THOLENDERWIJS Comité Piering 500 jaar iè>malfitaïiöreci)ten informatierubriek van de gemeente tholen MAANDAGMIDDAG VERGADERT DE GEMEENTERAAD HINDERWET: KENNISGEVING VAN BEKENDMAKING BESCHIKKINGEN BRUIDSPAAR GEZOCHT WAT LIGT TER INZAGE? MORGENAVOND IN SCHERPENISSE: De Ton Laros "Lachen is okee" show Donderdag 17 januari 1985 EENDRACHTBODE SPREEKUUR Ben W SPREEK UUR WON IN GS TICHT/NG ZJEF VANUYTSEL en groep PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Asfaltpaden op begraafplaatsen Twee nieuwelingen commissie jeugd— en jongerenwerk I Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 - 5 Sint-Maartensdijk Tel 0 1 666-2955 t) Maandag 21 januari a s. vergadert de Thoolse gemeenteraad in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering is zoals altijd openbaar. Dat betekent dat elke belangstellende van harte welkom is om de diskussies bij te wonen. Op de agenda staan onder'meer de navolgende punten: -Treffen van voorzieningen t.b.v. peuterspeelzaal te Poortvliet; Sedert april 1983 is op de bovenzaal van h#t dorpshuis "t Ouwe Raed'uus" te Poortvliet een peuterspeelzaal gevestigd. In deze ruimte ontbreekt echter een aantal voorzieningen die op korte termijn aange bracht moeten worden. Het gaat om voorzieningen zoals ventilatie, veilige nooduitgang, doorgang van keuken naar peuterspeelzaal, ver laagd aanrecht, kapstokken op peuterhoogte en een verlaagde tra pleuning. Naast het aanbrengen van deze voorzieningen dient ges treefd te worden naar het alleengebruik van de bovenzaal van het dorpshuis door de peuterspeelzaal. De beheerscommissie van het dorpshuis is niet helemaal overtuigd van de noodzaak daartoe. Het kollege is echter van mening dat de situatie van de peuterspeelzaal Poortvliet enigszins in overeenstemming moet zijn met de situatie van de peuterspeelzalen in de andere Thoolse woonkernen. Met enige me dewerking van enkele gebruikers van het dorpshuis kan het alleenge bruik voor de peuterspeelzaal geregeld worden. De gemeenteraad wordt gevraagd een krediet beschikbaar te stellen voor de aanpassing van de bovenzaal van 't Ouwe Raed'uus -Verbeteren korfbalveld "Emergo" te Sint-Maartensdijk; Een deel van het korfbalveld van korfbalvereniging "Emergo" is van wege wateroverlast veelvuldig niet bespeelbaar. Wateroverlast kan ontstaan doordat een deel van het veld lager is gelegen. Dit laatste wordt veroorzaakt door een onstabiele ondergrond, welke het gevolg is van de ophoging, die bij de aanleg op de voormalige gedempte vaar geul heeft plaatsgevonden. Om het veld weer speelklaar te maken is een plan vervaardigd, kosten 4600,-. De raad wordt voorgesteld dit bedrag beschikbaar te stellen. -Verbetering toegankelijkheid begraafplaatsen t.b.v. rolstoelge bruikers; Uit kontakten met de Algemene Bond van Gehandicapten en Arbeids ongeschikten, afd. Tholen en Sint-Philipsland, is gebleken dat paden op enkele begraafplaatsen voor o.a. rolstoelgebruikers moeilijk berijd baar zijn. De paden zijn namelijk met een laag grind bedekt. De toe gankelijkheid kan worden verbeterd door de paden van een laag asfalt te voorzien. De raad wordt gevraagd een krediet beschikbaar te stellen. Overigens zal het werk pas in de zomermaanden kunnen worden uit gevoerd. -Uitbreiding streekmuseum "De Meestoof" te Sint-Annaland; Het streekmuseum heeft al geruime tijd behoefte aan uitbreiding van tentoonstellings- en opslagruimte. Nadat een aantal mogelijkheden zijn bekeken (o.a. peuterspeelzaal en voormalig bibliotheekgebouw) is thans gekozen voor uitbreiding van de schuur van het museum. Door