Samen-zeker-zijn Zaadtelers willen 5000 gulden van de gemeente daarom eerst complete uitverkoop Hoekman v met grote korting halve prijs halve prijs halve prijs halve prijs En nog veel meer aanbiedingen Kom langs Klein's 1 Kleding Hoekman-Yerseke S Directie Vrederust Nieuwe voorzitter SGP studievereniging 'Calvijn' Belijdenisgeschenk 60 n. 14 EENDRACHTBODE Donderdag 28 maart 1985 Vele eilandbewoners komen steeds naar het Mosseldorp en #1 brengen dan ook een bezoek aan onze zaak. Zij ontdekten dat wij kwaliteit en service erg belangrijk vinden. Wij willen ook U graag van dienst zijn. Wij bieden U ruime kollekties herenkleding o.a. kostuums kolberts pantalons vrijetijdskleding Tot ziens in Yerseke Catootje en Jeroen hebben een luchtige kijk op het samen-zijn. Samen-zijn in het dagelijkse leven is samen zorgen voor elkaar. Lief en leed delen. Nadenken over hoe de ander verder moet, als u er niet meer bent, hoort daar natuurlijk ook bij. U wilt zekerheid. Een levensverzekering komt dan al gauw ter sprakeOf niet? Informeert u toch eens naar de Twee P*us Polis. Een betaalbare levens verzekering voor ieder die verantwoordelijk heid voelt voor de ander. Voor één premie, samen verzekerd. Omdat een overlijden (vaak veel) meer kost dan de begrafenis of crematie alleen. 1Weeplus Polis Catootje en Jeroen denken nog niet aan zekerheid? En u...? Bel ons maar even. J.w. VAIM DUKE Voortzetting proefveld onkruidbestrijding belangrijk r Binnen enkele weken moet de studieclub voor groente- en bloemzaadteelt Eiland Tholen 16.250 gulden bij elkaar hebben om het proefveld voor onkruidbestrijding op bloemzaden te kunnen voortzetten. Het bedrijfsleven zorgde al voor 4500 gulden en ZLM-kringvoorzitter M.C.J. Kosten verraste de zaadtelers volkomen met een bijdrage van 2000 gulden. De studieclub heeft de gemeente om een bijdrage van 5000 gulden uit het werkgelegenheidsfonds gevraagd. Permanent proefveld Voortrekkersfunctie Goede kleur en frisse geur Vader Cats Honderdste lid Grote verandering bij Naaicentrum Van Vliet b.v. Nu Singer naai- en breimachines Naaimachines Alle stoffen, ook de nieuwe zomerstoffen, Alle ceintuurs Alle sjaals Alle sieraden BERGEN OP ZOOM Zuivelstraat 1 Tel. 01640-36617 Dhr. J.W. Duvekot uit Scherpenisse is tijdens de jaarvergadering van SGP studievereniging Calvijn gekozen tot nieuwe voorzitter. Hij volgt dhr. A.B. Goedhart op, die zich na een periode van negen jaar uit het bestuur terugtrekt. Onfeilbaar Sliedrecht Yerseke CU a> cu Boekhandel voor een mooi 9 Psalmbijbels met of zonder zilveren of gouden slotje rn diverse uitvoeringen en prijzen Dagboeken van verschillende predikanten 0 Bijbelverklaringen en Statenbijbels Goede en verantwoorde leeslektuur Breng vrijblijvend een bezoek aan onze winkel waar u van harte welkom bent! Boekhandel Wijngaardstraat 10, Yerseke, tel. 01 131-2907 Vrijdagavond koopavond. Al meer dan 30 jaar een begrip op boekengebied. N C aj _cu O) c/> 00 IS a> Q_ a> E a> o cu ommel Topkwaliteit en maximaal loopgenot door de oorspronkelijke handwerk maakwijze êrfjoenmafeers sinös 1823 WAT PDEM WE, IUE SAMEKJWJOWEKU Cf= <BAAN) U7E TKOULüEK) *CANJ ME NJIET «SCHELEN), ALS <^E1 mm? vak) me -Houdt. Assurantiekantoor Burgemeet 25 Poortvliet Tel. 01662-2509 Voorzitter L. Hage zei woensdag avond tijdens de druk bezochte jaarvergadering in de Wellevaete te St. Annaland, dat hij positieve medewerking van het gemeente bestuur verwachtte. "Het zou onverteerbaar zijn om de proeven een jaar over te slaan. Alles is rond, behalve de financiën." Het eerste proefveld van 5000 m2 aan de Withoekseweg te St. An naland is vorig jaar een succes ge worden, zei secretaris D.L. Kop- penhol. Doel is, de toelating van sproeimiddelen om een juiste on kruidbestrijding op bloemzaden te kunnen toepassen. Er waren 13 gewassen en dat wordt met 5 uit gebreid tot 18. "Voortzetting van dit proefveld staat bovenaan ons verlanglijstje, zei Koppenhol. "De zijden draad wordt al dikker, maar 't hangt nog steeds. Dit proefveld voor onkruidbestrijding zien we als een begin van een permanent proefveld met allerlei teelten, waarbij een proeftuinchef alle mogelijke voorlichting aan belanghebbenden kan