Welzijnsbeleid in hoofdlijnen Fliplandse schippers gematigd optimistisch ÖEM® Milieu Welzijn Economie Ruimtelijke Or dening Voorlichting waterkwaliteits plan Voorlichtings middag over epilepsie 6802 auto's Cursus boetseren en beeldhouwen Lima-liturgie Muziekonderwijs Vrijdag 4 januari 1985 Het vorig jaar gepubliceerde ontwerp-beleidsplan voor recrea tie en toerisme in Zeeland heeft nu vaste vorm gekregen. Gs hebben het ter vaststelling aan provinciale staten aangeboden, den. COM MISSIES Concentratie gebieden Naaktrecreatie Verblijfsrecreatie Speerpunten Organisatie en promotie IX BEROEP Tweede lantaarnpaal op kade en uitbaggeren haven wenselijk De Schuttevaer-vergadering vrijdag in De Wimpel te Sint Philipsland verliep in een ongedwongen gezellige sfeer. De schippers toonden zich gematigd optimis tisch over het reilen en zeilen in 1985, wat bleek uit de woorden van waarne mend-voorzitter D. Lindhout: "Het afgelopen jaar moesten we scherp bij de wind zeilen om niet aan lager wal te geraken. In het nieuwe jaar hopen we echter de zeilen ruimer op te kunnen zetten". Schelde- Rijnkanaal Veertig Drinkwatergeld STEMMEN VAN LEZERS Etherpiraat 3154 arbeidsplaatsen ABDIJ I EUWS Gedeputeerde staten hebben de "Hoofdlijnennota provinciaal welzijnsbeleid 1985-1988" het licht-doen zien. Zoals de titel van de nota al doet vermoeden gaat het om de hoofdzaken. Deze betreffen een dermate omvangrijk terrein van over heidsbemoeienis dat de concre te plannen en maatregelen in aparte nota's dienen te worden behandeld. Om deze veelheid van onderwerpen toch in een onderlinge samenhang te bren gen is de hoofdlijnennota ver vaardigd. Welzijnsbeleid is volgens de nota: "de bevordering van het zich welbevinden en de ontplooiing van de burger". Nu zal de een zich sneller welbevinden dan de ander en de eigen ontplooiings kansen anders taxeren dan die van de buurman, een feit is wel dat de overheid hier in meerdere of mindere mate invloed op kan uitoefenen. Op allerlei gebieden komt het welzijnsbeleid van ge meente, rijk en provincie* om de hoek kijken: gezondheidszorg, maatschappelijke dienstverle ning, bejaardenzorg, jeugdwerk, onderwijs, bibliotheekwerk, cul tuurbeleid etc. De provincie is op twee manieren actief: indirect (via subsidiëring stimulering, voorlichting, advise ring, gericht op activiteiten die door anderen worden onderno men) en direct, door zelf zaken ter hand te nemen. Benadrukt wordt dat er talrijke raakvlakken zijn met andere sectoren van beleid: ruimtelijke ordening en economie bv. Hoog in het vaandel staat een goede spreiding van voorzienin gen over Zeeland. Verder moet op alle onderdelen van welzijnsbeleid voorrang worden gegeven aan minder heids- en kansarme groepen. Een algemene klacht is dat het rijksbeleid te weinig rekening houdt met specifieke Zeeuwse problemen, zoals gering inwo nertal, veel kleine kernen en doorsnijding van het gebied door Ooster- en Westerschelde. Tot 1 februari a.s. kunnen bij gedeputeerde staten reacties worden ingediend. Een infor matieblad kan worden aange vraagd bij het bureau voorlich ting van de provincie Zeeland, telefoon (011 80)31 395. Toeristisch beleid ontvouwd Vrijdag 4 januari, 1 4.00 uur, ver gadert de statencommissie voor milieuhygiëne. Er wordt o.a. ge sproken over het vervoer van ge- vaarlijke stoffen en over een ver slag vam de aanvaring van de Mont Louis. De statencommissie voor welzijn vergadert maandag 7 januari, 14.00 uur. Agendapunten voor deze vergadering zijn: eenmalige bijdrage voor de start van een cfistrictsgezondheidsdienst Zpe- land en integratie werkzaamhe den provinciale