Waterkwaliteitsplan Reductie getijden Thoolse haven funest Natuurgebied Rammegors óók speciedepot Neen tegen camping op Flipland Toch 5.5 a 6 ton voor milieuhinder derlijke bedrijven Provinciale inspraak 1 985 Steunpunt Werkloosheid Onderwijs School dammen B en W op kritiek van VVD: Donderdag 17 januari 1985 Zaterdag 26 januari houdt de Zeeuwse bibliotheek open dag. Van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags is het gebouw aan de Kousteensedijk 7 in Middelburg van top tot teen te bezichtigen; ook de ruimten die normaal niet voor het publiek toegankelijk zijn, zijn dan geopend. Welzijn Streekplan Volksgezondheid Milieu Verkeer Open dag (OM MISSIES Dienstverlening Openingstijden Centrale Eigendommen Ingrijpende wijziging noodzakelijk De getijden-veranderingen die ontstaan na uitvoering van de deltawerken en met name van de comparti- menteringsdammen Oester- en Philipsdam, zullen de toegankelijkheid van de rede en haven van Tholen aanzienlijk beperken. Momenteel kan een binnen schip, met een diepgang van ongeveer 2,5 meter, de Thoolse haven aandoen. Na uitvoering van de werken is dit uitgesloten. Het ministerie is echter bereid een schadeloosstelling te verstrekken in de kosten van de aanpassing. Deltawet Gemeeilte Tholen verlengt arbeids overeenkomsten Waterstaat: Natuur wel respecteren De bestemming natuurgebied van het in St. Philipsland gelegen gedeelte van Rammegors is ten onrechte aan dit terrein verleend. Rijkswaterstaat kreeg hierin steun van het ministerie van VROM tijdens een zitting van de geschillenafdeling van de Raad van State voor behandeling van het Kroonberoep van Rijkswater staat Zeeland. Meewerken Eigenaresse wil 1500 recreanten huisvesten Volgens het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieuhy giëne (VROM) mag er geen camping komen bij "Het bos van Klompe", een terrein aan de oostkant van Sint Philipsland waarvan de Levensverzekerings maatschappij Utrecht eigenaresse is. Dit bleek tijdens de behandeling van een Kroonberoep door de afdeling geschillen van de Raad van State. STEMMEN VAN LEZERS Toen was er de bevrijding (11) Voor verplaatsing van milieuhinderlijke bedrijven is voor dit jaar 5.5 ton uitgetrokken en volgens de meerjarenbegroting 1986 wordt 6 ton gereserveerd. B en W zeggen dat in antwoord op vragen van VVD- raadslid J.L. van Gorsel. De Thoolse gemeenteraad beslist hier maandagmiddag over met vaststelling van de nota stads- en dorpsvernieuwing. Karakteristiek Woonhuizen ABDIJ I E UWS nen in voorbereiding. In het ver lengde van het vorige onderdeel is dat het ziekenhuisafvalplan. Maar ook op andere milieuterrei nen wordt de mening van de be volking gevraagd en wel over het waterkwaliteitsplan (inspraakpro cedure is al begonnen), het grondwaterplan, het afvalstoffen- plan, het plan autowrakken en het plan zuiveringsslib. De hoofdlijnennota welzijnsbeleid komt ter sprake, evenals het plan sociaal-cultureel werk 1986- 1989 en het plan kunst- en cul tuurbehoud. Onder het welzijns- hoofdstuk valt ook de emancipa tienota. De bevolking krijgt in Zeeland dit jaar weer de gelegenheid zich uit te spreken over de plannen die bij het provinciaal bestuur in de maak zijn. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft een lijst opgesteld van de plannen die zijn te verwachten. Dat wil niet zeggen, dat plannen of activiteiten die zich tussentijds aandienen niet bespreekbaar zijn. Steedsr zal in die gevallen worden bekeken op welke manier de bur gers hun zegje kunnen doen. Ook als van de kant van de pro vincie geen inspraakactiviteiten worden georganiseerd, kan de bevolking haar mening geven. Zij moet dit dan eigener beweging doen en het best kan dat schrifte lijk gebeuren. Een andere moge lijkheid is dat vanuit de