THOLEN DERWIJS HCJÜRGEWENNINGS- BIJDRAGE HUUR Overgangstermijn van tien jaar nodig c li informatierubriek van de gemeente tholen H UURGE WEWVWfi; INFORMATIE OVER KURSUSSEN j ^t,Ec|fin9 R,gionaa| Educatief Centrum "de Bevelanden-Th» BIJ HET R.E.C. Centrum voor Volwassenenedukatie en Kunstzinnige Vorming HANDVAARDIGHEIDSPROJEKT IN HET KADER VAN HET BAANLOZENPLAN Donderdag 8 augustus 1985 EENDRACHTBODE V6RUCHT VOONtASTEA/ ll iepeziekte levensgevaarlijk SPREEKUUR B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING Commentaar Thoolse statenleden op waterschapsconcentratie Als de waterschapsconcentratie doorgaat, is er voor Tholen en St. Philipsland een overgangstermijn van tien jaar nodig om geleidelijk aan te groeien naar de hogere zuiveringsheffing. Dat zegt VVD-statenlid L.A.M. Elenbaas uit Scherpenisse naar aanleiding van de plannen van gedeputeerde staten van Zeeland, de 7 water schappen terug te brengen tot 2. Zorgvuldige formule Heel wat duurder Opgelegd door rijk Werkgelegenheid Veel vragen IN EEN LAGERE VERSNELLING Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tbolen Markt 1 5 Sint Maartensdijk Tel 01666-2955 Moet u door woningverbetering of stadsvernieuwing plotseling een veel hogere huur betalen, dan heeft u onder bepaalde voorwaarden recht op een huurgewenningsbij- drage. Dit is een bijdrage, die u 3 of 5 jaar lang ontvangt, om aan de hogere huur te wennen. De bijdrage wordt ieder jaar lager De hoogte van de bijdrage hangt af van het verschil tussen uw oude en nieuwe huur. Boven een bepaald in komen kunt u geen huurgewenning meer krijgen. Voor de berekening van de bijdrage geldt een bepaalde huurgrens. Uw huis U kunt alleen huurgewenning krij gen als u huurder bent van een zelf standige woning of van een woon- eenheid. Kamerbewoners komen niet in aanmerking voor huurgewen ning. Twee groepen De regeling kent twee groepen huurders: alleenstaanden tot en met 22 jaar en overige huurders. Inkomen en huurprijs Voor de huurgewenning gelden als inkomensgrenzen 26.500,- voor al leenstaanden tot en met 22 jaar Voor alle overige huurders 36.000,- De maximale huurgrens van de indivi duele huursubsidie 670,- per maand, is voor huurgewenning het bedrag waarover u ten hoogste een bijdrage krijgt. Dus al betaalt u meer huur, wat mag, uw bijdrage wordt berekend over een huur van hoog stens 670,- I. Drie jaar subsidie - ji u is de huür van uw verbefëfdë:"8f <nieuwe huis 50,- of meer duurder, maar minder dan 100,- per maand, dan kunt u drie jaar lang huurgewen ning ontvangen. In het eerste jaar past het Rijk 60% van het huurver- schil bij Het tweede jaar 40% en het derde jaar 25%. Vijf jaar subsidie Is de huur van uw verbeterde of nieuwe huis 100,- of meer per maand duurder, dan krijgt u vijf jaar lijkse bijdragen. Het eerste jaar past het Rijk 90% van het verschil tussen de oude en de nieuwe huur bij. In de volgende jaren 70 (2e jaar), 50 (3e jaar), 30 (4e jaar) en 10% (5e jaar). Huurgewenning samen met huursubsidie aanvragen Als u recht heeft op huurgewenning wordt eerst de hoogte van die bijdra ge bepaald. Daarna kijkt de over heid of u ook nog huursubsidie kunt krijgen. De huurgewenningsbijdra- ge wordt daarvoor van uw huurprijs afgetrokken. Om huurgewenning en huursubsidie goed uit te kunnen re kenen, moet de gemeente uw aan vragen tegelijk hebben. Huurgewenning moet u aanvragen in de gemeente waarin de woning staat die is verbeterd/vernieuwd, of de gemeente waarheen u bent ver huisd. Uw aanvraag moet U binnen zes maanden indienen. j Zusterstraat 1 1, 4461 JA Goes, Tel. (01100) 311 70 i Molenvlietsedijk 5a, 4691 HS Tholen Tel. (01 660) 31 04. Het Regionaal