SMÏ A. Kousemaker kampioen Show met sportprijzen Boete 400 gulden voor ernstige verkeersfout bij de Koningsweg Uien 20 ct. Automobilist gaf fietser geen voorrang op Poortvlietsedijk Donderdag 28 maart 1985 EENDRACHTBODE 15 NOAD 4 geloofde er niet meer in Vosmeer 2 stelt kampioenschap uit Vosmeer 3 verslaat koploper Vosmeer 4 bij de top Verlies Vosmeer 5 Smerdiek dames teleurgesteld na 1-1 gelijkspel Monsterzege Vosmeer dames Sneldamkampioenschap Noord-Zeeland geslaagd André Kousemaker uit Tholen werd zaterdag winnaar van het 12e sneldamkam pioenschap Noord-Zeeland dat dit jaar in Sint Philipsland plaatsvond. Met name tijdens de laatste rondes was de spanning om te snijden. Dat het een Thoolse aangelegenheid zou worden, stond bijvoorbaat al vast, gezien het puntenaantal. De strijd ging uiteindelijk tussen Kousemaker en H. Bomgaars. De spelers ein digden met een gelijk aantal punten, zodat een beslissingswedstrijd onvermijdelijk was. Kousemaker zegevierde, Bomgaars werd tweede, terwijl H. Gunter de derde plaats innam. Finale volleybal Voorjaar traag na pittige winter Individuele en groepsprijs voor beste prestatie "Ik hoor nogal eens mensen zeggen, wat dwaas dat de gemeente Tholen zoveel geld aan sport uitgeeft. Daarom moeten we de burger laten zien, dat er ook op Tholen veel mensen aan sport doen. We moeten de sport verkopen. De uitreiking van de jaarlijkse sportprijzen moet een show worden met bijvoorbeeld een be kende voetballer en bloemen." Afscheid Zeeuws Documentatiec. Kampioenen Kampioenen Gehandicapten Voltallig P.P. de P. uit Hoeven verleende 15 juni vorig jaar de toen zeventienjarige fietser Elizabeth Elenbaas geen voorrang, wat haar op twee ernstige bovenbeenbreu ken kwam te staan. Ze loopt nu op krukken, nadat ze in december het ziekenhuis pas kon verlaten. Auto mobilist De P. kreeg vrijdagmiddag van de Thoolse kantonrechter 400 gulden boete voor die verkeersfout met ernstige gevolgen. Ellendige tijd Autowrak Zonder rijbewijs Kwijt geraakt Verstandig toespreken Geen deel III Dank u Koehandel politie? Op een door de regen spiegelglad vgld verloor NOAD 4 met 0-5 van ZPR 3. De thuisclub begon goed met talrijke kansen, die echter niet werden omgezet in doelpunten. De Bergenaren hadden dit al gauw in de gaten en zochten doelbewust de aanval. Uit één van deze aanvallen viel het eerste doelpunt. De gasten namen een vrije trap net buiten het straf schopgebied en van laconiek op treden in de NOADverdediging profiteerden ze bekwaam. Met een mooie lob verdween de bal in het NOAD-doel. NOAD legde de nadruk nog meer op de aanval, maar ondanks goede kansen lukte de afwerking niet. Dat dit NOAD op zou breken, bleek in de tweede helft. Ook toen een machteloos Flipland, dat steeds slechter voet balde. De NOAD-verdediging kwam zo onder druk te staan, dat een tweede doelpunt voor de Bergenaren in de lucht hing. Dit viel in de 10e minuut na rust. Een van richting veranderd schot ver dween keihard in het NOAD-doel en de Fliplanders keken tegen een 0-2 achterstand aan. Vanaf dat moment geloofde niemand bij de groen-gelen nog in een overwin ning en men speelde ongecontro leerd. ZPR benutte deze matheid en liep uit naar 0-5. Een verdiende nederlaag voor de Fliplanders, die in de tweede helft de moed opga ven. De tweede Vosmeer-keus is er niet in geslaagd nu al het kampioen schap in de tweede klas te beha len. Tegen Gastel 3 werd een punt verspeeld(l-l) terwijl naaste con current Odio 2 geen steek liet val len. Tegen Gastel was 't een op en neergaande wedstrijd, maar Vos meer speelde beter als vorige week. Ronnie Vaders scoorde voor rust, maar in de tweede helft zetten de gasten alles op