Dresdner vocalisten in Oud-Vossemeer Prijzen handwerken Wederopbouw Middel burg ZEELAND IN DE PEN Open dag REC Volgende keer beter! Donderdag 2 mei 1985 COMMISSIES Tot en met 27 mei (tweede Pinksterdag) zijn in de Middel burgse Abdij twee tentoonstellingen te zien, gewijd aan de bevrijding en aan het thema "vrijheid". "Recht op vrijheid" Zeeland Verzetskrant Videofilms Boekje Openingstijden tentoonstellingen IN BEHOEF Harmonieus zanggenot Ontvangst gemeentebestuur STEMMEN VAN LEZERS Koninginnedag Vernielzucht St. Philipsland w.a. donken 'Detyctldett'fc.oft' van MIL-HEUNS PAK EVF.N UW ZAKBOEKJE Veiligheidsquiz de Oesterschelp Snelheidscontrole ABDIJ In het tijdschrift Plan, maand blad voor ontwerp en vormge ving, 1984 nr. 1., leidt prof. ir, Ed Taverne een artikelenserie in onder de titel "Herrijzend Ne derland". Het gaat in deze serie om de maatregelen tot wederopbouw van verwoeste steden tijdens de tweede wereldoorlog. Het geheel is resultaat van een onderzoeks project dat uitgevoerd is d.oor het Instituut voor Kunstgeschiedenis van de Rijksuniversiteit in Gro ningen. Het tweede artikel ver scheen in Plan 1 984 nr. 2 en gaat over het in mei 1 940 verwoeste Middelburg. Het herstel van deze stad werd zowel door Duitsers als Nederlanders beschouwd als een model voor de wederopbouw. De schrijver van het artikel, dhr. Koos Bosma, medewerker aan het In stituut voor Kunstgeschiedenis in Groningen, bestrijdt de gedachte dat we in Middelburg te maken hebben met een product van de 'Delftse school'. Veeleer gaat het hier om het resultaat van een pe riode waarin vrijwel alle architec ten en stedebouwkundigen het 'traditionalisme' omarmden. De uitvoerige bijdrage van Bosma met als titel 'De wederopbouw van Middelburg 1940- 44, is on derverdeeld in een aantal onder delen: planvorming, organisatie van de uitvoering, de uitvoering zelf, kritiek en zelfkritiek. Het eer ste plan voor het herstel van Mid delburg was van de hand van jhr. ir. J, de Ranitz, woonachtig te Middelburg. Hij was inspecteur De statencommissie voor wa terstaat en verkeer vergadert maandag 6 mei, 13.30 uur in het provinciehuis. Sint Pieter straat 42 in Middelburg. Op de agenda staat o.a. een aantal statenvoorstellen: versnelde af schrijving Zeelandbrug, onder zoek waterbeheer en jaarstuk ken '84 van de Westerschelde Oeververbinding en de Provin ciale Zeeuwse Brug Maat schappij. Ook komt er een noti tie aan de orde over de ver keerssituatie weg Zaamslag- Terneuzen bij De Kraag. Ook op 6 mei, maar om 16.00 uur vergadert in het provincie huis de statencommissie voor economische zaken. Besproken worden o.a. een brief van de PZEM over een voorlich tingsbijeenkomst radio-actief af val, de jaarverslagen '84 van de Watermaatschappij Zeeland en de PZEM en een brief van het Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieu bescherming over een provinciaal energieplan voor Zeeland. Tenslotte spreekt men over een bijdrage uit het fonds bijzondere voorzieningen voor de aanleg van een windsurfvoorziening Oranje- plaat-Arnemuiden. De provinciale onderwijsraad spreekt in haar vergadering van woensdag 10 mei, 1 4.00 uur o.a. over de vaststelling van een ad vies aan GS op het plan van, scholen voortgezet onderwijs" '86-'88, informatie over ontwik kelingen contactcentrum onder- wijs-arbeid en over de wettelijke bevoegdheden van de provincie voor het speciaal onderwijs. De vergadering is in het Statencom- plex, Abdij 11 in Middelburg. Vrijdag 10 mei, 9.30 uur verga dert in het provinciehuis de sta tencommissie voor bestuursza ken. Op de agenda staan o.a. de jaar verslagen '84 van de PZEM en de WMZ; evaluatie aankopen na tuurgebieden en bijdrage fonds bijzondere