Inhoudsvolle 4 mei herdenking in Poortvliet "Trees" heeft na 40 jaar toch weer haar Canadees Toen was er de (nationale) bevrijding (slot) VREDE Donderdag 9 mei 1985 EENDRACHTBODE Voor het eerst sinds tien jaar werden zaterdag 4 mei 1985 te Poortvliet officieel de gevallenen in de Twee de Wereldoorlog herdacht op initiatief van de Oran jevereniging. Medewerking verleenden de twee gast sprekers: ir. M.A. Geuze uit Wouw en statenlid en inwoner E. Ph. Nieuwkerk. De muzikale bijdrage verleende Polyhymnia onder leiding van Marjan van Dijke-Douw met C.W. Droogers aan het orgel. Een gevulde zaal in 't Ouwe Raed'uus, met daarbij zelfs dokter en mevrouw Kugel-Swart. Het werd om meerdere redenen een goed herdenken. De vrijheid van Galaten 5 Vogelaar Vrijheid Geen weg naar de vrede, vrede is de weg Van nè de oorlog, dat moet zo blijven 4 mei... Weinigen voor velen Herdenkingsdienst MOOI-ZIJN BEGINT BIJ 'HAAR' Mevrouw Van Oorschot had het in 2 dagen voor elkaar De familie Van Oorschot uit Tholen houdt al vele jaren contacten met Canadese bevrijders. Daarom was mevr. van Oorschot ook rond de herdenkingsdagen van gevallenen en bevrijding in Bergen op Zoom, waar zo'n 800 Canadezen naar de begraafplaatsen waren gekomen. Daarbij kwam ze in contact met een hunner, die nu al 40 jaar naar zijn "meisje" uit 1944 zocht. Daartoe was de instelling, die zich daarvoor meent in te spannen benaderd, evenals enkele gemeenten in het Bra bantse. Veertig jaar lang toch nul op request. Mevrouw Van Oorschot uit Tholen kreeg het in 2 dagen, met zoals ze het zelf zegt: "99 procent geluk en 1% brutaliteit voor elkaar. Canadese vader, Tilburgse moeder, inmiddels ook al weer getrouwde dochter Carla en 2 kleinkinderen werden na 40 jaar herenigd. Weer kwam een sprookje van Trees en haar Canadees tot een happy end. Tevergeefs naar Carla gezocht Ze kreeg het voor elkaar Het is vrede Telegrammen De voorzitter van het Oranjeco mité, J.K. Elenbaas, verzocht om 2 minuten voor acht, na een kwartier klokgelui de aanwezigen staande de stilte in acht te nemen. Vervolgens was er samenzang van "Gelukkig is het land, dat God de Heer beschermt". Daarna sprak Elenbaas een welkomstwoord, in zonderheid tot de vertegenwoor digers van het gemeentebestuur, de wethouder L.J. Koopman en P. van Schetsen met echtgenote, evenals tot de oud-voorzitter van het oranjecomité en zijn vrouw, het echtpaar Kugel. Even tipte hij vervolgens de vraag aan, waarom na 40 jaar herdenken nog nodig is. Hij wees er op, hoe men als Oranjecomité voor een 5 mei be vrijdingsherdenking geen festivi teiten organiseert in Poortvliet en hij zou het logisch gevonden heb ben, wanneer van rijksoverheids wege de 6e mei hiertoe was aan gewezen. Hij betreurde het dat dit 'niet was gebeurd, maar zaterdag 11 mei zal in Poortvliet de 40 jari ge bevrijdingsdag alsnog worden gevierd. Na de inval op 10 mei 1940 en de 7 dagen strijd in Ne derland, was op 17 mei ook in Poortvliet de vijand. Veertig jaar nadien herdenken we niet meer met ophitsing tegen de bezetter van toen, vond Elenbaas, maar evenmin mag worden vergeten, wat dictatuur teweeg kan brengen. Voor wat de bezettingstijd voor Tholen inhield, verwees hij naar het boekje "Slechts een plicht". Zeker is dat er in die 5 bezettings jaren ontstellend veel leed is gele den en nog altijd dienen we te ge denken, wat vreemde volken voor onze vrijheid hebben gedaan, want van die volkeren zijn er dui zenden en tienduizenden in de bloei van hun leven gesneuveld. Er is daarbij ook nog het verschil of men ia die tijd in het westen, danwel in het oosten werd bevrijd. De voorzitter wees vervolgens op de verbondheid met het Oranje huis en citeerde daartoe de be kende regels van ds. Weiter uit het Geuzenliedboek. Een voldoende aanwijzing, vond de heer Elen baas om ook na 40 jaar nog te blijven