Fietscrossbaan in Scherpenisse? Vrijwillig molenaars bij Thoolse molens Kleine kernen Zeeuws studiefonds Heitje voor een karweitje 1985 Lid emancipatiecommissie gevraagd STUDIECLUB SNIJMAIS Herdenking Roosevelt J.Leune in de politiek Donderdag 11 april 1985 De provincie krijgt meer zeggenschap over het per jaar te bouwen aantal woningen in de Zeeuwse gemeenten. Nadat het rijk heeft vastgesteld hoeveel woningen er per provincie gebouwd mogen worden in een jaar brengt het dagelijks bestuur van de provincie een bindend advies uit over de verdeling van die huizen over de dertig gemeenten. Commissie Overleg Gemeenten Toedeling Woningverbete ring. Speciale aandacht IN BEHOUP Op Pluimpotterrein, maar IJsclub tegen Zes vrijwillige molenaars uit Benthuizen hebben za terdag een bezoek gebracht aan verschillende Thoolse molens. Het was hun tweede excursie in het kader van de opleiding Vrijwillig Molenaar, zoals die eerder ook op Tholen gegeven werd. Van de deelnemers bleef de Thoolse onderwijzer O. Huiskamp als enige geslaagde over. Zelfwerkzaamheid Verlichting Vandalisme postkantoor Restauratie Scherpenisse STEMMEN VAN LEZERS ABDIJ De provinciale emancipatiecommissie Zeeland is op zoek naar een nieuw lid. Door het vertrek van de heer A. J. Dijkwel, als gevolg van zijn aanvaarding van het statenlidmaatschap, is een vacature ont staan. De voorkeur van de commissie gaat uit naar de benoeming van een man, daar alle andere leden vrouwen zijn. De emancipatie com missie richt zich op vrouwenemancipatie, maar de visie vanuit het mannelijke deel van de samenleving wordt daarbij niet uit het oog verloren. Van het nieuwe commissielid wordt gevraagd deskundigheid op emancipa tiegebied binding met het werk op dat terrein - de mensen en or- gansiaties die emancipatoir werken; bekendheid met het werk terrein van het provinciaal bestuur; woonachtig zijn in Zeeland. Er worden geen diploma's ge vraagd; ervaring, opgedaan in de praktijk is net zo goed. Per vergadering ontvangt een commissielid ƒ141,—. Ook de reiskosten worden vergoed. Ge middeld vergadert de commissie zes keer per jaar. Er wordt naar gestreefd de vergaderingen beur telings 's middags en 's avonds te houden, opdat met eventuele kinderopvang en werkkring reke ning kan worden gehouden. De provinciale emancipatiecom missie adviseert het dagelijks be stuur van de provincie over het emancipatiebeleid, zowel voor de bevolking als voor het provinciaal personeel. Onderzocht wordt welke achterstandsituaties er zijn en hoe die kunnen worden ver holpen. Ook bekijkt de commissie de verzoeken die de provincie krijgt om subsidie in emancipa toire activiteiten. Het is de bedoeling, dat het nieu we commissielid op persoonlijke titel zitting neemt en dus niet een organisatie of instelling vertegen^ woórdigt. Aanmeldingen voor het lid maatschap kunnen worden ge richt aan gedeputeerde staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Zij moe IEÜWS ten voor 18 april binnen zijn; daarna volgt de benoemings procedure. Dit artikel is de tweede oproep voor voorziening in de vacature. In de eerste oproep, eind februari, was verzuimd de sluitingsdatum op te nemen. Mensen die al heb ben gereageerd, hoeven niet op nieuw te schrijven; hun aanmel ding blijft van kracht. Provinciale staten beslissing 26 april over een bedrag van 11 5 duizend gulden voor het regionaal welzijnsbeleid in kleine kernen. De gemeenten hebben een in ventarisatie gemaakt van zaken die met dit geld betaald kunnen worden. Het gaat om de tot standkoming van beperkte wo ningbouwplannen, het maken