voorzieningen voor de aanleg van een windsurfvoorzie ning Oranjeplaat-Arnemuiden. Verder wordt er gesproken over een eenmalige bijdrage aan Stichting Ons Zeeland in Oost- Souburg in tekort organisatiekos ten vakantieweek visueel gehan dicapten en een eenmalig subsi die aan de Zeeuwse Jeugdraad voor provinciale jongerenactivi- teiten. Tenslotte staat er een aan tal subsidies ter discussie: aan koop natuurgebied Yerseke Moer en Zwaakse Weel en Beheers" I E UWS van volksgezondheid en goed op de hoogte van de problemen in de stad, het stadsbeeld en de bete kenis van de monumenten. Door zijn grote kennis van Middelburg en omgeving was hij in staat kort na de catastrofe een eerste schets voor herstel te presenteren. Zijn plan sloot aan op de historische vorm van de stad. Seyss-lnquart zag in de plannen een afwijzing van de Britse tradities zoals die zich in Middelburg manifesteer den! Zijn zwager Münzer, Beauf- tragte in Zeeland, ging er van uit dat Middelburg een brandpunt van de rijksgedachte moest wor den. Eén van de vijf staatstheaters diende in de Zeeuwse hoofstad te worden gebouwd. Verder moest er een sportterrein komen dat ge schikt was voor massa-ontmoe tingen. Deze 'luchtkastelen' zijn nooit gerealiseerd. Op 1 januari 1941 werden de 'Stichting Herbouw Middelburg' en de 'Dienst voor de uitvoering van de wederopbouw in Middel burg' opgericht. De voortvarend heid werd geremd door de bezet ter. In mei 1942 lag de herbouw stil door inbeslagneming van bouwmaterialen. Per 1 juli van dat jaar werd een bouwverbod af gekondigd. In 1944 volgde de onderwaterzetting van Walche ren. De opbouw ha de bevrijding ging bijzonder snel. In 1947 wa ren 822 verwoeste panden her bouwd. Bevrijdings werkzaamheden Wévers- Flaauwersinlaag. en Alle commissievergaderingen zijn openbaar. Met uitzondering van de Onderwijsraad beginnen alle vergaderingen met een half uur spreekrecht voor het pu bliek. Op verzoek van de gezamenlijke provincies heeft de Anne Frankstichting in Amsterdam een tentoonstelling vervaardigd onder de titel "Recht op vrij heid". In de meeste provincie huizen staat zij in april /mei op gesteld. Op 24 panelen wordt een beeld verhaal gegeven van de gebeur tenissen en verschijnselen in de afgelopen veertig jaar die met het beleven en met het aantasten of het vernietigen van de vrijheid te maken hebben gehad. De ten toonstelling begint met beelden van de bevrijding (terugkeer uit concentratiekampen, voedsel schaarste, wederopbouw, de kwestie-lndonesië enz.). Aan dacht wordt besteed aan de tot standkoming van de Verenigde Naties en de Universele Verkla ring van de rechten van' de mens, aan vormen van internationale samenwerking, aan de relatie tussen armoede en onderdruk king, aan de vele vormen van schending van mensenrechten, aan het optreden van Amnesty Internationa!, aan vormen van discriminatie, aan de opkomst van het nieuwe fascisme, aan de doorwerking van racistische ideeën e.d. Vorig jaar, toen op 7 plaatsen in Zeeland de nationale tentoonstel ling "Verzet en vervolging 1933-. 19NU" te zien is geweest, Was daar e(en jjeeuws gedeelte bij, "Zeelapd 1 94^ vpaamd. De Zeeu\j^e.exgosityB"be "stond uit e§n algemeén geoeeltë en - per regio - een specifiek regio naal gedeelte. Een groot deel van het'getoonde materiaal was af komstig uit het Zeeuws Docu mentatiecentrum van de Zeeuwse Bibliotheek. Ook uit plaatselijke en particuliere bronnen werd veel materiaal aangetrokken. Zeer veel pamfletten, affiöhes, brieven etc. zijn origineel. Ook te zien is een uitgebreide collage distributie kaarten, -bonnen e.d. Te zien is nu het algemene Zëeuwse gedeelte, aangevuld roet „alle regionale aanvullingen dé Vorig jaar zijn gemaakt (Wal cheren, Oost- en We&Z.