Bezwaren landbouw tegen natuurfunctie wateren Damtitels voor André en Marnix Kousemaker en Henk Gunter Middenstandsfederatie kampt met winkelsluitingsproblemen aoPPE Kampioenschap van Zeeland sneldammen in Tholen Doublures DÊKÏ0U Welen en karrevelden De Striene sleept voort Donderdag 28 februari 1985 EENDRACHTBODE 11 Hoorzitting waterkwaliteitsplan in St. Maartensdijk "We hebben beswaren tegen de ecologische functie van oppervlaktewater in landbouwgebieden, want er wordt wel eens gesuggereerd, dat elke boer vervuilt." P.K.M. Stouten, secretaris van de ZLM-kring Tholen en St. Philipsland, zei dat woensdagavond in Haestinge te St. Maartensdijk tijdens de hoorzitting over het waterkwaliteitsplan Zeeland. Onderzoek Kreekrestanten Politiek beslist Knelpuntenpot Hoge kopergehalten Zaterdag kwamen in Meulvliet te Tholen 115 Zeeuwse dammers samen om voor de 27e keer (waarvan de vierde maal op Tholen) te strijden om de zes Zeeuwse sneldamtitels. De voorgaande drie toer nooien in Tholen werden alle georganiseerd in een jubileumjaar; dit jaar was een uitzondering op die regel omdat voor 1985 zich geen gegadigde had aan gemeld en het bestuur van de Zeeuwse Dambond de Thoolse damclub benaderde het toernooi te organi seren, ook al was het nog maar net een jaar geleden dat het kampioenschap 1983 in Tholen werd ver speeld. Toiletten voor gehandicapten Verbrokkeling woensdagmiddag-sluiting Toeristenmarkt VVV ledenwerfactie Meubelbranche HOPPE JONGE Hoofdklas Eerste klas Junioren Aspiranten Pupillen Verenigingsprijs De veertig belangstellenden(sta- tenleden, bestuurders en ambte naren van gemeente en provincie, alsmede vele landbouwers) wer den eerst toegesproken door de heren H. Benschap, N. Oskam en T. Blauw van het provinciaal be stuur. Met teksten en grafieken op ten scherm probeerden zij de droge stof wat meer te laten spre ken. Uit monsters is gebleken, dat de klasse 'goed' bij de binnenwateren groeiend is, aan de horizon gloort 'zeer goed'. Ondanks grote inves teringen in zuiveringsinstallaties is de kwaliteit nog niet ideaal door de zoute kwel, neerslag(zure re gen) en verspreide bebouwing, al is daarvan sinds kort weer een deel op drukriolering aangesloten. De Wet Verontreiniging Opper vlaktewateren, die uit 1970 da teert, is niet toereikend. Er moet meer gebeuren, aldus Oskam. Zo is er voor het oppervlaktewater een basiskwaliteit nodig. Dat houdt in: geen overlast(stank) veroorzaken, geen vervuild aan zien geven en levenskansen bie den voor allerlei organismen. De belangrijkste functie van het binnenwater op Tholen en St. Philipsland is landbouwkundig. Enkele stukjes hebben ook een natuurfunctie. Een definitieve keuze(natuur en/of landbouw) is wegens gebrek aan gegevens nog niet gemaakt. Volgens Blauw hoeven er vooralsnog geen extra maatregelen genomen te worden. De nadruk ligt op onderzoek. In heel Zeeland moet de komende tien jaar 110 miljoen gulden in rioleringswerken gestoken wor den, eveneens 110 miljoen in de aanleg van zuiveringsinstallaties en 5.5 miljoen gulden in onder zoek. Op Tholen gaat het om 7.295.000 gulden rioleringswer ken: een investering van 382 gul den per inwoner of een jaarlijkse last van 35,52. Voor St. Philips land gaat 't om vier ton, 173 gul den per inwoner of 16,08 jaar lijkse lasten. In zuiveringsinstalla ties moet er op Tholen/St. Phi lipsland bruto nog 3.890.000 gul den geïnvesteerd worden. Dat is netto, met