't Kruisje na klunen en afzien Waterschap: geen kwijtschelding tüSWf LMW0 verzoeken bijstandstrekkers en wAO'ers vijf Tholenaren volbrachten de 13e Elfstedentocht 11-14 uur! SKL 10.75 BOUMAN POTTER Verbeelding of werkelijkheid VVV wil echt kantoor Wegen drie jaar ouder Animo drainage teleurstellend Donderdag 28 februari 1985 41e jaargang no. 16 Geboorte Huwelijk Het waterschap Tholen wijst verzoeken om kwijt schelding van zuiveringslasten af. Vermindering van de aanslag van de één, zou verhoging voor de ander betekenen. Dat wordt niet als billijk ervaren. Meer werk Mechanisch onderhoud Bij het record aantal van 12.996 toerrijders dat don derdag na 200 km de eindstreep van de 13e Elfste dentocht haalde, waren vijf Tholenaren: Leen van Driel(43), Leen Menheere(32) en Chris Koopman(30) uit St. Maartensdijk, alsmede Flip Potter(42) en San- der Westdorp(24) uit St. Annaland. Ook Peter van der Kooi(23) uit St. Philipsland volbracht de tot de ver beelding sprekende schaatstocht. Berry Manneke(ló) uit Nieuw-Vossemeer, geboren in Tholen en doelman bij de A-junioren van Noad St. Philipsland, behaalde eveneens het fel begeerde Elfstedenkruisje. Onvoorstelbaar Karakter Perfecte organisatie Onstuimig DEZË WÉÉK 17 keer te snel THOOLSE VISHANDEL A.J. SCHOT EN ZN. B.V. Molenstraat tof. 01862-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,per halfjaar Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers J 1 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening ƒ9,— Hoofdredakteur W Heijboer Wie altijd bezig is met het gebeu ren in de streek, komt soms ook wel eens tot vergelijkingen. Mis schien is het maar pure verbeel ding, maar met het afwegen van vele kanten, kwamen we tot de conclusie, dat de twee vrij strenge wintermaanden die achter de rug liggen, het aantal vernielingen - mogelijk zelfs het aantal inbraken - kortom het aantal overtredingen en misdrijven minder was, dan bij 'open weer'. Politie en justitie zouden die verbeelding mogelijk tot werkelijkheid kunnen verhef fen. Dan wil je ook naar de reden gaan raden. Zeker, gladheid en andere winterse perikelen kon het aantal aanrijdingen doen ver meerderen. Als dat andere dus werkelijk min der was, lag 't mogelijk aan het feit, dat men meer aan huis ge bonden was of zoveel mogelijk thuis bleef. Was het voornamelijk bij jongeren het gevolg van het intens beoefenen van de schaats sport, zodat men geen 'ledigheid' kende. Waren het juist de minder begaanbare (polder)wegen, die onverlaten daar vandaan hielden? Dat kon na de gezonde schaats sport misschien een tweede voor deel zijn van de flinke winter. Die vergde wel veel calorieën, maar die weet je zelf te hebben ver bruikt. Diefstal of vernieling brengt alleen maar narigheid in plaats van warmte. Als het geen verbeelding was, mag het ook best in de lente worden bestendigd. Inbraak en vernieling kunnen we in elk jaargetijde volop missen. (G.H.). De VVV Tholen en St. Philipsland wil een echt kantoor, bemand met een vaste kracht. Niet alleen de toeristen kunnen daar terecht voor informatie, maar ook de eigen in woners kunnen inlichtingen krij gen over evenementen, vakantie, e.d., hotels reserveren en plaatsen bespreken voor culturele evene menten in het gehele land. Dat ideaal hoopt secretaresse mevr. A. Saris-Coolegem uit Sta- venisse te verwezenlijken met be hulp van een intensieve leden werfactie onder alle ondernemers op Tholen en St. Philipsland. "Hoe meer leden, des te meer geld en des te beter werk en promoting vanuit de VVV. Hoe meer leden, hoe meer we ook meetellen voor gemeentelijke en provinciale sub sidie: dus nog meer en betere ser vice, ook