bibliotheekcen trale en Zeeuwse bibliotheek. Verder komen aan de orde de museumnota en het Roosevelt- Studiecentrum. De statencommissie voor econo- mische zaken bespreekt in haar vergadering van maandag 7 ja nuari, 1 6 uur o.a. het provinciaal beleidsplan recreatie en toerisme (zie hoofdartikel) en een subsidie- voorstel voor de bouw van een bibliotheek in Zierikzee. Op vrijdag 1 1 januari, 9.30 uur, is de beurt aan de statencommis sie voor bestuurszaken. Op de agenda staan o.a. twee subsidie- voorstellen aan de stichting stu diecentrum wegenbouw te Arn hem voor 1985 en 1986 in de kosten van een onderzoek naar gebruik van alternatieve materia len in de wegenbouw en aan de stichting Jeugd Onder Dak (cen trale voor pleeggezinnen Zuid- Holland/Zeeland). Verder komen aan de orde vaststelling nota pro vinciaal museumbeleid, integratie werkzaamheden provinciale bi bliotheekcentrale en Zeeuwse bi bliotheek, toekenning eenmalige bijdrage voor de start van een districtgezondheidsdienst Zee land, beschikbaarstelling extra krediet voor onderzoek naar be jaardenvoorzieningen in Zeeland, verhoging bijdrage stichting ra tionalisatie en automatisering we genbouw en een evaluatierapport van het werkgelegenheidsfonds. Verder wordt er gesproken over het Roosevelt-Studiecentrum en een toevoeging van 150.000,— aan het fonds toe ristische promotie voor onderzoek en oplossing knelpunten op toe- ristisch-recreatief gebied. Ook op 1 1 januari, maar om 15.00 uur, vergadert de'staten- commissie voor ruimtelijke orde- Deze maand zullen in alle water schappen voorlichtingsbijeen komsten worden georganiseerd over het waterkwaliteitsplan van de provincie Zeeland. Deze bij eenkomsten zijn voor iedereen vrij toegankelijk: Woensdag 9 januari. Concert- en gehoorzaal Middelburg; donderdag 10 januari, recreatie centrum Haestinge, Sint-Maar tensdijk; woensdag 16 januari, Prins van Oranje, Goes; donderdag 17 januari, centrum Den Hoekzak, Oostburg; maandag 21 januari café-rest. Huis van Nassau, Zierikzee; dinsdag 22 januari. De Halle, Axel; maandag 28 januari, Den Dul- laert, Hulst. Alle bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. ma ning. Zij bespreekt evenals de commissie voor economische za ken het provinciaal beleidsplan recreatie en toerisme (zie hoofd artikel). Alle commissievergaderingen zijn openbaar en hebben spreekrecht voor het publiek en worden gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Op het óntwerp-plan zijn ruim 80 reacties binnengekomen. In een "antwoord op inspraak" zijn gedeputeerde staten op de ze reacties ingegaan. Het begrip "concentratiegebie den" heeft een aantal reacties opgeroepen. Gs omschrijven het nu als: gebieden die een bijzondere aantrekkelijkheid bezitten en waar al een aanzienlijke toe- ristisch-recreatieve ontwikke ling is; die gebieden moeten voorts mogelijkheden hebben voor een verdere groei op het gebied van verblijfsrecreatie, dagrecreatie en watersport. De concentratiegebieden wer den vooral bepaald door de vanouds bekende toeristische trekpleisters: zee en strand. Toch geeft het beleidsplan ook een aantal (mogelijke) ontwik kelingen aan in wat wel het "achterland" wordt genoemd, ofwel dat deel van Zeeland dat niet in onmiddellijk contact staat met de kuststrook. Het zou dan niet moeten gaan om allerlei grootscheepse plannen. Aanknopingspunten zijn bv. de plankzeilsport, duiksport, be zienswaardigheden als monu mentale dorpen en steden, mo gelijkheden voor "actieve" re creatie en winkel- en kooptoe- risme. Vandaar dat ook een aantal ste den (b.v. Middelburg, Zierikzee, Hulst, Goes) en