St. Philipsland koopt container probleemstoffen Flipland krijgt ongelijk Veel belangstelling hoorzitting isolatie GUNSTIG JAAR PZEM Aan radio heeft de SLOTH de handen vol Meer verkeer jachthaven St Annaland en Stavenisse Nieuwe directeur Zeeuws museum Kerncentrale weer in bedrijf Nederlandse kampioenschappen fietscross in Bergen op Zoom Donderdag 23 mei 1985 EENDRACHTBODE 11 Raadslid J. de Jager: "Hopelijk niet te klein" De gemeenteraad van Sint Philipsland ging woensdag 15 mei, zij het met enige bedenkingen, accoord met het kopen van een container voor het opslaan van probleemstoffen. De kosten bedragen 6586,65, terwijl de rente en afschrijving voor 1985 neerkomt op 1910,13. CDA-raadslid J. de Jager verwacht een grote toeloop op de mogelijkheid probleemstoffen kwijt te kunnen. "Ik denk met name aan de afgewerkte fust van landbouwbedrijven, die hoeveelheid kan nogal oplo pen". Burgemeester T.A. Vogel voorzag vooralsnog geen problemen. "De mensen van gemeentewerken advi seerden dat deze container voldoende is en daar ga ik dan ook vanuit. Als u zegt nee, zeg ik niet u heeft geen gelijk". Raadslid A.P. Kornaat (PVAB) zei dat een container voor probleemstoffen hem erg aansprak. "Het is een onderwerp dat ons allen bezighoudt, vooral in deze tijd waarin het wegwerken van afvalstoffen aan de orde van de dag is. Ik ben echter ongerust over de gemeentemannen, die zonder scholing activiteiten bij of in de container moeten verrichten. Ze moeten, vind ik wel, beschikken over de nodige kennis. We zijn nog niet zo lang geleden geconfronteerd met giftige dam pen die tijdens werkzaamheden ontstonden". Vogel zei de ongerustheid van raadslid Kornaat goed te kunnen begrijpen om er zeker van te zijn over goed geïnstrueerde vakmensen te beschikken. "Onze voor man heeft speciaal een cursus voor het verwerken van probleemstoffen gevolgd, ook hoe het publiek voor gelicht moet worden. Dit is voldoende om het werk zonder aanvaardbaar risico te doen". SGP-raadslid P. van Hekken vroeg zich af wat de 600 gulden afleveringskosten inhielden. De raadsvoorzit ter zei dit niet exact te kunnen meedelen. "Als ik een auto koop, heb ik ook afleveringskosten. Ik moet hem echter wel zelf gaan halen". Eerst huren Jeugdtandverzorging Zondagsrust Letter en geest Rijkswaterstaat mag specie storten in Rammegors De gemeente Sint Philipsland is door de Kroon in het ongelijk gesteld wat betreft het bestemmingsplan "Buitengebied". Hierin werd het Rammegors aangewezen als natuurgebied. Het storten van specie door Rijkswaterstaat was hierdoor nog wel mogelijk, maar alleen met een vergunning van het gemeentebestuur. Dit nam Rijkswaterstaat niet en men ging met succes in beroep bij de Kroon. Camping Bos van Klompe Gemeente St. Philipsland hoort mening huurders De huurders van de gemeentewoningen in Sint Philipsland gaven hun mening maandagavond in de raadzaal van het gemeentehuis duidelijk te kennen over de plannen van het gemeentebestuur het isoleren van hun huizen rigoreus te gaan aanpakken. Met name over het kostenaspect en het uiteindelijke voordeel be stonden nogal wat twijfels. De opkomst was met meer dan veertig belangstellen den naar verhouding groot. Douche-raam Schilderwerk Het watertoerisme in Zeeland floreert. In vergelijking met 1983 stegen de aankomsten van gastpleziervaar- tuigen met 5,6%. Het aantal overnachtingen van die schepen in de ontvangende havens groeide met 5,8% tot 126.446. Ook de jachthavens van Sint Annaland en Stavenisse ging het in 1984 voor de wind. Het aantal aankomsten nam in Sint Annaland met 600 en in Stavenisse met 39 toe tot respectievelijk 2100 en 95. De overnachtingen stegen achtereenvolgens met 250 en 57 tot 2550 en 125. Licht deukje