DMCGCE^U UMOWfl Voorbereiding 500 jaar Smalstad al feest Inbrekers stelen 2 auto's en tapijten SGP: vuilnisdienst bij gemeente Tholen houden Opening School met de Bijbel Poortvliet POTTER Achterland 01 BOUMAN POTTER 1 Uièn 23 et. 'HSV-MSS Vara boekt ledenwinst -J- Toch subsidie Vrouwendag Donderdag 7 maart 1985 41e jaargang no. 17 Geboorte Huwelijk DE EIGEN HOEDEN COLLECTIE IS WAARD OM GEZIEN TE WORDEN "Het is net als bij het maken van vakantieplannen, de voorbereiding is al een feest. We hadden op veel men sen gerekend, maar dit is fantastisch. Dit kunnen we als onze eerste feestavond beschouwen". Voorzitter T.C. Benou van het comité 500 jaar Smalstad was maandagavond bijzonder ingenomen met de grote be langstelling voor de show van historische kleding in Haestinge. Wanneer de kijkers aan de hand van de patronen allemaal aan de slag gaan, kan het in de feestperiode van 14 tot en met 29 juni een fleurig gezicht worden in St. Maartensdijk. Wijn 'P Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvlie t Eerste auto bleef in modder steken Nog onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag voor meer dan 10.000 gulden gestolen bij woninginrichting H.A. van Houte in St. Maartensdijk. Toen hun in Zundert gestolen auto m de modder bleef steken, stalen ze bij garage W.A. Bijl een andere auto van 13.000 gulden. Benoemingsbeleid gemeente, bedrijfsverzamelgebouw, onderhoud graven De SGP-fractie in de Thoolse gemeenteraad wil zowel het ophalen van huisvuil als het onderhoud van de sportvelden in handen van gemeentewerken laten. Dat bleek vrijdag tijdens de jaarvergadering van de gemeentelijke kiesvereniging der SGP Tholen in het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente te Scherpenisse. Betere keukens hebben een beste naam: Miele. Graftekens Rode Kruis Verkiezingen DEZE WEEK THOOLSE VISHANDEL A.J. SCHOT EN ZN. B.V. VERSE SPROT A nn VERSE ROG WIJTING n nn DORPSWEG 11 SCHERPENISSE TELEFOON 01666-2639 Advertentie I.M. Een'drachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Thclen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar Losse nummers ƒ1, Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur W. Heijboer Achterland is nog heel iets anders dan achterlijk land. Toch heeft de betiteling wat negatiefs. Het is immers zeker niet het voorland, waarop vooral de aandacht is of wordt gevestigd. Dat niettemin Gedeputeerde Ventevogel dins dagavond in Oud-Vossemeer geen luchtkastelen voorhield die toch als zeepbellen uiteen spatten, kon door de aanwezigen - met beide benen op de grond - worden gewaardeerd. Toch bleek men een hartversterktje nodig te hebben. De provincie kan deze streek bij een mogelijk groeiende recreatie ve ontwikkeling niet helemaal links laten liggen. Zelfs een achterland wil zich nog als zoda nig staande houden. Anderzijds kan de SGP, die zich juist vrijdag nog uitsprak tegen een elk-weer- voorziening in zoverre gerust gaan slapen, dat ook de Provinciale overheid er niet aan denkt om van Tholen en St. Philipsland een toeristisch pretpark te gaan ma ken. Over de groeiende bloem zaadteelt op Tholen, een natuur lijke toeristische trekpleister, zei de Gedeputeerde geen woord. Of is de bollenstreek soms niet in trek? Gelukkig maar, dat men 't achter het schrijfbureau of bij een theoretische studie ook niet altijd in de hand heeft hoe het allemaal zal lopen. Daarom claimen wij voor het achterland een toene mende belangstelling voor het landschapsschoon, al is dat mis schien veel een dagtoeristisch ge beuren. De bloemzaden in bloei. Dat wordt hopelijk komende zo mer voor eigen mensen en voor toeristen een trekpleister die na tuurgenot van de bovenste plank oplevert. Laat men dan maar be leidsmatig uitspoken, wat goed dunkt, maar dat knipt men niet met een schaartje (G.H.). van uw kledingspeciaalzaak Nu nóg grotere keus in