Industrielawaai Vakantieweken gehandicapten Landbouwverkeer en de (on)veiligheid Steeds meer acceptatie van abortus en euthanasie ÖËk§» Donderdag 31 januari 1985 Taken van de provincie Stand van zaken Sanering woningen Water- kwaliteitsplan IN HEHOEP Provinciale staten beslissen a.s. vrijdag over het beleid dat de provincie zal gaan voeren ten aanzien van de Zeeuwse musea. Zeeuwse museum stichting Financiën COMMISSIES Alle facetten PAK EVEN U1/1/ ZAKBOEKJE De SGP vreest: 84 bedden voor verpleeghuis Tholen De Werken Des Duivels Door Christus Verbroken ABDI J I EÜWS Sinds de invoering van diverse milieuwetten rond het begin van de jaren zeventig heeft de provin cie ook taken gekregen op het gebied van beperking van indus trielawaai. In de jaren tachtig zijn deze taken toegenomen toen de Wet Geluidhinder haar intrede deed. Na invoering hiervan moesten veel bedrijven hun verouderde of incomplete geluidsvoorschriften wijzigen. Men moest rekening houden met de maximale grens waarde in een geluidszone. Een geluidszone is een strook rondom een industrieterrein waarbuiten de geluidsbelasting lager móet zijn dan 50 decibel. Bedrijven binnen een zone moeten samen de geluidsruimte 'verdelen". Formeel wordt deze zonè vast gesteld door de gemeenteraad, waarna het provinciaal bestuur er zijn oordeel over geeft. In de praktijk worden de zones in over leg tussen gemeenten en provin cies vastgesteld. De provincie maakt hierbij .gebruik van de des kundigheid van de provinciale geluidhinderdienst. Er moet een afweging worden gemaakt tussen de belangen van de industrie en de woningbouw. In een aantal gemeenten is men nog steeds bezig om zones vast te stellen. Het is de bedoeling dat op 1 september 1986 alle industrieterreinen gezoneerd zijn. Voor het opstellen van bestemmingsplannen is het voor gemeenten van belang om te weten welke gebieden wel of niet geschikt zijn voor het ple gen van woningbouw. De pro vincie kan ook op eigen gele- genheid zones vaststellen. Dat doet zich voor als een industrie terrein in meerdere gemeenten ligt. Ook hier is overleg tussen de meest betrokkenen van be lang. De provincie legt namelijk met de zonering een claim op de ruimtelijke mogelijkheden van de betrokken gemeenten. Een andere taak van de provincie is voor woningen die binnen een geluidszone liggen met een ge luidsbelasting van meer dan 55 decibel een saneringsprogramma op te stellen. Uiteindelijk beslist de minister over het voorgestelde saneringsprogramma. In sommi ge gevallen dient de lawaaiver- oorzaker de kosten van sanering te betalen, maar het is ook moge lijk dat rijk en gemeente de huizen moeten saneren dan wel isoleren. Volgende week worden de laatste twee voorlichtingsbijeenkomsten gehouden over het waterkwali teitsplan. Maandag, 4 februari, wordt een bijeenkomst gehouden in het Gemeenschapscentrum Den Dullaert, Sportlaan 14 in Hulst en op woensdag 6 februari is er een avond in het Recreatie centrum Haestinge, Sportlaan 2 in Sint-Maartensdijk. Medewerkers van provinciale wa terstaat zullen een toelichting ge ven op het plan. Beide avonden beginnen om acht uur 's avonds. Provinciaal museumbeleid Gedeputeerde Staten hebben de doelstellingen en de finan ciering van het museumbeleid gepresenteerd in de nota "Pro vinciaal museumbeleid". Dit stuk is onderwerp geweest van discussie en inspraak. Volgens gs maken ontwikkelin gen in en buiten Zeeland het nodig met een hernieuwde visie te komen op het museumbeleid zoals dat vanaf het begin van de jaren zeventig gestalte heeft gekregen. Meer en meer wint de gedachte terrein dat musea niet alleen een "bewaarfunc tie" hebben maar ook een "op