'Voel je lekker in je lijf, ligt zwaar op de maag Thoolse ANBO over "zorgen voor elkaar" Vrouwengroep kost St. Philipsland geen cent, maar SGP en Gemeentebelang tegen 5100 gulden subsidie voor Marokkaanse vereniging 1 Vrouwendag! Rol van de waterstaat Uitbreiding de Betho Bibliotheek bezuinigt Donderdag 28 februari 1985 EENDRACHTBODE Subsidieverzoek vrouwendag Vergeet-mij-niet De vrouwendag van de werkgroep Vergeet-mij-niet uit Tholen zal onder het thema 'voel je lekker in je lijf 8 maart niet op gemeentelijke subsidie kunnen rekenen. De commissie sociaal-cultureel werk was er sterk verdeeld over en zelfs bij een beperkte bijdrage van 750 in plaats van 1950 gulden, staakten de stemmen: 4 voor en 4 tegen. Discriminerend Juist behoefte Doel missen Hobbyisme "We hebben hier een stuk of zes zangkoren. Iedere zangvereniging krijgt subsidie. Het college zegt dan toch ook niet: een is genoeg, de andere vijf moeten maar bij die ene gaan zingen". Dat voorbeeld haalde C. den Braber (PVAB) woensdagavond aan tijdens de raadsvergadering te Sint Philipsland. Het ging om het verlenen van subsidie aan een vrouwen-werkgroep, die thema-avonden wil organiseren. De dames vroegen om een bijdrage van 805,— en van het Rijk kan de gemeente 50 cent per inwoner voor emancipatie krijgen of wel 1100,— Het slot van het voorstel van b en w luidde echter: na ampele overwegingen hebben wij gemeend u niet te moeten voorstellen het verzoek te honoreren. Geen argumenten Winkeltje erven Betje Boerhave Politiek geladen Principes Vormingscentrum Verkeersmaatregelen accoord. 85 vrouwen ge middeld 17,4 dag in Blijfhuis Veel burenhulp Hulp, geen werkster Kleiner wonen 25 nieuwe leden Arabische les, inspraak-cursus, thuis-naailes en feest De meerderheid van de commissie sociaal-cultureel werk heeft een positief advies aan b en w gegeven om de Marokkaanse vereniging Jamait Salam(vereniging van de vrede) 5100 gulden subsidie te geven. Er was voor Arabische les, een kader cursus inspraak, thuis-naailes en een culturele manifestatie een exploitatietekort eraamd van 10.837 gulden. Vrouwen Moeizaam proces Via het R.E.C. Handje klap Erbij gesleept Dat advies maakt b en w weinig goedgeefs, liet wethouder J. Ver- sluijs merken, die tot de vier tegenstemmers behoorde met P.C. Geuze uit Tholen, J.P. Verburgh uit St. Maartensdijk en W. Peeks uit Poortvliet. De laatste overigens wegens het feit, dat hij 750 gulden ie weinig vond om zo'n vrouwen dag te organiseren. Voor de 750 gulden, een voorstel van A.A.J. Hommel uit Oud-Vossemeer, wa ren mevr. A.v.d.Sande-Sinke uit Tholen, J.H. Kers uit Poortvliet en R.P. v.d. Wal uit St. Annaland. Vorig jaar werd de vrouwendag in Tholen voor het eerst georgani seerd in het REC-gebouw, waar bij de gemeente 1300 gulden be taalde. Er waren vijftig bezoekers. Met stands over kleding en voe ding zou 8 maart het thema 'voel je lekker in je lijf centraal moeten staan. In een toelichting bij het plan zet Vergeet-mij-niet zich af tegen confectiewinkels,boetieks, aerobic dancing. Zelfmaakmode wordt gepropageerd met begelei ding van de fa. Harlekijn uit Tho len. De werkgroep wil de vrouw niet graag zien als 'moeder temidden van haar gezin'. "Het is de vrouw, de moeder, die een soort privébe- zit is van de man en in dat beeld moet op een eigen, passende ma nier verandering worden ge bracht", aldus Vergeet-mij-niet. Gedurende drie kwartier voerde de commissie hierover een pittige i monstreren dat de vrouwendag leeft, laten blijken: ik heb er iets voor over!" Geuze vond, dat Kers daarmee de vinger op de zere plek had gelegd. Hij zat ook met smart op de nota emancipatiebeleid te wachten. "Ik betwijfel of er behoefte aan is. Hobbyisme wil ik niet subsidië ren. Daar heb ik grote bezwaren tegen." Mevr. v.d. Sande zag toch enkele positieve punten: met beperkte middelen kleding veranderen. "Gun ze een kans." Aan de ande re kant vond ze 1950 gulden een vrij hoog bedrag voor zo'n vrou wendag gezien de belangstelling