van integrale dorpsplannen, fi nanciële bijdragen in onder wijszaken en op sociaal-cultu reel terrein en het meervoudig gebruik van dorpshuizen. Gedeputeerde staten stellen voor het geld te putten uit het wel- zijnsfonds. In de praktijk is geble ken dat kleine-kernenprojecten vaak een lange aanlooptijd nodig hebben. Daarom word ook voor gesteld een eventueel restant van het krediet aan het eind van het jaar naar de volgende begroting over te hevelen en opnieuw voor de kleine kernen te bestemmen. Provincie en volkshuisvesting Voor 1 september kunnen aanvragen voor een bijdrage in de stu diekosten worden ingediend bij de stichting Zeeuws Studiefonds. Alleen Zeeuwse scholieren of studenten komen voor zo'n bijdrage in aanmterking. Mensen die van buiten de provincie in Zeeland komen studeren zijn uitgesloten. Een andere belangrijke voorwaarde is de financiële draagkracht van de scholier, student of zijn ouders/verzorgers. Doorgaans worden bijdragen verstrekt aan mensen die niet of maar in kleine mate aanopra'Sk kunnen maken op een rijksstudiëbeurs of -toe lage. De bijdragen worden verleend als renteloze voorschotten. Alle studierichtingen en opleidingen komen in beginsel voor een bij drage uit het Zeeuwse Studiefonds in aanmerking. Een uitzondering wordt gemaakt voor studies in het buitenland, zij het dat opleidingen in België wel weer onder de werking van het fonds valllen. I De tegemoetkoming in de studiekosten moet volgens een speciaal formulier worden aangevraagd. De formulieren zijn verkrijgbaar bij de gemeentehuizen in Zeeland, de gewestelijke arbeidsbureaus en bij het secretariaat van de stichting Zeeuws Studiefonds. Het secretariaat is gevestigd in het gebouw van de Stichting Zeeland, Dam 51, Middel burg, telefoon 01180-33024, toestel 51. De openingstijden zijn: werkdagen van 8.30 tot 1 2.30 uur. Bij het secretariaat kan ook nadere informatie worden ingewonnen. Tot nu toe is het zo, dat de pro vincie adviseert over de te bou wen woningen, maar dat de be slissing bij het rijk ligt. Gedeputeerde staten worden in hun taak terzijde gestaan door de provinciale volkshuisvestings commissie. De commissie advi seert het provinciaal bestuur over het totale volkshuisvestingsbe leid, maar vooral over het pro gramma-advies (het advies dat de provincie aan het rijk geeft over de te bouwen huizen in heel Zee land) en het verdelingsadvies (het advies dat bindend is en de ver deling van de woningen over de gemeenten regelt). Voorzitter van de commissie is de gedeputeerde voor volkshuisves ting E. Maris-Koster, secretaris is de hoofd-ingenieur-directeur volkshuisvesting, die ook inspec teur volkshuisvesting is. Leden zijn de tweede verantwoordelijke gedeputeerde voor volkshuisves ting, het hoofd van het bureau ruimtelijke ordening van de pro vinciale griffie, de directeuren van de provinciale planologische dienst, het provinciaal opbouwor- gaan Stichting Zeeland en het economisch-technologisch insti tuut Zeeland, de hoofdinspec teur-directeur arbeidsvoorziening in Zeeland, de inspecteur voor de ruimtelijke ordening en een ver tegenwoordiger namens de ge meenten Een ander instrument in het volkshuisvestingsbeleid wordt het overleg tussen de provincie en de drie regio's waarin Zee land is verdeeld: Schouwen- Duiveland, Tholen en Sint Phi- lipsland, Midden-Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen. In de praktijk kan het voorkomen, dat onderscheid moet worden ge maakt tussen Schouwen-Dui- veland enerzijds en Tholen en Sint-Philipsland anderzijds. Hetzelfde geldt voor Walcheren en