gedenken. Eerste gastspreker ir. Geuze gaf in een overzicht van die 5 bezet tingsjaren vooral de ouderen de herinnering mee en de aanwezige jongeren de gewenste voorlich ting. Hij wees er op, hoe veertig jaar na mei 1945 in woord en beeld aan die 5 oorlogsjaren veel aandacht wordt geschonken Veertig jaar is ook een half men senleven en op de militaire kerk hoven kunnen er van de oorlogs generatie maar de helft meer ko men. Immers, wie nu nog geen 50 jaar is, heeft die bezetting niet be wust meegemaakt. Dat betekent, dat 70% van de bevolking het van overdracht moet hebben. Eerst leek de bezetter nog vrij re delijk op te treden, maar toch werd ons land al snel bedolven onder propaganda en leugens. De vogelaar poogde nog wat strope rig te lokken, maar kon het ware gezicht toch niet lang verbergen. Ir. Geuze schetste de steeds moei lijker wordende omstandigheden naarmate de oorlogsjaren verstre ken, tot het tenslotte niet meer te harden was voor vele honderd duizenden landgenoten. Het bombardement Rotterdam was geen militaire vergissing, maar de start van de burger-terreur door een niets ontziende bezetter. Zo leefde die generatie 5 jaar in een steeds toenemende onzekerheid, onvrij, rechteloos, machteloos. Slechts de vrijheid van Galaten 5 was overgebleven, zo vervolgde Geuze ("Staat dan in de vrijheid, met welke ons Christus vrijge maakt heeft"...). In het maat schappelijk leven van die tijd was echter niemand meer veilig en de vogelaar ging over van het vrij willig in Duitsland gaan werken tot dwangarbeid. Ouderen kun nen dat nooit meer helemaal ver geten en jongeren willen het te recht niet uitbannen. Het is niet voor niets, dat de laatste 10 jaar het bezoek aan het Anne Frank huis in Amsterdam is verdubbeld. We kregen vervolgens de verove ring van Japan van Ned. Indië en ook daar werd in kampen veel geleden. In onze omgeving kwam de evacuatie en de Thoolse be volking werd met uitzondering van de stad Tholen over het ge hele land verspreid. Een 100 tal op Tholen ondergedokenen werd veilig over de Thoolse brug naar elders in den lande gebracht. Hi roshima was tenslotte nodig om aan die 5 jarige terreur een einde te maken. Die nog in leven waren, zijn dat 5 jarig geweld ontkomen. Al meteen scheen nieuw geweld zich af te tekenen, maar toch staat de vrede van 1945 nu al 40 jaar in de steigers. Onzekerheid wordt op de wereld nooit geheel weggenomen, maar ir. Geuze hield de aanwezigen toch de vier vrijheden voor van Roosevelt. Immers, al staat die vrede al 40 jaar in de steigers, vandaag mogen we op Poortvliet gaan en staan, waar we willen, mogen we zeggen wat we willen, mogen we demonstreren als we dat willen, is er voedsel inplaats van honger, hebben we Oranje inplaats van Hitler, is er leven in plaats van dood. Daarom, zo be sloot de heer Geuze, moeten we niet, maar mogen we met eerbied herdenken, de zovelen die het grootste offer voor deze vrijheid hebben gebracht. De levenden zijn bevoorrecht. Wij kwamen vrij, we zijn vrij. Gode zij dank! Polyhymnia had voor de toes praak van ir. Geuze gezongen, de nummers Anno Domini en Liefde en daarna "Halleluja" en "Zoveel vragen". De heer Nieuwkerk, constateerde in zijn toespraak, dat wanneer op 4 mei de slachtoffers uit de Twee de Wereld worden herdacht men terecht, goed bedoeld en ook ge meend zegt: ze betaalden de hoogste prijs, het leven. Echter vond hij tegelijkertijd, dat nie mand ooit aan wie dan ook zo'n prijs kan vragen. Voor steeds minder mensen is er na '40-'45 de directe relatie tussen zij die vielen uit hun familie-of kennissenkring nog aanwezig. Herinneren wordt daarom nu voor 2, ja al bijna 3 generaties herdenken. Wat is dan nog de zin van gedenken zonder herinneren. Steeds meer verwij deren we ons van de directe pijn en het leed. Vele "gewonden" zijn niet meer onder ons en we