Havenwerken Tholen aanbesteed Met gemeentelijke erepenning antieke buitenlantaarn, twee rijwielen, secretaire, boeken en bloemen Onion Specialties officieel van start POTTER BOUMAN POTTER Uien 20 ct. Huldiging jubilerend doktersechtpaar Noteboom GEEF BLOED - GEEF LEVEN Oogstmaand onderwijs Gebakken uitjes voor export <L/<o£>r Betere keukens hebben een beste naam: Micle. Reeds in de oudheid kende men aan bloed grote kracht toe en probeerde men op allerlei manieren met bloed te genezen. Het Rode Kruis heeft een belang rijke taak bij de werving van de vrijwillige donors en verspreid over het gehele land is het Rode Kruis aktief bij deze belangrijke taak. 1yVON ING IN RICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet DEZE WEEK Donderdag 31 januari 1985 41e Jaargang no. 12 Laagste inschrijver anderhalf miljoen Nieuwe directeur 'Sint Kwaliteit en vertrouwen "Zwiebelkaiser" Drie lijnen De gemeentelijke erepenning Evenals een week eerder de collega in Sint Maar tensdijk, kan ook het doktersechtpaar Noteboom te Sint Annaland er nog wel een avondje voor gaan zitten om alles op een rijtje te krijgen, wat zaterdag middag in "De Wellevaete" passeerde. Voor een deel mag het een doublure worden genoemd voor wat een week eerder in "Haestinge" plaats vond, maar an derszij ds kwam er het plaatselijk specifieke dorpsge zicht toch ook in naar voren en dat betekende voor de familie Noteboom een onvergetelijk gebeuren. Maartenshof' In de huifkar VERVOLG PAG. 9 Bloed afstaan is een noodzaak. Bent u gezond? Geef het dan. Moet dat nu, zo'n bikkelharde mededeling? Ja, het moet, want er is steeds meer bloed nodig Voor ontelbare patiënten, voor wie dit bloed een redding kan betekenen. Bloed gezond bloed voor ope raties, rampen of ter voorkoming van allerlei ziekten. Zoudt u één moment twijfelen om een beetje van uw bloed te geven als het ging om het leven van uw vrouw, uw man, uw kind? Nee toch. Dan moet u nu ook niet twijfelen. Misschien dankt u morgen uw leven aan iemand die vandaag bloed heeft gegeven. Bent u gezond, niet jonger dan 18 en niet ouder dan 65 jaar? Hebt u in het afgelopen jaar geen ernstige ziekte, operatie of bevalling mee gemaakt? Kom dan op donderdag 7 februari om 18.30 uur naar "Haestinge" in Sint-Maartens dijk. Op deze avond wordt voor uw en onze zekerheid bij elke donor een bepaling van het bloedgehalte ge daan, er volgt een bloeddrukme ting en er is een arts aanwezig. Uw beloning? Nee, geen geld iets veel mooiers: het gevoel dat u in deze kille wereld iets heel positiefs hebt gedaan voor een medemens. Het Rode Kruis rekent op uw komst. Advertentie I.M. 1*1 iele MeleKfeukens Markt 55 Haven 10 St. Maartensdijk Tel. 01666-2335 Vijf gemeentelijke ere-medailles Nu binnen een paar weken door de gemeenteraad van Tholen twee ere-penningen zijn toegekend, lijkt het wat op een Thoolse lintjesregen. In werkelijkheid viei het in 10 jaar naar 5 inwo(onsters)ners ten deel. Het waren achter eenvolgens: mevr. M.W. Blaas te Tholen voor vrijwilligsters- bibliotheekwerk, dhr. G. Heij- boer te Sint Annaland na een 35 jarige Eendrachtbode-ve- rantwoordelijkheid, dhr. M. Nelisse te Tholen, voorzitter van de Koninklijke Harmonie "Concordia" bij de viering van het 100 jarig bestaan, tenslotte 2 zilveren huisartsen in de personen van dokter J.M. van der Bel te Sint Maartensdijk en dokter A.C.J. Noteboom te Sint-Annaland. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar Per jaar j 34,50 per post 42,70 per jaar Losse nummers ƒ1,—. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening ƒ9,— Hoofdredakteur W. Heijboer cmüMriwir Onderwijs-oogst Aanbesteding havenaanpas sing Tholen Ook erepenning voor dokter Noteboom en veel cadeaus voor zilveren bruidspaar Een zestigjarig Poortvliets onderwijzersechtpaar Onion Specialties officieel van start Toch een telefooncirkel via ANIB? Nieuwe directeur Sint Maar- tenshof SGP vreest meer abortus en euthanasie De landbouw in het verkeer CBTB over twee-verdieners 84 bedden voor verpleeghuis Tholen Stemmen van lezers Geef bloed.... geef leven Nog een aanvulling oorlogs slachtoffers Uien weer gezakt naar 20 cent Velerlei onderwijsvoorlichting Nieuwe trainer voor SC Sta- venisse WANDELEN IS DE GE ZONDSTE VAN ALLE SPORTEN Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's Advertentie IM Wie vorige week in dagbladen en ook in onze krant, vervolgens ook dit nummer openslaat bij de ad vertentiepagina's kan de indruk krijgen dat het onderwijs in fe bruari zijn oogstmaand heeft. In feite is dat ook zo. Niet alleen omdat in februari de Nationale Onderwijstentoonstelling in de Utrechtse Jaarbeurshallen wordt georganiseerd, maar vooral om dat de tweede maand van het jaar door leerlingen of hun ouders be slissingen genomen moeten en kunnen worden hoe het verder moet. Dat iedereen voor eigen hachje vecht is niet alleen een as pect voor de grote bank in het centrum van de stad of de kleine kruidenier aan de overkant, maar geldt ook voor elke school. Dat is helemaal niet negatief. Ouders en of leerlingen moeten een keuze doen, wat ze verder van plan zijn. Die tijdsomstandigheden zijn daarbij wel verschillend en vaak ook bepalend. In dit opzicht is er niet zoveel reden tot optimisme. Welke opleiding moet men gaan volgen om snel aan de werkbak te kunnen komen. In dat opzicht wordt met name bij het voortgezet onderwijs geschermd met de au- tomatiserings-opleiding: de com puter. Het lijkt wel, maar is het niet een toverwoord te zijn. We hoorden toevallig, als dat bestaat, deze week een uitlating, die het onderwijs ter harte mag gaan. Dat onderwijs, zo werd ons voorge houden, is in onze tijd een enorme (financiële) slok-op. Ze kan zelfs de A.O.W. uitkering in de toe komst bedreigen. Die woordvoer der gaf daarbij aan, dat de natuur zich altijd weer uit zichzelf her steld. Hij poneerde dat een min der kindergetal in de toekomst het onderwijsbudget zou gaan beper ken, zodat er toch meer kon over blijven, of althans voldoende, voor een vergrijzende mensheid, die meer dan tevoren beroep zou doen op A.O.W. uitkeringen. Was al een conclusie, dat de natuur zich automatisch hersteld. Onder tussen zijn echter de onderwij sproblemen legio. Zo is voor het basisonderwijs maar de vraag of er in augustus 1985 toch al vol doende basis is om dat zo lang voorbereide basisonderwijs te ef fectueren. Het voortgezet onder wijs kampt tegelijkertijd met een gewenste schaalvergroting, die nooit binnen die termijn kan worden gerealiseerd. Voor het middelbaar en hoger onderwijs zijn er tegelijkertijd problemen aan de orde, welke evenmin bin nen de gedachte termijn tot een redelijke orde kunnen komen. Daartussendoor zijn er dan nog splitsingen te verwachten, waar van ook in dit nummer sprake is voor Tholen met een bepaald metodisch lager onderwijs, die de problematiek van'kleine scholen alleen nog maar kunnen vergro ten. Dat is dan toch de oogstmaand van het onderwijs. Het verschilt nauwelijks met de problemen van de boeren, die afhankelijk zijh van wat de natuur doet in augus tus of bijvoorbeeld zoals vorig jaar in september. Toch kunnen we er niet geheel chauvinistisch onderuit om te wensen