N. Klippel klaar voor districts t.t. FNV heeft moeite met vrijwilligers Onderwijsmarkt van alle markten thuis EBEN-HAËZERSCHOOL THOLEN 60 JAAR Van Damme ergert zich Herbestrating op Tholen 1986 Isolatie spouwmuren 6 scholen B.O.Z. zinvol naast het REC Open week A.B.G. Donderdag 14 november 1985 DE EENDRACHTBODE 13 Algemeen kampioen de Vogelvrienden met 90 punten voor kanarie "Ik heb een grandioos jaar", concludeert de algemeen kampioen van de Vogelvrienden uit Oud-Vossemeer zaterdagavond tijdens de tentoonstelling in de Vos- senkuil. Vice-voorzitter N. Klippel werd met een re- cessief wit kanarie en 90 punten nummer één van de 160 kanaries en 149 tropische vogels. Het enige meis je, Marijke Jeroense uit St. Annaland, werd met een zwartmasker en 89 punten algemeen jeugdkampioen. Nationale Zwaar offer Schattingen Niet geforceerd Toetsingscommissie op de hoogte gesteld Beunhazen Zonder ons Geld voor culturele minderheden Konijnen/duiven tentoonstelling BALLET- EN DANSKLEDING 127 Leegstaande huizen op Tholen 613 scholieren over de brug Geen subsidie voor gymzaal Oud-Vossemeer Meer cursisten muziekschool Beheerscommissies functioneren niet Terugblik 1925-1985 Klippel kijkt al met belangstelling naar de distrcitstentoonstelling, die van 16 t/m 21 december in St. Annaland wordt gehouden. "De Viet uit Scherpenisse en Jeroense uit St. Annaland zijn dan m'n concurrenten. Ik zit in een op gaande lijn. In Arnemuiden kwam ik al goed voor de dag en in Steenbergen haalde ik met 1095 vogels een eerste prijs. Een stam dominanten was daar goed voor 365 punten: vier vogels van 90 punten met nog 5 opwaarderings- punten voor dezelfde kleur, bouw, grootte en houding. In Oud-Vos semeer is dat mis'ukt, want de jury haalde er één tussenuit. Er was inderdaad bontvorming onder het dijbeen. Witte vogels zijn kwets baar. Ik heb een snipperdag ge nomen om ze alle 18 te wassen en 10 moest ik er over doen. Twintig van m'n zeventig vogels heb ik ingezet op deze tentoonstelling. Vorig jaar liep ik het kampioen schap net mis, maar nu is 't bui tengewoon gegaan", aldus Klip pel, die vijf jaar met de vogelk- week bezig is. Dat de jeugd volop aandacht krijgt bij de Vogelvrienden blijkt wel uit de inzending van 50 vo gels. Marijke Jeroense(17) moet gezien haar leeftijd volgend jaar bij de senioren uitkomen, maar ze heeft de vogelkweek van haar vader geleerd, zodat de basis goed is. "Als de ouders er niet achter staan, kun je 't wel vergeten", zegt penningmeester L. Berkey. "Als ze één keer vergeten te voeren, is de vogel dood." Voor secretaris I. Potappel is die jeugdige aanwas een gunstig per spectief, maar hij is nu al een te vreden man met de groei van de Vogelvrienden naar 52 leden. Voorzitter L. Vroegop is al bezig met de voorbereidingen voor de nationale tentoonstelling, die de Oud-Vossemeerse vereniging van 6 t/m 11 oktober in de Vossenkuil mag organiseren. Dan worden er vogels uit Zeeland, Noord-Bra bant en Zuid-Holland verwacht. Hoofdgroep 3 pigment zonder rood Kampioen L. Berkey, goudisabel 89 p.: Ie I. Potappel goudagaat 88 p.; Ie C. Hommel goudagaat 88 p.; Ie L. Berkey agaat 88 p.; Ie C. Hommel goudisabel 88p.: Ie I. Potappel goudi sabel 88 p.; 2e 1. Potappel met gouda gaat 87 p. (3x); le L. Berkey blauw 87 p.; 2e L. Berkey éoudgroen 87 p.; 2e I. Potappel goudagaat 87; 2e C. Hommel goudagaat 87 p.; 2e L. Berkey goudi sabel 87 p.; 2e L. Potappel Isabel 87 p. (3x). Hoofdgroep 6 Vetstof zonder rood Kampioen N. Klippel recessief wit 90 p.; le N. Klippel dominant wit 89 p. (5x); le N. Klippel recessief wit 89 p.; 2e