voor de eigen bevol king", aldus mevr. Saris. Ze is met vrijwilliger André Smulders uit Oud-Vossemeer ge slaagd voor de cursus informatrice en de VVV wil de professionele aanpak verder uitbouwen. Het baliewerk wordt nu verzorgd door de plaatselijke Rabobanken. De administratie en schriftelijke in formatie - door vrijwilligers - vanuit het kantoor boven de bi bliotheek aan de Markt in St. Maartensdijk. De VVV wil van de BV Haven 10 ruimte huren in de voormalige supermarkt op de Haven in St. Maartensdijk om op de begane grond voor het publiek meer toe gankelijk te zijn. De aanmelding voor het opruimen van gemeenschappelijke drainage is tot op dit moment een beetje teleurstellend. Er zijn goed 70 aanvragen voor totaa) 300 ha, ter wijl er 1000 ha voor in aanmerking komt. Dijkgraaf I.C. Hage zei dat maandagavond tijdens de 25ste districtsvergadering van het wa terschap Tholen in de Druiventros te St. Philipsland. Hij vond het bovendien teleurstellend, dat 30 van de 70 formulieren onvol doende ingevuld waren. "Het is verbazingwekkend, dat de 30 niet vermelden, of de andere betrok kene bij de gemeenschappelijke drainage accoord gaat met de vervanging. Die 30 krijgen hun formulier terug, anders kan 't niet in behandeling genomen worden, 't Is toch in belang van de aan vrager! 50% rijkssubsidie) dat de weinige vragen volledig ingevuld zijn", aldus de dijkgraaf. Morgen, 1 maart, sluit de termijn waarop bij het waterschap aan vragen ingediend kunnen worden. Hage vermoedde, dat er bij de 1000 ha ook wel percelen zijn waar de drainage inmiddels al vervangen is. DORPSWEG 11 SCHERPENISSE TELEFOON 01666-2639 Advertentie I.M Volgens het waterschap wordt er van uitgegaan, dat betaling van de zuiveringslasten in de uitkeringen zit. Verder bestaat er rechtstreeks verband tussen de heffing en de bouw van zuiveringsinstallaties. Het aantal verzoeken om kwijt schelding op grond van onvermo- gen(bijstands-, wao-uitkeringen, enz.) neemt toe. Toch is het aantal aanmaningen en dwangbevelen in 1984 ten opzichte van 1983 niet noemenswaardig gestegen. De in ning verloopt dankzij uitstekend werk van deurwaarder P.L. Pol derman uitstekend. Dat bleek maandagavond in de Druiven.tros te St. Philipsland tij dens de districtsvergadering van het waterschap Tholen, waar o.a. de jaarverslagen 1984 gepresen teerd werden. Er lopen beroepsschriften tegen het bedrijfsmatig gedeelte van de zuiveringsheffing 1984 van L.M. Niemantsverdriet te Scherpenisse en C.J. Bevelander te Poortvliet. A.W. Kloet uit St. Maartensdijk heeft een beroepschrift ingediend tegen de huishoudelijke aanslag 1984. De Belastingkamer van het Gerechtshof heeft nog geen uit spraak gedaan. Er is een wets voorstel ingediend om het griffie recht voor beroep te verhogen van 34 naar 150 gulden. Wie tot aan de Hoge Raad gaat, is zelfs 300 in plaats van 85 gulden verschul digd. Tot en met 1983 werd de inning van de zuiveringsheffing centraal te Terneuzen verzorgd, maar sinds vorig jaar moet het waterschap de 5600 girokaarten in twee termij nen zelf in het bank- en giroboek schrijven. De WMZ maakt wel geautomatiseerd de kaarten aan. Dat' betekent meer werk op het waterschapskantoor. Mej. A.I. de Witte uit St. Maartensdijk en dhr. J. van Oudenaarde uit St. Philips land werden voor halve dagen aangenomen. De dames H.P. Gunter-Knulst en P.M. Rooze- mond-van Beveren gingen name lijk halve in plaats van hele dagen werken. Beiden gaan nu het wa terschap verlaten. De buitendienst werd uitgebreid met de benoeming van P. Beve lander uit Scherpenisse tot kan tonnier-chauffeur. C. Neele uit St. Philipsland, die in de VUT ging, werd