'Exploitatie is zorgelijk' Van Damme ergert zich Feestelijk begin van SLOTH Ledenwerfactie Rode Kruis begint in St. Maartensdijk DE ENIGE ÉCHTE THOOLSE COURANT BOUMAN POTTER Winter Abonneedichtheid kabel 35.46% Zaterdag open dag L.T.S. Donderda 42e Jaargang mbcr 1985 "De exploitatie van het kabelnet Tholen is in finan ciële zin zorgelijk", zegt regiobeheerder W. Gelinck van Casema. "Ik hoop, dat er een enigszins stimule rende werking van de Sloth uitgaat, want we kunnen een opwaartse druk op ons abonnee-aantal goed ge bruiken." Rijk geschakeerd Woensdag dankdag Interessant B en W: reinigingsrechten voor bedrijven toch fiscaal aftrekbaar "Het is gewoon smerig dat 't erin staat, 't Steekt alle agrariërs op Tholen. Dit hoort er niet in thuis." VVD-fractievoorzitter M. van Damme trok donderdagavond fel van leer in de commissie financiën van de Thoolse gemeenteraad. Eerst had hij zich al gestoord aan dubbeltellingen bij de exploitatie-opzet van de vuilnisop haaldienst, waaraan b en w - ondanks een eerdere waarschuwing - onvoldoende aandacht hadden besteed. Ten tweede had hij zich 'verschrikkelijk geërgerd' aan een uitlating van het college over het bedrijfsleven. Gemeente leent bedrijf in Scherpenisse 25.000 gulden Versluijs: in stand houden vraagt nog grotere inspanningen Met de vlaggen in top voor de studio aan de Kegen- tessestraat in Tholen, toespraken en muziek van Concordia is de stichting lokale omroep Tholen(S- loth) zaterdagmorgen feestelijk met uitzenden be gonnen. "Bergen werk zijn er verzet", zei loco-burge meester J. Versluijs, "maar ik sluit niet uit, dat het instandhouden van een degelijke omroep nog grote re inspanningen vraagt in menskracht en niet te ver geten in financieel opzicht." Voorlichting DEZE WEEK In de gymzaal te Poortvliet hebben zaterdag 58 van de 61 turnsters een diploma behaald, 't Waren alleen meisjes, want de jongens zijn slecht vertegenwoordigd bij de gymnastiek. Eerst kwamen de deelnemers vanaf twaalf jaar aan de beurt en later op de middag de oudere turnsters vanaf zestien jaar. Het waren leden van Excelsior Poortvliet, SHF Scherpenisse, Kwiek Stavenisse, WIK St. Annaland en Spido Oud-Vossse- meer. Wedstrijdleider was Piet Goedegebuure van SHF, die medewerking kreeg van vrijwilligers van ver schillende verenigingen voor de jury en de telcommis- sie. Welfarewerksters en colonnehelpers gehuldigd Het Thoolse Rode Kruis heeft St. Maartensdijk als eerste uitgekozen voor een ledenwerfactie in alle zeven kernen. Van 18 tot en met 23 november worden er folders met een antwoordkaart en een begeleidende brief van het bestuur in St. Maartensdijk bezorgd, die een week later door leden van het Jeugd Rode Kruis en andere vrijwilligers wordt opgehaald. Huldiging Ambulance Vuurwerk aan banden II ;iSr. D!3L/0r^< Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschi|nt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur W. Heijboer Het kan nog niet dat de kalender de winter al aangeeft, maar hagel en natte sneeuwbuien, tempera turen rond het vriespunt, verg ader-activiteiten en langere avonden maken duidelijk, dat de winterse periode zo niet is inge treden, dan toch voor de deur staat. Dat is eigenlijk in elk land van onze aardbol verschillend. De koude periode valt eerder in bij de Scandinavische landen, maar veel later in bijvoorbeeld Zuid-Frank rijk. We hebben hier te maken met het