THOLENDERWIJS SPORT informatierubriek van de gemeente tholen HISTORISCHE OPTOCHT OP ZATERDAG 29 JUNI AFSCHEIDSRECEPTIE DE HEER L. GUIJT WAT LIGT TER INZAGE? 12 en 14 FEBRUARI INFORMATIE-BIJEENKOMSTEN OVER rfW- RATTEN GEZIEN? BEL HET GEMEENTEHUIS! HET MAROKKAANSE EN TURKSE GEZIN IN NEDERLAND MAANDAG BUITENROUTE HUISVUIL OPHAALDIENST Donderdag 31 januari 1985 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUUR BEN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING medewerk(st)er buitendienst PURPER 3. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 Het mag inmiddels bekend worden geacht dat in de periode 14 tot en met 29 juni 1985 het feit wordt herdacht dat Sint-Maartensdijk in 1485 smalstadsrechten ontving. Een van de door het comité op te starten aktiviteiten is de organisatie van een "Historische Optocht". Het woord historisch mag in dit verband ruim worden uitgelegd en wel zo dat in de optocht uit te beelden zaken betrekking kunnen hebben op de tijdsperiode 1 485-1 985, met andere woorden, naast echte histori sche uitbeeldingen zijn ook moderne toegestaan. De optocht zal wor den gehouden op de laatste dag van de feestperiode en wel op zater dag 29 juni. Inmiddels hebben de bij het comité bekende plaatselijke verenigingen, scholen, bedrijven, campings en de eilandelijke verenigingen een uit nodiging ontvangen aan de optocht mee te doen. Het kan zijn dat er verenigingen c.a. zijn vergeten, deze kunnen echter dit artikel als uit nodiging beschouwen. Wie kunnen er aan de optocht meedoen? Antwoord: ledereen! Je hoeft niet persé in Sint-Maartensdijk te wonen om mee te doen. Je hoeft niet persé met een grote wagen mee te doen. Nee, elke vorm van uitbeelding, hoe klein misschien ook is toegestaan. Er kan voor de optocht worden ingeschreven in vijf categorieën te weten: enkelingen, paren kleine groepen (3 tot en met 9 personen), grote groepen (1 O personen en meer) en wagens. Voor elke categorie is een prijzenbedrag beschikbaar en wel volgens de navolgende verdeelsleu tel: enkelingen: 25,—, 20, 1 5, 10,— 5,— paren: 50,-, 40,-, 30-, 20,-, 10,-; kl. groep: 75,—, 60,—, 45,—, 30, 1 5,— gr. groep: 100,T, 80,-, 60,-, 40,-, 20,-; wagens: 1 50,—, 100,—, 75,50,—, 25, Naast de geldprijzen zijn er voor de nummers 1 tot en met 3 per categorie een beker beschikbaar en voorts voor elke deelnemer aan de optocht een herinneringsvaantje. Vijf jaar geleden, bij de inhuldiging van H M. Koningin Beatrix hebben Op vrijdag 1 februari zal het hoofd van de afdeling Gemeentelijke Ontwikkeling, de heer L. Guijt, om gezondheidsredenen de ge meentedienst verlaten. In verband hiermede wordt hem op vrijdag 8 februari a.s. een afscheidsreceptie aangeboden in het gebouw "Haestinge" aan de Sportlaan te Sint-Maartensdijk. Aanvang 15.30 uur. Burgemeester en wethouders van Tholen nodigen hierbij de zake lijke en privé relaties van de heer Guijt uit om deze bijeenkomst bij te wonen. de irjwoners, verenigingen, scholen en bedrijven van Sint-maartensdijk bezwezen dat zij in staat zijn een fantastische optocht op straat te brengen. Nu de woonkern zelve in het middelpunt van de belangstel ling komt te staan, moet dit naar ons gevoelen opnieuw lukken. Juist via de optocht kunnen we aan de eigen inwoners, maar ook aan de vele duizenden van buiten de woonkern, laten zien waartoe we in staat zijn. Het comité "Viering 500 Jaar Smalstadsrechten" roept u dan ook op aan de optocht mee te doen, in welke vorm dan ook, en in de komende maanden daarvoor met elkaar enthousiast aan het werk te gaan. Voor deelname aan de optocht dient