N. Klippel recessief wit 88 p.; 2e N. Klippel dominant wit 88 p.; 2e N. Klippel recessief wit 88 p. Hoofdgroep 5 roodogen 2e J. Neele satinetivoor 88 p. Hoofdgroep 7 vetstof met rood Kampioen A. den Engelsman oranje rood 89 p.; le A. den Engelsman oranjerood 88 p.; (2x); le A. den En gelsman zalm 88 p. (2x); 2e L. Vroegop oranjerood 87 p. (3x); 2e A. den En gelsman oranjerood 87 p.; 2e L. Vroe gop zalm 87 p. (2x). Hoofdgroep 8 Kampioen J. Neele mozaiekoranje- rood type I 89 p.; le J. Neele mozaie- koranjerood type 188 p. (2x); 2e J. Neele mozaiekoranjerood type 1. 87 p. (3x); 2e J. Neele mozaiekoranjerood- bruin 87 p. (2x); le J. Neele mozaiek oranjerood type 2. 88 p. Hoofdgroep 10 opstuur Roudingrassen Kampioen M. Meeus Yorkshire 88 p.; le M. Meeus Yorkshire 87 p.; Hoofdgroep 12 gekuiide rassen Kampioen W. de Vries Gloster consort 89 p.; le W. de Vries gloster consort 88 p. (2x); le W. de Vries gloster corona 88 p.; 2e W. de Vries gloster consort 87 p.; 2e W. de Vries gloster corona 87 p. Hoofsgroep 14 Europese vogels C.J. de Korte groeniing 89 p.; 2e C. Hommel groeniing 89 p. Hoofsgroep 5 bastaarden Kampioen A. den Engelsman putter kanarie 89 p.; le A. den Engelsman putter kanarie 89 p.; le J. Neele putter x kanarie 89 p. (2x); 2e J. Neele putter x kanarie 88 p. Hoofdgroep 17 zebravinken Kampioen L. Hartman grijzebleekrug 88 p.; le L. Hartman Grijzebleekrug 87 p. (2x). Hoofdgroep 22 Tropische vogels Kampioen A. den Engelsman blauw- fazant 90 p.; le A. den Engelsman blauwfazant 89 p.; le C.J. de Korte bandvink 89 p. (5x); le L. Berkey rijstvogel 89 p. (4x); le C.J. de Korte rijstvogel 89 p.; 2e C.J. de Korte bandvink 88 p.; 2e L. Bekey rijstvogel 88 p. Hoofdgroep 24 grasparkieten Kampioen C.A. Rijnberg hemels blauw 90 p.; le C.A. Rijnberg Opalin- egrijs 89 p. (2x); le A. Ketting Opal- inecinnamon grijsgroen 89 p.; le A. Jeugdkampioen Marijke Jeroense en A Igemeen Kampioen N. Klippel t bekers. de Vogelvrienden uit Oud-Vossemeer tonen in de Vossenkuil trots hun VERVOLG VAN PAG. 1 W.L. Bijl(CDA) noemde het be drijfsleven de ruggegraat van de maatschappij, maar M. Dij- ke(SGP) vond, dat Van Damme toch een klein beetje aan 't over drijven was. "We moeten toch ook voor het bedrijfsvuil naar een re delijk dekkingspercentage zoe ken." Volgens de notitie gaat het huidi ge stortingsrecht voor bandenwa gens in verhouding tot het kos tendekkende recht voor contai ners, volledig mank. B en W wil den dan ook het tarief verhogen van ƒ31,25 naar ƒ62,50, voor vrachtwagens van 42 naar 62,50, voor aanhangwagens van 11 naar 13 gulden en voor bestelauto's van 12 naar 15 gulden. "De rechten blijven hiermee nog zeer aanzien lijk beneden de tarieven in een wijde omgeving en zijn daarom nog steeds zeer laag", aldus b en w. Wethouder P. van Schetsen bena drukte donderdagavond, dat het bedrijfsvuil een zwaar offer uit de algemene middelen vergt. "Je vraagt nu van de burgers, dat ze jaarlijks 115.000 gulden voor het bedrijfsleven toeleggen. Het dek kingspercentage voor bandenwa gens is nu maar 31.5% Ook de voorgestelde tarieven zijn nog aan de billijke kant. Het gaat om drie of twee tientjes per vracht meer", zei de wethouder. Van Damme geloofde niet in de 115.000 gulden. "Dat is een aan name, de werkelijkheid wijkt een eind af. B en W zijn voor het stof ten van het huisvuil op Tuttelhoek van de vermenigvuldigingsfactor 2 uitgegaan, want door de ver- dichter blijft er gemiddeld 40% over. Zoek ook voor het agrarisch afval eens naar een vermenigvul digingsfactor, want daar blijft to taal niets van over. Tien tot vijf tien