de beide Bevelanden. De gemeenten moeten een wo ningbouwprogramma opstellen aan de hand waarvan gedepu teerde staten een overkoepelend programma voor de hele provin cie kunnen maken. Uitgangspunt is - uiteraard - vraag en aanbod op de woningmarkt zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen. Het is de bedoeling, dat de pro vincie in december haar bin dende verdelingsadvies uit brengt aan de staatssecretaris van volkshuisvesting en wel door tussenkomst van de hoofdingenieur-directeur volks huisvesting in Zeeland. Als in de loop van het jaar blijkt dat een gemeente haar deel in de woningbouw niet kan uitvoe ren, wordt een herverdeling toegepast. Het gaat steeds om gesubsidiëer- de woningbouw maar bij de toe deling wordt ook rekening ge houden met de niet-gesubsidieer- de sector. Ook de activiteiten die gebeuren volgens de stads- en dorpsvernieuwing worden mee gewogen. Een deel van de toege wezen nieuwbouwwoningen moet steeds voor bijzondere ge vallen worden gereserveerd. Het is de bedoeling, dat de ge meenten een toedeling voor meer jaren tegelijk krijgen; het contin gent voor het eerste jaar is steeds definitief; dat voor de daarop vol gende jaren wordt steeds aan de praktijk aangepast. Behalve door nieuwbouw wordt ook door woningverbetering en verbouwingen de woningmarkt sterker. Bij hun adviezen moe ten gedeputeerde staten daar om ook dit onderdeel betrek ken. Dit gaat weer via infor matieverstrekking van de ge meenten en wel aan de hand van de woningbouwprogram- Zoals gezegd moeten vraag en aanbod op de huizenmarkt zoveel mogelijk op elkaar worden afge stemd. Dat betekent, dat in som mige gevallen speciale aandacht op onderdelen moet worden ge geven. Van die speciale zaken zijn woningen voor jongeren en ge handicapten, de mogelijkheid voor ouderen zo lang mogelijk xelfstandig te wonen en de be schikbaarheid van woonwagen centra. Het volkshuisvestingsbeleid kan niet als een losstaand iets in het totale provinciale beleid worden gezien. Er zal dan ook rekening moeten worden gehouden met de financiën en andere beleidsterrei nen zoals welzijn, ruimtelijke or dening en sociaal-economische aspecten. De nieuwe situatie in het volks huisvestingsbeleid is nog niet doorgevoerd. Het gaat om be leidsvoornemens. De provincia le planologische commissie Woonwagencentra horen volkshuisvestingsbeleid. spreekt zich erover uit in haar vergadering op woensdag 10 april De hoorcommissie bestemmings plannen houdt vrijdag 1 april tweemaal zitting in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. De eerste zitting is om tien uur 's morgens. Gehoord wordt de ge westelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap over zijn be zwaar tegen het bestemmings plan Buitengebied van de ge meente Borsele. Ook het ge meentebestuur van Borsele wordt in de gelegenheid gesteld zijn vi sie te geven. De kamer van koophandel en fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaande renin Terneuzen en de heer B.L.P van de Velde uit Heikant hebben bezwaar gemaakt tegen het bestemmingsplan Heikant van de gemeente Hulst. In de zit ting van half elf kunnen zij hun bezwaren toelichten, waarna het gemeentebestuur van Hulst daar op weer een reactie kan geven. De hoorcommissie bestemmings plannen adviseert het dagelijks bestuur van de provincie over de goedkeuring van gemeentelijke bestemmingsplannen. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie; bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Molenaar Maris Kodde uit St. Annaland en zijn assistent Rien van Winkelen ontvingen zaterdagmorgen zes van de tien vrijwillige molenaars uit Benthuizen, waarmee door de evacuatie nauwe banden bestaan: Roel Roos, Cor Boonstra, Frank Hartevelt, Louw Striker, Jan Menge en Bert Riedijk. Er werd gerst gemalen om te laten zien, dat de 'oude molen' het nog uitstekend doet. De telers van snij maïs kunnen hun kennis verrijken bij een stu dieclub. Tijdens een bijeenkomst in café "Tolrust" werd de behoef te duidelijk, want 18 mannen lie ten zich op de intekenlijst zetten. Zij vertegenwoordigen 12 bedrij ven van Tholen en Sint-Philips- land. De landbouwers hadden in de voorbije wintermaanden con tact gezocht met het consulent schap. De voorlichters waren op de eerste vergadering aanwezig en gaven informatie over de studie clubs elders in Zeeland. Die 6 groepen draaien aardig, zodat er ook in deze regio volop kansen zijn. Hierbij speelt zeker mee dat de verbouw van snijmaïs is toege nomen. Uit cijfers van het C.B.S. vorig jaar 261 ha. De toekomst ziet er zonnig uit voor de telers. Het voorzitterschap van de nieu we club is in handen van D.M. Giljam uit Scherpenisse. In de loop van dit jaar worden de vor deringen op een rijtje gezet en komt er op bestuurlijk vlak een meer gerichtere aanpak en taak verdeling. Omtrent de eerstvol gende activiteiten denkt men aan groepsexcursies naar maïsvelden, want praktijkwerk is nog altijd de beste manier om op de hoogte te blijven. huizer vrijwillige molenaars krijgt de draaiuren op 'de Haas'. Het bezoek begon zaterdagmorgen aan molen de Jager in Oud-Vos- semeer, gevolgd door de stan derdmolen in St. Annaland. Mo lenaar M.A. Kodde ontving daar een certificaat van de gerestau reerde 'de Haas'. Riedijk was en thousiast over de St. Annalandse molen: "goed onderhoud, mooi en fraai gelegen". Kodde leidt Rien van Winkelen op om in de toekomst ook deze molen draai ende te houden. De jeugd van Scherpenisse wil graag een openbare fietscrossbaan op een gedeelte van het Pluimpot terrein. De IJsclub is hier echter geen voorstander van omdat dit ten koste gaat van de mogelijkhe den voor de schaatsliefhebbers. Dat kwam naar voren tijdens de inspraakavond op 28 maart in het Holland Huis, waarvoor zo'n 30 kinderen en circa 10 volwassenen belangstelling toonden. Wethou der J. Versluijs noemde het Pluimpotterrein gezien de centra le ligging erg geschikt voor een fietscrossbaan. Het wel of niet realiseren van dergelijke voorzie ningen alléén af laten hangen van de ervaringen in Stavenisse(daar is het gebruik zeer matig) vindt de wethouder niet helemaal juist. De jeugd gaf te kennen, geen be zwaar te hebben tegen zelfwerk zaamheid bij de aanleg. Dat acht te de wethouder zeer belangrijk, evenals toezicht en initiatieven voor het organiseren van wed strijden. Er zou een club of een werkgroep moeten komen die zoiets vanaf het begin begeleidt en ondersteunt. Uit de discussie bleek echter, dat een fietscross- club niet direct een haalbare zaak was. Jeugdvereniging Scarpenesse wilde weieens iets organiseren, maar geen regelmatig toezicht ui toefenen. De jeugd wilde verder een stukje land voor crossen met de brom fiets. Wethouder Versluijs was hiervan niet zo'n voorstander. Mocht echter de jeugd van Scher penisse erin slagen een bromfiets- crossclub/-werkgroep op te rich ten, dan zou de gemeente even tueel kunnen bemiddelen bij het zoeken naar een geschikt veld. Op dit moment kunnen de bromfiets en motorcrossers bij transportbe drijf Geuze in St. Annaland te recht. Er kwamen nog andere wensen, zoals betere verlichting bij het jeugdhonk van Scarpenesse, wat door de IJsclub