Sint Maartensdijk gereed voor groots onthaal REC-cursussen slaan prima aan op Tholen Feestperiode 14 t/m 29 juni QJ Mifen Is5 IJZER- 10: STERKEN ARTIKELEN Donderdag 13 juni 1985 EENDRACHTBODE 9 Kapoenhof Socialisme Passen en meten Zeer geslaagd schooljaar 1984/85 Het Regionaal Educatief Centrum(REC) Tholen heeft na een zeer geslaagd seizoen 1984/85 besloten alle cursussen opnieuw aan te bieden en voor het eerst de combi-cursus Engels-Nederlands te geven. Praktisch Kunstzinnige vorming vwo OFFICIËLE HERDENKINGSBIJEENKOMST IN 'HAESTINGE'' HISTORISCHE TENTOONSTELLINGEN OVERIGE AKTIVITEITEN ijzerwaren gereedschappen De Westpoort in St. Maartensdijk is in ere hersteld ter gelegenheid van de viering van 500 Jaar Smalstaa. in hout wel te verstaan, dankzij de inspanningen van vrijwilligers van het Baanlozenproject. Bij de Noordpoort en de Molenstraat passeren de feestgangers eenzelfde poort, terwijl er bij de o.l.s. de Rieburch en de o.k.s. de Kubus kleinere, maar fraaie poorten zijn gezet. tensdijk. Hij voerde een grote hofhouding en liet het kasteel zelfs uitbreiden. In 1433 huwde hij in de kerk van Sint Maartens dijk met Jacoba van Beieren, gra vin van Holland en Zeeland. Na zijn dood kreeg zijn zuster Alie- nora de heerlijkheid en zij schonk haar bezit aan haar achterklein zoon Floris van Egmond. Anna van Buren, ook wel van Egmond genoemd, verwierf de heerlijkheid in 1549. Zij was de eerste vrouw van Willem van Oranje. Na haar dood werd haar oudste zoon Phi lips Willem heer van St. Maar tensdijk. De jubilerende Smalstad is altijd in het bezit van de Oranjes gebleven. Een van de titels van Koningin Beatrix luidt Vrouwe van Sint Maartensdijk. Het is dan ook bijna vanzelfsprekend dat een Oranjetelg de feestelijkheden bij woont. Vrijdag 28 juni arriveren H.K.H. Prinses Margriet en Mr. VERVOLG VAN PAG. 1 Pieter van Vollenhoven in St. Maartensdijk. Gaande van Sint Maartensdijk naar Scherpenisse staat aan de linkerkant in het land de oude boerderij Het Kapoenhof. Het herinnert aan het oude mannen huis, dat hier vele eeuwen gestaan heeft. Deze instelling is vermoe delijk in 1411 gesticht, toen Flo- rens van Borssele het door hem gestichte klooster voor regulieren (geestelijken, die naar een regel in een kloosterorde leven) jaarlijks 50 Engelse nobels schonk. Smal- legange meldde in zijn Chronyk van Zeeland dat de instelling in het leven was geroepen voor de verzorging van 12 oude schamele mannen, die ook wel kapoenen werden genoemd. Over doktoren, chirurgijns en heelmeesters in de stad is het een en ander in het stadsarchief te vinden. In de 16de eeuwse reke ningen van de Heilige Geest zijn betalingen vermeld voor het "meesteren" van zieken en de verzorging van gebroken ledema ten. In 1544 wordt Jacob Pierszn. barbyer genoemd. Uit zijn naam is af te leiden dat hij ook barbier of baardscheerder was, een toen veel voorkomende combinatie van beroepen. Rond 1800 waren chirurgijns en vroedmeester, die door de magistraat werden aan gesteld in verband met de heel kundige zorg voor de armen, verplicht een scheerwinkel te houden. Zij behandelden zowel gezonden en zieken door middel van aderlaten en ze verzorgden beenbreuken, verwondingen en zweren met zalven en verband. In 1628 heette de stadsdokter Jaco bus Smulders. Een grafsteen in de St. Maartenskerk vermeldt zijn heengaan in 1643. In een plaats als Sint Maartens dijk voerden de agrarische aange legenheden de boventoon. Naast produkten als erwten, bonen, boekweit en granen werden in de 18de eeuw en later ook aardappe len verbouwd. De teelt en ver werking van vlas was tot aan het eind van de vorige eeuw van be lang. Tussen 1843 en 1858 was er als werkverschaffingsobject eea vlas- serij. De Yerseksche en Thoolsche Courant