Drie broers Nieuwkoop hogerop Caraco bleef Eendracht net voor Van Tholense Boys, via Dosko naar RBC en Eerste Thoolse kampioenschappen zaalvoetbal 't Kruisje na klunen en afzien Herkenning militair „HOF VAN HOLLAND" Waterschap Schuttingtaal Lokale omroep moet breder Donderdag 28 februari 1985 EENDRACHTBODE 13 voetbal rr9 programma zaalvoetbal Visspecialiteiten restaurant MAANDMENU ƒ45,- w-V Sh 5= vb. - - Ze willen alle drie hogerop voetballen: doelman Siebe (20), werker Erik (19) en technicus en spelbepaler John (17) Nieuwkoop uit Tholen. Via Tholense Boys kwamen ze bij Dosko, waar de twee jongsten nog spelen, terwijl de oudste al promoveerde naar RBC. Voor het eerst dit seizoen is Siebe tweede doelman van de Roosendaalse eerste divisieploeg. Hij speelt bijna nooit. Alleen in oefenpartijen tegen amateur clubs kan hij z'n kwaliteiten tonen. "Meestal zit ik op de bank en 't is terecht, want Brugel is een klassekee per. Als hij een plaatsje in de eredivisie krijgt - Jong bloed gaat toch wel eens in de VUT en schrijver wordt een dagje ouder krijg ik hopenlijk een kans". Kopspecialist Via Piet Schot Bang Werk Room De Caraco Boys uit St. Maartensdijk hebben het eer ste Thools kampioenschap zaalvoetbal gewonnen. Ze wisten woensdag 20 februari tegen middernacht in sporthal Meulvliet de Eendracht Boys met 4-3 voor te blijven. Mooie sport Batavieren derde Kletsnat Tien liter Champagne Mooiste dag na trouwen In de bloemen Clubtitels Tegenvaller De tijd vergende woningaanpassing Bij verhuizing a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. Zaterdag 2 maart uur Wemeldinge-WHS(Eikenhout) 15.00 Zaamslag-Thol. Boys(v. Ginneken) 14.30 Smerdiek-'s H.Arendskerke(Cense) 15.00 De Meeuwen-NOAD(de Wolf) 14.30 Thol. Boys 2-K'vangers 2(Sprong) 14.30 Bruinisse 2-Smerdiek 2(Kalland)14.30 WHS 2-Seolto 2(Jobse) 15.30 SPS-Seolto(Mouwen) 15.00 Stavenisse-VVR(Musters) 15.00 SPS 2-DSE 3(vd Heijden) 13.00 DVO 3-WHS 3(Dekkers) 12.15 DVO 2-Thol. Boys 3(v. Broekhoven) 12.15 WHS 4-WC 3(v. Gastel) K'vangers-Stavenisse 2(Been) NOAD 2-Chrislandia 3(Arts) WC 2-Smerdiek 3(Kot) WHS 5-ZPR 3(Lisseveld) Smerdiek 4-NOAD 3(Hoefman) 14.30 Bergen 2-Stavenisse 3(v. Ham) 15.00 SPS 4-SPS 3(Valkenburg) 15.00 Thol. Boys 5-Alliance 4(Schetters) 13.30 Zondag 3 maart Vosmeer-Oudemolen(Goossen) Vosmeer 2-Divo 2(v. Ham) MOC 3-Vosmeer 3(Ernest) Vosmeer 4-Halsteren 6(Peeren) FC Bergen 7-Vosmeer 5 Marjola Girls 2-Vosmeer Ham) 15.00 13.30 16.15 13.15 13.30 uur 14.30 11.30 12.15 12.00 12.15 dames(v. 10.00 Dalem-Bout Tholen won zaterdag van de Batavieren uit Scherpenisse. Na een snelle 3-0 voorsprong van Dalem kwamen de Batavieren terug tot 3-2. De wedstrijd bleef vervolgens goed in evenwicht met uiteindelijk een 13-11 zege voor Dalem-Bout. Bij de Bata vieren moest Rien Schipper gebles seerd uitvallen. Hij werd vervangen door Wout van As. De doelpunten van Dalem werden gescoord door Piet den Boef (5x), Tom Schoep (2x), Andries Lindenberg (3x), Kees de Lang (lx) en Peter van As (2x). Vosmeer 1 leed in de uitwedstrijd bij de Vrienden in Roosendaal een 6-3 nederlaag. Met name in de eerste helft had men weinig verweer tegen de thuisclub die een 5-1 voorsprong nam. In de tweede helft gaf men beter partij en Vosmeer sloot deze speelhelft af met een 2-1 voorsprong, zodat