aftrek van rijkssubsidie 2.188.500 gulden. Met 25.500 hef- fingsplichtige vervuilingseenhe- den(v.e.) is dat een netto investe ring van 86 gulden per v.e.. De maximale jaarlijkste kosten van 67 gulden per v.e. worden in 1987 bereikt. Met die 67 gulden zit het waterschap Tholen het laagst in heel Zeeland. Het veel dichter bevolkte Walcheren volgt met 72 gulden, terwijl de Zeeuws-Vla mingen in het Vrije van Sluis naar verwachting in 1991 per jaar 118 gulden per v.e. moeten betalen. Het grootste deel van Tholen en St. Philipsland wordt in beslag genomen door landbouwgebied. Akkerbouw respectievelijk 6991 en 1471 ha grasland 1232(met na me in het oudlandgebied ten noorden van Poortvliet) en 77 ha, tuinbouwgewassen 1511 en 207 ha. Er bevinden zich enkele kreekres tanten die door inpoldering bin nendijks zijn komen te liggen: de Pluimpot bij St. Maartensdijk, het Stinkgat in de Van Haaftenpolder en de Karnemelkspot in de Oud Kijkuitpolder bij Oud-Vosse- meer, Den Breejen in de Joanna Mariapolder bij St. Annaland, de Bruintjeskreek en de eendenkooi bij St. Philipsland. Bijna 'normale' watergangen zijn de Hiksekreek op Tholen en de Luisterkreek op St. Philipsland, zodat die geen specifiek ecologische functie heb ben. Er zijn nog wel enkele welen als resultaat van oude dijkdoor braken: het Diepe Gat en De Weel, oostelijk van Stavenisse. Langs de zuidkust van Tholen bevinden zich enkele inlagen en karrevelden, die een grote bete kenis als natuurgebied hebben. Het Diepe Gat, De Weel en het Stinkgat zijn in beheer bij Staats bosbeheer, de Bruintjeskreek bij het Zeeuws Landschap. A.A. van Nieuwenhuijzen infor meerde naar Bruintjeskreek, dat volgens hel ontwerp-waterkwali- teitsplan is aangegeven met 'hoofdfuncties landbouw en spe cifiek ecologisch'. Volgens Blauw is daarvoor eerst nog onderzoek nodig, waarna 't een politieke be slissing wordt, welke functie hoofd- en welke nevengeschikt wordt. "Na de functietoekenning kan er spanning ontstaan tussen het provinciaal bestuur aan de ene kant en het waterschap(met de lasten voor de inwoners) aan de De omgrenzing van de relatieno ta-gebieden is besproken in de Provinciale Planologische Com missie (PPC) met name de Welen bij Stavenisse en de Karrevelden aan de zuidkust van Tholen. Ir. R.M.Th.Adriaansens adviseerde het instellen van een bufferzone aan de noordzijde van de Weel, waarmee de P.P.C. accoord ging. Ir. Adriaansens stelde voor, de Karrevelden aan de zuidkust van Tholen af te voeren, maar mr. C.T. Spijkerboer (voorzitter twee de adviescommissie) maakte daar bezwaar tegen. Voorzitter dr. C. Boertien constateerde, dat de meerderheid van de P.P.C. voor schrappen was. Ir. de Beijl wees erop, dat het trace van de aan sluiting van de Oesterdam, dat deels door dit gebied loopt, vrij gehouden moet worden. andere kant. Dat zal echter niet extreem zijn", aldus Blauw. Stouten was er niet helemaal ge rust op, wijzende op het Stinkgat bij Oud-Vossemeer en het Diepe Gat en de Weel bij Stavenisse. Volgens Oskam hoeft het aange ven van een ecologische functie geen zwaardere eisen te beteke nen. Statenlid H. Venekamp meende dat het Stinkgat via het Schelde-Rijnkanaal loosde, maar volgens landbouwer G.L.D. Gaakeer komt een groot deel van het water van de landbouwgrond via de sloot in het Stinkgat. "Als er in de toekomst zwaardere eisen komen, kan 't voor de landbouw een probleem worden", zei Stou ten. Wethouder