landje aan de zee met zijn talrijke wisselvalligheden, waar naarmate de avonden lengen, de nachten strengen. Zover is het nu nog niet, maar wel is iedereen langzamerhand geprepareerd op het winterseizoen. Er worden plannen beraamd voor Sinter- klaas- en Kerstfeestactiviteiten, duiven- en vogeltentoonstellin gen, waterbevoorrading voor de ijsbanen, enz. Niemand weet wat er komt, maar zomer is zomer en winter toch winter. Weliswaar spitst menigeen zich al toe op het «kieën in Oostenrijk, Frankrijk of Zwitserland, maar in eigen land is er meer aandacht voor de verwar ming, dan voor sneeuwhellingen. Elk jaargetijde heeft in elk land zijn eigen bekoring en zijn eigen problemen, zijn eigen voor- en nadelen. Dit najaar kon in elk ge val de landbouw goed aan haar oogsttrekken komen en langza merhand gaan de (aardappelp rijzen wat omhoog. In economisch opzicht staat het bedrijfsleven en dan met name het midden- en kleinbedrijf weer voor de winter- oogst. Dat openbaart zich ook in de aankondiging van de winke lacties. Er kunnen wat minderhe den zijn met problemen, maar de meerderheid hoeft heus nog niet te klagen. De winter staat voor de deur. Daarom willen we een wat zonniger gebied zoeken. Hopen- lijk tot over veertien dagen. (G:H.) Per eind september lag er in 4260 woningen een aansluitdoos(de zogenaamde vooraanleg), maar daarvan waren er maar 2372 daadwerkelijk op de kabel t.v. en radio aangesloten. Voor de zeven woonkernen op Tholen is het maximale aantal 6689, zodat de abonneedichtheid uitkomt op 35.46% en de vooraanleg op 63.6 Dhr. Gelinck is ervan overtuigd, dat het kabelnet op Tholen een steeds belangrijker functie krijgt. "Met Sky Channel erbij worden de programma's rijker gescha keerd en we zijn ook gelukkig met de extra functie van de Sloth. We zijn vol bewondering voor het in itiatief en het doorzettingsvermo gen. De goede wil is er bij de Sloth Woensdag 20 november vieren de protestantse kerken op Tholen en St. Philipsland dankdag voor gewas en arbeid. Scholen, winkels en openbare gebouwen zijn dan gesloten en ook in vele bedrijven wordt niet gewerkt. en dat is een belangrijke hoek steen." De regiobeheerder van Casema meent, dat de kabel t.v. toch in steeds bredere kring bekeken zal worden. "We dachten dat de aan- vangsperiode wel moeilijk zou zijn. Begin dit jaar hebben we eventjes een kleine daling in het abonnee-aantal gehad wegens de bijzondere toeslag voor auteurs rechten." Casema heeft in afwachting van stereo-apparatuur die volgend voorjaar wordt geinstalleerd, aan de Sloth gratis in bruikleen een tijdelijke installatie beschikbaar gesteld. De Sloth moet voorjaar 1986 de werkelijke kosten die Ca sema maakt voor het geschikt maken van de zender, via een éénmalig bedrag of een maande lijks abonnement betalen. Vol gens dhr. L. Ottevanger geeft de Sloth de voorkeur aan een maan delijks bedrag, want men wil ei genlijk liever via de ether gaan uitzenden om meer mensen te kunnen bereiken. "Wij proberen zo interessant te zijn, dat iedereen toch de voor keur geeft aan de kabel", zegt dhr. Gelinck. "Dat betekent hifi stereo kwaliteit en helemaal ongestoorde ontvangst." Volgens de notitie inzameling en verwerking afvalstoffen is er een principieel verschil tussen reini gingsrechten die uit de netto ge zinsinkomsten moeten worden betaald en rechten die als bru- to(dus fiscaal aftrekbare) be drijfskosten