vorig jaar. "Het is voor een zeer beperkte groep. Een deel van de Thoolse bevolking is ook heel zwart-wit gekaraktiseerd", aldus mevr. v.d.Sande, die een gedeel telijke subsidie wilde geven. Hommel zei zich wat minder lek ker in z'n lijf te voelen met zo'n stuk, maar hij wilde Vergeet-mij- niet met een minimale bijdrage van 750 gulden een kans geven. Peeks wilde dat ook, maar met een hoger bedrag. "De emancipatie gedachte spreekt me aan, maar ik betwijfel of je 't op de manier van de werkgroep en in deze bewoor dingen bereikt." Ook Van der Wal noemde 't 'on gelukkig geformuleerd! "Maar de bedoelingen zijn erg goed, al heeft de internationale vrouwendag een heel ander karakter. De vrouw moet uit haar huidige positie zien te komen en juist op het eiland Tholen bestaat er meer behoefte aan zo'n vrouwendag dan we denken. Daarom wil ik het tekort van 1950 gulden volledig subsi diëren." Toen de FNV-bestuurder geen steun kreeg, stelde hij 1100 gulden voor, al vond hij 't heel jammer dat de werkgroep financieel be lemmerd wordt om zich te om- tplooien. Verburgh zei vrouwen niet te on derschatten, maar hij bleef erbij, dat huisvrouw zijn 'buitengewoon negatief wordt beoordeeld. Geuze bespeurde 'een geurtje van commercie' met de inschakeling van de fa. Harlekijn. "Dan moet het kostendekkend te maken zijn, maar nu blijft er niets positiefs over. Het is absurd, als de ge meente hiervoor geld beschikbaar stelt." Wethouder Versluijs vond 1950 gulden voor een beperkte groep ook een 'onverantwoorde zaak'. "In dit kader spreekt het niet aan en 't zal z'n doel missen, of er nu wel of geen eigen bijdrage is. Het spreekt zo bij het vrouwelijk deel van de bevolking niet aan. Ik wil de vrouwendag positief benade ren en ik vind zoiets de moeite van het subsidiëren waard, maar in deze opzet wordt het een totale mislukking. Dan is het geld slecht besteed. Voor een beter program ma, dat meer aanspreekt, is de tijd te kort. Daarom zeg ik nee tegen dit verzoek. De titel spreekt al slecht aan", aldus wethouder Versluijs. "Ik hoop dat de werkgroep eens inziet, dat ze met zulke titels niet kunnen komen", merkte mevr. v.d. Sande nog op. Er moest nog een advies van de commissie komen. Kers wilde 1425 gulden subsidie geven, want een tientje per persoon vond hij een redelijke bijdrage. Alleen Van der Wal was daarvoor. Diens voorstel voor 1100 gulden kreeg alleen de steun van Kers en Peeks. Tenslotte de 750 gulden, waarover de stemmen met 4-4 staakten. Peeks zag er niets in zitten, want alleen met zaalhuur en een film zou dat bedrag al op zijn. Bij de rondvraag stelde Van der Wal het voorzitterschap aan de orde. Tijdelijk was dat in handen van de wethouder, maar de vol gende vergadering komt dat op de agenda voor een definitieve be slissing. Tijdens een informele bijeenkomst zal onderwijs-amb- tenaar B.J. van Olffen de com missie van de laatste ontwikkelin gen op de hoogte stellen. Geuze wilde in een volgende vergadering ook de lokale omroep behande len, wat de voorzitter toezegde. Ter gelegenheid van het afscheid van ir. W. de Beijl, hoofdinge nieur-directeur van Provinciale Waterstaat, wordt er een sympo sium gehouden over de rol van de waterstaat in de ontwikkeling van Zeeland met als thema 'dertig jaar verandering'. In de Schouwburg te Middelburg worden vrijdagmorgen 1 maart drie inleidingen gehouden. De sprekers zijn: ir. H. Engel, hoofd ingenieur-directeur rijkswater staat directie Zeeland en hoofd Deltadienst, A.J. Kaland, lid van de Eerste Kamer en oud-lid Ge deputeerde Staten van Zeeland, drs. M.C. Verburg, lid Raad van State en oud-directeur Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland. Er is een forumdiscussie met de inleiders en ir. De Beijl onder lei ding van de Commissaris der Ko ningin, dr. C. Boertien. Gedepu teerde J.D. de Voogd verricht de opening. 