A Tl-W 53 Kwakende kikkers op Tholen terug dankzij drukriolering Gemeente leent MCI 25 mille Thoolse PvdA tegen tweede kerncentrale Een nieuwe lichting op de schaats POTTER Winter Ouderen en de belasting Waterverontreiniging verminderd door 314 aansluitingen BOUMAN POTTER Uien 35 cent Betere keukens hebben een beste naam: Miele. spliisri De witte of grijze kastjes met de rode lichtjes erop waren in het winterse landschap de enige herkenbare punten van de drukriolering, maar het met pvc-bui- zen versierde koud buffet in Haestinge gaf vrijdag middag toch duidelijk aan, dat er een flink werk op geleverd werd. Nifct minder dan 314 woningen buiten de bebouwde kommen op Tholen zijn gratis op dru kriolering aangesloten. Dat leverde zestig mensen vier maanden lang werk op. Het rijk betaalde en zal dat 25 jaar lang nog doen met een bijdrage van ongeveer 1000 gulden per aansluiting. De totale kosten van dit project bedroegen zo'n drie miljoen gulden. Zes aannemers Grote tijdsdruk Hoe schoon? Nog wel verantwoord? 't Moet goedkoper De directie van Macro Coating Industrie B.V. te Steenbergen krijgt van de gemeente Tholen een geldlening van 25.000 gulden tegen een rente van 7%%. MCI komt dan terug naar St. Maartensdijk en de verwachting is, dat op middellange termijn zoals vanouds aan 4 a 5 mensen werk kan worden geboden. De Thoolse gemeenteraad beslist maandagmiddag over dit voorstel van b en w. Teveel per man Bedrijfsverzamel gebouw DEZE WEEK De Thoolse PvdA wijst een tweede kerncentrale bij Borssele met klem van de hand. Tijdens de jaarver gadering is maandagavond een motie van die strek king aangenomen, die ter kennis van de Thoolse ge meenteraad en provinciale staten van Zeeland wordt gebracht. Donderdag 17 januari 1985 41e jaargang no. 10 Markt 55 Haven 10 St. Maartensdijk Tel. 01666-2335 Advertentie IM Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur W Heijboer Wijze voorvaderen wisten, dat een extreem natuurgebeuren vaak weer wordt gevolgd door een an dere bijzondere weerperiode. Nu kunnen ze evengoed de plank misgeslagen hebben als een KNMI, de Jong of Pelleboer dat overkomt, maar enige grond zal het ongetwijfeld hebben gehad, want door ervaring wordt men nu eenmaal wijs. Feit is, dat er een extreem natte september en okto bermaand aan de nu toch wel erg koude winter is voorafgegaan. Ondanks sommige voorspellers, dat het nu wel de zoveelste zachte winter zou worden, is er zelfs in het zuidwesten sprake van hevige koude, sneeuwval en andere win- terongemakken en geneugten. Ze zijn er beide en in hoeverre de zaak in evenwicht ligt, is moeilijk te schatten. De enkeling die nu in de armoe en de kou zit, zal zich moeilijk kunnen verwarmen met de gedachte, dat 40 jaar geleden miljoenen mensen boven de ri vieren in armoe en kou zaten, waarbij de huidige ongemakken maar een peuleschilletje zijn. Achteraf is het nog nauwelijks voor te stellen, hoe men daar door kwam en juist in dit nummer wordt dat nog eens geillustreerd. Maar we leven nu in 1985 en het kan nog even hard en streng win teren als dat ook veertig jaar gele den mogelijk was, hoe zeer we in de tussenliggende periode ook van oordeel waren dat strenge winters niet meer zouden voorko men. De een zijn dood, is de ander zijn brood, is ook al zo'n oud vaderlijk wijs spreek woord. Dat kan dan ook in materialistische zin worden toegepast. Verkondigd werd immers, dat er in het week einde nergens meer langlaufski's meer te krijgen waren en ook de schaats- en sleefabrieken zullen wel op volle toeren kunnen wer ken. Daarentegen ligt de bouw en het riolerings- en wegenwerk vol komen aan banden. Voor de een kan dat welkom