opgevolgd door zijn dorps genoot C.Reijngoudt. Bij de technische dienst werken 23 mensen, bij de administratieve dienst van het waterschap 9. In de algemene vergadering bes taan al geruime tijd drie vacatu res: district III A.M. van Engelen uit Oud-Vossemeer, district V J.A. Klompe en N.L. de Oude, beiden uit St. Philipsland, die nog steeds geen opvolger hebben. De provincie Zeeland kan het werk niet bijbenen. De 9 juli vorig jaar al vastgestelde rekening 1983 is wegens drukke werkzaamheden nog niet goedgekeurd. Ook in Den Haag loopt 't niet vlot. De opheffing van het interpro vinciale waterschap de Prins Hendrikpolder te St. Philipsland zal op z'n vroegst 1 januari 1986 ingaan. Dit houdt verband met de provinciale grenswijziging. Griffier J.D. de Korte en hoofd technische dienst M.J. Giljam ga ven een toelichting bij de jaarver slagen 1984 en beantwoordden maandagavond tijdens de dis trictsvergadering in de Druiven tros te St. Philipsland vragen van de 32 belangstellenden. Dijkgraaf I.C. Hage vertelde nog, dat het rijk de vangst van bisam- ratten aan de provincie wil over laten. Hij was gezien de hoge kos ten echter huiverig van het aantal vangers dat het rijk voor Zeeland op 't oog heeft: 14. De proef met mechanisch onder houd van bermen en sloten is vol gens de dijkgraaf, ondanks het moeilijke, natte jaar, volledig ge slaagd. "We moeten nog leergeld betalen en de capaciteit uitbrei den." Hage kondigde verder aan, dat de winterschouw goed, gron dig en vroeg wordt gehouden. Het waterschap zal streng toezien op het onderhoud. VERVOLG PAG. 13 De drie a vier Jagen vrij hadden ze er graag voor over, de vijf Tholenaren die de legendarische, Friese Elfstedentocht over 200 km op hun naam brachten: staande Leen van DrieI en Flip Putter, die beiden ook in 1963 mee schaatsten, maar toen na 120 km van het ijs moesten. Zittend v.l.n.r. Leen Menheere, Sander Westdorp en Chris Koopman. "We weten waarvoor je komt", roepen enkele jongens me vrij dagmiddag in de William Booth- straat te St. Maartensdijk toe. De vijf Thoolse Elfstedenrijders zijn al beroemd. Velen hadden don derdag via radio en t.v. met het prachtige schaatsevenement mee geleefd. Na 22 jaar was er einde lijk weer een Elfstedentocht in Friesland. Leen van Driel en Flip Potter wa ren er in 1963 ook bij, samen met Toon Hage en Jaap Menheere, maar na 120 km werden ze bij Harlingen van het ijs gehaald. Nu haalden ze de eindstreep wel. "Het is een onvoorstelbare hap pening met zo'n mensenmassa", zegt Leen van Driel, wiens droom toch is uitgekomen. "De volgende keer neem ik m'n vrouw mee, want ze gelooft me niet. Dat dit Slopersbedrijf Jeroense breekt een stukje karakteristiek Tholen af: de oude openbare lagere school in de Dalemsestraat. Verschillende onderdelen zijn er met zorg afgehaald omdat de gemeente die voor huis en Heem wil bewaren, maar morgen zal er niet veel meer over zijn van de lokalen, waarin duizenden Tholenaren leerden lezen, schrijven en rekenen. Slopersbedrijf J. Jeroense en Zn. uit St. Annaland zet vaart achter de afbraak van de oude openbare lagere school in de Dalemstraat te Tholen. Bouw- en aannemingsbe drijf v/h EBA Brabant BV uit Oudenbosch staat al in de start blokken om daar een nieuw post kantoor met vijf bovenwoningen te bouwen in opdracht van de Hopmangroep te Zoetermeer en een nieuwe bibliotheek in op dracht van de gemeente Tholen. De gemeente had twee aannemers voor dit project uitgenodigd en de PTT eveneens twee. De stree- kaannemers Uijtdewilligen en Ligtendag, die allebei heel wat Thoolse en Fliplandse bouwvak kers werk bieden, vielen bij de aanbesteding buiten de prijzen. EBA