Dankzij industrie en kerncentrale Als tijdens de Pinksterdagen op 26 en 27 mei op de internationale baan in Bergen op Zoom de eerste crossers starten voor de strijd om het rood-wit-blauwe tricot, betekent dat het begin van de tweedaagse ti telstrijd om het Nederlands kampioenschap fietscross voor jongens en meisjes in alle leeftijdsgroepen. SGP en RPF/GPV tegen startsubsidie lokale omroep Met 10(PvdA, CDA, VVD) tegen 6(SGP, RPF/GPV) stemmen is de gemeente raad maandagmiddag accoord gegaan met een startsubsidie van 2300 gulden voor de stichting lokale omroep Tholen(SLOTH). Een poging van de VVD om ook 800 gulden videokosten te betalen, kreeg alleen steun van de PvdA. "Tholenaren kunnen meer mans zijn dan anderen, maar ondanks onze grote waardering voor het enthousiasme van de betrokkenen zal men de handen al vol hebben aan radio", zei burgemeester Baerends. Niet vertillen Niet afzijdig houden 't Kost teveel Het was aanvankelijk de bedoe ling een stalen container van de firma Boon te huren voor 1198 gulden per jaar, een bedrag dat de raad in 1984 met een verhoging van het tarief van de reinigings heffing compenseerde. Onlangs bleek dat de firma Boon haar toe zegging een container te verhuren introk, aangezien men het risico te groot vond dat de gemeente de huur na een jaar op zou zeggen. Men besloot toen zelf een contai ner te kopen, omdat er toch een opslagmogelijkheid voor de inge zamelde probleemstoffen moet komen; al begonnen is met ge scheiden inzameling; de praktijk heeft uitgewezen dat het gewenst is dat er een opslagmogelijkheid voor landbouwbestrijdingsmid- delen komt. Besloten werd de container te ko pen bij handelsonderneming Kig- gen b.v. in Maarheze. Raadslid De Jager drong er wel op aan te vragen of het mogelijk is, mocht de container te klein zijn, met bij betaling een grotere aan te schaf fen. Ten aanzien van het overnemen van de preventieve jeugdtandver zorging door de Districts Ge zondheidsdienst Zeeland (DGD) zijn nog geen beslissingen geno men. Kornaat: "Ik heb begrepen dat er gesprekken gevoerd zijn met de plaatselijke tandarts en tandartsen van het eiland Tholen. Is er al iets naders over deze gesprekken te zeggen?" Burgemeester Vogel zei dat nog geen spijkers met koppen gesla gen waren: "De zaak is nog niet helemaal uitgekristalliseerd. We komen er op terug als er voldoen de gegevens bekend zijn. Met het oog op de behandeling zijn ook de schoolhoofden benaderd. Die kunnen de ouders inlichten, zodat ze kunnen beslissen waar ze hun kinderen naar toe sturen. De DGD wil de voorlichting voor zijn rekening nemen, maar deze dienst is nog niet operationeel. Een tweede mogelijkheid is via de plaatselijke tandarts." Raadslid Kornaat opperde nog dat ook de schoolartsen bereid zijn de preventieve jeugdtandver zorging op zich te nemen, waarop Vogel eraan toevoegde dat ook het inschakelen van mondhygië nisten tot de mogelijkheid be hoort. "Er zit beweging in en we komen zeker met een afdoend vöorstel", zei de burgemeester. Wethouder L. Walpot (SGP) ver woordde ten aanzien van de in tentieverklaring Oosterschelde het minderheidsstandpunt van het college. Walpot kon zich wel vin den in de doelstelling van het be leidsplan, wat het behoud en zo mogelijk de versterking van de aanwezige natuurlijke waarden inhoudt. "Bij de besluitvorming wordt echter geen rekening ge houden met Gods Dag", zei Wal pot. De zondag wordt in alle vor men aangetast, zoals bijvoorbeeld met de recreatieplannen voor de Neeltje Jans en de aanleg van een passantenhaven bij Zijpe voor ze ven dagen per week". Raadslid L. den Engelsman (SGP) vroeg zich tijdens de i gemeenteraadsvergadering af J waar de notulen bleven. "We i zijn nu al twee maanden