Smerdiek 2 wint van koploper Oude schoolklas in Tholen Sakkoprijs voor Bergse violist Jeroen de Groot Denk en zet Boekennieuws Gevoelige nederlaag SPS, Vosmeer dames verslaan leider 72 e Moedertje spelen Donderdag 7 november 1985 EENDRACHTBODE 15 De reserves van Smerdiek hebben het uitstekend ge daan door koploper SSC 3 met een 2-1 nederlaag naar huis te sturen. De dames van Vosmeer bezorgden koploper DSE uit Etten Leur de eerste verliespunten. Men zegevierde met 1-3. SPS deed het minder goed door thuis met 3-1 te verliezen van middenmoter Dussense Boys. Stavenisse - VVR werd afgelast. SPS verliest met 3-1, na een 1-0 voorsprong Jö Ridderhof schiet WHS 3 naar winst afd. voetbal Gehandicapt Smerdiek 2 speelt goed Vosmeer 2 begint te laat Forse winst Vosmeer 3 Stavenisse 2 wint overtuigend WHS 4 scoorde niet tegen ZPR 2 Noad 3 verdiende meer Hard werkend Tholense Boys 5 verliest Vosmeer dames SPS 4 en Smerdiek 4 verslaan koP!0Per houden elkaar in evenwicht van MIL-HEIJNS korfbal Radio en t.v. Logiesinformatie Zeeuwse recreatie Een derde klas in Tholen, vermoedelijk uit 1910, maar wie weet het precies met de namen? Schrijf of bel de Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland, tel. 01665-27^2. De bruid van de Lowther Feil Waarom speel je niet Vincent Uitsmijters van scharreleieren De dokter van Sumatra Het zag er voor SPS in de wed strijd tegen Dussense Boys aan vankelijk goed uit. Men domi neerde vrijwel de gehele eerste helft. Al moet gezegd, dat er wei nig kansen werden geschapen. De eerste redelijke kans was voor Jan Elenbaas, maar hij faalde. Vijf minuten later scoorde hij wel. Een inzet van Bram Hage sprong via de handen van de doelman terug in het veld en Jan Elenbaas schoot hard 1-0 binnen. Na dit doelpunt bleef de Poortvlietse ploeg de sterkste, maar het publiek kon duidelijk zien dat de concentratie verslapte. Een gevaarlijke actie van de Dussense spits werd door doelman Hans Hartog met moeite onschadelijk gemaakt. Na de thee kwamen de gasten fel uit de startblokken. Al in de tweede minuut stond de gelijk maker op het scorebord. Het liep niet meer bij SPS, Dik Uyl moest nog van de doellijn redding bren gen. Even later werd het 1-2. Bram Hage viel nog geblesseerd uit. Dussense Boys bleek een ma tige ploeg, die het vooral van werken moet hebben. Daar kun je ver mee komen, want de Braban ders scoorden nog 1-3. SPS speel de een matige wedstrijd en op de Dussense overwinning viel niets af te dingen. Seolto 9 5 3 1 13 16- 6 SPS 943 2 11 13- 11 Alliance 8 4 2 2 10 11- 12 FSV 9 5 04 10 17- 9 Dussense B. 9 4 2 3 10 18- 13 The Gunners 93 33 9 9- 11 VVC'68 9243 8 13- 11 Wit Zwart 9 2 4 3 8 13- 12 FCH 9 3 24 8 18-22 HNC 9234 7 17- 17 DVO'60 8 2 2 4 6 11- 14 Vesting B. 9 2 2 5 6 12- 20 FSV 2 en WHS 3 waren duidelijk aan elkaar gewaagd. Vlak na het beginsignaal van de scheidsrech ter kreeg Jo Ridderhof een op maat gesneden kans, hij kopte echter rakelings naast de paal. Ook Abby Hommel had een pri ma mogelijkheid om de ope ningstreffer op het scorebord te brengen, maar hij faalde. Aan de andere kant moest doelman Jaap Verhoef met uitstekende reddin gen zijn goal schoon houden. Hij plukte een schot uit de kruising, dat iedereen al had geteld. Na de rust was het een slijtage slag, met meer kansen voor de groen witten. Abby Hommel was dikwijls zijn tegenstander te slim af, maar de WHS spitsen waren te laat ter plaatse om te scoren. Spits Nico Hage soleerde enkele malen op fantastische wijze door de Brabantse