geven." Voorzitter Hage zag dat pas in de verdere toekomst gebeuren, maar de belangstelling achtte hij zeker aanwezig. Ook bij zijn pogingen om landelijk subsidies los te krij- gen(Kabo en PAGV) had hij een positieve opstelling ontmoet, doch nog geen geld los gekregen. De zaadtelers doen via zelfwerk zaamheid veel op het proefveld, terwijl de gepensioneerde voor lichter dhr. Van Staalduinen ook wil meewerken. Van zaadfirma's en bestrijdingsmiddelenfabrikan ten wordt nog meer financiële steun verwacht dan de 4500 gul den. ZLM-kringvoorzitter Kosten had veel waardering voor de studie club. "U bent altijd al ingespron gen op nieuwe ontwikkelingen en St. Annaland heeft hierbij een voortrekkersfunctie vervuld. Dhr. Schik geeft nu 1 dag voorlichting, maar dat is te weinig. Verbreding van de vakkennis is nodig om met zaadteelt op kleine bedrijven een goede boterham te kunnen ver dienen. We hopen dat in de toe komst de vruchten van deze proe ven geplukt mogen worden", al dus Kosten. Voorzitter Hage noemde de 2000 gulden een prachtige bijdrage en een volkomen verrassing. De Wellevaete was zeker ook zo vol door de bijzondere gast van deze jaarvergadering, president directeur S.J. Sluis van Royal Sluis uit Enkhuizen. Hij heeft een vestiging in de voormalige veiling te Stavenisse, maar als leider van een internationaal werkend fami liebedrijf is hij vaker in het bui- tenland(China zelfs) dan op Tho len. 't Was zijn eerste bezoek. Sluis legde in zijn toespraak de nadruk op de kwaliteit van de bloemzaden: raszuiverheid, ge zondheid, goede kleur en frisse geur. De zaden moeten niet te muf zijn. "Als aan die voorwaarden voldaan wordt, moet een renda bele zaadteelt in de toekomst mo gelijk blijven", meende Sluis. In gaande op vragen zei hij, geen spectaculaire groei meer te ver wachten. "Gezien de brede erva ring en de export verwacht ik een stabiele toekomst tot een lichte stijging. Als het vakmanschap verder verdiept kan worden door verbetering van de kwaliteit, zie ik een goede toekomst. De positie van Nederland is op de wereld markt flink versterkt. Onze repu tatie is gegroeid: we zijn een voorloper op het gebied van vere deling. Frankrijk en Duitsland zijn teruggelopen. De groei in de afgelopen jaren schrijf ik dan ook toe aan een marktverschuiving en een lichte stijging van de vraag in de olielanden." Zaadteelt onder glas(sla en F1 hybryden) is mogelijk, maar vraagt zeer sterke begeleiding. Daarom is het nog vlakbij huis- (Enkhuizen) in West-Friesland gehouden. Betaling van de zaden naar kwaliteit zou voor de hand liggen en voor de kiemkracht zou dat ook een stimulans zijn, maar volgens Sluis is het moeilijk daar voor de juiste sleutels vast te stel len. Zijn produktiechef Van Die pen vulde aan, dat dit systeem door de telers afgewezen is. Als er een premie voor betere kwaliteit is, bestaat er ook een strafkorting voor mindere kiemkracht. "Je moet twee kanten accepteren." Van Diepen zei verder, dat zoet water voor de Thoolse zaadtelers voordelen zou opleveren: hogere opbrengsten en een betere teelt- beheersing. De president-directeur van Royal Sluis wenste de telers erg veel succes. "Wij doen ons best dat te ondersteunen. Vader Cats zei: de bloem vergaat, maar 't is om ,t zaad. Ik hoop dat er op Tholen veel bloemen vergaan", aldus Sluis, die nog een fles spiritualiën meekreeg van voorzitter Hage. "Wij zijn altijd te porren voor een financieel staartje van uw komst", zei Hage, doelend op het proef veld. Van de zaadteeltbedrijven zit 63% in het Zuidwesten, samen goed voor 52% van de totale opper vlakte. Vorig jaar was wel moei-. lijk(zelfs met blote handen moest er geoogst worden), maar afgezien van enkele teleurstellingen waren de resultaten redelijk tot goed. "'Door onderzoek, voorlichting en proeven moeten we tegenvallers zien te voorkomen", aldus voor zitter Hage. Secretaris Koppenhol achtte het streven naar een fulltime voor lichter van groot belang om gede gen kennis over zaadteelt te krij gen, ook de kinderen van de hui dige telers. De excursies en voor lichtingsbijeenkomsten van de studieclub stonden sterk in de be langstelling. In 1983 werd met 17 leden be gonnen, in december 1984 waren