dat het de scholen in onze regio, ook via deze oogstmaand februari, goed mogen gaan. De aanpassingswerkzaamheden voor de haven in Tholen, die we in het nummer van 6 december al uitvoerig omschreven, zijn giste ren, woensdag 30 januari aanbes teed. Er waren een 25 inschrijvin gen met het hoogste bedrag van 2.058.700,— en een laagste in schrijver voor 1.489.00,— Dat is de combinatie van der Straat- en/van der Heirik te Hansweert. Dit bedrijf heeft ook het Philips- dam-karwei voor een groot deel geklaard. De andere inschrijvers waren Scherpers, Nieuwendijk 1.630.000,— Akkens Werkendam 1.550.000,— Gebr. de Koning, Papendrecht. 1.534.000,— Ve- ragtert, Hedel 1.690.000,— Kraaieveld, Sliedrecht 1.640.000,—Colijn, Nieuwendijk 1.600.000,— Vermeer, grond en wegen te Hoofddorp 1.780.000,— Jaarsveld, Steenbergen 1.548.000,— De Jager en Klein, Oud-Beijerland 1.555.00.— Van Noordenne te Kockenge 1.510.000,— Firma Duijnhouwer, Goes 1.592.000,— Gebr. Moer land Sint Annaland 1.750.000,— fa. Veldhuizen, Hoorn 1.750.000,— Dekker, Papendrecht 1.570.000,— Osseweijer, Oude Tonge 1.716.000,— Gebr. van Oord, Werkendam 2.058.700.— De Klerk, Werkendam 1.494.000,— Z.O. Friesland, Oude Horne 1.620.000.— Ippel, Nieu wendijk 1.580.000,— Visser, Werkendam 1.750.000,— Van Halteren, Bunschoten 1.635.000.Mans te 1.595.000,- W. van Dijk, Hardinxveld-Gies- sendam 1.565.000,— Leenhouts, Sluis 1.683.000,— van Wijngaar den Sleeswijk 1.600.000,— Note boom te voor 1.570.000,— verder was er nog een alternatieve in schrijving eveneens van der Straaten/v.d. Heirik te Hansweert voor 1.389.000,— na gunning zal het werk snel gaan beginnen. Veiling Sint Annaland dinsdag 29 januari. Uien maat 40 op klasse 2 nl 20.50-20.90. Aanvoer 100 ton. Veiling donderdag 24 januari. Uien maat 40 op klasse 2 nl 23.00. Aanvoer 75 ton. Dokter A.C.J. Noteboom kreeg zaterdag van het gemeentebestuur van Tholen de erepenning met daarbijbehorende oorkonde. Burgemeester Baerends heeft die oorkonde zojuist overhandigd en de zilveren arts leest de tekst nog eens aandachtig. Zijn zilveren bruid (het echtpaar was ook 25 jaar getrouwd) had inmiddels al weer andere besognes aan het hoofd. Óp de achtergrond staan de bezoeksters en bezoekers voor de receptie in de rij, zoals dat bijna een paar uur het geval was in "De Wellevaete". Met het indrukken van een aantal knoppen stelde burgemeester Bae rends vorige week woensdag de produktielijn voor gebakken uitjes in werking en verrichtte daarmee de officiële opening van Onion Special ties Holland b.v. Een internationaal gezelschap van ongeveer 50 personen kon enkele minuten later proeven van het produkt van deze nieuwe vestiging op het Smerdiekse industrieterrein, in het voormalige pand van Van Lammeren. De burgemeester memoreerde hoe in februari vorig jaar de eerste contacten met de heren Andersen, Weijlaards en Van den Doel wer den gelegd. "Van begin af aan straalde de aanpak en presentatie kwaliteit en vertrouwen uit", al dus de burgemeester. "Wat hier in korte tijd aan productielijn is op gezet oogst bewondering". De ge meente kocht destijds het gebouw en verhuurt het nu aan Union Specialties, die er half oktober met de productie startte. Volgens de burgemeester sluit deze nieuwe activiteit goed aan bij de Thoolse agrarische structuur. Zowel in agrarisch opzicht als ook de in dustriële verwerking van uien zijn in onze streek niet onbekend. De ze nieuwe activiteit is ook gunstig voor de werkgelegenheid. Van de 14 werknemers komen er 9 van Tholen. Daarnaast is er indirecte werkgelegenheid, omdat Onion Specialties in onze