defensie. Hij werd fel op de huid gezeten en werd zelfs in het strafschopgebied neerge legd, maar scheidsrechter de Wit te zag er geen strafschop in. De wedstrijd leek in 0-0 te gaan ein- 1 digen, maar twee minuten voor tijd werd een doorgebroken Jo Ridderhof binnen de zestien ge vloerd, nu was de man in het zwart wel resoluut: strafschop. Jo Rid derhof velde zelf het vonnis: 0-1; De overwinning kwam niet meer in gevaar. A-junior Peter West dorp verving op uitstekende wijze Piet van Dijke. Een knappe uito- verwinning van de derde keus van WHS. De reserves van Smerdiek zouden vast hoger op de ranglijst staan, als ze niet steeds spelers aan het eerste elftal af moesten staan. Ook in de wedstrijd tegen SSC 3 moest leider Koos van den Hoek er alles aan doen om een goed elftal op het veld te brengen. Vorige week speelde men 2-2 tegen de hekke- sluiter en nu moest men aantre den tegen koploper SSC 3. De blauw zwarten begonnen erg fel en de Brabanders lieten zich even terug dringen op:eigen helft, maar al vrij snel kreeg SSC meer vat op het spel en men was aan elkaar gewaagd. Het spel van de Bra banders was verzorgder, maar Smerdiek speelde feller en coun terde goed. Na twintig minuten .scoorde de thuisclub de ope ningstreffer: 1-0: A-junior Wim Priem scoorde rtiet een fraaie kopbal uit een voorzet van Huib Uil. Tot de rust bleef het 1-0 hoe wel Smerdiek de kans had om de voorsprong te vergroten. SSC was in de eerste 45 minuten slechts 1 keer echt gevaarlijk, maar doel man Kees Lindhout voorkwam de gelijkmaker. Na de thee was SSC iets sterker, maar de thuisploeg was het meest gevaarlijk, vooral Wim Priem be zorgde Brabantse defensie han denvol werk. Ook eerste elftal speler Ab Poot speelde na een lange blessure periode erg goed. In de twaalfde minuut scoorde Peter Franke 2-0 nadat de SSC doelman een schot van Martin op den Brouw los liet. Smerdiek be gon angstiger te spelen en daarvan profiteerde de ploeg uit Sprang Capelle met treffer: 2-1. In de stand kwam geen verandering meer en Smerdiek behaalde twee belangrijke punten. Hoewel Vosmeer in het eerste half uur van de thuiswedstrijd tegen Beek Vooruit 2 beter voetbalde en weinig tegenstand ondervond, kon men niet tot scoren komen. Daarvan profiteerden de gasten die zeven minuten voor rust een 0-1 voorsprong namen. Vosmeer begon de tweede helft veel te tam en keek binnen tien minuten tegen een 0-3 achterstand aan. Pas toen nam de thuisclub het spel in handen. Er werd geknokt voor iedere meter en dat resulteerde in enkele mooie kansen. Na een kwartier kwam dan ook de tegen treffer. Koos Capelle kon door gaan op een dieptepass en scoorde 1-3. Vier minuten later werd het 2-3 toen Anton dé Koning uit een voorzet inschoot. Met nog een half uur te spelen startte de thuis club een fel offensief. Beek Voor uit bleef gevaarlijk op de counter spelen, zodat de wedstrijd geheel open bleef. Vosmeer bleef druk ken, maar de verrassende gelijk maker bleef uit en de punten gin gen mee naar Prinsenbeek. De 0-4 overwinning op Gastel 4 zat er voor de rust nog niet in. Een onzeker Vosmeer liet weinig voetbal zien en aan beide kanten werden de weinige kansen niet benut. Na de pauze kwam Vosmeer al in de eerste minuut op 0-1 toen een hoekschop van Kees Timmer mans Czn. door Kees Timmer mans Gzn. werd ingeschoten. Daarna misten de gasten drie kansen op rij. Na twintig minuten tekende Jos de Wit 0-2 aan en even later werd een voorzet van dezelfde speler door een Castel- verdediger