gebieden als Veerse Meer, Braakman etc. als concentratiepunt zijn aangeduid. Ten opzichte van het ontwerp be leidsplan is er een wijziging: het concentratiegebied tussen de Hoge en Lage Zoom in de gemeente Westerschouwen is vervallen - Groot-Valkenisse komt niët als concentratiegebied in aan merking aangezien de toeristi sche druk toch al groot is en veel waarde wordt toegekend aan de resterende natuur. Gs vinden het raadzaam dat per regio in elk geval één strand wordt aangewezen voor naaktrecreatie, met een duidelijk verbod voor stranden waar dit niet is toeges taan. De gemeenten wordt in overweging gegeven een derge lijk beleid na te streven. Op korte termijn is volgens gs een oplossing nodig ter oplos sing van het structurele tekort aan kampeerplaatsen. De uit breidingen in deze sector wor den wel voorzien in het kustge bied, aangezien ze anders wei nig effect zullen sorteren. Over igens hoeft dit niet te gelden voor de lange termijn. Verder staat het dagelijks bestuur van de provincie op het stadpunt dat niet per sé eerst de mogelijk heden van de geldende bestem mingsplannen moeten worden benut. Het kan goed zijn dat de bestemmingsplannen niet meer van deze tijd zijn en dat er moet worden gepraat over veranderin gen. Het beleidsplan recreatie en toe risme kent vier zg. "speerpun ten" Dat zijn gebieden die om meerdere redenen een grote aan trekkingskracht op de toerist (kunnen) uitoefenen en die bovendien de mogelijkheid heb ben tot interessante uitbreidin gen. Deze speerpunten zijn: Vlis- singen, Cadzand, damaanzet Brouwersdam en Neeltje Jans. Wat Cadzand betreft is van ver schillende kanten betoogd dat eigenlijk de hele kuststrook van W.-Z.-Vlaanderen een speer punt zou moeten zijn. Gs zijn het hier gedeeltelijk mee eens, maar blijven er vanuit gaan dat Cadsand kern zal vormen. Van de speerpunten is de Brouwers- dam de minst belangrijke, aan gezien voorkomen dient te wor den dat men de ontwikkelingen van de Kabbelaarsbank (op en kele kilometers afstand, op Zuidhollands grondgebied) in de wielen rijdt. Gs hebben een definitief stand punt ingenomen over de Zeeuwse organisatie van het vreemdelin genverkeer Men wil komen tot een "Zeeuws bureau voor recreatie en toerisme", waarin ook de provinciale VVV zal worden op genomen. Men ziet drie belang rijke taken: marketing en promotie; dienstverlening/diensten coördinatie; bemiddelingscentrale. Bij de marketing en promotie ligt de nadruk op uitbreiding van het "toeristische produkt", marktver kenning, prijsstelling- en bewa king en het op allerlei mogelijke manieren bekendheid geven aan Zeeland Meer dan tot nu toe zal het be drijfsleven hieraan moeten mee betalen. Onder dienstverlening en dien stencoördinatie wordt o.a. ver staan de ondersteuning (b.v. op het gebied van opleidingen) van regionale en plaatselijke VVV's. De bemiddelingscentrale (boeken van zomerhuisjes, hotelkamers, etc.) zou mieten worden uitge breid De exploitatie moet in be ginsel kostendekkend zijn. Dit kan betekenen dat er andere - hogere - tarieven moeten worden bere kend. Tenslotte benadrukken gs dat het provinciaal beleidsplan recreatie en toerisme een zg. sectorenplan is. Dat wil zeggen: het plan be handelt een onderdeel van het to tale beleid. Het zal in dit totale beleid, waarin bv. rekening moet worden gehouden met zaken als ruimtelijke ordening, milieu, ver keer, etc. moet worden ingepast. Overigens is op de hoofdzaken al rekening gehouden met andere beleidssectoren. Zo zijn geen grootscheepse recreatieve ont wikkelingen gepland in het Oos- terscheldegebied. Wie in het bezit wil komen van het