schreef in 1889 dat door de grote hoeveelheden - in de winter - te verwerken vlas er te St. Maartensdijk geen neiging tot so cialisme was en dat wanneer Do- mela Nieuwenhuis hier zijn theo rieën zou verkondigen, hem met de zwingelspaan het zwijgen zou worden opgelegd. Het gemeente verslag van 1896 geeft een staatje van de voornaamste ambachten. Er waren 6 bakkers, 1 gareelma ker, 1 goud- en zilversmid (tevens horlogemaker), 3 huisschilders, 1 kuiper, 7 kleermakers, 2 koren molenaars, 1 leerlooier, 1 man denmaker, 4 metselaars, 6 schoenmakers, 6 timmerlieden, 4 In Haestinge kon men gister avond de gehuurde histori sche kleding ophalen. Mw. T.M. Breure-de Wilde uit Sint Maartensdijk, die de verhuur coördineert, zei tevreden te zijn met het behaalde resul taat. "Ruim honderd particu lieren zijn van de kleding voorzien, terwijl een onbe kend aantal inwoners de kos tuums zelf in elkaar heeft ge zet". vleeshouwers, 2 wagenmakers en 1 zevenmaker. Velen van hen hadden een knecht in dienst. Meer over de geschiedenis van de Smalstad is opgetekend in het boek 'St. Maartensdijk; stad aan de Pluimpot'. Na maandag 17juni is het voor 10,— in het gemeen tehuis verkrijgbaar. Het telt onge veer 85 bladzijden en is ruim voorzien van afbeeldingen. Het door het gemeentebestuur uitge geven werk is ook te bestellen door mensen buiten Sint Maar tensdijk. Er zal dan ongeveer 2,50 aan portokosten in reke ning worden gebracht. Alle cursussen zijn de afgelopen periode zeer goed bezocht. Voor 'vergadertechniek' en 'leren spre ken voor een groep' moesten zelfs wachtlijsten worden aangelegd. Uit de reacties van cursisten blijkt, dat ze zeer tevreden zijn, zowel over de kwaliteit van het onder wijs als de sfeer, die als zeer pret tig is ervaren. 'Leren is leuk, ook voor volwassenen' heeft het REC waargemaakt dankzij het enthou siasme van deelnemers, docenten en begeleiders. Het REC heeft de mogelijkheid om nieuwe activiteiten te ontwik kelen, waarvoor wensen en ideëen zeer welkom zijn. De combi-cur sus Engels/Nederlands komt er in elk geval voor de eerste keer. Een vreemde taal leren, zonder de ei gen taal goed te kennen, is moei lijker dan dat je je eigen taal wel goed leent. Dat is de reden voor de combinatie. De twee uur durende lês per week geeft gelegenheid voor veel praktische oefening. Daarnaast zijn er in augustus a.s. weer de cursussen: haal je taal op(Nederlands), de Nederlandse groep(lees- en schrijfmoeilijkhe- den), van heinde en verneder lands voor Marokkanen en ande re buitenlanders), open school, spreken in het openbaar, Engels, Duits en> Frans, middenstand. Gemeente en rijk dragen een be hoorlijk steentje in de kosten bij, zodat de cursusgelden beperkt blijven. Worden de eerder genoemde cur sussen gegeven in het REC-ge- bouw aan de Molenvlietsedijk in Tholen, in Meulvliet is de afdeling kunstzinnige vorming van het REC ondergebracht. Daar kan men in het nieuwe seizoen weer terecht voor de introductiecursus, boetseren/potten bakken, toneel spelen, tekenen/schilderen, kin deratelier en de introductiecursus. In de voormalige kleuterschool te St. Maartensdijk kan men werken met klei en de fotografiecursus volgen. De docenten hebben een voltooide beroepsopleiding geno ten. Uitgebreidere informatie kan men in het REC-gebouw te Tho len krijgen, dat 's middags ook te lefonisch bereikbaar is: 01660-3194. ESLAAGD DUS GEFELICITEERD Lagere Technische Schooi Steenbergen Voor het diploma mechanische techniek slaagde uit Sint Philips- land Bram Kosten. Moller Lyceum Bergen op Zoom Gymnasium B Tholen: Jolanda Goense Poortvliet: Wim Coppoolse St. Maartensdijk: André Ver- burgh Stavenisse: Peter Wielaard Atheneum A Poortvliet: Anne Filius Oud Vossemeer: Helma van Bavel St. Philipsland: Wilma van Onna Atheneum B St. Annaland: Piet Goedegebuure Oud Vossemeer: Ronnie Lind- hout Havo Tholen: Mariska Braas Poortvliet: Pia Elenbaas en Con- ny Menheere St. Annaland: Janine Elenbaas en Leonard van 't Hof. R.K. Gymnasium Juvenaat H. Hart Oud Vossemeer: Jos de Keijzer School voor MDG0, MBO en BB0 "De Vakschool" Goes VHBO Oud Vossemeer: Jeanine Pladdet De Bongerd Steenbergen Als opvolger van de vertrekkende directeur J. van Eekeren is per 1 augustus tot directeur benoemd A. Leeflang. De heer Leeflang woont in Halsteren en was tot au gustus 1982 directeur aan de Leao te Delft. Na fusie met een plaat selijke Lhno/Ihno werd hij plaatsvervangend directeur van de nieuw gevormde school. De heer Leeflang is 46 jaar. Aan de Petrus Canisius te Bergen op Zoom (r.k. school voor Indivi dueel en Lager Huishoud- en Nijverheidsonderwijs) slaagden: St. Annaland: Diana van Beveren, Carla Fase, Edwina Goedege buure, Wil Leune en Ciska Paape. Tholen: Miranda de Jong. Aan de Christelijke Pedagogische Akademie voor Zeeland te Mid delburg slaagde voor de Applica tie Cursus Volledig Bevoegd On derwijzeres B.C. Dekker uit Sint Philipsland. Marlien van Kempen uit Poort vliet is aan de vroedvrouwen school te Heerlen afgestudeerd als verloskundige. Aan de R.K. L.T.S. 'Onze Lieve Vrouw ter Duinen' te Ossendrecht slaagden Dick Zwagemaker uit St. Annaland en Arjan Bout uit Tho len voor consumptieve techniek. Ton Suurland uit Scherpenisse voor elektrotechniek. Frank van Treijen uit Oud Vosse meer slaagde in De Boeimeer te Breda voor het diploma dames kapper. Van de dertig deelnemers slaagden er vijf. Programma Vrijdag 14 juni om 20.00 uur Tussen 24 februari en 9 juni I485 verleende Alienora van Borssele stadsrechten aan Sint-Maartensdijk. In verband daarmee zal drs. J.H. Kluiver tijdens de officiële herdenkingsbijeenkomst een her denkingsrede uitspreken. Muzikale medewerking aan deze bijeen komst zal worden verleend door het muziekensemble Paul van Belzen, terwijl voorts een bijdrage wordt verleend door het Smal- -stads Mannenkoor. Naast drs. Kluiver zal eveneens het woord worden gevoerd door dr. C. Boert ie n, commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, dhr. E. Baerends, burgemeester van Tholen en dhr. T.C. Benou. voorzitter van het comité "Viering 500 jaar Smalstadsrechten". Deze avond is gratis toegankelijk voor genodigden en voorts voor elke belangstellende. Het dragen van historische kleding is niet verplicht, maar wordt wel aanbevolen. Dit suksesvolle korps bestaat uit meer dan 55 muzikanten en vlaggen-meisjes die in diverse formaties 12 verschillende instrumenten be spelen. Zowel in Nederland als in vele delen van Europa is Coricento bekend en vooral door zijn zelfgemaakte shows kan steeds weer een nieuwe variatie worden gevonden om het pu bliek te laten genieten. 20.00 uur Knock-Qut Show op het marktplein; Een groot spektakelprogramma waaraan door elke belangstellende van 14 jaar en ouder die vooraf bij de Rabobank een gratis deelname bewijs heeft afgehaald, kan worden deelgeno men. Voor de winnaar ligt een geheel verzorgde reis voor 2 personen te wachten. Zaterdag 15 juni Vrijdag 21 juni 19.45-21.30 uur Voetbalwedstrijd Smerdiek-de Meeuwen; In I965 speelde S.V. Smerdiek een welhaast legendarische beslissingswedstrijd tegen de Meeuwen uit Zoutelande om het kampioen schap van de 4e klasse. De wedstrijd ging met 2-1 verloren. Beide elftallen, in vrijwel dezelfde samenstelling van toen, gaan nog een keer op "herhaling" om uit te maken wie de werkelijke kampioen is. Er waren destijds 1500 toeschou wers! Toegang gratis. 