Grote waardering voor twee scheidende directieleden Vrederust Benthuizen nodigt oorlogs evacué's van Tholen uit KIKKERS OP THOLEN TERUG Donderdag 17 januari 1985 EENDRACHTBODE 11 Honderden kwamen voor dokter J. O. van Rossum en zuster Filus Men moest er donderdag 10 januari een extra uurtje in de rij voor over hebben in de hal van recreatiezaal "De Sprenge" op Vrederust, wilde men de kans krijgen het doktersechtpaar J.O. van Rossum en mevr. M.C. Filius de hand te drukken. Bij honderden waren de families, kennissen, vrienden, collega's, bestuurders en be trokkenen van de scheidende geneesheer-directeur J.O. van Rossum en van de verpleegkundig-directeur mevr. M.C. Filius naar "De Sprenge" gekomen voor de afscheidsreceptie. Tevoren hadden enkele sprekers het woord gevoerd tijdens het officiële gedeelte in de volle filmzaal. Met name de voorzitter van de vereniging tot Chr. verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland, de heer E. Baerends, ook burgemeester van Tholen, vertolkte de grote waardering, die er voor het werk was, dat door de scheidende directieleden gedurende vele jaren was gepresteerd. De cadeaus bleven niet uit. Enerverende periode Medewerker onder de medewerkers Onvergetelijk Nu is het gebeurd. WIMLILMJêULUSMM Unieke combinatie Leguitsedijk POORTVLIET Bij verhuizing a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- draclithode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. SINT- PHILIPSLAND 4.60 0.8» 1.80 5.25 SLAGERIJ BOSMAN 01677-2573 Kostelijk gegeten Bloem en bruine bonen Uitnodiging De hongertochten Eén mud tarwe 1000,-. Een dankbetuiging na 40 jaar bevrijding "Langs deze weg willed wij de bewoners Van Benthuizen, Hazerswoude, Zoeter meer en omgeving nogmaals danken voor het in 1944/45 verschafte onderkomen aan de Thoolse evacué's en eveneens nogmaals erkentelijkheid betuigen voor het aan in de Randstad ondergebrachte evacué's, verstrekte voedsel op hun honger tochten". "Vandaag sluiten we de periode Van Rossum en Filius bij Vrede rust af', zo begon de heer Bae rends zijn toespraak. "Dat doen we met gemengde gevoelens, ledereen gunt beiden natuurlijk van harte de meer vrije tijd voor hobby en andere dingen, maar anderszijds is het voor ons nog een onwezenlijke zaak hen niet meer dagelijks op "Vrederust" aan te treffen". De voorzitter richtte zich vervol gens eerst tot de familie Van Ros sum en herinnerde er de aanwezi gen aan, hoe op 14 maart 1920 baby Jan in Amsterdam werd ge boren, na lagere school, gymna sium en de universiteit in de hoofdstad het artsenexamen deed. Mevr. Filius werd 1 februari 1925 te Wissenkerke geboren en door liep na lagere school en mulo alle mogelijke verpleegkundige oplei dingen. Beiden werden directiele den van Vrederust, die gedurende vele jaren mede het beleid van het ziekenhuis bepaalden. Dokter Van Rossum kwam in 1954 naar Vrederust als zenuw arts. Een specialisatie die zowel neurologie als psychiatrie omvat. In 1970 werd hij geneesheer-di recteur. Zuster Filius kwam in 1967 naar het ziekenhuis in Hal steren en stopt per 31 januari van dit jaar. Van het afscheid maakte men echter één groot feest. Een feest door de enorme belangstel ling en waardering, die vorige week donderdag een hoogtepunt bereikte. Eerst het afscheid in de morgenuren van de patiënten met daarbij toch ook vaak ontroeren de momenten en in de namiddag het officieel gebeuren en de re ceptie. De dertig jaar Van Rossum werd een voor Vrederust enerve rende periode, zei de heer Bae rends. Nieuwe behandelingen, een structuurplan, een beleidsno ta, een renovatieplan, de ver- en nieuwbouw, gebiedsindeling, het vergde met name bijzondere inzet van de directie. Van een Zeeuws- is het nu een Brabants ziekenhuis geworden en nodig was ook het losmaken van de vereniging. U beiden bleef grote liefde voor de mensen die