procent maken het Tuttel hoekje niet vol. Welke zwaarte moet ik toekennen aan de notitie als ik die schattingen zie", zei het WD-raadslid. Ambtenaar W.A. Blaas bracht naar voren, dat de heffing mo menteel per vervoermiddel en per gewicht wordt berekend. "Óm nog verder onderscheid te gaan maken in de afvalstoffen onder ling, is de vraag. Verwerking van agrarisch afval kost veel meer dan ander afval, zodat differentiatie weinig zin heeft", zei Blaas. Met een verhoging van 25% kon Bijl wel accoord gaan, maar 100% stijging voor bandenwagens in één keer was voor hem de vraag. "Is er geen tussenweg?". Daar was J. de Bres(PvdA) 't mee eens. "Je moet zoiets niet geforceerd doen. Bij het huisvuil hebben we het destijds ook in etappes gedaan over totaal vier jaar." De wethouder stelde de commis sie voor .of men met drie jaar a 35% genoegen kon nemen en dat sloeg aan, al ging Van Damme voor slechts één jaar accoord. "Voor later wil ik 't nog bezien." Door wijziging van dit voorstel zou er volgens Van Schetsen 20.000 gulden minder gereser veerd kunnen worden voor af dekking/uitbreiding van het i ut- telhoekje. Dijke tilde daar niet zo zwaar aan. "Volgens mij hebben b en w voor de vuilverdichter 10.000 gulden teveel kapitaallasten ge raamd." Zo wist de wethouder er nog wel één, maar dan met omgekeerde uitwerking: de geraamde subsidie van 330.000 gulden voor het gym lokaal Oud-Vossemeer komt er niet, wat 30 a 35.000 gulden extra kapitaallasten betekent. Terug naar het Tuttelhoekje merkte Van Damme nog op, dat er in verband met de verleidelijke tarieven nog steeds van buiten Tholen gestort zou worden. "Het moeten Tholenaars zijn die daar afval brengen. Het is daarom on juist om de vervoerder te laten betalen. Dat moet de storter doen. daarmee voorkom je fraude", zei het VVD-raadslid. De FNV Zeeland heeft de leden van de Toetsingscommissie voor de Bevelanden, Tholen en Schou- wen-Duiveland op de hoogte ge steld van de verontrusting over de inzet van vrijwilligers bij de Sloth. Dit naar aanleiding van de brief van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) aan het bestuur van de Sloth, het Ge meentebestuur en de FNV. De FNV is bij vele lokale omroe pen rechtstreeks betrokken en wil dat ook nadrukkelijk, aldus het FNV Zeeland. "De lokale omroep is immers een uitstekende moge lijkheid om FNV-opvattingen over plaatselijke en regionale si tuaties onder de aandacht van de mensen te brengen. Daar waar mogelijk tracht de FNV dan ook zitting te krijgen in het een of an dere representatieve orgaan dat moet waken over de programme ring. Zo'n orgaan acht de FNV van wezenlijk belang en de brede samenstelling ervan is een eerste vereiste. Om niet afhankelijk te zijn van een financier bepleit de FNV een zo breed mogelijk fi nancieel draagvlak. Daarbij moe ten echter de belangen van de lo kale en de regionale pers wel goed in het oog worden gehouden. Al helemaal moeite heeft de FNV met het inzetten van vrijwilligers bij een lokale omroep. Onlangs heeft de FNV-bond voor journa listen, de NVJ, daarover nog haar verontrusting uitgesproken aan het adres van de Sloth: 'Uw stich ting gaat een officiële lokale om roep verzorgen, waar wel degelijk professionele journalistieke vaar digheden aan te pas komen", al dus de FNV Zeeland. De FNV Tholen heeft laten weten, daar wat anders over te denken: "Zo lang de Sloth niet over voldoende financiële middelen kan beschik ken, mogen ze beunhazen". De NVJ gaat gezien de verontrus ting over de landelijke ontwikke lingen met lokale omroep een uit gebreide nota maken over deze