Dokter A.C.J. Noteboom 25jaar huisarts in Sint-Annaland Natuurvrienden Flipland verzachten vogelleed GezinsstudiedagTholen/Flipland in teken van kleine gewassen I Propagandist niet-roken en enthousiast voor E.H.B.O. Uitbreiding De Meestoof 10 EENDRACHTBODE Donderdag 17 januari 1985 "Daar ga je bijbehoren", concludeerden dhr. en mevr. A.C.J. Noteboom-Klune, toen ze 22 januari 1960 in Groningen een bloemstuk van de dorpsgemeenschap Sint-Annaland op hun huwelijksdag ontvingen. Na de huwelijksreis arriveerden ze met een auto vol ca deaus en bloemen daadwerkelijk in St. Annaland, waar 1 februari de huisartsenpraktijk van H.R.M.J. van Es overgenomen werd. Het zilveren jubileum gaat niet ongemerkt voorbij dankzij het feit dat het 25-jarig huwelijksfeest in de Wellevaete gevierd wordt en evenals in 1960 zal de dorpsgemeenschap opnieuw van zich laten horen. Samen gewoond Landbouw 30 liefhebbers Grote overgang Denemarken Niet zo flauw Te zwaar Leergierig Waardering Vogels hebben het door het strenge winterweer zwaar te verduren en bijvoeren is dan ook beslist noodzakelijk. Op Sint Philipsland zijn de Natuurvrienden dage lijks in de weer om het dierenleed enigszins te verzachten. Met graan, vis en brood voorzien ze de vogels van voedsel. Desondanks kan men niet voorkomen dat met name de zwakkere vogels door de kou worden geveld. Wak Reigers Scholieren Perspectief voor teelt erwten en blauwmaanzaad Het thema van de gezinsstudiedag woensdag in de Wellevaete te Sint Annaland luidde "Welke gewassen kan men telen om het arbeidsinkomen te verhogen?" en naar aanleiding hiervan stonden de kleine gewassen, zoals erwten en blauw maanzaad, volop in de kijker. Sprekers waren Ir. P.H.M. Dekker, medewerker bij het P.A.G.V. te Lelystad en dhr. L.N. Bax, bedrijfvoorlichter Akkerbouw bij het consulentschap voor de Akkerbouw en de tuinbouw te Goes. Verveelvoudigd Zaaien Blauwmaanzaad Forum-discussie Vruchtwisseling werkte in Groningen eerst op een verzekeringskantoor en vervol gens bij een reclamebureau. Om evenals haar man de taal te be heersen, ging ze au pair in Dene marken werken bij een hoogleraar in de theologie. In acht maanden verhuisde die drie keer van een klein dorp in Jutland tot vlakbij Kopenhagen. In Groningen stu deerden nogal wat Noren en daardoor ontstonden er contac ten, die Meagnes Noteboom de kans boden, een paar maanden in een hospitaal in Oslo te gaan werken. Terug in Groningen werd ze secretaresse bij een internist. Daardoor was de gezondheids zorg bekend toen I februari 1960 in St. Annaland de huisartsen praktijk begonnen werd. Het echtpaar Noteboom trok in bij dokter van Es in de woning aan de Voorstraat. "Twee jaar hebben we daar in zeer goede harmonie samen gewoond en ook heel ple zierig samengewerkt. Hij wilde mij als jongere collega al direct verantwoordelijkheid geven en ik heb veel van dokter van Es ge leerd. Hij rookte altijd sigaren en bij bejaarden die bijvoorbeeld een maal per maand een injectie kre gen. lag altijd een sigaar klaar. Aan mij was dat niet meer bes teed. Huisknecht Joh. Hage was er dan goed mee of degene die con tant betaalde, wat toen nog voorkwam". Er is inmiddels al heel wat veran derd. Henny Theunisse is al acht tien jaar de accurate en betrouw bare assistente, terwijl mevr. Kaashoek in het huishouden helpt. Mevr. Noteboom regelt de telefo nische afspraken voor het spreek.