beleidsplan kan dit bestel len bij het provinciehuis: (alleen in de ochtenduren) mw. Merk, telefoon (01180) 31493 (door- kiesnummer). De kosten zijn 15,—. Verder is een gratis in formatieblad verkrijgbaar bij het bureau voorlichting van de provincie Zeeland, telefoon (01180)31395. Dinsdag 8 januari, 10.00 uur be handelt de derde kamer uit gede puteerde staten een beroep van Torentrans bv te Goes. Torentrans bv heeft bij burgemeester en wet houders van Goes een vergun ning aangevraagd op grond van de drank- en horecawet voor de uitoefening van het café-bedrijf Zandkreekweg 5 in Wolphaarts- dijk De vergunning is geweigerd en daar is Torentrans het niet mee De AROB-commissie uit gedepu teerde staten houdt dinsdag 8 ja nuari twee hoorzittingen. De eer ste begint om 10.20 uur. Het gaat om een bezwaarschrift van de heren C. Dons en A.M.P. de Feijter en de heer en mevrouw J.M. Leenhouts-Risseeuw allen te Aardenburg. Burgemeester en wethouders van Aardenburg heb ben verklaringen van geen be zwaar gevraagd voor de bouw van drie bergruimten met sanitaire voorzieningen aan de Eedeweg te Aardenburg. Gs hebben die ver klaringen gegeven. De tweede hoorzitting is om 10 50 uur. Het juridisch adviesbu reau voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting (JAROV bv) te Assen maakt bezwaar tegen de vestiging van twee bouwmarkten aan de Grenadiersweg en de Weldammeweg in Middelburg. Gs hebben hiervoor verklaringen van geen bezwaar aan de ge meente Middelburg gegeven. Tenslotte houdt de tweede kamer uit gedeputeerde staten die dag (8 januari) tweemaal zitting om beroepsschriften tegen gemeen telijke beslissingen over bij standszaken te behandelen. Be slissingen van het college van burgemeester en wethouders van Middelburg worden aangevoch ten. De zittingen beginnen om 1 1.20 en 11.40 uur. Alle zittingen zijn openbaar 'en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 schippers echter geduld op te brengen. "Er is nu geen geld voor, maar waarschijnlijk in 1986 wel". Ere-gast was burgemeester T.A. Vogel. De burgervader was ver heugd de Schuttevaer-vergade ring bij te "Als Het aantal passerende bin nenschepen in het Schelde- Rijnkanaal bedroeg volgens CBS-cijfers van 1982 bij de Kreekraksluizen 27.241 noord en 31.421 zuid. Dat was een teruggang ten opzichte van de 28.319 en 31.414 in 1981. In 1978 gingen er maar liefst to taal meer dan 63.000 binnen schepen door het Schelde- Rijnkanaal. Het aantal kust vaarders nam wel toe van 221 noord en 141 zuid in 1982 ten opzichte van 121 en 206 in 1981. Voor de recreatiesche pen waren de totden 853 in 1982 en 910 in 1981. Het meest vervoerde produkt in het Schelde-Rijnkanaal is aardolie: 7.005.200 ton noord en 3.642.600 ton zuid, gevolgd door metalen en halffabrika ten, bouwmaterialen 2.109.600 ton noord en 3.646.400 ton zuid. Op de derde plaats staan de ruwe mineralen en fabrikaten, bouwmaterialen 907.700 ton noord en 4.721.400 ton zuid, op de vierde plaats volgen ertsen, metaalafval, geroost ijzerkies 1.872.800 ton noord en 1.484.000 ton zuid. De meststoffen met 1.064.800 noord en 2.040.500 zuid en de chemische stoffen met 1.403.100 ton noord en 1.660.500 ton zuid ontlopen elkaar niet veel. Schuttevaer vergadert, krijg ik al tijd het gevoel dat het jaar echt voorbij is", zei Vogel. "De bin nenvaartschippers zijn een be langrijke tak van de Fliplandse nijverheid en daarom ben ik blij te kunnen meedelen dat het haven geld in '85 buiten de 3% trendver hoging niet zal stijgen. Hierna las secretaris M. Faasse de notulen van de vorige vergadering voor en deed penningmeester G. Verkamman de