bevolking om een inspraakprocedure wordt gevraagd. Doet zich zo'n geval voor, dan kan het best contact worden opgenomen met de in spraakcoördinator van de provin cie, ir. H.J.M. Benschop, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Mid delburg, tel. 01180-31393. Afhankelijk van de plannen is de vorm die aan de inspraak wordt gegeven. Soms kan worden vol staan met schriftelijke inspraak, in andere gevallen zullen gespreks groepen worden gevormd of voorlichtingsbijeenkomsten wor den belegd. In de volksgezondheid komen ze ven plannen aan de orde. De meest in het oog springende zaak is de sluiting van het Sint Lidui- naziekenhuis in Hulst. Het gaat om een rijksbeslissing die is ge baseerd op het regio-advies zie kenhuisvoorzieningen. Tijdens een vergadering van de commissie bestuur-bestuurden werd van CDA-zijde aangedrongen op een uitgebreide inspraakprocedure, maar de meerderheid van de com missie was van oordeel dat afge lopen zomer al ruime inspraakmo gelijkheden zijn geboden (waarvan ook gebruik is gemaakt) en dat nu met een hoorzitting kan worden volstaan. Andere plannen in deze sector zijn een verpleeghuisplan voorTholen en Sint Philipsland, plannen voor geestelijk en lichamelijk gehandi capten, een plan voor de psychia trie en een voor de bejaardenoor den. Ook op milieugebied zijn er plan- Er wordt gewerkt aan een streek plan voor heel Zeeland; het streekplan regelt de inrichting van de ruimte in de provincie. Nu zijn er streekplannen voor Schouwen- Duiveland, Midden-Zeeland en West en Oost Zeeuwsch-Vlaande- Op verkeersgebied zijn plannen te wachten over de Dammenweg, het verkeers- en vervoersplan, de aansluitende wegen op de Oes- terdam op Tholen en het plan re creatieve fietspaden. Steeds als een inspraakprocedure begint, zal hiervan melding wor den gemaakt in Abdijnieuws. Opening Zeeuwse bibliotheek Het Zeeuws steunpunt voor kunstzinnige vorming en volwas seneneducatie heeft op maandag 21 januari, 16.00 uur een verga dering van de bestuurscommis sie. Op de agenda staan vermeld de procedure hoe de beginjaren van het steunpunt moeten wor den geëvalueerd, de voortgangs rapportage leergang volwassenen educatie over september tot en met december 1984, de benoe ming van mevrouw N. Hagt tot consulente volwasseneneducatie vrouwen en de voordracht tot be noeming van een administratieve kracht. De Zeeuwse stuurgroep werk loosheid vergadert woensdag 23 januari, 9.45 uur. De stuurgroep bespreekt de eigen status en werkwijze en de nieuwe financie ringsregeling van werklozenpro- jecten van het Ministerie van So ciale Zaken en Werkgelegenheid. Ook moet een nieuwe voorzitter worden gekozen. Woensdag 23 januari is er verder een vergadering van de afdeling Voortgezet Onderwijs van de Pro vinciale Onderwijsraad, te begin nen om kwart over twee 's mid dags. De afdeling praat over de wijziging van de wet op het voortgezet onderwijs (opheffings norm voor scholen) en over het jongerenjaar 1 985 De steunpuntvergadering wordt gehouden aan de Rouaansekaai 43 in Middelburg; de stuurgroep Werkloosheid en de afdeling Voortgezet Onderwijs komen bij een in het provinciehuis. Sint Pie terstraat 42, Middelburg. Op het programma voor de open dag staat een diaserie met als on derwerp de werkwijze van de bi bliotheek. Vervolgens kan een rondleiding door het gebouw wor den gemaakt; dit kan onder gelei de, maar als iemand liever op ei gen gelegenheid rondkijkt, kan dat ook. Niet alleen de uitleenruimte kan op 26 januari worden beke ken; afdelingen als de binderij, de magazijnen en de rstauratie zijn in bedrijf en personeelsleden zijn aanwezig om toelichting te geven. Iedere bezoeker krijgt bovendien informatiemateriaal mee. Maandag 28 januari begint de normale bibliothecaire dienstver lening