zijn steeds meer op weg naar de sym boliek van de bevrijding. Die symbolen staan dan geprojecteerd dé dit aan met voorbeelden. Op ieder rust wel de plicht het door zoveel strijd verworvene te bewa ken en te bewaren. Op de oor logskerkhoven ligt een generatie van jongeren. In de kracht van hun leven, dus zijn ere-kerkhoven "krachtvelden" die een appèl op ons doen, bewijzen dat mensen grenzen hebben overschreden, letterlijk en figuurlijk. Het is schijn als we menen in onze rechtötaat, niet meer hoeven te herdenken. We zijn wereldwijd bij te veel ontwikkelingen betrokken. Wat wij automatisch aanvaarden, is niet zo vanzelfsprekend. Vrij heid is in de wereld voor velen een hoop, een nog onvervulde wens. Polen bleef nog 40 jaar na onze bevrijding bezet. Elke generatie die volwassen wordt, heeft de op dracht de taak uit het verleden over te nemen. Al zijn de wapens, waarmee men voor vrede wil strijden, lang niet voor ieder ge lijk. "Ik ben van na de oorlog en dat moet zo blijven", zei me eens een jongere, vervolgde dhr. Nieuw kerk. Hij citeerde daarbij Jan Campert uit zijn "Achttien do den", er mee beklemtonend, dat die zelfs in doodsgevaar nog aan die ander, ja zelfs vooral aan die naaste dacht. Nu zijn wij allen van Het was mijn oorlog niet, en toch voel ik de pijn, niet van die duizenden doden, maar van hen die achterbleven. Zij moeten dagelijks gedenken, bij mij duurt dat maar even. Wel denk ik, waarom zou een geweer voor kinderen zo aantrekkelijk zijn? De jongste speelt soldaatje, ik kan het hem niet verbieden. Nog even, en de oudste draagt het uniform voor het vaderland. Ik wil dat niet, en zoek op deze vierde mei naar menselijk verstand, zodat wij samen voorkomen, dat er ooit nog zoiets zal geschieden. 't Is hier in deze doodse stilte, dat ik mijn eigen onmacht voel. En ik bid tot God, dat Hij diegenen leidt, die over ons beslissen, want hun macht is eindeloos beperkt, en menselijk het vergissen. 'k Breng een bloemengroet als eerbewijs en vraag me af, wat was het doel...., Jopie Meerman, mei 1985. tegen de grijs sombere achter grond van een wereld waarin de vrede dreigt de strijd tegen bewa pening en vernietiging te verlie zen. Waarheen kan de duif met de vredesstak nog uitwijken? Er is geen weg naar tie vrede, staat ér op een kerk iiS Amsterdam: Vfede is de weg. Daarvoor hebben hen, die we vanavond mogen herden ken, zich ingezet. Nieuwkerk herinnerde voorts aan de uitspraak van Churchill na de luchtstrijd boven Engeland in 1940: "Nimmer in de geschiedenis hebben zovelen te danken aan zo weinigen". In die geest moeten wij onze doden herdenken, vond de spreker, niet omdat het weinig slachtoffers zijn geweest, maar wel omdat generaties na hen dje vrijheid daaraan te danken heb ben. Het statenlid herinnerde ook aan de bijeenkomst in Middel burg op 29 april, waar werd ge discussieerd over de vraag "hoe lang nog en op welke wijze ge denken". Er was in het antwoord een opvallend verschil tussen jon geren ouderen. Het moet geen verwaterd ritueel worden. Er is in 1985 echter een nieuwe dimensie aan de bevrijdingsgedachte, een verbreding en verdieping. Bevrij ding kreeg een breder front en ruimer formule. Nieuwkerk toon- De Dodenherdeking op 4 mei is op de Markt in Tholen al traditie geworden, maar bijna leek het niet meer door te gaan. Mevr. Nieuwenhuis trok aan de bel en kreeg medewerking van verenigingen en gemeentebestuur om zoals vorig jaar (zie foto) de herdenking van veertig jaar na de Bevrij ding zeker niet te vergeten. na de oorlog en dat moet zo blij ven. Maar zo besloot Nieuwkerk "Het gevaar tot overheersing door wie of wat dan ook, bedreigt ons elke dag, dichtbij of veraf. Daar om wilde hij ter afsluiting Van Randwijk citeren: Een vo'fk dat voor tirannen zwicht Zal meer dan lijf én goed verliezen Dan dooft het licht. Polyhymnia