het uit eindelijk een 6-3 nederlaag werd met doelpunten van Kees Timmermans en Jack Mosch. De 27 MC-dames verloren zaterdag van La Corona uit Lepelstraat met 2-3 La Corona ging goed van start en scoorde in de vijfde minuut 0-1, waar op de 27 mc-sters sterk terug kwamen en Karin Priem via de keepster en de paal onhoudbaar 1-1 aantekende. Vlak voor rust werd het 1-2 voor La Corona na een doelpunt vanuit een corner. In de tweede helft kregen de 27 mc-dames in het strafschopgebied een vrije trap, die via de paal over de zijlijn ging. Ze gaven de moed niet op en door goed samenspel met Doortje van Wensen en Karin Priem werd het 2-2. Het was een spannende wedstrijd, waarin beide teams aanvallend voet balden. La Corona had het laatste woord en bepaalde de eindstand op 2-3 in haar voordeel. Zondag wordt in Meulvliet te Tholen voor de vierde keer het zaalvoetbal toernooi voor het officieuze kam pioenschap van het eiland Tholen georganiseerd. Deelnemende ploegen zijn Snor Boys, Caraco Boys, Geilings, Dalem, Sneeuwitje, De Leeuwen, Pi- nocchio en Hof van Holland. De wed strijden beginnen om tien uur en men speelt in twee poules. De finalepoules beginnen om kwart over twee, terwijl de prijsuitreiking ongeveer kwart over vijf gepland staat. De wedstrijdleiding is in handen van P. van Dongen. Atleet Wim van Dijke uit Sint Maar tensdijk heeft de vierde en laatste clubcross gewonnen van Olympia in Halsteren. Hij legde de 4000 meter af in 12.44 min. Van Dijke had aan de eindstreep een voorsprong van 14 se conden op Jan Lievens die tweede werd. Piet Etienne werd eerste bij de veteranen fitters 1 in een tijd van 15.05 min. Dames districtsklasse SVT-Amigos In Breda peelde maandag Amigos tegen SV Terheijden. SVT bezet een degradatieplaats en Amigos twijfelde er niet aan de volle vier punten binnen te halen. Daar leek het in de eerste set ook op. Al snel kwam Amigos met 9-0 voor. Bij het 14e punt stokte de Ami- gos-score echter. SVT liep in naar 14-10, waarna Amigos acht service beurten nodig had om het beslissende punt te scoren: 15-10. De tweede set ging door het slechte spel van Amigos gelijk op tot 10-9. SVT profiteerde hiervan en won met 15-12. Enigszins geschrokken pakte Amigos de derde set iets overtuigender met 15-8, maar weer zakte in de vierde set het spelpeil naar het nulpunt. Amigos liep een achterstand op van 8-2. Het team zag echter kans de stand gelijk te trekken naar 9-9 en via 12-12 pakte Amigos de vierde set met 15-12. Eindstand SVT- Amigos 1-3. Kaal 1, Tholen, tel. 01660-2590 Meer dan 26 verschillende VISSOORTEN Gespecialiseerd In KREEFT, OESTERS EN MOSSELEN FORELLENPATÉ op een bed van tuinkers, geserveerd met tartaarsaus KORSTBAKJE met kalfszwezerik en rivier kreeftjes in kreeftesaus. ZEEDUIVEL met een saus van citroen en honing FIJNE KOFFIE met luxe bonbons. Gaarne verzorgen wij ook uw bruiloften, partijen, diners, vergaderingen. V v. - N De drie gebroeders Nieuwkoop uit Tholen op de binnenplaats achter de burgemeester van der Hoevenstraat waar ze al menig balletje trapten: v.l.n.r. John (Dosko), Siebe (RBC) en Erik (Dosko). "Je moet voetbalgek zijn om zo veel op de bank te kunnen zitten", zegt Erik. Hij weet er zelf alles van. 