-Vlaan- ujak ff j^loorc^Beveland. jeff-WL 'PWHijïsfind. f* 3;.' "7 Het is in totaal een flinke ten- -- ••- toonstelling geworden van 54 panelen. Ook worden de werk stukken getoond die Zeeuwse schoolkinderen vorig jaar heb ben gemaakt over het thema "Bevrijding en verdraagzaam heid". Iedere bezoeker of bezoekster van de tentoonstellingen ontvangt gratis een exemplaar van de Ver zetskrant. Deze krant is, op sug gestie van de provincie, samen gesteld door de jeugdredacties van de voor dit bijzondere geval samenwerkende oud-illegale bla'- den Het Parool, Trouw, Vrij Ne derland en De Waarheid. De eer ste verhalen in de krant zijn ge wijd aan de illegale pers in Ne derland. Er zijn artikelen en bij dragen over het vervolg van de jaren veertig. Vervolgens worden -steeds vanuit de belangstellings sfeer van de jongeren -allerlei ge beurtenissen belicht uit de jaren vijftig, zestig, zeventig en tachtig. De provincie Zeeland heeft 12.000 verzetskranten gekocht. Zij heeft de scholen die het boekje "Zeeland in de oorlog 1940-1945" hebben besteld, een aantal gratis exemplaren van de krant aangeboden om in de lessen te gebruiken. Bij de tentoonstelling "Recht op vrijheid" hoort een bijzonder in teressante videofilm "Je bent toch vrij", gemaakt op verzoek van de Anne Frankstichting. In deze film worden aan jongeren vragen gesteld over- vrijheid in Nederland: wat versta je eronder, wordt de vrijheid bedreigd, moe ten vrijheden voor iedereen gel den? De discussie - opgenomen in het Anne Frankhuis - staat onder leiding van Koos Postema. Er worden ook cijfers gepresenteerd van een NIPO-onderzoek onder jongeren over het thema vrijheid. Afwisselend met deze videofilm wordt - eveneens op video - een gedeelte getoond van de uit de jaren zestig daterende televisiese rie "De Bezetting" van dr. L. de Jong. Het gaat om beelden die betrekking hebben op de bevrij ding van hét zuiden van ons land en met name Zeeland. Het reeds genoemde boekje "Zeeland in de oorlog 1940-1945" is geschreven door Ar Visser en Tine Visser. Het heeft een omvang van 104 pagina's en bevat veel foto's en kaartjes. De uitgave richt zich in de eerste plaats op de Zeeuwse schooljeugd in de leeftijd van ongeveer 10 tot 15 jaar. De hoofdstukken hebben betrek king op de meidagen van 1 940, de NSB, het lot van de Zeeuwse Joden, het dagelijkse leven tij dens de bezetting, het verzet en de bevrijding. Gestreefd is naar een evenwicht tussen de feitelijke De tentoonstellingen staan opgesteld in Kapittelzaal en enkele andere ruimten van de voormalige provinciale biblio theek, Abdij 9, Middelburg. De toegang is voor ieder gra tis. vvjr A - - Op Werkdagen zijn de ope ningsuren van 10.00-12.00 uur en van 14.00-1 7.00 uur; op zaterdag van 10-13.00 uur en van 1 3.00-1 6.00 uur (geldt ook voor 2e Pinkster dag). Op Hemelvaartsdag en op zondagen is de tentoon stelling gesloten. gebeurtenissen en de belevenis sen van jonge Zeeuwen in oor logstijd, "gewone" mannen en vrouwen nu. Doordat de provincie en subsidie van ƒ7.750,be schikbaar heeft gesteld, kon het boekje voor ƒ3,— per stuk Wor den aangeboden aan de leerlin gen van de Zeeuwse scholen. Die hebben enthousiast gereageerd: er zijn ruim 12.000 exemplaren besteld. Vanaf 1 mei komt het boekje ook beschikbaar in de boekhandel, tegen een prijs van 14,90. De AROB-commissie uit GS houdt dinsdag 7 mei drie hoorzittingen. De eerste begint om 10.00 uur. Het gaat om een bezwaarschrift van de heer mr. A.A. den Hollan der uit Middelharnis. Burgemees ter en wethouders van Borsele hebben verklaringen van geen bezwaar gevraagd voor de bouw van een stal aan de Nassauweg 30 te 's-Heerenhoek. GS hebben die verklaringen verleend. De