aan u waren toever trouwd, houden, evenals de grote verantwoordelijkheid daarvoor, zei de voorzitter. Een dienstbe toon die ver boven de verplichting uitging. Uw warme belangstelling voor de mensen zal ons nog lang bijblijven. In de onderhandeling bleek u bereid tot samendoen, zo nodig ook tot een compromis, zonder het conflict te schuwen. Accuraatheid was een 3e talent van beiden en daarbij komt nog de wat eenzame positie, die men als directeur inneemt. De schakel tussen bestuur en staf en ver pleegden. Dank voor wat u beiden voor Vrederust hebt willen doen en betekende voor het samenspel. Daarom is het ook een afscheid in grote erkentelijkheid, zo besloot de voorzitter, die beide directiele den Gods zegen toewenste voor het verdere leven. Daarna over- han dgde hij elk een envelop met inhoud en namens het bestuur voor elk ook een copie van het kunstwerk dat Hein Vree maakten ter gelegenheid van het 75 jarig bestaan van Vrederust. De voor zitter verzekerde, dat er van dit kunstwerk ook niet meer dan 2 copiën komen. Daarom zullen het exclusieve cadeaus blijven. Directeur Beheerszaken J. Nacht- zaam zei het een voor iedereen wat onwezenlijke dag te vinden om afscheid te moeten nemen van twee bij Vrederust zo vertrouwde mensen. Beiden met een beschei den opstelling. Medewerker on der de medewerkers, zonder veel directie-allures. Altijd aanwezig, 24 uur beschikbaar, veelal ook lij felijk. Het huis kon op uw beiden rekenen. U zocht het zelf niet, maar u kwam toch op de eerste rang te zitten in het Vrederust- bestel. U was er ook als vriend als het er op aan kwam de beste weg voor Vrederust te zoeken. Opval lend is, hoe u beiden een eenheid hebt gevormd in uw steun voor het Vrederust-schap. De nieuwe directeur gaf eveneens de»beste wensen mee voor de nieuwe le vensperiode en bood elk een foto aan van het "oude" Vrederust. Namens de personeelsvereniging zei de heer J. Sinke dat Vrederust in deze directieleden mensen had, die altijd bezig wilden zijn met de patiënten en het personeel, waar mee lief en leed werd gedeeld. Voor die grote trouw had dhr. Sinke bijzondere waardering. Hij bood een foto-album aan, waarin talrijke Vrederustaktiviteiten op de film waren vastgelegd plus een envelop met inhoud. Namens de medische staf werd vervolgens het woord gevoerd door J. van den Bosch, die zich in het bijzonder tot dokter Van Rossum richtte. Ja renlang drukte uw een stempel op Vrederust en nu op dezelfde dag ook samen vertrekken. "Woorden lijken soms kunstmest voor pro blemen", citeerde hij. Uw zorg voor en bezorgdheid voor de pa tiënten was enorm groot. De fak kel is nu overgenomen, u gaat aan de zijlijn lopen, of komt op de ere-tribune te zitten. Onder dank overhandigde de heer Van den Bosch een schilderij van het hoofdgebouw aan dokter Van Rossum. Laatste spreker was de heer O. ter Beek uit Tholen na mens het verplegend personeel, die er op wees, hoe Vrederust in 1967 voor het eerst in haar ge schiedenis een verplegend direc trice kreeg. Er was toen een staf met 12 verschillende kamertjes en daarin werd door zuster Filius een eenheid gebracht, die veel vruch ten afwierp. Ze kreeg echter steeds meer zitting in de landelijke over legorganen en moest daarvoor vaak op pad. In Vrederust zelf moest met minder geld voor meer eenheden worden gezorgd. Ook zuster Filius kreeg een zelfde ca deau als de geneesheer-directeur. "Jullie hadden ook mogen zeg gen, dat ik ook moeilijk kon zijn", stelde zuster Filius in haar weer woord. Ze was verlegen voor de ontvangen schitterende cadeaus In mei beleefde geneesheer-directeur J.O. van Rossum(rechts) van Vre derust nog een hoogtepunt in zijn loopbaan, toen Prinses Margriet de viering van het 75-jarig jubileum opluisterde. Zuster Filius. die nu ook afscheid nam als directielid, loopt vlak achter de prinses. In het midden burgemeester