verlenging van de schuur kan een voor exposities geschikte ruimte worden ontworpen, terwijl daarbij nog een vooropslag en eventueel later als expositieruimte te gebruiken zolder kan worden verwezenlijkt. De kosten worden geraamd op ƒ95.000,-. De gemeenteraad wordt gevraagd dit bedrag beschikbaar te stellen. Aanpassingswerkzaamheden haven Tholen; Als gevolg van de. uitvoering van de deltawerken treden veranderingen op in de waterstanden in 'het deltagebied Direkt uitvloeisel van de stormvloedkering is dat een gedempt getijdenregime zal ontstaan. Dp hoogwaterstand wordt in de havens van Sint-Annaland en Stavenisse teruggebracht, terwijl de laagwaterstanden iets zullen worden ver hoogd. Door de aanleg van de Oester- en Philipsdam wordt ten oosten van deze voorzieningen een gebied met een vaste waterstand gevormd. Dit gebied wordt aangeduid als het Zoommeer. De rede en handelsha ven van Tholen gaan deel uitmaken van dit waterbekken. Is er thans bij hoogwater gemiddeld een waterstand te noteren van n.a.p. 2 m, na de aanleg van genoemde dammen wordt de waterstand teruggebracht tot ongeveer n.a.p.; derhalve een verlaging van de waterstand met 2 m. Daarmee zal de toegankelijkkeid van de rede en de haven van Tholen aanzienlijk worden beperkt. Wil de handelshaven van Tholen zijn bruikbaarheid in de toekomst niet verliezen, dan zullen ingrijpende werkzaamheden moeten worden verricht. Daarbij valt in de eerste plaats te denken aan het uitbaggeren van de havenbodem, het ver zwaren van de damwandkonstrukties en een rekonstruktie van haven monden en dammen. Inmiddels is in opdracht van burgemeester en wethouders een technisch plan met kostenraming vervaardigd. Dit plan is beoordeeld door de kommissie aanpassingswerken Zeeland en goedgekeurd door het provinciaal bestuur. De minister van Verkeer en Waterstaat is inmiddels bereid gevonden de aanpassingskosten van de handelshaven van Tholen volledig te vergoeden, met dien verstande dat de kosten van achterstallig onderhoud uiteraard niet zullen worden vergoed. De raad wordt gevraagd het benodigde krediet beschikbaar te stellen. -Financiële steunverlening aan Macro Coating Industrie B.V. te Sint-Maartensdijk. Ruim 20 jaar is het bovengenoemde bedrijf M.C.I. op het industrieter rein gevestigd Het bedrijf is gespecialiseerd in de produktie van hoogwaardige coatings. In 1 981 is het bedrijf in andere handen geko men. De vraag naar het produkt trekt duidelijk aan en de verwachting is dat men op middellange termijn zoals vanouds werkgelegenheid kan bieden aan ca. 4 a 5 personen. Het bedrijf is momenteel te krap gehuisvest en verplaatsing is onvermijdelijk. Om het bedrijf voor de gemeente te behouden is ruimte geboden in het bedrijfsverzamelge bouw. De direktie gaf aanvankelijk voorkeur aan een vestigingslokatie in de nabijheid van hun bestaande bedrijven, doch heeft onlangs uit gesproken de aktiviteit in Sint-Maartensdijk voort te zetten, indien beperkte liquide middelen ten behoeve van de voortzetting in het vooruitzicht gesteld worden. De raad wordt voorgesteld een geldlening te verstrekken van 25.000, -Behandeling nota Stads- en dorpsvernieuwing met bijbehorende verordeningen; Op 1 januari j.l. is de nieuwe Wet op de Stads- en dorpsvernieuwing in werking getreden. Zoals overal valt te zien'heeft de stads- en dorpsver nieuwing, kortheidshalve stadsvernieuwing te noemen, grote aandacht gekregen. Overal is de vernieuwing in volle gang. De wet voorziet met name in een financiële decentralisatie: dat betekent dat het systeem, waarbij het rijk