kunnen worden ver antwoord, aldus de notitie. Van Damme vond, dat 't bij de agrariërs om 'verhoging van de .verliezen' ging gezien de huidige landbouwprijzen. "Die zin komt over als: laat de bedrijven maar betalen, ze verdienen toch zat en de kosten zijn aftrekbaar. Dit is zo bedrijfsonvriendelijk mogelijk. B en w hebben de gemeenteraad voorgesteld Mechatronic Data Systems b.v. uit Scherpenisse 25.000 gulden te lenen voor max imaal 20 jaar tegen een rente van 7 'ADe onderneming is gespecia liseerd in automatiseringssyste men van brandslofagfite, compu tersystemen en inbraakbeveili ging, zowel wat installatie als on derhoud betreft. B en w spreken van een interes sant bedrijf, dat wegens de grote vraag in. korte tijd een explosieve groei doormaakt. Zodanig zelfs, dat een situatie dreigt te ontstaan, dat grote orders niet kunnen wor den aangenomen omdat het werk moeilijk kan worden gefinan cierd. Het Rijk kent verschillende kredietregelingen voor deze pro blemen, maar dan moet er vol doende eigen vermogen zijn en dat is nog niet aanwezig. Daarom heeft M.D.S. zich tot de gemeente gewend voor een achtergestelde lening. Twee onafhankelijke in stanties hebben de aanvraag beoordeeld en de marktmogelijk- heden zijn gunstig en de leiding is in goede handen. In verband met de hoogte van de steunverlening is de betekenis voor de werkgele genheid niet ongunstig. Terwijl niet van concurrentieverstorende effecten kan worden gesproken, aldus b en w. De Thoolse ge meenteraad beslist hier maan dagavond over. Onion Specialties (de fabriek van gebakken uitjes in St. Maartens dijk) is met alle mooie dingen naar Tholen gehaald en nu zijn ze zich dood geschrokken van de 100% verhoging van het stortings- recht voor bandenwagens. Onion rijdt twee keer per dag naar het Tuttelhoekje", aldus het VVD- raadslid. VERVOLG PAG. 9 Tegen tien uur heerste er in de kleine studio een wat merkwaar dige stilte. Het kleine aantal ge nodigden dat de ruimte kon her bergen, wachtte vol spanning op de eerste uitzending. Secretaris J. van Elsacker kucht nog even voor de microfoon, technicus J.C. van Putten steekt vanachter het raam zijn hand op. Het uur U nadert. Jacco Vinjé kondigt de non-stop muziek af, die aan elke Sloth-uit- zending vooraf gaat. De piepjes van tien uur klinken: het is zover! "We zijn erg blij", zegt secretaris Van Elsacker na een welkomst woord tot de gasten en de luiste raars. In het duivenlokaal van de Trouwe Duif volgen de overige genodigden de opening op een t.v Loco-burgemeester J. Versluijs meldde zich zaterdagmorgen na de offi ciële ingebruikneming van de Stichting Lokale Omroep Tholen in de studio aan de Regentessestraat direct aan als lid van de vereniging Vrien den van de Sloth. Links secretaris J. van Elsacker en penningmeester A. Smout, die met genoegen de contributie ziet binnenkomen. want een videocamera registreert alles in de studio. "Het is ontzet tend hard gegaan, mede dankzij veel vrijwil ligerswerk", consta teert Van Elsacker. Hij herinnert aan wijlen burgemeester Bae- rends, die de lokale omroep een goede zaak vond en aan de una nieme representativiteitsverkla- ring van de gemeenteraad. "De samenwerking met de gemeente was fenomenaal." Toch verklaarde wethouder Ver sluijs met nadruk, dat de lokale omroep onafhankelijk van de ge meente functioneert. "Daarmee wil ik niet zeggen, dat gemeente en Sloth niets met