20.00-01.00 uur Popconcert met "Toontje Lager" en de "En terprise Disco Show"; In de grote zaal van het rekreatiecentrum "Haestinge" verzorgt de bekende Nederlandse popgroep "Toontje Lager" een 2x3 kwartier durend concert. Dit concert wordt omlijst met de "Enterprise Disco Show", een complete show met lichteffekten, diaprojektie enzo voorts. Tijdens de feestweken worden een tweetal interessante tentoon stellingen ingericht, die het bezoeken meer dan waard zijn; In het gemeentehuis (Markt 5); Geëxposeerd worden diverse voorwerpen zoals munten, de zilveren beker van het Sint-Jacobsgilde (1595). aardewerk en een maquêtte van het vroegere kasteel van Jacoba van Beieren. Voorts velerlei schilderijen, prenten, tekeningen en foto's. Een aparte vermelding verdient de fraaie collectie van geschilderde reconstructies van Oud-Sint-Maartensdijk, bescfiikbaar gesteld door de heer J. de Graaf uit Sint-Maartensdijk. De tentoonstelling is op werkdagen geopend van 9.00 tot 17.00 uur en op de zaterdagen 15, 22 en 29 juni van 10.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur. 08.00-09.00 uur Proklamatie van de feestelijkheden door he rauten en omroeper over de gehele smalstad; 09.00 uur 09.15 uur 09.30 uur 10.00-11.30 uur 12.00-13.00 uur 14.00 uur 17.00-17.45 uur Choraalmuziek vanaf de toren bij de Sint- Maartenskerk; Muziekvereniging "Euterpe" begeleidt de schooljeugd naar het marktplein; Aubade op het marktplein door de schooljeugd (4 t/m 12 jaar) van Sint-Maartensdijk; Kinderspelen op het marktplein; In circuitvorm wordt door de schooljeugd en de kinderen van de peuterspeelzaal deelgenomen aan Oud-Hollandse en Vlaamse spelen. Voor de ouderen en de oudere jeugd wordt een aantal spelen georganiseerd zoals mastklimmen en biervaten rollen; Stadsbeiaardier Gerard de Waardt verzorgt een beiaardconcert op het carillon van de toren bij de Sint-Maartenskerk; Muziekfestival; Drumband en Majoretten van Euterpe openen met een rondgang en show het muziekfestival op de Markt. Aan dit festival zal door een 6-tal muziekgezelschappen van elders worden deel genomen. Vanaf half drie concerteren deze gezelschappen op het marktplein, afgewisseld met showoptredens. Optreden van showband "CONCENTO" uit Breda; Presentatie is in handen van de bekende bandparodist Leo Troost, terwijl verder wordt meegewerkt door het zangduo Ed en Anita, het ballet Laura Ouwens, Hanna Neef, Harry van Wijngaarden e.v.a. Als warming-up voor de Knock-Out Show verzorgt showband Concento vanaf 19.30 uur een showprogramma. Dinsdag 18 juni 14.30 uur Ingebruikstelling molen "de Nijverheid"; De uit 1868 daterende molen "de Nijverheid" is de afgelopen periode grondig gerestaureerd. De heer J.A.M. de Nie, voorzitter van het gilde van Vrijwillige molenaars, zal de molen op nieuw in gebruik stellen. Ook de Vereniging "de Zeeuwsche Molen" zal bij deze aktiviteit worden betrokken. Woensdag 19 juni 14.00 uur Speurtocht met carillon-luisterwedstrijd voor de jeugd; Kinderen van 8-12 jaar worden groepsge wijs en aan de hand van vragen en opdrachten langs historisch interessante plaatsen in de Smalstad geleid. Tijdens hun wandeling zal de beiaardier wat liedjes van vroeger vanaf de to ren laten horen. Deze worden in een "luister wedstrijd" verwerkt. Deelname via de O.L.S. "de Rieburch" en de Christelijke "Juliana van Stolbergschool". Ook leerlingen (van gelijke leeftijd) van de buitengewone scholen kunnen voor deze akti viteit inschrijven. 19.30 uur 500 Jaar Smalstad Ronde om de grote prijs Keetie van Oosten-Hage; Het wielercomité "Sint-Maartensdijk" organi seert deze wielerwedstrijd voor dames over 60 km. Start en finish op de Markt. Het ruim 900 meter lange parcours heeft het navolgende trajekt; M ark t-Oostvest- M o- lenstraat-Molendijk- Haven-Keethil- Haven-Kaaistraat- Markt. Kaarten in de voorverkoop verkrijgbaar bij de Rabobank en aan de zaal. Toegangsprijs: 12,50. Toegang gratis. 