alles. Een kwartier voor het einde resulteer de dat in de gelijkmaker: 1-1. Voor de wedstrijd reikte sponsor Sjaak Schetters nieuwe shirts van café de Hoop uit. Als Vosmeer zondag a.s. bij Moe 2 wint, kan men alsnog een feestje vieren. Vosmeer 3 leverde een prima prestatie door de nummer 2 op de ranglijst, Zundert 2, met 1-2 te kloppen. Leider Ad Goedege- buure miste routinier Rien Wes- sels en zette daarom routinier Kees Timmermans Gzn. op zijn oude stek. Dat zorgde voor flink wat rust in de ploeg. Jos de Wit maakte 0-1 na een voorzet van Kees Timmermans Czn. Even la ter waren de rollen omgekeerd: 0-2. Na rust moest Vosmeer alle zeilen bijzetten om de voorsprong te handhaven. Een kwartier voor het einde werd het nog 1-2, maar de punten gingen naar Vosmeer. Vosmeer 4 blijft door de 0-1 over winning bij WW 2 goed mee draaien in de kop van de 4e klas. In een goede wedstrijd was het enige doelpunt van Leon Haver- mans, maar dat bleek voldoende om beide punten te pakken. De vijfde Vosmeer keus speelde een goede eerste helft in de uit wedstrijd tegen Vivoo 4. Na de 0-0 ruststand ging het echter mis. In valler-doelman Jan Capelle kreeg tot vier keer toe een bal om de oren: 4-0. In 's-Gravenpolder speelden de dames van Smerdiek met 1-1 ge lijk tegen Apollo. Men had meer van deze wedstrijd verwacht en was na afloop teleurgesteld over de puntendeling. De Thoolse ploeg koos meteen de aanval, met het gevolg dat de tegenstandsters het zwaar te verduren kregen. De eerste helft speelde zich dan ook voornamelijk af op Appollo-helft. Doelpunten leverde de zware druk uit Smerdiek echter niet op. Na de thee koos Smerdiek de ruimte. Hennie van Dijke brak door op links en uit haar voorzet scoorde Delores van Splunter 0-1. 's-Gravenpolder zinde echter op wraak en slaagde daar vijf minu ten voor het eindsignaal in: 1-1. Met name Anita van Zetten speelde een goede wedstrijd en maakte het de gevaarlijkste Apol- lo-tegenstandster, door niet van haar zijde te wijken, erg moeilijk. •Yerseke Kruiningen Krabbend. Wemeld. Smerdiek Kapelle Apollo De dames van Vosmeer waren zondag uiterst produktief: 0-10 bij Noordhoek. Al na drie minuten was het 0-1 door Anita Goedege- buure en halverwege de eerste helft maakte Helma Verhees- Goedegebuure er 0-2 van. Zij zorgde een minuut na rust voor 0-3. Na goed storen door Maaike v.d. Laak werkte een verdedigster van Noordhoek de bal in eigen doel: 0-4. Daarna regende het doelpunten van Verhees(3), Mar jan Verhoef(2) en Goedegebuure. 10 10 0 0 20 50- 2 10 6 2 2 14 26- 10 9 603 12 12- 15 11 5 1 5 11 19-21 11 3 3 5 9 15-29 11 209 4 15-35 10 02 8 2 7-42 Het toernooi wordt beurtelings georganiseerd door damclub "de Eendracht" uit Tholen, de dam vereniging "Zierikzee" uit Zierik- zee en D.S.V.F. uit St. Philips land, dat nu de organisatie in handen had. Met 44 dammers uit St. Philipsland, Tholen, Zierikzee, B. op Zoom en 's Gravenpolder was het een goed bezet toernooi. Burgemeester T.A. Vogel van Sint Philipsland, verrichtte de ope ning. Hij sprak zijn verwondering uit over het feit dat er geen dames meespeelden. Ook vond hij het woord sneldammen tegenstrijdig. Hij meende dat dammen geasso cieerd moet worden met rust 'Snel' daarentegen met vlug of druk. Hij had evenwel begrepen dat het woord 'snel' op de duur van de partij sloeg, die 20 minuten bedraagt. Na iedereen een sport ieve en geslaagde damdag te heb ben toegewenst, verrichtte dhr. Vogel de openingsset en hiermee ontbrandde de strijd. De 29 senioren die in de voorron den in 4 poules waren ingedeeld streden 's morgens om 10 finale plaatsen. Naast deze finale wer den de overgebleven senioren in gedeeld in 2 