's Middags is er in de statenzaal een afscheidsreceptie voor ir. De Beijl, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst verlaat. Men kan dan te vens kennis maken met zijn op volger, ir. T.G. van der Meer, die eerder o.a. bij de aanleg van de Schelde-Rijnverbinding betrok ken was en daardoor ook Tholen en St. Philipsland wel kent. Ook zonder subsidie laat Ver- geet-mij-niet de internationa le vrouwendag 8 maart niet voorbij gaan. Enthousiast wordt er aan de plannen ge werkt om van 14.00 tot 17.00 uur te spreken over diverse vormen van gezonde voeding, o.a. de Oosterse voedingswij- 1 ze. Met deskundig advies wil men zelf schoonheidsmidde len maken. 's Avonds is er een demon stratie jazzersice, een uit Nieuw-Zeeland afkomstige vorm van bewegingssport, schommelend tussen jazz- gymnastiek en aerobic, 't Is geschikt voor vrouwen die niet meer zo piepjong en slank als een den zijn. Van 19.00 tot 22.00 uur wil men ook over emancipatiewerk op Tholen praten. discussie. Verburgh sprak van 'een discriminerend stuk ten op zichte van veel vrouwen op Tho len'. "De werkgroep wil het beeld van de vrouw veranderen, maar waarom moet dat zo? Heeft niet ieder het recht om moeder te zijn, of privébezit van de man als ze dat wil? Het is intolerant ten opzichte van kerkelijk meelevenden, die op grond van de Bijbel menen, dat ze moeder en privébezit van de man zijn. Ik zou 't heel jammer vinden, als de gemeente dit nog ging sub sidiëren ook", zei Verburgh. Kers voelde wel mee met Ver burgh, maar over de inhoud van de vrouwendag had hij geen oor deel. "Dat moeten ze zelf weten. Ik vind wel, dat er een redelijke eigen bijdrage moet zijn en dat is in deze opzet niet het geval. Met een eigen bijdrage kunnen ze de- Een onderzoek met betrekking tot de huisvesting van de Betho in Goes leverde de volgende aanbe velingen op: Uitbreiden c.q. herindelen van de produktieruimten in verband met een groter aantal produktiemede- werkers dan was voorzien (onge veer 70), de sterk gestegen hoe veelheden produkt en het volume van de produkten. Het uitbreiden van de magazijnen met ongeveer 600 m2. Het vergroten van de bestaande spuiterij met circa 400 m2 en het onderverdelen in ruim ten voor spuiten, schuren, dro gen/uitharden en verpakken. Voor de kosten van voorbereiding is een voorlopige schatting van 25.000 gulden gemaakt. Met be trekking tot de manier van aan besteding is de keuze gevallen op een onderhandse aanbesteding, uitgaande van de ervaringen die met HEVO Projekt Bouwmana gement B.V. te Veghel tijdens de nieuwbouw in Goes zijn opge daan. het een weg zonder eind en meende nooit oude schoenen te moeten weggooien tot de nieuwe niet meer knellen. De voorzitter merkte op, dat een en ander toch heus niet was vergeten. Met alge mene stemmen werd het huidige hoofd van de lagere school, de heer J. Plekkenpol, benoemd tot directeur van de openbare basis school "De Luijster" per 1 augus tus 1985. Van die stemming was betrokkene getuige, maar het is niet voor het eerst dat hij op de publieke tribune zit. Die was ook nu weer aardig bezet. Bij die tegenstanders kwam ei genlijk niet uit de verf wat de re den van de weigering was. Welis waar stpnd ook in het pre-advies, dat het welzijnsplan voor Sint- Philipsland melding maakt van emancipatie-aktiviteiten en dat voor de bestaande organisaties (NCVB) gelden voor 1985 zijn uitgetrokken. Daar worden dao ook die onderwerpen behandeld, als waarvoor nu weer subsidie werd gevraagd door een andere vrouwengroep. In het verzoek van de werkgroep stond echter, dat het uitgangspunt was, het bevorderen van de doorbreking van rolbeper- kingen voor mannen en vrouwen. De Thema-avonden zouden moe ten bijdragen bewustwording en ontplooiing te aktiveren. Nadat bij monde van de heren Den Braber - fractievoorzitter A.P Kornaat was verhinderd en J. de Jager (CDA) wel voor subsidië ring werd gepleit, deed burge meester T.A. Vogel, zij het wat langs een omwegje, een poging ook de stemmen (meningen) van de andere twee partijen, SGP en Gemeentebelang, te laten klin ken. Het werd een moeizaarti trekken, zonder veel