tweede hoorzitting is om 10.30 uur. De heer A D. Leijs uit Terneuzen maakt bezwaar tegen de bouw van een woning met ga rage aan de Reggestraat 13 in Terneuzen. GS hebben hiervoor verklaringen van geen bezwaar aan de gemeente Terneuzen ge- •gevèn. - De laatste hoorzitting die dag (7 mei) is om 11.20 uur. De Zuide lijke Landbouwmaatschappij (ZLM) in Goes maakt bezwaar tegen het verlenen van verklarin gen van geen bezwaar van GS (Gevraagd door b en w van Oost burg) voor de uitbreiding van een bedrijfspand van Van de Vijver- Cammaert BV aan de Nieuwe Ha venweg in Schoondijke, voor de aanleg van een parkeerterrein op het eigen terrein en voor het aan brengen van een 2.50 m bre de verharding langs de weg van het genoemde bedrijf. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het Pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 Naarmate een groep Zang- en Muziekbeoefenaars groter of klei ner is stijgt de mogelijkheid van dis-dan wel harmonie. Dit laatst maakte vooral de vier vocalisten uit het Oost-Duitse Dresden waar in de Hervormde Kerk te Oud- Vossemeer, waarbij uiteraard ook het bloedeigen 'Smalstads Man nenkoor' haar bijdrage leverde tot een avond vol harmonisch zangge not Er was ook nog een goede op komst, want de kerk zat vol met liefhebbers voor de zang. Dat deed uiteraard de voorzitter van het mannenkoor, Tom van Gurp, deugd, die het welkomst- en dankwoord sprak, zoals het ook de organisatrice van de concerten door de Dresder vocalisten in Ne derland, mevrouw Mieneke La- nooy-van Dalen deugd deed, dat er in haar geboorte-regio vol doende animo was voor zo'n cul tureel gebeuren. En in dat opzicht werd hqt een avond van de bovenste plank. De Oost-Duitse vocalisten waren zo intens op elkaar afgestemd, dat de zuiverheid in alle nummers do mineerde. De inzet waren motetten uit de tijd van de renaissance tussen 1473 en 1594. Niet het meest een voudig begrijpende programma, maar door de stemmenzuiverheid ook meteen al voor elke leek aan trekkelijk. Een persoonlijke uit springer beluisterden we in 'Cres- sus meos dirige' van Orlando di Lasso (1532-1594). Een van de vocalisten was ook een virtuoos op het orgel, namelijk Wilfxied Promnitz, die voor het instru mentaal intermezzo tot twee maal toe zorgde. De Dresdner vocalis ten vervolgden daarna met ge zangen uit de 18e en uit de 19e eeuw, waarbij o.a. de dit jaar te herdenken Johan Sebastiaan Bach naar voren kwam in het lied 'In allen meinen Taten', maar in welk onderdeel het 'Heilig ist der Herr*" van Schubert uiteraard populair in het gehoor lag. Het waren niet alleen Oost-Duitse stemgenieen, maar ook het Smal stads Mannenkoor, dat cachet aan de avond gaf. Met in het eerste optreden een vijftigtal liederen, waaronder dat schone h'Pres du fleuve etranger van Gounod, die van 1808 tot 1893 leefde. Het pro gramma voor de pauze werd af gesloten met een optreden van beide in het nummer 'Beati Mor- tui van Mendelssohn. Aan de overkant was 'de Vossenkuil', zo dat de pauze ook een koffiestop betekende. Daar had de bedie ning in dat halve uur overigens wel de handen vol. Het Smalstads Mannenkoor heropende na die pauze met een voorlaatste optre den en een zestal nummers en ook daarvoor kan men gerust een avond afzonderen. 