verkiezerspoule's. De 15 jeugddammers werden in twee groepen ingedeeld waarvan de dammers elkaar per groep twee keer ontmoetten, 's Middags be gon de finaleronde met een sterke vertegenwoordiging uit Tholen. Hierbij waren zelfs nog enige jeugdleden die dispensatie kregen om bij de senioren uit te komen. Al snel werd het een strijd tussen, de drie dammers A. Kousemaker, H. Bongaars en H. Gunter die alle drie zowel tijdens de voorronden als tijdens de finale geen enkele 3-1 (Amigos-Gavok: (19-17,13-15,15-8, 15-11) In een ware slijtageslag van twee uur is Amigos er zaterdag in geslaagd, de winst, na een boeiende en goed ge speelde wedstrijd, in Tholen te hou den. Terwijl de zaalvoetballers al met hun warming-up begonnen waren, floot scheidsrechter de Weerd voor de laatste maal en kon de Thoolse ploeg juichend onder de douche. De Bra banders echter, waren zo teleurgesteld over het verlies, dat de toch niet slecht fluitende arbiter nog enig verbaal ge weld moest ondergaan, omdat, naar inzien van Gavok, de laatste punt van de wedstrijd ten onrechte aan Amigos was toegekend. Inderdaad een twijfel geval, maar in hun verontwaardiging gingen de spelers uit Oud-Gastel toch wel wat te ver met hun bewering dat daardoor de wedstrijd voor hen verlo ren was gegaan. Amigos was aanvallend de betere ploeg, maar Gavok had een sterk blok en een bijzonder goede achterveldver dediging, waardoor lange ralleys ont stonden die de wedstrijd het bekijken meer dan waard maakten: Het publiek werd, naarmate de wedstrijd duurde, dan ook steeds enthousiaster en steunde met hun aanmoedigingen de Tholenaren krachtdadig, wat vooral de laatste set, waarin Amigos een 8-2 achterstand moest goedmaken, de thuisspelende ploeg bevoordeelde. In de eerste set was het scoreverloop erg spannend. Keer op keer waren er servicewisselingen en beide verdedi gen haalden een dikke voldoende door steeds weer de bal spectaculair van de grond te duiken. Johan Everaers was zeer attent in de blokdekking en be haalde als aanvaller ook een ruime voldoende, en kan derhalve terugzien op een goede wedstrijd, hij maakte ook het genoegen met een bekeken bal de 19e punt in de eerste set te scoren, wat eindelijk de setwinst bracht na 35 mi nuten speeltijd. Ook de tweede set was spannend, maar nu trok Gavok met 15-13 aan het langste eind, ook nu was Amigos aan vallend, wel beter, maar gaf het sterke middenblok van de ploeg uit Oud- Gastel de doorslag, de Thoolse aan vallers zagen in deze fase van de wed strijd niet voldoende mogelijkheden om de netverdediging. te ontregelen, alleen Piet Bevelander kreeg over rechts voldoende kansen om regelma tig punten te maken, wat hij dan ook enthousiast deed. De aanval van Ga vok werd door aggressief blokkeren van Ron Steketee goed in bedwang gehouden. De derde set bleek, dat het gevarieerde aanvalsspel van Amigos onder leiding van spelverdeler Willem Valkier, Gavok conditioneel had ge sloopt, de middenman van de West- Brabanders kwam nu steeds te laat, waardoor de blokkering flinke gaten ging vertonen en de Thoolse aanval lers naar hartelust konden gaan sco ren, David Nieuwenhuis en Nico Klippel gaven het goede voorbeeld en deze set werd zonder moeilijkheden met 15-8 gewonnen. Het begin van de vierde set was duidelijk voor Gavok, pas toen Piet de Kunder met enkele gave passes de rust in de Thoolse ploeg had teruggebracht, werd de aanvan kelijk opgelopen achterstand in een voorsprong omgezet, en hoewel Ga vok nog wat dichterbij kroop en nog op 13-11 kwam, brak Frank Liefting uiteindelijk het Brabantse verzet door op het psychologisch goede moment twee maal ongenadig uit te halen en aldus de nog benodigde punten