voedende", "voorlichtende" en "recreatieve" taak. Het college van Gedeputeerde Staten stelt Provinciale Staten voor bij wijze van uitzondering een eenmalige bijdrage van ten hoogste 17.000,— te verlenen aan het Provinciaal Overleg- en Samenwerkingsverband Oude renbonden Zeeland (POSO). Het POSO heeft voor 1985 de organisatie van vakantieweken voor gehandicapten overgeno men van de Zeeuwse Vrouwen raad. Voorheen werd een finan ciële bijdrage ontvangen uit de opbrengst van de Zeeuwse col- Iecte. Met het wegvallen van de Zeeuwse collecte kon de Zeeuwse Vrouwenraad niet langer de ver antwoordelijkheid voor de orga nisatie dragen. Het gaat om twee vakantiewe ken in het vakantieoord "Bos en Duin" te Oostkapelle. De deelname staat open voor alle gehandicapten in Zeeland die op geen andere wijze voor een verzorgde, vakantie in aanmer king komen. Voor volgende ja ren dient het POSO een struc turele oplossing voor de finan ciering te vinden. De AROB-commissie uit Gedepu teerde Staten houdt dinsdag 5 fe bruari, 10.00 uur een hoorzitting. Mr. K.P.T.G. Flos uit Middelburg maakt namens mevrouw R. May- Callenfelds uit Zierikzee bezwaar tegen het verlenen van verklarin gen van geen bezwaar van gs (gevraagd door b. en w. van Zie rikzee) voor de bouw van een douche- en toiletaccommodatie aan de Nieuwe Haven in Zierik- De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Middel burg. Veel nieuwe taken op museum- gebied zullen vorm moeten krij gen in de Zeeuwse museumstich ting, nadat deze is samengevoegd met de Stichting Biologisch Mu seum. Er ontstaan dan twee vol waardige deelmusea: een cultuurhistorisch mu seum; een natuurhistorisch museum. De nieuwe stichting zal zich niet alleen dienen te presenteren aan het algemene kijkpubliek, maar ook de banden moeten aanhalen met het onderwijs. Dat zou moe ten gebeuren door een nieuw op te richten educatieve dienst, die de beschikking krijgt over spe ciaal personeel en uiteraard ook over het nodige geld. Verder zou de museumstichting met diverse andere activiteiten zoals kunst, bibliotheken, monumentenzorg, natuurbehoud, geschiedenis etc. contact moeten leggen. Gs staan op het standpunt dat buiten de Zeeuwse museumstich ting geen instandhoudings- of ex ploitatiesubsidies aan andere mu sea in Zeeland worden gegeven (dat is nog iets anders dan een malige bijdragen voor concrete projecten). Ter realisering van alle in de mu seumnota naar voren gebrachte wensen is een bedrag nodig van 1.074.250,—. Hie[in zitten o.a. subsidies aan de Zeeuwse museumstichting (ruim 550.000,—), bedragen die no- dig zijn voor uitbreidingen biolo- gisch museum, educatieve dienst en de aanstelling varr een museumconsulent (iemand die ten dienste van alle musea werk zaam is). In totaal is beschikbaar 977.000,—. Dit bedrag bestaat uit de provinciale bijdrage van ruim vijf ton, een rijkssubsidie van in totaal ƒ275.000,—, een bij drage van de gemeenten Middel burg 1 50.000,—) en Domburg (biologisch museum ƒ7.000,—) en een speciale bijdrage van het rijk van 28.000,— voor het biologische museum. Aangezien de bijdragen niet Maandag 4 februari, 13.15 uur vergadert in gebouw De Sterre in Clinge de statencommissie voor welzijn. Op de agenda staan o.a.: de wij ziging van de Wet op de bejaar denoorden en in verband daar mee het beschikbaar stellen van kredieten voor automatisering en bevoorschotting; subsidie Stich ting Unie van Vrijwilligers in Zee land en eenmalige bijdrage aan het provinciaal overleg en samen werkingsverband Ouderenbon den in Zeeland (POSO) in het te kort van organisatiekosten voor vakantieweken voor gehandicap ten (zie elders in deze rubriek). Verder wordt gesproken