'Avondliede ren' was het volgende onderdeel van de vier Duitse zangersolisten. Daarna drie volksliederen uit het Oost-Duitse, toegespits op arran gementen van de 'Comedian Harmonists'. De voorlaatste nummers waren Negro spirituals en ook daarin bleken de vier vo calisten meesters te zijn. Toen was er nog de climax met het geza menlijk uitvoeren van 'Das Dörf- chen' van Schubert en het maakte op deze buiten zo kille woensdag avond 24 april 1985 het muziek genot voor de aanwezigen com pleet. De DDR-vocalisten waren woensdagmiddag in het gemeen tehuis te St. Maartensdijk ont vangen door het gemeentebe stuur, waarbij ook vertegenwoor digers van het Smalstads man nenkoor aanwezig waren. Burge meester Baerends hield een toes praak in het Duits. Hij zei trots te zijn op het Smalstads mannen koor. "Hun gasten zijn onze vrienden, in dit geval uit het Oostblok. Het is goed, dat u met uw liederen naar Nederland ge komen bent. Samen zijn we be woners van deze wereld, wereld burgers met een opdracht om deze aarde leefbaar te maken en te zorgen voor vrede. Het is goed el kaar te spreken en veel te zingen: van vreugde, hoop en droefheid. Boze mensen zingen niet en daar om is het gemeentebestuur blij, dat u met uw liederen gekomen bent", aldus de Thoolse burge meester. Reactie op het voorwoord in het programmaboekje van de Oran jevereniging St. Philipsland: Dhr. Plekkenpol vermeldt, dat door negatieve reactie van de Oranjevereniging Anna Jacoba- polder, daar geen opstapplaats mogelijk is voor de fietstocht van 15 km. Deze uitdrukking vinden wij zeer spijtig omdat deze fiet stocht zonder ons medeweten is georganiseerd en wij door middel van een stencil dat aan alle ver enigingen is gestuurd, voor een voldongen feit zijn geplaatst. Omdat wij ons programma al klaar hadden en alles al hadden gestencild, meenden wij dat we ons eigen programma moesten draaien. Telefonisch heeft dhr. Plekkenpol toegegeven, dat hij beter eerst contact had kunnen opnemen met onze Oranjevereniging. Vandaar onze teleurstelling over het voor woord. Het was sportiever ge weest, als er gestaan had: wegens een misverstand of een fout on zerzijds kan er deze keer geen op stapplaats in Anna Jacobapolder zijn. Nu lijkt het of wij tegen een fietstocht zijn en dat is juist hele maal niet waar. We vonden het vijf jaar geleden een zeer groot succes. We hopen in de toekomst nog eens een gezamenlijke fiet stocht te organiseren. Oranjevereniging Anna Jacobapolder voorzitter J.J. v.d. Velde Langeweg 50 Ik wil reageren op het raadsver- slag St. Philipsland in de EB van 25 april over de vernielzucht. Jaren terug waren de daders beter op te sporen, want toen hadden mijn broer en ik het allemaal ge daan. Als er iets vernield was, kregen mijn ouders de rekening thuis, want ze gingen er vanuit, dat we alles gedaan hadden. We waren zeker niet braaf, maar om op ee n paar kinderen de pik te houden, is natuurlijk ook bela chelijk. Nu zit er nog een in de gemeenteraad, die goed kan klik ken en kletsen. Die krijgt nu op een forse manier het deksel op zijn kop. Elkaar verklikken, kom nu toch even, we zitten niet in oorlog. Als ik burgerwacht hoor in een gemeenschap van 2400 zielen, dan moet ik even bijkomen van het lachen. Je moet het niet op de jeugd schuiven, niet op de politie, je moet geen kleuterspelletje doen om elkaar te verlinken. Het is het beleid waar geen barst van deugd. Wat is hier voor de jeugd te doen? Er is al eerder een voorstel gedaan voor een jongerensoos, maar dat is toen afgewezen. Als die jongeren soos er kwam, was het probleem opgelost. Je zit er eigenlijk op te wachten, wanneer St. Philipsland bij Brabant gevoegd wordt. In de eerste plaats gaat St. Philipsland zijn naam eer aan doen en in de laatste plaats wordt het dan een dorp voor een ieder, ook leefbaar voor de jeugd. Vincent Suurlant Prins Hendrikstraat 13 St. Philipsland Verlaging hypotheekrente met gemeente-garantie: 2 jr. vast: 7,6% (7,8%) 5 jr. vast: 8,1 (8,3%) 7 jr. vast: 8,3% (8,5%) zonder gemeente-garantie Kerkstraat 14 4694 BX Schetpenissje Telefoon 01606-297p assurantiebezorger hypotheekadviseur Advertentie I.M. VERVOLG VAN PAG. 1 