problematiek. Blijkens uitlatingen van bestuursleden, is de Sloth niet van plan om te reageren op de brief van de NVJ. "Ik voel met niet aangesproken. Het is over en zonder ons gegaan. Zaterdag hebben we een brief gekregen die donderdag al in de E.B. stond:, zei secretaris J.W. van Elsacker, zo wel NVJ-initiatiefnemer J. Rood- enburg als Sloth-coördinator L. Ottevanger verklaarden beiden pogingen te hebben gedaan elkaar telefonisch te bereiken, maar dat lukte niet. De uitgaven voor de alfabetise ringscursus voor culturele min derheden bedroegen in 1983 11.717,37, en de totale kosten voor de cursus educatieve activi teiten voor culturele minderheden in datzelfde jaar ƒ20.795,02. De gemeenteraad moet die uitgaven maandagavond formeel vaststel len in verband met een bijdrage van het Rijk. Het gemeentebestuur van Tholen heeft het herbestratingsprogram- ma 1986 als volgt vastgesteld: Tholen: Venkelstraat, Stoofstraat, gedeelte Hoogstraat, Plantage straat, deel Bolwerk, deel Ver- brandestraat, Parksingel, deel Kotterstraat, van Glymesstraat, David van Orlienstraat, Oude- landsepoort, deel Polderstraat. St. Annaland: deel Burg. Baas straat, deel Kloosterstraat, deel Ring en gedeelte Hoenderweg. Oud-Vossemeer: Kalisbuurt, deel Ring, Voorstraat. Poortvliet: Smidsstraat, gedeelte Hogedorpstraat. Scherpenisse: gedeelte Langeweg, Weststraat, deel Julianastraat, parkeerterrein Laban Deurloo- straat. St. Maartensdijk: gedeelte Hoge- weg, deel Bloemenlaan, Pr. Ken- nedystraat, gedeelte Bloemen- laan(bejaardentehuis), deel ds. de Bresstraat en deel onder de Lin den. Stavenisse: Pr. Bernhardstraat, Pr. Beatrixstraat en gedeelte Post- straat. Zaterdag en zondag organiseert kleindiersportfokkers vereniging Animo Halsteren weer haar jaar lijkse clubtentoonstelling in Cen tral, Dorpsstraat 58 te Halsteren. "Animo" is een vereniging van fokkers en liefhebbers van rasko nijnen en rassierduiven die onder haar leden veel mensen uit de re gio Tholen telt. Bevoegde keurmeesters van de N.K.B. en N.B.S. zullen op zater dag de ingestuurde dieren naar standaard moeten beoordelen. De tentoonstelling is gratis voor het publiek open gesteld op zaterdag 16 nov. van 18.00 tot 22.00 uur en op zondag 17 nov. vanaf 11.00 tot 17.00 uur. Het rijk stimuleert spouwmuuri solatie bij scholen om de onder wijsuitgaven te beperken door de kosten te vergoeden. Zes scholen hebben b. en w. van Tholen ver zocht daarop in te haken: Eben Haëzerschool te Tholen, School met de Bijbel te Poortvliet, Julia na van Stolberg/Benjamin basis school te St. Maartensdijk, School met de Bijbel St. Annaland en School met de Bijbel Oud-Vosse meer. Voor de Rehoboth basisschool te Stavenisse gaat het alleen om de voormalige kleuterschool aan de Prinses Margrietstraat, want het hoofdgebouw aan de Pilootweg staat er nog maar een paar jaar en is tegelijk met de bouw met ener giebesparende voorzieningen uit gerust. De Rehobothschool wil ook de kleuters graag bij het hoofdgebouw huisvesten, maar volgens b. en w. zal dat pas in het begin van de negentiger jaren mogelijk zijn. Eerder heeft het rijk geen geld. Daarom vinden b. en w. het goed, dat er nog geld in de voormalige kleuterschool gesto ken wordt. De spouwmuurisolatie kost 2500 gulden, wat neerkomt op een rijksvergoeding van 378 gulden gedurende tien jaar. Na isolatie wordt aan stookkosten jaarlijks 670 gulden bespaard. Speciaalzaak in kousen, sokken, panty's, maillots Wouwsestraat 1 5, B.o.Z. Telefoon: 33666 Advertentie I.M. Het is zinvol om de mogelijkheid van cursussen in Bergen op Zoom open te houden naast die