schreef in voor 917.000 gul den, exclusief btw, Uijtdewilligen uit Oud-Vossemeer voor 934.000, Ligtendag uit St. Philipsland voor 951.000 en Huurman Leiden voor 956.000 gulden. De aannemings som is inclusief schilderwerk, maar exclusief elektriciteit, cen trale verwarming e.d. EBA levert het postkantoor als cascobouw af, PTT werkt het zelf af. Burgemeester Baerends sprak in de Thoolse raadsvergadering de verwachting uit, dat één aanne mer zowel dit project als de 20 huizen vam de stichting Gerefor meerde Bouwcorporatie aan de Doelweg/Verbrandestraat zou bouwen. Dat is niet uitgekomen. Uijtdewilligen heeft vrijwel zeker de Opdracht voöf de 20 huizen. nog kan in Nederland", vertelt Chris Koopman enthousiast. "De Elfstedentocht is de Tour de France van Nederland. Dit ver geet je heel je leven niet", aldus Flip Potter, die met zijn collega's drie kilo lichter is geworden. "We roepen 't al jaren om aan de Elfstedentocht mee te doen. 't Is een buitengewoon evenement", zegt Leen Menheere. Zijn vrouw heeft hem met bloemen ontvan gen, zoals iedere deelnemer thuis fleurig verwelkomd is. Hij heeft immers gewonnen! "Je moet karakter hebben om 't te kunnen volbrengen", zegt Van Driel als sportman in hart en nie ren. Vroeger was hij de snelle rechtsbuiten van Smerdiek, later richtte hij zich met prestatielopen op de atletiek. "Sommigen moes ten van het ijs gehaald worden alsof ze total loss waren. Ieder heeft wel een inzinking, maar je moet geweldig kunnen afzien en op 't laatst schreeuwt het publiek je wel naar de eindstreep." De vijf Tholenaren zijn niet na wat rondjes op de ijsbanen in Scherpenisse en St. Annaland aan de Elfstedentocht begonnen. Van Driel, Menheere, Koopman en Potter reden samen dagtochten. Koopman voetbalt nog en Men heere trainde op de hometrainer. Potter, die niet meer actief aan sport doet, voelde de eerste tocht van 80 km wel in z'n benen, maar hij ging door. Donderdag 14 fe bruari reden de vier 90 km op de Rottemeren. Menheere raakte ge blesseerd en moest drie dagen met zijn voet op een stoel rusten. Za terdag 16 februari schaatsten Van Driel, Koopman en Potter de Molentocht in de Alblasserwaard over 100 km. Westdorp stond dinsdagochtend om kwart voor vier in Rotterdam in de rij voor de inschrijving van de Elfstedentocht en reed die dag nog 125 km op de schaats. Menheere was een week niet op de schaats geweest toen hij don derdagochtend 21 februari aan de Elfstedentocht begon, maar de andere vier hadden flink wat ki lometers in de benen. Gezamenlijk reden ze naar Leeu warden. "Alles was perfect geor ganiseerd. Dat is ongelofelijk, in zo'n korte tijd", zegt Menheere. In de Frieslandhal kregen ze een adres om te overnachten. "We troffen het bijzonder", aldus Van Driel. "We zaten niet alleen met z'n vijven bij elkaar, maar we hadden bovendien een echte sportman. Hij was op en top in de weer en gaf geweldige adviezen." Koopman vindt het Friese volk buitengewoon. "Bij het vertrek was de organisatie al goed. Alles ging gedisciplineerd. Er werd niet gerommeld, geduwd of getrok ken. Onderweg kreeg je gratis thee en koffie en een rol druivesuiker." Ook Potter spreekt van een prima organisatie. Vaft tjflél en Koop man zijn lid van de Ëlfstedenve- féhigifig et) Waf en daardoof ver zekerd van een startplaats en een vroeg vertrek. Evenals de drie an deren, moesten zij echter ook de 75 gulden inschrijfgeld betalen. Donderdagochtend was 't al vroeg opstaan. Van Driel en Koopman vertrokken om zes uur, de drie anderen om kwart over zeven. "Chris ging onstuimig van start. Hij wou van de toerrijders als eerste binnen zijn, maar met mijn ervaring dacht