resultaat. Tenslotte zei de SGP-woord voer der L. den Engelsman dan nog wel: we staan achter het voorstel van het college. Het waarom volgde er echter niet op. Wethou der A. Kosten deed er volledig het zwijgen toe. Den Braber wees er op, hoe zo'n groep niet voor niets is opgericht. Die wil ook de leefbaarheid be vorderen. De gemeente heeft ech ter tot dusverre geweigerd die emancipatie-subsidie aan te vra gen. Het zou nog enigermate te begrijpen zijn, als het geld moest kosten voor de gemeente, die er niet zo warm inzit, maar dat doet In het streekmuseum De Mees- toof in St. Annaland is een win keltje, maar dat is er ook in het museum voor het kruideniersbe- drijf te Utrecht. In het winkeltje 'Erven Betje Boerhave' anno 1873 aan het Hoogt, achter de Neude, worden ook specialiteiten uit de vorige eeuw verkocht. Op de voorkant van de oude toonbank staat de spreuk: "Lui, lekker en veel te meugen, zijn drie dingen die niet deugen". In het winkeltje vindt men polka- brokken, ulevellen, pure karne- melkszeep, e.d. Betje Boerhave, die leefde van 1839, tot 1925 begon op 35-jarige leeftijd met een dagboek, waarin ze beslommeringen met het win keltje, vreugde en verdriet, e.d. opschreef. Het dagboek, brieven en haar roman 'Dirkje Boeren meid' zijn bij de restauratie in 1983 gevonden. Daarvan is een boekje uitgegeven door de stich ting Museum voor het Kruide- niersbedrijf, waarvan de op brengst voor behoud van het win keltje is bestemd. Mieke Grever, Den Berg 22, Hal steren, tel. 01641-6383, is contact vrouw van de stichting voor Tho len en St Philipsland. het niet. Daarom doe ik het voor stel alsnog voor I maart (dan kan het nog) een aanvraag in te die nen, aldus de PV A B-woord voer der. De Jager zei in het pre-advies van b en w de argumentatie te missen waarom het verzoek niet wordt ingewilligd. Hij vond het voor beeld van Den Braber ten aanzien van de zes zangkoren juist. Het college zegt nu echter: het is wel genoeg wat er al is, terwijl het toch niks kost. Ik begrijp niet dat het college die subsidie niet wil en daarom wil ik graag horen: waar om niet? Raadsvoorzitter Vogel antwoord de, dat dit punt wat politiek gela den was. Het verzoek is in b en w behandeld en daar bleek al snel, welke stellingen werden ingeno men. Daarom is het voorstel heel summier gehouden en vonden b en w dat de raad het zelf maar moest zeggen. In het welzijnsplan van Sint Philipsland staat boven dien, dat het moet gaan over akti- viteiten van bestaande vrouwen bonden. Het is neergelegd in een 4-jarig programma en als het an ders moet, kan dat alleen via een begrotingswijziging. Daarom kan het in 1985 al niet meer. Hij was het voorts niet geheel eens met de opmerkingen dat het niets kost. Overheidsgeld is ook van ons al len. Ook in de college-vergadering kwam op tafel, dat het Rijk in de ze betaalt, maar het is meer op het beleid gestrand dan op de finan ciën. Ik hoor 2 voorstemmers, zo vervolgde de burgemeester, maar volgens ons reglement moet een voorstel door 2 anderen worden gesteund. Is er iemand die het voorstel Den Braber steunt om alsnog aan te vragen. Dat bleek dan alleen De Jager te zijn. Toen kon het voorstel Den Braber al niet meer aan bod komen. De voorzitter erkende dat "na ampele overweging" een mooie zin, zon der verder veel motivering, maar het ging hier ook volledig om een beslissing door de raad. De Jager meende dat het vooral om principes ging bij de meerder heid van het college. Jammer, want we zitten hier voor de gehele bevolking. Een gedeelte uit die bevolking wil vragen bespreken die leven en dat kunnen we maar moeilijk weigeren, ook al staat men, er persoonlijk niet direct achter. Nogmaals jammer, zei De Jager. Den Braber had tentslotte nog een alternatief. Vraag het aan voor 1 maart en reserveer het be drag tot een volgende raadsverga dering. De raadsvoorzitter wilde ook nog wel eens andere stemmen horen, maar kreeg er alleen bij Den Engelsman maar uit, dat men als SGP achter het voorstel