sloot haar op deze bijeenkomst zeer gewaardeerde muzikale bijdrage af met "Vrede zij u". Oranjecomitévoorzitter Elenbaas dankte ieder voor me dewerking en aanwezigheid, waarna nog staande 2 coupletten van het Wilhelmus werden ge zongen. Het Oranjecomité mag voldoening van dit organiseren overhouden. Een goede samen komst. "Gedenk allen die voor onze vrij heid vielen". Een heel groot percentage van de mensen die zaterdagavond 4 mei op de Thoolse Markt aanwezig waren, hebben de Tweede Wereldoorlog niet, of zeker niet bewust, meegemaakt. Toch zijn ook zij deze keer weer bijzonder betrokken geweest bij de herden king van de gevallenen. Onder de honderden aanwezigen was er niet alleen veel jeugd, maar deze keer ook belangstelling uit andere kernen en het Comité Dodenher denking was daar bijzonder blij mee. De plechtige herdenking begon rond 19.15 uur na het halfstok hijsen van de vlag, met de Do denwacht van het korps Nationale Reserve, peleton Tholen, bij de speciaal voor deze gelegenheid vervaardigde gedenkplaat. Rond half acht startte de stille tocht vanaf de Eendrachtweg, waarbij de drumband van Concordia de stoet instrumentaal - begeleidde. Burg. Baerends en wethouder J. Versluijs met beider echtgenoten vertegenwoordigden de gemeente Tholen. Concordia speelde enkele koralen, waarna dhr. Pierre van Broekhoven op indringende wijze "The Last Post'V ten gehore bracht. Nadat de laatste klanken van het klokgelui in de doodstille avond weggestorven waren, her dachten de aanwezigen tijdens een werkelijk imponerende stilte, hen die voor onze vrijheid geval len zijn. Na het Wilhelmus, zong het koor Canticum onder leiding van dhr. I. Riedijk een ontroerend "Beate Mortui", waarna burge meester Bearends en mevr. Bae- rends-Reinders namens de bevol king van Tholen een bloemen groet bij het monument brachten. Ook het echtpaar Versluijs legde TlÓemen neer, en de heren Renes en Withagen die het Comité Do denherdenking vertegenwoordi gen, verzorgden een bloemen groet. Na het zingen van "Stilte over alle landen", kon de bevol king een eerbewijs brengen. Na dat de plechtigheid beëindigd was en Concordia de tijdelijke ge denkplaats had verlaten wierpen een groot aantal mensen nog een blik op de gedenkplaat en de bloemen. De leden van de "Na- tres" beëindigden hun taak, die op indrukwekkende wijze vervuld wordt, met het halen en wegbren gen van de vaderlandse driekleur. In de Ned.Herv.Kerk was er maandagavond een herdenkings dienst die in het teken stond van VERVOLG PAG. 13 Advertentie I.M. De familie Van Oorschot aan de Molenvlietsedijk 19 heeft al vele jaren contact met Canadezen, die in 1944 het zuidwesten bevrijd den. Daarover valt als het ware een apart verhaal te schrijven. Die herhaalde contacten heeft een aantal bevrijders inmiddels ook gelukkig gemaakt met vervulde mensen. Wensen die gingen in de richting van "toen heb ik die en die ontmoet en ik zou nog zo graag die hulpvaardigen uit die tijd nog eens willen zien, als ze nog in leven zijn. Mevrouw Van Oorschot ging er achter aan en in dat opzicht was haar geen moeite te veel. Ze beschouwde het maar een zeer kleine tegenprestatie van wat 40 jaar geleden die jeugdige militairen uit het verre Canada voor de bevrijding van ons land deden. Dat contact was er ook oorzaak van, dat de fam. Van Oorschot opnieuw aanwezig was bij hetgeen de naar ons land ge komen Canadese oorlogsvetera nen rond de mei-herdenkingen werd geboden. Zo was de familie vrijdag aanwezig in Bergen-op Zoom, waarheen een 800 Cana dezen de ere-begraafplaatsen be zochten. Eén van die 800 vertelde mevr. Van Oorschot op zeer bewogen wijze, hoe hij al jaren zocht naar een meisje in het Brabantse, waarvan hij zich alleen de naam "Carla" wist te herinneren. Hij had daar o.m. in Tilburg ontmoet. En dat niet maar één keer, maar meerdere