modellen, kleuren, stro en vilt. Advertentie I.M. Omroepvereniging Vara heeft op Tholen en St. Philipsland 509 le den dankzij een aanwinst van 64 op de promotiedag van Vara's Ster- rensjjow en 14 via andere wegen. Dat bleek maandagavond tijdens de jaarvergadering in Havenzicht te St. Annaland. Met de ledenlij sten waren er echter problemen, maar feit is, dat mevr. P.J. Robbe in november vanaf de oprichting 60 jaar Vara-lid is. Ze wil het be stuurslidmaatschap dan graag aan jongeren overgeven. Op 20 april kunnen de Thoolse en Fliplandse leden een rechtstreek se uitzending van het radiopro gramma 'In de Rooie Haan' mee maken. 's Avonds voert Nooy's volkstheater 'Had je me maar' op. Ook de grote manifestatie 's mid dags is al in het kader van het 60- jarig bestaan. Mede door een spoedvergadering van de FNV in Tholen kon voor zitter J. de Bres uit St. Maartens dijk slechts een beperkt gezel schap begroeten. Secretaris J. den Engelsman uit St. Annaland sprak over de 1 mei viering, samen met de FNV en de PvdA. De stickers en buttons daarvoor zijn nogal prijzig. Vorig jaar was er in St. Maartensdijk ook nauwelijks be langstelling, zodat voorzitter De Bres adviseerde de 1 mei viering nu ergens anders te organiseren. Penningmeester C. Quist uit Tho len sprak over een weinig bewo gen jaar. Het kasoverschot wordt 10 augustus aanqewend voor een stand op de braderie in St. Anna land, Als nieuw bestuurslid werd D,C, Kaashoek uit St. Maartens dijk algemeen aanvaard. Voorzitter Benou bracht naar vo ren, dat mei vorig jaar gemeen tearchivaris J.P.B. Zuurdeeg de gegevens aandroeg, waarna de eerste voorbereidingen werden getroffen. Hij vond het een beetje jammer dat de juiste datum van de verlening van stadsrechten niet bekend was, maar op 5 juni 1485 was dat toch het geval. Eleonora van Borssele, zuster van de meer bekende Frank, verleende de Smalstad die rechten. Ze was geen schoonheid en de erfenis liet ze na aan een achterkleinzoon. Konin gin Beatrix is op dit moment vrouwe van St. Maartensdijk. De voorzitter stelde vervolgens de comiteleden voor: mevr. T. Breu- re-de Wilde en de heren P. Grof- fen, R.v.d. Klugt, M. Steketee, D. Vermaas, J. de Waard en H. Bocxe uit St. Maartensdijk, F.A.P.M. Bakx en M.C.J. Kosten uit Tholen en mevr. A. Saris uit Stavenisse. Tussen de honderden toeschou wers was ook de producent van de wijn, die ter gelegenheid van het feest met een speciaal etiket wordt verkocht, de fransman Jean Clau de Grasset. Er bleek nog vol doende voorraad, want het comité verkocht maandagavond voor duizend gulden aan wijn. Tevoren ging er veel belangstelling uit naar de modeshow, waaraan door 75 mensen werd meegewerkt, met name van de bond van Platte landsvrouwen en de muziekver eniging Euterpe. Ook inwoners van Stavenisse, Oud-Vossemeer en Scherpenisse verleenden hun medewerking. De kleding kan aan de hand van patronen zelf gemaakt worden, maar ook de mogelijkheden van huren is aanwezig. Voor de gehele feestperiode kost dat zeventig gulden. Verder waren er voor beelden voor erepoorten, gevel-, straat- en wijkversieringen. Dankzij de grote opkomst hadden de organisatoren eer van hun werk. De promotie-avond werd maandag een groot succes en gaf het comité nog meer moed op een geslaagde viering 500 jaar Smal stad. ,WON ING IN RICHTING Jtl Advertentie I.M. De diefstal moet tussen kwart voor twee en twintig over vijf 's morgens gebeurd zijn. Mevr. N.N. Vroegop-Kloet uit de Oudestraat ontdekte dinsdagochtend rond acht uur, toen ze via het achterpad naar de Westvest liep, enkele kleedjes. Dat trok de aandacht en toen ze aan de achterkant van de toonzaal van H.A. van Houte een kapotte ruit zag, was het zeker dat er ingebroken was. De winkel staat aan de markt, maar via een braakliggend terrein aan de Westvest, vlakbij de kleu terschool de Kubus, werd het pand aan de achterkant binnen