'Tk heb een jaar in het eerste elftal van Dosko gevoetbald, maar nog steeds geen goede wedstrijd gespeeld. Op de bank of in een halfuur kun je jezelf niet bewij zen. Daarom wil ik nu proberen me via het reserveteam terug te knokken in de basis. John speelt na acht jaar Tholense Boys zijn eerste seizoen in de hoofdklasse junioren bij Dosko. De middenvelder scoort regelma tig. Hij mag nog een haltjaar meedoen, dan moet John met ze ven anderen naar de senioren. "Daar wordt 't dringen". De drie gebroeders Nieuwkoop zijn fanatieke sportbeoefenaren. Thuis spelen ze tafeltennis, 's winters schaatsen ze, 's zomers stappen ze op de racefiets en tus sendoor wordt er nog gevoetbald. Hun vader gaf het voorbeeld. De van Willemstad (Kogelvangers) afkomstige Gilles Nieuwkoop was vele jaren laatste man bij Tholen^ se Boys, bekend om zijn kop- kracht. Hij deed langzamerhand een stap terug naar het tweede en derde team. Zijn zoons gingen de omgekeerde richting. "Vader vond 't leuk dat we hogerop gin gen, al hadden we in 't begin thuis wel problemen met het zondag voetbal", zegt Erik. Hij speelde negen jaar bij Tho lense Boys en kwam op z'n zes tiende in het eerste elftal. Daarna anderhalf jaar junioren hoofdklas bij Dosko, waar Erik aan z'n der de seizoen bezig is. Siebe kwam eveneens negen jaar voor Tholen se Boys uit. Een haltjaar als voet baller, daarna als doelverdediger tot en met de A-jeugd. Toen twee jaar Dosko: de junioren hoofdklas en het tweede elftal en aan het begin van dit seizoen naar RBC. Siebe en Erik gingen gelijk weg bij Tholense Boys. "Piet Schot (de huidige trainer van de Thoolse club) was toen jeugdtrainer bij Dosko. Hij kwam met ons praten en dat trok ons wel aan, want de Bergse club kwam in de junioren hoofdklas uit. Samen met Ad Gladdines, die nu stage loopt bij NAC, Aad Gunter en Ben van Olffen (senioren, maar evenals Gunter weer terug bij Tholense Boys) gingen we naar Dosko. 't Was gezellig bij Tholense Boys en ik ga er nog kijken, maar er zit meer voetbal in bij Dosko. Je leert veel bij", aldus Erik. "Uit jezelf moet je nooit weg gaan", zegt Siebe. "Dan kom je in een laag elftal, want dan lijkt 't of je kapsones hebt. Begrijpelijk wil de Tholende Boys de jeugd hou den' en niemand geloofde erin. Nu zit ik toch bij RBC en bij Feye- noord heb ik een proeftoernooi gevoetbald. Toch geen kwaad woord over Tholense Boys". "Nee", vult Erik aan, "daar heb ben we toch leren voetballen". Erik en John maakten op de O.L.S. Ter Tolne al successen mee. Twee keer Zeeuws kam pioen en een keer zelfs nationaal kampioen schoolvoetbal in Zeist. Daarnaast was John nog Zeeuws kampioen dammen bij de adspi- ranten. Vorig jaar was hij op Tholense Boys uitgekeken. "Bij Dosko heb je interessante tegen standers als N.A.C.". De vaste verzorger, ook bij de trainingen om goed blessures te verzorgen, spreekt eveneens aan. De club levert bovendien trai ningspak, tas en tenue. "Toch moetje er veel voor over hebben", zegt Erik. "Het eerste jaar heb ik veel gefietst van Tholen naar Bergen op Zoom, om kwart voor vijf was ik thuis van de L.T.S. in St. Maartensdijk en om vijf uur zat ik weer op de fiets naar Dos ko". De Bergse club traint twee keer per week, RBC vier keer, waarbij Siebe met eerste doelman Brugel een aparte keepertrainer heeft. "In de lucht ben ik vooruit gegaan en de keeper bij RBC moet