- uur. "Ik ben de kwaaie pier, al is dat afspraak-spreekuur toch een wezenlijke verbetering", vertelt mevr. Noteboom. "De wachttijd is beperkt, maar je moet wel als buffer fungeren om het goed te Dokter Noteboom vindt zijn hu welijksjubileum overigens plezie riger en belangrijker dan het feit dat hij 25 jaar als huisarts werkt. "Zonder goede steun ben je ner gens in dit vak". Ook de drie kinderen, allemaal in St. Annaland geboren, fungeren als achterwacht wanneer hun ou ders weg zijn. Dat valt niet altijd mee en de kleine Menno zei des tijds dan ook wel eens: "Ik wil nooit meer een pappie die dokter is". Noteboom (55) groeide temidden van de landbouw op. Zijn vader was een Zeeuwse boerenzoon uit Wolphaartsdijk, die werk vond op de proefboerderij van de Gronin ger maatschappij van landbouw. Hij bracht het later tot directeur van het landbouwbedrijf, van de stad Groningen, dat 1000 ha om vatte. Zoon Adrie werkte in de vakanties op het land. "Ik heb veel boerenwerk gedaan. In 1946 en 1947 reed ik zelfs met de com bines. Hij was opgegroeid in Nieuw Beerta op het Groningse platteland, een communistische streek met momenteel ook een vrouwelijke, communistische burgemeester. "Ik werd al vroeg voor kapitalist uitgescholden", zegt Noteboom, die er toch ple zierige jaren beleefde. In Winschoten bezocht hij het gymnasium, waarna eerst twee jaar militaire dienst volgde voor dat de medische studie aan de rijksuniversiteit in Groningen be gon. De algemene huisartsenpraktijk op het platteland vond de jonge Noteboom het meest veelzijdig en daarom zocht hij in het vakblad naar vacatures. "In de stad Gro ningen kon ik associëren met een oudere huisarts, maar ik wilde liever naar het platteland dan te midden van het stadsgedoe wer ken. Zo schreef ik op de adver tentie van dokter van Es, maar er waren dertig liefhebbers voor de St. Annalandse praktijk. Een maand voor ik afstudeerde, ging ik naar St. Annaland. Op het sta tion van Bergen op Zoom werd ik afgehaald door Ria van Es en de kunstschilder Leon Molendijk, een vriend van de dokter, 't Was november en bietentijd met regen, mist en modder. Twintig kilome ter lang na de Thoolse brug zag je helemaal niks meer en toen had je St. Annaland. 't Klikte meteen tijdens de kennismaking. Het ging ook snel, want meester Boot kwam met de boeken op tafel en ik moest meteen beslissen, 't Was positief en begin januari heb ik nog eens een week rond gekeken. Toen kwam ik tot de ontdekking, dat dokter van Es ook tanden en kiezen trok. Daarom volgde ik aan de Groningse universiteit nog een spoedcursus en in 't begin van m'n praktijk heb ik in noodgeval len ook tanden getrokken. Vroe ger waren de mensen niet zo ge motiveerd om hun gebit te be houden. Dat is nu veel beter", al dus dokter Noteboom. Voor mevr. Noteboom was de overgang van de drukke stad Groningen naar het kleine St. Annaland groot. "Na zes jaar ver loving waren we de koning te rijk met onze zelfstandigheid, maar je moest tegelijk de doktersvrouw uithangen. In Groningen was ik als 25-jarige een enthousiast hoc- kyester en je trok er met vrien dinnen ook gezellig op uit in de stad. In St. Annaland was er 25 jaar geleden nog zo weinig te doen. Je kon wel naar de hockey club in Bergen op Zoom, maar de afstand was ook niet zo gemakke lijk te overbruggen. Toen ben ik bij de oprichting van de gumnas- tiekvereniging W.I.K. betrokken geweest. Dan sprak je nog eens andere jonge mensen. Na een jaar werd Henk geboren en de verzor ging van de kinderen eiste de aandacht op". De geboorte van de eerste klein zoon op Zeeuwse bodem en ge noemd naar z'n opa Henk was een belangwekkende gebeurtenis. "Vader en moeder waren de vol gende dag al in St. Annaland, maar bij de