u zich met gebruikmaking van bijge voegde strook aan te melden. Indien u niet de beschikking heeft over een tractor met wagen, dan kan de heer D. Vermaas, lid van ons comité in deze bemiddelend optreden. Zijn adres is Provincialeweg 78 te Sint-Maartensdijk, telefoon 01 663-2332. Overigens zijn aan deelname een aantal voorwaarden verbonden: - Het is verboden tijdens de optocht reclame te maken of reclame mee te voeren. N.B. Indien een bedrijf aan de optocht meedoet mag natuurlijk wel de bedrijfsnaam worden vermeld! - De uit te beelden zaken mogen geen aantasting zijn van goede eer en zeden enmoeten maatschappelijk aanvaardbaar zijn. Indien naar het oordeel van de optochtcommissie aan die voor waarden niet wordt voldaan, kan een start/deelnameverbod wor den opgelegd. Indien het aantal deelnemers in de verschillende categorieën afwijkt van de aantallen die de optochtcommissie voor ogen staat, kan een wijziging in het prijzenschema worden aangebracht. Aanmelden en nadere informatie Met gebruikmaking van onderstaande strook kunt u zich aanmelden als deelnemer aan de optocht. De strook dient te worden ingezonden aan de heer D. Vermaas, Provincialeweg 78, 4695 RN te Sint Maar tensdijk. De heer Vermaas (tel. 2332) kan u evenals de heer Bakx (tel 2955) desgewenst nadere informatie verstrekken. Wij zien uw aan melding gaarne voor 1 april 1 985 tegemoet. VAKATURE BEHEERSKOMMISSIE SPORT- EN GEMEEN SCHAPSCENTRA THOLEN In verband met een verhuizing naar elders door een lid van de bovengenoemde beheerskommissie is in de kommissie een va- kature ontstaan. Burgemeester en wethouders stellen verenigingen en instellin gen uit de gehele gemeente tot en met 15 februari a.s. in de gelegenheid schriftelijk kandidaten in te dienen, ter vervulling van deze vakature. De beheerskommissie heeft tot taak de ui toefening van het feitelijk beheer van de sport- en gemeen schapscentra in Tholen-stad. Zo is zij o.m. belast met het inge- bruikgeven van de complexen, het organiseren en stimuleren van kulturele aktiviteiten e.d. Desgevraagd of uit eigen bewe ging adviseert de kommissie het kollege van burgemeester en wethouders omtrent de inrichting, onderhoudstoestand en ak- kommodatie van de complexen en de benoeming van de be heerders) Kandidaten kunnen worden ingediend door het schrijven van een brief aan Burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartensdijk. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 4 februari 1 985 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders L.J. Koopman, J. Versluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00-1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Bouwen in afwijking van een bestemmingsplan Er is een aanvraag om vergunning ingediend door: 1. De heer P A. van Poortvliet, Pr. Mauritsstraat 18 te Oud- Vossemeer, voor het uitbreiden van de woning op het per ceel, kadastraal bekend Oud-Vossemeer, sektie K, nummer 969, plaatselijk gemerkt Pr. Mauritsstraat 18; 2. Spar Supermarkt Groffen, Korte Vest 14 te Sint-Maartens dijk, voor het bouwen van een magazijn op het perceel kadastraal bekend SintMaartensdijk, sektie N, nummer 963, plaatselijk gemerkt Korte Vest. Deze bouwplannen zijn niet in overeenstemming met de ter plaatse geldende bestemmingsplannen. Wij zijn voornemens met toepassing van' artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van Ge deputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor de onderhavige bouwplannen. Alvorens hiertoe over te gaan, stel len wij een ieder in de gelegenheid om van 1 februari tot en met 14 februari 1 985 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kol- De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge- meentesekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling ter inzage. Sint-Maartensdijk, 31 januari 1 985 Burgemeester en wethouders van Tholen. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen óm woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. Ondergetekende kontaktpersoon namens (naam vereniging, school, bedrijf, of in persoon) meldt zich hierbij aan als deelnemer aan de "Historische Optocht" Fr wordt deelgenomen in de navolgende categorieën enkelingen 'paren kleine groepen grote groepen wagens l doen in ieder geval mee, doch in welke vorm is nog niet bekend Hij verklaart hierbij tevens op de hoogte te zijn van de door het comité "Viering 500 jaar Smalstadsrechten" in haar brief van 2.T januari 19"85 genoemde "optocht'voorwaarden" S int-Maartensdijk Handtekening, De belangstelling voor sport overdag neemt toe. Steeds meer mensen krijgen, al dan niet gedwongen, overdag meer vrije tijd. Bij invulling van vrije tijd kiezen veel mensen voor een of andere vorm van sport beoefening.: 7.000.000 Nederlanders sporten al dan niet in georganiseerd ver band. Het valt te verwachten dat men zal zoeken naar een uitbreiding van bestaande mogelijkheden om daarmee ook overdag deel te kunnen nemen aan sport- en spelaktiviteiten. Hier en daar hebben sportvere nigingen al initiatieven genomen en zijn gestart met sportaktiviteiten op daguren. Het organiseren van sport overdag vraagt veel voorbereiding, waarbij zaken als publiciteit, kader, akkommodatie en financiën aan de orde komen. Vanzelfsprekend kunnen sportverenigingen een belangrijke rol spelen bij het ontwikkelen van sport overdag, maar, zoals uit de praktijk blijkt, zijn ook anderen aktief bij deze vorm van vrijetijdsbesteding. Voor iedereen die betrokken is of geinteresseerd is in het organiseren van sport overdag en schoolsport, organiseert de Zeeuwse Sportraad informatiebijeenkomsten met als thema Sport overdag en Schoolsport. In de regio Tholen worden twee avonden georganiseerd op: dinsdag 1 2 februari en donderdag 1 4 februari, telkens om 1 9.30 uur, in het Sport- en gemeenschapscentrum "Meulvliet", Zoekweg 8 te Tholen. Deelname aan deze bijeenkomsten is gratis. Voor wat betreft sport overdag zal onder meer aandacht worden bes teed aan: I. "Ontwikkelen en stimuleren van sport overdag": - planning - promotie - doelgroepen - koördinatie initiatieven II. Inhoud en organisatie van aktiviteiten: - mogelijkheden sportvereniging/gemeente/jeugd- en jongeren werk -kader: werving/scholing - financiën: subsidiemogelijkheden/vergoedingen, begrotingen e.d. Voor wat betreft schoolsport zal aandacht worden besteed aan: - inhoud schoolsport - organisatie - samenwerking en taken gemeente, onderwijs en sportverenigin gen. Willen kinderen op een verantwoorde wijze kunnen kiezen voor een bepaalde tak van sport, dan is het van belang dÉft ze kennis hebben kunnen maken met diverse sporten. Maar al te vaak is die keuze mogelijkheid niet aanwezig. In samenwerking met gemeente, on derwijs en sportverenigingen zou in een schooljaar een aktiviteiten- programma georganiseerd kunnen worden waarmee kinderen in de leeftijd van 1 0-14 jaar in de gelegenheid worden gesteld gedurende enkele weken een tak van sport te beoefenen. Aanmelden Wanneer u deel neemt aan de twee informatieavonden, verzoeken wij u dit telefonisch te melden bij de sportambtenaar van de gemeente Tho len, de heer P. van der Vlies, tel. 01 666-2955, tst. 