van het college stond. De voorzitter constateerde na die afweging, dat geen aanvraag zal worden gedaan. De wethouders menen dat het niet past in het beleid zoals de ge meente dat aanhoudt, zo voegde de burgemeester er nog aan toe. Toen haalde het b en w voorstel het vlot met 2 stemmen tegen (PvAB en CDA). Bij de ingekomen stukken was de goedkeuring door g.s. van het raadsbesluit tot aankoop van een perceel grond in de Prins Hen drikpolder. De SGP-er P. van Hekken informeerde of die grond nu op korte termijn beschikbaar komt. De voorzitter antwoordde dat het een kwestie is van het passeren der akte. Moeilijkheden zijn niet meer te verwachten. Den Braber informeerde vervolgens, bij een schrijven-van het F.N.V., waarin een aantal aanbevelingen wordt gedaan om iets (als ge meente) te doen aan de positie van de laagste inkomens of dat die brief zo maar in de kast gaat. Zijn er van gemeentewege geen moge-' lijkheden voor de meest laagst betaalden? De voorzitter ant woordde dat die middelen mini maal zijn. Het valt in het beleid mee te nemen, maar verder kun nen we er maar weinig aan doen. zei de raadsvoorzitter. Het V.J.V. (vormingscentrum) "Den Singel" uit Bergen op Zoom stuurde een afschrift aan de gemeenteraad van een brief aan het bestuur van stichting Dorpsbelangen. Over de inhoud daarvan werd verder in de raadsvergadering niet gerept en een vraag door enkele raadsleden maakte die inhoud ook niet dui delijker. De Jager wilde slechts weten of er een oplossing was ge vonden en zei niet op de kwestie zelf te willen ingaan. Den Engels man meende, dat men naar Anna Jacoba Polder was verhuisd. In dit verband had hij nog wel een op merking over die ingekomen stukken. Voorheen kregen de raadsleden die toegestuurd. Waarom is hiervan afgeweken? De voorzitter antwoordde, dat er in dit opzicht heus niets is veran derd. Die ingekomen stukken lig gen immers voor de raadsleden allemaal ter inzage. In sommige gevallen werd dat wel eens toege zonden als het ging om een directe oplossing of dergelijke. Op de vraag van De Jager zelf in gaande, zei de voorzitter, het juist te vinden dat men zich als ge meentebestuur niet ging bemoei en met problematiek tussen twee verenigingen. In het verleden was een deel van De Wimpel onder verhuurd, voor 1984 waren er echter andere huurders uit de be volking. In 1985 gaat die verhuur aan Den Singel niet door. De coördinatie was ook niet zoals ze wezen moest. Hier gaat het echter om de strategie van verhuurder en huurder. De Jager herhaalde niet op de problematiek zelf te willen ingaan. Alleen wist hij, dat voor het doel van Den Singel, Ons Dorpshuis in de Polder te klein was. Gaat het nu wel door in De Wimpel? De voorzitter: er is een oplossing gezocht, maar niet ge vonden. Voor wat de aankoop woni rg Volkerakstraat 5 door A. Wagemaker betrof, merkte Den Engelsman op, dat al in augus tus/september vorig jaar te heb ben gevraagd. Hij vindt dat het sneller kan dan een half jaar, eer het standpunt van het college be kend is. De voorzitter verwacht dat in een volgende raad bekend te kunnen maken. Met het voorstel verkeersmaatre gelen Oostdijk kon de raad una niem instemmen. Den Engelsman was tylij daarover vorige keer een vraag te hebben gesteld, want de oplossing is goed. De Jager vond Uit hel jaarverslag 1983 van de stichting Blijfvan m'n lijf/eeland blijkt dat de 85 vrouwen die wer den opgenomen gemiddeld 17.4 dag in het tehuis verbleven. Van de vrouwen kwamen er 53 uit Zeeland en 32 uit de overige pro vincie». In 1983 werden 12 vrou- wdn door de sociale diensten naar Blijfvan m'n lijfdoorvorwc/ën. I 1 door de politie. I I door andere Blijfhui/en. 10 door maatschap pelijk werk en 9 door vrienden of familie. Er werden 134 kinderen opgeno men: 88 van 1-11 jaar en 46 van 12 jaar en ouder. Van de uitgeschre ven vrouwen vertrokken er 28 naar echtgenoot, vriend. 16 naar vrienden of familie. 15 werd een woning toegewezen. 8 onbekend. 