gedrongen. Een ruit naast de nooduitgang werd uit het kozijn gehaald. Gestolen zijn een tinnen theepot, melkkan, suikerpot, le pelbeker, een comfoor, zes lepels en een blad, alles van tin. Verder acht Pakistan tapijtjes, vijftien Oosterse kleedjes Orient Karachi, zes onderleg perzen, een onbe kend aantal lakensets en dekbe dovertrekken, 24 lakensets 1 per- soons, vijftig dekbedovertrekken inclusief slopen met een totale in- koopwaarde van 10.200 gulden. De Opel Rekord, gestolen van een vertegenwoordiger in Zundert, stond op het terreintje naast de Westvest wel verdekt opgesteld, maar de bodem was zacht. Daar hadden de dieven geen rekening mee gehouden, want ook met planken en kleden kwam de wa gen niet vooruit. De daders gingen op zoek naar een spa en vonden die aan de Provincialeweg bij dhr. Hengst- mengel, die 's morgens alle deuren van zijn schuur open zag staan, maar behalve de spa niets ver miste. Het lukte ook met de spa niet, waarna de dieven op zoek gingen naar een andere'auto. Bij garage Bijl op de haven zagen ze een Renault Fuego buiten staan. Ze forceerden de deur van het kantoortje, zochten de bijpassen de contactsleutel en schakelden vervolgens de benzinepomp i'n om 38 liter benzine te tanken. Daar mee haalden ze hun gestolen goe deren aan de Westvest op om zich uit de voeten te maken. De Re nault was gistermorgen nog niet teruggevonden. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Ook de jeugd leverde een bijdrage aan de modeshow van historische kleding, waarin iedere inwoner van St. Maartensdijk in de periode van 14 tot en met 29 juni wordt verwacht. Leden uit St. Maartensdijk vroe gen zich af, of inschakeling van een particulier bedrijf en kleine huisvuilcontainers zoals in Bergen op Zoom niet voordeliger waren. Raadslid C.A. Rijnberg wees op de optimale service van de ge meente, de aanwezigheid van twee ophaalwagens en voldoende personeel. De huisvuilcontainer heeft weinig aantrekkelijks voor Tholen. Bij strenge vorst gaat het vuil vastzitten. In Bergen op Zoom moesten er toch weer plas- B en w van Tholen hebben de werkgroep Vergeet-mij-niet toch nog subsidie gegeven voor de Vrouwendag van a.s. vrijdag. Geen 750 gulden, waarover de stemmen in de Adviescommissie Sociaal-Cultureel werk met 4-4 staakten, maar 1100 gulden. De stem van burgemeester E. Bae- rends, die in het college voor twee telt, heeft de doorslag gegeven met de stem van Wethouder P. van Schetsen (PvdA). Wethouder J. Versluijs (CDA), die deel uit maakt van de Commissie Sociaal- Cultureel werk, had al tegen de 750 gulden gestemd en van wet houder L.J. Koopman (SGP) zijn de principiële bezwaren tegen Emancipatie-activiteiten bekend, 't Was dus 2-2 in b en w, maar de burgemeester legt dan meer ge wicht in de schaal. Er zat nog ruimte in de post onvoorzien van de welzijnsbegroting, zodat de gemeenteraad niet geraadpleegd hoefde te worden voor deze extra subsidie. Vergeet-mij-niet heeft overigens een gesprek met de Commissie Sociaal-Cultrueel Werk aangevraagd naar aanlei ding van de recente discussie over het subsidieverzoek voor de Vrouwendag. tic zakken in de containers gedaan worden. Vanuit St. Maartensdijk werd ook voorgesteld om de sportverenigingen zelf de velden te laten onderhouden. Fractie voorzitter Th. Aarnoudse zag dat niet zitten. "De sportvelden zijn voor de gemeente vreselijk duur, maar met ondeskundig onder houd en het ontbreken van ma chines bij de verenigingen ben je misschien nog duurder uit. Goed onderhoud is nodig. Wat ons be treft, zou overigens iedereen die aan sport wil doen, dat zelf moe ten betalen", aldus Aarnoudse. Een voorstel om belasting te hef fen op de reclameborden op de sportvelden wees hij af. "Dat zou tot een verhoging van de exploi tatie leiden, waardoor de vereni gingen weer een groter beroep op subsidie kunnen doen". Vanuit Scherpenisse werd