constant mee voetballen. Je moet erin klappen. Daarvoor heb ik de lengte en de stevigheid. Ze zijn al een beetje bang voor me en dat moetje hebben". Erik onder streept dag. "Dat is veel veiliger voor een verdediging", ondanks de pittige training bij Dosko, ge looft hij dat 't bij Tholense Boys harder werken is. "Ik denk dat Piet Schot nog moeilijker is dan onze trainer, want je moet een heleboel afzien. Hij gaat uit van middelmatige spelers en laat veel lopen. Zelf moet ik ook kapot van het veld komen, anders voetbal ik niet lekker", zegt de bewonderaar van de eredivisie-spelers Schoe naker en van Gaal. Erik voetbalt in het tweede elftal van Dosko samen met Erik van Elzakker uit Tholen en Frenk Wiens uit St. Maartensdijk. Hen- ne Zwagemaker, ex-Smerdiek, speelde daar voorheen en is nu leider van de junioren hoofdklas bij Dosko. De club betaalt reis kostenvergoeding, maar Erik Nieuwkoop heeft ook vast werk als automonteur. "Ik heb altijd blind naar het voetballen zitten staren, maar ik kijk nu wel uit naar werk", zegt Siebe. Na zijn Mavo- en Havo-opleiding en mi litaire dienst vult hij nu parttime containers. Siebe wil de avond MEAO gaan volgen. John, bewonderaar van Vanen burg (Ajax), zit in de eindexa menklas van de Havo. "We dro men ervan om profvoetballer te worden, maar je moet nuchter blijven". Tholense Boys zien ze nog niet direct in een hogere klasse, al sluiten de drie gebroeders Nieuw koop niet uit, dat ze later bij hun eerste club terugkeren. "Ze gaan hier wel gemakkelijk de brug over. Er vertrekken jongens, waarvoor Tholense Boys niets te rugkrijgt", aldus Siebe, die doel man Hans van Breukelen als zijn favoriet beschouwt. John wijst erop, dat de Thoolse A-junioren vorig jaar kampioen werden, maar veel spelers stopten of gingen weg, zodat de club er onvoldoende van kon profiteren. "Ik snap niet, dat WHS als voet balvereniging in een klein dorp zolang in de tweede klas speelde", zegt Erik. "Dosko kan ook niet alleen in de junioren hoofdklas uitkomen. Daarvoor hebben ze de room van de jeugd uit omliggende plaatsen nodig. Het eerste elftal staat nu op de laatste plaats in de tweede klas". De drie gebroeders Nieuwkoop gaan door in de voet balsport, ook al staan ze soms on deraan of zitten ze op de bank. Ze willen hogerop en gezien hun leeftijd hebben ze de top nog niet bereikt. 1. Caraco 6p 2. Dobbertje 3p 3. Schot 2p 4. ZP I p. Poule B: Eendracht-Balavieren 1-2, fEsperance-Leeuwen 2-0, Eendracht- l'Esperance 5-0, Batavieren-Leeuwen 3-1, Eendracht-Leeuwen 4-0, Batavie- ren-l'Esperance 4-0. I. Eendracht 6p 2. Batavieren 4p 3. l'Esperance 2p 4. Leeuwen 0 p. Finale: Caraco-F.endracht 4-3, Dob bertje-Batavieren 4-1, Schot-l'Espe- rance 1-3, Zeeuwse Parel-Leeuwen 8-1. Het publiek was toen al groten deels verdwenen, maar rond acht uur waren de tribunes overvol met toeschouwers, die hun favorieten in de wedstrijden van 2 x 17 mi nuten aanmoedigden. Caraco en Eendracht waren met elk zes punten winnaar van hun poule geworden, zodat zij om half twaalf tegen elkaar in de finale uitkwa men. Jaap Moerland bracht 'de ijsjes' op een 1-0 voorsprong, waarna Nico Hage met een mag nifiek schot gelijk maakte. Caraco liep daarna met counters uit tot 4-1 dankzij doelpunten van Rien Vroegop en Jan de Viet(2x). Een