financiële kant van de vereniging uit de doeken. Hieruit bleek dat men met een nadelig saldo van 1549,23 zit opgescheept. Wat betreft de leden zit de groei er goed in, mede door de wervings activiteiten van bestuurslid L. Kosten. Vijf nieuwe leden meld den zich aan, waaronder tandarts M. Bomas en bakker A. van der Est. Het totale aantal komt hier mee op veertig. Dit getal speelde even later weer een rol, toen een nadere inspectie van de boeken drie jubilerende leden naar voren bracht. De heren A. Dominee, D. Lindhout en J. Reijngoudt zijn de Fliplandse Schuttevaer-afdeling al veertig jaar trouw. Als voorstel voor de algemene jaarvergadering in Ouderkerk aan de IJssel noteerde men onder an dere de aanleg van een autosteiger aan de Philipsdam. Ondanks een eerder voorstel is het nog steeds niet zeker of die er komt. Tijdens de rondvraag bleek een brief over drinkwatergeld van het gemeentebestuur aan de Schutte- vaer-vereniging vragen op te roe pen. Bestuurslid Kosten vroeg zich af of invoeren van drinkwa tergeld niet als een verkapte ma nier van havengeldverhoging moest worden gezien. Burge meester Vogel wees deze opmer king echter resoluut van de hand. "Het is een doodnormale zaak dat men voor het gebruik van drink water betaald. Het feit dat men dit voorheen niet berekende, is voor de schippers mooi meegenomen geweest", zei Vogel. Schipper J. Dekker beklaagde zich over een slecht verlicht ge deelte van de haven. "Op het hele haventerrein staat slechts één lan taarnpaal en dat is niet toerei kend. Door de slechte verlichting stapte mijn vrouw zelfs een keer mis toen ze de loopplank afliep en viel ze tussen de wal en het schip". Er gingen ook stemmen op voor het uitbaggeren van de haven, aangezien er al schepen zijn die alleen bij hoog water de haven in kunnen varen. Vogel vroeg de i ÜFG ST. KÜBTBW1"®® Advertentie IM Op Oudejaarsdag is omstreeks 15.00 uur onze vriend, collega-ra dioamateurzender 'de kleine pi raat' uit de lucht genomen door de plaatselijke politie. Deze piraat had evenals alle andere amateur zenders de waarschuwing gekre gen na 23 september niet meer uit te zenden, maar DKP trachtte toch door te gaan omdat er veel behoefte bestaat aan Nederlands talige muziek. Niet alleen het aanvragen van een plaatje, maar ook het contact via de telefoon is voor heel veel mensen belangrijk. Dat heb ik als amateurzender zelf 'ondervonden. DKP wilde ondanks de waar schuwing toch het risico nemen de luisteraars nog wat plezier te ge ven en kwam op Oudejaarsdag omstreeks twee uur in de band. Tegen half drie kwam er een tele foontje van de buurvrouw dat zij storing had op de radio. Zij dreig de de politie te bellen als dat zo doorging. Daarom is hij er direct mee gestopt omdat hij de mensen tot lust en niet tot last wil zijn. Een kwartiertje later kwamen twee politie-agenten de zender in be slag nemen. Namens luisteraars en collega's wil ik DKP hartelijk bedanken voor de vele fijne uurt jes die hij ons gaf. J. Schot Huygensstraat 4 St. Annaland Voor de eerste keer na de uitbrei ding van de epilepsie-vereniging tot de hele provincie Zeeland, wordt op 12 januari om half drie een voorlichtingsmiddag gehou den in de "Stenge" Heinkenszand. Als gastsprekers hebben dr. Boon(neuroloog), mw. Erkers en mw. Larsen beiden verbonden als maatsch. werkster aan de dr. H. Bergerkliniek (epilepsiekliniek) hun medewerking toegezegd. De ze middag is de eerste in een reeks voorlichtingsmiddagen in 1985. Er wordt over epilepsie gesproken op medisch en maatschappelijk gebied. In de pauze is er gelegen heid tot schriftelijke/anonieme vraagstelling. Deze