert op 2 november in de Geref. Kerk te Tholen een wat tegenvallend resultaat geweest zijn, dat het concert door nog geen 50 mensen werd bezocht. Wilfried Promniz geboren in 1952 te Dresden bezocht in zijn ge boorteplaats het conservatorium, waar hij orgel, piano, cello en di rectie studeerde. Privé volgde hij nog zanglessen. In 1975 richtte hij het vocaal ensemble de "Dresdner Vokalisten", dat eerder dit jaar op Tholen concerteerde in samen werking met het Smalstads Man nenkoor. Wilfried Promnitz stu deerde bij de bekende Duitse or ganist Harald Vogel speciaal oude speeltechniek. Zijn bijzondere in teresse gaat uit naar muziek, ge componeerd tussen 1600 en 1800, volgens de informatie op het pro gramma. Hij opende het concert met Fan tasia "Komm Heiliger Geist" van J.S.Bach. De tweede componist op het programma was J.G. Al- brechtsberger (1739-1809). Prom nitz speelde van deze componist een fuga over het thema "B.A.C.H.", overigens een goede uitvoering van dit stuk, wat mu ziektheoretisch bijzonder knap in elkaar zit. Albrechtsberger een misschien wat onbekend compo nist, was iemand die het contra punt (leer van het polyfone mu- ziekschrijven) feilloos beheerste en deze kennis overbracht op zijn leerlingen, onder wie Ludwig van Beethoven. Een koraalvoorspel van J.S. Bach ontbrak natuurlijk niet op het programma: uitge voerd werd "Wachet auf, ruft uns die Stimme". Een goed gekozen registratie, maar wel een snelle uitvoering met veel versieringen. Een voorbeeld voor Bach is onge twijfeld Joh. Pachelbel geweest, die de leermeester was van Jo- hann Christoph Bach, broer van de "grote" Bach. Van Pachelbel (1653-1706) speelde Promnitz. "Ricercare" in C; hij vervolgde met Praludium, een stuk zonder pedaal, werd gekenmerkt door een snelle uitvoering. De Fuga werd "helder" uitgevoerd. Een compliment voor de organist, maar zeker ook voor het instru ment. Het heeft een goede klank kleur wat vooral ook bij de Suite in F-dur van G.F. Handel tot ui ting kwam. Wel is het geklepper van de pedalen storend bij vlugge passages. Van de Italiaanse com ponist Frescobaldi (1583-1643), die organist was van de St. Pieter in Rome en veel roem genoot door zijn virtuositeit, speelde de orga nist Toccata in A-Moll (De over levering wil dat het eerste concert van Frescobaldi 30.000 bezoekers trok!). Wilfried Promnitz besloot zijn concert met de Dorische toccata van JS Bach, wat op dit instru ment ook weer prima tot zijn recht kwam. Het concert is misschien een aanzet om ook andere kleine orgels op ons eiland eens beschik baar te stellen voor eer, concert. Het Smalstads mannenkoor heeft op het nederlands festival een eer ste prijs gewonnen met 378 pun ten, terwijl er minimaal 336 p. no dig waren. In de totaalstand werd het koor derde van de 75 deelne mers. Het nederlands koorfestival is za terdag in de Doelen te Rotterdam gehouden. Uit alle delen van het land namen 75 koren gedurende vier zaterdagen aan dit concours deel. Het Smalstads mannenkoor kwam uit in de afdeling mannen koor A-kroon. Het verplicht werk was Sonnet van B. Bartelink, de vrije werken waren 'Der Abend- himmel' van A. Bruckner en 'Ho- die Christus' van Palestrina. Voor het verplicht wérk werden 191 punten veroverd, voor de vrije werken 186.7 p. De juryleden wa ren Reinier Wakelkamp. Klaziene van der Vinne en Nico Schrama. THOLEN 14 nov. Ronald Brautigam. 