gedaan en als je zo'n 40-jarige 'loopbaan gezond begint en ge zond beëindigt, is dat al een on derscheiding op zich, waarvoor ik God dankbaar ben. Toch ben ik ook ijdel genoeg om blij te zijn met de woorden en de onderscheiding, waarvoor ik H.M. de Koningin en de overhe den dank breng." Heijboer besloot met de opmer king, dat hij de laatste zes weken eigenlijk het lintje pas verdiende, want door een beenoperatie van zijn vrouw deed hij de afgelopen periode veel huishoudelijk werk. "Vrouwen zouden veel meer het Ridderschap moeten krijgen", zei de jubilaris. Ik zei: waar zijn jouw ogen op die foto...?" "0, die zijn veranderd in witte stippen. Och, die neef van mij kart niét fotograferen". Een begrijpelijk antwoord maar een verkeerde conclu sie. De OPTICIEN had hem op ontspiegelde glazen moe- ten wijzen. Dus heeft hij zijn bril niet van OPTICIEN VAN MIL. Daar krijgen klanten altijd uiterst vakkundige glasadviezen en ogen precies wat zij nodig hebben. BERGEN OP ZOOM Wouwsestraat 8 Advertentie I.M. Tijdens de jaarvergadering van de Ned. Bona van Plattelandsvrou wen Zeeland, donderdag in De Prins van Oranje te Goes, werden de uitslagen bekend gemaakt van de provinciale handwerkwedstrij- den. De handwerksters van het eiland Tholen, die mevr. G. Hoogedeure als hun cursusleids ter hebben, leverden in totaal zo'n 274 werkstukken in. (In 1984 wa ren dat er 122). Een mooi resultaat dus. Ook de prijzen waren zeer de moeite waard. Verdeeld over de volgende technieken: Kruissteek: mevr. van Doorn-de Jong, stekenlap le prijs, mevr. de Winter-Goense, stekenlap le prijs, mevr. A. Hage-de Vlieger stekenlap le prijs, mevr. K. Nij- pels-Antes, tegel eerv. verm., THOLEN za 4 mei fietstocht 27 MC za 4 mei wielertocht Frankrijk, tc 't Koetshuys za 4 mfei open dag Molenplaat, Oesterdam za 11 mei rommelmarkt geref. en Kerv. jeugdraad, Markt, 10-13 u. za, zo 11 en 12 mei openingstocht Pe Kogge vr 10 mei St. jeugd- en jongeren werk, disco-avond voor jeugd 12-16 jr, Meulvliet zé 11 mei Zang- en orgelavond mmv Maranatha uit St Philips land, Marja Verwijs sopraan en Jan van Westenbrugge orgel, NH-kerk, 20.15 u. ma 13 mei Aquariumver. Labeo, dia-serie, Meulvliet za 18 mei MAC auto-oriëntatierit, Zoekweg di 21 mei reis ANBO OUD VOSSEMEER di ,7 met. kaart- en sjoelavond AVB, Vossenkuil vr 10 mei prestatieloop v.v. Vos meer, sportpark De Vossenberg, 18.45 u. wo 15 mei bèjaardenreis 't Loo vr 17 mei bejaardenmiddag OVM, Veerstraat, 14 u. za 18 mei braderie l^t/m 18 mei 60 jr. bestaan mu- ziekver. ÓVM di 28 mei reis AVB SCHERPENISSE wo 15 mei pl.vr. wijkverpleging. Holland Huis, 20 u. POORTVLIET za 4 mei herdenking 40-45, 't Ou we Raed'uus, 19.45 u. za 11 mei bevrijdingsfeest 9-21 u. SINT ANNALAND vanaf 25 mei streekmuseum De Meestoof, tent. Bezetting en be vrijding, oudheidkundige vond sten en nieuwe aanwinsten, di t/m za 15-17 u. SINT PHILIPSLAND za 4 mei koraalmuziek Concordia, muziektent, 17 u. wo 8 mei NCVB spreekbeurt dhr. Lam over Nes-Amin, chr. neder zetting in Israel, Ons Dorpshuis vr 31 mei filmvoorstelling Rode Kruis voor de jeugd, De Wi- meplxl4 Wimpel 14 u. Ons Dorpshuis 16 u. Algemene verga dering 19.30 u. De Wimpel, za 8 juni braderie BERGEN OP ZOOM t/m 5 mei schilderijen nieuwe realisten, tuinzalen gem. museum, dag. 14-17 u. Schipper en zijn vrienden, schil derijen, Markiezenhof, di t/m zo 14-17 u. t/m 12 mei Rietje van Nunen-van Mechelen, aquarellen en gewas sen tekeningen, di t/m zo 13.30-17 u. zo 5 mei Jazzprom mmv Max Collie Rhythm Aces, Stoelemat, 15 u. do 2 mei postzegelruilavond fila telisten vereniging Delta-Oost, Wijkcentrum 't Fort, Lourdes- plein, 19.30 u. do 9 mei Het Koninklijk Ballet van Vlaanderen, Stoelemat, 20.15 