geboorte van de derde (dochter Ingeborg) duurde dat wel een paar weken", vertelt de dokter. De naam Ingeborg wijst op de Scandinavische banden van de fam. Noteboom. "In zomerva kanties ging ik op de fiets naar Denemarken en we hebben daar nog steeds vriendschappen. In Kopenhagen fietste ik met m'n vrouw achterop, maar dat mocht daar niet". Mevr. Noteboom organiseren,. Als het spreekuur vol zit, moet je mensen naar de volgepde dag verwijzen, want de visites wachten ook. En een puk keltje waarmee men al drie dagen- loopt, kan ook morgen nog be handeld worden". "De St. Annalanders zijn toch niet zo flauw", vindt dokter Note boom. "Er is reeël inzicht in wat nodig is om naar de dokter te gaan. Tijdens een weekenddienst ben ik wel eens voor niets naar een camping geroepen, maar dat is minder prettig. Toen ik kwam, was Pietje al weer elders aan het spelen. De weekenddienst is overigens wel een vooruitgang. Twee dagen hoef je niet naar de bel of de telefoon en je kunt rustig slapen. De dienstverlening is even goed, want we dragen de patiën ten goed aan de collega's over. Sinds de komst van dokter Jans sen in St. Maartensdijk is de weekenddienst 1 keer per vier in plaats van drie weken geworden". Dokter Noteboom ziet zich als huisarts als centraal hulpverle- ningspunt voor alle mensen. "Wij vangen de narigheid heet van de naald op. Je hebt nu oneindig veel gesprekken over problemen. Vroeger nam men dat als bij het leven behorend, tegenwoordig wil men meer voorlichting. Door de mondigheid van de patiënt heb ben we meer werk gekregen. Je weet overal wat van en als apot heekhoudend huisarts op het platteland doe je nog veel zelf." Dokter Noteboom vindt de doorsnep St. Annalander te zwaar. "Wij hebben thuis ook geslacht, maar vroeger deed men veel meer lichamelijke arbeid. Eten de ou deren worst en spek, de jeugd snoept en eet chips en frikandel- len. 't Kost moeite om het eten te laten. Men wil er wel tabletten voor slikken en dat is toch wat vreemd. Je moet alles met mate doen. Af en toe een sigaretje ro ken, kan men echter niet. 't Is alles of niets en daarom ben ik propa gandist van het niet-roken. Lang durig roken is ongezond, daarvan heb ik al zoveel narigheid gezien. Op onze receptie in de Wellevaete zullen er dan ook geen rookwaren gepresenteerd worden. In tal van gezinnen zijn er ook al coholproblemen. Dat is triest voor de verslaafde, zijn gezin en zijn werk. "'t Betekent nogal eens de ondergang". Dokter Noteboom merkt in de Voorstraat zelf nogal eens wat van lawaaierige cafébe zoekers. "Er zijn meer excessen dan vroeger en de Voorstraat wordt er niet beter op, maar toch is de dorpse gemoedelijkheid in St. Annaland wel gebleven". Naast zijn dagelijks werk zet dok ter Noteboom zich al vele jaren in voor de ehbo-vereniging. "Dat gaat allemaal plezierig, want de mensen zijn zeer gemotiveerd, enthousiast en leergierig. Het bestuur is ook zeer ondernemend en daardoor hebben de EHBO- afdelingen in St. Annaland en Stavenisse 't ook ver gebracht. Zelf houd ik de intercollegiale toetsing en nascholing ook bij. We doen dapper mee en onlangs wa ren dokter v.d. Bel en ik de oudste deelnemers. Tot m'n 70ste zal ik niet doorgaan, want je moet plooibaar zijn en dat neemt met de leeftijd af. Om het vak goed bij te houden, moet je enorm veel li teratuur doornemen, maar dit werk is en blijft interessant. Toch neemt ook de bemoeizucht can de overheid toe. Er wordt meer en meer vergaderd en de papieren rompslomp groeit. Als secretaris van de Thoolse huisart sen vereniging heb je contacten