zijn, aangezien er toch niet veel werk was, een ander kan het grote schade berokkenen. Oudere mensen kunnen veelal geen stap buiten doen en zijn overgeleverd aan de genade van goedwillende buren, familieleden en jongeren, bij wie het bloed nog snel door de aderen vloeit en die best even sneeuw kunnen ruimen. Daarentegen geniet vooral de jeugd, maar ook volop mensen van middelbare leeftijd van de schaatssport. Met strengere vorst en minder sneeuwval kwam die goed van de grond. De boeren zijn aan het vergaderen en al hadden ze liever eerst de tien graden vorst gezien en dan pas de sneeuw (dat laatste is weer goed voor de wintertarwe), ze kunnen om het wintertje niet rouwig zijn. Het kan de structuur, die de win ter niet te best inging, ten goede komen en de prijzen trekken in feite alleen maar dankzij die vorst en de schaarste aan groenten op. Kortdm, ook de vrij strenge win terse medaille 1985 heeft twee kanten. Dat is ook nooit anders geweest (G.H.). De Belastingdienst te Bergen op Zoom wil, indien daar belangstel ling voor bestaat, oudere inwoners van Tholen helpen bij het invullen van hun formulier voor de In komstenbelasting. Al eerder bes tond daartoe de gelegenheid in bv. "Haestinge" te St. Maartens dijk. Nu wil men ook in bejaar denhuis Ten Anker enkele zittin gen houden. Maar vooral wil de Belastingdienst weten hoeveel mensen gebruik wensen te maken van deze service. Men moet zich daarvoor opgeven bij bejaarden huis Ten Anker. Het liefst schrif telijk, met vermelding van naam, adres, leeftijd e.d. Het mag ook telefonisch, tel, 01660-2950, maar wel vóór 24 januari a.s. Dan zal er in de loop van de komende maanden bericht gestuurd wor den vanuit Bergen op Zoom, op welke datum en hoe laat men in "Ten Anker" verwacht wordt, uiteraard met alle nodige papie- t* - gfs ifwN 1 sw ■■■liiHIM •- Uw* burgemeester Baerends draait de afsluiter van de persleiding uit Scher- gesteld in aanwezigheid van gemeentebestuurders, aannemers, verlegen- penisse open op het terrein van de rioolwaterzuiveringsinstallatie te St. woordigers van nutsbedrijven e.d. Maartensdijk. Daarmee werd vrijdag de drukriolering officieel in gebruik De verontreiniging van het op pervlaktewater wordt hiermee te ruggedrongen, zei dhr. Mol van het ministerie van volkshuisves ting, de subsidiegever. Hij schetste hoe in 1981 het licht op groen werd gezet voor rijkssubsidie ten behoeve van drukriolering. Op Tholen loosden er 400 van de 6937 woningen op sloten e.d., dat is 5Vi% van de woningvoorraad. Die huizen concentreerden zich in be paalde gebieden: 54% bij Pooort- vliet, 55% bij Stavenisse, Tholen 50%, Scherpenisse en St. Maar tensdijk elk 41%, Oud-Vossemeer 38% en St. Annaland 21.7%. Poortvliet werd eerst bekeken met 35-40 aansluitingen, maar het ge meentebestuur raakte overtuigd van een grootschaliger aanpak van 310 woningen. Dat is voort varend uitgevoerd en door deze geweldige ingreep hopen we dat volgend jaar in de sloten overal kikkers zullen kwaken, zei dhr. Mol. Per bus werd eerst een rondrit ge maakt, waarbij een vertegen woordiger van het ingenieursbu reau DHV de werken opsomde met de zes aannemingsbedrijven: Van Dijck Petit legde drukriole ring aan bij Scherpenisse. Joh. van Vossen(het meest arbeidsinten sieve karwei) en A.C. v.d. Werf bij Poortvliet, Gebr. Moerland bij Tholen met veel huisaansluitin gen. W. van Vossen BV bij Oud- Vossemeer, Vermeer bij St. An naland, waar zelfs het clubschip van de watersportvereniging, de Buutengaets, op de drukriolering werd aangesloten, 't Was een hele klus met zes aannemers, vertelde de DHV-vertegenwoordiger. In een kleine dertien weken(15 we ken minus 2 Vi week