E. Baerends uit Tholen, voorzitter van Vredelust. en zei, hoe het afscheid van de patiënten een onvergetelijke in druk maakte, waarvoor ze nog maals dank wilde brengen. Ze verzekerde goede herinneringen over te houden aan de bestuurs vergaderingen en dankte dat col lege voor de geboden kans om te functioneren. Ze wenste de nieu we directie alle goeds toe, waar van ze hoopte dat die ook het 25 jarig ambtsjubileum nog zou vie ren. De personeelsvereniging van Vrederust heeft iets heel bijzon ders over zich, meende de schei dende directrice. De liefde voor de mensen en het vak is gebleven. Ik raakte in de ban van Vrederust en heb nooit kunnen begrijpen, dat er landelijk zo weinig belang stelling was voor de psychiatrische gezondheidszorg. Denk niet te gauw dat alles goed is, zo waar schuwde zuster Filius nog, die met name ook dokter Van Rossum en de heer Korporaal dank bracht voor hun medewerking en vriendschap. "Toen ik op 31 december al laat naar huis ging, dacht ik: nu is het gebeurd. Dat na de helft van mijn leven in dienst van Vrederust te hebben doorgebracht," zei dokter van Rossum in zijn weerwoord, die eveneens zeer dankte voor de goede woorden en cadeaus. Hij wees er verder op, hoe de behan delmethoden belangrijk zijn ver beterd en een goede taakverdeling bij drie koppige directie tot stand kwam. Van de directie wordt ge zegd, dat ze grote macht hebben. Voor staf en patiënten is het di rectiewoord doorslaggevend. Be langrijk is evenwel de schakel functie te kunnen vertalen naar binnen en naar buiten. Een direc teur is ook een dirigent, maar bei den werken niet alleen. Opvallend in Vrederust was het humane kli maat, geworteld op de chr. leven sovertuiging, waardoor die ook gewaarborgd kan blijven. Ook in de toekomst zal de psychiatrische gezondheidszorg blijven boeien. Het zal niet eenvoudig zijn, maar toch is een passend antwoori) mogelijk, meende dokter van Rossum die besloot met de wens dat het allen en in het bijzonder Vrederust in de toekomst goed zou mogen gaan. Toen kwam de rij, die voor het echtpaar Van Rossum en zuster Filius een paar uur geduld vergde, eer alle han den. waren geschud. Die erkente lijkheid sprak boekdelen. De stoot tot de uitvoering vormde mede het vermoeden, dat de zo genaamde verfijningsregeling rio leringen per I januari zou komen te vervallen. Burgemeester Bae rends was blij met de inzet van velen bij dit rioleringskarwei. Dat is overigens nog niet afgelo pen, want de Ceresweg en Boom- dijk bij Tholen komen er nog bij. Gebr. Moerland BV kan daar na het vorstverlet(in februari?) ook drukriolering aanleggen. De Go- rishoeksedijk bij Scherpenisse volgt eveneens, maar daarvan is d'e aannemer nog niet bekend. Tenslotte wordt de Leguitsedijk bij Oud-Vossemeer( Botshoofd) nog van drukriolering voorzien, maar daarvoor is het wachten op de persleiding van het waterschap. Dat is kostenbesparend in plaats van twee keer achter elkaar sleu ven graven e.d. Namens de zes aannemers sprak dhr. J. Rieffe van Vermeer uit Hoofddorp een dankwoord uit voor het vertrouwen. Hij herin nerde eraan, hoe op een mooie zomerse dag de aanbesteding plaatsvond. "Iedereen was,con»,, tent, want zes van de zeven aan nemers waren zo gelukkig om een werk te hebben. De 2500 gulden op tafel(het koud buffet) kunnen we mogelijk als premie voor elke aansluiting zien, want voor een boete voor te late oplevering ko men we niet in aanmerking, 't Is Overigens uniek, zo'n opleve ring met zes aannemingsbedrij ven. H et is zeer toe te juichen, dat de gemeente van de subsidierege ling gebruik heeft gemaakt. Voor het oppervlaktewater op Tholen is dit project gunstig, want dat wordt zuiverder. Met particulieren en nutsbedrijven hadden we bij de uitvoering heel wat op te vangen, maar Friderichs(DRV) en Koom- an(gemeentewerken) stonden op de barricaden", zei