met vele instanties en je moet ge zamenlijke standpunten innemen op diverse terreinen. Bij die bal last is toch een hoop flauwekul en trammelant dat weinig zoden aan de dijk zet". Dokter Noteboom beleeft meer plezier aan klokken en auto's, die hem bijzonder boeien. Zijn vrouw is meer dierenachtig. Het paard en de twee pony's zijn inmiddels wel verdwenen, maar de drie poezen en de hond eisen ook hun verzor ging- Bijna 25 jaar werkt het doktersge zin Noteboom nu in St. Annaland en verschillende inwoners hadden •ze daar al op attent gemaakt. "Sommigen zijn heel goed in data als verjaardagen e.d. er is ook veel medeleven met alles en wanneer je huis vol bloemen en kaarten staat, doetje dat erg veel goed. 't ls ook wel leuk dat de zilveren praktijk samenvalt met het 25- jarig huwelijksfeest en dat we wat kunnen doen. Zonder dat laatste was er geen receptie in de Welle vaete geweest. Nu kun je de waardering over en weer uitdruk ken. Bij een jong gezin waar je twee vlotte bevallingen hebt ge daan, ligt dat wel anders, inwo ners waarje vaak komt. Het trieste is. dat mensen waarvoor je je veel hebt ingezet, inmiddels zijn <WfiC-0 leden", zo besluit dokter Note boom. Hij is ook al 25 jaar lang huisarts in St. Annaland, een kwart eeuw. Tijdens een tocht over Sint Phi- overtuigt de Natuurvrienden van lipsland zaterdag troffen de Na tuurvrienden drie dode vogels aan, terwijl een tamme eend van een gewisse dood werd gered. Bij "Het bos van Klompe", aan de oostkant van Flipland, zat het dier in een dik bevroren sloot en om dat een tamme eend niet gewend is zelf zijn voedsel te zoeken, was ingrijpen noodzakelijk. Eén van de leden van de Natuurvrienden, Wouter Hoek, zorgde voor de op vang van de zwemvogel door hem bij zijn soortgenoten in de brand- vijver van de Tramput te zetten, waar de eend van een regelmatige voedselaanvoer verzekerd is. Fervent natuurliefhebber en trouw lid van de Natuurvrienden, Matthijs Bakker, maakte met een bijl wakken in het zeker tien cm. dikke ijs van Bruintjes Kreeke en De Luijster. Zodoende hebben de vogels een plek om hun vleugels in het water uit te slaan. Een na tuurlijk verwarmingssysteem zorgt er bij de dieren voor dat ze niet bevriezen. De dode vogels stuurt Bakker naar een laboratorium in Goes waar ze worden gewogen en nader onderzocht. "Een naar werkje", zei Bakker, "maar het is de wet van de natuur: de zwakke dieren moeten plaats maken voor de sterke". Het graan dat bij onder andere de eendenkooi. Bruintjes Kreeke, Het bos van Kloiïipe en op de be graafplaats van Sint Philipsland rijkelijk werd gestrooid, was gratis beschikbaar gesteld door land bouwer J. van Strien aan de Lan- geweg in Anna Jacobapolder. Vishandel Schot uit Tholen gaf ongeveer veertig kilo vis. Hoewel veel vogels, zoals kieviten en ganzen, de ergste kou hebben ontvlucht en naar onder andere Engeland zijn getrokken, komt men tijdens een tocht over Sint Philipsland nog talrijke overwin teraars tegen. Horden rotganzen en eenden werden gesignaleerd, terwijl reigers, meerkoeten, dood- aards en waterhoentjes zich even eens veelvuldig lieten zien. De aanblik van al deze vogels de noodzaak van hun inspannin gen. "Ik voer de vogels nu al en kele dagen bij en als ik dan zie dat het voedsel in een mum van tijd weg is, schenkt je dat veel voldoe ning", zegt Matthijs Bakker. Mw. J. Trip-Meuring uit de Hik- kepolder bij Oud Vossemeer heeft zich eveneens het lot van de door kou en bevriezing bedreigde vo gels aangetrokken. Elke dag voert zij op een vaste plaats in de polder een zevental