van het Regionaal Educatief Centrum (REC) Tholen. B. en w. zeggen dat in antwoord op vragen van de gemeenteraad. De stichting voor Vorming van jonge volwassenen 'den Singel' wordt bezocht door 16 Thoolse deelnemers, het cen trum voor Vorming 'Spuit 12' door 26 Tholenaren, van wie er 22 hebben meegedaan aan het schoolverlatersproject. De aantal len zijn van het seizoen 1984/85. De gemeente Tholen telde op 1 oktober 127 leegstaande wonin gen. Daarin zijn begrepen de panden die in verbouwing verke ren, huizen die te koop staan en huurwoningen die op de peilda tum toevallig onbewoond waren. Daarnaast stonden er 11 panden leeg, behorend tot of deel uitma kend van een bedrijf zoals horeca- en winkelpanden en de agrarische bedrijven. Tenslotte waren er 14 nieuwe woningen waarvoor nog geen koper/bewoner was gevon den. In die cijfers zijn niet begre pen, de 70 panden die in minder goede staat verkeren en. waarvan kan worden aangenomen dat dit de reden van hun leegstand vormt. Dit jaar zijn er tot nu toe 53 aanvragen ingediend om subsidie in de kosten van het verbeteren van de eigen woningen. B. en w. antwoordden dat op vragen van de gemeenteraad. Het verpleeghuis A.B.G. te Berg en op Zoom organiseert van 14 t/m 22 november een open week. De Nederlandse ziekenhuisraad adviseert de verpleeghuizen meer te doen aan public relations en daar haakt het algemeen burger gasthuis graag op in. De ABG-fi- losofie is, de patiënt in de maat schappij te houden. Daarom vindt men het uiterst plezierig, dat het ABG zo dicht bij het centrum ligt met winkels en openbare nutsge- bouwen in directe omgeving. Ook in de vernieuwde gebouwen pro beert de leiding daar inhoud aan te geven. "Door zowel aandacht te besteden aan een goede kwaliteit van zorg als aan de verschillende sociale en culturele activiteiten is een samenleving binnen de ABG-muren ontstaan, die gerust uniek mag worden genoemd", zegt het ABG. Iedere belangstel lende mag dat van 14 t/m 22 no vember komen waarnemen in het A.B.G. aan de Zuidoostsingel te Bergen op Zoom. Het verpleeg huis heeft 250 bewoners, onder wie ook velen uit Tholen en St. Philipsland en 350 personeelsle den. Ketting om. bonten karpen 89 p.; 2e J. Walhout lichtgroen 88 p.; 2e A. Ket ting lichtgroen 88 p.; 2e A. .Ketting grijsgroen 88 p.; 2e C.A. Rijnberg he melsblauw 88 p. (2x) 2e J. Walhout hemelsblauw 88 p.; 2e A. Ketting grijs- 88 p.; 2e A. Ketting opalineconnamon grijsgroen 88 p. (2x); 2e C.A. Rijnberg opalinecinnamon grijsgroen 88 p. 2e J. Walhout opalinecinnamon grijsgroen 88 p. Hoofdgroep 26 grote parkieten Kampioen J. Walhout valkparkiet 88 p. (3x); 2e J. Walhout valkparkiet 88 p. Hoofdgroep 29 kwartels J. Schoep kwartel 88 p. Kampioen stammen C.J. de Korte bandvinken 359 p.; le L. Berkey rijstvogels 359 p.; 2e N. Klip pel recessief wit 354 p. Kampioen derby's A. den Engelsman oranjerood 89 p.; le M. Berkey bastaard 89 p.; 2e M. Po tappel dominantwit 89 p. 0.E.K. kanaries J. Potappel goudisabel 89 p.; 2e L. Vroegop zalm 88 p.; 3e H. Zwagema- ker zilverbruin 88 p. 1. O.K. I. J. Snoep rijstvogel 90 p.; 2e A. den Engelsman wevers 90 p. O.E.K. grasparkieten C.A. Rijnberg opalinecinnamon grijs groen 90 p.; 2e en 3e C.A. Rijnberg opaline cinnamon grijs 90 p.; Algemeen kampioen N. Klippel reces sief wit 90 p. Wisselbeker kanaries N. Klippel re cessief wit 90 p. Wisselbeker tropische vogels A. den Engelsman blauwfazantje 90 p. Wisselbeker derby's A. den Engelsman oranjerood 89 p. Jeugdkampioen kanaries M. Potappel dominant wit 89 p.; 2e P.J. v. Halum isabel 87 p. (2x); le kanarie O.K. J. Jeroense