streek tevens contracttelers voor uien heeft. Het plan voor 1985 is om in totaal 7000 ton uien te contracteren. De burgemeester merkte op, dat het gemeentebestuur de werkge legenheid hoog in het vaandel voert, daarbij gesteund door een gemeenteraad die zich zeer con structief opstelt. Er wordt de on dernemer meer geboden dan de gebruikelijke infrastructuur, zo dat zeker gesproken kan worden van een aantrekkelijk Thools on dernemersklimaat. De burge meester zei verder, goede hoop te hebben op nog meer industrie vestigingen in de toekomst. Naast de directie feliciteerde hij de medewerkers en het enginee- ringsbureau Colthoff. Tevens sprak dhr. Baerends de hoop uit dat de gebakken ui, die momen teel voornamelijk geëxporteerd wordt, ook in eigen land aftrek zal gaan vinden. Hij besloot met een woord aan het adres van dhr. K.V. Andersen, die hij vanwege zijn kennis op het gebied van de ui de titel 'der Zwiebelkaiser' meegaf. Aan het gebouw is een nieuw deel gebouwd, waar de uien worden aangevoerd. Ze worden in bakken opgeslagen om te drogen, waarna ze worden gesorteerd. Voor de den, maar ook van talrijke Sint Annalanders en naburen. Niet iedereen kon dan ook in de loop van de receptie een plaats be machtigen, maar met de daarna toch ook weer gaanden, was het tenslotte voor zelfs de laatstko- menden nog doenbaar te verpo zen.. Zelfs zonder directe uitnodiging kan het gemeentebestuur het wel eens nodig vinden van de partij te zijn, vond burgemeester E. Bae rends, die als eerste het woord voerde. Die algemene uitnodiging was er bovendien toch en daarom had de burgemeester ook de vrij heid om even het woord te vragen. Er zijn momenten in het leven dat men even in het volle zonlicht komt te staan, zo vervolgde de eerste burger en dit moment is er nu voor de zilveren huisarts A.C.J. Noteboom in Sint Annaland. Alleen kan het optreden van het gemeentebestuur na hetgeen vo rige week gebeurde en na wat daarover in de krant kwam, geen grote verrassing meer zijn, veron derstelde de burgemeester. Tegenover de krant zei de dokter dan wel, dat het door hem geko zen beroep die inzet vergde, maar er is toch meer dat door hem werd gedaan dan alleen het overigens wel dag en nacht klaar staan voor de gezondheidszorg van deze in woners. Gekomen uit Beerta in Groningen zocht u het Zeeuwse platteland. U werd één met de mensen hier. U is er bij goed weer en ontij, bij lief en leed. U hebt het vertrouwen van de mensen ge zocht en gekregen. Samen met uw vrouw stond u steeds klaar en al zei u tegen de krant ook, dat de bemoeizucht van de overheid toeneemt en de papieren rom- slomp eveneens, toch is er ook van overheidswege veel waardering voor die inzet, zowel voor het werk als arts in Sint Annaland als ook voor het secretariaat dat u hebt voor de Thoolse Huisartsen vereniging, uw werk ook voor de GGD en met name ook voor de E.H.B.O. In velerlei opzicht hebt u uw sporen nagelaten, zo zei Gekleed in witte plastic jassen gewenst voor de hygiëne) luisteren de diekse bedrijf Onion Specialties Holland officieel openen. Links kijkt genodigden naar de toepsraak van burgemeester E. Baerends. Door het directeur A ndersen aandachtig toe. indrukken van een aantal knoppen zou hij even later het nieuwe Smer- verwerking zijn er drie lijnen: verse uien, halfgebakken uien en gebakken uien. De eerste twee lij nen leveren producten voor de horeca en diepvriesindustrie, zoals uienringen, uiensnippers en uienworsten. De hoofdzaak vormt echter de gebakken uienlijn. De uiensnippers worden in een meel- bad gedompeld en dan gefrituurd, zodat