THOLENDERWIJS informatierubriek van de gemeente tholen MAANDAGAVOND VERGADERT DE GEMEENTERAAD WIJZIGING OPHAALSCHEMA REINIGINGSDIENST I.V.M. DANKDAG HINDERWET: KENNISGEVING VAN BEKENDMAKING OVERSCHRIJDING TERMIJN BEKENDMAKING BESCHIKKINGEN HINDERWET: KENNISGEVING WAT LIGT TER INZAGE? GEMEENTEHUIS EN OPENBARE BIBLIOTHEKEN GESLOTEN HINDERWET: KENNISGEVING VAN BEKENDMAKING ONTWERPBESCHIKKINGEN Donderdag 14 november 1985 DE EENDRACHTBODE 5 Aanvraag eenmalige uitkering 1985 SPREEKUREN B. EN W. SPREEKUUR WONINGSTICHTING VANA VOND TE THOLEN: RONALD BRAUTIGAM Zaterdag 23 november '85 om 20.00 uur Gemeenschapscentrum "Meulvliet" te THolen PETER FABER MET MUZIKANT ROB BOONZAJER IN "WILDE VAART" "DE LELLEBELLEN" IN EEN LAGERE VERSNELLING Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint Maartensdijk Tel 01666-2955 Maandag 18 nov. a s. komt de Thoolse gemeenteraad voor een ver gadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Zoals ge bruikelijk is deze vergadering die om 1 9.30 uur begint openbaar. Op de agenda staan onder meer de navolgende onderwerpen. - Voorstel tot vaststelling van een algemeen kasgeledbesluit voor 1986; De gemeente kan elk jaar voor kortere tijd krediet nodig hebben In eerste instantie onttrekt zij dit geld aan het krediet in rekening courant. Het kan echter voordeliger zijn om ter dekking van allerlei lasten een zogenaamde kasgeldlening (kort geld) aan te gaan. Dit korte geld dient ter aanvulling van tijdelijke tekorten aan direkt beschikbare geldmiddelen (liquide middelen) en/of voorfinancie ring van kapitaalsuitgaven. De raad wordt voorgesteld het maximumbedrag waarvoor gedu rende het jaar 1 986 kasgeldleningen kunnen worden aangegaan te bepalen op 5,5 miljoen gulden. Klimaatbeheersing t.b.v. historische schilderijen; De gemeente heeft een aantal waardevolle schilderijen in bruikleen, o.a. van de Rijksdienst voor Beeldende Kunst. De gemeente is gewezen op de noodzaak van een juiste klimaatbehéersing van de ruimten met het oog op de conservering (het behoud) van de wer ken. Een goede klimaatbeheersing is een juiste verhouding tussen ven tilatie, temperatuur en relatieve vochtigheidsgraad. In het voormalig stadhuis van Tholen hangt het paneel "Het Laatste OordeelIn verband met de aanwezigheid van dit schilderij is het nodig om in dit gebouw de gevraagde voorzieningen te treffen. Dit betekent overigens dat ook voor de andere in het gebouw aanwezi ge doeken een juist klimaat zal ontstaan. De maatregelen behelzen het dichten van kieren, het aanpassen van de huidige temperatuur regeling van de warmtevoorziening en het plaatsen van drie lucht- bevochtigingsapparaten in de trouwzaal, vierschaar en de voor ruimte van de voormalige raadszaal. De gemeenteraad wordt ge vraagd het benodigde geld beschikbaar te stellen. Bijdrage t.b.v. aktie "Zeeland helpt Nepal"; Het provinciaal bestuur heeft begin dit jaar de aktie gestart "Zee land helpt Nepal". Het doel van de Zeeuwse aktie is, kinderen in het westen van Nepal te Teren om te overlevenDit wordt mogelijk gemaakt door een onderwijsprojekt. De gemeenteraad wordt voorgesteld voor dit doel een bedrag van 5000,— beschikbaar te stellen. Restauratie toren N.H. Kerk te Stavenisse; Bij de aanbieding van de gemeentebegroting 1 986 is uitgegaan van een restauratie van de N.H -kerk te Stavenisse in 1 986. De onderhoudssituatie van de toren verslechtert echter steeds meer. Burgemeester en wethouders achten langer uitstel van de restaura tie dan ook verantwoord. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg kan zich met het inmiddels opgestelde restauratieplan verenigen. Bekend is dat in ieder geval de provincie een bijdrage van 5% in de uitvoeringskosten verleent. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor een krediet te verlenen. - Aanplant van bomen op de Gorishoeksedijk te Scherpenisse; Het lag in de bedoeling van het gemeentebestuur in 1985 ter vervanging van bomen in het buitengebied een plan uit te werken voor de Postweg te Tholen. Nu de Postweg echter betrokken is in de planvorming tav. de aansluitende wegen op de Oesterdam is die vervanging voorlopig uitgesteld. Thans wordt voorgesteld het be schikbare geld aan te wenden voor inplanting van de Gorishoekse dijk te Scherpenisse. Het opgestelde beplantingsplan voorziet in het aanbrengen van een geschakeerde eenzijdige bomenrij, bestaande uit lindebomen. De raad wordt gevraagd tot uitvoering van dit plan te besluiten. - Aanbrengen spouwmuurisolatie Rehobothschool te Stavenisse; Het bestuur van de Rehobothschool te Stavenisse heeft een verzoek ingediend voor het aanbrengen van spouwmuurisolatie in dat deel van de school dat is ondergebracht in het gebouw aan de Prinses Margrietstraat. De gemeente ontvangt van het Rijk voor het treffen van dergelijke voorzieningen een vergoeding, uitgesmeerd over een periode van 1 0 jaar. Het investeringsbedrag is circa 2500, De besparing op de energiekosten zal meer bedragen (ƒ670,— per jaar) dan de rijksvergoeding die 387,36 per jaar bedraagt. Bij het niet-isoleren van het gebouw dient de gemeente de extra stookkos ten aan het schoolbestuur te betalen. Voor de gemeentë is de investering na 6 jaar reeds rendabel. Voorgesteld wordt het verzoek van het schoolbestuur in te willigen. Vergelijkbare verzoeken zijn ontvangen van de besturen van de Eben Haëzer basisschool te Tholen, de School met de Bijbel te Poortvliet, de Juliana van Stolberg Benjaminschool te Sint-Maar tensdijk en de Scholen met de Bijbel te Sint-Annaland en Oud-Vos- semeer. Voorgesteld wordt ook die verzoeken in te willigen. - Wijziging Algemene Politieverordening; Door een wijziging van de lijst van vuurwerken is aanpassing nood zakelijk geworden van een aantal artikelen in de Algemene Politie verordening. Tevens achten burgemeester en wethouders het ge wenst over meer juridische mogelijkheden te beschikken om gevaar of overlast als gevolg van het afsteken van vuurwerk beter te kunnen tegengaan. Zo wordt de leeftijdsgrens van jongeren die assisteren bij de verkoop van gevaarlijk vuurwerk gewijzigd van 14 jaar in 1 6 jaar. Parallel daaraan wordt ook de leeftijdsgrens voor de verkoop Als u denkt aanspraak te kunnen maken op de eenmalige uitkering, ook als u in 1984 geen eenmalige uitkering heeft ontvangen, wordt u tot en met vrijdag 15 november a s. in de gelegenheid gesteld een aanvraag in te dienen. Aanvraagformulieren zijn alleen verkrijgbaar bij de afdeling sociale zaken, Markt 1-5, Sint Maar tensdijk. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het kollege van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 18 november a s. Loco-burgemeester J. Versluijs houdt zijn spreekuur van 11.00 tot 1 2.00 uur. Op datzelfde tijdstip vinden de spreekuren plaats van de wethouders L.J. Koopman en P. van Schetsen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de kollegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, tel. 01 666-2955, tst. 21 5. Het bestuur van de Stichting "Beter Wonen", houdt elke maandag van tU.uu tot 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvra gen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder num mer 01 666-3359 Om acht uur vanavond verzorgt Ronald Brautigam een piano concert in de stadhuishal te Tholen. Uitgevoerd zullen worden: Mozart - Sonate in D. gr.t. KV 576 Schubert - Sonate in A.gr.t. D.959 Schönberg - 6 kleine Klavierstücke Op. 1 9 Rachmaninoff - Sonate Op. 22-Variaties op een thema van Chopin. Toegangskaarten aan de zaal. van vuurwerk aan jongeren gewijzigd van 14 jaar in 16 jaar. De ervaring heeft namelijk geleerd, dat juist jongeren onder de 1 6 jaar zich vaak aan het hinderlijk afsteken van vuurwerk schuldig maken, o.a. bij bejaardentehuizen, in drukke winkelstraten en bij verkoop punten van vuurwerk. Aanleg bergingsriool op het bedrijventerrein te