geop perd om graftekens van overleden die geen familie meer hebben die daarvoor betalen, door de ge meente te laten onderhouden. Volgens wethouder L.J. Koop man komt dit vrijwel nooit voor, maar hij wilde wel onderzoeken, of in uitzonderingsgevallen de ge meente de kosten kan betalen. Verschillende onderwerpen kwa men ter sprake, zoals het aanstel- lingsbeleid van secretarieperso- neel, subsidies voor startende be drijven, bedrijfsverzamelgebou wen, sportkantines en horecabe drijven, bejaardenwoningen met verzorging in kernen waar geen bejaardentehuis is, het storten van landbouwprodukten op gemeen telijke terreinen zoals Strijenham en het emancipatiebeleid. Ten aanzien van de elkweer accom modatie bij Gorishoek verklaarde raadslid K.A. Heijboer geen me dewerking aan die plannen te zullen geven. Ze dragen niet bij om de landelijke rust te bewaren. Dhr. Quist uit Poortvliet wees op de grote kosten die het Thoolse Rode Kruis moet maken voor de bloedafname-avonden. Wat hem betrof, zou de gemeente hiervoor best een bijdrage mogen geven. Wethouder Koopman wist niet of er nu wel of geen subsidie wordt verleend, maar de SGP zou hier aan zeker medewerking verlenen. Vanuit Stavenisse toonde men zich beducht voor het gebruik van de fietscrossbaan aan de Piloot- weg op zondag, ook voor wed strijden. De fractie werd erop ge wezen, in voorkomende gevallen erg voorzichtig te zijn. Een voorstel van Stavenisse om onder de leden enkele keren per jaar een informatieblaadje te ver spreiden, zal het bestuur met de studievereniging Calvijn en de raadsfractie bespreken. Secretaris A. Aarnoudse wees op de gemeenteraadsverkiezingen in 1986. De procedure is in grote lij nen dezelfde als in 1982. Alleen worden de door de plaatselijke VERVOLG PAG 7 Achterland Gedeputeerde Ventevogel over recreatie voor het CDA SGP wil gemeentelijke taken niet uitbanden geven Stemmen van lezers voetbal en vrouwendag over Echtpaar Anthonisse in Poortvliet 65 jaar getrouwd Belgische stad eerde gouden paar van Popering VARA boekt ledenwinst Telefoondienst liet Gerard Schot na 40 jaar niet onge merkt vertrekken Voorzitter M.Ph. v.d. Weele zwaaide af bij vereniging voor bedrijfsvoorlichting Thoolse veehouder teveel ak kerbouwer voor hoge melkop- brengst Vakbondsman P. van Meel gaf na 22 jaar taak aan jongere over 500 jaar Smalstad slaat al aan Bijna professionele inbraak in St. Maartensdijk Smerdiek stevent af op kam pioenschap Opnieuw een zaalvoetbalkam pioen DE ROEM IS VOOR DE EERSTE, ZELFS ALS ZIJN OPVOLGERS HET BETER HEBBEN GEDAAN Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's Veiling Sint Annaland dinsdag 5 maart. Uien maat 40 op klasse 2 nl. 18.50 - 23.10. Aanvoer 130 ton. Voor al het fijne uit de zee nog steeds naar: Viswinkel Eendrachtsweg 15 Tel. 01660-2540 Deze week: 2 kilo 4,UU (geheel panklaar) q aa per kiloy,UU 3 kilo 0,UU Advertentie I.fvl De eerste, in Zundert gestolen auto die aan de Westvest te St. Maartens dijk in de modder bleef steken. Markt 55 Haven 10 St. Maartensdijk Tel. 01666-2335 Advertentie IM De leerlingen van de school met de Bijbel uit Poortvliet hebben al weken uitgezien naar de officiële opening, vanmiddag om drie uur door staatssecretaris van Onder wijs drs. G. van Leijenhorst. Kleuter- en lagere school werden met een gemeenschapsruimte aan elkaar verbonden, zodat men in augustus ook qua gebouwen klaar is voor de basisschool. Er zijn Vier lokalen, een handenarbeidruimte, alsmede twee kamers voor het personeel. Er is 1 kleuterleidster terwijl de lagere school drie on derwijzers telt. In de basisschool van 100 leerlingen krijgt de on derbouw twee personeelsleden, evenals de bovenbouw. In het geheel vernieuwde gebouw zal drs. T.M. Gilhuis, oud-voor zitter van de Unie School en Evangelie, het thema 'samen we nen' inleiden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 1