mevr. de Winter-Goense, allen uit Oud-Vossemeer, tegel 3e prijs. Perzisch ajour: mevr. G. Hooge- deure-Kievit, Tholen, naalden boekje 3e prijs. Tapisserie: mevr. Nijpels brille koker 3e pr., mevr. Hoogedeure, brillekoker eerv. verm. Frivolité: mevr. M. van Diepe- ningen, St. Annaland, kleedje le pr. en 2e prijs. Breien/haken: mevr. A. Breure- de Wilde, St. Maartensdijk, truitje 2e prijs en spencer eerv. verm. Zaans stikwerk: mevr. de Kam- Hoek, kussen 3e prijs, mevr. A. de Waard, lijst eerv. verm. en tijd schriftencassette e.v., mevr. de Kam-Hoek, allen uit St. Maar tensdijk, blouse-shawl, eerv. verm. Quilten: mevr. van Diepeningen, St. Annaland kussen le prijs, schortje le prijs, pannelappen le prijs, wandkleed eerv. verm., en toilettas 2e prijs, mevr. Antes- Lemmens, Scherpenisse kinder hesje 3e prijs. Tevens was er een le prijs bij de techniek van het quilten voor een deken van mevr. A. van Veenen- daal. Zij nam individueel deel aan deze wedstrijden. De afdeling Kunstzinnige Vor ming van hef Regionaal Educatief Centrum 'De Bevelanden-Tholen' (REC) organiseert zaterdag 11 mei haar jaarlijkse open dag in Meulvliet te Tholen. Er is dit jaar een andere opzet van presenteren, namelijk een tentoonstelling over de vakken tekenen/schilderen, boetseren/beeldhouwen, fotogra fie en een kinderatelier. De ten toonstelling is te bezichtigen van twee tot vier uur, terwijl een ver tegenwoordiger van het gemeen tebestuur van Tholen om half drie de officiële opening verricht. Er is tevens een stand met infor matiemateriaal over alle vakken van het REC, zoals de cursussen Nederlands, Frans, Duits, Engels, Midenstandsdiploma, Spreken voor een groep, Vergadertechniek en een cursus voor oudercommis sies (Thuis op de basisschool). Voor degenen die van plan zijn het volgend cursusseizoen (sep tember) een cursus bij het REC te volgen, is dit de gelegenheid ken nis te maken. Iedereen is van har te welkom. De drie leerlingen van de L.H.N.O. De Oesterschelp, die donderdag deelnamen aan de fi nale van de schoolveiligheids- wedstrijden, kwamen in plaats van met de vlag, met een kater thuis! Na de uitstekende eerste plaats van 1984, moest de school nu genoegen nemen met de laatste plaats. Oranjezon uit Oostkapelle werd nummer I! Er was na afloop wel een bloemetje van directrice mevr. Provoost, die ondanks deze teleurstelling trots op haar team was, omdat zij deze finale bereik ten. Petra Goudswaard uit Poortvliet, Anita Quist en Corina van Westen uit Tholen gingen samen met mevr. Provoost en docente mevr. Goorden naar Amsterdam waar in het Veiligheidsinstituut de deelnemers van de 9 scholen voor lager beroeps onderwijs ontvan gen werden. Tevens waren er 2 scholen voor individueel beroep sonderwijs present. Na de wed strijd was er een lunch, de be kendmaking van de veiligheids quiz en de prijsuitreiking. Daarna volgde nog een rondvaart door de Amsterdamse grachten. De vra gen handelden o.a. over: symbo len met betrekking tot electrische installaties, wat doe je met over schotten van tabletten, veiligheid in het verkeer, gevaarlijke stoffen, plattegrond van een school moest van veiligheidstekens worden voorzien, enz. enz. Deze keer luk te het niet om de vlag weer mee te brengen, een volgende keer beter! Negen bekeuringen waren het ge volg van een snelheidscontrole op donderdag. De politie constateer de op de nieuwe Postweg bij Tho len, waar maximaal 100 km mag worden gereden, drie overtredin gen met een hoogste snelheid van 116 km. Erger was het in de Broekseweg bij Oud-Vossemeer, waarbij de toegestane snelheid 80 km. is. Er vielen zes bekeuringen met 112 km als hoogste snelheidt

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 7