elkaar te maken hebben of krijgen. Uiteindelijk is de gemeente machtiginghouder van het kabelnet en was het ook dé gemeenté. die aan Sloth éen startsubsidie (2300 gulden en niet 1100 gulden, zoals vorige week abusievelijk gemeld) beschikbaar stelde. Niet uit te sluiten valt, dat in de toekomst de lokale omroep een rol gaat spelen in het ge meentelijk voorlichtingsbeleid en zo een bijdrage levert aan de be vordering van betrokkenheid van de burger? bij het gemeentelijk beleid in het algemeen:" VERVOLG PAG. 9 Winter Rekenmeester M. van Damme roept b en w tot verantwoor ding Mengvorm vaste en variabele reinigingsrechten krijgt una nieme instemming Rode Kruis houdt op heel Tholen ledenwerfactie Welfarewerksters en colonne leden gehuldigd KNVB-zilver voor vertrekken de WHS-voorzitter Lokale omroep Tholen zendt uit Zorgen FNV van Casema en de Kampioenen vrienden bij de Vogel- Geen subsidie voor gymzaal Oud-Vossemeer Junioren Thoolse blijven aan de top Eerste prijs voor Mannenkoor damclub Smalstads Capritholen uitverkocht, or gelconcert matig bezocht Eben Haëzerschool Tholen gaat 60-jarig bestaan vieren VVD laadt mosselen accu's op met B en W van Tholen beant woorden vragen over gemeen tebegroting 1986 DE WERELD WEMELT VAN BRAVE LIEDEN DIE NOOIT IEMAND IETS KWAADS DOEN MAAR GODS UITSLUITEND ZICHZELF Dit nummer bestaat uit 20 pa gina's De spanning is op het gezicht van voorzitter H.J.P. Smulders van de Thoolse turnfederatie te lezen, zaterdagmiddag bij diploma-wedstrijden in de gymzaal te Poortvliet. Loopt de overslag van Jolita Schot goed af? Ze was verreweg de beste met een gemiddelde van ruim negen. Voor het diploma bondsturnproef KNGV moesten minimaal 36 punten worden behaald op o.a. brug ongelijk, balk, paard. In de laagste klas VI waren ër 5 deelne mers, V 26, IV 12, III 16 en in klas 11 slechts één turnster: Jolita Schot van WIK St. Annaland, die op het paard een overslag demonstreer de. Zij was verreweg de beste met een gemiddelde van ruim 9 op niveau 11, de op één na hoogste categorie. Dat dit een uitspringer was, bleek wel uit de gegevens van voorzitter J.P. Smulders van de Thoolse turnfederatie: de meesten haal den hun diploma met een gemid delde van 6 '/2 tot 8. Drie deel neemsters van 12-16 jaar van WWV kwamen op niveau IV punten tekort om een diploma in ontvangst te nemen. Er waren trouwens toch diploma's te weinig in verband met enkele verschrij vingen, maar dat werd in de loop van deze week goed gemaakt. Voorzitter A. van den Hoek maakte dat vrijdag bekend tijdens de druk bezochte contactavond van het Thoolse Rode Kruis in het Holland Huis te Scherpenisse. Het Rode Kruis heeft 1.035.028 leden, verdeeld over 485 afdelingen, die voor een regelmatige stroom van inkomsten zorgen. Noodsituaties eisen namelijk een directe oplos sing. Hoe meer mensen zich via het Rode Kruis willen inzetten Voor een ander, hoe meer hulp geboden kan worden. De minimum contributie is vijf gulden. Niet alleen in St. Maar tensdijk kan men lid worden, maar in de overige kernen op Tholen komt pas later een huis- aan-huis actie. Men kan zich als lid opgeven bij tel. 01666-2255. Dhr. C.M. de Greef uit St. Phi lipsland, provinciaal bestuurslid van het Rode Kruis Zeeland, hul digde vrijdagavond zes lede van de colonne: de helper 3e klasse E.B. Heijboer en helper J. Scher penisse, beiden uit St. Annaland, wegens 20 jaar trouwe dienst. De