dhr. Rieffe, die de grote druk waarmee dit werk moest worden uitgevoerd nog eens benadrukte. Ook dhr. Hammer van het inge nieursbureau DHV wees op de bijzondere omstandigheden. "Er móést in korte tijd goed en snel gemérkt worden om de subsidie regeling te benutten. De organi satie was uniek, want in ons meer dan 80-jarig bestaan, hebben we niet zo'n project gehad met zes hoofdaannemers en 1 onderaan nemer. Er is goed werk geleverd, zodat 't een geslaagd project is. De onderhoudstermijn is voor de laatste afwerking. Ik hoop, dat deze drukriolering een grote bij drage mag leveren aan het op schonen van het oppervlaktewa ter", aldus dhr. Hammer. Na de toespraken genoot men van een koud buffet, dat werd aange boden door de zeven bedrijven die djt project tot een goed einde brachten. gint woensdagmiddag om twee uur in het Holland Huis en is be doeld voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Ton Laros is een hard wer kend jong artiest met een eigen repertoir en stijl. Zijn met vaart gebrachte kinderprogramma speelt zich af in een groot en prachtig decor. De "Lachen is okee" show bestaat onder andere uit goochelen, buikspreken, wed strijdjes, conferences, muziek, zong en play-back. De organisatie is in handen van de beheerscom- misie van het dorpshuis. Wachtlijst peuterspeelzaal Tijdens de bestuursvergadering van de Peuterspeelzaal "de Scar- pejaantjes" is gebleken dat er een vrij lange wachtlijst is voor de twee ochtenden op dins dag en vrijdag. Om deze periode te ver korten wordt 30 januari a.s. ges tart op de woensdagochtend van 8.45 uur tot 12.00 uur. De peuters kunnen dan komen spelen bij juf frouw Jopie. Tevens is tijdens de ze vergadering het nieuwe bestuur samengesteld: voorzitter: Karei Langeveld, secr. Janneke Suur- land, penn. Margriet Leenman, bestuursleden Jurjen Suurd en Tilly Poot. Succesvolle uitvoering Toneelvereniging '"t Centrum" heeft weer een succesvolle uitvoe ring achter de rug. De 120 kijkers genoten van de première van "Hartjes aan 't spit", een blijspel in drie bedrijven dat in bijna 2 '/i uur op de planken werd gebracht. Regisseur Geert Uytdewilligen was vol lof over de acteerpresta ties van de 7 medewerk(ster)ers. Ook achter de schermen werd hard gewerkt om het geheel vlot te laten verlopen. "CentrunT'-voorzitter Rinus Poot overhandigde bloemen aan de medewerkenden. Hij hoopt dat de toneelvereniging nog enkele uit voeringen in de agenda kan note ren voor de eerstvolgende maan den. In de pauze tussen het tweede en derde bedrijf hield men een ver loting. Na^afloop was er bal met medewerking van "Ricardo en de Calypso's" uit Putte. De generale repetitie op woens dagmiddag werd bezocht door 20 ouderen uit Poortvliet. De overige Thoolse bejaardengroepen waren afwezig. Ze hadden zich afgemeld wegens de zware sneeuwval en moeilijkbegaanbare w.egen naar Poortvliet. De rolverdeling in "Hartjes aan 't spit": Marian - Mieke v. Tiggele, Roos - Helma v. Westrenen, Hupker - Leen Poot, Spriet - Maar de Hooge, Helga-Dien Polder man, Johan - Peter Uytdewilligen, Epie Wiersma - Hans Poot, verder achter de schermen: Ria Moer- land (grimeuze), Joke Noordijke (soufleuze),. Juust de Hooge (to neelmeester), Rinus van Tiggele (decorbouwer), en Geert Uytde willigen (regisseur). Oliebollenactie S.P.S. Woensdag 23 januari a.s. Advertentie I.M. Plattelandsvrouwen In het bestuur van de plattelands vrouwen werd mevr. C.v. Dalen- Doeleman als nieuwkomer ont vangen. Dat gebeurde tijdens de algemene jaarvergadering in café "Tolrust" die werd bezocht door 21 dames. Mevr. v. Dalen was al eerder aktief voor de plattelands vrouwen, nu volgt zij mevr. K. Hoek-van Dijke op als presidente. Mevr. Hoek moest terugtreden omdat ze 6 jaar bestuurslid is ge weest, volgens de statuten het maximum. In haar slotwoord herinnerde mevr. Hoek aan de goede kon takten