malen. In de bevrij- dingsroes van die dagen, was er al snel het liedje "Trees heeft een Canadees". Gevolgen waren ook wel, dat er kinderen werden ver wekt, zonder dat vader zich daar van bewust was, omdat hij inmid dels al weer naar de frontline was verplaatst. Het gebeurde ook door de Canadees, die dat herhaalde contact had met Carla uit Tilburg. De militair werd in de latere strijd gewond en werd ergens in eer» hospitaal verpleegd om vervol gens naar zijn land te worden ge transporteerd voor .verdere gene zing. Dan is opeens alle contact verloren in een land van ontred dering en in een ver werelddeel, waar eerst lichamelijke zorgen zijn om nog weer aan prettige ogenblikken van bevrijdingsfees ten terug te denken. Kortom, er ging heel wat tijd overheen, eer vanuit Canada pogingen werden gedaan het adres van Carla te krijgen. Pogingen via de ambas sades liepen op niets uit en van de instelling, die zich speciaal wil belasten met de opsporing kan mevr. Van Oorschot zich weinig positief uitlaten. Het lijkt haar eerder geldklopperij te zijn, dan een gerichte poging de adressen te achterhalen. Van de Canadees kreeg mevr. Van Oorschot dan toch wel zoveel aanwijzingen, dat ze wist in welke richting ze moest gaan zoeken. De gemeente Tilburg zag het niet zit ten en bood haar geen hulp, om dat het een al zo overjarig geval was. Mevrouw Van Oorschot had volop geluk, vond ze ook zelf, maar slaagde er toch binnen 2 dagen in om het contact tot stand te brengen, terwijl de organisatie die dat had moeten doen, ver klaarde dat de Canadees in 1978 was overleden. Het bleek dat men in een verkeerde richting of mis schien helemaal niet had gezocht. Rond de bevrijdingsherdenking waren er in Tilburg in elk geval 2 gelukkige mensen, die elkaar in geen 40 jaar gezien hadden, ter wijl vader zijn inmiddels 40 jarige dochter Carla nooit had gezien. Herdenkingen blijken om meer dere reden nuttig te zijn, zoals om na 40 jaar een ontroerend weer zien tot stand te brengen. In dit geval dank zij het geluk van mevr. Van Oorschot, maar ook omdat ze zich niet zo maar liet afschepen. Onze evacué, afkomstig uit Stavenisse, die we ook bij herhaling citeer den in onze artikelserie over de evacuatie, tekende op 4 mei 1945 in haar dagboekje een vlag, het rood-wit-blauw. In feite misschien onbelangrijk, maar toch treffend. V Ze schrijft die 4e mei: Het is nu kwart voor 9 's avonds. Onze hoop is niet beschaamd. Nederland is weer vrij. De Heere zij dank! Zo juist hoorden we door de radio het heuglijke bericht, dat de bezetting van Nederland, Denemarken en Noorwegen zich heeft overgege ven. Plotseling zijn de in Neder land verblijvende Duitsers ge dienstige geesten. Ze maken de wegen vrij opdat het voedsel naar het Westen kan. De redding is in derdaad pas nabij, nu de nood het hoogst is. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana zijn 3 mei per vliegtuig op Gilze Rijen aangekomen. Ze zijn dus juist op tijd om de blijdschap temidden van vrij Nederland te delen. Op 8 mei schrijft ze dan weer ver der: We horen een reportage van het binnentrekken van de Cana dezen in Utrecht. De vreugde van de burgers is onbeschrijflijk. He laas zijn er op 5 mei, na de capi tulatie nog een aantal politieke gevangenen door de Duitsers ge- fusileerd. Ook aan onze ballings chap zal nu een eind komen, schrijft de Stavenisse evacué. We kregen vergunning naar onze woonplaats terug te keren. Het is een week van goede tijding, maar het allermeest zullen we verblijd zijn als we mogen horen, dat onze familie en dorpsgenoten ook allen gespaard zijn gebleven. Het is nog onwezenlijk niet meer te denken afweervuur en oorlog, als we de vuurpijlen zien opstijgen van de feestende steden. De va derlandse liederen klinken weer: "Wij leven vrij, vrij leven blij, op Neerland's dierbre grond. Ont