uiteindelijk bepaalt in welke gemeente op welke wijze en tegen welke kostén stadsvernieuwing tot stand komt, wordt verlaten. Het zijn ingevolge de nieuwe wet de gemeenten die - binnen de door het rijk en provincie gestelde randvoorwaarden - in eerste instantie de noodzaak en de urgentie van de stadsvernieuwing gaan bepalen, de plannen en projekten vaststellen, financieren en (doen) uitvoeren. Het gevolg van de inwerkingtreding van de wet is o.a. dat een 1 9-tal rijksregelingen met een jaaromzet van bijna 1 miljard gulden worden opgeheven en opgaan in een stadsvernieuwingsfonds dat voorziet in uitkeringen aan gemeenten en provincies. De provincies zullen de middelen over de verschillende gemeentes gaan verdelen. Zoals uit het bovenstaande blijkt wordt het zwaartepunt van de stadsvernieuwing van het rijk naar de gemeentes verlegd. Het gemeentebestuur van Tholen heeft in een nota Dorps- en Stadsvernieuwing aangegeven wat voor beleidsmatige en financiële konsekwenties de nieuwe wet voor de gemeente geeft. De wet schept voorts de mogelijkheden om de doel matigheid van de stadsvernieuwing te bevorderen. Zo is de gemeente wettelijk verplicht een subsidie en inspraakverordening vast te stellen. Daarnaast worden een aantal nieuwe planfiguren gepresenteerd zoals een stadsvernieuwingsplan, een leefmilieuverordening en mogelijkhe den om bij stadsvernieuwingsoperaties gebruik te maken van een wet telijk voorkeursrecht. Ook deze zaken worden door het kollege van burgemeester en wethouders in de nota onder de loupe genoemen. Uitgangspunt van de nieuwe wet, maar ook de gemeentelijke nota, is dat het vast te stellen beleidskader in een korte inspraakprocedure behandeld wordt. Daarmee wordt bereikt dat alle bij de stads- en dorpsvernieuwing betrokken personen, organisaties en instellingen de gelegenheid krijgen hun reaktie te geven op het door het gemeente bestuur voorgestelde beleid. Zonder in détail in te gaan op de in de nota gedane beleidsuitspraken wenst het gemeentebestuur het in het verle den gevoerde beleid m.b.t. de stadsvernieuwing in grote lijnen voort te zetten. Dat betekent dat het aksent in overwegende mate moet blijven liggen op het beschikbaarstellen van gelden die nodig zijn voor de verbetering van particuliere woningen (a), bijdragen aan de woning bouwvereniging ten behoeve van de voortzetting van het renovatie programma van woningwetwoningen (b), restauratie van woonhuis monumenten (c), verwerving van gronden en panden en verplaatsing van milieu-hinderlijke bedrijven (d). Voor 1985 is een budget beschikbaar van 1,1 miljoen gulden. Dit wordt voor wat betreft de genoemde sektoren a t/m d als volgt ver deeld: a. 290.000,-; b. 80.000,-; c. 45.000,- en d. 400.000,-. Voorts is een bedrag van 90.000,- beschikbaar voor rioleringswerken in stadsvernieuwingsgebieden. Het besteden van de gelden op boven genoemde wijze is in grote lijnen een voortzetting van het huidige beleid. Dit beleid kan redelijk suksesvol worden genoemd Gezien de in gang gezette stads- en dorpsvernieuwingsprocessen in de verschillen de Thoolse kernen. Rekening houdend met de kleinschaligheid van de stadsvernieuwingsoperaties op Tholen, menen burgemeester en wet houders dat er geen behoefte bestaat aan tijdrovende en kostbare opstelling van stadsvernieuwingsplannen en de vaststelling van leef milieuverordeningen. Over het in de naaste toekomst te voeren stads en dorpsvernieuwingsbeleid is inmiddels een beperkte inspraakronde gehouden. Aansluitend daarop heeft behandeling plaats gevonden in een tweetal commissies. Met name in de commissies is door een aantal leden gepleit voor het leggen van wat andere financiële prioriteiten. Burgemeester en wethouders zijn echter gebleven bij de in dit artikel opgesomde verdeling van gelden De raad wordt o.a voorgesteld het volumebesluit 1985 vast te stellen, het meerjarenprogramma 1 986- 1989, de subsidieverordening stads- en dorpsvernieuwing, alsmede de inspraakverordening 1985. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat door hen, onder oplegging van voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen, op 9 januari 1 985 vergunningen zijn ver leend ingevolge de Hinderwet naar aanleiding van aanvragen van: ,1C.P. de Rijke, Kadijk 24 te Tholen voor het oprichten en in werking hebben van een landbouwbedrijf gelegen aan de Kadijk 24 te Tholen; 2. Thoolse visbakhandel M P. v.d. Male, Rozemarijnstraat 2 te Poostvliet voor het oprichten en in werking hebben van een visbewer- kingsruimte gelegen aan de Rozemarijnstraat 2 te Poortvliet. De beschikkingen en alle ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 18 januari 1985 gedurende een maand ter gemeentesecretarie van Tholen te Sint-Maartensdijk ter inzage elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20 00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint- Maartensdijk. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne staat gedurende een maand na de datum van de ter visielegging beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid of 28, eerste lid onder c, van de wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht; d. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikkingen worden na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60A van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepsschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Konin gin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de Geschillen van Bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden ge richt aan de voorzitter van de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State De beschikkingen worden niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. f Sint-Maartensdijk, 1 7 januari 1985 Burgemeester en wethouders van Tholen. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats gp maandag 21 januari 1 9^85 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders L.J. Koopman, J. Versluijs en P van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00 - 1 2.00 .uur. Wilt u op een ander tijdstip met één van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeente huis, telefoon 01 666-2955, toestel 215 Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis, te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. Bouwen in afwijking van een bestemmingsplan Er is een aanvraag om vergunning ingediend door de heer C.P de Hond, Rijkebuurtseweg 1 te Oud-Vossemeer voor het bou wen van een garage/berging op het perceel kadastraal bekend Oud-Vossemeer, sektie M, nummer 189, plaatselijk gemerkt Rijkebuurtseweg 1 Dit bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Wij zijn voornemens met toepas sing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor het onderha vige bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan, stellen wij een ieder in de gele genheid om van 1 8 januari tot en met 31 januari 1 985 schrif telijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter gemeentesekretarie te Sint- Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 1 7 januari 1 985 Burgemeester en wethouders van Tholen. i* Op