met bestuur en leden, zodat het werk tot ieders tevredenheid werd verricht. Waardering was er met het over handigen van een geborduurde tegel. Oud bestuurslid mevr. A. Donken-de Vos sprak over de leuke periode van destijds toen beiden in het bestuur zitting had den. Bestuurlijk noteerde men een herverkiezing van mevr. L. Vis- ser-v.d. Giessen. In de komende 3 jaar is zij vice-presidente. Bij het behandelen van de jaar verslagen kwamen de verschillen de activiteiten aan de orde. Hierbij had de toeloop beter ge kund, de interesse was wisselend en dat ondanks een gevarieerd aanbod. Financiëel staat de groep er goed voor, zodat het jubileum feest alle aandacht kan krijgen. De dames kynnen meedoen aan een cursus Kunstzinnige Vor ming, bestaande uit 8 bijeenkom sten in de regio Schouwen. Opga ve vóór 1 februari. De afdeling Ophemert houdt in mei een bondsreis met Zeeland als reis doel, ook Tholen wordt in de rou te opgenomen. Na deze mededelingen en een korte pauze kregen de reizigers W. Voshol en W. Oudesluys het woord. Dit Poortvlietse duo ver telde over hun tocht door o.m. Indonesië. Met souvenirs uit die streken en een diaserie werd het maatschappelijk leven duidelijk in beeld gebracht. Voor hun pre sentatie ontvingen beiden een fles wijn. Elke derde maandag van de maand, dus nu 21 januari a.s., haalt de voetbalvereniging S.P.S. oud papier op. Zet u het gereed a.u.b. Advertentie IM Peuterspeelzaal verbeterd Het gemeentebestuur is van me ning dat de peuterspeelzaal in de bovenzaal van 't Ouwe Raed'uus in overeenstemming moet zijn met de situatie van de peuter speelzalen in andere kernen van de gemeente. Momenteel ontbre ken er eeri aantal voorzieningen, die met het oog op de veiligheid van de peuters op korte termijn aangebracht moeten worden. Men denkt hierbij aan ventilatie, een veilige nooduitgang, een doorgang van de keuken naar de peuterspeelzaal, een verlaagd aanrecht, kapstokken op peuter hoogte eh een verlaagde trapleu ning. Verder bestaat er het streven de peuterspeelzaal het alleenge- bruik over de bovenzaal te geven. Dit ondanks het feit dat de be heerscommissie van het dorpshuis van de noodzaak hiertoe niet he lemaal overtuigd is. Extra bijdrage School met de Bijbel Van het ministerie hebben b en w bericht ontvangen dat de extra kosten voor de bouw van een ge meenschapsruimte bij de School met de Bijbel, in samenwerking met een verbinding kleuter-lagere school, door het rijk gedragen worden. Het ministerie vindt, ge let op de- door het schoolbestuur beschikbaar gestelde gegevens, een extra bijdrage van 45.000 gul den reëel. Gezien deze uitspraak is het gemeentebestuur bereid een aanvullend krediet beschikbaar te stellen van 45.000 gulden. Speeltuinvereniging Een groep mensen heeft het ini tiatief genomen om een speel tuinvereniging op te richten. Concrete plannen ontbreken nog. Het is allemaal nog in het stadium van voorbereiding, maar wie weet: mogelijk kunnen de kinde ren aanstaande zomer in de eigen speeltuin schommelen, wippen, draaien, enz. Jaarvergadering MAC St. Phi- lipsland in de Druiventros is we gens weersomstandigheden tot nader order uitgesteld. Advertentie I.M. Verlies AJP 2 Het tweede team van tafeltennis vereniging AJP verloor met 2-8 van TVP 1. Desondanks speelden Jan. Piet en Lauran Bolier goed, gezien de vele 3-gamers die men uit het vuur sleepte. de aanbieding: SCHOUDER KARBONADE 500 gram GEKOOKTE LEVER 100 gram EISALADE 1 50 gram Woensdag: RUNDGEHAKT 500 gram Advertentie IM DSVF wint overtuigend Vier leden van Dam- en Schaak vereniging Flipland wonnen in Made overtuigend met 3-1 van schaakvereniging Met Pa^rdjél Twee vaste spelers van DSVF waren verhinderd, maar de inval lers M. Verkerke en A. Glimmer veen namen de honneurs goed waar. Van Oosterhout-J. Walpot 0-1, P. v.a. Waal-A. Glimmerveen 0-1, J. van Bottel-M. Verkerke 