van.richting veranderd en het stond 0-3. Hoewel de Vos meer-verdediging het moeilijk had, gaf ze geen krimp. Kees Timmermans Gzn. besliste de wedstrijd definitief door 0-4 aan te tekenen. De beide jeugdspelers Bas Quist en Johan Scheenhart speelden een voortreffelijke par tij. Vosmeer 4 verloor de uitwed strijd tegen FC Bergen 4 met 1-0, terwijl de wedstrijd Vosmeer 5 - NVS 5 werd afgelast. Stavenisse 2 speelde tegen WC 2 een prima wedstrijd. Men zege vierde met 0-2. Thuisploeg VVC begon sterk, maar de verdediging van SCS was in vorm, er werd voor elke meter hard geknokt. Vijf minuten voor rust verzilverde A. Moerland een strafschop: 0-1. Tien minuten na de thee bracht W. Steendijk met een prachtige lob de stand op 0-2. Harry Ver maas kreeg nog een ideale kans om 0-3 aan te tekenen, maar zijn schot kwam via binnenkant paal terug in het veld. Hans Marien kwam nog in het veld voor Ad Moerland, maar in de stand kwam geen verandering meer. De kansen in de wedstrijd tussen de vierde keus van de groen witten en ZPR 2 bleken beperkt te zijn. Toch zat er in de eerste helft nog wel de mogelijkheid om op voor sprong te komen voor de thuis club, want Frank Ketting kwam geheel alleen voor de doelman van de gasten, maar schoot in de grond. Tien minuten later knalde dezelfde speler net over het hout werk en dat deed ook Ab West dorp hem na. De WHS defensie zag in die eerste helft toch kans om elk gevaar te keren. Dat lukte niet volledig na de thee, toen in de 64ste minuut een uitval de ZPR spits alleen voor het WHS doel bracht: 0-1. In de resterende tijd poogden de groen witten nog wel druk uit te oefenen op het "vijan delijke" doel, maar kansen kwa men daaruit nauwelijks boven de stortbuien uit. Tien minuten voor tijd bezegelde ZPR de beslissing door weer met een uitval 0-2 te scoren. De derde keus van Noad'67 ver diende in de wedstrijd tegen Chrislandia 3 meer dan een 1-2 nederlaag. In het eerste kwartier waren er kansen voor Ko Stout- jesdijk en Rien Steijn, maar de doelpunten bleven uit. In de der tigste minuut van de partij ging de linksbuiten van de Brabanders goed door, gaf een voorzet die door Pim Dupont in eigen doel werd geschoten. In de tweede helft kwam Jan van Dijke in het veld voor Ko Stout- jesdijk en Arno Dieleman nam de plaats in van Wim van der Ree. Kort na de thee werd het 2-0 voor de ploeg uit Heiningen. Toen ging Noad aandringen, een schot van Wilco van Herk belandde op de kruising en Rien Steijn miste voor open doel. Ook Jan van Dijke en Jan Kot konden niet tot scoren komen. Kort voor het einde kwam Noad op 1-2 door een doelpunt van Rien Steijn. De gelijkmaker bleef uit en Noad verloor kostbare punten. Het spel van Noad 3 was goed, maar tot verdriet van leider Bosman mist men de koelbloe digheid die nodig voor het scoren van doelpunten. Tholense Boys 5 keek in de wed strijd tegen ZPR 4 met de rust tegen een 4-0 achterstand aan. De stand doet vermoeden dat de geel-zwarten totaal van de mat werden gespeeld. Dit was echter niet het geval. Er werden volop kansen geschapen, maar men faalde in de afwerking. Zo begon men voor de tweede 45 minuten aan een 4-0 achterstand. De snel en agressief spelende Emiel Streng bezorgde de Bergse defensie handen vol werk. In de vijfde minuut tekende Cees Nieu- wenhuyzen uit een combinatie met Jan Rijsdijk 4-1. Even later zorgde een solerende Ton Deur- loo voor 4-2. Toen leek de olie in de Thoolse machine op, want daarna was het ZPR dat twee keer scoorde. Vlak voor tijd