over aanwendinq van de structurele rijksbijdrage voor de nieuwe pro vinciale taken voor het basis- en speciaal onderwijs, een eenmalig subsidie aan het Zeeuws Informa tie Servicebureau voor jeugd- en jongerenwerk in de verhuis- en inrichtingskosten en de subsidie verordening educatief sociaal-cul tureel werk. Tenslotte staat ter discussie de vaststelling van de begroting 1985 van de technische biblio theek Zeeland, alsmede een toe kenning van een extra eenmalig voldoende zijn om alle wensen te kunnen betalen, moet er worden gekozen. Gs hebben voorkeur om eerst de museum stichting goed op poten te zet ten (inclusief een educatieve dienst en een goede depot voorziening en realisering van een volwaardig natuurhisto risch museum, met handhaving van de Domburgse vestiging); ook de komst van de museum consulent is belangrijk. Andere zaken, zoals een bezoe kerscentrum in Domburg en een provinciaal landbouwmuseum worden nu niet verwezenlijkt. De staten wordt gevraagd in beginsel akkoord te gaan met de museumnota en de bestaan de subsidiestromen opnieuw te rangschikken en een vanouds bestaande verdeelsleutel tus sen rijk, provincie en de ge meente Middelburg in het ver volg niet meer te hanteren. subsidie van 260 000,— voor herstel van stormschade. De commissie ziekenhuiszorg van de provinciale raad volks gezondheid vergadert dinsdag 5 februari, 14.45 uur in hotel Terminus te Goes. Besproken worden een notitie over hulp aan vakantiegangers door Algemene Ziekenhuizen in Zeeland, de voortgangsrapporta ge computertomografie en de no ta "beleidsperspectief op zorg verlening door algemene zieken huizen. De statencommissie voor ruimtelijke ordening spreekt in haar vergadering van vrijdag 8 februari, 9.30 uur o.a. over de notitie wegaansluiting Wester- schouwen en de informatieve no ta waterhuishouding en planvor ming. Verder komt ter sprake de subsidieaankoop van slikken sn schorren in de Paulinapolder in Zeeuwsch-Vlaanderen De vergadering is in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Ook op vrijdag 8 februari, maar om 14.00 uur vergadert de sta tencommissie voor milieuhy giëne. Agendapunten zijn; verslag aan varing "Mont Louis": subsidie aan stichting studiecentrum we genbouw (SCW) te Arnhem voor 1985 en 1986 in kosten onder zoek naar gebruik alternatieve materialen in de wegenbouw; Bleijko-Verschueren te Walsoor den (chronologisch overzicht werkzaamheden en reactie minis ter VROM). Verder bespreekt men de ant woorden van gs op vragen van statenlid C.Th. A. van Water schoot over vervoer gevaarlijke stoffen over water. Ook deze ver gadering wordt gehouden in het provinciehuis. Alle commissievergaderingen zijn openbaar en beginnen met spreekrecht voor het publiek. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 De ZLM kring Tholen en Sint Philipsland, Veilig Verkeer Ne derland en de Rijkspolitie-Ver- keersgroep organiseerden een voorlichtingsbijeenkomst om naar een nog veiliger landbouw-verkeer te streven Nu komt deze regio er in dit opzicht nog niet eens zo slecht af in vergelijking bijvoorbeeld met Zeeuws -Vlaanderen. Maar te ver beteren valt er altijd en de techni sche mogelijkheden zijn in deze tijd wel zo verbeterd, dat in elk ge val mechanische risico's sterk ge reduceerd kunnen worden. Zo hoeft er bijvoorbeeld geen aan hangwagen bevestiging meer te bestaan, die niet verzekerd is, dat wil zeggen, waar de pen niet uit kan vliegen. Een simpel voorbeeld, maar tot dusver veroorzaakte ook dat euvel ongelukken. Na een welkomstwoord door VVN afdelingsvoorzitter Sint An- naland J.W. van Popering luister den een 50 tal Z.L.M.