achter". Burgemeester T.A. Vogel i noemde dit echter niet ver- wonderlijk: "Eén uur verga- i deren vergt 10-12 uur van de j notulist. De notulen lijken j dan ook op een bijna woorde- i lijke weergave. Zodanig zelfs, j dat b en w er sterk aan denken i tot kortere notulen over te gaan". Den Engelsman: "In de reg- i lementen staat dat de notulen moeten zijn naar letter en geest. Ik lees ze naar de geest, u waarschijnlijk naar de let ter". De voorwaarden tot specieber ging in het Rammegors waren volgens Rijkswaterstaat zodanig gesteld, dat voortzetting niet meer mogelijk was. In een bepaald ar tikel behorende bij het bestem-' mingsplan stelde het gemeente bestuur dat de gronden waaraan het predikaat natuurgebied is toebedeeld, uitsluitend zijn be stemd voor natuur-, landschaps behoud en natuurstudie. Voor werkzaamheden in het Ramme gors, zoals egaliseren en ophogen is een aanlegvergunning vereist. Bij specieberging is het onont koombaar dat bijvoorbeeld hoog teverschillen, kreekrestanten en de levensgemeenschappen van een ingedijkte schor niet alleen blijvend worden aangetast, maar ter plaatse van de berging zelfs geheel zullen verdwijnen. Gezien de mening van het ge meentebestuur werd het storten van specie vrijwel onmogelijk ge maakt. De Kroon verklaarde het bezwaarschrift van Rijkswater staat gegrond, omdat het natuur schoon in het Rammegors niet van buitengewone aard is, er mo menteel geen aanvaardbare berg- ingslócaties aanwezig en de on- derhoudsbaggerwerkzaamheden noodzakelijk zijn. Een beroepschrift van de levens verzekeringsmaatschappij Utrecht tegen het bestemmings plan Buitengebied verwierp de Kroon. Het Bos van Klompe bij de Krammerspolder is eigendom van de Utrecht en men heeft plannen om er een camping aan te leggen. Vastomlijnd zijn deze plannen nooit geweest. Het gemeentebestuu is bang dat bij verwezenlijking van het kam peerterrein een te grote belasting is te verwachten van de in de buurt gelegen slikken, wat een aantasting van de natuurlijke waarden van het gebied zal bete kenen. Daar komt nog bij dat door de gedeeltelijke afsluiting van de Oosterschelde de getijde beweging minder wordt, waar door een groot deel van de schor ren en slikken verloren zal gaan. Tevens is in het beleidsplan Oos terschelde aangegeven, dat in het gebied Sint Philipsland ontwikke lingen in de vorm van verblijfsre- creatie niet aanvaardbaar zijn, gezien het belang van de reste rende schorren en slikken. Het plan is de huizen opnieuw en volledig te isoleren door het aan brengen van onder andere spouwmuurisolatie met KOMO- keur, dubbele beglazing of voor zetramen en dak- en zolderisolatie met 50 mm dikke Isover shedisol platen, Rockwool dekens en Rockwool steenwolvlokken tus sen het dakbeschot en de dakpan nen. Burgemeester T.A. Vogel heette alle aanwezigen welkom, met na me dhr. Ten Broek, energiebe sparingsambtenaar Zeeland en PZEM-functionaris en dhr. De Feijter, technicus bouwisolatie Zeeland. Beide heren vertoonden een dia-serie over isolatie en energiebesparing, waarna vragen gesteld konden worden. Dhr. H. Fonteijne beet onder an dere de spits af met de vraag of 16'JC1"'U ook het douche-raam in het isola- oe e aan tie-programma was opgenomen. "Het tocht aan alle kanten", zei Fonteijne, "al isoleren ze het hele huis van onder tot boven, als er niets aan het douche-raam ge beurt, schiet ik er niks mee op". Dhr. De Feijter veronderstelde op de vraag van Fonteijne dat het raam wel niet geïsoleerd zou wor den, aangezien het een stalen ko zijn betrof. "De tocht is waar schijnlijk te wijten aan slecht on derhoud en daar moet u voor bij de gemeente zijn", zei De Feijter. Dhr. C. Reijngoudt vroeg zich af waarom de gasprijs zo opgedre ven wordt. "Eigenlijk