bracht Bart Coldenhof met een hard schot 6-3 op het scorebord. Leider Johan Slabbekoorn was zeer te vreden over de inzet van z'n team, vooral Frans Stokkers was een voorbeeld voor de ploeg. schoot want er werd niet meer af getrapt. Misschien dat Smerdiek nu voortaan de eerste helft ook voetbalt in plaats van praat dan is het allemaal veel leuker. Onder slechte weersomstandighe den en met de nodige invallers moest Smerdiek 4 aantreden tegen SPS 4. Smerdiek had het moeilijk tegen het wat jeugdige SPS en men kwam onder behoor lijke druk te staan mede omdat het niet liep bij de blauwen. Men begon te mopperen op elkaar wat het spel niet ten goede kwam. En in de 20 min. was het SPS dat hiervan profiteerde. Men kreeg een indirecte vrije trap binnen het 16 meter gebied en voor Smerdiek uitgepraat was lag de bal al in het net 1-0. De gasten gingen toen nog harder mopperen vooral omdat de scheidsrechter nogal eens de kant van SPS koos. SPS rook zijn kansen en Smerdiek had het moeilijk maar tot scoren kwam met niet meer voor rust. Na rust een beter gemotiveerd Smerdiek er werd nu minder gepraat. SPS scoorde na 10 minuten in de tweede helft 2-0, na een uitste kende aanval. Het pleit voor Smerdiek dat men niet opgaf al kon men moeilijk een vuist maken vooral omdat ook Jaap o.d. Brouw al geblesseerd was uitgevallen en omdat Piet Bazen die voor het eerst na zijn zware kaakblessure nog niet dat gevaar kon stichten als anders. Smerdiek ging nu alles op de aanval gooien, laatste man Sjaak Moerland ging naar voren en Kees v.d. Hoek bleef nu laatste man en Moerland dicht bij een doelpunt, maar van dichtbij schoot hij tweemaal achter elkaar tegen de lat en ook Smerdiek spits Cor Boom schoot tegen de lat wat al aantoonde dat Smerdiek kan sen creëerde. Maar de tijd ging dringen. Krees v.d. Hoek raakte nog geblesseerd en Smerdiek had zijn wissels al gebruikt. Kees Schoof wat op naar het midden en Huub Knuist ging nu laatste man spelen en met nog 15 min. te spe len tekende Huib Knuist uit een directe vrije trap, even buiten het strafschopgebied 1-2 aan. Smer diek ging nu alles of niets spelen wat de nodige risico's inhield maar SPS kon geen gebruik ma ken van de geboden ruimte vooral omdat doelman Jan Guiljam zich niet meer liet passeren en in een laatste wanhoops aanval was het A. junior Pieter de Viet die Smer diek naar een 2-2 eindstand De dames van DSE 2 hadden tot zondag nog geen enkel verlies- punt, maar het 1-3 verlies in eigen huis tegen Vosmeer maakte daar aan een einde. Beide ploegen gaan nu met 16 punten uit 9 wed strijden aan de leiding in de eerste klasse. Vosmeer was voor rust te gespan nen en speelde voorzichtig, waar door de thuisclub het betere van het spel had. De oranje-zwarte verdediging hield echter onder alle omstandigheden stand. Na een half uur een uitval van Vos meer, doch het schot van Helma Verhees werd door de Lat gekeerd. DSE behield het initiatief en vijf minuten voor rust werd de Vos meer-verdediging uitgespeeld en het stond 1-0. Na de aftrap voor de tweede helft pastte Maaike v.d. Laak op Helma Verhees, die door de DSE-verdediging soleerde en beheerst 1-1 scoorde. Daarmee was het zelfvertrouwen terug in de ploeg en Vosmeer gaf de toon aan. Halverwege de tweede helft ging Anita Goedegebuure goed door op een dieptepass en omspeelde de keeper. Ze liep echter iets te ver door, waardoor de bal naast ging, kreeg de bal opnieuw in bezit en omspeelde de keeper een tweede keer en het stond 1-2. DSE startte toen