verletdagen) werd 51 km buis verwerkt, 15 km L^ONINGIINIRICHTTNG Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. kabel en 128 pompputten ge plaatst en aangesloten. Electro- bouw uit Amsterdam was daar voor onderaannemer. Door het nieuwe buizenstelsel wordt het afvalwater door middel van pompjes onder vrij verval naar de 'normale' riolering ge pompt. De buizen lopen voorna- melijk door de bermen van het waterschap en voor een klein deel bij Stavenisse door bermen van provinciale waterstaat. Op het terrein van de rioolwater zuiveringsinstallatie draaide bur gemeester E. Baerends de afsluiter van de persleiding uit Scherpe nisse open, waarmee de opleve ring van de drukriolering officieel werd aangegeven. De 314 wonin gen maken overigens sinds eind vorig jaar al van de nieuwe voor ziening gebruik, want wegens de subsidie moesten alle aansluitin gen voor 28 december klaar zijn. Zowel de voorbereiding als de uitvoering heeft onder grote tijds druk gestaan, zei burgemeester Baerends na de officiële hande ling in Haestinge. Alles heeft zich in feite afgespeeld tussen mei, waarin het haalbaarheidsonder zoek plaatsvond en december vo rig jaar. Nadat de gemeenteraad in augustus het krediet beschik baar stelde, vond uitgerekend in de natste periode van het jaar de uitvoering plaats. Het stemde de' burgemeester des te meer tot voldoening, dat de oplevering tijdig kon plaatsvin den. "Veel van het improvisatie vermogen van de direct betrokke nen is gevraagd. Vaker dan de aannemers lief was, moest op zeer korte termijn ingespeeld worden op allerlei onverwachte situaties in het veld. B en W zijn content, dat het project binnen de tijdklem tijdig kon worden opgeleverd. Van het tegendeel hebben wij nauwelijks iets vernomen. Wij kunnen er gevoeglijk vanuit gaan, dat bij deze onderaardse activitei ten sprake is geweest van goed en degelijk werk", aldus de burge meester. Hij dankte volkshuisvesting, pro vinciale waterstaat, waterschap, PZEM, waterleidingmaatschap pij, aannemingsbedrijven, DHV en alle medewerkers aan de dru kriolering. De Thoolse burgemeester wees er verder op, dat het tegengaan van verontreiniging van oppervlakte water de laatste decennia erg in de belangstelling staat. Water is ook belangrijk: om te drinken, te re creëren. te vervoeren, te vissen. Landbouw en industrie maken gebruik van water. Water is van vitaal belang voor alle levende organismen. Talloze planten en dieren leven in het oppervlakte water en halen hun voedsel eruit. Alle mogelijke menselijke activi teiten leiden in vele gevallen tot verontreiniging van oppervlakte water. De gemeenten hebben de taak het afvalwater te verzamelen. Zij moeten op grond van de door het provinciaal bestuur vastges telde verordening kwaliteitsbe heer oppervlaktewater Zeeland, voor iedere kern beschikken over een rioleringsplan. Via de door de raad vastgestelde Lozingsveror dening rioleringen kan de ge meente bepalingen opleggen aan individuele lozers wat mag wor den geloosd en wat niet. Hoever moet met de kwaliteits verbetering van het oppervlakte water worden gegaan? Hoe schoon moet het water worden? Dat is afhankelijk van het (voor genomen) gebruik van het water en daarover wordt in den brede nader ingegaan in het vooront werp waterkwaliteitsplan van de provincie. Belangrijk is ook of de kosten door de gemeenschap opgebracht kunnen worden. Als gemeente bestuurzitje toch zwaar te hikken tegen de rioleringsplannen die in verschillende dorpskernen uitge voerd moeten worden. Je bent er als gemeentebestuur niet vanaf met te zeggen, dat het ten enen male onmogelijk is deze werken uit te voeren als daartegenover onvoldoende subsidies