schieten we er niets mee op", aldus Reijn goudt. "Door het isoleren ver bruiken we wel minder energie, maar de kostprijs gaat alsmaar omhoog, met het gevolg dat we net zoveel blijven betalen". Dhr. Ten Broek was het met de zienswijze van Reijngoudt niet eens. "Stel dat u eens niet tot iso latie overging, dan moest u toch die hoge kostprijs voor aardgas betalen. Met een geïsoleerde wo ning verbruikt u minder energie, zodat u minder hoeft te stoken en dus lagere energiekosten hebt dan zonder isolatie". Dhr. P. Voorwinden verbaasde zich over de hoge aantallen m3 meters die hij her en der opving. "Als ik hoor dat velen 3500 m3 of meer verbruiken, dan vraag ik me af waar ze die laten! In mijn huis staat de verwarming veel aan en toch verbruik ik maar 19 m3. Hoe kan dit? Ik geloof niet dat mijn verbruik nog lager kan dan het nu is". Dhr. Ten Broek rekende Voor winden echter voor, dat een ver dere besparing wel degelijk mo gelijk is en schreef het lage gas verbruik toe aan een mindere be- hoge temperaturen. "De een voelt zich behaaglijk bij 18 graden, de ander pas bij 22. Ook de doorstralingswarmte van het buurhuis kan een rol spelen". Dhr. J. Walpot uit de Eendracht- straat maakte een opmerking over het schilderwerk, dat de dubbele beglazing met zich meebrengt. "Wordt ook de binnenkant ge schilderd, of komt dat voor onze rekening?" Dhr. De Feijter kon Walpot in zoverre geruststellen, dat de binnenkant van de kozij nen in de grondverf gezet wordt. "Het is onbegonnen werk de bin nenkant wat de verf betreft hele maal af te maken, want in elk huis wil men een andere kleur". Lichte vooruitgang watertoerisme in Zeeland Uitgaande van een gemiddelde bemanning van vier personen per jacht op een andere dan de eigen ligplaats kan het aantal overnach tingen van watertoeristen geschat worden op ongeveer een half mil joen. Maakt men daarbij een schatting van de overnachtingen aan boord van schepen op de ei gen ligplaats plus voor anker lig gend buiten de havens, dan bena dert het feitelijke aantal over nachtingen in de watersport de één miljoen. Alleen bij het totale aantal ge schutte pleziervaartuigen bij ze ven vaste sluizen is voor het eerst sprake van een licht deukje. In feite gaat het om een teruggang van nog geen 0,5%, wat ruim schoots wordt gecompenseerd door de groei in de 31 Zeeuwse havens. De geringe teruggang is niet ver wonderlijk, gezien de slechte weersgesteldheid in 1984. Een nat en guur voorseizoen met teleur stellende weekeinden in mei en juni en de eerste helft van juli. Het drukste punt is de sluis in de Gre- velingen bij Bruinisse. Hier pas seert al het verkeer te water van de Oosterschelde naar de Grevelin- gen en het Brouwershavense Gat en omgekeerd: totaal een kleine 46.000 pleziervaarders. In 1984 passeerden bij zeven slui zen in Zeeland 154.301 plezier vaarders. Van dit aantal voer 71,4% onder Nederlandse vlag. Dit is 1% meer dan in 1983, wat onder andere wordt veroorzaakt door het feit dat de doorvaart door de stormvloedkering in de Oosterschelde voor alle scheep vaart werd verboden. Ook de re creatievissers zijn daardoor ge noodzaakt de Roompotsluis te gebruiken en deze categorie ver sterkt natuurlijk het aandeel van de Nederlandse vlag. De Belgen komen in Zeeland met 15,2% op de tweede plaats, gevolgd door de Duitsers met 7,2%, de Britten met 5,1% en de Fransen met 0,7%. Alle overige nationaliteiten waren ge zamenlijk goed voor 0,3%. Drie havens steken met vlag en wimpel boven de rest uit, met na me Aquadelta te Bruinisse met bijna 17.000 overnachtingen, op de voet gevolgd door Zierikzee met 16.000. De haven van Brou wershaven kreeg krap 15.000 vaartuigen te verwerken. In Zeeland leveren de zeilschepen het overgrote deel van het toeris tisch verkeer te water op. Motor boten komen er maar nauwelijks aan te pas, wat kenmerkend is voor gebieden met grote waterop pervlaktes in Nederland. In het verslagjaar 1984 heeft de N.V. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij, PZEM, winst behaald van ruim 28 miljoen. Deze winst van 28 miljoen wordt gebruikt om met ingang van 1 januari 1985 de tarieven te verlagen. Vorig jaar bedroeg de winst 6 miljoen, maar toen was het resultaat al met 42 miljoen verminderd door restitutie aan de verbruikers. In 1985 zal over 1984 geen aparte terugbetaling aan de verbruiker plaatsvinden. De tarieven voor zowel gas als elektriciteit zijn immers met ingang van 1 januari 1985 verlaagd: voor gas 3 cent per m3 voor de kleinverbruikers en voor elektriciteit circa 0.7 cent per kWh voor alle verbruikers. Met deze verlagingen is per jaar een bedrag van 28 miljoen gemoeid, zodat de over 1984 behaalde winst volledig in de nieuwe tarieven voor 1985 is verwerkt. Het voor 1984 behaalde resultaat wordt door PZEM als zeer bevre digend gekenmerkt. Het bedrijfs resultaat van de elektriciteitssec tor gaf een aanzienlijke, verbete ring te zien. Deze verbetering is in het bijzonder ontstaan doordat de afzet van elektriciteit in het eigen voorzieningsgebied met 5.9% toe nam. De hogere afzet is vooral behaald bij de industriële groot verbruikers. Ook de in dit jaar weer goede bedrijfstijd van de kernenergiecentrale heeft belang rijk bijgedragen tot de verbetering van het bedrijfsresultaat. De ga- safzet was in 1984 ruim 13% ho ger. Deze wordt geheel veroor zaakt door de uitbreiding in 1984 van het afzetgebied met de ge meente Middelburg. Het genor meerde verbruik per aansluiting daalde ook in 1984 nog enigszins, wat waarschijnlijk mede veroor zaakt werd door energiebespa ring. Het totale resultaat over 1984 zou vrijwel gelijk geweest zijn aan het resultaat volgens de herziene begroting voor 1984, maar in ver: band met de nieuwe wettelijke voorschriften voor het opstellen van jaarstukken hebben enkele aanpassingen moeten plaatsvin den. Deze aanpassingen hebben het resultaat over 1984 met 13 miljoen verlaagd doordag geen rente over de vooraad mag wor den opgenomen. Deze 13 mil joen zullen in de komende jaren geleidelijk op de kosten in min dering worden gebracht. Investeringen In 1984 heeft de PZEM ƒ223 miljoen uitgegeven voor de ver nieuwing en vervanging van ma chines, gebouwen en inventaris. Dit is 140 miljoen meer dan in 1983 toen 83 miljoen aan inves teringen werd besteed. Enkele grote posten begrepen in de in vesteringen van 1984 zijn: - ombouw centrales Borssele naar kolenstoken 148 miljoen - reserve suppletiesysteem kerne nergiecentrale 21 miljoen - bouw nieuw kantoor te Middel burg 11 miljoen - bouw nieuw kantoor te Terneu- zen 3 miljoen De uit afschrijvingen vrijkomende bedragen waren voldoende voor betaling van alle investeringen met uitzondering van de investe ring voor ombouw naar kolensto ken. De Raad van Bestuur van de N.V. PZEM zal de Algemene Vergadering van Aandeelhouders (Provincie Zeeland en de Zeeuwse Gemeenten) voorstellen over 1984 een dividend uit te keren van 10% (1983: 11%) over het gestorte aandelenkapitaal ten bedrage van 307.000. De Zeeuwse museumstichting heeft drs I.L. Szénassy als nieuwe directeur benoemd. Hij volgt dr P.K. Van Daalerj op. De heer Szén&ssy is op 15 februari 1937 te Boedapest geboren en woont sinds 1956 in Nederland. Na zijn studie kunstgeschiedenis en ar cheologie aan de Universiteit van Amsterdam werd hij in 1968 di recteur van het Bonnefantenmu- seum te Maastricht. De heer i Szénüssy heeft daarnaast de nodi ge publicaties en lezingen ver zorgd en tentoonstellingen sa