goudagaat 90 p.; 2e kanarie O.K.W. J. Jeroense goudgeel 89 p. Jeugdkampioen tropische vogels M. Jeroense zwartmasker 89 p.. 12 P. Potappel zwartmasker 89 p.; le M. Berkey bastaard 89 p.; 2e X. Berkey bastaard 88 p.; 2e P. Potappel zwart masker 88 ja. (2x). Tropische vogels O.K. W. Jeroense rijstvogel 89 p.; le tropische vogels O.K. M. Berkey rijst vogel 89 p. Niet minder dan 613 leerplichtige Thoolse kinderen bezoeken scho len voor het voortgezet onderwijs buiten de gemeente, zo hebben b. en w. op verzoek van de gemeen teraad nagegaan. Het grootste deel, 455. bezoekt Mavo, Havo en VWO. Op de tweede plaats komt het lager en middelbaar beroep sonderwijs met 123 leerlingen. Het aantal kinderen dat over de brug gaat voor huishoud- en nij verheidsonderwijs is gering: 35. De leerlingen en het onderwijzend personeel van de Eben-Haëzerschool maken zich op voor de herdenking van het 60-jarig bestaan op zaterdag 23 november. De foto toont nog het oude schoolgebouw aan Doelweg 14, dat tot 1965 in gebruik was. De kinderen van de huidige ba sisschool (eigenlijk is men vanaf l-8-"85 zoals overal in den lande, weer met een nieuwe school van start gegaan), zullen in de ko mende week druk bezig zijn met een project, dat als thema mee kreeg "het onderwijs vroeger en nu". Ter gelegenheid van het ju bileum zullen onderwijzend per soneel en jeugd vergelijkingen maken tussen vroeger en nu, er zal met oud-schoolmateriaal worden gewerkt, geluisterd worden naar oude verhalen en gekeken worden naar oude platen. Er zal overal in de school oud-materiaal te be wonderen zijn, deels uit eigen be heer, particulier eigendom en deels ter beschikking gesteld door het Onderwijsmuseum uit Zoe- termeer. In tegenstelling tot de vorige herdenkingen, in 1965 en 1975, toen het bestuur en school leiding het feit van het jubileum tijdens een herdenkingsdienst herdachten, wil men nu leerlingen en ouders meer betrekken bij de activiteiten. Er werd onder meer een oproep gedaan aan oud-leerlingen of an dere betrokkenen om op zaterdag 23 november a.s. aanwezig te zijn bij de reünie. De school is dan in gericht als groot schoolmuseum en vooral de persoonlijke contac ten zullen deze dag hoogtij vieren. De jubileumcommissie, bestaan de uit de heren J.G. van Voorst en De door de beide eilandelijkse schoolraden, hoofdenkringen en mento- raten van de vier scholen voor voortgezet onderwijs, georganiseerde onderwijsmarkt heeft ook dit jaar weer aan de verwachtingen beant woord. De organisatiegroep onderwijsmarkt Tholen/St. Philipsland zoals de exacte benaming is, kreeg van ongeveer 200 leerlingen van groep 8 (de vroegere 6e klas) de uitnodiging met een positief antwoord terug, en dat is zo'n 80%. Deze kinderen bezochten woensdagavond 6 november de scholenmarkt in de C.N.S., De Regenboog en de O.B.S. Ter Tolne. Het was voor de derde keer in de ze vorm, en ook nu weer waren de 12 scholen uit de regio present met hun uitgebreide informatiepak ket. Per leerling kon bij drie scho len een zg. informatie-uur worden bezocht. Veel van de kinderen en ouders hebben al een keuze in een bepaalde richting gemaakt. Zo'n onderwijsmarkt biedt echter een uitstekende gelegenheid om za ken omtrent leerstof en leren, huiswerk en studie, begeleiding, kosten, schoolleven, e.d. te weten te komen. Et werden door de scholen dia's vertoond, er was in formatie per overhead— projec tor, men kon werkstukken be wonderen en er was uitgebreide documentatie beschikbaar. De scholen die meewerkten waren de L.H.N.O., de Oesterschelp Tho len. L.T.S. Burg. Bouwenseschool "De 