Educatief Centrum Tholen biedt voor het seizoen i Naam 1 985/1 986 weer een uitgebreid kursusprogramma aan. Begin vorige j Adres maand hebben wij u reeds uitgebreid geïnformeerd over de kursussen J Postcode woonplaats Engels, Frans, Duits en middenstand. In deze rubriek besteden wij i Tel 1 aandacht aan het resterende deel van het kursusprogramma. Heeft belangstelling voor- de opleiding/kursus Onderwijs voor volwassenen die hun Nederlands willen ophalen. In i kleine groepen wordt 2 avonden per week gewerkt, gedurende 40 Ng ontvangst van uw bericht krijgt U informatie van ons. weken per jaar. a. de Nederlandse groep b. de Marokkaanse groep c. de internationale groep. In bovengenoemde groepen vormt ook het beter leren rekenen onder deel van het programma. Een avond van twee uur per week geeft gelegenheid tegelijk aan Engels en Nederlands te werken. Onderwijs is voor volwassenen met maximaal enkele jaren voortgezet onderwijs. Er wordt in groepen van 12-15 deelnemers gewerkt aan thema's en vakken. Kursussen in: tekenenschilderen, boetserenbeeldhouwen, kera miek/potten vormen, dramatische expressie, fotografie. Ook hier werkt men in groepen van 12-15 deelnemers. Het 'Kinderatelier' komt dit jaar weer terug. De kursus "Spreken voor een groep" wordt in september 1985 wegens groot succes herhaald en 'Vergadertechniek' in januari 1 986. In sep tember gaat ook een kaderkursus over de Gemeente" van start voor alle op ons eiland verblijvende buitenlanders. Beroepsopleidingen om daarmee de kansen op de arbeidsmarkt te ver beteren. Opleidingsmogelijkheden o.a.: economische en administratieve be roepen, verzorgende en dienstverlenende beroepen, horeca, metaal techniek, procestechniek, akkerbouw e.d. Het 'waarom' van de 'Open School' U hebt al langer het gevoel dat het vandaag de dag moeilijk is om bij te blijven. Bij te blijven bij wat er om u heen gebeurt' bij te blijven in de omgang met de kinderen; mee te kunnen in allerlei situaties waar u voor komt te staan. Bijvoorbeeld thuis, op ouderavonden, in uw werk, op het dorp, enzovoort. U hebt misschien niet de kans gekregen vroeger. U moest meteen na de lagere school gaan werken; thuis meehelpen omdat u een meisje was: op het land werken omdat u een jongen was. U kon niet doorleren omdat daar gewoon geen geld voor was of omdat het niet voor 'ons soort mensen', was. Of u had geen zin meer om in de schoolbanken te zitten. U bent niet de enige die dat nu jammer vindt. Veel volwassenen willen wel wat, maar waar en hoe? Het is moeilijk om als volwassene iets aan je eigen ontwikkeling te doen. Je gezin en je werk vragen meestal veel van je aandacht Schriftelijke kursus, avondschool, Teleac-kursussen, op je eentje kom je er niet zo gauw toe. Is de Open-School iets voor u Al doende leren we mee te komen in het leven, onze kinderen op te voeden, met ons geld rond te komen en moeilijke dingen op te lossen. Dat is leren uit ervaring. De manier van werken van de Open School wil aansluiten bij wat u op school leert en bij wat u door levenservaring geleerd hebt. In de Open School werken we met een andere manier van leren. Niet ieder voor zich, zoals vroeger, maar juist met elkaar. Elke groep heeft een vaste begeleider en bevoegde vakdocenten die zowel de hele groep als ieder apart helpen. Niet alleen leren uit boeken, maar ook je mond leren opendoen, en naar elkaar luisteren. U bepaalt zelf wat u wilt leren. Datgene wat de deel nemers zelf willen leren staat voorop in het programma. Niet de bege leiders zeggen hoe vlug u moet leren en hoeveel, maar u werkt in uw eigen tempo. De ene week hebt u meer tijd dan de andere week, en de ene keer lukt