L.J. Koopman infor meerde naar subsidie voor riole ringswerken. Tholen is fondsge meente en krijgt rechtstreeks een bijdrage van het rijk voor stads en dorpsvernieuwing, waaronder rioleringswerken. De provincie heeft wel een knelpuntenpot, maar over de bestemming daar van bestaat onenigheid, aldus Os kam. Volgens statenlid Venekamp is de knelpuntenpot uitsluitend voor niet-fonds gemeenten be- stemd(St. Philipsland bijvoor beeld), maar hij wilde wethouder Koopman niet helemaal teleur stellen, door hem erop te wijzen, dat Tholen wel uit het fonds bij zondere voorzieningen kan put ten. Geen der oppervlaktewateren op Tholen, en St. Philipsland die be monsterd worden, voldoen aan de basiskwaliteit. De regelmatige overschrijdingen van de koper norm verdienen op korte termijn de aandacht. Onderzoek naar de oorzaken van de hoge koperge halten wordt noodzakelijk geacht. Dat geldt ook voor onderzoek naar de gevolgen van de wijzigin gen in de afwatering voor de tro- fie(voedselrijkdom) van de Bruintjeskreek en de boezems van de gemalen Scherpenisse en Poortvliet en - indien nodig - naar de mogelijkheden om een te ster ke algenontwikkeling tegen te gaan. Wegens het vergaande sta dium van de plannen tot wijzigen van de afwatering, moet gestreefd worden naar een zo spoedig mo- 1 gelijk begin van dit onderzoek. Prioriteit dient gegeven te worden aan saneringen van lozingen in gebieden, die oppervlaktewateren beïnvloeden waaraan verder gaande eisen gesteld worden, al dus hel ontwerp-walerkwaliteits- plan van het provinciaal bestuur. De damfinales zaterdag in Meulvliet bij de pupillen met op de voorgrond Marlijn Schellinger en J. van Gorsel, aan het tweede bord titelhouder Marnix Kousemaker - die opnieuw kampioen werd - met zijn broer Francel Kousemaker, allen van de Thoolse damclub de Eendracht. Mevr. Boissevain heeft tijdens de raadsvergadering gevraagd in het Holland Huis te Scherpenisse en de Vossenkuil te Oud-Vossemeer een toilet voor gehandicapten te maken. Wethouder Versluijs wil de dat wel laten onderzoeken, maar hij voorzag toch een hele verbouwing. De bereikbaarheid van het streekmuseum in St. An naland voor rolstoelgebruikers werd in dit verband ook nog ge noemd. De Streek V.V.V. Tholen heeft een evenementenprogramma op gemaakt. Uit dit eerste overzicht van 1985 blijkt, dat de vakantie gangers op 13 juli en 10 augustus uit twee evenementen kunnen kiezen. Een spijtige zaak omdat deze doublure ten koste gaat van de belangstelling bij deze Thoolse aktiviteiten. Nog meer spreiding is niet haalbaar omdat met name de wielercomité's afhankelijk zijn van de Zeeuwse wielerkalender. Op zaterdag 13 juli is er wielren nen in Poortvliet en braderie in Stavenisse. De tiende augustus organiseert men in Sint-Annaland een braderie en in buurtgemeente Oud-Vossemeer de wielerronde. Omtrent de toeristenmarkten is er alleen in Tholen (10 juli) en Sint- Annaland (24 juli) een dergelijk zomergebeuren. Data evenementen 1985 Oud-Vossemeer: 18 mei Braderie 15 t/m 18 mei 60 jr. bestaan mu- ziekver. 