dracht, gehandicapt door de af wezigheid van spelers uit Stave- nisse en St. Annaland, leek fors te verliezen, maar 'de ijsjes' verslap ten. Nico Hage verkleinde de achterstand tot 4-2 en Ab Poot tot 4-3. Vijftien seconden voor het einde schoot Nico Hage keihard naast, waarmee keeper Jan Guil- jam en daarmee Caraco, overeind bleef. Organisator Wim Scherpenisse uit St. Maartensdijk, zelf speler van de Eendracht Boys, dankte alle medewerkenden, in het bijzonder de heren C. Lindhout(scorebord) en J. Roodenburg(scheidsrech- ter). Beiden kregen een attentie. De arbiter keek terug op een mooie, eerlijke sportavond, waar van menigeen genoot door fraaie staaltjes techniek en prachtige doelpunten. Door de lange win terstop kwamen de voetballief hebbers op het veld al twee maanden niet aan hun trekken. "Toch staat het veldvoetbal num mer één", benadrukte NOAD- trainer Ko Stoutjesdijk uit St. Maartensdijk, speler bij de Een dracht Boys. Het kampioenschap was finan cieel mogelijk gemaakt door Han van Houdt en Siem Schot uit St. Maartensdijk en Heshof uit Steenbergen. Alle acht deelne mende ploegen ontvingen een be ker uit handen van Eendrachtbo- de-redacteur Wim Heijboer. Ook voor de minst gepasseerde keeper, Jos van Splunter van de Batavie ren^ doelpunten) was er een prijs. Hij bleef Kees Lindhout van de Eendracht Boys(5 goals) en Jan Guiljam van de Caraco Boys(4) voor. Scheidsrechter Roodenburg reikte de sportiviteitsprijs uit aan de Leeuw;en. Het kampioenschap duurde van half zeven tot twaalf uur. Eindstand: 1. Caraco Boys, St. Maartensdijk 2. Eendracht Boys, St. Maartensdijk/Stavenisse/St. Annaland 3. Batavieren, Poort- vliet/Scherpenisse 4. Dobbertje, Tholen 5.1' Esperance, St. Anna land 6. Vishandel Schot, Tholen 7. De Zeeuwse Parel(politie) 8. De Leeuwen, Scherpenisse. Poule A: Dobbertje-ZP 1-1, Schot- Caraco 0-6, Dobbertje-Schot 3-2, ZP- Caraco 2-5, Dobbertje-Caraco 1-3, ZP-Schot 0-2. De Thoolse zaalvoetbalkampioenen, staande v.l.n.r.: Johan en Martin van Houdt, Jan de Viet, Koos van den Hoek, zittend Perry Opree, Jan Guiljam, Jaap Moerland en Rien Vroegop. Advertentie IM VERVOLG VAN PAG. 1 waai van de toeschouwers al. Daar was het ongekend druk." De schaatsers vertrokken bij mis tig weer met motregen. De tem peratuur schommelde tussen 0 en 2 graden. Er was weinig wind. Van Driel herinnert zich nog de minder ideale weersomstandighe den van 1963. "Toen was het bere koud!" Aangezien het niet vroor, kwam er in de loop van de dag steeds meer water op het ijs. "Je schaatste op een gegeven moment tot aan je enkels in het water", aldus Potter, die gelukkig niet viel. "Ik viel vijf keer en was dweilnat", zegt Van Driel. Westdorp en Koopman bleven ondanks de scheuren en losse stukken overeind. Menheere viel twee keer waarvan één keer op z'n knie, een eindje voor Bart- lehiem. Toch was 't over het alge meen goed ijs. Alleen bij Franeker reed je een stuk met je schoenen in het water. Daar moesten we ook nog 700 m klunen." De afwezigheid van kou en wind noemt Van Driel mede de oorzaak van het grote aantal toerrijders dat de 200 km volbracht. "Bovendien wordt er veel meer aan sport ge daan in vergelijking met 1963. Kijk ook maar eens naar de sporttijden die in de loop der jaren zijn verbeterd. Met doorzettings vermogen