helpers 3e klasse P. den Bra- ber(St. Philipsland), M.P. v.d. Jagt(St.Maartensdijk) en G.D. Oosdijk(Tholen) en commandant R.H. Padt(Poortvliet) wegens tien jaar trouwe dienst. Allen ontvin gen een medaille met oorkonde. Ook negen welfarewerksters kre gen dat wegens hun tienjarige bij drage: de dames H.C. van Burg- Zaterdagmiddag van kwart voor twee tot vier uur houdt de Burge meester Bouwenseschool voor la ger technisch onderwijs open dag. Dit gebeurt zowel in het hoofdge bouw, Onder de Linden te St. Maartensdijk als in de dependan ce, Laban Deurloostraat te Scher penisse. Men kan nader kennis maken met theoretische en prak tische vakken. De leerlingen stel len werkstukken tentoon en het arbeidsbureau en het leerlingwe zen geven informatie, evenals de schooldecaan. Dorst(leidster), M.P. Elenbaas-de Jonge, C. van Trigt-van Strien, M. Almenkinders-Sinke en P. Quist- Koole uit Tholen, D.J. Moerland- Smit uit St. Annaland, P.P. Priem-Vos en J.P. Vermeulen- Priem uit St. Maartensdijk, als mede A.P. Slager uit Scherpenis se. Hiervoor was met name de kring bestuurster voor het welfarewerk, mevr. Wallenburg aanwezig. Ook kringsecretaris Marteijn en chef staf Standaert van het kringbu reau woonden de gezellige con- tactavond bij. Voorzitter Van den Hoek zette Tiny de Vos nog in 't zonnetje door haar een enveloppe met in houd aan te bieden voor haar vele administratieve diensten ten be hoeve van de colonne. Secretaris H. Brinkman zette de dames Hage en Van Houdt in de bloemetjes wegens de medewer king aan de ambulancedienst. Zij houden met name telefoonwacht om de begeleider te waarschuwen, wanneer hun echtgenoot-chauf feur opgepiept was. Vanaf 18 no vember krijgen de begeleiders een semafoon, zodat ze evenals de chauffeurs via de centrale post ambulancevervoer(CPA) gewaar schuwd worden. De bewegings vrijheid binnen St. Maartensdijk wordt dus groter, anders zitten de begeleiders 24 uur vast bij de te lefoon. Voorzitter Van den Hoek voor spelde, dat er binnen tien jaar professionele krachten op de Thoolse ambulance werken. De nieuwe ambulance, die in decem ber komt, wordt al met de mo dernste apparatuur uitgerust. Daar zijn nu al twee verpleeg kundigen parttime in dienst: dhr. H. Brinkman en mevr. Van Houdt-van Vossen. Deze maand zullen tien mensen hun driejarige ambulance-opleiding afronden, zodat het Thoolse Rode Kruis steeds werkt aan de deskundig heidsbevordering van het perso neel. Secretaris Brinkman maakte ook nog melding van het afzwaaien van tweede chauffeur A.A. v.d. Staaij, die thuis een attentie zal worden bezorgd. Na de pauze met koffie en gebak werden twee films vertoond over Rode Kruiswerk: 'Uw hulp is no dig' en 'Cambodja'. Daarna bleef men nog bijeen onder het genot van een drankje. De algemene politie verordening (APV) wordt gewijzigd om het gebruik van vuurwerk op Tholen aan banden te leggen. B. en w. willen gevaar of overlast van vuurwerk beter tegen kunnen gaan. Het college denkt voorna melijk aan het gebruik van vuur werk door jongeren bij bejaar dentehuizen, in drukke winkel straten, bij verkooppunten van vuurwerk, enz. Daarnaast wordt de A.P.V. aan gepast in verband met wijzigingen in bepalingen over geluidhinder van recreatie- en horeca-inrich- tingen, met name het maken van muziek en het gebruik van ge luidsapparaten. _WOIM ING INRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 1