14 en 15 juni Kermis 010 augustus Wielerronde Tholen: 10 juli toeristenmarkt' 13 t/m 17 augustus Fietsavond- vierdaagse 23 en 24 augustus Braderie kermis Stavenisse: 013 juli Braderie Scherpenisse: 3 augustus Braderie St. Annaland: 24 juli Toeristenmarkt 010 augustus Braderie 19 t/m 21 december Prov. kamp. Vogels Poortvliet 013 juli Wielerronde 17 augustus Braderie St. Maartensdijk: 14 t/m 29 juni Viering 500 jaar Smalstad 22 juni Braderie in hjstorische stijl 22 juni Huwelijksfeest in Bour gondische stijl 28 juni Historische Fokveedag 13 t/m 17 juli Zomerfeesten kermis 20 juli Wielerronde De VVV maakt weer de jaarlijkse evenementenlijst. Meldt uw acti viteiten voor 5 maart aan VVV eiland Tholen, Markt 13, St. Maartensdijk, tel. 01666-3771 b.g.g. 01663-2544. Er was een federatieve afspraak bij de Thoolse detaillisten, waaraan men trouwens ook gebonden was via de winkelsluitingswet, van een uniforme woensdagmiddagslui ting, een koopavond op vrijdag en eens zelfs een verplichte vakantie sluiting. Naar mate de rijksover heid, mogelijk wel op advies van middenstandsorganisaties, de touwtjes verder liet vieren, was er al snel geen sprake meer van een jaarlijkse verplichte vakantieslui ting. Dat konden de grotere winkelbe drijven - de supermarkten waren ontstaan - zich niet meer veroor loven en tegelijkertijd was de eenmanszaak de dupe, want die kon ook al moeilijk sluiten zonder wat nadelige gevolgen. M/ïn ver moedde in die tijd, dat het de kant op zou gaan van Parijse winke liers, die zich permitteren de maand augustus de deuren geslo ten te houden, maar in Nederland ging het juist de andere kant op. Per winkelcentrum, dus zeker ook per kern, kan men al een bepaalde koopavond aanvragen, al geldt die dan wel voor de gehele kern. De ochtend- of middagsluiting kan men zelf regelen, mits men de 52 uren, dat de winkel open is, maar niet overschrijdt, terwijl er een limiet is voor de zaterdag (17.00 uur). Die vrijheid-blijheid, een overigens ook bij een onder nemer wat ingeboren aard, blijkt toch problemen op te leveren. Dan wordt nog niet eens gevraagd naar de mening van de consu ment. In elk geval werd op de vergade ring van de middenstandsfedera tie "eiland Tholen" duidelijk, dat de aanvankelijk eensgezinde aan pak van koopavond en middag sluiting al sterk is verbrokkeld. Met gevolg, dat de consument er helemaal geen wijs meer uit kan, wanneer de winkels wel en niet open zijn. Een bijkomstigheid is vervolgens, dat vertegenwoordi gers (leveranciers) ook de hele agenda vol hebben, wanneer deze en wanneer die dicht is. In Tho- len-stad gingen de laatste verga dering meerdere stemmen op de woensdagmiddagsluiting te laten vervallen en daarvoor de maan- dagmorgen teplannen en vervol gens de koopavond van vrijdag naar de donderdag te verschuiven. Onderzoeken elders in den lande met dichtbij een groter koopcen trum (zoals hier o.a. Bergen op Zoom) wezen uit, dat een don derdag dan inderdaad wel aan trekkelijker en gunstiger kan zijn. Vertegenwoordigers uit andere kernen met in de zomer nogal wat toeristen, zagen toch die vrijdag avond nog als het meest effectief voor de koopkracht. Gezamenlijk betreurde de federatie, dat geen uniforme regeling tot stand kon komen, die altijd voor de consu ment van het grootste belang is. Als in een kern de helft de ene dag, de andere helft een andere morgen sluit, is het voor beiden half werk. De conclusie moet dan ook zijn, dat zonder wat regule rend qptreden van bovenaf die detailhandel toch in "de wilde vaart" terecht komt. Federatievoorzitter J.K. Elenbaas kon in "Hof van Holland" te Tholen toch weer vertegenwoor digers van ondernemersvereni gingen uit alle kernen begroeten. Ook vanuit Stavenisse. Hij betreurde dat altijd zo getrou we leden ontbraken. De heer