het beter dan de andere keer. Wat kunt u leren In de groep wordt 1 morgen of avond per week met elkaar gewerkt aan thema's waarmee iedereen te maken heeft. Bijvoorbeeld "werk, wo nen, onderwijs, veiligheid, cultuur, e.d." Vakken Naast het werken aan thema's kan uit een aantal vakken worden ge kozen: Nederlands, Engels, Frans, Duits, wiskunde, handelsrekenen, boekhouden, aardrijkskunde, geschiedenis en biologie. Het leren van vakken vindt op een tweede bijeenkomst in de week plaats. Kosten Deelname kost 1 00,— per schooljaar (incl. boeken). Nieuw: kombi-kursus. Geheel nieuw is de kursus Engels en Nederlands in gekombineerd verband. Veel aandacht zal in deze kursus worden besteed aan het spreken, luisteren en verstaan van elkaar, met de grammatica en de geschreven taal als ondersteuning. 25 avonden van minimaal 2 uur. Nadere informatie Hebt u belangstelling voor een van de kursussen van het R.E.C., dan kunt u nevenstaande bon opsturen. Dat kan zonder postzegel naar: Stichting R.E.C., Antwoordnummer 4204, 4650 WN Tholen. Mgtuhill npbMl NW leailM kNDM De iep is een boom die met name in Zeeland veel is en wordt gebruikt voor land schap- en straatbeplanting In de zeventiger jaren stak de zogenaamde iepeziekte de kop op. Deze ziekte heeft sindsdien een flinke aanslag gepleegd op het iepenbestand, ook in de gemeente Tholen. In som mige gevallen zijn alle ie pen op dijkgedeelten ge rooid. Sinds 1978 wordt de iepeziekte aktief bestreden door Staatsbosbe heer, de Plantenziektenkundige dienst en de gemeentelijke plantsoe nendienst. Deze campagne heeft tot nu toe geresulteerd in een dag daling van het jaarlijks aantal op te ruimen iepen. De iepeziekte wordt veroorzaakt door de iepenspinkever, die zich juist onder de bast van de boom ophoudt. Doordat er toch nogal eens wat iepen worden gerooid, is er een aardig aanbod van deze houtsoort voor openhaardhout. En juist daarin schuilt een groot gevaar voor de gezonde iepenboom. De iepenspinkever gedijt goed in de houtopslagplaats bij particulieren. Van daaruit vindt hij zijn weg naar gezonde bomen, die op hun beurt weer worden aangetast. Wij doen een ernstig beroep op de Thoolse inwoners om haardhout afkomstig van de iepenboom te schillen (verwijderen van de bast), alvorens het hout op te slaan. Indien u niet zeker bent of u met iepen hout te maken hebt, neem dan even kontakt op met de plantsoenen dienst van de gemeente, tel. 01 666-2955, tst. 146. Voor de goede orde volgen onderstaand enkele citaten uit de uitvoe ringsvoorschriften van de Plantenziekten Het is verboden gevelde iepen of delen daarvan voorhanden of in voorraad te hebben of te vervoeren. Dit verbod geldt niet ten aanzien van: a. geheel ontschorst hout; b. hout met een doorsnede kleiner dan 4 cm. Binnenkort gaat het handvaardigheidsprojekt in het kader van het Thoolse Baanlozenplan opnieuw van start Onder leiding van Piet van Meel uit Oud-Vossemeer wordt een aantal maal per week in de voor malige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat gewerkt aan maquet tebouw: o.a. het bouwen van sierkoetjes, tafelbiljartjes e.d. De deelname aan het projekt staat open voor elke Thoolse haanloze. Er zijn geen kosten aan verbonden. Nadere informatie over de kursus kan worden ingewonnen bij de docent Piet van Meel, tel. 01 1 67-2669. U kunt zich als deelnemer aanmelden bij de coördinator van het Thoolse Baanlozenplan, dhr. Toon Jansen, tel. 01 666-2955. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 1 2 augustus 1 985 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders L.J. Koopman en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 11.00-12.00 uur. Het spreekuur van wethouder J. Versluijs komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip-met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 215. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30 - 1 2.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. Uit de reacties van de Thoolse statenleden blijkt, dat de concen tratie wel zal doorgaan. "De meerderheid in de staten tekent zich duidelijk af', zegt H. Vene- kamp(PvdA) uit Tholen gezien het feit dat de twee CDA-gede- puteerden en VVD-gedeputeerde mevr. Maris-Koster het met de twee PvdA-gedeputeerden eens zijn. Alleen VVD-gedeputeerde J.D. de Voogd heeft een ander standpunt en Elenbaas vermoedt, dat de meeste fractieleden hem zullen volgen. "De PvdA wil de waterschappen al lange tijd de nek omdraaien en gezien het standpunt van de CDA-gedepu- teerden is de kans bijzonder groot. dat de CDA-fractie ook voor zal stemmen", aldus het VVD-sta tenlid. CDA-statenlid E.Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet houdt het zelf nog op 'enkele CDA'ers' die meegaan met de gelijkgezinde gedeputeerden, maar hij wijst weer op een verdeelde VVD, waardoor ook wel liberalen voor het standpunt van mevr. Maris zullen kiezen. Nieuwkerk ziet in elk geval al 20 van de 47 stemmen voor concentratie tot twee water schappen en dat aantal kan vol gens hem met VVD- en CDA- stemmen nog toenemen. Zoals Elenbaas spreekt over een overgangstermijn van tien jaar, heeft Nieuwkerk 't over een 'zorgvuldige formule' om naar de nieuwe situatie toe te groeien. "Eigenlijk is het onaanvaardbaar als de zuiveringsheffing in Zee land gelijk wordt, want dat bete kent voor Tholen en St. Philips land een verdubbeling. Er zijn hier door het waterschap tijdig voorzieningen getroffen voor de waterzuivering. We moeten het waterschap Tholen zo sterk mo gelijk handhaven en pas als 't on vermijdelijk is. wat doen. Ik zie namelijk niet in, dat er voor Tho len iets positiefs uit concentratie voortvloeit. De bestaande toe stand kan echter in verband met de Technologische Dienst niet ge handhaafd worden. Hoofddoel blijft evenwel: waterkwaliteit en -kwantiteit in één hand houden. G.S. houden een slag om de arm met hoofdwaterschappen als de concentratie niet lukt. De bes preekbaarheid daarvan vind ik een pluspunt, al ben ik bang, dat het Oost-Brabantse model het niet haalt. Model 2 (één of meer hoof- waterschappen met inliggende waterschappen/afdelingen) is dan het hoogst haalbare" zegt het Poortvlietse statenlid. Evenmin als Nieuwkerk vindt Elenbaas concentratie noodzake lijk. "De waterschappen zijn vol ledig capabel voor hun taken. Ar gumenten voor concentratie als vergroting van bestuurskracht en kracht van het ambtelijk apparaat zijn dan ook volkomen onjuist. De oorspronkelijke taken kunnen volgens de studiecommissie bij de waterschappen blijven. Concen tratie is enkel en alleen vóór de waterzuivering nodig en om daarvoor zeven waterschappen om zeep te helpen, gaat me abso luut te ver. Waterkwaliteit en -kwantiteit moeten in één hand blijven. Daarom zie ik het meest in één hoofdwaterschap met een technologische dienst. Concentra tie betekent: verder van de men sen af, minder interesse, minder sociale controle en heel wat duur der en daar ben ik op tegen. Ik hoop, dat de zeven dijkgraven bij hun standpuntbepaling op één lijn komen", aldus het VVD-statenlid Elenbaas. Hij weet, dat ook mevr. E.Maris- Koster(de tweede VVD-gedepu teerde) op een goed voorstel van de waterschappen hoopt. Anders ziet ze geen andere mogelijkheid dan concentreren omdat de ge meenschappelijke regeling van de Technologische Dienst moet verdwijnen. "Het wordt opgelegd