werd onder steund. De wethouder zei na te gaan of in het plan voor verbre ding van de Westzeedijk e.d. een extra lantaarnpaal was opgeno men. De grasmat van het Pluimpotter rein zou slecht worden bijgehou den, was een klacht. Ook de be planting zou broodnodig een snoeibeurt moeten hebben. Dhr. M.A. van Loenhout(hoofd plant soenendienst) zal daaraan aan dacht besteden. De jeugd klaagde over hondepoep op het trapveldje aan de Lange- weg. De ook aanwezige politie In de aula van de Zeeuwse bi bliotheek te Middelburg vindt morgenmiddag de herdenking plaats van de veertigjarige sterf dag van de Amerikaanse presi dent Franklin D. Roosevelt: 12 april 1945. Zeeland en met name Oud-Vossemeer is de bakermat van de Roosevelts. De Ameri kaans-Zeeuwse contacten hebben geleid tot een Roosevelt Studie centrum, dat tot doel heeft het erfgoed van Franklin D. en Elea nor Roosevelt permanent levend te houden. Het zal zowel een we tenschappelijke als een culturele funktie vervullen. Met name de audiovisuele afdeling zal een be langrijke aanvulling kunnen be tekenen op de bestaande moge lijkheden, tot kennisoverdracht van de moderne Amerikaanse ge schiedenis, op wetenschappelijk gebied zal het Roosevelt Studie centrum een 'voorpostfunctie' vervullen van de F.D. Roosevelt Library te Hyde Park, New York. Het streven is het Roosevelt Stu diecentrum, dat gevestigd wordt in het Middelburgse Abdijcom plex, medio 1986 te openen. Mor gen zal prof. dr. J.W. Schulte Nordholt, Emeritus-hoogleraar geschiedenis en cultuur van Noord-Amerika aan de Rijksuni versiteit te Leiden, een lezing houden met de titel 'FDR, een persoonlijk perspectief. Prof. dr. L. Gordenker, hoogleraar politi cologie aan Princeton University en nu gasthoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, zal spreken over 'FDR and the wider world: A lasting influence'. zegde tpe dat regelmatig in de ga ten te zullen houden. De IJsclub zal de doelpalen op het Pluimpotterrein weer terugzetten en bij schaatsmogelijkheden, zal er bij het gemeentebestuur om een muziekvergunning worden ge vraagd. J. Leune uit St. Annaland wordt voorgedragen als secretaris van het Christen Democratisch Ap- pel(CDA) Tholen. Hij neemt per 1 juni afscheid als chef algemene zaken bij de gemeente Tholen, waardoor hij meer vrije tijd krijgt. Leune was binnen het CDA al lid van de fractie-begeleidingscom missie. Het secretariaat is al ge ruime tijd vacant door het terug- treden van A. van Elzakker uit Tholen. Penningmeester K. Jan sen uit Tholen neemt zijn taak tij delijk waar. De fielten die door hun vernielin gen in het postkantoor te St. Phi- lipsland de directie van de PTT dwongen de zelfbedieningsruimte en de telefooncel, 's nachts en in het weekeind te sluiten, worden bedankt! De PTT zal het besluit tot sluiting beslist niet genomen hebben op éénmalige vernielin gen. Zo is de PTT als dienstverle nend bedrijf niet! Het is de spui gaten uitgelopen. De huurders van een postbus die dag en nacht hun post moeten kunnen halen zijn door de vandalen op een niet mis te verstane wijze gedupeerd. Deze onverlaten hebben er blijk baar niet bij stil gestaan, dat het sluiten van deze ruimte voor veel mensen een ramp is. Een ramp kan het zelfs zijn met dodelijke afloop! Men zal midden in de nacht thuis toch maar een dokter of politie nodig hebben en niet over een telefoon beschikken? (Hartaanval, bevalling enz. enz.) Op straat, een ongeval, brand enz. enz. zonder een openbare tele foon. Ik moet er niet aan denken wat de fatale gevolgen kunnen Ook dit jaar, tijdens het 75-jarig