-ers of an dere genodigden naar twee poli- tie-deskundigen op verkeersge bied. Ditmaal ging het dan vooral om het landbouwverkeer. Tevo ren had regionaal VVN consulent F. Bal wat vergelijkingsmateriaal gespuid. Hij constateerde toch ook op Tholen en Sint Philipsland nog te maken te hebben met een overwegend agrarisch gebied. Dus ook met nog heel wat landbouw verkeer. Opmerkingen die deze avond worden gemaakt zijn dan ook zeker niet bedoeld als een het se tegen die landbouw, maar uitsluitend om het veiliger verkeer in zijn totaliteit te bevorderen. In 1984 is er met name in Zeeuws- Vlaanderen een onderzoek inges teld. Daar was het ongevallen percentage via landbouwverkeer aanmerkelijk hoger dan op Tho len en Sint Philipsland. Die ver houding staat ongeveer van 25 tot 14 procent. Al was het dit jaar in oktober-november ook op de Thoolse wegen vaak te modderig. De heer Bal toonde aan, hoe de meeste verkeersslachtoffers wor den genoteerd in de categorie 16-20 jarigen. Komt dat door jeugdig enthousiasme, overmoe digheid of wat dan ook? Een zes tienjarige, die achter het trekker- stuur zit heeft uiteraard minder routine dan de oudere categorie. Door de verkeerspolitieman- schappen werden via dia's en toe lichtingen vrijwel alle facetten ge toond van het landbouwverkeer. De aanhangwagens, de remin- richtingen, de laadhoogte -en breedte, de koppeling, de spiegels, de verlichting, er ontbrak geen enkel onderdeel aan. De leden van de verkeersgroep besteedden alle aandacht aan de technische eisen, maar ook aan de voor rangsregeling, aan enerzijds de ook door de landbouw in acht te nemen voorschriften, maar ook aan de faciliteiten, die deze land bouw nog in het verkeer krijgt. Het lijkt ons toe, dat zo'n voor lichtingsavond nooit vruchteloos is. THOLEN do 31 jan soosmiddag ANIB, Meulvliet za 2 feb bingo-video-avond, De Kogge, Koggedek ma 4 feb dia-serie aquarium-ve reniging Labeo, Meulvliet, 19.30 u. di 5 feb cursus zieken verzorgen in eigen huis, wijkgebouw, 19.30-21.30 u. di 5 feb ANIB soosmiddag, Meulvliet di 5 feb Vergeet Mij Niet wo 13 feb jaarfeest NCVB, De Wingerd, 20 u. vr 15 feb gezinsavond pl.vr. met toneelstuk "Het begon in Monte Carlo", Meulvliet, 20 u. za 16 feb MAC auto-oriëntatierit, Zoekweg wo 6 feb VVN verkeersquiz ou deren, Meulvliet, 14 u. di 12 feb VVN-informatie-avond Kind in het verkeer, peuterspeel- I zaal. Het klimaat voor onze verpleegkundigen wordt steeds moeilijker. Vooral als de wet op de verpleegkundigen aangenomen wordt. Dan zijn de eisen zo, dat het bijna onmogelijk wordt om als verpleegkundige te functione ren. Er groeit een steeds grotere acceptatie van abortus en euthanasie in de medische wereld en bij ons volk', aldus drs. P.C. den Uil. Voor een 40-tal luisteraars hield hij vorige week donderdag in het gebouw van de Oud Ger. Gem. te Sint Philipsland een boeiend referaat. Dhr. den Uil is fractiemedewerker van de SGP in de Tweede Kamer. Vooral de ontwikkelingen binnen de gezondheidszorg worden door hem nauwlettend gadegeslagen. Hij sprak op uitnodiging van de SGP studievereniging 'Calvijn'. De avond werd door de voorzitter, dhr. A.B. Goedhart, geopend met samenzang en gebed. Daarna was het woord aan dhr. den Uil. Deze gaf eerst een korte uiteenzetting over zijn werk en zei een tegenstander te zijn van meer commissies binnen de SGP. Daarna sprak hij over de moeilijkheden die mensen, die aan de princi pes van de Bijbel willen vasthouden, binnen de gezondheidszorg on dervinden. Ook ging hij in op een aantal actuele problemen, zoals draagmoederschap, abortus in het ziekenfonds of uit de AWBZ, pa tiëntenverenigingen. Na de pauze was er een forumdiscussie o.l.v. dhr. Goedhart. De forumleden