een offensief, maar de Vos- meer-keepster stond een doelpunt in de weg. Met nog zes minuten te gaan belandde de bal uit een hoekschop van Anita Goedege buure voor de doelmond en Ma rian Verhoef besliste de eindstand op 1-3. Een romantisch diner bij kaarslicht Dat is sfeervol licht. Maar licht dat van buiten op uw bril valt kan hinderlijk zijn. Vraag dan eens om ontspie- gelde glazen bij uw vakopti cien. Die over veel glazen veel kan vertellen trouwens. BERGEN OP ZOOM Wouwsestraat 8 Advertentie I.M. Emergo wint in modderpoel Emergo heeft de uitwedstrijd tegen VIOS uit Willemstad met 5-7 gewon nen. De wedstrijd begon vanwege het slechte weer iets later. De Thoolse ploeg hield op het moeilijk bespeelba re veld lang stand, maar het was de thuisploeg die via een doorloopbal 1-0 scoorde. Harry Verduit tekende de gelijkmaker aan met een schot van achter de korf. VIOS kwam op 2-1 door een strafworp. Jaap de Rijke toonde zijn goede vorm door van dichtbij de stand op 2-2 te brengen. Weer waren het de Brabanders die op voorsprong kwamen: 3-2. Willem Pij pers scoorde na een mooie combinatie een doorloopbal: 3-3. Door een treffer van VIOS ging Emergo met een 4-3 achterstand rusten. Na de thee bracht Kees Klomps met een afstandschot de ploegen op gelijke hoogte: 4-4. Toen VIOS op 5-4 kwam vond Emergo het welletjes, Jaap de Rijke scoorde van onder de korf en Peter Klomps en Maddy Muis be- paaldën via twee doorloopballen de stand op 5-7. Het was de derde Emer go zege op rij. De tweede keus van Emergo speelde th ris tegen PKC 11. Vooraf wist Emergo dat het een moeilijke partij zou worden. De Thoolse ploeg verloor dan Ook na een 0-2 ruststand met 2-6. De twee doelpunten werden gescoord door junior Ineke Potappel (door loopbal) en Hans de Koning (afstand schot). Emergo 2 gaat de zaal in met geen enkel (veld) punt. Hopelijk gaat het in de zaal beter. De junioren van Emergo speelden op eigen veld tegen de Kieviten. De wed strijd eindigde in een niet alledaagse korfbaluitslag namelijk 1-1. Het enige Emergo doelpunt werd in de eerste helft gescoord en kwam op naam van Dave de Rijke. Emergo kreeg volop kansen, maar men kwam niet meer tot scoren. In de tweede helft kwamen de Kieviten op gelijke hoógte: 1-1. Emergo had te veel kansen laten lig gen om echt aanspraak te maken op de overwinning. Dit weekend is er geen korfbal, omdat de spelers volgende week de zaal in gaan. Schaakvereniging Denk en Zet per 30/10/1985 Gespeeld punten winst Dhr. R. Ladan 12 8 66,66 Dhr. G. Meeuwsen 7 6 85,71 Dhr. G. Dijke 8 5,5 68,75 Dhr. R. v.d. Kleijn 10 4,5 45,00 Dhr. J. Geuze 2 2 100,00 Dhr. G. v.d. Werf 8 2 25,00 Dhr. F. Drok 3 1,5 50,00 Mevr. H. Drok 4 1,5 37,50 Dhr. F. Moerland 1 1 100,00 Dhr. P. Alkema 2 1 50,00 Dhr. W. Donken 2 0 0 Dhr. C. Needers 2 00 Dhr. G. Manneke 3 0 0 Nieuwe leden zijn nog steeds wel kom elke woensdagavond in Haestinge (kleine zaal). 'n Uitgedroogde halve ui, 'n afgebrokkelde maïskolf, een rotte peer en twee verlepte krieltomaatjes, ziedaar een armoedig ogende fruitschaal. Wat doet die gezonde "Appels uit Holland"sticker eigenlijk achter op m'n auto? Daar moet terstond wat aan gedaan worden! De immer gastvrije fruit vrouw nodigt me binnen, waar dertienjarige dochter zakdoeken staat te vouwen op de strijkplank. "Kijk ze de keuken ès netjes opgeruimd hebben. En nu is ze aan 't strijken". De fruit vrouw is er duidelijk blij mee. En jawel, het propere aan recht kan zó op een interieur foto in een damesblad. De kleurige cox en