P.C. de Wilde, de middenstands voor zitter in Oud-Vossemeer, die kortgeleden in Lievensberg moest worden opgenomen en de echtge note van het eveneens trouwe fe deratie-lid M.C. Hage, uit Scher penisse. De vergadering besloot op voor stel van Elenbaas om haar be stuurslid De Wilde een fruitmand te doen toekomen met daarbij welgemeende wensen voor een spoedig herstel. De gunstige be richten over mevr. Hage kunnen er op wijzen, dat de bestuurder uit Scherpenisse mogelijk volgende keer weer van de partij kan zijn. Secretaris P. Groffen had de no tulen van vorige vergadering al toegezonden. Hij deelde in zijn financieel overzicht mede, dat men 170.— was ingeteerd we gens o.a. jubilea van Oud-Vosse meer en Tholen, maar dat met nog ruim 1400,— middelen geen zorgen in dit opzicht nodig zijn. De contributie bleef dan ook voor 1985 op hetzelfde peil gehand haafd. Ook zal weer een collectie ve prijs worden bedongen voor de kraampjes bij komende brade- rien, en toeristenmarkten. Voor het laatste bleken er overigens maar 2 gegadigden nl. Tholen op 10 juli en Sint Annaland op 24 juli, al moet laatstgenoemde kern komende tijd nog nagaan of er voldoende animo is, omdat toch naar een minimum van een 25 standhouders wordt gestreefd. De aanwezige VVV vertegen woordiger J. de Waard uit Sint Maartensdijk deelde mee, hoe op de jongste ledenvergadering van deze club was besloten tot een in tensieve ledenwerfcampagne, ge zien het feit dat nog lang niet de meeste van de van de toeristen profiterende horeca bedrijven VVV lid zijn, maar evenmin ook een aantal detaillisten. Kans is dat er een VVV informatiekantoor te Sint-Maartensdijk tot stand komt. want met name tijdens de vrij dagavond en zaterdag, als de banken als plaatselijke VVV in formanten zijn gesloten, blijkt aan die informatie behoefte. Van Thoolse zijde werd geopperd, dat er in dit opzicht mogelijk te com bineren valt met de havenmeester in Tholen. Als een plaatselijke middenstandsvereniging meer over het VVV werk wil horen, kan ze altijd iemand, via dhr. De Waard vragen, dat toe te lichten. Andere plannen zijn voor dit jaar een nieuwe (kleine) en volgend jaar de uitgebreide VVV folder. Geen der vertegenwoordigers had bezwaar 4 extra winkelopenings dagen collectief bij het gemeente bestuur aan te vragen. Het blijkt namelijk dat de leden in de meu belbranche tot dusver problemen tegenkwamen, wanneer ze op een tweede Paas- of Pinksterdag hun shows organiseerden. De winkel sluitingswet opent thans de mo gelijkheden van 4 zondagen open te zijn in aansluiting op een be paalde aktiviteit. Aan die zonda gopening bleek bij geen enkele kern behoefte, zodat ter tege moetkoming aan de meubelbran che werd besloten voor de gehele gemeente de mogelijkheid van openstelling aan te vragen voor 2e Paas-, 2e Pinkster en 2e Kerstdag, plus Hemelvaartsdag. In de kascontrolecommissie maakte dhr. N.J.G. Jansen uit Tholen plaats voor J. de Waard uit Sint Maartensdijk, terwijl voor C.G. Visser uit Poortvliet dat lid maatschap werd bestendigd. De voorzitter betreurde het, dat na herhaalde pogingen, in Stavenisse toch geen echte winkeliersvereni ging- al was het maar met klein getal - van de grond kwam. Een kern, waar ondernemerssamen- werking misschien wel het meest nodig is. Verheugend vond hij, dat er via een paar ondernemers dat federatief-contact toch wordt ver lengd. Ook in Stavenisse zal men toch heel wat minder dan 50 jaar geleden moeten kijken naar zijn buurman-concurrent, dan naar wat van elders koopkracht trekt. 