330.000 gulden subsidie voor verbetering van het gymnastiek lokaal in Oud-Vossemeer kun je vergeten. We zullen het uit eigen middelen moeten doen en dat be tekent 30 a 35.000 gulden extra kapitaallasten per jaar", zei wet houder P. van Schetsen in de commissie Financiën. Op vragen van de gemeenteraad over de begroting 1986 hebben b. en w. meegedeeld, dat het minis terie nog geen officiële beslissing heeft genomen over de renovatie. Wel heeft een bouwkundige me dewerker van het ministerie on langs de toestand van het gymlo kaal opgenomen. Uit zijn eerste reactie heeft het gemeentebestuur op kunnen maken, dat 'we ons geen illussies behoeven te koeste ren over rijksvergoeding'. Volgens b. en w. zal voor een aantal kleine onderdelen wellicht toestemming verleend worden, doch de 330.000 gulden zal bij lange na niet ver leend worden. Na de definitieve beslissing van het ministerie zal bekeken moeten worden in hoe verre het gepresenteerde plan aangepast kan worden. Aanpas sing van het gebouw zal in hoofd zaak van gemeentewege bekos tigd moeten worden, aldus b. en w. op vragen van de raad. St. Maartensdijk, Lhr. MAVO Tholen, Gem. Mavo Tholen, L.A.S. De Brug, Steenbergen, La ge Meren scholen Bergen op Zoom, Juvenaat Bergen op Zoom, Moller Lyceum Bergen op Zoom, Roncalli Bergen op Zoom en Voetiusschool Goes. Binnenkort zijn er op diverse scholen open dagen en kunnen de leerlingen die voor deze scholen kozen, daar een schooldag meebeleven. De con tacten tussen schoolafvaardigin- gen en bezoekers bewezen wel, dat deze vorm van informatie bij zonder gewaardeerd wordt, ter wijl ook de jeugd, die immers voor een grote stap staat, positief rea geerde: "Ik vond het stikleuk en interessant", aldus Petra Bout die met veel plezier naar de voorlich ting van de Chr. Mavo en de L.H.N.O. had geluisterd. Het aantal leerlingen van de Thoolse muziekschool is gestegen van 133 in 1984/85 tot voorlopig 154 in 1985/86, maar 1 maart a.s. is pas de definitieve peildatum. De cursus Algemene Muzikale Vorming (AMV) in St. Annaland loopt boven verwachting. De mu ziekschool is in de Wellevaete be gonnen met 19 leerlingen, waar van er een aantal uit Stavenisse komt. De financiële drempel voor deelname aan lessen van de mu ziekschool kan alleen door het bestuur van de gemeenschappe lijke regeling worden verlaagd door vermindering van lesgeld en verhoging van de gemeentelijke bijdragen. B. en w. hebben dat geantwoord op vragen van de Thoolse gemeenteraad. De beheerscommissies van de Thoolse dorpshuizen functione ren in het algemeen niet optimaal, aldus b. en w. op vragen van de gemeenteraad. De ene commissie is wel actiever dan de andere, ter wijl er in sommige gevallen ook meer aanleiding is voor een actie vere rol. Begin dit jaar hebben b. en w. een nota 'de beheerscom missie en haar functie, taak en bevoegdheden' opgesteld' die in alle commissies is besproken. Dit jaar nog wordt geprobeerd in een bijeenkomst met de voorzitters van de commissies een g'ezamen- lijk standpunt over de rol en functie van de beheerscommissie te bepalen. J.J. van Duivendijk, deelden mee dat velen afkomstig uit het hele land al spontaan reageerden en lieten weten graag deze bijeen komst, die tussen 13.30 uur en 17.00 uur in het schoolgebouw aan de Molenvlietsedijk zal wor den gehouden, bij te wonen, 's Ochtends vanaf 10.30 uur wor den de kinderen van de school en hun ouders uitgenodigd een kijkje te nemen bij de resultaten van deze projectweek. Uiteraard wil het personeel aller hande zaken die betrekking heb ben op de 60 jaar oude school ontvangen. Men