6 gingen inwonen, 4 eisten hun woning op. 4 vertrokken naar een ander opvanghuis. 3 naar een an der Blijfhuis en 1 naar het zieken huis. De Thoolse bibliotheken hebben al 17.000 gulden aan bezuini gingsposten gevonden en zoeken nog naar mogelijkheden om 5200 gulden uit te sparen. "Dat lukt ook nog wel, zodat we net binnen de begroting blijven. We redden 't zonder extra gemeentelijke subsi die", zei wethouder J. Versluuijs in de commissie sociaal-cultureel werk op vragen van W. Peeks. Tijdens een gesprek met gedepu teerde mr. J.P. Boersma was de wethouder gebleken, dat er van de te bezuinigen 37.000 gulden, een bedrag van 14.800 gulden be schikbaar komt via een rijksver goeding voor wachtgelden. Van de 22.200 die dan overblijft is na een gesprek met de bibliotheek 17.000 gulden gevonden. Alle Thoolse afdelingen van de ANBO waren dinsdagochtend in Hof van Holland uitgenodigd voor een open gespreksochtend. Pen ningmeester J. Kesteloo uit Tho len, die wegens het ontbreken van een plaatselijke voorzitter het openingswoord voerde sprak zijn spijt uit over het feit, dat de Poortvlietse St. Maartensdijkse en St. Annalandse afdeling verstek lieten gaan. Wel was er een bijzonder woord van welkom voor mevr. E. Mul van de Stichting Welzijn Voor Ouderen en voor de drie heren die het district Zeeland vertegen woordigden, secretaris Vertregt, voorzitter Asma en penningmees ter Kole. Op deze ochtend, die redelijk goed bezocht werd, was er ook een afvaardiging van de ANIB aanwezig. "Zorgen voor Elkaar" was het thema waarop mevr. Mul de on derlinge contacten wilde toespit sen. "Wat is ouder worden pre cies". En hoe is het om oud te zijn". Wanneer moeten we hulp vragen, en wanneer kunnen we hulp krijgen". "Ik heb", aldus de spreekster, gedurende de onge- veef 8 maanden dat ik werkzaam ben, geconstateerd dat er op het eiland nog veel burenhulp bes taat. Maar ook weet ik dat mensen niet zo gemakkelijk hulp vragen. Vroeger is ons dat niet geleerd, wordt gezegd". Zo lang mogelijk alles zelf blijven doen. Maar als de tijd komt dat je niet meer op een trap durft, of dat de tuin te groot wordt om zelf te onderhouden, dan is het toch logisch dat iemand ingeschakeld wordt. En als dat eenmaal gebeurd is, hoor je dik wijls, had ik dat maar eerder ge daan. Het probleem is, bij het vragen van hulp- "Wat kan ik nog en waarbij wil ik hulp?". We kun nen onderling ook veel voor el kaar doen, maar willen we elkaar helpen? Stof genoeg dus om vele reacties op te roepen. Een van de vele belangrijke reac ties hierop was: in hoeverre kan gezinshulp werkelijk daadwerke lijk bezig zijn in je huishouden? De kleine karweitjes kunnen we zelf wel, maar juist het zwaardere werk, zoals schoonmaken e.d. dat kan niet meer. En dat mag een gezinshulp niet doen. Maar zoals wel bleek, er zijn gelukkig heel veel hulpen die dat toch wel doen. Het is zaak, aldus een van de mannelijke aanwezigen, dat we deze vrouwen als gezins "hulp" blijven zien, en niet als werkster. Er was verschil van mening over het onderwerp - moet je jezelf als je ouder wordt aanpassen? Dus, dat beetje stof laten liggen en dat vuile venster zo laten, of mag je toch je eisen stellen? Voorts kwam het begrip burenhulp ter sprake. Slechte ervaringen van sommige leden ten spijt, bleek dat men hierover toch wel tevree is. Het is een kwestie van geven en nemen. En, zoals een-der heren sprak, is het soms niet noodzake lijk dat we ons huis aanpassen. Dikwijls zijn oudere, grote huizen ongeriefelijk en voor een hulp niet aantrekkelijk. Zaak is dan dat je zelf voor extra hulp zorgt. Of, en dit riep wederom een stroom van reakties op, verkoopje huis, en ga kleiner wonen. Daarbij kwam de financiële posi tie van de ouderen aan de orde, en een zo belangrijk onderwerp was hier weer niet aan de orde. Mevr. Mul voerde de discussie dan ook snel terug naar het thema "Zorgen voor Elkaar". Een wezenlijke conclusie werd niet op papier ge zet. Wel was men het erover eens, dat contact vanuit de ANBO met de gezinshulp