16?8 'pwf/u; wm Advertentie I.M. De verbetering van camping de Striene in Poortvliet! riolering, waterleiding, herinrichting) is nog steeds niet klaar. Burgemeester Baerends liet raadslid Heijboer maandag weten, dat er op be paalde punten wel duidelijk aan gewerkt is. Door de lange vorst periode ligt het nu stil en de bur gemeester hoopte niet dat er sprake zal zijn van overmacht, want het voorjaar zal kort zijn. Met bewoners van de camping die moeten verplaatsen, is overleg ge voerd. "De belangen liggen dui delijk verschillend. We hopen een stpkje wijs beleid, want het zal geen prettige bijeenkomst zijn waar beslist wordt wie gaat ver plaatsen", aldus de burgemeester. Camping en jachtverhuur Stave nisse had tegen bestemmingsplan Kampeerterreinen Tholen twee bezwaarschriften ingediend, waarvan l te laat.(24 in plaats van 16 september). Mevr. Boissevain wees erop, dat het in dit geval niet zo dramatisch is(via een artikel 19 procedure kan de camping zijn doel toch bereiken), maar de mensen realiseren zich niet, wat het te laat indienen van bezwaren voor gevolgen kan hebben. Zij pleitte voor informatie van be langhebbenden en een uiteenzet ting in Tholenderwijs. De burge meester antwoordde, dat het niet beter kan dan nu al gebeurt. In zijn openingswoord benadruk te voorzitter J. de Rijke jr. dat de Thoolse damclub met plezier dit "inhaaltoernooi" (het derde Zeeuwse sneldamkampioensehap in amper veertien maanden) or ganiseerde, omdat hiermee een lang gekoesterde wens van het bestuur in vervulling ging nl. het tijdstip van het Zeeuws kam pioenschap meer afstemmen op dat van de Nederlandse kam pioenschappen. Niet alleen een sportieve dag zou het worden, maar voor de Thoolse afvaardi ging ook nog een succesvolle dag. Want ook nu weer slaagden de Thoolse spelers erirt de prestaties van voorgaande jaren te conti nueren. Eerste klas kampioen bij de senioren werd André Kouse maker,. (Tholen), Henk Gunter (St. Annaland) werd kampioen bij de aspiranten en Marnix Kouse maker (Tholen) werd de eerste pupil. Naast deze persoonlijke ti tels pakte de Thoolse damclub voor de derde achtereenvolgende maal de verenigingsprijs. Men had sinds jaren weer een van hun leden in de finale hoofdklas (de tien sterkste sneldammers van Zeeland). Omstreeks tien uur gin gen de voorronden van start nadat de oud-voorzitter W.A. Boogerd het toernooi officieel had geopend met een zet op het bord van de regerende kampioen Johny de Leeuw. In de hoofdklas, waar uiteindelijk de Zeeuwse seniorenkampioen uit voortkomt, kwamen voor Tholen uit Hans Bomgaars, Jan Moer land, Stef Baerends, André Boog erd en Piet van de Velde, de Oud-Tholenaar en nu voor Mid delburg uitkomende Piet Nieu wenhuijzen en de Fliplander J. v.d. Velde. Voor het eerst sinds' jaren wist een Thoolse speler weer eens tot de finale door te dringen. Het was Hans Bomgaars, die zich ten koste van W. Koppejan uit Vlissingen net bij de laatste tien plaatste. Grote afwezige in de fi nale was de oud-kampioen C. Rijk uit Goes die in de voorron den werd gewipt door D. Davidse uit Middelburg. In deze groep streden tien spelers om het kam pioenschap. De regerend kam pioen Johny de Leeuw ging sterk van start, maar kreeg in de 5e ronde een nederlaag te slikken in zijn partij tegen de Middelburger Schunselaar, waardoor