221 Zoals elk jaar organiseert het personeel van de buitendienst van de gemeente een aktie ter bestrijding van de bruine rat. Voor 1 985 wordt de aktie gehouden in de eerste helft van februari. In deze periode worden de sloten rondom de woonkernen en andere plaatsen waar vermoed wordt dat ratten zich ophouden gekontroleerd. Indien de kontroles uitwijzen dat er ratten aanwezig zijn, worden afdoende maa tregelen genomen ter bestrijding van deze schadelijke diersoort. Een dergelijke aktie kan alleen met behulp van de plaatselijke bevolking worden uitgevoerd. Indien u ergens ratten hebt waargenomen, meldt u dit dan even op het gemeentehuis, tel. 01 666-2955. dhr. J. Knuist tst. 145. Dit jaar wenst men met name extra aandacht te schenken aan boerderijen met de daarbij behorende bedrijfsruimten. Ook dat kan natuurlijk alleen maar als er meldingen in die richting binnenkomen. Belangrijk is en blijft dat ratten niet gelokt mogen worden, bijvoorbeeld door 's nachts voedsel buiten te laten liggen (stukjes brood voor vo gels). Het Waterschap Tholen heeft de geslotenverklaring van de bij haar in beheer en onderhoud zijnde polderwegen i.v.m. opdooi inmiddels op geheven. In verband daarmee is het mogelijk om de jongstleden maandag uitgevallen buitenroute van de huisvuilophaaldienst te ver rijden op maandag 4 februari a.s. Ook op maandag 11 februari wordt deze route verreden, zodat er geen sprake is van verstoring van het ophaalschema. Houdt u daar rekening meel. Burgemeester en wethouders roepen sollicitanten op voor de functie van Aanstelling zal plaatsvinden in tijdelijke dienst. De te benoemen functionaris zal worden belast met het beladen van de huisvuil- auto. Bij toerbeurt zal 's zaterdags toezicht op de gemeentelijke vuilnisstortplaats te Scherpenisse moeten worden gehouden. Voorts kan de medewerk(st)er worden belast met alle voorko mende werkzaamheden. Bezit rijbewijs BCDE vereist. Salaris aanlooprang 1856,— max ƒ2334,— bruto per maand. salaris functierang 1 896,— max 2477,— bruto per maand. Salarispeil 1 januari 1 985, exclusief de toe te passen Inhouding 1983 4 Bij aanstelling beneden de leeftijd van 21 jaar vindt jeugdaftrek plaats. Sollicitaties te richten aan burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartensdijk, binnen 10 dagen na verschijning van dit blad. De verhuizing van een Turks of Marokkaans gezin naar Neder land betekent een grote verande ring in het levenspatroon, van al ledag. Men geraakt in een situatie waarin de traditionele manier van leven steeds meer geconfronteerd wordt met een totaal andere le vensstijl. Veel buitenlanders erva ren dit als een bedreiging voor hun eigen gezinsleven, omdat het westerse denken en doen in veel gevallen een verandering in het rollenpatroon van de Turkse of Marokkaanse man en vrouw zal veroorzaken. Wat eens in Marok ko en Turkije als zeker werd erva ren en een gemeengoed bleek, komt nu op losse schroeven te staan met alle onzekerheden en spanningen van dien. Een Turkse of Marokkaanse man- alleen- zal er redelijk in slagen Nederlandse gewoonten, die hij als ongewenst beschouwd buiten zijn huis te houden. Maar hij heeft slechts beperkte invloed op de mate waarin zijn kinderen voor dergelijke invloeden openstaan en die in het gezinsleven geïntro duceerd worden. De kinderen ko men het meest direct en intensief in aanraking met de Nederlandse cultuur. Zij verkeren op school een groot deel van de dag in een Nederlands(talig) milieu en gaan daar om met Nederlandse kinde ren. Vaak spreken de kinderen beter Nederlands dan hun ouders, wat ze