aoor het rijk, minister Smit-Kroes vindt de huidige beheersvormen te klein, maar ik sta er niet om te juichen", zegt het Thoolse PvdA-statenlid Venekamp. Hij wijst er ook op, dat dijkgraaf G.J. de Jager van Noord- en Zuid-Beveland voor concentratie is. "Ik vind het wa terschap Tholen niet slecht wer ken - al is Schouwen-Duiveland nog iets verder met de waterzui vering - maar je wordt tot samen voeging gedwongen. Dat is zuur voor de inwoners die nu een lage re zuiveringsheffing betalen, maar er valt niet aan te ontkomen. Ze worden over één kam geschoren, hoe vervelend dat ook is. De meeste weerstand komt van dege nen die het minste betalen, maar als Zeeuwse bestuurder kun je niet naar één bepaalde regio kij ken. Je moet het provinciaal be lang zien." Venekamp herinnert eraan, dat de PvdA bij de toewijzing van de waterzuiveringstaak aan de wa terschappen tegen heeft gestemd. Eén zuiveringsschap had en heeft nog steeds de voorkeur. "Het wordt er niet goedkoper op, maar gezien de positie van de technolo gische dienst moet er wat veran deren binnen de Zeeuwse water schappen. De Westerschelde is blijkbaar een erg grote barrière om Zeeuws-Vlaanderen ook in één waterschap onder te brengen. Er is nog een lange weg te gaan en er zal nog een heleboel verklaard moeten worden voor de inwo ners", zegt het PvdA-statenlid. Als de concentratie doorgaat, be tekent dat grote veranderingen voor bestuursleden en hoofdinge landen, die hun functies groten deels zullen verliezen. En hoe staat het met de circa dertig per soneelsleden? De 17 kantonniers en machinisten zullen ook bij een concentratie op Tholen en St. Philipsland hun werk moeten doen met de twee districtsopzich ters. Maar kan het kantoorperso neel van de administratieve en technische dienst in het Polder huis te St. Maartensdijk aan het werk blijven? "Ik heb geen vrees voor verlies van werkgelegenheid", zegt Ve nekamp. "De gemeentelijke he rindeling heeft ook niet minder arbeidsplaatsen opgeleverd. Van uit het bestuurscentrum van het geconcentreerde waterschap(bij- voorbeeld in Goes) zal er werk gedelegeerd worden aan filialen zoals het Polderhuis in St. Maar tensdijk. Wij gaan geen mensen aan de kant schuiven. Daarvoor willen we zekerheden", aldus het PvdA-statenlid. Ook Nieuwkerk ziet de werkgele genheid niet minder worden, waarbij hij eveneens verwijst naar de gemeentelijke herindeling. Elenbaas vindt dat niet te verge lijken en concludeert, dat de werkgelegenheid op Tholen min der zal worden. SG P-statenlid M. Dijke uit Scherpenisse is benieuwd wat er met het Polderhuis in St. Maar tensdijk en het personeel gaat ge beuren. "Ik zit nog met veel open vragen. Er valt nog weinig con creets van te zeggen", aldus Dijke, die benadrukt, dat het nog maar om een voorlopig standpunt van g.s. gaat. "De gevolgen zijn nog niet bekend, maar als de water schapsconcentratie doorgaat, staat het onomstotelijk vast, dat de zuiveringsheffing voor Tholen en St. Philipsland aanmerkelijk duurder wordt gezien het huidige lage tarief. De afstand bestuurde- bestuurder wordt ook groter en met één waterschap boven de Westerschelde zal het ook trager werken zijn. Bij de gemeentelijke herindeling Tholen kwam er via de postkantoren dienstverlening voor de burgers. Gaat dat bij een geconcentreerd waterschap ook gebeuren? En hoe zal 't met de inspraak van de boer en de burger gaan? Welk voorstel er ook uit de bus komt. de waterschapslasten op Tholen worden hoeer". aldus Dijke. ESLAAGD DUS GEFEUCITEERÜ De Thoolse politieagen ten H.W. Fransen en J.A.J. Baardwijk zijn geslaagd voor de cursus Engels B-cursus 1985: E.M.C. Waasdorp. C.M. van de Wielen en