worden verstrekt. In alle bestuurlijke ge ledingen zullen we steeds meer nut en offer moeten afwegen en bezien of de voorgenomen inves teringen maatschappelijk en mi lieutechnisch nog wel verant woord zijn." Burgemeester Baerends zei een kritische noot te willen plaatsen bij het feit, dat provincie en wa terschap elkaar niet hebben kun nen vinden bij de heroriëntatie op de rioleringsplannen, waarbij St. Annaland als proefproject fun geerde. Doel van deze studie was - daar voor stelde de gemeenteraad een krediet beschikbaar - te komen tot een meer genuanceerde benade ring van de problematiek, die wellicht tot minder kostbare op lossingen kan leiden. Naar de stellige overtuiging van de burge meester, moet het mogelijk zijn om - al naar gelang de kehnis op dit terrein wordt verdiept - tot goedkopere en toch maatschap pelijk verantwoorde oplossingen te geraken. "Het is goed deze ge dachte levendig te houden. Deze kan opgepakt worden als een uit daging voor ons allemaal, die ge houden zijn te zorgen voor een goed milieu." De burgemeester noemde de dru kriolering in het buitengebied een voor Thoolse begrippen vrij groot project: 3 miljoen gulden was er mee gemoeid, een omvangrijk ge bied bij de zeven woonkernen was erbij betrokken, zes aannemers en de leverancier van de pompge- malen voerden het uit. De dru kriolering zorgde voor een werk- gelegenheidsimpuls van twintig manjaren. VERVOLG PAG. 11 Ruim twintig jaar is MCI op het industrieterrein te St. Maartens dijk gevestigd. Dhr. Roos begon ermee aan de Schakelweg, waar nu Simba Aluminium is gehuis vest. Het bedrijf is gespecialiseerd in de produktie van hoogwaardige coatings: door het mengen van basisstoffen ontstaan resistente lakken tegen chemicaliën. Voor het milieu werkt dat niet belas tend; er is een hinderwetvergun ning. MCI ging failliet, in 198I kwam het in andere handen en volgens b en w trekt de vraag naar het pro- dukt nu duidelijk aan. Het bedrijf is veel te krap behuisd en daarom moet het worden verplaatst. Tij dens de t.v. uitzending over het bedrijfsverzamelgebouw in Van Gewest tot Gewest kwam naar voren, dat MCI in een container werkte. "Om het bedrijf voor de werkge legenheid in onze gemeente te behouden, hebben wij de directie ruimte aangeboden in het be drijfsverzamelgebouw te St. Maartensdijk. Aanvankelijk gaf de directie de voorkeur aan een plaats in de nabijheid van hun bestaande bedrijven. Nu is de be reidheid uitgesproken de MCI in St. Maartensdijk voort te zetten, als beperkte liquide midde len) geld) ten behoeve van de continuiteit in het vooruitzicht worden gesteld. De economische analyse van het Economisch Technologisch Insti tuut voor Zeeland ten aanzien van de marktpositie van het bedrijf is gunstig. Twijfels bestaan over de gevraagde financiële inspanning in verhouding tot het aantal ar beidsplaatsen." B en W hebben met instemming van de directie het bedrag per ar beidsplaats teruggebracht, waar door men totaal op 25.000 gulden uitkomt. "De perspectieven met betrekking tot het aantal te scheppen arbeidsplaatsen pakken volgens een nader onderzoek gunstiger uit", aldus het college. Het ETl heeft ook een vraagteken gezet bij de geschiktheid van het bedrijfsverzamelgebouw voor de MCI. Nader onderzoek heeft vol gens b en w echter uitgewezen, dat het bedrijf zowel milieuhygië nisch als qua vuurbelasting op een verantwoorde manier zijn intrek in dit gebouw kan nemen. Daar mee zijn de kanttekeningen in de economische analyse volgens het college weggenomen. In december gaf de gemeenteraad 50.000 gulden a 7 3A% voor vijf arbeidsplaatsen, wat mogelijk kan uitgroeien tot tien, voor de koek jesfabriek Sjoki bv