een betere toegang geeft tot de Nederlandse samenleving. Daarbij komt dat de kinderen minder lang in een Turks of Ma rokkaans patroon hebben ge leefd, waardoor ze in principe meer open staan voor Nederland se invloeden dan hun ouders. Het contact van de man met de Nederlandse samenleving is vaak veel vrijblijvender. Hij neemt door zijn werk weliswaar deel aan de Nederlandse maatschappij, maar door de aard van zijn werk (vaak produktie-arbeid waarbij taal een geringe rol speelt) en het feit dat veel buitenlanders met landgeno ten samenwerken, blijft zijn con tact oppervlakkig. Het contact van de moeder met de Nederlandse samenleving is mi nimaal. Zij is per definitie niet ge wend om buiten het gezin te ope reren. Daarbij heeft zij een slech tere toegang tot de Nederlandse samenleving dan haar man. Het analfabetisme onder vrouwen is erg groot. Niet kunnen lezen en kunnen schrijven betekent een ernstige handicap bij pogingen deel uit te maken van een maat schappij die zo sterk is ingesteld op het geschreven woord als de Nederlandse. Vaak wordt gesteld dat de vrouw met een dubbele problematiek zit. Zij is niet alleen migrant, maar ook nog vrouw die in een achtergestelde positie ver keert. Door dit alles heen wordt de vrouw nogal eens afgeschilderd als beschermster van de traditie. Dat moet zij vaak ook zijn, als ve rantwoordelijke voor de opvoe ding van haar kinderen. De sterk uiteenlopende manier en mate waarin de verschillende gezinsle den met de Nederlandse samen leving te maken krijgen is er vaak de oorzaak van dat binnen het gezin conflicten ontstaan. Door het verblijf in Nederland vinden aanzienlijke verschuivin gen in de sociale hiërarchie van de familie plaats. In essentie komt het erop neer dat kinderen hun ouders met (meer) Nederlandse ogen gaan bekijken, terwijl de vader en moeder hun kroost met Turkse of Marokkaanse ogen blij ven zien. In het Turkse of Marok kaanse gezin is de vader het hoofd van de familie aan wie iedereen respect en gehoorzaamheid ver schuldigd is. In de buitenwereld staat hij als gastarbeider op de laagste sport van de maatschap pelijke ladder wordt er op hem neergekeken. Kinderen zijn zich daarvan, door hun intensieve contact met de Nederlandse sa menleving, vaak het eerst be wust. Ook in de ogen van de vader zelf vindt in bepaalde opzichten een omkering van het rolpatroon plaats. In Marokko of Turkije wa ren zijn kinderen van hem afhan kelijk. In Nederland is hij voor de nodige zaken afhankelijk van zijn kinderen. In menige situatie zal een kind hem als tolk bij moeten staan, formulieren in moeten vul len of anderszins de helpende hand bieden omdat het beter de weg weet in de Nederlandse maatschappij dan de vader. In die gevallen vertegenwoordigt het kind de vader in de buitenwereld. Voor veel vaders zal het niet ge makkelijk zijn te verkroppen dat zijn zoon of dochter zich in Ne derland veel onafhankelijker van hem kan opstellen. Bijvoorbeeld doordat de kinderen een eigen in komen hebben en in geval van een conflict buiten het gezin hulp kunnen zoeken. Ook de relatie tussen moeder en kind verandert Het gezag dat zij in Marokko of Turkije ontleende aan haar positie binnen het gezin komt in Nederland op de tocht te staan. Haar positie als hoedster van de traditie in het gezin zal in zo'n geval weinig waardering ontmoeten van de kant van de kinderen. Soms kan het zelfs zo ver komen dat kinderen die sterk vernederlandsen zich gaan scha men voor hun vaak ongeletterde moeder. Vrijdag 15 februari 19S5 om 20.00 uur De Vossenkuil te Oud- Vossemeer Vier mannen en een