drie spe lers op kop kwamen t.w. de Leeuw, Schunselaar en Poulisse. Deze gaven elkaar in de volgende ronden niet veel meer toe, totdat Poulisse in de voorlaatste ronde tegen Bomgaars in de fout ging en moest afhaken. Door een sterke eindsprint wist de Middelburger Kasse zich nog bij het leidende duo te voegen zodat na afloop van de laatste ronde drie spelers gelijk eindigden. Johny de Leeuw al drie achtereenvolgende jaren kam pioen behield op grond van de reglementen zijn titel. Hans Bom gaars werd negende met zes pun ten. Naast zijn overwinning op Poulisse behaalde hij nog remises tegen D. Davidse, D. Kasse, J. Veerhoek en J. Gajadhar. De eindstand in de finale was: 1. Johny de Leeuw 2. Daaf Kasse 3. Peter Schunselaar 4. Johny Poulisse 5. Jaap Veerhoek 6. Anton Saman 7. Jules Gajadhar 8. Arie Kammeraat 9. Hans Bomgaars 10. David Davidse gesp. (Goes) 9 (Middelburg 9 (Middelburg) 9 (Goes) 9 (Gravepld) 9 (Zierikzee) 9 (B.opZoom) 9 (Middelburg) 9 (Tholen) 9 (Middelburg) 9 Sterke spelers als Verdoolaege uit Bergen op Zoom en Goedhart uit Middelburg ontbraken dit jaar op hel kampioenschap. In de tweede finalegroep eindigden gezamelijk aan kop Kees Rijk (Goes) en Wim Koppejan (Vlissingen), elk met 14 punten. Doordat Rijk de onder linge ontmoeting won werd hij groepswinnaar. Derde werd de oud-kampioen van Tholen, Piet Nieuwenhuijzen met 11 punten. Voor de derde finalegroep had den zich geplaatst drie Thoolse spelers. Overtuigend winnaar werd jeugdspeler Jan Moerland, vorig jaar nog uitkomend bij de adspiranten en nu een gokje wa gend tussen de sterkste senioren. Stef Baerends kwam met twee punten minder op een gedeelde tweede plaats, terwijl André Boogerd met slechts 4 punten ze vende werd. De vierde groep werd gewonnen door J. de Jonge uit Middelburg. Piet van de Velde eindigde op een gedeelde tweede plaats en J.v.d. Velde uit St. Phi lipsland werd achtste. Naast de 36 hoofdklassers streden nog eens 43 liefhebbers in de eer ste klas. Na afloop van de voor ronden hadden zich hier onder meer voor de finale geplaatst de Thoolse spelers Johan van de Velde en de jeugdspeler André Kousemaker, alsmede de Fli- planders Noordhoek en Joppe. Ook hier een zeer spannend ver loop en het was André Kousema ker die de eerste-klas titel voor een jaar in Tholen bracht. Samen met Piet Jongeneelen behaalde hij 13 punten, maar door één SB-punt meer (107 tegen 106) ging de titel naar de Thoolse speler. J. Joppe werd 5e met 10 pnt. en J. Noord- hoek negende. De tweede finale groep werd met ruime voorsprong gewonnen door Sital uit Bergen op Zoom. Arie Schot (Tholen) werd in deze groep achtste. De derde groep werd gewonnen door L. v.d. Zande uit Goes. De klas seringen van de streekgenoten waren A. Verwijs (St. Philips land), 5e T. v.d. Male (Tholen) 6e en J. Suurlant (St. Philipsland) 9e. Winnaar in de 4e groep werd E. Boogert uit 's-Gravenpolder. L. v.d. Velde en R. Tichem (beiden St. Philipsland) werden resp. 5e en 9e. De Thoolse speler Ben Kegge werd 8e. De laatste groep werd gewonnen door de Middelburger P. Tange. Hij had een ruime voorsprong op de nummer twee J. den Braber (St. Philipsland). De Thoolse spelers Siem Schot en Jan de Rijke werden 3e en 8e. Bij de junioren dit jaar geen spe lers van de organiserende vereni ging. De meeste junioren gaven er de voorkeur aan bij de senioren uit te komen wat ertoe leidde, dat 'slechts drie spelers om het junio