doe je veel in een Elf stedentocht en als je moe gaat worden, is techniek heel belang rijk." Van Driel heeft onderweg wel tien liter gedronken. "Van de toe schouwers kreeg je warme ranja en dat smaakte wel met zoveel vochtverlies. Ik at verder druive- suiker en krèntebollen tussen het klunen, vallen en opstaan door." De Elfstedenrijders werden krachtig ondersteund door de toeschouwers. Niet alleen met aanmoedigingen, eten en drinken, maar ook met hulp bij het klunen. Ze trokken je van het ijs de kant op en na het schaats-lopen over de met tapijten belegde straat, kreeg je ook weer hulp om op de baan te komen. "Het enthousiasme van de mensen was enorm", aldus Koopman. Ook Wesdorp was ingenomen met de onvoorstelbare medewer king, met name toen hij in het donker reed. "Met de lichten van auto's schenen ze op het ijs." Een volgende keer zal Potter beslist vroeger starten, '"s Avonds is het levensgevaarlijk." Koopman heeft het wat dat betreft goed ge pakt omdat hij voor het donker binnen was. "Sommigen durven alles, maar in donker rijden is moeilijk en gevaarlijk", vindt Van Driel. Langs de gehele route stonden er radio's, zodat de toerrijders ook op de hoogte kwamen van de overwinning van de Overijsselse veehouder Evert van Benthem (26) bij de wedstrijdrijders. De vijf Tholenaren reden hun ei gen tocht, rustten af en toe tien minuten om te eten en te drinken en sloten dan weer aan bij een groepje, waar ze om beurten kop trokken. Aan de finish volgde er een warm onthaal van een enthousiaste me nigte. "Je kunt 't niet geloven als je er niet geweest bent", zegt Pot ter. "Een vrouw deed m'n schaat sen uit bij de aankomst en dat was zeer welkom. Ik berg m'n schaat sen op en voorlopig wil ik ze niet meer zien." Toch moest hij bij thuiskomst nog klunen, want z'n vrouw had de loper uitgelegd. In het kosthuis werden de vijf Tholenaren donderdagavond onthaald op champagne. Het Friese echtpaar dacht voor de start dat alleen Van Driel de 200 km zou volbrengen. Over Potter, Koopman en Westdorp had men z'n twijfels en Menheere werd ge zien z'n blessure niet veel kans gegèven. De vijf klaarden 't echter allemaal. De legendarische Elf stedentocht hadden ze bedwon gen! Ook Peter van der Kooi voltooide de 200 km, ondanks het feit, dat hij pas in de op 1 na laatste groep vertrok. Dat was ongunstig omdat de kwaliteit van het ijs steeds minder werd. Er kwam meer wa ter op het ijs en er moest meer gekluund worden wegens slechte stukken in de route. Van der Kooi had een goede basisconditie dankzij het beoefenen van de sur fen zeilsport en op de schaats had hij 900 km getraind, waaronder maandag nog de Elfmerentocht, die ook sinds 1963 voor het eerst werd verreden. In z'n eigen tempo ging hij stug door' zonder te rusten en zonder in moeilijkheden te ko men. De Fliplander was onder de indruk van de geweldige sfeer. "Op m'n trouwdag na, was dit de mooiste dag in m'n leven", aldus Van der Kooi, die bij thuiskomst vele felicitaties ontving. Berry Manneke uit Nieuw-Vosse- meer, havo-leerling en doelman bij de A-junioren van Noad uit St. Philipsland, stond al om kwart voor zes op de schaats. De blaar op z'n enkel viel achteraf mee, maar de eerste anderhalf uur in 't donker vielen tegen. Na een hal fuur kwam Manneke in een groepje bij drie