bin nen te halen, waardoor Amigos de verdiende winst behaalde. Zaterdag 30 maart spelen Amigos en Veronica hun laatste thuiswedstrijden in dit seizoen om 15.00 uur in Meul- vliet, Amigos tegen C S.S. uit Gilze- Rijen en Veronica tegen de Zebra's uit Oudenbosch. partij verloren. Doordat H. Gun ter enige partijen meer in remise beëindigde belandde hij op de 3e plaats in de eindrangschikking. Kousemaker en Bongaars hielden er tot het laatst de spanning in. Door met een gelijk puntenaantal te eindigen was een beslissings wedstrijd noodzakelijk. Deze ein digde ook in remise zodat het on derlinge resultaat in de finaleron de de doorslag moest geven. Hier hadden beide spelers echter de punten ook gedeeld. Het S.B.-sys- teem bracht echter uitkomst en met 2 punten meer werd A. Kou semaker kampioen van Noord- Zeeland. Uitslag senioren finale groep part. gew. rem verl ptn. 1. A. Kousemaker (Tholen 963 0 15 2. H. Bongaars (Tholen 9630 15 3. H. Gunter (Tholen) 9 4 5 0 13 4. C. Boot (Z.Zee) 9 3 4 2 10 5. J.A. van Akkeren (Tholen) 9243 8 6. J.M. Honig (Z. Zee) 9 2 4 3 8 7. J. v.d. Velde (Tholen) 9234 7 8. J. Moerland (Tholen) 922 5 6 9. R. Gunter (Tholen) 9 14 4 6 10. J. Joppe (St.Phil.) 9 10 8 2 Finalegroep 2 1E. Boogert ('sGr.pld.) 15 pnt. 2. A. Boogert (Tholen) 13 pnt. 3. J. Huigens (Z.Zee) 12 pnt. 4. J. de Wild (Z.Zee) 12 pnt. 5.L. Boogert ('sGr.pld.) 11 pnt. 6. B. Kegge (Tholen) 7 pnt. 7. J. de Rijke Jr. (Tholen) 7 pnt. 8. J. den Braber (St.Phil.) 7 pnt. 9. J. v.d. Velde (St.Phil.) 6 pnt. 10. J. Suurlant (St.Phil.) 0 pnt. Finalegroep 3 1. J. Noothoek (St. Phil.) 14 pnt. 2. S. Schot (Tholen) 13 pnt. 3. M. v.d. Wielen (Z.Zee) 11 pnt. 4. Arjan Verwijs (St. Phil.) 8 pnt. 5. A. van Alphen (B.o.Z.) 7 pnt. 6. L. v.d. Velde (St.Phil.) 7 pnt. 7. C. van 't Hof (St.Phil.) 6 pnt. 8. J. de Rijke Sr. (Tholen) 4 pnt. 9. S. van Tongeren (B.o.Z.) 2 pnt. Bij de pupillen was een opper machtige Martijn Schellinger duidelijk de sterkste. Hij stond maar één remise toe en won de rest van zijn partijen. Jaco van Gorsel speelde eveneens een pri ma toernooi en eindigde als twee de voor Francel Kousemaker. Eindstand pupillen 1. Martijn Schellinger (Tholen) 27 pnt. 2. Jaco van Gorsel (Tholen) 22 pnt. 3. Francel Kousemaker (Tholen) 20 pnt. 4. Erik van Gorsel (Tholen) 16 pnt. 5. Ronald Walpot (St. Phil.) 12 pnt. 6. Ronald van Gorsel (Tholen) 9 pnt. 7. Anton Hoek (St. Phil.) 6 pnt. 8. Izak Scherpenisse (St. Phil.) 0 pnt. De eerste decade (tien dagen) van maart kenmerkte zich door bij zonder somber en mistrijk weer. Vooral in de noordelijke helft van ons land, met 4 5 uren zon, het somberste entree van maart sinds 1946. De voorafgaande strenge vorstperiode heeft daar ook een aandeel in gehad, want het ijs bleef lang aanwezig in grote wa teroppervlaktes als het IJsselmeer. Kom je dan in een hogedrukge- bied te liggen met zeer vochtige lucht en vrijwel geen wind dan kan de gevormde mist nauwelijks verdwijnen. In deze eeuw is de afgelopen winter op de achtste plaats terecht gekomen juist achter die van 1979 die al in de cember begon maar minder nachten met strenge vorst ople verde. In de Bilt gaf de winter (december, januari en februari) totaal 58 vorstdagen, normaal 43, 22 ijsdagen, normaal 10, en - dat was de grootste afwijking - 16 nachten strenge vorst, normaal 3. Vooral februari was met 114 uren zon (normaal 75) zeer zonnig, zo dat de winter in zijn geheel ook kan worden geboekt als zijnde een koude, droge en zonnige winter. In De Bilt 215 uren zon, normaal 158 uren. Er waren 25 tegen nor maal 19 sneeuwdagen. Februari zag kans met plaatselijk 1 tot 4 mm neerslag de droogste te wor den vanaf het begin van de waar