van de Zeeuwse Biblio theek In de Zeeuwse Bibliotheek zijn verenigd de Provinciale (We tenschappelijk) Bibliotheek met het Zeeuws Documentatiecen trum, de Openbare Bibliotheek van Middelburg, de Centrale Mu ziekbibliotheek en de Provinciale Bibliotheekcentrale Zeeland. Voor alle onderdelen geldt dat de presentatie en dienstverlening door het betrekken van het nieu we gebouw beter kunnen worden uitgevoerd. .Poor het ongemak van de verhui- R 60TQ3 fl IS3t 16 zing en als gevolg daarvan de sluiting van de bibliotheken wordt de eerste drie weken geen boete opgelegd als boeken of platen na de uitleentermijn worden terug gebracht. dinsdag tot en met vrijdag zijn de openingstijden van 10.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Maandag 28 januari begint de uitleen en de verdere dienstverlening dus 's avonds om half zes. Zoals gezegd is de Zeeuwse bibliotheek geves tigd aan de Kousteensedijk 7 in Middelburg, postbus 8004 (4331 EA), tel. 01180-30300. De bibliotheek is op maandagen alleen 's avonds geopend en wel van 17.30 tot 21.00 uur. Van Provinciale staten wordt voorge steld akkoord te gaan met de overheveling van een deel van de taken van de Provinciale Biblio theekcentrale naar de Zeeuwse Bibliotheek. Ook het personeel dat die taken uitvoert komt in die situatie in dienst van de Zeeuwse bibliotheek Het gaat om tweede- lijnszorg, algemene ondersteu ning en de bibliobussen. Onder de tweede-lijnszorg moe ten worden verstaan de schoolbi- bliotheekdienst, achtergrondcol lecties, managementondersteu ning en automatisering. Er zijn twaalf personeelsleden bij betrok ken, waarvan een aantal in deel tijd werkt en een aantal ook an dere werkzaamheden verricht. Het hoofd Centrale Dienstverle ning komt in Provinciale Dienst; de andere elf medewerkers ko men in dienst van de gemeen schappelijke regeling Zeeuwse bibliotheek. De algemene onder steuning vanuit de bibliotheek centrale bestaat uit de onderdelen financiën en personeel, binderij, boekverwerking, wisselcollecties, transportdienst en reproduktie. Hier gaat het om twintig perso neelsleden, waarvan weer een deel parttime werkt en een ander deel ook werkzaam is voor andere taken. De gemeenten in Zeeland hebben Vorige week zijn de voorlichtings bijeenkomsten over het water kwaliteitsplan in verband met de winterse weersomstandigheden in Middelburg en Sint-Maartens dijk niet doorgegaan. Deze week zijn er informatieavon den in Goes en Oostburg, voorop gesteld dat het weer dan beter is. Bij twijfel kunt u bij bureau Voor lichting van de Provincie informe ren of de bijeenkomsten door gaan, tel. 01180-31395. Op het programma staan nu nog bijeen komsten in: Zierikzee, maandag 21 januari, café-restaurant Huis van Nassau, Nobelstraat 2; Axel, 22 januari, cultureel cen trum De Halle, Rooseveltlaan 1 a; Middelburg, 29 januari, concert en gehoorzaal, ingang Verwerij- straat; Hulst, 4 februari, gemeenschaps centrum Den Dullaert, Sportlaan 14; Sint-Maartensdijk, 6 februari, re creatiecentrum Haestinge, Sport laan 2. zich bereid verklaard de biblio busdiensten tegen betaling te blijven afnemen; de organisatie loopt voortaan niet meer langs de plaatselijke (hoofd)bibliotheken maar via de Zeeuwse Bibliotheek. De chauffeurs en de bibliotheek technische krachten komen in dienst van de gemeenschappe lijke regeling. De Provinciale Bibliotheekcentra le blijft verantwoordelijk voor de dienstverlening aan de plaatse lijke bibliotheken. Dit werk wordt aangemerkt als eerste-lijnszorg. Het personeel dat hiermee is be last, blijft dan ook in dienst van de bibliotheekcentrale. De collecties, de bibliobussen, de garages, de fondsen en de inven taris van de bibliotheekcentrale worden overgedragen aan de ge meenschappelijke regeling Zeeuwse