renkampioenschap speelden. Evenals vorig jaar werd Erwin Hamers uit 's-Gravenpolder on geslagen kampioen. Bij de aspiranten waren de streekgenoten aanzienlijk beter vertegenwoordigd. Onder de veertien deelnemers bevonden zich vier leden van Tholen en drie van St. Philipsland. Dat Tholen in deze klas een zeer belangrijke rol speelt, moge blijken uit het feit dat gew. 5 5 6 3 3 3 2 I I 0 rem. 3 3 1 5 3 3 3 5 4 2 verl. I 1 2 I 3 3 4 3 4 7 pnt. 13 13 13 II 9 9 7 7 6 2 bij de eerste vier er drie van de Thoolse vereniging kwamen. De regerende kampioen Ronnie Gunter verspeelde tegen Arjo Kousemaker uit 's-Gravenpolder een belangrijk punt en daarmee tevens zijn titel. Zeeuws kampioen werd nu zijn broer Henk Gunter met 11 punten uit zes partijen (al leen een remise tegen Ronnie Gunter die met een punt minder tweede werd). Derde werd Arjo Kousemaker en Peter van Dijke eiste de vierde plaats voor zich op. De tweede aspirantengroep werd gewonnen door Frank van de Berg uit Middelburg. Ike Verwijs uit Sint Philipsland werd hier verrassend tweede, Auke Quist en Gerben van de Velde (beiden St. Philipsland) werden 4e en 7e. Jo han Elenbaas Tholen)werd zes de. Voor het succes bij de aspiranten deden de Thoolse pupillen niet onder. Het was Marnix Kouse maker die deze dag al zijn partijen in winst omzette ('s morgens in de voorronde acht en 's-middags in de finale negen) en zijn titel pro longeerde. Hoewel zijn positie niet echt in gevaar is geweest, on dervond hij nog de meeste tegen stand van Martijn Schellinger (eveneens van de Thoolse dam club) die fraai tweede werd. Dat de organiserende vereniging ook bij de pupillen de toon aangeeft, bleek wel toen nog drie van haar leden zich voor de uit tien spelers bestaande finale wisten te plaat sen. Twee nog maar enkele weken voor de vereniging uitkomende pupillen de broer E. en J. van Gorsel eindigden zeer verrassend op de 6e en 7e plaats, wat toch wel de nodige perspectieven biedt voor de toekomst. De nog zeer jeugdige Francel Kousenaker complementeerde het vijftal met een tiende plaats. In de tweede pupillengroep eindigde J. v.d. Horst op de eerste plaats. De tweede plaats was voor Jaap van der Kleijn en de zevende voor R. van Gorsel (beiden Tholen). Ook nu zou het bij de titel in de le klas, aspiranten en pupillen niet blijven. Ook de verenigingsprijs ging voor de derde achtereenvol gende maal naar de Thoolse damclub. Henk en Ronnie Gun ter, Marnix Kousemaker en Hans Bomgaars behaalden in de voor ronden 44 punten, drie meer dan 's-Gravenpolder. Middelburg werd derde met 37 punten. Na af loop van het toernooi bedankte de voorzitter de Rijke wedstrijdlei der/arbiter J.A. van Akkeren voor de organisatie, alsmede alle ande re clubleden die tot het doen sla gen van deze dag een bijdrage le verden, waarna hij aan bijna der tig dammers de prijzen uitreikte. Ook de heer de Koeyer, voorzitter van de Zeeuwse Dambond, be dankte het Thoolse bestuur voor de bereidwilligheid om zo kort na elkaar twee van dergelijke grote damevenementen te willen orga niseren. Hij reikte hierna de door hem beschikbaar gestelde nieuwe wisselbeker zelf uit aan de kam pioen. Het bestuur van de Thoolse dam club "De Eendracht" kan op een geslaagd damtoernooi terugzien, dat organisatorisch vlekkeloos verliep en waar incidentjes -in tegenstelling tot voorgaande ja ren- niet voorkwamen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 11