0-1, J. Kariman-H. Nijpels 1-0. Junioren uitslagen onderlinge competitie: M. Fledderus-H. Breeman 0-1, D. Reijngoudt-K. Verkerke 0-1, J. de Reus-J. Ver wijs 1-0, M. Breeman-K. Nijpels 1-0. K. Verkerke-D. Reijngoudt' 1-0. Senioren: M. Verkerke-R. van Lonn 1-0, R. N ij pels-M. Lupker 1-0, A. Faasse-A. Verwijs 0-1. zeker in oorlogstijd niet, waar de veilige haven is. Het gezin was er van op de hoogte, dat in Zoeter- meer Benthuizen, Hazerswoude heel wat dorpsgenoten een on derkomen kregen. Als je daar nu eens ging vragen om wat voedsel. Mogelijk stoot je dan je hoofd niet. Wat was het die 20ste de cember mistig en koud. De al zo veel caloriën tekort gekomen jeugdige THolenaren hadden niet al te veel weerstand, maar gingen toch dapper op pad, 5 uren lang lopen met het fietsje aan de hand, (de tweewieler kon die 2 niet dra gen) eer men in Zoetermeer arri veerde. Daar was in een schuur een gezin ondergebracht, die uit het eigen dorp kwam. Wat hebben dat meisje en die broer daar kostelijk gegeten. Het was weken geleden. Ze kunnen het 40 jaar nadien nog niet verge ten. Vandaar verder naar Bent huizen. Dat was geen grote af stand meer in vergelijking met die tussen Rotterdam en Zoetermeer Althans om te lopen. En daar wa ren ook kennissen. Men kon er zelfs blijven slapen, want het is geen doen om dat hele eind nog dezelfde dag weer terug te moeten lopen. Bovendien zou men dan in spertijd terechtkomen. Ondertus sen hebben in Rotterdam vader en moeder vol zorgen het bed opge zocht. Zouden de kinderen hun bestemming hebben bereikt? Zouden we ze morgen terugzien? Ja, nood leert bidden. En er was overal nood. Thuis en onderweg. De volgende morgen zochten het meisje en haar broer ook nog dorpsgenoten op in Hazerswoude en dat meisje weet zich 40 jaar nadien nog te herinneren, hoe er een altijd al innemende dorpsge- note, op haar evacuatie-adres in een kruidenierswinkeltje hielp. Na de begroeting was het: wacht jij maar even tot ik de klant heb geholpen. Toen de klant was verdwenen, diepte die vrouw met het gouden In aansluiting op het korte bericht in vorig nummer, zij hier nog aangevuld dat de historische Kring Benthuizen op zaterdag 27 april een ten toonstelling inricht onder de titel "Oorlog en Bevrijding". Op die dag wil de Kring ook een rëunie organiseren tussen de evacués en de gastgezinnen 1944/45. Inmiddels kregen we van het secretariaat al een lijst van de in Benthuizen onder gebrachte evacué's. Mogelijk kan, als zich daarbij ook de evacués die destijds in Zoe termeer en Hazerswoude en omgeving waren aansluiten, op 27 april een gezamenlijke busreis worden georgani seerd. Eerst dient men zich dan echter in verbinding te stellen met mevr. Annie Berg man-Mets, Dijk 20-2731 AA Benthuizen, tel. 079-313883. Er zijn na 40 jaar zowel van toenmalige evacués als leden van de gastgezinnen overle den, maar kinderen daarvan zijn er zeker nog om de ken nismaking te vernieuwen. Uit deze omgeving waren er met name families uit Sint Anna land, Stavenisse en Sint- Maartensdijk in Benthuizen, Hazerswoude en Zoetermeer geëvacueerd, laat de nog in leven zijnde ouderen, voorzo ver hen dat nog mogelijk is en zeker de jeugd uit die tijd maar meteen contact opne men met mevr. Bregman- Mets voornoemd. Menig evacué in Benthuizen maakte zondags de gang naar deze kerk. hart, een zak van achter de toon bank op, schepte er bloem in en gaf het aan de jongedame, die bloosde van geluk. Het kostte geen cent. Ook een zakje bruine bonen kregen beiden zonder dat het wat kostte mee van een dorpsgenoot, wiens gezin op een grote boerderij in Hazerswoude verbleef en het meisje heeft daar bij een herinTlering aan een enor me grote zolder, waar de bruine bonen in zakken waren opgesla gen. Zo zijn de twee donderdag 21 december 1944 teruggekeerd in de Randstad en nu mag het een sprookje lijken, maar wat was dat gezin toen gelukkig met het zakje bloem en de bruine bonen. Het waren dorpsgenoten en inwoners van Hazerswoude. Benthuizen, Zoetermeer. die toen ook mee hielpen. dat medeburgers, onder gebracht in de Randstad, de be- -vrijding konden beleven. 