bestaan van de Scouting, gaan de leden van deze vereniging weer op pad voor "Een Heitje voor een Karweitje". De 5 jaar oude Hee- netrecht-groep gaat dat doen op vrijdag 12 april en zaterdag 13 april. De kabouters en de welpen gaan met de klussenbus op deze dagen in Tholen aan de slag, ter wijl de padvindsters en zeever kenners de eerste dag in Oud- Vossemeer gaan werken en de tweede dag ook in Tholen. Ieder een start om 10 uur vanuit het clubhuis en men "klust" tot drie uur 's middags. De opbrengst gaat in de spaarpot voor de inrichting van het nieuwe clubhuis en vormt een bijdrage voor het kabouter en welpenspel jubilee. De kinderen die aanbellen hebben een zg. strippenkaart bij zich, waarop de vervulde arbeid en het bedrag vermeld zal worden. Dit bedrag kan, zoals men wel begrijpt, niet té laag zijn. Op de klussenlijst staan o.a.: tuinklussen (grasmaaien, tuin harken, stoep vegen) - huis- klussen: (lege flessen naar contai ner brengen, schuur uitvegen, stofzuigen e.d.) dierenklussen: (dieren voeren, hond uitlaten) keukenklussen: (boodschappen halen, aardappelen schillen, af wassen) fietsklussen: autoklussen en handige klussen. Inwoners die "grote klussen" hebben, kunnen dat melden bij Edith le Due, 01660-2174. Zij zorgt ervoor dat er oudere jongens of meisjes komen om te helpen. Maar dat moet even gevraagd worden. Scouts zetten zich in voor anderen - let dus goed op de klussenbussen en als bij U een karweitje geklaard is, ont vangt u een stickertje voor op de deur. Dus u wordt op 12 en 13 april maar één keer "lastig geval len". zijn. En dit alles aangericht door een stelletje vandalen! Ik zou de daders - inzake deze zéér ernstige affaire - willen adviseren een brief aan de PTT te zenden met uitge breide excuses, met de belofte dat deze excessen niet meer zullen plaats vinden. En deze brief mag best anoniem zijn. U bewijst er de gemeenschap - en in nood moge lijk ook u zelf - een dienst mee! B.C.M.Th. DERWIG Oudvossemeersedijk 9 Oud-Vossemeer Dat de opleiding nogal pittig is, bevestigt ook Bert Riedijk uit Benthuizen. "De zwaarte van de theoretische kennis viel ons tegen. De molentechnische kennis gaat nog wel, maar de weerkennis moet heel erg goed zijn. Dat moet je door ervaring leren. Toch is de molen voor ons allemaal een uit daging en we houden elkaar dan ook een beetje op gang. Hopelijk zijn eind dit jaar de meesten van ons geslaagd". Riedijk is een van de tien vrijwillige molenaars in Benthuizen, van wie Urbain Ex- elmans als enige gediplomeerd is. Cor Boonstra hoopt in mei te vol gen. Op 10 mei wordt namelijk de ge restaureerde stellingmolen 'de Haas' in Benthuizen, waarmee Tholen door de evacuatie tijdens de Tweede Wereldoorlog bijzon dere banden heeft, officieel geo pend. Er is vijftien jaar aan ge werkt. Tijdens een nationale mo lendag werd de restauratie door het gilde van vrijwillig molenaars aangekaart en Exelmans was de stimulator. De gemeente 'wil de molen aan een stichting overdra gen en de vereniging van Bent- Het gezelschap uit Benthuizen bekeek vervolgens de molen in Scherpenisse. De buitenroe daar is afkomstig van 'de Haas'. Ten slotte werd 'de Hoop' in Tholen bewonderd, waar collega Huis kamp de scepter zwaait. Op 11 mei is het Nationale Molendag, al voor de dertiende keer. Ook de Thoolse en Fliplandse molens zullen dan weer draaien. In St. Maartensdijk lukt dat nog niet, maar de molenmakers zijn volop met de restauratie bezig, zodat de molen van Robbe volgend jaar mei zijn partij volop zal mee draaien.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 7