Poortvliet; Enige tijd geleden is door het Raadgevend ingenieursbureau Dwars, Hederik en Verheij B.V. met betrekking tot het rioolstelsel van Poortvliet een herberekening uitgevoerd. Uit de berekening bleek dat er sprake is van een bergingstekort. Om dit bergingstekort op te heffen en daarmede het stelsel te laten voldoen aan hedendaagse eisen, is het noodzakelijk tot de aanleg over te gaan van een berg ingsriool op het industrieterrein te Poortvliet. In samenwerking met het hiervoor genoemde bureau is een plan opgesteld dat in hoofd zaak bestaat uit het leggen van een riolering van betonbuizen en het maken van een overstortput en uitmondingskonstruktie. Door de onvoldoende werking van het bestaande systeem hebben zich de laatste tijd een aantal gevallen van wateroverlast voorge daan bij een aantal ter plaatse aanwezige gebouwen. Om dit op korte termijn te voorkomen is een noodvoorziening aangebracht. Een en ander onderstreept volgens het kollege te meer de noodzaak om tot uitvoering van het plan over te gaan. De raad wordt voorgesteld tot uitvoering van het werk over te gaan en daarvoor de benodigde financiële middelen beschikbaar te stel len. Verkoop van grond aan het Waterschap Tholen; Het waterschap heeft het voornemen om de rioolwaterzuiverings installatie te Tholen uit te breiden. Dit is noodzakelijk omdat bin nenkort de riolering van de kern Oud-Vossemeer op die installatie wordt geloosd. Thans geschiedt dit nog direkt op het Schelde-Rijn- kanaal. In verband met deze uitbreiding wenst men van de gemeente een perceel grond aan te kopen van 7455 m2. De raad wordt voorge steld deze grond te verkopen. Verstrekken van achtergestelde lening aan Mechatronic Data Systems B.V. te Scherpenisse; Nog niet zo lang geleden is in Scherpenis se het bedrijf Mechatronic Data Systems B.V. van start gegaan. Het bedrijf is gespacialiseerd in automatiseringssystemen van brandstofafgifte, computersystemen, alsmede inbraakbeveiligingssystemen. Er is grote vraag naar de produkten, waardoor het bedrijf in korte tijd een expansieve groei doormaakt. Er is grote behoefte aan liquide (direkte) geldmiddelen. Grote orders kunnen niet worden geaccepteerd omdat deze niet kunnen worden gefinancierd. Het Rijk kent verschillende kredietre gelingen die een oplossing kunnen bieden voor het gesignaleerde probleem. Voorwaarde daarbij is evenwel dat voldoende eigen ver mogen aanwezig moet zijn. Gezien de betrekkelijk jonge start is dat eigen vermogen niet aanwezig. Reden voor de direktie van het bedrijf het gemeentebestuur te vragen om een achtergestelde le ning van 25.000, De gemeenteraad wordt voorgesteld onder voorwaarden deze lening te verstrekken. Aanbieding algemene beschouwingen; Op maandag 14 oktober j.l. presenteerden burgemeester en wet houders de gemeentebegroting 1 986 en de meerjarenraming voor de periode 1 987-1 989. Aan het slot van de raadsvergadering van a.s. maandag bieden de raadsfrakties hun algemene beschouwin gen op die begroting en meerjarenraming aan. Zo spoedig mogelijk daarna, om precies te zijn 28 november, krijgen de raadsleden de schriftelijke beantwoording van het kollege op die beschouwingen bezorgd, waarna op 2 december in een openbare raadsvergadering een verdere behandeling en vaststelling plaats vindt "Wilde Vaart" is de titel van het nieuwe programma van Peter Fa- ber met muzikant Rob Boonzajer. De veelzijdigheid van Peter Faber behoeft allang geen betoog meer. Na zijn opvallende carrière als mi- mespeler, akteur bij het Werkt heater en in talloze speelfilms, verraste hij vervolgens een ieder met zijn eigen One-man-show. Hij toonde zich een ware artistieke duizendpoot door in elk nieuw programma andere bronnen van zijn rijke talent aan te boren. En met succes. Als akteur, jongleur, tapdanser, akrobaat en tekst schrijver is de faam van Peter Fa ber al ruimschoots gevestigd. Desondanks blijft zijn hang naar het nieuwe niet