ik, die pak ik nog wel en ik passeerde hem later ook", vertelt Van Driel. Vanaf de start moesten ze 2 km lopen voor dat ze op de schaatsen konden. Koopman zag er als een berg tegenop. "Ik wilde voor het don ker binnen zijn, maar ik dacht dat ik maar halverwege zou komen." Potter had na 60 km een inzin king. "Dan bijtje op je tanden en ga je verder. Door het enthou siasme van het publiek krijg je weer vleugels, 't Was nog erger dan in een stadion. Een kilometer voor Franeker hoorden we 't la- VERVOLG PAG. 13 Leen van Driel(43) uit St. Maartensdijk begon om 6.00 uur en arriveerde om 16.45 uur in Leeuwarden. Van de Thoolse en Fliplandse deel nemers reed hij daarmee het snelst(nog geen 11 uur), ter- i wijl hij de oudste van de J schaatsers uit de streek was. Op de tweede plaats Chris Koopman(30) uit St. Maar- tensdijk, die de 200 km in 11 i uur aflegde: start 6.00 uur, J aankomst 17.00 uur. Berry Manneke(16) uit i Nieuw-Vossemeer: 12 uur; start 5.45 uur, aankomst 17.45 i uur. Peter van der Kooi(23) uit St. j Philipsland: 12 uur; start 9.15 i uur, aankomst 21.15 uur. Sander Westdorp(24) uit St. Annaland: 13'/2 uur: start7.15 uur, aankomst 20.45 uur. Flip Potter(42) uit St. Anna- i land: bijna 14 uur; start 7.15 uur, aankomst 21.00 uur. Leen Menheere(32) uit St. i Maartensdijk: 14 uur en een j kwartier; start 7.15 uur, aan- i komst 21.30 uur. Na aankomst van Koopman j waren er 1200 toerrijders bin- i nen, na Menheere 8000 van de J bijna 13.000 schaatsers die de 13e Elfstedentocht volbrach- t ten. Verbeelding of werkelijkheid? Vrouwengroep kost St. Phi lipsland geen cent, maar raadsmeerderheid wilde niet subsidiëren Ook op Tholen emancipatie subsidie vrouwendag omstre den Vijf Tholenaren, een Fliplan- der en een Nieuw-Vossemeer- der volbrachten 13e Elfste dentocht Subsidie voor Marokkaanse vereniging op Tholen Stemmen van lezers over huisarts en de Schutse Afscheid ds. v.d. Heijden van Hervormd Oud-Vossemeer Middenstandsfederatie kampt met winkelsluitingsproblemen Animo voor drainage met 50% subsidie teleurstellend Waterschap: geen kwijtschel ding heffing laagste inkomens VVV wil echt kantoor op de haven in St. Maartensdijk Lokale omroep moet breder Camping de Striene in Poort vliet blijft zorgenkind Onderhoud scholen jaagt kos ten omhoog Thoolse ANBO over "zorgen voor elkaar" Bezwaren landbouw tegen na tuurfunctie binnenwater Zeeuwse kampioenen dam men en Thoolse titel zaalvoet bal De drie gebroeders Nieuw koop voetballen hogerop ZEG NIET ALLES WAT GE WEET, MAAR WEET AL TIJD WAT GE ZEGT Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's De wegen zijn door de vorst twee driejaar ouder geworden, zei het hoofd van de technische dienst van het waterschap Tholen, M.J. Giljam, maandagavond in St. Philipsland. De schade door de opdooi is dermate groot, dat de onderhoudspost 1985 verdubbeld zou moeten worden. Dek- en slijtlagen hebben flink geleden. Wegens de opdooi zijn de polder wegen voor zwaar verkeer geslo ten. Giljam liet weten, dat over treders van dat verbod aanspra kelijk gesteld zullen worden voor schade. Binnen de bebouwde kommen op Tholen deelde de rijkspolitie donderdag zeventien bekeuringen uit wegens overtreding van de maximum snelheid. De hoogst gemeten snelheid was 83 km, 33 km boven het maximum van 50 km. Er werd op verschillende punten in de gemeente gecontro leerd. Voor at het fijne uit de zee nog steeds naar: Viswinkel Eendrachtsweg 15 Tel. 01660-2540 Deze week: k KABELJAUW- k VERSE SPROT (schardijn) - aa 2 kilo 4.UU Altijd vers en zeker niet duur! Advertentie LM. Aëvéftórtlie I.M

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 1