500 jaar Smalstad Ronde Zaterdag 22 juni 10.00-17.00 uur Grote Braderie met Kinderbraderie; Middenstandsvereniging "Smalstad" organi seert tesamen met muziekvereniging "Euter pe" en sportvereniging "N,A.K.S." een grootse braderie, waarbij versierde gevels, oude am bachten, straatmuzikanten, schapenkeuringen en historische kleding belangrijke elementen zijn. Het braderieterrein wordt bepaald door de Markt, Ds. de Bresstraat, Korte Vest, Haven en Kaaistraat. In de voormiddag krijgen de kinderen de gele genheid om tussen de braderiestands in een kinderbraderie te houden, waarbij niet meer gebruikt speelgoed, zelfgemaakte dingen e.d. kunnen worden verkocht, maar waar ook voor een kwartje kan worden gesjoeld, sigaren bandjes kunnen worden geruild enzovoorts. 10.00-16.30 uur Trekker-trekwedstrijden/fiets-en motorcross; Op een terrein achter de voormalige Thoolse Beton Industrie organiseert de Stichting "Thoolse Dagen" vanaf 10.00 uur de voor wedstrijden voor de trekker-trek, terwijl vanaf 13.30 uur de officiële wedstrijden plaatsvinden in de diverse klasses o.a. de boerenklasse en de specials. In het middagprogramma vinden tevens fiets- cross- en motorcrosswedstrijden plaats. Toegangsprijs: 10,— 18.15-23.45 uur Bourgondische avond met huwelijksvoltrek- king; Een hoogtepunt van de festiviteiten zal onge twijfeld zijn de huwelijksvoltrekking van Mar cel Boxce en Ellen Emmerzaal in het gemeen tehuis, met aansluitend een Bourgondische avond op het marktplein. De deelnemers aan de Bourgondische avond (circa 600) worden uiterlijk om 18.15 uur op het marktplein verwacht. In het bejaardenverzorgingstehuis "Sint-Maartenshof' (Bloemen- laan 2); Uit de grote verzameling prentbriefkaarten en oude foto's van Sint-Maartensdijk van de heer J.J. Guequièrre wordt in de hal van "Sint-Maartenshof' een tentoonstelling ingericht waaraan de lief hebber zijn hart kan ophalen. De tentoonstelling is van 15 t/m 29 juni, behoudens op zondag, toegankelijk van 10.00 tot 20.00 uur. Op zaterdag 15 juni begint de tennisvereniging "Jacoba van Beie ren" een mixed-invitatie-tournooi. Voor het publiek zijn de wed strijden gratis toegankelijk. Vanaf de vierde mei is de biljartvereniging "Smerdiek" reeds bezig met een zogenaamd Nederlaagtournooi. Het tournooi staat in het teken van 500 jaar Smalstad. Prijsuitreiking vindt plaats op 3 au gustus a.s. In de periode 17 t/m 20 juni organiseert het zwembad "Haestinge" een feestelijk "Waterspektakel" voor jong en oud met o.a. de Na tionale Zwemvierdaagse onder auspiciën van de K.N.Z.B. De af standen zijn 1000 en 2000 meter, zodat dagelijks 250 of 500 meter moet worden afgelegd. Voor dit doel is het zwembad beschikbaar tussen 8.00 en 9.00 uur en 18.00 en 20.00 uur. Inschrijfgeld 5,— markt 26 telefoon 01 660-2480 c RATELBOL SCHROEVEN DRAAIER Door de bolle vorm kunt u veel meer kracht zetten voor zowêl het in- en uit draaien van schroeven. Zéér speciale aanbieding VALMA WASH AND SHINE Nu voordelig auto- wassen Het is voldoen de voor 20 auto- wasbeur ten. Com pleet met gratis auto spons. Zeer speciale aanbieding. Van 6,95 voor j-errock, Vlakschuurmachine van Nederlands fabrikaat. Speciaal aangepast aan de wensen van de veel eisende doe-het-zelver. 175 WATT Van 189,00 voor Een veilig idee als al uw onvervangbare kost baarheden optimaal be veiligd zijn tegen brand en inbraak. Met cijfer combinatie en een. cilinderslot. BLADHARK Kwaliteitsmachine, Ne derlands fabrikaat. Elec- tronisch regelbaar toe rental. Links en rechts- draaiende 13 mm boorkop., Com pleet met draag^ koffer. Van 265,00 voor Stevige kunststof blad- hark met alumi nium steel. Zéér speciale aanbie ding. Slechts

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 9