nuttig is, maar, deze opmerking sloot voor velen het thema af. "Bij het ouder worden, en het eenzaam worden, is gees telijke zorg, zéker zo belangrijk als materiële zorg". Dhr. Asma, voorzitter van het gewest, hamer de er op, dat de ANBO een nuttige zaak is. "Laat het geen veredelde bingo- of kaartclub zijn. Hoewel deze voor de contacten zeker be langrijk zijn. Maar ga gezamenlijk pal staan voor de ouderen". Secr. Vertregt concludeerde dat het hem speet dat er zoveel "vragen" werd gesproken". Men heeft als oudere recht op hulp. Achtereen volgens werden deze rechten op gebouwd, laten we zorgen dat de ze niet allemaal weer worden te ruggedraaid". Mevr. Verhoef, zei dat men al vanaf 50 jaar lid van.de ANBO kan zijn. Via het uitdelen van de ANBO-krant zijn 25 nieuwe leden in de afdeling Tholen gekomen. Na een verwarmend drankje te hebben gebruikt, de zaal was na melijk bijzonder onaangenaam van temperatuur wegens werk zaamheden aan de kachel, ging men verder met de verschillende vragen vanuit de afdelingen. Ge hamerd werd op inspraak van de ouderen in het gemeentelijk be leid. Zoals bij doorstroming in de woningen; er werd om contact gevraagd tussen jeugd en ouderen inzake de kleine criminaliteit. Sommige zaken kwamen mis schien wat zwart/wit over, en ex cessen worden eerder genoemd dan normale dingen, maar niette min moeten we aldus mevr. Mul, niet schromen, te blijven hameren op zaken die de ouderen aangaan en waarop men graag de aandacht gevestigd wil zien. Ook voorzitter R. Damen van de ANIB (Algemene Nederlandse Invaliden Bond) kon enkele nut tige aanvullingen geven op de vragen en antwoorden. Alle aan wezigen en gastspreekster Mevr. Mul werd door de heer Kesteloo dank gezegd voor hun deelname aan deze ochtend die in een later stadium zeker weer herhaald zal worden. De voorjaarsvergadering van ANBO Tholen-stad die op 12 maart in Hof van Holland zal worden gehouden begint om 2 uur. Er is dan bestuursverkiezing i.v.m. het tussentijds aftreden van de voorzitter. volgen, maar alleen thuis ie commissie sprak woensdag avond bijna twee uur over het subsidieverzoek. Vorig jaar heb ben er 25 kinderen Arabische les gekregen en dat wilde men graag vervolgen en uitbreiden met les sen voor jongens vanaf 16 jaar en mannen. "Taalles is één van de grootste verlangens van de Ma rokkaanse gemeenschap in onze gemeente", zei wethouder Ver sluijs. Er zijn echter een aantal problemen, zoals het aantrekken van een bevoegde leraar. Uit Ma rokko halen is niet eenvoudig omdat de betrokkene dan geen band heeft met de Nederlandse cultuur en het reguliere onderwijs. Het kon vorig jaar tot tevreden heid van de Marokkanen met een niet-bevoegde leraar doorgaan, die bereid was salaris in te leveren, waardoor de gemeente met 1800 gulden toekwam. Ploegendiensten vormen een an der probleem om met name de mannen op één tijdstip bij elkaar te krijgen. "Zaterdag moeten ze boodschappen doen en naar de moskee en zondag hebben ze al Nederlandse taalles", zei sociaal- cultureel werkster Carien Rockx. Versluijs meende, dat de mannen het met een beetje goede wil zelf wel konden oplossen, maar on derwijzer W. Peeks uit Poortvliet verwachtte weinig van huiskame- ronderwijs met vrijwilligers. Hij vond de Arabische les geen luxe omdat elke Nederlander via het REC taalcursussen kan volgen. R.P. v.d. Wal uit St. Annaland had moeite met de strikte schei ding van mannen en vrouwen. De laatsten mogen de Arabische les niet volgen, maar naailes. "Ik wil ze niet stimuleren in aparte lessen voor jongens en mannen en de vrouwen thuis la ten. De Arabische les moet voor iedereen zijn. Ik hoop, dat de ge meentelijke bijdrage helpt om tot integratie te komen. Dat komt nu te weinig tot uiting, maar ik wil ze een kans geven", aldus Van der Wal. Wethouder Versluijs sprak van 'een vrome wensV'Het zal stapje voor stapje naar een integratie in de Thoolse samenleving toe moe ten gaan. Bij de naailes mogen de vrouwen niet allemaal bij elkaar. Daartoe