kan daarover contact opnemen via tel. 01660-2725. Eben-Haëzer: "Tot hiertoe heeft de Heere ons geholpen" is de be tekenis van de naam, van deze school, die sinds 1965 aan de Mo lenvlietsedijk gevestigd is. De school heeft zich in haar 60-jarig bestaan een gedegen plaats in de Thoolse samenleving verworven. Het karakter is, ondanks het mee gaan in de moderne onderwijs systemen, hetzelfde gebleven. De kracht van de school ligt, aldus een der bestuursleden, in de over dracht van het onderwijs naar de leerling dat in alle vakken door- zinderd is van de Bijbelse visie. Dat was ook de belangrijkste re den waarom in september 1923 een kleine groep mensen de noodzaak zag tot het stichten van een reformatorische school en vanuit deze groep, werd na de nodige moeilijkheden, de "Veree- niging tot het verstrekken van Lager Onderwijs op Gerefor meerde Grondslag te Tholen ge sticht. In september 1925 ging de school van start. Het toenmalige bestuur bestond uit voorzitter G. Jansen, secretaris A. Kot, pen ningmeester M. Janse, Adr. Quist en Jac. van Vessem. De onderwij zers die als eerste voor de klas stonden, waren de heren J.L. Ge luk, C. Boender en mej. M. Cy- souw. De namen Geluk en Boen der, blijven, ondanks het feit dat inmiddels zo'n 60 personeelsleden een plaats voor de klas bezetten, onverbrekelijk aan de school ver bonden. In oktober '25 was er sprake van zo'n 100 leerlingen, elders in de archieven komen ook dieptepunten voor, als er slechts 80 kinderen op school ingeschre ven staan. Het aller eerste schoolhoofd was meneer Geluk, die eerder werk zaam was bij de toenmalige geref. school, en bijna 40 jaren zijn taak mocht vervullen. Meester Boen der, die ondanks zijn soms slechte gezondheid de kinderen 36 jaren mocht onderwijzen, heeft ook op andere wijze de school nog ge diend. terwijl hij, dit terzijde, ook in de politiek een der strijders voor het S.G.P. standpunt was. De school heeft nog een tijd het V.G.L.O. gekend, daarbij waren namen als dhr. Stark en mej. Goedegebuure bekende klanken voor de kinderen die de zg 7e en 8e klas volgden. De school flo reerde niet altijd. Zeker vanuit het financieel oogpunt was het soms op "een houtje bijten". De ver deelsleutel, gehanteerd naar het Openbaar Lager onderwijs was voor de school op Gereformeerde Grondslag soms bijzonder on gunstig. En dan werd dat 'fop een houtje bijten", bijna letterlijk wanneer het weer een potlood stompje betrof. Thans zijn er op de basisschool in totaal 205 leerlingen. Een grote injectie kreeg de Eben-Haëzer doordat er zo'n 20 kinderen vanuit Dinteloord de schoolbanken in namen. Het huidige schoolbe stuur telt 7 leden, waarbij dhr. P. Duinkerke al vele jaren de voor zittershamer hanteert. Jubileumuitgave "Schoolgelui- den". De heren van Voorst en Duivendijk, die ondertussen al heel veel uren hebben gestoken in de herdenking, hebben het ge noegen gehad nog diverse oud leerlingen te mogen interviewen. Deze mensen vertelden oude ver halen en herinnerden zich nog vele namen, dié zullen zeker in het jubileumnummer van de school krant genoemd worden Het jubi leumnummer, het derde in suc cessie, zal door de Eben-Haëzer- school aan haa'r huidige leerlingen en alle bezoekers van de Reünie op 23 november worden over handigd. De kinderen van de groepen 1 tot en met 8 gaan in de week van 18 november tot en met 22 november aan de slag, hopelijk proeven zij dan ook de sfeer van de rust van vroeger, die dikwijls in zo grote tegenstelling staat tot het jachtige van deze moderne tijd. 4

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 13