geurige goudreinet zien er appetijte lijk uit en samen met een handvol kastanjes, wordt het een aardig herfstarrangement. Had dat meisje vanmiddag, moedertje gespeeld'? In het "sterappel en speenpe- rentijdperk" deden m'n zusjes en ik dat ook w.el eens. Niet samen met moederlief gelijk een mierenvolkje, want zij duldde zelden, dat we ook maar iets huishoudelijks pro beerden. Geen stofdoek, vloervarken en blik, of mat- teklopper. En zéker geen ge mors bij de gootsteen. Goot steen. Wie zou dat woord hebben verzonnen? Wordt daar een steen met een goot eraan, of een goot met een steen erop bedoeld? Nee, wij leefden ons uit, of eigenlijk in, als moeder lief's avonds niet thuis was. Dan stoften, veeg den en klopten we de woon keuken, dat het een lieve lust was. M'n jongste zusje wou altijd persé "arepels bakke". Waarom weet nu nog geen mens. Wé werden dagelijks bijna bedolven onder de bor den eigenheimers, dus daar zat het em niet in. Zij was trouwens de ijverigste van ons drieën. M'n andere zusje bekeek het eerst és met een lachje en ik was toen al onregelmatig. Er werd ge schild, gesneden, een flinke klont boter in de koekepan, op het tweepits gasstel gezet, ge prikt en vooral geknoeid. Rauwe aardappels bakken duurt lang en de afzuigkap was nog niet uitgevonden, zo dat de keuken langzaam maar zeker in een soort opiumkit veranderde. Echt lekker was het aangebrande, droge prut baksel nooit, wél was 't altijd te veel. Het restant moest bij de kippen worden gegooid, maar wie durfde dat in 't donker? Verbeeld je, dat er een rat in de buurt zat! IE-WIE-WAAI-WEG was dè oplossing. Maar het eind van 't liedje was altijd, dat we toch maar met z'n drieën, gauw gauw, de kippen de stuipen op hun slaapstok bezorgden. En dan gingen we de goot steen boenen met de goot steenborstel. En met vim. Niet met een béétje vim, nee, min stens een halve bus. We boenden zo hard, dat de klodders schuim in het rond vlogen. Er stond nog meef in het gootsteenkastje. Azijn en bleekwater. Spiritus, soda, waspoeder en popjes blauw. Ammoniak en groene zeep. Huisvrouwen waren schóóón in die tijd! Op een keer hadden we een scheut uit iedere fles op de rijkelijk wit bestrooide goot steen gegooid, om het nóg schoner te krijgen. Dat deed moederlief ook altijd, dachten we, want die luchtjes kwamen ons bekend voor. Maar al die verschillende dampen produ ceerden zo'n "luchtvervui ling", dat we half bedwelmd de buitendeur hebben open gegooid en happend de frisse buitenlucht in stormden. Om na enkele seconden natuurlijk in de slappelach te blijven. Hè hè! Wat hadden we weer ge werkt! De volgende ochtend kregen we een flinke uitbran der, omdat moederlief lange tijd bezig geweest was, van het vlekkerige uitgebeten en maar half afgespeelde werkele ment, weer een mooi glanzend zwart-wit gespikkeld graniet- blok te maken. Ach ja, moedertje spe lenWie heeft -dat niet ge daan in z'n jeugd? Het is niet moeilijk, 't gaat vanzelf. Moe der ZIJN vind ik véél moei lijker. De jonge Bergse violist Jëroen de Groot, winnaar van het Oskar Back concours, krijgt dit jaar de Sakkoprijs voor Kunsten en Letteren. De trofee en de daarbij behorende geldprijs, zal hem op zaterdag 9 november tijdens een bijeenkomst in de Hofzaal van het Markiezenhof worden uitgereikt. De jury, bestaande uit mevrouw R. Goosen en de heren C. van Schaik, H. Stalpers, H. Vree en J. Weijts, besloot eenstemmig Jeroen de Groot (24) voor deze jaarlijkse onderscheiding voor te dragen. Jeroen de Groot, zoon