20 u. in Stadhuishal 15, 22 en 29 nov. ANIB-soosda- gen, 14-17 u. Meulvliet 16 nov. Natuurvrienden, excursie naar Stavenisse 14.30 u. 18 nov. Clubavond aquariumver. Labeo, Meulvliet 19 nov. Bijeenkomst van mensen die hand- en spandiensten willen verrichten op vrijwillige basis, REC-gebotlw Molenvlietsedijk, 9.30 u. 23 nov. Peter Faber met muzikant Rob Boonzajer in "De wilde vaart" 20 u. Meulvliet 23 nov. Puzzeloriëntatierit MAC 21 nov. Bijeenkomst Plattel.vrou- wen 30 nov. Postduivententoonstel- ling, 16-22 u. Hof van Holland OUD VOSSEMEER 16 nov. Jaarconcert Smalstads Mannenkoor N.H. Kerk 20 u. 20 nov. Bingo-middag Vrouwen bond 14.30 u. 22 nov. Muziekuitvoering O.V.M. De Vossenkuil 23 nov. Concert Polyhymnia en lchtus, 20 u. N.H.Kerk SINT MAARTENSDIJK 14 nov. Plattel.vrouwen, bijeen komst over waterproject De loftuigingen waren niet mis: "U bent ras-muzikanten. Profi ciat, mijn bewondering, schreef Wakelkamp in het juryrapport. Hij had toch nog wat adviezen: wees niet bang om de kern van de stem te gebruiken, anders wordt de klank wat benauwd en kaal bij het werk van Bartelink. Over het vrije werk van Brucker was Wa kelkamp weer enthousiast: mooi, wondermooi. Wat herstelt u snel kleine intonatierimpels. Alle on derdelen scoorden een negen, be halve nuancering bij het verplicht werk (8) en zuiverheid van de vrije werken (eveneens een 8). "Hoe zal ik dit verwoorden?", vroeg van der Vinne zich af. "Ik heb onge looflijk veel waardering voor deze fijnzinnige mannenkoorzang./ Fraai gezongen, ook in de colora- 16 nov. Open dag Burg. Bouwen- seschool, 13.45-18 u. 22 en 23 nov. Duivententoonstel- ling/Sinterklaasfeest/Bazar, P.V. De Zwaluw, Haestinge, vr vanaf 19 u. en za vanaf 14 u. 26 nov. Plattel.vrouwen, speculaas bakken om 19.30 u. in De Oester schelp, Tholen, opgave tot 18 nov. 27 nov. Plattel.vrouwen, mevr. Hoogedeure geeft ideetjes om de kerstsfeer thuis te verhogen, 9.30 u. SCHERPENISSE 14 nov. Jaarverg. Herv. Vr. Groep, 14 u. H.Huis 16 nov. Dansen voor paren H.Huis Vindt u dat u teveel belasting betaalt? Sluit dan een Belasting-aftrekpolis. Max. aftrekbaar: 16.305.- Bel voor informatie: w.q. donken Kerkstraat 14 4694 BX Scherpenisse Telefoon 01666-29 79 assurantiebezorger hypotheekadviseur Advertentie I.M. turen, goed gearticuleerd, kortom ik wil u hiervoor bedanken", schreef dit jurylid bij het ver plichte werk. Ze gaf allemaal ne gens en zelfs een tien voor totaal opvatting. Van der Vinne noemde het merk waardig, dat de toonvorming bij 'Der Abendhimmel' zo geheel anders was, minder direct en dus wat ingehouden. Met name de tweede tenor viel een beetje bui ten de samenklank. 'Hodi Chris tus' noemde ze weer zeer, zeer fraai. "Misschien de opmaten wat lichter." Ook bij de vrije werken was er voor totaalopvatting een tien, maar ook drie achten: voor uitspraak, klankgehalte en nuan cering. Ook Schrama had genoten van het verplicht werk: "Prachtig. Soms zou ik wensen dat de achtste POORTVLIET 19 en 26 nov. Cursus "Boerin zijn in streek en maatschappij", 13.30 u. Tolrust 23 nov. Rolleravond in Tolrust 15 nov. Jeugdquiz V.V.N. 20 u. t' Ouwe Raed'uus BERGEN OP ZOOM 14 nov. Blijspel: "Veel succes me vrouw", 20.15 u. De Stoelemat 17 nov. t/m 15 dec. Expositie Alda Vos met olieverven, aqéarellen, pastels en tekeningen, Markie zenhof 21 nov. Toneelstuk "Kinderen van een mindere God", met Josi- ne van Dalsum, 20.15 u. De Stoe lemat - film film film ROXY 1: Het jaar van de draak - 12 jr. dag. 20 u. vr en za 19 en 21.30 u. zo 14, 16.30, 19en21.30u. ROXY 2; Misdagd uit hartstocht - 16 jr. dag. 20 u. vr en za 19 en 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 1: Een te gek ke nacht - 12 jr. dag. 20 u. vr en za 19 en 21.30 u. zo 14. 