drs. P.C. den Uil, L. Walpot (wethouder St. Philipsland) en M. Dijke (statenlid en gemeenteraadslid Tholen) brachten een geanimeerde discussie op gang. De avond werd besloten met zang en dankgebed. Op 14 maart zal de studievereniging haar jaarvergadering houden in het gebouw van de Ger. Gem. in Scherpenisse. OUD VOSSEMEER vr 1 en wo 6 feb Youth for Christ, Wim Bevelander, Voorstraat, 19.30 u. za 2 feb filmavond Jong Vosmaer, Vossenkuil, 18.30 en 20.30 u. za 9 feb langlaufen ZLM en pl.vr. Tholen/Flipland, 7.30 u. di 12 feb carnavalsavond.AVB, Vossenkuil, 20 u. vr 15 feb Purper 3, Vossenkuil, 20 u. wo 20 feb verg. Oranje-comité, café Schetters, 20 u. wo 27 feb. jaarverg. Krijt op Tijd, café Schetters, 20 u. SINT ANNALAND vr 8 feb. "Stripes", filmavond Ca- sembrootschool, Wellevaete, 19.30 u. SINT MAARTENSDIJK wo 6 feb voorlichtingsbijeenkomst waterkwaliteitsplan, Haestinge, 20 u. do 7 feb bloedafn. Rode Kruis, Haestinge, 18.30 u. SCHERPENISSE za 9 feb. dansavond voor paren, Holland Huis, 20 u. ma 4 feb ledenverg. ZLM kring Tholen/Flipland, Holland Huis, 19.30 u. vr 8 feb gezinsavond pl.vr/ZLM, Holland Huis, 20 u. do 7 feb bejaardenmiddag Herv. Gem. Hoeksteen, 14.30 u. POORTVLIET wo 6 feb bejaardenmiddag Herv. Gem. E. Haezer, 14.30 u. vr 15 feb alg. ledenverg. VVN, Tolrust, 19.30 u. SINT PHILIPSLAND do 31 jan. jaarverg. CDA afd. St. Philipsland, Ons Dorpshuis, 19 u. aansluitend dia-serie over AJP en St. Philipsland. vr 15 feb. jaarverg. Hout en Bouwbond CNV, kleine zaal Wimpel, 19.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 25 feb. aardewerk uit Ghana, oostvleugel Markiezenhof tot 4 mrt "Josiah Wedgwood", tent. 18e eeuws aardewerk, di 5 feb ANWB-cursus Pech On derweg, Streekschool West-Bra- bant, Ringersweg 14, 19.30 u. zo 3 feb koffieconcert Ned. Bla zers Ensemble, aula gem. muziek- en balletschool, Burg. Stulemei- jerln. 3, 12 u. t/m 3 mrt tent. aanwinsten ge meentemuseum, M'hof, 14-17 u. film+ +film+ +film+ ROXY 1: Bachelor Party - 12 jr dag. 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. ROXY 2: Ghostbusters - a.l. do, di wo 20 u. vr za 19 21.30 v. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. Filmliga; The Shining - ma 20.30 CINEMACTUEEL 1; Gremlins - a.l. dag. 20 u. vr& za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: The Karate Kid - a.l. dag. 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Top Secret - a.l. dag. 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. Advertentie IM De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland be handelde maandag het 'Concept voorontwerp verpleeghuisplan Tholen en Sint Philipsland', dat door haar op verzoek van GS werd samengesteld. In dit voor ontwerp wordt voor 1986-1987 geadviseerd om 45 bedden te rea liseren bij Ten Anker in Tholen. Deze 45 bedden komen tot stand door 13 vervanging en 32 uitbrei ding. Van de bedden zijn er 15 voor somatisch zieken bedoeld en 30 voor psychogeriatrische pa tiënten. Voor de periode 1988 t/m 1991 zal nog nader worden vast gesteld of, en op welke manier, de resterende 39 geplande bedden worden verwezenlijkt. De Raad is van mening, dat het realiseren van verpleeghuisbedden op Tholen en St. Philipsland past binnen het planningsbeleid van de provincie Noord-Brabant. Beide gemeenten maken volgens de Wet Zieken huisvoorzieningen deel uit van de gezondheidsregio Breda. Overi gens hebben Provinciale Staten van Zeeland besloten om dit ge bied toe te voegen aan de ge zondheidsregio Zeeland. Het ei gen karakter van het gebied en het streven naar schaalverkleining maken een eigen verpleeghuis- voorziening wenselijk. Bovendien leent het gebied zich uitstekend voor