Ah>: 4$ vliet er 60 en nu al 95. De secretaris verwachtte binnenkort het hon derdste lid. Het voorlopige bestuur(L. Hage, D.L. Koppenhol, W.A. Boogaard, A.C. Wessels, J.A. Fase, P. Paape) werd definitief gekozen en J. Goedegebuure Pzn. kwam er als tweede secretaris bij gezien de toenemende werkzaamheden. Op Koppenhol na(Poortvliet) ko men de bestuursleden uit St. An naland en P. Heneweer deed de suggestie, voortaan ook bestuur sleden uit andere plaatsen te kie zen gezien de groei van de ver eniging. Paape wilde nu al terug treden voor een jongere uit bij voorbeeld Stavenisse, maar zo snel hoefde 't voor Heneweer ook niet. "We zijn een studieclub in op bouw", zei de voorzitter. Het be stuur had die spreiding al bespro ken en in januari 1987 komt de eerste vernieuwingskans. Om de twee jaar treden er bestuursleden af en maximaal kan men twee pe rioden van vier jaar herkozen worden. Die bestuursvernieuwing komt er dus aan, zei voorzitter Hage, die voor het aanstaande seizoen op een mooie kleuren pracht hoopte. De directie van het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust te Halsteren is per 1 april voltallig met de in diensttreding van psychiater J. Lucieer als directeur-patiënten zorg. Drs. A.M.M. Nagtzaam is directeur beheerszaken. Zij ne men de plaats in van dr. J.O. van Rossum en zr. K. C. Filius die met' pensioen zijn gegaan. RPF en GPV niet in voetsporen Calvijn Naar aanleiding van de brochure 'Punten van overeenstemming en verschil tussen SGP, GPV en RPF', kwamen de visies van RPF, GPV en SGP op de taak van de overheid ter sprake. De SGP stelt op grond van art. 36 van de Ned. Geloofsbelijdenis dat feitelijk de gehele samenleving ingericht moet worden naar Gods Woord. RPF en GPV delen wat hun grondslag en program betreft dit standpunt niet. Ze treden daarbij niet in de voetsporen van Calvijn, aldus de SGP. Secretaris G. Roeland ging dieper op de brochure in, zonder ook maar enige behoefte te hebben aan polarisatie. Hij wees erop dat in de desbetreffende partij-uitga ve aandacht wordt geschonken aan de grondslag, de politieke programma's en het geestelijk kli maat van de drie partijen. Met name het verschil in geestelijk klimaat tussen RPF en GPV enerzijds en SGP anderzijds komt erin tot uitdrukking. De leden van de SGP zijn vrijwel allen afkomstig uit kerken van gereformeerde signatuur, uit ker ken waar in de prediking de noodzaak van bekering een grote plaats inneemt. GPV en RPF re- cruteren landelijk gezien hun le den onder andere uit Vrijgemaakt Gereformeerde kring, Pinkster- groepen etc. Roeland waarschuwde ervoor als SGP niet te gaan denken onfeil baar te zijn en vlekkeloos in han delwijze en optreden. 'Dit neemt echter niet weg dat de SGP toch, ondanks fouten en gebreken, principiëel bezien, de enige partij is die aller stem waard moet wor den geacht'. Voorzitter Goedhart opende de jaarvergadering met het zingen van psalm 73:14 en ging daarna voor in gebed. Als schriftlezing koos hij Daniël 5:17-30, waarop hij dieper inging. In zijn wel komstwoord heette hij iedereen welkom, met name wethouder L. Walpot en de raadsleden L. den Engelsman en K.A. Heijboer. De secretaris meldde hierna en kele bestuurswijzigingen. P.C. Kleppe trad af en werd opgevolgd door M. Neele. C. den Braber werd le penningmeester in de plaats van H. Quist. M. Neele werd 2e penningmeester. De he ren L. v.d. Doel en H. Verhelst werden gekozen als bestuursle den. Ds. P. Van Bergen Bravenboer sloot de vergadering met het zin gen van psalm 85:3 en het lezen van 2 Kron. 20:1-13. Daar treft U de nieuwe voorjaarscollectie voor moeder en dochter. U vindt bij ons de.beste merken zoals Basler, Ara, Fink en Burberrys. Bezoek onze nieuwe zaak voor kwali- teitskleding in Uw eigen stijl. Hartelijk welkom. Sliedrecht Kerkbuurt 29 Tel. 01840-12358 Donderdag Koopavond, voor 't hele gezin. Yerseke Kerkplein 8 Tel. 01131-2882 Vrijdag Koopavond, voor moeder en dochter, beide zaken zijn op maandag gesloten. O) 3 O HOFLEVERANCIER UW VOETAFDRUK IN ONZE SCHOENEN Kerkplein 10 Yerseke 01131-1565 di-vr 8.00-1 8.00 uur zaterd. 8.00-1 7.00 uur vrijdag koopavond

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 14