zaterdag 22 juni wordt in het kader van de Viering van 500 jaar Smalstadsrechten een zogenaamde Bourgondische Avond georga niseerd. Deze avond begint om 1 9.00 uur en vindt plaats op het plein vóór het gemeentehuis. Aan deze avond kan door circa 600 personen worden deelgenomen. In de loop van de maand juni worden de deel namebewijzen in verkoop gebracht. Hoe zit deze Bourgondische Avond in elkaar? Het is de bedoeling dat om 1 8.30 uur in het gemeentehuis een huwelijk wordt voltrokken en wel door burgemeester E. Baerends. Van dit bruidspaar wordt verwacht dat zij gekleed zijn in historische kledij, evenals hun familieleden, vrienden en kennissen die de plechtigheid bijwonen. Ook de burge meester en de gemeentebode zullen aangepaste kleding dragen. Nadat het huwelijk is voltrokken verlaten bruid en bruidegom met hun gevolg het gemeentehuis en worden op de markt opgewacht door circa 600 bruiloftsgasten, die gezeten zijn aan lange tafels die op het plein staan opgesteld. Voor het muzikale gedeelte zorgen het kwartet Inek en Wiebe Plantinga, een muziekgezelschap dat middeleeuwse muziekin strumenten bespeelt zoals daar zijn schalmei, lüit, trekzak, cither e.d. Het bruidspaar neemt met familie, vrienden en kennissen vervolgens plaats aan een speciaal voor hen gereserveerde tafél, waarna het feest kan beginnen. Gezamenlijk met de 600 bruiloftsgasten wordt een bourgondische maaltijd gebruikt. Tijdens de maaltijd, maar ook daar na, worden bruidspaar en bruiloftsgasten vermaakt door een groep bijzondere artiesten. Wat te zeggen van een fakir, een buikdanseres, een hypnotiseur, een vuurvreetster, volksdansgroepen en natuurlijk het kwartet Plantinga Het Comité "Viering 500 jaar Smalstadsrechten" roept bruidsparen op zich voor dit bijzondere gebeuren aan te melden. Dat kan schriftelijk bij het comité,p/a Markt 1-5, 4695 CE te Sint- Maartensdijk. Er dient door de kandidaat-bruidsparen aan een aantal voorwaarden te worden voldaan: bruidspaar en familieleden, vrienden en kennissen zijn verplicht in historische kleding te verschijnen. (Het comité kan u daarover van advies dienen). Het bruidspaar neemt de tosten van deelname aan de avond voor zichzelf en voor familieleden, vrienden en kennissen voor haar rekening. Deze kosten zijn 1 5,- voor een volwassene en 1 0,- voor kinderen t/m 1 2 jaar. Naast het feit dat het bruidspaar dat door het comité wordt uitgekozen een unieke avond krijgt aangeboden, wacht hen ook nog een paar andere verrassingen. Plaatselijk fotograaf Cor Poot biedt het bruidspaar namelijk een gratis bruidsreportage aan, terwijl het comité tijdens de bourgondische avond een passende attentie zal overhandigen Het zal een ieder duidelijk zijn dat slechts één bruidspaar in aanmerking kan komen. Indien zich meerdere bruidsparen melden zal het comité naar eer en geweten een keuze maken; een keuze waartegen geen beroep mogelijk is. Tot en met 8 februari 1985 kunnen bruidsparen zich op het in dit artikel genoemde adres melden. Nadere informatie wordt verstrekt door de heer F A.P M. Bakx, telefoon 01666-2955, tst. 127. Om 20.00 uur verzorgt vrijdag avond de Vlaamse zanger Zjef Vanuytsel een programma in het Holland Huis te Scherpenisse. De toegangsprijzen zijn: Niet-le- den 10,-, leden 9,-, jeugd tot 18 jaar en 65-plussers ƒ6,50. Het programma wordt u aange boden door de werkgroep "Uit op Tholen". Op woensdagmiddag 23 januari a s. vindt er in het Holland Huis te Scherpenisse een wervelende show plaats voor kinde ren van 4 t/m 12 jaar. De kinderen zullen zich kostelijk kunnen