T.C.P. Koppelmans. B-cursus deel I. M.C. van der Knt. Deel I 3 J. Putters. Deel 2 3 C. G. Keit- sma. Er klonk een zwak applaus toen de adjunct-directeur zich omdraaide en terugliep naar zijn kantoor. Grada was bij het personeel, toen haar baas sprak en liep nu mee terug. In het kantoor keek ze haar baas met schitterende ogen aan en zei: "U was geweldig, meneer. En reken maar, dat men u nu ten volle vertrouwt. Fijn, dat we in elk geval u nog hebben, meneer". "Dank je, Grada. Wil je eens kijken of er nog post is gekomen. De post was er al vóór de uitspraak, dus kan ik die nog bekijken". Gedurende de middaguren ondervond Ben van den Ogenaller de no dige sympathie van de achtergeblevenen. En iedereen was het er over eens: hij is één van ons. En straks misschien net zo gesjochten als wij allemaal. Want waar zal hij werk kunnen vinden? Op zijn leeftijd? Dit overdacht de adjunct-directeur zelf ook, toen hij de dertig kilometer terug naar huis reed. Misschien krijg ik nog één maand salaris. Maar dan zal het wel gebeurd zijn. Eind juni ben ik dus zonder werk. Ik ben 48 jaar oud. Wie zal mij kunnen gebruiken? En willen? En waar? Thuis wachtte hem opnieuw weer de kritiek. Voornamelijk van zijn zoon, die al thuis was. "Failliet, hé? Ik hoorde 't door de radio. Leuk voor mij, niet? Tegenover mijn mede-studenten. Vader directeur van een failliete boel. Verdomme, waarom hebben jullie dit niet kunnen voorkomen? We worden op deze manier de risée van heel ons dorp. De mensen kijken ons nu al aan, als we langs gaan". Vader Ben was niet van plan zich kwaad te maken. "Als het niet naar je zin is, stop je met je studie en kun je in dienst gaan. Of een baan zoeken. Ik accepteer geen kritiek, van wie ook. Per slot van rekening zijn Bou- man Gruijters en Vaandonk de schuldigen. Niet ik". "U bent mededi recteur, dus u hebt eveneens verantwoording. En zeker nu, omdat de beide directeuren nog altijd spoorloos zijn". De heer des huizes stak op zijn gemak een sigaret aan. Ik maak me niet kwaad, dacht hij, waarom zal ik? Ik hoef mezelf niets te verwijten. Tenminste niet onder deze omstandigheden. "Nu moet jij eens goed luisteren, Hans. En de rest eveneens: Dat ik blijven zal tot 't bittere einde, doe ik voor de mensen. Ik zou net zoveel recht, althans redenen gehad hebben om evenals het personeel onmiddellijk het bijltje erbij neer te leggen en te zeggen: eerst geld: anders doe ik niets meer. Maar daar word ik niet wijzer van en de mensen evenmin. Vandaar, dat ik tot het laatst op mijn post blijf. Zodra de curator, die maandag zeker zal komen, tegen mij zegt, dat hij met niet meer nodig heeft, ga ik. Niet eerder. Denken jullie soms, dat ik het leuk vind? We zitten samen in deze ons plotseling opgedrongen narigheid. Laten we daarom ook samen proberen ons er doorheen te slaan". "Dat is gemakkelijk gezegd", weerlegde de jongen op nijdige toon. "Maar wie betaalt mijn studie, als u zonder werk komt?" "Voorlopig in ieder geval een jaar hoef jij je geen zorgen te maken. En als ik na een jaar nog steeds geen ander werk heb, moet de staat de kosten maar van mij overnemen. Dat is niet meer dan billijk". "De staat?" "Ja. zul je een beurs moeten aanvragen". "Daar dénk ik natuurlijk niet aan", ver klaarde Hans van den Ogenaller verontwaardigd. "Stel je voor....een beurs" "Je raakt toch niet werkloos", vroeg Reina, haar man verschrikt aankijkend. "Voor jou zal toch zeker wel een of andere oplossing ge vonden worden?". "Welke?" De man keek haar schouderophalend aan. "Weet jij er één? Als het bedrijf verkocht wordt, mogen wij blij zijn, als we het vakantiegeld er nog bij krijgen". "Ja maar, Ben...al die