16.30, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Porky's wraak - 16 jr. dag. 20 u. vr en za 19 en 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Madonna - a.l. dag. 20 u. vr en za 19 en 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u. noten iets meer legato gezongen zouden worden. Soms lijkt de koorklank iets onevenwichtig te worden: tenoren iets zwakker of liever: ingehouden. Toch compli menten voor deze musiceervreug de." Ook hij gaf een tien voor to taalopvatting en zuiverheid, rit miek, uitspraak, klankgehalte, nuancering en samenzang alle maal een negen. Bij de vrije wer ken was dat ook voor totaalop vatting het geval. "Prachtige keu ze, mooie muziek. Palestrina was mooi gedaan, maar het mag uit bundiger, want 't is tenslotte een vrolijk stuk. Bruckner was schit terend. U weet de juiste toon te zetten. Ga zo door", aldus jurylid Schrama over het Smalstads mannenkoor uit St. Maartensdijk o.l.v. J. Wesdorp. Zaterdagavond zijn de rasmuzi kanten te beluisteren in de N;H. Ruim 300 bezoekers dobberden vrijdagavond 8 november in de "Meulvliet" mee op de golven die door cabaretgroep "Capritholen" werden veroorzaakt. Het waren geen huizenhoge golven, het was meer deinen, en af en toe zelfs windstil. Capritholen koos deze keer als naam voor het program ma "Roeien met de riemen die je hebt". En na hun eerdere pro gramma's als "Vrij parkeren", "Kijk eens naar het vogeltje" en "Overspanning" was ook deze keer het publiek weer graag be reid trots te zijn op de verrichtin gen van het cabaret van eigen bo dem. Mevr L. Goorden, presi dente van de Plattelandsvrouwen Tholen, sprak in het welkomst woord de trots van de afdeling uit over deze groep, die in het 15-jarig bestaan haar plaats in de schijn werpers verdiend heeft. De bezetting van het cabaret is nog steeds ongewijzigd; en Gré Boelhouwers, Wil Coldenhoff, Adrie Deurloo, Elly Deurloo, Gré Hoogedeure, Bonnie Joosse, Nel lie Nieuwenhuis en Maddy Over- beeke, muzikaal ondersteund door pianiste Honk Meylink en bijgestaan door regisseur Jan Kruyk, lieten hun mening horen over de zgn. "hete hangijzers" in de huidige maatschappij. Ze na men de economische teruggang, automatisering, zure regen, soli dariteit op licht kritische maar vooral humoristische wijze onder de loupe. Zij lieten de bezoekers lachen om bv. vrouwen die tob ben met mannen in de V.U.T., anti-huisdier zijn, en ook de mo derne quizmaster werd op het matje geroepen. Meestal treed Capritholen op voor zalen die grotendeels met vrouwen bezet zijn, deze keer had men ook veel mannelijk publiek. Maar, zo kon men tijdens deze thuiswedstrijd bemerken, de steken onder water aan het adres van de andere kun nen zijn alleszins aanvaardbaar. Zoals trouwens alle teksten: nie mand wordt gekwetst, en onder- kerk te Oud-Vossemeer m.m.v. het Concilia blazersensemble uit stad aan het Haringvliet. Hopelijk waait het dan minder hard dan zondagavond, toen het jeugdkoor Polyhymnia gehinderd werd door wapperende zeilen en plastic. De N.H. kerk in Oud-Vossemeer wordt momenteel gerestaureerd. werpen worden slechts op vrien delijke wijze gehekeld. Dit is be slist de sterke kant van deze groep, die dan wel niet "geëngageerd" is zoals het modewoord luidt, maar wel achter elk woord staat dat zij geschreven hebben. De teksten zijn allemaal van eigen hand, en de teksten zijn soms op bestaande melodieën, maar deels ook op wijsjes die door Ellie en Wil ver vaardigd werden. Bonnie rent heen en weer tussen geluid, be lichting en toneel, en dat lukt uit stekend! De tekst van "Solidari teit" werd op verzoek geschreven, ter gelegenheid van het 60 jarig jubileum van de NCVB, dat in 1984 in Tilburg werd gevierd, ter wijl het nummer "Chips" dat eer der werd gebracht, uitstekend