amuseren. Een eigentijds programma, waarbij alle kinderen, jong en oud, 2 x 45 minuten betrokken worden. Ton Laros is een hardwerkend jong artiest met een eigen repertoire en een voortreffelijke eigen stijl. Toontje weet de gevoelige kindersnaar te raken. Dit met vaart gebracht kinderprogramma speelt zich af in een groot en prachtig decor. Ton, die bijgestaan wordt door zijn trouwe charmante assistente, stond al menigmaal voor de kamera's, met succes. Hij weet de kinderen op een zeer knappe soepele en professionele wijze te benaderen en te bespelen. Echt een groot artiest voor kleintjes, doch niet alleen de kleintjes krijgt hij op de hand, ook de meegekomen ouders. De Ton Laros "Lachen is okee" show, een supershow met o.a. goochelen, buikspreken, ëedstrijdjes, conferences, muziek en zang, play back, enz. enz. De kindershow begint om 14.00 uur. De entree is ƒ1,per persoon. In de pauze krijgt ieder kind een lekkere traktatie. De organisatie van deze kindershow is in handen van de beheerskommissie van het dorpshuis in Scherpenisse. THOLEN do 17 jan AN IB soosmiddag, Meulvliet vr 18 jan dropping 27 me in- troducees ma 21 jan clubavond Aquarium ver. Labeo, Meulvliet di 22 jan Vergeet mij niet di 22 jan soosmiddag ANIB, Meulvliet wo 30 jan ledenverg. MAC, Hof van Holland, 20 u. vanaf 5 feb cursus zieke verzorgen in eigen huis, wijkgebouw za 2 feb Bingo-Video-avond De Kogge, Koggedek wo 13 feb jaarfeest NCVB, De Wingerd, 20 u. za 19 jan toneeluitv. St Joseph voor ANBO-leden, Vossenkuil Oud Vossemeer, 14.30 u. POORTVLIET wo 23 jan toneelmiddag ZLM/pl.vr. Raed'uus, 14 u. vr 25 jan toneel/gezinsavond ZLM/pl.vr. "Het begon in Monte Carlo", Tolrust, 19.30 u. SCHERPENISSE vr 18 jan Zjef Vanuytsel en groép. Holland Huis, 20 u. wo 23 jan De Ton Laros "Lachen is okee" show. Holland Huis, 14 u. SIN E MAARTENSDIJK za 19 jan zesdaagse R'dam, Tandje Bij vr 25 jan Voorl. avond schapen houderij met o.a. film over het verlossen van schapen. Haestinge, 19 u. OUD VOSSEMEER vr 18 jan kaderavond v.v. Vos meer, kantine, 19.30 u. za 19 jan toneelver. St. Joseph "Een aap op visite", Vossenkuil, 19.30 u. za 26 jan feestavond De Poede laars, Hof van Holland, 19.30 u. vr 18 en wo 23 jan Youth for Christ, Bijbelstudie bij Wim Be velander, Voorstraat, 19.30 u. di 12 feb. carnavalsavond AVB, Vossenkuil, 20 u. vr 15 feb Purper 3, Vossenkuil, 20 u. SINT PHILIPSLAND vr 15 feb. jaarverg. Hout en bouwbond CNV, kleine zaal Wimpel, 19.30 u. do 24 jan. Drs. P.C. den Uil over "Gezondheidszorg SGP een zorg", ver. geb. OGG, 19.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 25 feb aardewerk uit Ghana, oostvleugel Markiezenhof 19 jan-4 mrt "Josiah Wedgwood", tent. 18e eeuws aardewerk di 5 feb ANWB cursus Pech On derweg, Streekschool W-Brabant, Ringersweg 14, 19.30 u. zo 31 mrt regionale tent. rashon den, De Stoelemat film-F -F -F film-F -F -F film-F -F ROXY 1: The Woman In Red - a.l. dag. 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. ROXY 2: Bachelor Party - 12 jr do, di wo 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. Filmliga: 8 Vi (Fellini) - ma 20.30 u. CINEMACTUEEL 1: Ghostbus- ters - a.l. dag 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Gremlins - a.l. dag. 20 u. vr& za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Top Secret - a.l. dag. 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14". 