bibliotheek. Het gebouw van de centrale wordt voor de symbolische prijs van een gulden verkocht aan de provincie; de centrale verhuist immers van het gebouw in Dauwendaele (Mid delburg) naar de Kousteensedijk. Provinciale Staten beslissen over de reorganisatie op 1 februari. In het waterkwaliteitsplan worden zaken geregeld als de zuivering van afvalwater, het gebruik van water, bijvoorbeeld om te drin ken. in te zwemmen of te bevaren. Afhankelijk van het gebruik zijn de eisen waaraan de kwaliteit van het water moet voldoen. Aan drinkwater moeten immers hoge re eisen worden gesteld dan aan vaarwater. Het waterkwaliteitsplan behan delt het oppervlaktewater: "water dat in direct contact staat met bo dem en licht èn dat voortdurend of voor het grootste deel van het jaar aanwezig is". Water waarin zich geen spontane plantengroei kan ontwikkelen, wordt niet tot het oppervlaktewater gerekend. Tot de buitengesloten categorie horen viskweekvijvers, spaarbek kens voor drinkwater en open luchtzwembaden. Het oppervlaktewater kan worden verdeeld in acht soorten: ecolo gisch, landbouwkundig, drinkwa ter, recreatief, viswater, indus trieel, woon- en bebouwingsfunc tie en scheepvaart. Soms zijn en kele van deze functies op één wa tergebied van toepassing; ook de eisen die voor de meerdere func ties gelden zijn dan van toepas sing, zij het dat de eisen die het verst gaan doorslaggevend zijn. Zou dat niet het geval zijn, dan vervalt immers de functie die daaraan vérbonden is. De voorlichtingsbijeenkomsten beginnen steeds om acht uur 's avonds. Om wat beslagener ten ijs te kunnen komen, wordt aangera den de brochure over het water kwaliteitsplan bij de provincie aan te vragen en te lezen. Bestellingen kunnen worden gedaan bij het bureau Voorlichting, Sint Pieter straat 42, 4331 EW Middelburg, tel. 01180-31395. Schriftelijke reacties op het plan kunnen worden ingediend bij ge deputeerde staten van Zeeland aan hetzelfde adres. Zij kunnen tot 20 februari worden ingediend. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Bij hoogwater is de waterstand in de haven van Tholen nu gemid deld 2 m. NAP. Na aanleg van de compartimenteringsdammen wordt de waterstand terugge bracht tot ongeveer NAP. Wil de handelshaven van Tholen zijn bruikbaarheid in de toekomst niet verliezen dan zullen ingrij pende- werkzaamheden moeten worden verricht. Daarbij valt in de eerste plaats te denken aan het uitbaggeren van de havenbodem, het verzwaren van de damwand- constructies en een reconstructie van havenmonding en -dammen. Op grond van de Deltawet ver strekt de minister, als het alge- Met de ingebruikname van de computer is de gemeente Tholen in september 1984 een arbeidso vereenkomst aangegaan met drie jeugdige werklozen. Per I novem ber werd dit aantal met één uitge breid. De aanstelling was eerst bedoeld voor drie dagen per week, maar al snel werd dit omgezet naar vier dagen. Verder werd in oktober met twee medewerksters van het secretarie een arbeidsove reenkomst aangegaan voor twee dagen en met één medewerkster voor één dag per week. Wegens controle- en administra tieve werkzaamheden is het nodig de arbeidsovereenkbmsten met één maand te verlengen. Hiermee is een bedrag van 7300 gulden ge moeid. meen belang het noodzakelijk maakt, een financiële schadeloos stelling. Zij is bereid de kosten volledig te vergoeden, behoudens de kosten van achterstallig onder houd. Het college van b en w van Tholen heeft de Grontmij N.V., De Bilt, een technisch plan met kostenra ming laten opstellen. Dit plan is vervolgens beoordeeld door de commissie aanpassingswerken Zeeland en goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zee land. Plannen voor aanpassing van de rede van Tholen en de handels havens van Stavenisse en