te stuiten. In "Wilde Vaart", het vijfde theater programma van Peter Faber, zal muziek de extra dimensie vor men. Samen met muzikant Rob Boon zajer is Peter in "-Wilde Vaart" volop muzikaal in de weer, Rob Boonzajer speelde voorheen mu ziek bij Hauser Orkater en het Werktheater en doet in veelzijdig heid niet onder voor Peter. Rob speelt een éénmansorkest met ten minste vijftien instrumenten. Uit de persreakties citeren wij: "Faber brengt alles tot leven in V Wilde Vaart" (Gooi en Eemlan- der); "Wilde Vaart warme show van Peter Faber" (De Telegraaf). "Wilde Vaart van Faber werd boeiende warboel" (NRC-Han- delsblad). "Toon Hermans hoeft zich over zijn opvolging geen zor gen te maken" (Volkskrant) alle reden om met spanning uit te kijken naar een avond "Wilde Vaart". Entree: leden 9,niet-leden ƒ10, Jeugd tot 18 jaar en 65-plussers 6,50. Voorverkoopadres: H. Nieuwen- huis Markt 28, te Tholen, tel. 01660-2363. In verband met Dankdag, woensdag 20 november a.s. zal het huisvuil in de kernen Oud-Vossemeer en Poortvliet (totaal) worden opgehaald op dinsdag 1 9 november. De gemeentelijke stortplaats "Tuttelhoek" is op woensdag 20 november de gehele dag gesloten. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 33, eerste lid van de wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat bij hen op 24 april 1 985 een aanvraag is ingekomen voor een vergun ning ingevolge de hinderwet van: Onion Specialities Holland B.V., Nijverheidsweg 5 te Sint-Maartens dijk voor het oprichten en in werking hebben van een fabriek met opslagruimte voor het verwerken van uien. Burgemeester en wethou ders hebben de beschikking op de aanvraag niet binnen de ingevolge artikel 42, eerste lid, geldende termijn van 7 maanden na de datum van ontvangst van de aanvraag of binnen de ingevolge artikel 43, tweede lid, verlengde termijn afgegeven. Sint-Maartensdijk, 14 november 1985 Burgemeester en wethouders van Tholen Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat voor hen, onder oplegging van voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen, op 8 november 1985 vergunningen zijn verleend ingevolge de Hinderwet naar aanleiding van aanvragen van: a. dhr. L. Walhout, Oudelandsedijk 3 te Stavenisse voor het oprichten en in werking hebben van een farm voor pelsdieren aan de Oude landsedijk 3 te Stavenisse; b. firma Jansen, Brugstraat 20 te Tholen voor het oprichten en in werking hebben van een werkplaats/magazijn t.b.v. een groothan del in produktiemachines gelegen aan de Schelde-Rijnweg 8 te Oud-Vossemeer; c. schietvereniging "Prinses Juliana", Laban Deurloostraat 9 te Scherpenisse voor het oprichten en in werking hebben van een binnenschietbaan gelegen aan de Laban Deurloostraat 25 te Scherpenisse; d. schietvereniging "Nederland en Oranje", p/a Hogeweg 29 te Poortvliet voor het oprichten en in werking hebben van een bin nenschietbaan gelegen aan de Burgemeet 19 te Poortvliet; e. schietvereniging "Prinses Beatrix", p/a Burg. Sluijmersstraat 5 te Stavenisse voor het oprichten en in werking hebben van een binnenschietbaan gelegen aan de Schoolstraat te Stavenisse; f. Cebeco-Zuidwest, Postbus 101 te Zierikzee voor het uitbreiden van een verkoopinstallatie voor vloeibare brandstoffen gelegen aan de Paasdijkweg 35 te Poortvliet; g. dhr. A. Agterdenbos, Mosselhoekseweg 6 te Tholen voor het op richten en in werking hebben van een landbouw- en veeteeltbedrijf gelegen aan de Mosselhoekseweg 6 te Tholen. De beschikkingen en alle ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 1 5 november 1 985 gedurende een maand ter gemeentesecretarie van Tholen te Sint-Maartensdijk ter inzage elke werkdag van 09.00 tot 1 2.00 uur en van 1 4.00 tot 1 6.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint- Maartensdijk. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiënp staat gedurende een maand na de datum van de ter visielegging beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid of 28, eerste lid onder c. van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht. d. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs- niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikkingen worden na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60A van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de Ge schillen van Bestuur, Binnenhof 1 2513 AA 's-Gravenhage. Het ver zoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Sint-Maartensdijk, 14 november 1985 Burgemeester en wethouders van Tholen Ontwerp-gebiedsindeling Zeeland in het kader van de Wet Gemeenschappelijke Regelingen ter inzage; De burgemeester van Tholen maakt ingevolge het bepaalde in artikel 3 van de Wet Gemeenschappelijke Regelingen bekend, dat Provinciale Staten van Zeeland in hun vergadering van 20 september 1 985 hebben besloten ter uitvoering van genoemd wetsartikel het gebied van de provincie Zeeland in te delen in de volgende samenwerkingsgebieden: 1de regio Zeeuwsch-Vlaanderen, bestaande uit de gemeen ten: Aardenburg, Axel, Hontenisse, Hulst, Oostburg, Sas van Gent, Sluis en Terneuzen; 2. De regio Walcheren, bestaande uit de gemeenten: Arne- muiden, Domburg Mariekerke, Middelburg, Valkenisse, Veere,,Vlissingen en Westkapelle; 3. de regio Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen-Duiveland, Sint Philipsland en Tholen, bestaande uit de gemeenten: Borsele, Brouwershaven, Bruinisse, Duiveland, Goes, Ka- pelle, Kortgene, Middenschouwen, Reimerswaal, Sint Phi lipsland, Tholen, Westerschouwen, Wissenkerke en Zierik zee. Deze ontwerp-indeling ligt vanaf heden gedurende 2 maanden voor een ieder ter inzage op de griffie van de provincie Zeeland, Sint-Pieterstraat 42 te Middelburg alsmede op de gemeentese- kretarie van Tholen, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk. Tot en met 20 januari 1986 kunnen belanghebbenden schrif telijk bezwaren tegen de ontwerp-indeling indienen bij Provin ciale Staten van Zeeland, Postbus 60014330 LA Middelburg. Sint-Maartensdijk, 14 november 1985 De burgemeester van Tholen, J. Versluijs, wnd. In verband met Dankdag is het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk op woensdag 20 november de gehele dag gesloten. Ook de openbare bibliotheken en de uitleenposten op Tholen houden op deze dag hun deuren gesloten. Houdt u daar rekening mee!!! De DOMBURGSE TONEELGROEP speelt op zaterdag 1 6 no vember a.s. in het dorpshuis "De Stove" te Stavenisse het toneelstuk: "Harry Lips, eigenaar van de revuecentrale "De Lellebellen", runt zijn bedrijf met behulp van 2 mensen n.l. Billy Krul en huishoudster Sien. Op zekere dag komt Harry in de problemen door een mr. Donkerbroek die een advocatenbureau heeft, waarvan Pat een kliënt is en Stella de secretaresse. Om alles nog wat moeilijker te maken verschijnen ook nog mevr. Donkerbroek en verpleger op toneel met hun problemen Dit alles leidt tot een komisch geheel'. Voor de problemen van de spelers zorgt soufleuze Diana Schot, en proberen Jolanda en Daan van der Wekken de spelers te helpen bij het maken van hun creatie s. Het 1 ste bedrijf speelt zich af 's morgens om half tien. Het 2de bedrijf de volgende morgen. De spelers zijn: Leo Corré, Peter Francke, Mattie Brand-Letzer, Adrie Minderhoud, Ineke Grutse-Bastiaanse, Jolien de Kam-Minderh'oud, Jo Francke, en Simon de Visser. De toneeluitvoering begint om 20.00 uur. De entree is 5, Voor kinderen tot en met 1 2 jaar is de entree 2,50. Na de toneeluitvoering wordt de avond muzikaal afgesloten. De organisatie van deze aktiviteit is in handen van de beheerskommissie van het dorpshuis. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat zij voornemens zijn gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen op aanvragen om een vergunning ingevolge de Hinderwet van: a. dhr. W H. Chong, Anna van Burenplein 23 te Scherpenisse voor het oprichten en in werking hebben van een Chinees-Indisch af- haalrestaurant gelegen aan de Eendrachtsweg te Tholen; b. dhr. J. van 't Hof, Oud Kempenshofstedeweg 2 te Stavenisse voor het oprichten en in werking hebben van een agrarisch bedrijf met mestvarkens gelegen aan de Oud Kempenshofstedeweg 2 te Sta venisse. De ontwerpbeschikkingen alsmede de aanvragen en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 1 5 november 1 985 gedurende een termijn van veertien dagen ter inzage op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 9.00 tot 1 2.00 uur en van 14.00 tot 1 6.00 uur. alsmede elke maandag van 1 7.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt C8 te Sint Maartensdijk Vanaf 29 november 1 985 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aangevraagde beschikkingen liggen bovengenoemde aanvragen en andere ter zake zijnde stukken elke werkdag ter inzage van 09.00 tot 1 2.90 uur. De aanvrager alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvragen en ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen gedurende de hierboven genoemde termijn van veertien dagen gemotiveerde bezwaren inbren gen naar aanleiding van de ontwerpbeschikkingen. Degene, die een bezwaarschrift indient kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient te worden gericht aan het kollege van burgemeester en wethouders van Tholen. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Sint-Maartensdijk, 14 november 1985 Burgemeester en wethouders van Tholen Het werd weer een dochter en deze kreeg als naam: Hanna-Lize, naar de beide grootouders, hoewel ze geen van beiden meer in leven waren. En al spoedig werd deze naam verbasterd tot Hannelies. Natuurlijk werd de jongste verwend. Niet enkel door de moeder, die opnieuw in de wolken was met haar baby en helemaal vergat, dat het kind aanvankelijk helemaal niet door haar gewenst was. Maar die verwennerij geschiedde ook door de beide andere kinderen, die op hun beurt dol waren met hun zusje. Reina van den Ogenaller had nu zo ongeveer alles bereikt, wat ze in haar jonge meisjesjaren had gedroomd: een goed huwelijk, lieve ge zonde kinderen, een prachtige villa in een gegoede omgeving, een auto, een maand vakantie in de zomer en een dag of tien wintersport na de feestdagen. Toch was ze niet tevreden. Het feit, dat ze pooit helemaal vrij was, ergerde haar steeds meer. Geleidelijk aan verviel ze weer in haar oude kwaal: egoïstisch en harteloos. Ze zeurde net zo lang tot ze gedaan kreeg, dat ze een dienstbode voor hele dagen kan houden, hoewel ze heel goed kon begrijpen, dat er na de koop van het grote hoekhuis niet zo veel baar geld meer was overgebleven. Maar dat interesseerde haar nauwelijks. Dat was een aangelegenheid, die haar man maar moest zien op te lossen, daar bemoeide ze zich niet mee. Naarmate Hannelies opgroeide, liet ze de verzorging van haar jongste steeds meer over aan het factotum, dat gelukkig ten volle voor haar taak was berekend. Ging weer tennissen en werd lid van een bridgeclub in de stad, waar ze nu veel dichterbij woonde. Vanzelfsprekend kreeg het echtpaar nieuwe kennissen en Reina nieuwe vriendinnen, overeenkomstig hun beider stand. Althans in haar ogen. Gelukkig zag ze van tijd tot tijd in, dat de kinderen ook recht op haar hadden. Dan trok ze op een schoolvrije middag er met het drietal op uit, gebruik makende van de auto van haar man, die dan in arrenmoede met de bus heen en weer ging naar de fabriek. De titel: adjunct-directeur, die Van den Ogenaller kreeg na zijn terug keer uit Spanje, klonk heel mooi. Maar Ben begreep na enige tijd, dat dit "adjunct-directeur" in feite een farce was en nauwelijks iets bete kende, omdat de beide directeuren Bouman Gruijters en Vaandonk uiteindelijk in alles samen beslisten en zijn stem in belangrijke aange legenheden niet telde, omdat zijn oordeel nooit werd gevraagd. Daar entegen was het aanmerkelijk hogere salaris welkom. Hij