worsteld aan de slavernij. Nooit hebben deze woorden de beteke nis gehad, die ze nu krijgen. Op 12 mei arriveert ze in Stavenisse na bijna 15 maanden geëvacueerd te zijn geweest. In haar woning is danig huisgehouden, maar dat komt weer goed. Met Pinksteren zit ze dan toch weer in de haar zo vertrouwde kerk en herinnert zich de laatste zondag voor de evacua tie in maart 1944. Ze constateert tenslotte bloeiende akkers op Tholen, waarop enkele maanden eerder nog het zoute water stond. "Nu groeit alles nog mooier dan elders. Met dit grote wonder, ein digt mijn herinnering aan de eca- vuatie- en oorlogstijd", aldus de Stavenisse evacué.. Vanuit Sint Annaland wordt op 12 mei 1945 in een dagboek geno teerd: Vanmiddag zijn alle mili tairen die in en rondom ons dorp gelegerd waren, vertrokken. Half november waren hier de eerste Canadese gevechtswagens., zodat de militairen ongeveer een half jaar hier zijn geweest, waaronder ook Engelsen en Polen. Een half jaar zaten we ook letterlijk aan het front. De rust lijkt nu haast on wezenlijk, maar doet weldadig aan. Het meisje dat vanuit het eiland Tholen ergens in de Randstad was geëvacueerd en waarvan we in de vorige aflevering haar honger tochten naar Benthuizen beschre ven, gaat in haar dagboek nog even door tot in mei. Evenals de evacué uit Stavenisse schrijft ze 4 mei 1945: Vanavond om 9 uur hoorden we opeens op straat roe pen: het is vrede! Alle mensen de straat op. We huilen en lachen te gelijk en eigenlijk kun je het niet geloven. We zien ook nog Duit sers op straat. Vreugdevuren wor den ontstoken, terwijl er nog nau welijks brandbaar materiaal is te vinden. Zaterdag 5 mei: vannacht heb ik niet kunnen slapen Vanmorgen 8 uur zou de capitulatie ingaan, maar we zien hier nog steeds geen geallieerde militairen en daarom George van Engeland, naar Churchill, de generaals Eisen- houwer en Mbntgommery en naar de voorzitter van de raad der Sovjets, Kalinin, om haar dank te betuigen voor de in Engeland ge noten .gastvrijheid door haar en haar regering en voor de inzet van de geallieerde strijden tot de overwinning. Het Zeeuwse bataljon 11-14 R.I. te velde (toen in Brasschaat, België gelegerd) zond een gelukstele gram aan de koningin vanwege de bevrijding van het land. Een hoofdartikel onder de kop "Vre de" omvat een samenvatting van de achterliggende verschrikkin gen. Een enkel citaat daaruit: Vijf jaar was er de allesverzengende oorlog, waaraan geen eind scheen te komen. Een verschrikking, die baar was. Zo kan men doorgaan wat de gevolgen waren van een demonische worsteling. En nu: vrede! Een kreet van blijdschap ontsnapt het geprangde gemoed. Vrede had 5 jaar een vreemde klank.. De chaos zal niet op slag en stoot hersteld zijn, maar de energie van een klein volk kan groot zijn bij een gezamenlijke aanpak. Er is immers aangetoond, dat een geweldige overmacht ons volk wel kon neerslaan, maar niet verpletteren. Met een danktoon aan God voor het schenken van de vrede, mag het ook in ieder hart doordringen en weer afstralen op ieder van ons. Tot zover uit het hoofdartikel in de krant na de be vrijding. Op 7 mei bracht de Zeeuwse Commissaris der konin gin een officieel bezoek aan Tho- den van de zuiveringscommissie benoemd de heren C.J.J. Kooi- jman, H. R.M.J. van Es, I. Over- beeke, J.A. Heijboer en G.J. Breas. De 8ste mei werd uitgeroe pen tot Victorie-Europa-dag. "Accelerando" hervatte begin mei de repeties in de openbare lagere school, maar nog zonder directeur Lanooy, die in Schiedam geëva cueerd was. Op 5 mei hadden en kele leden al vanuit de toren ge blazen vanwege de bevrijding. Het postkantoor werd voor het publiek elke werkdag open ge steld van 2 tot 3 uur en als hulp- besteller werd Abraham J. Scher- penisse Johzn aangewezen. In Stavenisse bestond de zuive ringscommissie uit