vrouw op het podium, keurig in nerveus gesneden rokkostuums. De muziek barst los, een belangrijk onderdeel. Bach in close harmony, Vondel verdacht gemaakt, een Chinese musical, het strottehoofd van Charles Aznavour, de stalen glimlach van Eddy Christiani, de knappe dokter Maurice en de sadistische zuster Silvia. Zo achter elkaar gezet: geen touw aan vast te knopen, maar het is leuk, met een hoofdletter L Absurditeiten volgen elkaar in snel tempo op tot in de perfectie uitgevoerd door de vijf. Purper geeft pure vro lijkheid. Met haar eerste programma won Purper bijna het ca- barettenfestival, met het tweede de Pall Mali-exportprijs. Pur per 3 is een regelrechte theatersensatie. Entree: niet-leden ƒ10.- leden: ƒ9.— jeugd tot 18 jaar en 65-plussers ƒ6.50 Voorverkoopadres: H. Nieuwenhuis, Markt 28 Tholen, tel. 01660-2363. te De Franse douanier was nors en kennelijk verstoord, dat men hem zo laat nog op deze avond lastig viel. Jo negeerde hem en toen ze haar papieren terug had, gaf ze vol gas en reed met een vaart onder de slagboom door, nagestaard door een verbaasde douane-beambte. Terwijl ze Frankrijk inreed, dacht ze even terug aan de vorige oude jaarsavond, die ze gevierd had met Wim. Maat ze schudde die gedachte meteen weer van zich af. Wim bestond niet meer voor haar. Misschien had ze wel nooit echt van hem gehouden. Meer en meer kwam ze tot de overtuiging, dat Wim altijd maar wat gesuggereerd had. En zij.... nu ja, in die dagen kende ze immers niemand anders zo intiem als Wim. Dan was het erg gemakkelijk om te zeggen: ik houd van je. Maar haar grote liefde was Kees. Dat besefte ze steeds duidelijker. "O Kees", kreunde ze inwendig, "waar zitje? Waar kan ik je vinden?" Om half tien passeerde ze Aulnoye. Toen ze voor een gesloten overweg even moest wachten, knipte ze het binnenlicht aan en keek op haar kaart. Een kleine negentig kilometer scheidde haar nog van Saint Quentin. Dat was misschien een uurtje rijden. En vandaar was het nog ongeveer zeshonderd kilometer naar Clermont-Ferrand. Dan kon ze morgen, nieuwjaarsdag, zo in het begin van dè namiddag in die stad zijn. Als Kees het plan had, om daar weer te gaan werken, dan zou hij mogeoijk op 2 januari er heen kunnen gaan. Dus moest ze zorgen 's morgens vroeg bij de fabrieksingang te zijn. Terwijl ze een sigaret opstak, knikte ze in zichzelf. Ja, dat zou ze doen. Dan overnachtte ze maar in Saint Quentin, want ze begon toch wel vermoeid te raken. Nadat de trein voorbij geraasd was en de bomen omhoog gingen, trapte ze het gaspedaal in en weldra slingerde de wijzer van de snelheidsmeter weer boven de honderd. Met een verbeten gezicht tuurde ze op de nu geheel verlaten weg. Zoveel te beter, kon ze goed opschieten. Om kwart voor elf passeerde ze de eerste huizen van Saint Quentin en nu voelde ze opeens, dat ze doodop was. Het eerste het beste hotel maar stoppen. En dan slapen, alleen maar slapen. In een spaarzaam verlichte straat, zag ze een uithangbord en meteen stuurde ze de wagen naar de ingang, waarvoor ze stopte. Ze zette de motor af en slaakte een zucht van verlichting. Met de koffer, die ze altijd op de achterbank had staan, ging ze het hotel binnen en vroeg een kamer; logies met ontbijt, voegde ze erbij. De nachtportier die al in dienst was, legde haar het boek voor en automatisch bladerde Jo even terug. Meteen kreeg ze de schok van haar leven, want op de vorige bladzijde prijkte zijn handtekening. Ze her kende onmiddellijk zijn krachtige handschrift. Terwijl ze een kleur van opwinding kreeg, vroeg ze aan de man: "Wanneer is die meneer