jonge Friezen. Die hielpen hem, na een gemakkelijke 100 km, over het dode punt heen toen de jonge schaatser het moei lijk kreeg. Na 130 km stonden zijn ouders bij Franeker klaar en die verzorging deed Berry goed. Na in Bolsward goed te hebben gegeten en ge dronken, ebde de moeheid weg. De laatste kilometers naar de fi nish v/erden in flinke vaart afge legd. Bij thuiskomst werd de Elf- stedenrijder vrijdag verrast met een geheel versierd huis(door en kele leden van NOAD'67 in de vroege ochtenduren aange bracht), vele felicitaties en vijftien boeketten bloemen. Berry Manneke is een verwoed schaatser. In Eindhoven verover de hij zaterdagavond 16 februari de eerste plaats bij de clubkam pioenschappen van de Striene(s- chaatsvereniging Zuid-West Ne derland). Bij de B-junioren reed hij de 500 m in 48.56 sec, de 1500 m in 2.31.02 min. Hij won deze winter al meer dan tien bekers met wedstrijden in NieuwVossemeer, St. Annaland, Steenbergen, enz. Broer Erik( 14) werd bij de C- junioren tweede in Eindhoven met 59 sec op de 500 m en 2.01 min op de 1000 m. Ook hij won dit seizoen een aanzienlijk aantal be kers. Vader Rien Manneke is ook een verwoed schaatser. Hij traint al jaren op de fiets en op de schaats. Bij een auto-ongeluk in St. Maartensdijk liep hij twee we ken geleden een gebroken rib op, zodat hij bij de 13e Elfstedentocht verstek moest laten gaan. In de plannen voor zoet water zit geen beweging. Medio 1985 komt er weer een rapport. Intussen zal Tholen met Schouwen-Duiveland alvast praten over de financiering van de toekomstige zoet water voorzieningen. De dijkgraaf was ingenomen met het waterkwaliteitsplan. Met de aanwijzing van Rammegors en de Pluimpot als natuurgebieden ging hij accoord, maar het overige bin nenwater is volgens Hage voor de landbouw en niet primair voor de kweek van waterplanten en kik kers. De aanwezigen in de Druiventros kregen ook nog twee dia-series te zien over de waterschapswerken op St. Philipsland, met name het nieuwe gemaal aan de Zuiddijk en de daarvoor benodigde nieuwe sloten. Bij de boerderij de Zwarte Schouw loopt het werk wel tegen wegens instabiele grond. Met zo genaamde spier(zand met hele vette kleidelen) kan men niet uit de voeten. Er is voor een kleine ton een ingrijpende grondverbe tering nodig met 4 m lange palen, waarvoor speciale toestemming van het ministerie van verkeer en waterstaat wordt gevraagd. Het rijk betaalt namelijk het hele wa- terbeheersingsplan St. Philips land. Tijdens de discussie stelde A.A. van Nieuwenhuijzen het waterpeil na gereedkomen van de aanpassingswerken nog aan de orde. Raadslid Aarnoudse heeft b en w gevraagd schuttingtaai op Thoolse gemeentelijke gebouwen te laten verwijderen, eventueel via een stichting uit Amersfoort die zich daarvoor heeft aangeboden. Ge zien de kosten voelde de burge meester daar niet voor. Bovendien verwijdert de stichting alleen dis criminerende taal. Hij wilde van Aarnoudse een opgave om welke plaatsen het ging, waarna b en w maatregelen zouden nemen. De stichting lokale omroep Tho- len(SLOTH) moet de plannen duidelijk breder opzetten. De stichting is nu geen afspiegeling van de Thoolse bevolking, zei de burgemeester maandag op vragen van raadslid De Bres. Die had er zich aan gestoord dat b en w zich in gesprekken