Sint Annaland zijn nog in voorberei ding. Het speciedepot Rammegors werd in 1972 aangelegd en de kosten bedroegen 5 miljoen gul den. Naar aanleiding van de toe nemende bezwaren tegen een voortgezet gebruik van het Ram megors als speciebergplaats stelde Waterstaat een onderzoek in naar de specie-opslag. Het bleek dat iedere vijf jaar, om de Schelde- Rijnverbinding in stand te hou den, gemiddeld 240.000 m3 specie uit de vaarweg moet worden ge baggerd. Na de aanleg van de Oesterdam en Markiezaatskade zal na afsluiting van het Zoom meer tevens een extra hoeveelheid specie (ca. 1 miljoen m3) uit het kanaal worden gehaald. Berging in de Oosterschelde (o.a. het Lodijkse Gat) is in strijd met het door provinciale staten van Zeeland vastgestelde beleidsplan Oosterschelde. Rijkswaterstaat zegt zoveel moge lijk rekening te zullen houden met de natuurwetenschappelijke waarden van het gebied. Men is bereid bij uitvoeren van het spe- ciebergen telkens slechts het dan benodigde gedeelte van Ramme gors te gebruiken door kaden aan te leggen. Na opspuiting wil men het gebied zodanig achterlaten, dat mogelijkheden voor nieuwe natuurlijke ontwikkelingen blij ven bestaan. De gemeente Sint Philipsland en betekenen Gedeputeerde Staten van Zee- land zeiden "neen" tegen recrea- N dtUUrQBDlBQ tie in het betreffende gebied en Eén van de argumenten van het hiertegen was het beroep aange tekend. Mr. P.C.E. van Wijmen. raads man van öe "Utrecht", was het met het "neen" volstrekt oneens. Hij stelde dat de verzekerings maatschappij het gebied in 1973 kocht met het oog op de toen re creatieve bestemming. Het niet kunnen realiseren van de plannen zou volgens Van Wijnen een grote financiële tegenvaller voor de le vensverzekeringsmaatschappij ministerie van VROM voor afwij zen van een recreatie-gebied op St. Philipsland is de schade die door rustverstoring kan worden aangericht. Met de gereedkoming van de Philipsdam verdwijnt een deel van de Fliplandse schorren en slikken. De schcrren en slikken die in het gebied nog bewaard blijven zijn erg waardevol als broedgebied en laagwatervoed- selplaats. Recreatie zal leiden tot rustverstoring in dit gebied, aldus de mening van het ministerie. Volgens Van Wijnen is dit argu ment niet steekhoudend. Hij ver wachtte niet dat de recreanten massaal het schor op trekken. Met het aanbrengen van afrasteringen en het werken met bufferzones kan ervoor worden gezorgd dat de recreanten zich verre houden van de schorren, voorzover die nog aanwezig zullen blijven. De Kroon zal na advies van de Raad van State uitspraak doen over het bezwaar. Mijn dank voor de in de Een- drachtbode van 10 januari 1985 opgenomen aanvullende lijst van oorlogs-slachtofers. Ik vind het geweldig dat de mensen van Tho len niet vergeten zijn. Ook las ik de naam van mijn man en omdat u wellicht geen volledige gegevens hebben bereikt, wil ik dat nog graag aanvullen. Dingenus Cornelis van den Berge, geboren 21 oktober 1900 te Sint Maartensdijk, vertrok als sergeant van het K.N.I.L. leger naar Indië 'op 16 juli 1921. Op Sumatra beë digd als onderluitenant in 1937 en vertrok vervolgens naar Java, om daar in februari 1942 door de Ja panners gevangen te worden ge nomen. Werkte in oktober 1942 aan de beruchte Burma spoorlijn en is daar in Thambuzijth op 21 juli 1943 aan dysenterie overle den. Zelf heb ik van 24 december 1942 tot 17 december 1945 in een kamp-op Java (Ambarawa) door gebracht. Kunt u bovenstaande niet plaatsen, dan is mijn schrij ven in elk geval bedoeld als dank, dat onze mannen (ook die in het verre Indië zijn gevallen) niet worden vergeten. Met vr. gr. J.E. van den Berge-Westerweel Zoomflat 285 4611 EJ Bergen op Zoom Ook dit jaar zullen leerlingen van lagere scholen weer strijden om de titel 