een nieuwe opzet, waarbij men wil komen tot een nauwe sa menwerking tussen de verschil lende vormen van hulpverlening aan bejaarden. Daarom zal het verpleeghuisplan dienen aan te sluiten bij het nog op te stellen plan voor de bejaardenoorden. Door Noord-Brabant is inmiddels een verpleeghuisplan ontwikkeld voor het Brabantse deel van de regio Breda. Dit stemt echter niet met het Zeeuwse plan overeen. Hoewel een verpleeghuis op Tho len wel in het plan past, geeft men voorrang aan een zelfde voorzie ning in Steenbergen. Derhalve is voor de periode 1985-1988 in het Brabantse plan financieel geen ruimte voor de Thoolse voorzie ning. Op hoger niveau zou er door ouders over geoordeeld kunnen worden. Provinciale Staten van Zeeland hebben in een lijst 'Inspraakacti- viteiten 1985' ook het verpleeg huisplan Tholen/St. Philipsland opgenomen. De bedoeling is dat in de eerste helft van dit jaar een of meerdere discussiebijeenkom sten plaatsvinden. overdenking Wanneer een sterke gewapende zijn hof bewaart, zo is al wat hij heeft in vrede; maar als één daar over komt, die sterker is dan hij en hem overwint, die neemt zijn ge hele wapenuitrusting, waar hij op vertrouwde en deelt zijn roof uit. Luc. 11:21-22. De Heere heeft zojuist een beze tene, die doof en stom was gene zen. Dat wekte allerwege verwon dering, behalve bij de Farizeeërs, Die immers zeiden: Hij \verpt de duivels uit door Beëlzebul, de overste der duivelen. Deze vuile laster nu wordt door de Heere weerlegd, want als satan tegen zichzelf verdeeld is, hoe zal zijn rijk kunnen bestaan? Het uitwer pen van duivelen is niet een werk van de satan maar een uitgespro ken werk Gods. Ja, het bewijst, dat er Eén gekomen is, Die sterker is dan hij. En dan komen de woorden van onze tekst. Met die sterke gewapende bedoelt de Heere de duivel, of wel de overste der duivelen. Dat was oorspron kelijk een heerlijke engel, doch hij was niet tevreden met zijn plaats onder God. Zo ontketende hij in de hemel een opstand. En vele engelen zijn hem gevolgd. Na uit de hemel verdreven te zijn, stortte hij zich op de beeldrager Gods en bracht hem door sluwe verleiding ten val. Zo maakte hij van de aar de en van het hart van de mens zijn hof en huis. De aarde is het rijksgebied des duivels, dat hij doorwandelt. Het is "zijn roof', want het komt hem niet rechtma tig toe, doch hij heeft er zich meester van gemaakt. Vandaar dat hij genoemd wordt "de overste der wereld" en vele mensen zijn zijn onderdanen. Hoe groot is zijn macht! Christus noemt hem de sterk. Niemand op deze aarde kan tegen hem op. En niet alleen is hij sterk, hij is ook gewapend. Hij is het die met een brandijzer de concientie weet toe te schroeien, zodat de pijlen van het woord af ketsen op de hardheid van het hart. Ja, waar het woord in alle van God in alle zuiverheid ges- predikt wordt, daar is hij tegen woordig, om zo mogelijk de kracht van het woord te breken, zodat het onvruchtbaar blijft. Hij gebruikt wetenschap, cultuur, kunst en techniek om de mens in zijn greep te houden en hem te misleiden ten eeuwige verderve! Welk machtig wapen is in zijn hand de radio, de t.v. en bar, kroeg, om maar iets te noemen! En waar nu deze sterk gewapende zijn hof bewaart, is alles wat hij heeft in vrede. Neen, het wil niet zeggen, dat zijn rijk een vrederijk is, doch dat niemand zich tegen hem verzet en er zelfs niet aan denkt om zich tegen hem te ver zetten. In zijn rijk is rust en vrede omdat hij de zinnen verblind heeft, zodat men zich zijn ongeluk niet bewust is. En zelfs al zou men willen ontsnappen aan zijn heer schappij, dan is dat volkomen on mogelijk. Hoe droevig is het met de mens