een smakelijk produkt ont staat, dat bijvoorbeeld ook als borrelhapje kan dienen. De enor me oven heeft een capaciteit van drie miljoen kcal. en wordt op aardgas gestookt. Het bedrijf ver bruikt per dag net zoveel energie als een gemiddeld gezin per jaar. De gebakken uitjes worden voor 90% geexporteerd, voornamelijk naar Scandinavië en de Bondsre publiek. In de fabriek in St. Maartensdijk wordt het produkt verpakt in dozen van 5 of 10 kilo, waarna in Denemarken de klein- verpakking in zakjes en cups plaatsvindt. Er is een aparte showroom, waar de diverse producten en verpak kingen zijn tentoongesteld. "Een product dat toekomst heeft", al dus de burgemeester. Het gezel schap verplaatste zich vervolgens naar Roosendaal voor een diner. burgemeester Baerends, die wist dat er nog meer was, dat door dokter Noteboom was aangepak te. Hij was ook oprichter en voor zitter van de Stichting Recreatieve Belangen, gevestigd te Sint Anna land. De notariële akte passeerde op 18 september 1968 en aan het toenmalig gemeentebestuur werd het volgende wensenpakket voor gelegd: uitbreiding jachthaven, aanleg camping, aanleg zomer- huizenterrein en een (liefst over dekt) zwembad. De camping werd gerealiseerd, maar jachthaven en zwembad strandde op de nieuwe ontwikkeling Oosterschelde. De ideeën moesten worden opge schoven, maar nu Oosterschelde- beveiling dichterbij komt, ver wacht ik toch weer een oplevering van SRB aktiviteiten, veronder stelde de burgemeester, die nog maals dank bracht voor wat de dokter en zijn vrouw voor Sint Annaland en omgeving deed in de voorbije kwart eeuw. Die waar dering is er ook bij het gemeente bestuur van Tholen, zodat de raad De heer A.A.M. van Loon is per 1 februari a.s. benoemd tot direc teur van het bejaardenverzor gingstehuis 'Sint Maartenshof in Sint Maartensdijk. Hij volgt de onlangs vertrokken A.A. van Til burg op. De 30-jarige, uit Bergen op Zoom afkomstige directeur trad in oktober 1980 in dienst van de S.V.R.Z. Als hoofd verpleging en verzorging van 'Ten Anker' in Tholen. Daarvoor volgde hij zijn opleiding in ziekenhuis Lievens- berg, waar hij ook nog drie jaar in de polikliniek werkzaam was. De heer van Loon blijft voorlopig ook nog waarnemend directeur van Ten Anker' in Tholen, waar hij sinds september 1983 mevr. Koole vervangt die met ziekteverlof is. Bloedafname Rode Kruis op donderdag 7 februari van 18.30 tot i 21.00 uur in rekreatiecentrum "Haestinge" aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. Het begin was al folkloristisch, want dokter en mevrouw Note boom arriveerden niet in het dorpshuis in de eigen BMW, maar in een huifkar, die helemaal in Walcheren was opgediept met een paard van en bovendien Jos Brooijmans aan de teugels. De Kon. Fanfare "Accelerando" zorgde daarbij voor de muzikale begeleiding en daardoor wist ook de bevolking meteen, dat het ge beuren Noteboom van start ging. In "De Wellevaete" was er de ontvangst door het bestuur van de dorpsgemeenschap Sint Anna land en vormden de leden van het EHBO-team de ere-wacht, inclu sief vermeende breuken en andere mankementen, waarvoor men de EHBO kon inschakelen. Onder tussen was naaste familie uit het verre en zaterdag eigenlijk ook nog wat barre Noorden gearri veerd. De stemming en de sfeer was er meteen en werd verhoogd door de komst van het college van b. en w. van de gemeente Tholen, de niet-diensthebbende collega's huisartsen in deze regio en een aanzwellende stroom van verte genwoordigers van plaatselijke verenigingen, vrienden, beken-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 1