in oprichting. Volgens b en w was daarmee het bedrijfsverzamelgebouw in St. Maartensdijk vol. Voor MCI zou er dan geen plaats meer zijn of misschien is er nog een gaatje in het bedrijfsverza melgebouw te Tholen. Overigens, zouden er opnieuw pogingen aangewend worden een tweede bedrijfsverzamelgebouw in St. Maartensdijk te zetten, waarvoor al vijf gegadigden zouden zijn. De uienprijs is in een maand ver dubbeld. Werd er in december maar 17 cent per kilo voor betaald en begin januari 19 cent, dinsdag zagen de telers de prijs op de vei ling St. Annaland oplopen naar 35.40 tot 35.80 per 100 kg. De strenge winter en het geringere aanbod vai\ groenten is daar niet vreemd aan. Dinsdag werd er 124 ton aangevoerd, zodat de consu ment even kan dooreten, 't Is ook goed weer voor erwtensoep. Winter 1985 Landbouwstudiedag in teken van kleine gewassen Natuurvrienden verzachten vogelleed Grote waardering voor schei dende Vrederust-directie Toch bijna zes ton voor ver plaatsing milieuhinderlijke be drijven Kwakende kikkers komen te rug door drukriolering Asfaltpaden op begraafplaat sen 'Neen' tegen camping rond St. Philipsland Natuurgebied Rammegors ook speciedepot Opnieuw een zilveren huisarts Benthuizen nodigt oorlogseva- cuées uit Tholen wil weer 25 mille aan bedrijf lenen Nieuwe trainer voor Vosmeer en de Frel weg bij WHS 'T IS VAN DE OUDE MAN, DAT MEN WIJSHEID LE REN KAN Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's Het kabinet besloot vrijdag tot de bouw van twee nieuwe kernener giecentrales, waarvoor zes vesti gingsplaatsen zijn met Borssele als grootste kanshebber. Daar ex ploiteert de PZEM al een kern centrale. De Thoolse PvdA wijst erop, dat de staten van Zeeland en de ge meenteraad van Borssele kern centrales in het recente verleden hebben afgewqzen. Volgens het PvdA-programma mogen er ook geen kerncentrales komen. "Deze aangelegenheid raakt de gehele Zeeuwse bevolking. Snelle reac ties vanuit de bevolking en de overheidsorganen zijn gewenst", aldus de PvdA, die de gevoelens via een motie tot uitdrukking bracht. De voltallig aanwezige Thoolse raadsfractie van de PvdA verzocht het bestuur de motie maandag middag ter kennis van de ge meenteraad te brengen. De strenge winter brengt nogal wat ongemakken mee. maar ook plezier. Velen kunnen weer de schaatssport beoefenen, want Tholen en St. Philipsland zijn goed voorzien van ijsbanen. De grote baan op het Pluimpotterrein te Scherpedisse trekt circa duizend bezoekers per dag. De kwaliteit van het ijs is redelijk, maar aan wedstrijden komt de ijsclub mogelijk niet toe. De sneeuwval heeft de dikte en de kwaliteit van het ijs nogal beïnvloed. Het vegen vergt heel wat vrijwilligerswerk, want om te kunnen schaatsen, komt er voor de bestuurders en hun helpers heel wat kijken. IJsclub de Eendracht in Oud- Vossemeer heeft de schaatsliefhebbers ook al menig plezierig uurtje geboden, maar zaterdag moesten de geplande wedstrijden voorde lagere schooljeugd afgelast worden door de plotseling invallende dooi. In korte tijd was de ijstoestand dermate slecht, dat de baan de gehele zaterdag yerder gesloten moest worden. Ook in St. A nnaland gingen de zaterdag geplande wedstrijden niet door. Gisterenmiddag zou dat opnieuw geprobeerd worden, want van dinsdag op woensdag had 't flink gevroren. Op de Veste in Tholen, onderaan de Stoofdijk in Stavenisse en óp de tramput in St. Philipsland is er ook al menige nieuwe lichting op de schaats gekomen, zoals de foto maandagmiddag in St. A nnaland ool^toont op de ijsbaan aan dé H oenderweg, waar oude rotten in de schaatssport nog beentje over reden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 1