aansluit op het "Automatisch uit geschreven". "Roeien met de rie men die je hebt" - de geluiden en teksten rond het maritieme ge beuren gaven een stukje eigen er varing weer. Immers, een groot deel van deze vrouwen (waarvan er zelfs vier de oma-status voeren) is watersporter. Zij voelden zich in hun zwart-witte outfit als vissen in het water. De bekende sluisgelui- den, kritische noten tussendoor van de beste stuurlui aan wal, wa ren een aanloop naar de vrolijke beschouwing over de huidige economische teruggang- het is geen stapje terugdoen, het is een hele marathon. De moderne ver jaardagen kwamen ter sprake, de halvaret in plaats van de sigaret, en de slotsom was "zelfs de toe komst is niet meer wat ie geweest is!" De Capritholen-visie van ontwa kend Nederland kwam wat sloom op gang, en het feit dat de ouder wetse wekker vervangen is door "digitaal" leverde als resultaat op dat tegenwoordig alles "genum merd" wordt. De vrouwen die in de koffie-shop hun "kleintje kof fie" nipten, zorgden voor herken baarheid, toen de mannen in de V.U.T. ter sprake kwamen. De zure regen, want over het weer was nog niet gesproken, had vol gens Capritholen ook goede kan ten. Je augurken komen als zure bommen uit de grond, en zuur kool is meteen klaar. De paraplu's die tijdens dit nurrtmer door de dames op vrolijke wijze gehan teerd werden, completeerden een leuk stuk tekst en muziek. Het K.N.M.I. zou er beter aan doen deze berichten uit te zenden, dan de altijd verkeerde weerberichten! Na de pauze, die door de gezellige sfeer onderling, wat uitliep kwam de benadering van Capritholen ten aanzien van het begrip solida riteit. "Kiezen" - "betrokkenheid" - maar vooral "tijd geven van je zelf' dat is solidair zijn. En niet schuldgevoelens afkopen, door bij elke collecte iets te geven. De act van Gré Hoogedeure, "onge wenst", die als enige Nederlander niet van dieren schijnt te houden, was zonder pretenties, maar wel leuk, en écht De vraag "heeft Uw kind al een computer", stipte een belangrijk punt in deze maatschappij aan. Alles is geautomatiseerd, je wordt zelf automatisch afgeschreven. De ombudsvrouw kon bij het num mer "ver-quiz-ting" slechts als raad geven, doe er niet aan mee! Het programma eindigde mpt het lied "Zo-Zo-show". Eigenlijk wil len we helemaal niet bridgen, joggen e.d. We willen klaverjassen en rustig zitten, we doen niet meer mee. we willen "zo - zo" zijn. Deze wens, "we willen onszelf zijn" gaf wellicht de mening van deze creatieve vrouwen weer. Echter: adeldom verplicht en als je een maal met een goed cabaret op de planken geweest bent, dan zitje in de boot, dan móet je meevaren. Het Thoolse publiek houdt Ca pritholen dus nauwlettend in de gaten, en zal niet toestaan dat zij "zo-zo" worden, maar verwachten slechts dat ze "ZO" (met de duim omhoog) blijven. De afdeling Tholen van de Plattelandsvrou wen complimenteerde de speel sters en regisseur overhandigde hen een corsage- heel toepasselijk gemaakt op een mini-reddings boei. "Vrouwen en kinderen eerst" js een term uit de een- manswereld, hier kwamen de mannen en kinderen het laatst aan bod, maar waren wel heel trots op de prestaties van hun respectieve lijke echtgenotes, dan wel moe ders. Na afloop was er dansmuziek, waarbij niet altijd werd gedanst, en luistermuziek waarnaar niet altijd werd geluisterd, en sfeer muziek, en dat was er volop, met medewerking van "Peperbus" uit Bergen op Zoom. Het was in de kleine uurtjes voor de officiële te waterlating van het cabaret-pro gramma "Roeien met de riemen die je hebt" beëindigd was.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 7