met dagbladen al positief over de lokale omroep hadden uitgelaten, terwijl de raad nog helemaal niet was ingelicht. "Je moet toch een keer met de mensen praten en dat is één keer gebeurd", zei de burgemeester. "Er zitten mensen in die graag publiciteit zoeken en toen is ons ook om een mening gevraagd. We zullen de situatie in de commissie bestuurlijke aangelegenheden(de vijf fractievoorzitters) bespreken, maar 't is nog maar in de voor lichtende sfeer. De SLOTH moet andere groepen in de gemeente aanschrijven. De gemeente wil hand- en spandiensten .verlenen, maar het is duidelijk een particu lier initiatief." De Bres Rad ook nog uitspraken gelezen over het inschakelen van de lokale omroep bij de gemeen telijke voorlichting. "Lokale om roep kan ons Tholenderwijs niet vervangen, daarvoor is het aantal aansluitingen te gering", ant woordde de burgemeester. Raadslid I.C. Moerland kwam maandagavond in de raadsverga dering nog terug op de beant woording door b en w van een schriftelijke vraag van de PvdA fractie over het verstrijken van de tijd tussen aanvraag en uitvoering van een woningaanpassing voor een gehandicapte. Hij bleek wat moeite te hebben met de door het college genoemde hoofdoorzaak (de procedure) van de vertraging en bleef het jammer vinden, dat het zo lang moet duren. P. van Belzen meende in een tijd van deregulatie en no-nonsens te leven, maar de gehandicapte wordt dan toch nog de dupe. Het antwoord van b en w vindt hij ambtélijk wel juist, maar hij wilde toch verwijzen naar de stichting gehandicapten Zeeland, die kos teloos adviezen verstrekt. Wethouder P. van Schetsen zei dat de procedure loopt zoals in het antwoord van b en w aan het licht kwam. In 1984 waren er 26 aan vragen voor aanpassing, maar bij 25 daarvan kon met een bedrag beneden 6000,— worden vol staan en dan kan zo iets direct worden uitgevoerd. In 1 geval lag het bedrag voor aanpassing be-' duidend hoger en dan ontstaat de langere procedure, al zou er nog wel eens overleg met de Gemeen schappelijke Medische Dienst kunnen plaatsvinden voor een versnelling. Hij kende een geval in 1983, waarbij in de woning die men had, aanpassing onmogelijk bleek. Dan moet naar een andere, wel goed aangepaste woning wor den omgezien en die kwam er ook in 1984, maar dan kan de proce dure ook pas beginnen. Dat neemt veel tijd in beslag, al wordt er van b en w zijde wel druk op gelegd. In dit geval duurde het inderdaad erg lang, bevestigde de wethouder van sociale zaken. Zijn partijge noot Moerland hoopte dat de bescpreking van deze zaak er toe zal bijdragen dat het voortaan sneller gaat. "Wie herkent hem?", was de vraag bij de foto van de militair in de E.B. van 7 februari. Er kwam heel wat reacties, maar met vele verschillende namen, zodat het nog niet zeker is wie de militair is. Genoemd werden: Jacob Rijsten- bil (de vroegere exploitant van de Druiventros) te St. Philipsland, Anton Ampt uit Oud-Vossemeer (nu een 75-jarige arts te Yerseke), Dirk Roggeband uit Oud-Vosse meer (zoon van Toon Roggeband uit de Kalisbuurt, wonend in Rotterdam), Jan Blaas uit Tholen. Leen v.d. Repe, Sam Everaers en Leen Guiljam uit St. Annaland. Wie weet het precies? De gepor tretteerde kan de foto dan krijgen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 13