nemingen in de Bilt, dit vanaf 1849. Het landgemiddelde van de drie wintermaanden kwam op 110 tegen normaal 186 mm. Door de felle kou is het zeewater ook fiks gedaald in temperatuur. Na zach te winters wordt midden maart voor onze kust een watertempe ratuur van 5 a 6 graden gemeten, momenteel van 2 a 3 graden. Er is wel wat energie (met name zon) voor nodig om het water weer van dit bijna ijskoude niveau te doen verwijderen. Hogedruk is niet al leen in deze winter maar tot heden ook in maart zeer actief en dat geeft vrij veel koude nachten. Dit alles heeft tot gevolg dat het voorjaar wat aan de late kant op gang komt. ■V De aspiranten hadden een goede winnaar in Peter van Dijke. De 11-jarige Marnix Kousemaker le verde ook een goede prestatie door ruim voor Ike Verwijs op de tweede plaats te eindigen. Eindstand aspiranten 1. Peter van Dijke (Tholer 21 pnt. 2. Marnix Kousemaker (Tholen) 19 pnt. 3. Ike Verwijs (D.S.V.F.) 14 pnt. 4. Gerben v.d. Velde (D.S.V.F.) 13 pnt. 5. Auke Quist (D.S.V.F.) 11 pnt. 6. Jaap v.d. Kleyn (Tholen) 5 pnt! 7. Stanny v.d. Velde (D.S.V.F.) 1 pnt. Voorzitter J. Noorthoek reikte de prijzen uit en sprak een dank woord aan allen die bijdroegen tot het slagen van het toernooi. Met name wedstrijdleider R. Tichem en dhr. L. v.d. Velde werden voor hun inspanningen lof toege zwaaid. De finale van het kampioenschap Sneldammen Noord-Zeeland, zaterdagmiddag in de Wimpel te St. Philipsland. Aan het hord de Tholenaren Andre Kousemaker en H. Bomgaars, gadegeslagen door vele belangstellenden. Kousemaker zegevierde. Voorzitter C. van den Berge uit Tholen van de gemeentelijke commissie sport ontvouwde woensdagavond die plannen in het gemeentehuis te St. Maar tensdijk. Bij de huldiging van wielrenster Heieen Hage wegens haar successen in de Ronde van Frankrijk, had wethouder P. van Schetsen een balletje opgegooid De heer M.P. de Bruin neemt morgenmiddag in de Statenzaal te Middelburg afscheid als hoofd Zeeuws Documentatiecentrum van de Zeeuwse Bibliotheek. Hij maakt gebruik van de mogelijk heid om vervroegd uit te treden. en sportambtenaar P. v.d. Vlies had de mogelijkheden eens op een rijtje gezet. Middelburg, Goes, Oostburg en Zierikzee kennen al langer sportprijzen en als het aan de commissie sport ligt, begint Tholen er dit jaar mee. Verenigingen kunnen hun kam pioenen van 1985 aanmelden bij de commissie sport, die advies uitbrengt aan b en w voor de ui treiking van twee trofeëen: één vdïar de beste individuele sport prestatie en één voor de beste ploeg. Smerdiek 1 maakt een kans, Vosmeer I en II en WHS II en III om bij het voetballen te blijven. Of krijgt de Thoolse Elfsteden- ploeg de prijs? En bij de indivi duen? De dammers, tennissers, wielrenners, schutters, korf- en volleyballers doen natuurlijk ook mee. De commissie wil een eenvoudige opzet, zonder ingewikkelde selec tieprocedures, kortom: een grote mate van vrijheid. J.P. Smulders uit Oud-Vossemeer en Th.W. Moerland uit St. Maar tensdijk waren het met de ziens wijze van de voorzitter eens. Al leen het woord 'kampioen' sprak Smulders niet zo aan. "Dat is een te gedragen woord. Je kunt een grote prestatie leveren, zonder kampioen te worden. Waarom moetje dat persé zijn om voor de prijs in aanmerking te komen?" Van der Vlies meende, dat ie mand die vierde wordt bij de Ne derlandse kampioenschappen even goed in aanmerking moet komen. Moerland wees erop, dat je bijvoorbeeld een kampioen in de 2e klas KNVB en de 4e klas onderafdeling tegen elkaar moet afwegen. "Iedere kampioen is een prestatie op zijn eigen niveau." Van der Vlies merkte op, dat alle kampioenen op de huldigings avond uitgenodigd worden en iedereen