16.30, 19 21.30 u. De Algemene Bond van Uehan- dicapten en Arbeidsongeschikten, afdeling Tholen en Sint Philips- land, vindt dat paden op enkele begraafplaatsen voor onder ande re rolstoelgebruikers moeilijk te berijden zijn. Dit komt doordat de paden met een laag grind zijn be dekt. Het gemeentebestuur van Tholen overweegt de betreffende paden in de zomer van een laag asfalt te voorzien, waarmee de toeganke lijkheid wordt verbeterd. Dhr. P. Moerland Czn. ïiit St. Annaland en mevr. de Kok-Jan- sen uit Tholen gaan de commissie jeugd- en jongerenwerk van de gemeente Tholen versterken. Zij hebben gereageerd op een oproep in Tholenderwijs, die B. en w hadden geplaatst omdat er nog steeds maar vijf in plaats van de voorgeschreven zeven leden wa ren. Dhr. Moerland is penningmeester van de peuterspeelzaal Olleke bolleke en lid van de oudercom missie van de Openbare lagere Casembrootschool. Mevr. de Kok is bestuurslid van de Christelijk Nationale School de Regenboog. Commissielid H.W. Fransen meende, dat dhr. Moerland mo gelijk teveel het belang van de peuterspeelzaal zou behartigen. Gemeentelijk jeugdwerkster Ca- rien Rockx vond het een zaak van alle commissieleden, dat te voor komen. Wethouder J. Versluijs noemde het erg belangrijk dat de commissie voltallig kon worden. Aan b en w werd dan ook una niem het advies gegeven de twee kandidaten voor benoeming door de gemeenteraad voor te dragen. En als ze 's avonds ergens in een hotel arriveerde om er de nacht door te brengen, dan bladerde ze allereerst in het register om te zien, of zijn naam er soms ook in voorkwam. Een enkele maal kwam ze de naam C. Blokker inderdaad tegen. Maar dan was het, blijkens de datum, tijdens zijn vorige reis geweest, dat hij daar gebivakkeerd had en dan plaatste ze zuchtend haar eigen handtekening en strekte enige tijd later haar ver moeide leden uit op een vreemd bed. Om de volgende morgen weer verder te reizen. Vierdagen na haarvertrek was ze in Clermon-Ferrand, Daar had ze een onderhoud met een der directeuren, maar tot haar grote teleurstelling vertelde deze, dat monsieur Blokker niet teruggekeerd was in de fa briek. Veertien dagen reed ze kris-kras door Frankrijk, maar nergens was er een citroengele Peugeot te bespeuren en in geen enkel hotel kwam ze zijn naam tegen. Op een avond, een week voor Kerstmis, zat ze 's middags te eten in een eenvoudig restaurant, toen er een gele Peugeot langs het raam reed. Ze sprong op. legde een aantal francs-biljetten bij haar half opgegeten diner en snelde naar buiten, naar haar eigen wagen. Ze startte en reed snel in de richting, die de gele wagen gegaan was. Af en toe was ze hem in de drukke stad kwijt, maarop een der buitenwegen ontdekte ze de Peugeot weer, die met grote snelheid scheen te rijden, want hij won steeds meer afstand op haar. Ze klemde de lippen op elkaar en drukte de gaspedaal op de vloer van de wagen. Als dat Kees toch eens was! Het werd een spannende race, want wat ze ook uit haar wagen pro beerde te halen, de gele Peugeot bleeft steeds ongeveer een paar kilo meter voor haar. Tot overmaat van ramp begon het nog te regenen, waardoor het wegdek glad werd en ze al haar aandacht nodig had om niet te slippen in de vele bochten. Na ruim een uur de gele wagen achtervolgd te hebben, kwam ze tot de ontdekking, dat hij voor een gesloten overweg tot stilstand gedwongen was. Vlak achter de bewuste auto stopt ze en kon een kreet van teleurstelling niet weerhouden. De wagen had een frans kenteken en de berijder was een grote, corpulente vent, die via zijn spiegeltje naar haar grijnsde. "Ontplof vent", dacht ze, verbitterd omdat ze al die kilometers weer niets gereden had. Een enkele keer informeerde ze bij de plaatselijke gendarmerie, en