J.A. Nortier, M.J. Leune, J.K. Droogendijk en B.M. Suurland. Waarnemend kunnen we het ook nog niet gelo ven. Wel wordt overal gevlagd en oranje gedragen. Haar dagboek eindigt op 13 mei, want dan is er iemand van de familie uit het zuidwesten komen opdagen en die brengt gunstige berichten dat geliefden de bange tijd overleef den. Veertig jaar later bestelde het meisje van toen, de bijna bejaarde van nu een Zweeds wittebrood. Hoe zou ze ooit haar eerste echte Zweeds wittebrood kunnen ver geten? In de toenmalige "Eendrachtbo- de" lezen we over de bevrijding, dat Chruchill, Truman en Stalin in een gelijktijdige verklaring het einde van de oorlog in Europa af kondigden. Koningin Wilhelmina zond telegrammen naar koning in de wereldgeschiedenis zijn weerga niet vindt. Het verlies aan slachtoffers is zo onmetelijk groot, dat men zich moet afvragen, hoe het ooit in een mensengeest kan opkomen, om zonder oorzaken en alleen met een gezochte reden (het derde rijk van Hitier) zo'n mensenslachting te ontketenen. De maatschappelijke ontredde ring als uitvloeisel van de 5 jaar alles beheersende oorlog is zo fu nest, dat men vaak wanhoopt aan een volledig herstel. Voor miljoe nen guldens is er naar de zeebo dem gejaagd. Inundatie en bom bardementen veroorzaakten on noemelijke schade. De V I's wa ren in het laatste oorlogsjaar de schrik van het mensdom als de dood in de lucht. De vordering van jonge mensen mondde uit in een rooftocht van alles wat bruik len. De muziekvereniging "Con cordia", instrumentaal weliswaar nog matig bezet, bracht op de Markt een serenade met uitslui tend nationale liederen. Toenma lig voorzitter van de oranjever eniging W.C. van der Stel en de heer W.L. Klompe sprak de grote menigte toe in verband met het woord: vrede. Er werd in een be richt op geattendeerd, dat het rij den over de noodbrug uiterst ge vaarlijk was. In Sint Maartensdijk werd tot ambtenaar op de secre tarie en ontvanger A. Everaers uit Oostkapelle benoemd. In de Smalstad waren er bij de bevrij ding al 1400 inwoners terug, die aan geld 3000,— inzamelden voor het uitgehongerde westen en flinke hoeveelheden tarwe en peulvruchten. Te Sint Annaland werden als le burgemeester was daar F.M. Boogaard. Er werd voor het hon gerende westen 2000,— ingeza meld en eveneens een grote hoe veelheid tarwe, roggebloem, peulvruchten. Op 1 mei waren er in Stavenisse 337 personen terug. Gepoogd werd weer tot een rechtstaat te komen, zodat op het eerste kantongerecht na de be vrijding o.m. iemand uit Anna Jacobapolder voor moest komen, omdat hij 4 telefoonpalen zou hebben meegenomen en opge stookt. Verdachte liet weten uit hoge nood te hebben gehandeld, daar hij geen kolen of hout meer had. terwijl drie kleine kinderen bibberend van de kou op de vloer zaten. De rechter liet zich daar door toch wat vermurwen en ver minderde de eis van de officier van 40,— naar 20,— Op be vrijdingsdag overleed in Tholen mevr. Sara Wilhelmina Diele- man-geb. Cornelis op ruim 81-ja rige leeftijd en kreeg het echtpaar Naerebout-Lindhout een zoon. Leraar Koetsdijk hervatte een cursus machineschrijven, maar in de rubriek '"spierinkjes" was het nog steeds "wie ruilt" bijvoor beeld een paar kinderschoentjes maat 21 voor een paar dames kousen. De schaarste was er nog altijd. De Nederlandse N.S.B,-leider Anton Mussert beklaagde zich in zijn cel nooit in zijn leven zo te zijn bedrogen als door de Duit sers. Daar kwam hij (te) laat achter. In Tholen werd een mandoline club opgericht en kondigde Con cordia in een advertentie aan dat het voornemens was de repetities op 23 mei te hervatten. Langza merhand ontwaakte Nederland uit de droom van de 5 jaar ver schrikking en leerde weer wat een leven in vrijheid betekent. Maar ook dat ging nog met ups en downs gepaard. EINDE

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 9