21 Fe bruari 1945: de broer kwajn weer terug van een tocht naar Benthui zen. Hij had door zijn zuster ge breide kousen bij zich en daarvoor had hij 3 kilo erwten en 2 kilo meel gekregen. Van andere ken nissen kreeg de al uitgehongerde knaap nog 2 flessen melk en 5 kilo uien. Het gezin heeft het gehaald en is na de bevrijding in 1945 te ruggekeerd in hun woonplaats. Veertig jaar nadien is die honger tocht nog lang niet vergeten. de honger en wanneer dit nog lang moet duren, weet ik het niet meer. 13 December: Ik heb een uur heen en een uur terug gelopen om een liter melk te bemachtigen. Dat heb ik me voor de oorlog nooit kunnen indenken. Het gehele ge zin is nu zo blij met die ene liter melk. Het is woensdag 20 december 1944. Van een in de Randstad geëvacueerd gezin gaat een 23- jarig meisje en haar 15-jarige broer op pad. Broer heeft nog een kinderfietsje en dat zullen ze niet vorderen. Twee tassen op de ba gagedrager en ook het meisje heeft nog twee tassen bij zich. Het moet er nu van komen, want an ders moet voor het gezin het ergste worden gevreesd. Ze zijn uit een Thools dorp in maart geëvacueerd naar familie in de Randstad. Van een zelfs in de oorlog nog vrij vredig en rustig dorp naar een ge bied, waar vlakbij scheepswerven liggen, die gebombardeerd kun nen worden. Maar niemand weet. In de evacuatie-serie van begin dit Inil^HBr 1 IfHrl1ÉÉH jaar al gesteld, dat het niet ('IUhI overal in de gastgezinnen roze- JOH geur en maneschijn was. Het gaf x in sommige gevallen dan ook Ai jjÉgs aanleiding tot verhuizing. Ook HHM zijn niet allen even gastvrij opge- Een voor de al wat oudere generatie (vanaf een jaar of 50) vertrouwd beeld, als men in 1944/45 in Benthuizen was treden voor de mensen die de geëvacueerd. Een dorpsansicht uitgegeven door Wed.Jac. Verheul. Bovenstaande dankbetuiging, die dus in feite zou thuishoren in de advertentierubriek, is door nie mand opgegeven. Maar Ze komt nog wel van pas, nu er van de his torische kring Benthuizen een uitnodiging kwam voor de eva cué's van toen, voorzover nog in leven en in staat de reis te maken, rond eind april naar Benthuizen te komen. Als we in die advertentie "wij" nader ontleden, zijn dat niet alleen de op het Zuid-Hollandse platteland geévacueerden. Het zijn ook Tholenaren, die vanuit de Randstad de "Thoolse evacué's of hun gastheren en gastvrouwen bezochten om daar in de honger winter eten te bemachtigen. Daarom een maar wat uitgebrei der verhaaltje over wat veertig jaar geleden onze mensen in de hongerwinter van begin 1945 zijn overkomen. Immers, juist 40 jaar later welt nog een dankbare he rinnering op aan wat met veel moeite (uren lopen) kon worden bemachtigd, maar wat voor som migen in wezen het ontkomen aan de hongerdood betekende. hongertochten maakten. Maar vergeten mag evenmin worden, dat aan de boeren vaak zoveel geld werd geboden - want het leven is dierbaarder dan het aard se slijk - dat men onwillend en soms onbewust in de zwarte han del terecht kwam. Als men weet dat er nog een keer in Benthuizen voor 1 mud tarwe 1000.— grif zou worden neergeteld, dan is de lankmoedigheid van degenen, die zo maar een vijfkop tarwe gratis uitdeelden des te groter. Evenals deze weken, was de winter 1944/45 bar koud. Te meer omdat f,oen zoveel werd geleden. We le zen uit een dagboek van 11 de cember 1944: "Ik heb het erg koud vandaag, ik zal blij zijn als om 3 uur de kachel weer aan mag. We moeten wassen, maar er is geen warm water meer te krijgen. Dat is niet het ergste. Veel erger is

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 11