kon zodoende op tijd de hypotheek aflossen en hield weer wat geld over. Daarom kon hij voor zijn vrouw een tweedehands autootje, dat nog in goede staat was, kopen, zodat hij zijn eigen wagen niet te hooi en te gras behoefd te missen. Dit geschenk had weer tot gevolg, dat ze enige tijd wat toeschietelijker werd voor de avances van haar man. Want heel diep in haar hart was ze toch wel dankbaar, omdat ze een man als Bernard had getrouwd. Een echtgenoot, die zo ongeveer al haar wensen had vervuld. Daar moest ze dan een poosje wat tegenover stellen. Soms was Ben zo naïef om te denken, dat de oude verstandhouding op de duur terug zou komen. Maar het tegenovergestelde was het geval: zijn vrouw vervreemde steeds meer van hem. Want al sprak Reina er nooit met één woord over, het liefst zcu ze helemaal alleen slapen. In een andere kamer. Ze rilde inwendig van afschuw, als ze zijn hand op haar lichaam voelde. Terwille van de vrede in huis liet ze op gezette tijden toe, dat hij haar op ouderwetse manier in zijn armen nam, huichelde een soort verruktheid, die de man voor echt hield en slaakte onhoorbaar een zucht van verlichting, als de man zich omdraaide om te gaan slapen. Pas in de loop der jaren drong het geleidelijk aan tot de man door, dat zijn vrouw uitsluitend aan zichzelf dacht, de kinderen zo ongeveer duldde en in zeer schaarse momenten hen wel eens liefkoosde, maar nooit spontaan, nooit geheel van harte, zoals in het begin van hun huwelijk. Reina ging steeds meer op in haar pretjes, omdat ze nu niet meer afhankelijk was van het openbare vervoer of de welwillendheid van haar man zijn wagen weer eens een dag af te staan. Ze had nu zelf een Simca en al was hij lang niet nieuw meer, hij zag er behoorlijk uit en reed goed. In ieder geval kon ze nu gaan, wanneer ze wilde. Doorgaans benutte ze elke dag haar auto en reed ergens heen: naar een vriendin, waar ze koffie dronk of naar de stad om te winkelen. Al spoedig had ze ook een middag in de week, waarop ze met een aantal vriendinnen uitgebreid thee dronk en er allerlei schandaaltjes ter sprake werden gebracht. In die tijd ging Reina ook roken, hoewel ze het enkele jaren, eigenlijk vanaf haar eerste zwangerschap, niet meer had gedaan. Door dit alles heen groeiden de kinderen voorspoedig op, konden redelijk goed leren, zo dat ze na de lagere school meteen naar HBS of Gymnasium gingen. Aanvankelijk wilde Hillie laborante worden, want dit werk lag haar wel. Uiteindelijk kwam ze, na haar diploma behaald te hebben terecht bij een hart- en vaatziektenspecialist. Als zijn assistente. Bij wie ze het uitstekend naar haar zin had en een goed salaris ver diende. Op haar beurt kocht Hillie een auto, een Morrisje. nadat ze haar rijbewijs had gehaald, terwijl zoon Hans zich liet inschrijven aan de Universiteit in de stad en college ging lopen. Doordat iedereen tenslotte de toestand aanvaardde, zoals die was, bleven de woordenwisselingen en meningsverschillen beperkt tot inci dentele, waar men overigens niet al te zwaar aan tilde. Want in wezen ging ieder in huize Van den Ogenaller zijn of haar eigen gang: de vrouw des huizes, maar ook de kinderen. Van communiteit was in dit gezin eigenlijk geen sprake. Uiteraard waren er sociale verplichtingen, waar aan het echtpaar niet kon ontkomen, zodat ze op gezette tijden samen op visite gingen, naar verjaardagen, een tentoonstelling, een gala-uit voering ten bate van een of ander liefdadig doel, waar de bonton van het dorp zich meende te moeten laten zien, een toneelstuk of wat dan ook. Hoewel Ben begreep, dat men zich aan dergelijke evenementen niet kon onttrekken, peurde hij het bedrog en de gemaakte lievigheden, die er duimdik oplagen. Maar deed in arren moede op zijn manier mee, sober en met tegenzin. Zoals je node op een feestje iemand de hand drukt, maar in werkelijkheid een hekel aan hem hebt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 5