van de pianist Yves de Groot, begon zijn vioolstudie op 9-jarige leeftijd bij Harry Stalpers aan de gemeente lijke muziek- en balletschool. Zijn vakstudie genoot hij aan het Con servatorium te Amsterdam als leerling van Herman Krebbers. Deze leende zijn veelbelovende pupil zijn prachtige Carlo Berg- onzi-viool uit voor het Oskar Back-concours. Na een tweetal selecties bleven er drie kandidaten over. Jeroen de Groot speelde in de eindronde het zeer virtuoze vioolconcert van Sibelius. Hij bleef daarmee zijn concurrenten de baas en ging met de hoogste eer strijken. Jeroen de Groot trad met zijn fantastische prestatie in de voetsporen van o.a. Emmy Ver- hey, Else Krieg, Vera Beths en Jaap van Zweden, die eerder het Oskar Back-concours op hun naam brachten. Zijn buitenge woon succesvolle optreden werd gevolgd door verschillende aan biedingen voor concerten, o.a. met het Nationaal Jeugdorkest, het Noord-Hollands Philharmo- nisch Orkest, het Overijssels Or kest en het Brabants Kameror kest. Ook volgen nog recitals, zoals op 17 november voor Radio Veroni ca en in januari van het volgend jaar in Parijs. Tevens staat voor die maand een TV-optreden in de serie 'Jonge mensen op weg naar het concertpodium' op het pro gramma. Intussen is Jeroen de Groot benoemd tot eerste violist in het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest. De Sakkoprijs is ingesteld ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan van dit Bergse bedrijf en voor het eerst uitgereikt in 1981. De prijs, bestaande uit eén bronzen replica van de Zeeridderwindvaan op de toren van het Markiezenhof en een bedrag van duizend gulden, is bedoeld als waardering en/of aanmoediging voor met name die personen of instellingen, die zich op het gebied van kunsten en let teren - in de ruimste zin van het woord door hun werk op bijzon dere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor Bergen op Zoom of het gebied van het voormalige Markiezaat. Eerder werd de Sakkoprijs reeds toegekend aan assistent-gemeen tearchivaris Willem van Ham, de musicus Hans Smout, de kunste naar Fons Gieles en Kees Booij, projektleider van de restauratie van o.m. het Markiezenhof en de St. Gertrudiskerk. Het VVV-logiesinformatiesys- teem dat vorig jaar zomer als proef in Zeeland heeft gedraaid, is ongeveer 4.000 keer geraad pleegd. In totaal zijn zo'n 24.000 beelden opgevraagd. Dit blijkt uit een door het recreatie-overleg op gestelde evaluatie. Verspreid over de provincie waren twaalf beel- schermen opgesteld waarop de bezettingsgegevens van de toeris tische slaapplaatsen in Zeeland konden worden afgelezen: negen bij WV-kantoren, één bij het grenskantoor in Sluis, één bij de gemeente Veere en één bij de rijkspolitie in Middelburg. Het telefonisch antwoordapparaat bij de provinciale VVV, waarop in formatie over de bezetting was ingesproken, is bijna 2.000 keer geraadpleegd. Uit een onderzoek blijkt overigens dat 4 op de 5 vakantiegangers die met de auto naar Zeeland komen, al hebben gereserveerd. Van de treinreizigers is dat ruim driek wart. Van de fietsers verkiest daarentegen driekwart op de bonnefooi te reizen. Duitsers en Belgen reserveren minder dan Nederlanders en ook toeristen uit verderweg gelegen provincies be spreken minder dan Brabanders, Hollanders en de Zeeuwen zelf. Vakantiegangers die vaker in Zeeland zijn geweest, reserveren naar verhouding meer dan va kantiegangers die nog nooit of pas één keer in de provincie zijn ge weest. Van degenen die niet