krijgt dan een vaantje of iets dergelijks. Moerland meende, dat het woord 'kampioen' ver wachtingen kan wekken. "Is dat woord niet te zwaar? Sportpresta tie lijkt me beter." B en W staan al positief tegenover het plan, liet Van der Vlies weten en de voorzitter zei heel enthou siast te zijn. "Sport wordt sociaal- economisch steeds belangrijker en de politiek gaat zich in positieve zin ook steeds meer met sport be moeien", aldus Van den Berge. De commissie had dhr. A. Door- enbos, stafmedewerker sportont wikkeling van de Zeeuwse Sport raad uitgenodigd om informatie te geven over schoolsport en ge handicaptensport. Wat de school sport aanging, wees hij op het grote verloop bij kinderen, zowel tussen sportverenigingen onder ling, als helemaal uit de sport. Via een schoolsportproject zouden kinderen op meer verantwoorde wijze hun sport kunnen kiezen. Na een kennismakingsmiddag zouden de kinderen vijf trainin gen moeten kunnen bijwonen. Gemeentebestuur, sportverenin- gen en onderwijs dienen de han den daarbij ineen te slaan. De ze ven kernen op Tholen vormen een belemmering om in alle gevallen de schoolsport bij de kinderen te brengen, maar in Borssele wordt het ook geprobeerd. Bij de gehandicaptensport is dat nog moeilijker, want bijvoorbeeld visueel "gehandicapten uit heel Zeeland sporten centraal in Krui ningen. Er komt echter een rege ling voor vervoer. Tholen is de enige Zeeuwse regio zonder sport voor geestelijk gehandicapten. De Zeeuwse Sportraad is bereid dat samen met de oudervereniging Philadelphia en het toekomstige boerderijproject te begeleiden. De gehandicaptensport heeft nog een enorme achterstand, maar in Zeeland is er toch een flinke groei. Dankzij de collecte sport gehan dicapten, die in april weer gehou den wordt, kunnen er voorzienin gen getroffen worden. Voorzitter Van den Berge dankte Doorenboos voor zijn helder, deskundig en warm betoog, waarover de commissie nog vra gen stelde. Het nieuwe lid J. Rijsdijk uit Tholen, waarmee de commissie op volle sterkte kwam, woonde zijn eerste vergadering bij. J.L. van der Linden uit St. Maartens dijk was wegens werkzaamheden verhinderd. Op de publieke tri bune luisterden alleen de raadsle den J. v.d. Heuvel en I.C. Moer land mee. De zon stond laag, terwijl de ho ger oplopende weg met de bocht toch al een hele moeilijke situatie is op de kruising Poortvlietse- dijk/Koningsweg. Er zijn daar al meer ongelukken gebeurd. De P. wilde vanaf Poortvliet link saf de Koningsweg inslaan en had nog een uit Scherpenisse komen de auto laten passeren. "Ik kwam door de bocht en keek goed, maar op het fietspad zag ik niets aan komen", zei De P. Volgens het proces-verbaal dacht het meisje, dat de automobilist wel zou stoppen, zodat ze door reed. "Ze mocht dan toch geen voorrang nemen", vond De P., maar de kantonrechter was het daarmee niet eens. De P. had het meisje in het zie kenhuis opgezocht en had ook la ter nog telefonisch contact,waar uit bleek, dat ze via revalidatie opnieuw moet leren lopen. Officier van justitie mr. Nijmeijer sprak van een ellendige tijd' voor het meisje. "U had de fietser moeten zien door veel zorgvuldi ger te zijn bij het linksaf slaan. Door de gevolgen is 't een ernstige verkeersfout", aldus de officier, die 350 gulden boete en vier maanden voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid eiste met een proeftijd van twee jaar. Kantonrechter mr. W.F. van So- linge zei naar zijn kennis van de wet, ervaring en billijkheid een oordeel te vellen. "De gevolgen worden meegeteld en die zijn ernstig, maar hoewel u niet goed hebt opgelet, hebt u aan de andere kant voorzichtig gereden door een tegemoet komende