middag is niet alleen be doeld voor mensen met epilepsie, maar ook voor zijn of haar omge ving. Wat weet men bijvoorbeeld van eerste hulp bij een epilepsie aanval. Het grootste gevaar voor iemand die bijvoorbeeld een aan val op straat krijgt, is dat er teveel gedaan wordt. Zuurstof toedienen of beademen is fout. Inlichtingen: Fam. Clement, tel. 01106-1742. Tholen en St. Philipsland telden per 1 augustus 1983 totaal 6802 personenauto's, dat is 318 per 1000 inwoners. Daarmee staat onze streek op de voorlaatste plaats in Zeeland, want Walche ren sluit met 317 de rij. Schou- wen-Duiveland heeft de hoogste autodichtheid met 371 per 1000 inwoners. De 6802 zijn nog gesplitst in 6047 Tholen en 755 St. Philipsland. Bedrijfsauto's waren er totaal 507: 273 bestelauto's, 147 vrachtauto's, 33 trekkers(van opleggers). 42 speciale voertuigen(brandweer- en reinigingsauto's, takelwagens, enz.) en 12 autobussen. Tholen/St. Philipsland hebben het laagste aantal motorrijwielen en scooters: 145 of 7 per 1000 in woners, zo meldt het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland(ETI) op basis van CBS- cijfers. Bij 833 ondernemingen wer ken 3154 mensen, zo blijkt uit een overzicht van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland. Op Tholen zijn er 746 ondernemingen met 2668 werk zame personen, op St. Philipsland 87 met 486 mensen. De verdeling per categorie is: 73 agrarische ondernemingen op Tholen en 9 op St. Philipsland, industrie 128-17, groothandel 60-6, detailhandel 166-17, dien sten 303-36 en overig 16-2. Donderdag 10 januari begint het Regionaal Educatief Centrum 'de Bevelanden'-Tholen' een kennis makingscursus boetseren, beeld houwen in Sint Maartensdijk in de voormalige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat. De maand januari wordt gezien als startmaand en staat geheel open voor inschrijvingen. De cursus duurt 15 weken. In de eerste maand kan men geheel vrijblij vend even een kijkje nemen en kennis maken met de docent Jaap Heuvingh. De volgende program ma-onderdelen komen aan de or de. a. Kennismaken met klei (pottenbakken en boetseren); b. kennismaken met hakken in steen (het maken van reliëfs) en c. het werken in gips, het maken van zelfgemaakte afgietsels. Iedere kennismaking wordt begonnen met een inleiding, waarin aan dacht wordt besteed aan het ma teriaal. de benodigde gereed schappen en de techniek. Er wordt individueel gewerkt aan de hand van een thema. Indien u belang stelling hebt kunt u vanaf 13 ja nuari vier opeenvolgende don derdagavonden komen kijken zonder financiële verplichtingen. De kursus begint om 19.30 uur en duurt tot 21.30 uur. U bent van harte welkom! Het loont beslist de moeite eens even binnen te wip pen. Er staat in ieder geval een kopje koffie gereed. Indien u ver hinderd bent. bel dan voor meer informatie 01100-31170. U ont vangt dan van het R.E.C. een boekje met meer informatie. Ook voor deze kursus, geldt dat perso nen die geen werk hebben en een uitkering genieten deze kursus tegen zeer gereduceerde prijs kunnen volgen. Wij wensen U al vast een creatief 1985 toe. overweging De Provinciale Raad van Kerken in Zeeland heeft besloten de plaatselijke raden van kerken in de provincie te vragen aandacht te besteden aan de z.g. Lima-litur gie. Dat zou b.v. door middel van oecumenische gespreksgroepen kunnen gebeuren. In Lima. de hoofdstad van Peru, werd in 1982 in de commissie voor geloof en kerkorde van de Wereldraad van Kerken overeenstemming bereikt over een drietal verklaringen in zake doop. eucharistie of avond maal en ambt. De provinciale raad vindt het van