reigers met visafval, dat ze zelf bij diverse vishandels gaat ophalen. Het aantal reigers dat de plaats weet te vinden, neemt vrijwel dagelijks toe, zodat gerust van een zwerm gesproken mag worden. De vogels vechten om het kleinste visje. Zonder de hulp van mw. Trip zou de strenge winter voor deze statige dieren funest zijn. Met de aanhoudende winter nam het gemeentebestuur van Tholen het initiatief om de nog aanwezige of aankomende vogels een ex traatje te bezorgen. Daartoe zijn leerlingen van kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs uitgenodigd om overschot van brood of ander voedsel mee te brengen naar school De plantsoenendienst komt het dagelijks ophalen om het voedsel naar plaatsen te bren gen, waar meerdere vogels ver toeven. Zo wordt gepoogd, zoals dat al in St. Philipsland begon, zoveel mogelijk vogels een over levingskans te bieden in een barre winter. Dokter en mevrouw Noteboom-Klune uit Sint-Annaland vieren dat ze een kwart eeuw de huisartspraktijk uitoefenen. •aterdag 26 januari in de Wellevaete hun zilveren huwelijksfeest, alsmede het feit. De organisatie van de studiedag was in handen van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Tholen en St. Philipsland, de ZLM-kring Tholen en St. Philipsland, de agrarische commissie van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de RAK Tholen en West-Brabant in samenwerking met het Consu lentschap voor de Akkerbouw en de tuinbouw te Goes. Voorzitter van de Ver. voor be drijfsvoorlichting Tholen en St. Philipsland. dhr. M. Ph. v.d. Weele uit Sint Annaland. noemde in zijn openingswoord het thema een niet zo eenvoudige stelling. "Maar anders zouden we er ook geen hele dag aan wijden", zei v.d. Weele. "Een grotere belangstel ling voor kleine gewassen noem ik een positieve ontwikkeling. Met meer soorten is een betere vruchtwisseling mogelijk en met meerdere gewassen in het bouw plan moet het mogelijk zijn een betere opbrengst te bereiken". Ir. Dekker sprak over "De teelt van peulvruchten", toegespitst op landbouwerwten. conservenerw- ten en tuinbonen. "De groene erwt staat sterk in de belangstel ling", zei Dekker. "De teelt is in 1984 verveelvoudigd, wat onder meer komt door de gegarandeer de minimum EEG prijs. Dit is aantrekkelijk voor de telers. De prijs is in de jaren "79-"82 flink opgetrokken met zes tot zeven cent per jaar. Nu is er echter een kleine prijsdaling geconstateerd. De vraag naar erwten is enorm, denk alleen maar aan de meng voeder-industrie, waarvoor jaar lijks vele tonnen worden inge voerd". Verder ging ir. Dekker in op de behandeling van de erwt. "De be mesting is vrij miniem. Er is wei nig stikstof vereist. Van een start gift is nauwelijks effect te ver wachten. Fosfaat en kali worden in gelijke mate toegepast als bij de aardappel, terwijl een toevoeging van mangaan met name op de Thoolse grond kwaliteits- en op- brengstverhogend werkt". "Met proefvelden in de Noor doostpolder hebben we inmiddels belangrijke feiten met betrekking tot de erwt kunnen constateren", zei Dekker. "Het ras "Finale" komt het beste uit de bus; de op brengst van een proefveld met dit soort was beduidend hoog". Wat betreft het zaaien gaf ir. Dekker de voorkeur aan precisie- zaai. "Bij een laag plantgetal is et- een hogere opbrengst met preci- sie-zaai dan met nokkenrad-zaai "Met spuiten hebben de teLers vaak de neiging routinematig Ro- nilan te gebruiken. Dit is echter af te raden. Noodzaak is voorbehoe dend spuiten. Het gevolg hiervan is een belangrijk hogere op brengst. Allerlei ziekten