mengesteld. Hij is tevens lid van een aantal raden en besturen. En kele voorbeelden: de Monumen- tenraad (zowel afdeling I, Rijks commissie voor het Oudheidkun dig bodemonderzoek als afdeling II, rijkscommissie voor de musea); bestuur Heymansstichting (een aan het Zeeuws Museum gelieer de stichting), Stichting Limburgs Kunstbezit; Stichting Grafische Werkplaats Maastricht; Gemeng de commissie uitvoering cultureel verdrag Nederland-Luxemburg. Tenslotte is hij bezig met de af ronding van een proefschrift over G.Th. Rietveld, een overzicht van zijn werk. Het bestuur is verheugd met de komst van de heer Szénassy en verwacht in hem een waardige opvolger te hebben ge vonden van de heer Van Daalen. Alle aanwezigen kregen tijdens de hoorzitting een tas met als op schrift 'Zeeland spaart ener- gie(k)', folders en een thermome ter. De bewoners dienen hun be slissing van wel of niet isoleren binnen één week kenbaar te ma ken, waarna een totaalbeeld kan worden gevormd en de gemeen teraad een voorstel kan worden gedaan. Onder de toehoorders waren onder andere wethouder L. Walpot en raadslid L. den En gelsman. Zo'n zestig reeksen moeten wor den afgewerkt, voordat de finales zijn bereikt. Van de ongeveer vierhonderd deelnemers/sters worden er vijftien in hun leeftijd als kampioen van Nederland ge huldigd met als charmante aan wezigen de meisjes van het pro motieteam de "Gordini-girls". Er is tevens volop vermaak met verzoekplatenprogramma's en het looporkest '"t Lafeseeke" uit Bergen op Zoom. Als blikvanger is er het optreden van het inter nationaal vermaarde Kuwahara stuntteam, die zullen proberen hun stunt van vorig jaar in Cana da, namelijk het springen door vier brandende hoepels, te herha len. De toegang tot de nationale kam pioenschappen fietscross in Berg en op Zoom is gratis. De SLOTH had 4900 gulden ge vraagd, maar b en w hadden por to-, advertentie- en drukwerkkos- ten geschrapt omdat de gemeente dat zelf al had bekostigd via brie ven aan 350 verenigingen en pu blicaties in Tholenderwijs over de promotie-avond in Haestinge. Niemand had daar moeite mee, maar J. v.d. Heuvel was het niet eens met het niet subsidiëren van de videokosten. "Bij een goede presentatie passen moderne mid delen", zei het VVD-raadslid, die het videoprogramma tijdens de promotie-avond had gezien. J. de Bres was het daarmee eens, maar de burgemeester antwoordde, dat hij de initiatiefnemers er tevoren op gewezen had, dat het videop rogramma zonder financiële me-, dewerking van de gemeente ge maakt moest worden. "Door een stuk eigen inbreng heeft men dat ook gedaan. Op grond van erva ringen elders(Breda) hebben b en w gezegd: laat men de t.v. er nu nog niet bijhalen." Van den Heuvel merkte op, dat bij verlening van een zendmachtiging aan de SLOTH die zowel voor radio als t.v. zal gelden. "Laten we ons daar niet aan vertillen", zei de burgemeester. "Lokale omroep is zo belangrijk, dat het moet slagen en niet mag mislukken. Daarom waarschuwen we de initiatiefne mers, dat ze niet hun handje op moeten houden als ze t.v. erbij nemen. Men moet eerst van de grond komen." De VVD sprak van een goed ini tiatief en noemde lokale omroep een uitstekend communicatie middel voor het sociaal en maat schappelijk gebeuren. Vooral voor bejaarden, zieken en buiten landers vinden de liberalen dat bijzonder waardevol, ook de mo gelijkheden van kabelkrant. De Bres wees op de positieve uit latingen van de burgemeester en de groepscommandant van de rijkspolitie in het videoprogram ma van de SLOTH. "Het is zinvol om deze serieuze poging positief te beoordelen en te ondersteunen. Er is een zorgvuldige voorberei ding nodig", aldus het PvdA- raadslid. P. van Belzen zag aan lokale om roep wel