auto te laten passeren. Ik laat het bij 400 gulden boete", aldus de kantonrechter, die de stok-achter-de-deur van vier maanden niet-rijden liet val len. K.L.K. uit Nieuw-Vossemeer kreeg 475 gulden boete omdat hij met een wrak op de Slaakdam bij St. Philipsland reed. De politie had de 'auto' 20 juli dan ook van de weg gehaald. De officier uitte zijn verbazing en afkeuring over het verroeste, verteerde 'lelijke eendje'. "Ik heb veel gezien, maar dit slaat alles. De auto was zo rot, dat het voertuig een groot gevaar op de weg vormde." De officier eiste voor de hele slechte banden 130 gulden boete, voor de door geroeste motorbalken 200 gulden, de ondeugdelijke rem 170 en de defecte stuurinrichting 75 gulden boete, totaal 475 gulden. De kan tonrechter nam dat bedrag over en K. was 't ermee eens. "Ik vind 't zelf ook schandalig", zei de Nieuw-Vossemeerder, toen hij de foto's van de politie onder ogen kreeg. K.A.M. uit Roosendaal had op 27 december 1983 op de Kaay in Tholen 10-20 hn achteruit gere den, terwijl hij geen rijbewijs had. Inmiddels heeft hij het rose papier wel, terwijl hij destijds als militair in het Midden Oosten ook rijer varing had. 't Zat hem dwars, dat hij zich toch voor het kantonge recht moest verantwoorden. "Mijn broer zat erbij in de auto en ik wilde alleen achteruit rijden om mijn moeder, die moeilijk ter been was, tegemoet te rijden. Het is wel tegen de wet, maar ik had rij-ervaring en die feeling wilde ik behouden." De officier was er niet erg gevoelig voor. "Iedereen moet een rijbe wijs hebben, zodat u moet wach ten totdat u het papiertje hebt. Dat moeten we allemaal", aldus mr. Nijmeijer, die 150 gulden boete eiste. De kantonrechter vond dat be hoorlijk onder de maat omdat het eigenlijk ruim 200 gulden zou moeten zijn. "Of je nu 30 m achteruit rijdt of 300 km vooruit zonder rijbewijs, dat doet er niet toe. De ramp zou niet te overzien zijn geweest, als er wat was ge beurd, want zonder rijbewijs ben je niet verzekerd", aldus de kan tonrechter, die toch accoord ging met de 150 gulden. M. was er niet over te spreken. "Ik studeer nog en ben zelfstandig gaan wonen, wat veel kost. Van een uitkering van 707 gulden moet ik mijn huur e.d. betalen. Dat kan bijna niemand zich voor stellen. Ik wil nog bepaalde din gen in het huis aanschaffen en dat is primair", aldus M. Ook R.L.A.G. uit Oud-Vossemeer kon zijn rijbewijs 10 april niet to nen, toen hij door de politie aan gehouden werd. Hij was 't sinds september 1983 kwijt, evenals zijn paspoort. Het rijbewijs bleek ook verouderd te zijn. "Vervanging kostte 150 guiden en dat had ik echt niet. Later bleek het rijbewijs maar een tientje te kosten." Hij moest z'n rijbewijs aan de politie tonen, maar toen bleek het pro- ces-verbaal kwijt te zijn. Volgens de politie zou 't met een symbo lisch bedrag aflopen, maar G. kreeg een girokaart van 175 gul den thuis. Later zou hij een nieu we kaart van maar 35 gulden ont vangen moeten hebben. De offi cier hield 't op 35 gulden, wat de kantonrechter goed vond. P.N. was uit Dordrecht gekomen om vrijdagmiddag de automobi liste, die hij 8 mei op het kruispunt Langeweg/Veilingweg te St. An-\ naland geen voorrang had gege ven, eens 'verstandig toe te spre ken'. "Mevrouw reed hard door, ze remde niet. Als ze tegen een vrachtwagen gereden was, waren de gevolgen veel erger geweest." Voor N. was 't de eerste aanrijding in twintig jaar. "U keek meer naar het adres waar u moest zijn, dan naar de weg", zei de kantonrech ter. Licht gekneusde ribben waren de gevolgen voor de automobilis te, terwijl N. er ook niet zonder pijnlijke gevolgen afkwam. De officier eiste 150 gulden boete en de rechter