zijn ze nu niet gerechtigd. Een Marokkaanse vrouw mag niet zomaar met andere vrouwen om gaan, zodat de thuis-naailes in kleine groepen van familieleden moet worden gegeven. Dat maakt 't nog moeilijker." Carien Rockx sprak van 'een heel moeizaam proces'. "Via de naailes moeten we drempels verlagen." J.P. Verburgh uit St. Maartensdijk vond het onjuist, dat de naailes als kapstok gebruikt wordt voor in formatie over kruiswerk, maat schappelijk werk en gezinsverzor- gi ig en onderwijs. "Het Welzijn- sorgaan Tholen wil die voorlich ting graag geven en ook is er een maatschappelijk werker van de stichting buitenlandse werkne mers." P.C. Geuze uit Tholen vroeg zich af, of de Marokkanen wel zitten te wachten op het 'wijzer worden' van de vrouwen. "Misschien heb ben de mannen wel bezwaren als er via de naailes informatie bin nen gesmokkeld wordt." "Er wordt niets aangepraat", zei wethouder Versluijs. "De wensen zijn via de Marokkaanse vereni ging geuit." Carien Rockx maakte nog melding van een enquete on der de Marokkanen over wonen, werken, vrije tijd en onderwijs, waaruit ook duidelijke verlangens naar voren kwamen. Peeks zag het verzoek van Jamait Salam als een subsidie-aanvraag van een vereniging en noemde integratie van de Marokkanen in de Thoolse samenleving een ne veneffect. Hij pleitte ervoor, de cursus inspraak, met informatie over het reilen zeilen van de ge meente, in te passen in de taalles Nederlands en de alfabetiserings cursus van het REC.(Regionaal Educatief Centrum). Dan zou er financiële ruimte vrijkomen voor de Arabische les voor jongens en mannen. Versluijs voelde daar wel voor, maar alleen voor de jongens, niet voor de mannen. Een be langrijk deel van de kosten zijn salarissen van docenten en huur van het REC-gebouw. Geuze kon geen logica met de subsidieverordening ontdekken. "Het is een systeem van handje klap, volledig onttrokken aan de controle van derden, 't Geld moet op. De toelichting is naar de 5100 gulden toegeschreven, want het is niet gebaseerd op een verdeel sleutel met percentages van be paalde kosten", aldus Geuze. "De aanvraag van de Marok kaanse vereniging past niet in een bepaalde sector van de subsidie verordening", antwoordde wet- hQuder Versluijs. "Het is er wel zoveel mogelijk op aangepast met een eigen bijdrage van de Marok kanen als wezenlijk onderdeel, 't Zal wel meer voorkomen, dat aanvragen niet zomaar inpasbaar zijn in de subsidieverordeming. Dit is volwasseneneducatie", zei de wethouder. Ten aanzien van de culturele ma nifestatie met feest, film em trac- tatie pleitte het Poortvlietse schoolhoofd J.H. Kers ervoor, ook andere kernen dan Tholen in de vreugde te laten delen door Ne derlandse kinderen uit te nodigen. "Betaalt de gemeente het busver voer dan?". Dat verzoek vond de wethouder te ver gaan. "Ze kun nen op de fiets", zei hij. Tenslotte adviseerde de meerder heid van de commissie 5100 gul den subsidie te geven: 2000 taalles voor kinderen, 1000 taalles voor jongens vanaf 16 jaar als de cursus inspraak via het REC in andere opleidingen in te passen zou zijn, 1000 gulden voor de culturele manifestatie en 600 gulden orga nisatiekosten. Geuze was tegen subsidiëring van de taalles voor jongens en tegen de thuis-naailes, die volgens hem via het baanlozenproject verwe zenlijkt moet worden. Hij vond dat de integratie van Marokkaan se vrouwen in de Thoolse samen leving via de naailes 'erbij ge- sleept' was. Van der Wal stemde tegen alle posten. "Ik wil niet meewerken aan een stuk cultuur waar ik niet achter kan staan." Naar aanleiding van de notulen van de vorige vergadering stelde Kers het muziekonderwijs nog aan de orde. Hij zei, dat muziek school-directeur P. van Belzen niet kon waar maken, dat er van begeleiding van onderwijzers door een muziekleraar, geen wonderen te verwachten zijn. Wethouder Versluijs was be nieuwd naar het onderzoek dat Kers instelt naar ervaringen el ders.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 9