kunnen de erwt parten spelen. Bij het zaaien zijn dit onder andere bo demschimmels en trips, terwijl ook de vogels veel schade kunnen aanbrengen. Tijdens de opkomst is de bladrandkever een te ver wachten vijand. De bloemen worden bedreigd door de kriop- made, trips, luis en de peulboor- der. Bij de oogst dient men maa tregelen te treffen tegen botryti^. De onkruidbestrijding bestaat met het zaaien voornamelijk uit het toepassen van bodemherbici- des Bij opkomst zijn Ivosit, Basa- gram en Dinoseb mogelijke bes trijdingsmiddelen, terwijl in de oogsttijd Reglone gebruikt wordt", aldus Dekker. Ir. Dekker zei verder dat er twee soorten erwten bestaan: de nor male en de semi-bladloze erwt. De teelttechniek van tuinbonen en doperwten wijkt nauwelijks af van die van gewone erwten. Bij do perwten heeft men vaak met con tractteelt te maken, wat wel in houdt dat je je aan de eisen van de afnemer moet houden", aldus Dekker. "Het is echter wel zo dat men dan zeker is van afzet van de produkten". Dhr. Bax ging dieper in op de teelt van blauwmaanzaad. Hij toonde zich aanvankelijk erg optimistisch .1" ■1011 De Natuurvrienden uit St. Philipsland is bezig met het strooien van voed se! op een vrij gemaakte strook op de nieuwe begraafplaats. Matthijs Bakker, beheerder die eerder hielp bij restauratie van de eendenkooi te Anna Jacobapolder, alsrriede Wouter Hoek van gemeentewerken zorgden voor de begeleiding van de jongeren. wat betreft knelpunten. Hij noemde er slechts enkele: de op komst, het onkruid (met name melde) en het legeren. "Het laat ste jaar is er net als bij de erwten, een behoorlijke uitbreiding van blauwmaanzaad-teelt te constate ren". zei Bax. "Met name in Zee land. West Brabant en in de IJs- selmeerpolders is de teelt het meest geconcentreerd. Voor de grond moet vooral gelet worden op de structuur en conditie. Kalk- houdende goeddoorlatende grond, bijvoorbeeld klei- of zand grond. is het beste'. Erg belangrijk is dat de grond goed vlak is. Zwaartegrond dient eerst bewerkt te worden met een cultivator". De grond moet goed verkruimeld zijn, maar ook weer niet té fijn, met zo weinig mogelijk sporen in dezelfde richting. Wat betreft de vruchtopvolging: blauwmaan zaad kan na alle gewassen geteeld worden" "De rassen "Marianne" en "Mar- loes" worden beide in ons land verbopwd. Marianne is een ras van een goede kwaliteit. Van Marloes is de kwaliteit minder. Deze plant wordt meer geteeld voor de bol". Als zaaitechniek gaf Bax de voor keur aan precisie-zaai, terwijl fos faat en kali bij goede omstandig heden als bemesting achterwege kunnen blijven. Als onkruidbes trijding is Asulox het minst scha delijk. mits direct bij het zaaien gebruikt. Dit tegen de onkruiden duist, straatgras en steenraket. Bij een hoogte van 5 cm. kunnen wit te kruidde, klein hoefblad, melk- distel, nachtschade en herderstas je het blauwmaanzaad in de groei belemmeren. Ziekten en plagen die de plant schade berokkenen zijn-trips, zwarte luis, valse meel dauw, de blauwmaanzaadgal- wesp(die onder andere in Wal cheren- voorkomt), de verdor- ringsziekte en de rattekeutelziek- te. Desondanks is blauwmaan zaad een tamelijk probleemloos te verbouwen produkt", besloot Bax zijn betoog. Tijdens de forum-discussie onder Het streekmuseum "De Mees toof' in Sint Annaland heeft be hoefte aan uitbreiding van ten- toonstellings- en opslagruimte. Bij overname van het voormalige gebouw van de openbare biblio theek in Sint Annaland werden hierover al suggesties gedaan. Men dacht toen dit gebouw te bestemmen als peuterspeelzaal