belang dat "Lima" in de plaatse lijke gemeenten doorklinkt. Daarvoor is beschikbaar een bro chure met daarin de Lima-litur gie. alsmede het Tafelgebed bij avondmaal of eucharistie en de drie gangbare tafelgebeden uit de hervormde, lutherse en rooms- katholieke traditie. Gesprek ICTO ln de provinciale raad kwam ver der aan de orde een verzoek van het ICTO-Zeeland (Interkerkelijk Comité voor Tweezijdige Ontwa pening) te worden ingeschakeld bij activiteiten van de raad met het oog op zaken van de vrede. Na overleg met de Provinciale Inter kerkelijke Werkgroep Vredes werk is het ICTO geantwoord dat inschakeling mogelijk is op de minimale basis van de uitspraken van de Nederlandse bisschoppen en van de hervormde en gerefor meerde synoden over de vredes vraagstukken. Indien deze niet het uitgangspunt kunnen zijn zal sa- Regiodirecteur I'. van Belzen van de Zeeuwse Muziekschool Tholen en de Bevelanden geeft dinsdag avond om half acht in het ge meentehuis te St. Maartensdijk informatie over de organisatie van het muziekonderwijs in de ge meente Tholen. Hij zal tevens in gaan op opmerkingen over het muziekonderwijs in de vorige vergadering van de commissie voor Sociaal-Cultureel Werk. El ke belangstellende is welkom en aan het begin van deze commis sievergadering is er ook nog spreekrecht. Besproken worden verder de notitie Volwassenene ducatie en de notitie Welzijns- wetgeving. menwerking niet tot de mogelijk heden behoren. Wel blijft er de mogelijkheid van een gesprek tussen het ICTO en de Interker kelijke Werkgroep samen met en kele leden van de Provinciale Raad van Kerken. Leerhuis In de raad werd ook gesproken over de plannen voor een Zeeuws Leerhuis, een initiatief van de raad zelf. de Provinciale Her vormde Jeugdraad, de Provinciale Gereformeerd-Hervormde Werk groep voor Kerk en Israël en de werkgroep Theologie van het Kon. Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. Het gaat om een twaalftal cursusavonden, in de eerste plaats bestemd voor men sen die over enige theologische basiskennis beschikken en die in staat zijn een gespreksgroep te leiden. Vrouw en geloof ln een gesprek tussen een delega tie van de werkgroep Vrouw en Geloof en de leden van de Pro vinciale Raad kwam vooral naar voren de teleurstelling bij de vrouw dat zij wel mee mag doen in de kerk. maar dan slechts binnen het rolpatroon dat van vrouwen wordt verwacht. Er zijn steeds meer vrouwen, zo werd gezegd, die zich in de patriarchale kerk niet thuis voelen. Vele pastores weten niet wat hier aan de hand is en wat in deze tijd het pastoraat aan de vrouw dient in te houden. Hier werd tegenover gesteld de vraag of er sprake is van een spe cifiek probleem jegens de vrouw: dreigen ook niet andere groepen zoals jongeren en arbeiders uit het gezicht te verdwijnen? Afgespro ken werd de mogelijkheid van een volgende ontmoeting na te gaan en dan b.v. aan de orde te stellen de toetsingslijst voor deelname van vrouwen in de kerk. opgesteld door de sectie "de Vrouw in Kerk en Samenleving" van de Raad van Kerken in Nederland. Turks gezin De raad vroeg zich verder af of hoe het mogelijk is dat zich nu en dan ten aanzien van het vreemde lingenbeleid (Turks gezin Mid delburg), situaties voordoen waarin het lijkt of bepaalde auto matismen in werking treden die overheidsingrijpen met zich mee brengen welke niet stroken met het rechtsgevoel dat algemeen leeft onder de bevolking. In for mele zin klopt het dan dikwijls wel. maar er kan niettemin sprake zijn van vormen van onrecht, zo werd gesteld. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1985 | | pagina 7