hebben ge reserveerd (en de enquête hebben teruggestuurd) heeft een derde geen probleem gehad met het vinden van een vakantieplekje. Ook had een derde binnen het uur wat gevonden. Vijf procent heeft anderhalf tot tweeënhalf uur ge zocht. De overigen hebben langer dan drie uur - met een maximum van 18 uurdoor de provincie ge dwaald, De kampeerders hebben verreweg het meest en het langste moeten zoeken. "r- De roman van Margaret Forster, die bij uitgever Hollandia te Baarn verscheen speelt zich af in het noordelijk hoogland van Cumberland. Daarheen trok de 31-jarige Alexandra met haar 13 jarig neefje, nadat diens ouders bij een vliegtuigongeluk om het leven kwamen. Daarom wil zij haar neefje alles doen vergeten wat hem aan zijn vroeger leven in Hampstead herinnert. Daartussen door is er dan de liefde van Alex andra voor een zekere Edward, maar aan trouwen wil ze nog niet denken. De bevolking van Cum berland staat veelal vijandig tegenover de nieuwkomers. Een toch boeiend verhaal over lusten, afgunst, wreedheid en zelfs po ging tot moord. Een sterke roman. Van de schrijfster verscheen bij Hollandia al eerder "Moeder hoor je me". De nieuwe Foster kost 29,90 bij de boekhandel. Een verhaal van Peter Jaspers over Vincent, zijn moeder, de huishoudster, een mijnheer Dijk man met Pietje en Annelientje Eeman en dwars door die jonge ren en ouderen heen, een ieder van ons. Een enorme spiegel, hel der en glashard, met alle tranen erin gevangen, waarom Vincent niet speelt. Van Peter Jaspers ver schenen eerder, eveneens bij Hol landia "Het elfde gebod", "De glans van het leven", Annemarie- ke", "De gouden bel", "Met roze rood en zonnehoed". Op literair niveau. Als paperback 18,90 in de boekhandel. Een achtste bundel aforismen van Kadé Bruin, die bij Hollandia verscheen. Op de achterzijde van het omslag geeft de uitgever aan: lees en glimlach. Nou, dat kan soms ook een schaterlach worden. "Ze zag er weer uit om te stelen, maar ik was niet zo'n handige dief'. Uiteraard ook wel politieke "glimlachjes". "Als «politici mug- geziften, doen ze het dan voor de kleintjes die erdoor zakken of voor de groten die in de zeef achterblijven?" Nog eentje? "Je hebt ook beginselen waar het eind van weg is". Tenslotte: "Auto's lij den nog altijd aan een ontste king". De glimlach en/of schater lach kost 9,90. Auteur André Sernin is doctor in de letteren, kandidaat in de rech ten en filosofie, gediplomeerd in de school der wetenschappen en heeft al 20 boeken, romans, es says, reisbeschrijvingen e.d. op zijn naam staan. Een half dozijn werd door de Academie Fran5aise bekroond. Enkele jaren voor de tweede wereldoorlog vertrekt een jonge Franse arts nagr Neder lands Indië en brengt daar in het koloniale tijdperk" een tiental be wogen jaren door. Hij maakt machteloos de verovering van In- sulinde mee door de Japanners en wordt in die periode van eiland tot eiland achtervolgd, uiteindelijk ook gepakt en naar Borneo gede porteerd. Hij vlucht met zijn vrouw naar het land van de kop pensnellers. In deze spannende roman ook een poëtische lofzang op Indonesië. Zo'n verhaal laatje tussendoor niet zo maar liggen. Een uitgave van Hollandia te Baarn en als paperback kost het ƒ24,90. neef leef-en speelruimte. Het Nattonaal Jeugd Fonds geefl financiete1 steun aan zrwte prefecten op het lerren van de leet- en speetnjrme zoals speet lunen. kredertxwderien. peuteispeetzalen en dubhuzen (g*o 1247 NJF-Utrecht).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 15