en de in de buurt van het streekmu seum gelegen huidige peuter speelzaal ter beschikking van het museum te stellen. Door de inmiddels aan de vroe gere bibliotheek aangebrachte vernielingen en de voor het ge bruik door de peuterspeelzaal noodzakelijk te treffen voorzie ningen, werd dit een te dure op lossing. Verplaatsing van dit ge bouw naar het streekmuseum vergt trouwens een te hoge inves tering. Uitbreiding van de schuur van het museum is een oplossing voor het leiding van de voorzitter van de ZLM kring Thole en Sint Philips land dhr. M.C.J. Kosten kwamen heel wat vragen boven water. Fo rumleden waren de twee sprekers en dhr. A. Loeve, velddirecteur bij Cebeco Zuid-West te Zierikzee. Dhr. Loeve zei na een vraag over de marktontwikkeling van de erwt de indruk te hebben dat er geen prijsval bij erwten op komst is. "Het prijsniveau kan het komen de seizoen eventueel met vier procent zakken, maar meer toch echt niet", veronderstelde Loeve. "De afbraak van de tarwe-prijzen door de EEG is nog steeds aan de gang, wat een gedeeltelijke ver schuiving naar het kleine gewas teweeg kan brengen". Loeve zei verder op de lange duur een ver betering van de kwaliteit van het blauwmaanzaad-ras Marloes te verwachten. Er is een zekere markt voor, met name door' de codeine dat uit de bol gehaald wordt. Oost-Europa is de grootste leverancier van Marloes aan Ne derland met een produktie van 70.000 ha. Nederland steekt daar met 2500 ha. nog maar magertjes bij af'. Andere kleine'gewassen, die als alternatief voor blauwmaanzaad en de erwt zovden kunnen dienen zijn bijvoorbeeld graszaad, witlof en bloemzadenteelf'. lng. J.M. v.d. Weele, bedrijfsdes- kundige bij het Consulentschap voor de Akkerbouw en tuinbouw te Goes, noemde de kleine ge wassen geen alternatief voor met name aardappelen. "Ze zijn ech ter wel aantrekkelijk als vrucht wisseling. We mogen blij zijn dat er in het zuid-westen nog meer is dan alleen tarwe, aardappelen en bieten", zei v.d. Weele. "H et is wel uitkijken geblazen, dat we de kleine gewassen niet groot willen maken door ze te forceren met bijvoorbeeld meststoffen". "Ik waarschuw echter niet te gaan produceren voor een markt zon der afzet. Een houding van "ik zie wel" behoort tot de verleden tijd. Een afzet moet er voor de pro dukten zijn. In het wilde weg iets telen, kan vandaag de dag niet meer". V.d. Weele zei verder over blauwmaanzaad: "De rassen Ma rianne en Marloes hebben schone namen; Marianne is echter be trouwbaarder dan Marloes". "Als advies wil ik u de raad geven: Probeer de teeltkennis te vergro ten door gezamenlijk overleg. Wiedt niet alleen in uw akker, probeer van de ervaringen van uw collega's te leren", aldus v.d. Weele. ruimteprobleem. Gebleken is. dat men door verlenging van deze schuur een voor exposities ge schikte ruimte kan creëren, terwijl daarbij nog een voor opslag en eventueel later als expositieruimte te gebruiken zolder gemaakt kan worden. De kosten zijn geraamd op 95.000 gulden. Door wijziging op onderdelen van het ontwerp plan is een kleine bezuiniging mogelijk. Het gemeentebestuur stelt voor krediet voor de uitbrei ding beschikbaar te stellen. ESLAAGD DUS GEFELICITEERD Aan de Burgemeester Bouwense- school voor Lager Technisch On derwijs te Sint Maartensdijk slaagden voor het Gronddiploma booglassen: A.L. Molenaar uit Tholen en J.C. Kwaak uit Sint Maartensdijk. Voor het Vakdi ploma booglassen slaagden G.P. Wiens uit Tholen, J. Zalm uit Sint Maartensdijk en M. den Braber uit Stavenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 10