vertrokken? Hij is namelijk een... eh.... fami lielid van me, ziet u?" De man zette zijn bril recht en draaide het boek naar zich toe. Hij bekeek even de naam en blikte toen over zijn schouder naar het sleu- telrek. "Die meneer is er nog madam", antwoordde hij kalm. "Hij is momen teel op zijn kamer. Kamer 23". Als het hotel op dit ogenblik zou zijn ingestort, zou ze niét meer ge schrokken kunnen zijn als na deze woorden. Ze voelde, dat alle kleur uit haar wangen wegtrok en terwijl ze wankelde, moest ze zich aan de balie vasthouden om niet te vallen. Kees is hier! flitste het door haar heen. Vlakbij, in dit hotel. Ze zag het verwonderde gezicht van de portier en ze poogde een glimlach op haar gezicht te brengen. "Ik ben een beetje oververmoeid..." legde ze uit. "De hele dag gereden, begrijpt u?" De portier knike haastig. Ja, dat begreep hij terstond. Portiers begrijpen immers alles dadelijk. Ze wist zich tenslotte weer te beheersen en met een stem, die bijna toonloos klonk, vroeg ze: "Waar is mijn kamer? Kan ik een kamer vlakbij krijgen? De man keek en glimlachte. Ook dit begreep hij onmiddellijk. Als hij er maar niet door in moeilijkheden kwam. dan vond hij alles best. En als de fooi maar navenant was, dan wilde hij best een oogje dicht knijpen. Hij nam een sleutel van het rekje en overhandigde die. "Vier en twintig is vrij madame. Het is er vlak naast". "Tres bien, et merci beaucoup", antwoordde ze, een biljet van tien franc achteloos op de balie deponerend. "En kan iemand mijn wagen even wegzetten?" "Zeker, madame. En moet madame morgen vroeg gewekt worden?" "Dat eh.., dat zal wel niet nodig zijn". Ze draaide zich om doch de man riep: "Madame, uw handtekening alstublief'. O ja, dat was ze in de consternatie vergeten. Even aarzelde ze, doch meteen schreef ze met forse halen: Mevrouw J. Blokker-Bergsman, Holland. Precies zoals Kees had gedaan: C. Blokker, Holland. De man draaide opnieuw het boek naar zich toe en bekeek haar naam. Daarna sloeg hij een blad terug en bekeek Kees' naam. Toen wendde hij zijn blik naar de nieuwe gast en fronste zijn wenkbrauwen. Jo knikte glimlachend. "Ik ben zijn vrouw, antwoordde ze. Ze diepte haar pas uit de tas en overhandigde die. "Voila, ma passeporte". De man zag het boekje in en begon te grijnzen. "C'est bon madame. .Weet u zeker dat u kamer 24 nodig hebt?" Maar hierop gaf Jo geen antwoord. Ze stopte haar pas weg en beklom de trap. Ze trilde op haar benen van de emoties en ze was genoodzaakt de leuning stevig vast te houden. Op de brede gang bemerkte ze, dat haar handen beefden en ze moest even wachten om op adem te komen. Even later stond ze voor zijn deur. Ze nam de klink in de hand, maar durfde toch niet- zo naar binnen te gaan. Zacht klopte ze en toen ze na enige tijd wachten geen reactie vernam aan de andere zijde van de deur, klopte ze opnieuw, nu iets harder. Er klonk wat gestommel en een stem vroeg: "Qui est cela?" Jo herkende terstond zijn stem. Ze slikte en begon in het Frans: "C'est moi... maar meteen corrigeerde ze zichzelf: "Ik ben het Keesje vrouw Jo. Mag ik binnenkome'fi?" Ze voelde haar hart als eep razende slaan en openiwu slikte ze. Met moeite drong ze haar tranen terug. Het leek haar een eeuwigheid te duren, voor de deur ontsloten werd en geopend. Als door een waas zag ze hem staan, in zijn pyjama, met een haastig over zijn schouder geworpen ochtendjas. Ze zag, dat zijn lippen haar naam prevelden en het volgende ogenblik lag ze in zijn armen en snikte het uit: "O Kees, Kees...."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 5