jaren heb je er gewerkt. Ze kunnen je toch zo maar niet op straat zetten? Je hebt al die tijd je beste krachten voor de fabriek gegeven en...." "Moeder, probeer te begrijpen", viel Hillie haar moeder in de rede, "dat vader in feite er net zo slecht aan toe is als de eerste de beste arbeider in de fabriek zelf. Die titel, adjunct-directeur, w^s in werkelijkheid een soort plakplaatje. Het betekende niets, dat heb ik nu wel begrepen. De naam klinkt erg mooi, maar nu ziet u toch zelf, wat die waard is? Niets. Nu ja...als het moet, ga ik wel op kamers, er zal niets anders opzitten. Mijn plannen vallen eveneens in duigen". "Welke plannen waren dat?" in formeerde haar vader. "O, ik spaar voor een eigen huisje, maar ik heb nog lang niet voldoende. Daarom had ik willen vragen of je mij geen hypotheek zou kunnen geven voor het bedrag, dat ik tekort kom, maar dat-zal ik nu wel kunnen vergeten". Ben knikte. "Inderdaad. Overigens, wat moet jij met een huis? Of op kamers? Bevalt het je hier opeens niet meer?" Ze maakte ongeduldige bewegingen. "Alsjeblieft, ik ben twee en twintig. Moet ik eeuwig thuisblijven? Of mag ik, nu ik al lang meerderjarig ben, op mezelf gaan wonen?" "Dat magAlleen op onze steun zul je voorlopig niet kunnen rekenen. En dat geldt eveneens voor Hans. Het is vanzelfsprekend, dat we straks de tering naar de nering moeten zetten. Hannelies kan op de Havo blijven, zodat ze straks een behoorlijke basis heeft. En voorts moeten we allemaal ons goed reali seren, dat mijn inkomen aanmerkelijk lager zal worden". "Ja maar, kinderen....vader met zijn capaciteiten". Ze keek haar man aan. "Je zult toch wel één of ander commissariaat kunnen krijgen? Je hebt immers tal van relaties?" De man dacht enige tijd na en knikte. "Dat is zo. Enfin, laten we het voorlopig niet te somber inzien. Best mogelijk, dat het allemaal nog meevalt". Maar binnen een week ver telde de curator op kalme toon tegen de adjunct-directeur: "Het spijt me voor u,meneer van den Ogenaller, maar ik heb echt niets meer voor u te doen. Ik heb de personeelschef met de ontwikkeling belast, in casu de inventarisatie. Dat werk kan hij met zijn voormannen wel aan. De meeste mensen van het kantoor heb ik al naar huis gestuurd, want waarvan moet ik ze betalen? De bank wenst geen cent meer te geven voor men weet, wat hier nog uit zal komen aan kontanten. En ik voorspel, dat dit zeer weinig zal zijn. Waarschijnlijk heb ik een koper voor alle partijen haarden en kachels, die hier in de magazijnen liggen. Als ik ze voor gemiddeld honderd gulden kwijt kan, doe ik het. Anders zal ik het de deur uit moeten doen als schroot en dan krijg ik misschien twee tientjes per stuk. Tja, en wat uw loonvordering betreft....het spreekt vanzelf, dat ik alles in het werk zal stellen, dat ook u prioriteit krijgt. Maar ik kan uiteraard ter zake niets beloven. Apropos... iets anders, meneer. Ik heb vage vermoedens, dat er gelden aan het bedrijf zijn onttrokken door de beide directeuren. In deze heb ik al overleg ge pleegd met 4e president van de rechtbank. Er zal in eerste instantie een nauwkeurig onderzoek ingesteld worden. Of er tegen beiden een aan houdingsbevel uitgevaardigd zal worden is niet onwaarschijnlijk. Dat zal van het onderzoekresultaat afhangen. Zo ook hun beider particu liere faillissement. Ik voel er veel voor beslag te laten leggen op hun bezittingen." Hij keek de adjunct-directeur onderzoekend aan. "Ik mag aannemen, dat u in deze geen fraude hebt gepleegd? Ik bedoel: uzelf financieel gedekt gedurende het vacuum tussen vorige week maandag en de dag van de uitspraak?" i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 5