constateerde ze, dat het opsporingsverzoek uit Nederland zelfs deze uithoeken had bereikt. Of er al wat bekertd was? Nee, naar alle waar schijnlijkheid niet. want de oproep was nog niet ingetrokken. Maar madame kon ervan verzekerd zijn, dat alle manschappen dag en nacht zouden uitzien naar "un Peugeot jaune". Dat sprak vanzelf. Opeen avond, toen ze in haar hotel zat en een glas wijn dronk, bekroop haar de twijfel, of ze wel in de goede richting zocht. Kees had weliswaar een bepaalde voorliefde voor Frankrijk, maar hij wist, dat zij daarvan op de hoogte was. Als hij nu eens, om bij voorbaat iedere nasporing te voorkomen, naar Duitsland gegaan zou zijn? Hij sprak ook behoorlijk Duits. Diezelfde avond nog verzond ze een telegram naar de hoofdstedelijke politie in Nederland: "Verzoeke opsporingsbericht ook door te geven naar West-Duitsland. Mevrouw Blokker". Terwijl ze zelf de volgende morgen koers zette in de richting Straatsburg. Misschien was deze gedachte niet eens zo gek. Nog diezelfde avond bereikte ze Offenburg. Duitsland kende ze slechts van haar huwelijksreis. Op de terugweg naar huis waren ze via Basel, dwars door het Zwarte Woud en Heidelberg, naar de Rijn afgezakt. Bij Koblenz waren ze de Moezel gevolgd tot Trier en vandaar via Luxem burg en België weer naar Aerdenhout gereden. Tijdens deze tocht had hij verteld, dat ook Duitsland grote autofabrieken had. onder anderen de Volkswagen in Wolfsburg en de Ford in Keulen. En niet te verg ten de Opel. "Als een mens alles van het vak zou willen weten, moest hij eigenlijk in iedere fabriek een jaartje werken. Dan werd hij tenslotte een allround mecanicien", waren zijn woorden. Ze kreeg weer hoop. En terwijl ze in Offenbach een hotel opzocht, besloot ze de volgende dag de autofabrieken af te rijden. In de dagen voor Kerstmis legde ze honderden kilometers af en bezocht alle bekende en minder bekende autofabrieken. Maar overal was het resultaat hetzelfde: Nee, een Hollander, die de naam Kees Blokker droeg, werkte daar niet. Had er nooit gewerkt. Als ze dan weer eens 's avonds ontmoedigd een hotel opzocht voor de nacht, dan ging ze doorgaans meteen naar bed en schreide ze zichzelf in slaap. En langzamerhand begon een wilde wanhoop haar te bevangen: zal ik hem ooit weerzien? Tijdens de lange ritten, die ze kriskras door Duitsland maakte.kwam ze steeds meer tot de ontdekking, dat ze ontzettend veel van haar man hield. En op een middag, toen de sneeuw begon te vallen en ze kalmer moest gaan rijden, kwam ze tot de stellige zekerheid: Ik heb Kees lief. Ik heb hem verschrikkelijk lief! Ik houd krankzinnig veel van hem. O, laat ik hem toch alsjeblieft weer vinden.... alsjeblieft. Zelfs tijdens de feestdagen gunde ze zichzelf geen rust. En toen ze op de Eerste kerstdag 's middags langs een ziekenhuis reed en de bezoekers naar binnen zag gaan, kreeg ze weer een nieuw idee. Ze was er zo van geschrokken, van deze nieuwe gedachte, dat ze een paar kilometer verder haar wagen aan de kant zette en een sigaret opstak om over deze mogelijkheid na te denken. Want ze realiseerde zich nu pas goed, dat Kees ziek was die nacht, toen hij ongemerkt was vertrokken, Hoe ver zou hij gekomen zijn? En zou hij het vol gehouden hebben? Gesteld eens, dat hij na een of meer dagen ineengestort was en men hem in een ziekenhuis had opgenomen? Dan bestond de mogelijkheid, dat hij daar geruime tijd had gelegen. Oer- stom. dat ze daar niet eerder aan gedacht had. Natuurlijk. Ze moest in die richting gaan zoeken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 5