'Kampioen schooldammen'. O.L.S. ter Tolne en de C.N.S. de Regenboog uit Tholen doen weer mee. de O.L.S. Oosterschelde- school uit Scherpenisse, O.L.S. de Schalm uit Stavenisse, O.L.S'. de Casembrootschool en school met de Bijbel uit St. Annaland, de St. Anthoniusschool uit Oud-Vosse- meer en de school met de Bijbel uit Anna Jacobapolder. De heren O. huiskamp en B. de Kok komen met een nieuwe opzet om het voor alle spelers tot het einde toe span nend te houden. Er wordt ges peeld op woensdagmiddag 23 en 30 januari in de Regenboog te Tholen. Elke ploeg bestaat uit vijf dammers en 1 reserve, die slechts een beperkt aantal wedstrijden mag meedoen. De speeltijd van een partij is maximaal 20 minu ten. Alle leerlingen zullen een herin neringsvaantje ontvangen en een spel. Er zijn medailles voor de nummer I. 2 en 3 in de eindklas sering dankzij de financiële me dewerking Van de Rabobank. In de commissie ruimtelijke orde- Openbaarmaking bracht volgens ning zei- Van Gorsel dat verhou dingsgewijs te weinig geld wordt gereserveerd voor aankoop van panden en het verplaatsen van milieuhinderlijke bedrijven. Vier ton achtte hij gezien de inspan ningen in het verleden en wat in de toekomst nodig is. veel te laag. Volgens b en w is er behalve de vier ton nog een post lopende verplichtingen en bij elkaar is dat 5.5 ton. "Met dat bedrag wordt in grote lijnen het in het verleden gevolgde patroon aangehouden, wat b en w - gegeven andere prio riteiten en het afwegen in dat spanningsveld - verantwoord ach ten. Huis en Heem wilde ook restau ratie van beeldbepalende pan- den(niet onder de Monumenten wet vallend) tot de subsidieveror dening rekenen. Volgens b en w zou de bijdrageregeling karakte ristieke gebouwen dan moeten worden ingetrokken, wat een achteruitgang, zo niet een verar ming zou betekenen. Zowel nieuw- als bestaande bouw kun nen dankzij die verordening ge subsidieerd worden. De bijdragen zijn wel ongunstiger dan via Mo numentenzorg, maar gezien de voeding van het dorpsvernieu wingsfonds zou dat toch ook zeer beperkt moeten blijven. B en W houden daarom aan de bijdrage regeling karakteristieke gebou wen vast. Ten aanzien van het pleidooi in de commissie r.o. voor een lijst met in de toekomst te verwerven panden en te verplaatsen bedrijven, zeg gen b en wdat op korte tefmijn in de commissie onroerende zaken .jan de orde te willen stellen. het college in het verleden onaan gename gevolgen met zich mee. Huis en Heem vond ook 45.000 gulden voor resrauratie van woonhuizen te gering gezien de vaak grote investeringen. B en W zijn afgegaan op het bedrag dat in het recente verleden uitgegeven is. v eruer is op oasis van een globale inventarisatie beoordeeld, welke bedragen op korte termijn ver wacht mogen worden. Tenslotte is leidraad geweest het gegeven, dat de rijksvoeding aan het stadsver nieuwingsfonds - mede wegens het in het verleden gevoerde be leid - zeer beperkt is met 4 a 5%. B en W vinden, gegeven andere prioriteiten. 45 mille redelijk. Ze ontkennen niet, dat gezien de be trekkelijk hoge kosten van woon huisrestauraties, de plannen in fasen uitgevoerd zullen moeten worden. Van Gorsel wilde ook voor grote re woningen van 125 m2 subsidie geven. In het belang van de volkshuisvesting geven b en w voorrang aan verbetering van huizen met een niet 'buitensporig groot vloeroppervlak'. Het college kan overigens in bijzondere ge vallen ook voor grotere huizen subsidie geven omdat er een vrij stellingsbepaling in de verorde ning staat. Maandagmiddag kan de raad de nota vaststellen, het meerjaren programma en de subsidieveror dening, alsmede de inspraakvt- rordening onder intrekking van de oude inspraakverordening van augustus 1983.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 7