pluspunten gezien de mogelijkheden voor alarmering, maar hij noemde de effectiviteit evenredig aan het aantal aanslui tingen en het gebruik. "Het me rendeel van de bevolking zit er niet op te wachten", zei het RPF/GPV-raadslid. Hij vroeg zich af, of de gemeenteraad met goed fatsoen nog terug kan, wan neer nu startsubsidie gegeven wordt en later beslist moet worden over de representativiteit van de stichtingsraad. Van Belzen noem de de raad in feite als enige re presentatief voor de bevolking. "Als. men zich afzijdig houdt, komt de zendmachtiging bij een groep die er het meest naar streeft. Bij onvoldoende belangstelling kunnen de kosten ook exploderen. Lokale omroep is geen nutsvoor ziening met een dwingend karak ter. Het afzijdig houden van een deel van de bevolking, is moge lijkheden onbenut laten. Ik wil het verlenen van een vergunning nog openlaten, maar geen startsubsi die geven gezien de hand- en spandiensten die de gemeente heeft verleend", zei het RPF/GPV-raadslid. Th. Aarnoudse bracht naar voren, dat de SGP destijds al tegen de aanleg van kabel t.v. had gestemd en in het verlengde daarvan was hij ook tegen lokale omroep. W.C. van Kempen was niet tegen startsubsidie, maar noemde het bereik van lokale omroep nog ge ring. TV achtte hij vrij kostbaar, radio eenvoudiger te realiseren. Het CDA-raadslid pleitte er met Van Belzen voor, dat groepen in de Thoolse samenleving zich ook hiervoor verantwoordelijk voelen. "Laat men zorgen dat men erbij is, zodat er op een hele verant woorde manier gebruik van lokale omroep kan worden gemaakt." De burgemeester vond de SLOTH een waardevol idee om er met z'n allen achter te staan. "Bij een goede aanpak is 't dat waard. Lokale omroep is eep goede aan vulling op het contact tussen mensen, ik zou het jammer vin den, dat grote groepen niet mee- doen." C.A. Rijnberg vond verhalen over het nut van lokale omroep bij ca lamiteiten wel mooi, maar hij wees erop, dat nog geen 30% van de Thoolse bevolking op de kabel is aangesloten, mede gezien de kosten van 19,95 per maand. Volgens Van den Heuvel kan er over een jaar etherradio zijn, waardoor de beperking van de kabel afvalt. Wethouder L.J. Koopman vond. dat de discussie teveel op princi piële tegenstanders werd toege spitst. "Er is ook een groep finan ciële tegenstanders. Men wil niet op de kabel aansluiten omdat het teveel kost!" Volgens De Bres heeft de SLOTH niet tegen principiële bezwaren aangehikt. "Men heeft daar be grip voor." Bij de stemmingen over het VVD(videokosten) en b en w- voorstel(startsubsidie) was de uit slag steeds 10-6 respectievelijk negatief en positief. Het zeven tiende raadslid, mevr. Deurloo; ontbrak wegens het overlijden van een familielid. De kernenergiecentrale van de N.V. PZEM te Borssele levert se dert maandag 13 mei weer stroom aan het net. De centrale heeft voor de splijtstofwisseling en de jaar lijkse revisie- en inspectiewerk zaamheden gedurende ruim 8 weken stilgelegen, wat langer was dan de geplande "stop" van b we ken. Oorzaak was het optreden van een lekkage bij het opstarten van de kerncentrale tengevolge van een niet goed afdichtende pakking van een mangat-déksel. Nadat dit probleem verholpen was en de kerncentrale weer on der druk werd gebracht, kon de gereviseerde turbine worden be proefd. Tijdens de beproeving traden in een bepaald lager tril lingen op. Besloten werd om een viertal lagers van de turbine aan te passen. Deze aanpassing had het gewenste resultaat, waarna de in stallatie aan het koppelnet kon worden geschakeld. Bij een onge stoorde bedrijfsvoering zal met de kerncentrale dit jaar nog een be drijfstijd gehaald kunnen worden van ruim 75%.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 11