achtte dat niet veel ge zien het risico, want een parkeer boete - waarbij geen gevaar be staat voor derden - is 60 gulden. Toch liet hij 't daarbij. A.C. van S. uit Tholen kreeg het normale tarief van 130 gulden voor het ontbreken van kente kenbewijs deel III op zijn voor ruit. Hij zei wel betaald te hebben, maar om een of andere reden was het bedrag teruggestort en daar had hij verder niet op gereageerd. Van S. erkende nalatig te zijn ge weest, maar de auto reed bijna nooit en was die zaterdag toevallig in de Zoekweg. Maandag had hij alles in orde gemaakt, maar toen kwam er later toch nog een boete en daar had de politie niets van gezegd. Officier en kantonrechter hielden 't toch op 130 gulden. "Ik meet met één maat", aldus mr. Van Solinge. P.J.N. uit St. Annaland had op 22 juli in de Krabbenkreek binnen de 30 in plaats van buiten de 500 m uit de dijk zagers gespit. "Ik wist 't dat het niet mocht, maar buiten de 500 m zaten geen za gers." N. zou de schikking van 65 gulden wel betaald hebben, maar de girokaart had hij nooit gezien. Officier en kantonrechter hand haafden die 65 gulden. L.A.C.S. uit België kwam vroeger regelmatig op Tholen en toen stond er aan de.Gatweg geen bord dat daar parkeren verboden was. Op 12 juni 1983 was dat wel het geval, maar toen had hij 't niet gezien. "Ik vind het spijtig. In België heb ik nog geen enkele overtreding begaan, maar wit is wit", aldus S., die bereid was te boeten. De officier eiste 60 gulden boete, maar de kantonrechter sprak van een bij?onder geval. "Niet ieder een komt uit België om voor het kantongerecht zijn standpunt toe te lichten", zei mr. Van Solinge, die de buurman schuldig ver klaarde zonder toepassing van straf. "Dank U", zei S., die de kantonrechter en de officier een hand gaf: H.B. v.d. S. uit Poortvliet werd vrij gesproken omdat de politie in het proces-verbaal het woord 'niet' was vergeten. Op 1 maart was v.d.S. om 20.26 uur aangehouden omdat zijn rechter koplamp het niet deed. "Ik wist het niet, maar 't was vies weer en toen ik de mod der er met m'n mouw vanaf haal de, deed het licht het weer. Een paar dagen tevoren was de auto nog in de garage geweest. De po litie zei toen: 25 gulden en weg wezen. Mijn antwoord was: waar zijn we nu mee bezig? Als je 't zo goed weet, maak je maar proces verbaal op." De officier maakte zich boos, dat v.d. S. suggereerde, dat de politie zonder bon 25 gulden wilde aan nemen. "Ik accepteer niet, dat de politie dergelijke koehandel zal plegen", aldus mr. Nijmeijer, die 75 gulden eiste, terwijl v.d. S. 't met 50 gulden had kunnen af doen. "Ik kon zonder meer doorrijden", zei de verdachte. "Wanneer de lamp stuk was geweest, had die ter plaatse gemaakt moeten worden. Hij is niet vervangen en dezelfde lamp zit er nog steeds in." De kantonrechter kwam tot een onverwachte uitspraak. Op het briefje dat de politie ter plaatse had geschreven stond rechter koplamp defect, maar op het later uitgetypte proces-verbaal was in de zin 'de rechter koplamp straal de' het woord 'niet' vergeten, zo dat de kantonrechter op grond ,van dit gegeven niet anders dan vrijspraak kon geven. J.C.M. uit Bergen op Zoom kreeg 65 gulden boete omdat zijn linker koplamp op 21 januari bij Tholen defect was. Hij zei z,n girokaart niet gezien te hebben en daarom hielden officier en kantonrechter 't bij 65 gulden. Rijden met een opgevoerde bromfiets kan 150 en 100 gulden boete kosten, zo bleek vrijdag voor het Thoolse kantongerecht nog uit twee zaken tegen minder jarigen. Veiling Sint Annaland dinsdag 26 maart. Uien maat 40 op klasse 2 nl. 18.70 - 20.50. Aanvoer 140 ton.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 15