gesteld, die zich in de macht des duivels bevindt! Zijn ondergang is gewis! Doch welk liefelijk Evangelie vinden wij dan toch in onze tekst. Want daarin gaat het over Eén, Die Sterker is' daii de sterke. God zelfheeft hulp besteld bij een held, Die machtig is te verlossen. Neen, de Heere legt Zich bij satans triumf niet neer. Dat duldt Zijn glorie niet. Zo legt in de ere Gods de Zaligheid van ellendige doemlingen veran kerd. Want daarom toch kwam Gods zoon naar deze aarde, opdat de naam Zijns Vaders opgeluis terd zou moeten worden door Sa tans macht te vernietigen en het volk des Heeren uit zijn klauwen te verlossen. En dat kan hij, want Christus is sterker dan de sterke. Hij is niet alleen waarachtig mens, maar Hij is tevens God te prijzen tot in den eeuwigheid. Hij is het afschijnsel van des Vaders heer lijkheid en het uitgedrukte beeld van Zijn zelfstandigheid en knar setandend moet de satan in Hem zijn meerdere erkennen. Dat bleek al bij de verzoeking in de woestijn. Toen week hij van Hem voor een tijd. Straks evenwel vaart hij in Judas, die Hem zal verra den; dan neemt hij Petrus op zijn zeef, zodat hij Hem onder ver vloeking en eedzwering verloo chent. Ja straks zullen allen zich aan Hem ergeren en Hem verla ten. Dan is het de ure en macht der duisternis. En ja, het schijnt hem te gelukken, want als een machteloze wordt Christus ge bonden, en na bespot te zijn aan het kruis genageld en gedood! Hoe juichte de hel, want daar hing nu de tweede Adam. Doch hij juichte te vroeg. Want door de dood deed Hij te niet degene, die het geweld des doods had, dat is de duivel. En door nu de vloek op Zich te nemen en de dood in te gaan ontnam Christus aan Satan de macht. Op Golgotha werden immers de zonden verzoend en juist aan de zonde ontleende satan zijn geweld. Hij gaf zijn Vader het geroofde weer, namelijk het volk, dat Hij zich had geformeerd, op dat het zijn lof vertellen zou. Hij verkreeg recht op hen. En in het uur der wedergeboorte eist hij ze dan op en satan moet hen loslaten. En verlost uit Satans macht, deelt hij ook hen zijn roof uit. Waar hij hen hergeeft, wat zij door hun val verloren. Hij herschept ze naar het evenbeeld. Desgenen, Die hen schiep. Doch als Hij ze opeist uit Satans macht, hoe leren zij dan hun ellende en banden kennen. Dan wordt ingeleefd: Ik lag gek nield in banden van de dood, daar de angst der hel mij alle troost deed missen. En nu, dan kunnen zij niemand de schuld geven van hun nameloze ellende, want moedwillig en vrijwillig stortten zij zichzelf in het verderf. Het zou dan ook geen wonder zijn, als de Heere hen liet in de ellende, die zij zelf over zich brachten. Hoe bang hebben zij het. God niet kunnen missen en Hem te moeten missen. En is er geen hoop op behoud! Doch welk een blijdschap, alsdan het oog geopend mag worden voor die gezegende Held, Die sterker is dan de sterke. Hij ver mag hun ketens te verbreken. O, welk een eeuwig wonder, als Hij hun banden slaakt. Maar zal satan hen niet opnieuw binden? Wat kunnen ze daar bang voor zijn. Het kan zo droevig met hen ges teld zijn. Ongerechtigde dingen hebben soms de overhand over hen: "en als dan satan hen toe roept: Gij hebt geen heil bij God, dan vrezen ze dat het waar is; en toch zullen zij niet omkomen, want niemand kan ze rukken uit Christus hand! En laat dan satan machtig zijn. Christus heeft alle macht. En in Zijn kracht worden ze door het geloof bewaard tot de zaligheid, die geen oog gezien en geen oor gehoord heeft en in geen mensenhart is opgeklommen, en dat om God daarin eeuwig te lo ven en te prijzen. c/s. j Beens Scherpenisse

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 7