Bieten scoren hoog met 61 ton PLAATSELIJK NIEUWS Rabobank 15 Rabobank Q Rabobank Q Rabobank S Rabobank G3 Biet van 428klontjesi 8 EENDRACHTBODE Vrijdag 28 december 1984 - ^PLAATSELIJK NIEUWS SINT-ANNALAND Rabobank gesloten. hairstyling shop ^V\LEEN RIJSTENBIL HEROPENING CAFETARIA Voorstraat 14 op 8 januari a.s. STAVENISSE gesloten SINT MAARTENSDIJK gesloten SCHERPENISSE gesloten POORTVLIET Rabobank gesloten. Tholen/St. Philipsland boven het landelijk gemiddelde In de door veel tegenslagen verlate bietencampagne is er toch ook een belangrijk positief punt. De opbrengst was uitstekend met 60 a 61 ton gemiddeld netto per hectare tegenover 52 a 53 ton normaal. Daardoor kon Geuze Transport eveneens een record boeken: er werden 53.000 ton bieten voor de Suikerunie ver voerd. Het vorige maximum van 49.000 ton werd be haald in 1977. Lage prijzen Zes combinaties SINT- PHILIPSLAND In de aanbieding: SALADES HUZARENSALADE 10 BITTERBALLEN ROOKVLEES en BOTERHAMWORST samen Z.95 Slagerij Bosman Herverkiezing notabelen Twaalf bestuurders reden te snel Bij verhuizing a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- draehtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. I THOlfN STAVFNISSF SCHE RPF NISSF SINT PHHIPSLAND OUD VOSSEMEER POORTVLIET SINT ANNALAND SINT MAARTENSDIJK ANNA JACOBAPOLDER IACOBAPOIDFR NIEUW VOSSFMFER T HOI F N STAVFNISSE SCHFRPFNISSE STAvfNlSSI SCHFRPFNISSF SINT PHlt IPSIAND OUDVOSSEMFFR POORTVUFT Q| A A TC Cl t |J|P||1A/C *JA 'Ar0BAP°lDFR NIEUW VOSSf M I W kLIÜ IV Iw I k W Tl ^^F SINT PHILIPSLAND OUDVOSSFMFER POORTVLIET SINT ANNALAND SINT MAARTENSDIJK ANNA JACOBA POLDER NIEUW VOSSEMEER THOLEN STAVENIS§E SCHERPENISSF Magere vangst 't Scharretje HSV 't Scharretje sloot seizoen '84 af met een boutwedstrijd. Vijfent wintig vissers trotseerden het koude weer en verschenen aan.de dijk bij de brug over het Schelde- Rijnkanaal. Men sloeg slechts drie kg. vis aan de haak. 1. J. Keur 572 punten 2. I. Lindhout 565 p. 3. mw. Rijnberg 380 p. 4. J. Vroegop 296 p. 5. K. Plompen 266 p. Het kantoor van de is op 31 december a.s. om 12 uur Advertentie I.M. Kerstzang Traditioneel was er de avond voor kerst de zanguitvoering door V.Z.O.S. in samenwerking met het kinderkoor. Dat laatste werd vooral ditmaal benadrukt, nu een programma was samengesteld, waarin de meisjes meer waren betrokken dan bij een telkens af zonderlijk optreden. Er was een behoorlijke belangstelling, toen ds. B. den Butter opende na de samenzang van ps. 98, met Schriftlezing uit Joh. 1:1 en van 15-18. Naar aanleiding van dit Schriftgedeelte hield de predikant uit Stavenisse en consulent van Sint Annaland een meditatie on der het thema "uitleg". De aan kondiging en bevestiging van de komst van Christus. Daarna zong de gemeente "'t Was nacht in Beth'lems dreven. Met declamatie van ds. den Butter van de meest bekende Schriftgedeelten van het kerstevangelie was er het optre den van VZOS onder leiding van dirigent H.v.d. Kaa uit Oud-Vos- semeer, waarbij mevr. J. Fase- Goedegebuure de orgelbegelei ding verzorgde en het kinderkoor onder leiding van dhr. A.P. Kasse met Katie van Winkelen achter het orgel. De inzet van VZOS was "Hoe zal ik u ontvangen". Het werden daarna de meest bekende liederen en een afwisseling van kinder- en gemengd koor, uit mondend in de staande samen zang "Ere zij God". Een eenvou dig maar goed uitgevoerd pro- gramma, waarvoor de aanwezigen goede aandacht hadden.- molenstraat 31 oud vossemeer telefoon 01 667 2563 Advertentie I.M Calvijn ontving 1 e kamerlid Voorzitter A.B. Goedhart opende de laatste vergadering van de stu dievereniging Calvijn door te la ten zingen Psalm 33 vers 8. Daar na ging hij voor in gebed. De schriftlezing was uit Genesis 30, de verzen 14 tot en met 18. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een korte uitleg van het gelezen Bijbelgedeelte. Met name stond hij stil bij de betekenis van de naam Issaschar: letterlijk er is loon. Dit houdt onder andere in, dat hij (Issaschar) zijn roeping en plicht alleen zal nakomen en ui toefenen, nadat daar een sterke aandrang op is uitgeoefend. De heer H.G. Barendregt, lid van de le Kamer voor de SGP, sprak over: "De senaat in de staat". Het grootste gedeelte van zijn re feraat was gewijd aan de geschie denis van de le Kamer (van 1851 tot heden). Voorts besteedde hij aandacht aan de verschillen die er tussen de le en de 2e Kamer bes taan. De le Kamer staat niet in de politieke schijnwerpers, maar is meer een kamer van reflectie. Naar sprekers opvatting heeft de le kamer bestaansrecht als bezin- ningscollege (waakhondeffect). De bevoegdheden van dit deel van parlement zijn erg radiaal. De bevoegdheid tot het aanbrengen van wijzigingen (recht van amen dement) zoals de 2e Kamer heeft, moet de le Kamer ontberen. Men kan als lid van die Kamer alleen voor of tegen zijn. Na de pauze werd nog uitvoerig gediscussieerd over het functioneren en het nut van de le Kamer. Op verzoek van de voorzitter eindigde de heer Barendregt de bijeenkomst. Hij laat zingen Psalm 25 vers 6 en ging voor in dankgebed. Deze bijeenkomst, die werd ge houden in samenwerking met de plaatselijke kiesvereniging, werd bezocht door ruim 30 leden en belangstellenden. Kleuter-kerstfeest De kleuters van de openbare kleuterschool vierden kerst met een sfeervolle vertelling, kerst liedjes en een traktatie. Met een zelfgemaakt kerststukje gingen ze huiswaarts. Kerstconcert 'Accelerando' Het kan zijn dat het voor het eerst in haar al dik honderdjarig bes taands, dat de Koninklijke Fan fare 'Accelerando' naast de veel heid en verscheidenheid van op tredens ook tot een kerstconcert kwam. Dat gebeurde zaterdag avond in de eigen Sakofa-hal, er bleven maar weinig stoelen leeg. Een goede belangstelling dan ook toen voorzitter W. A. Boogaard het welkomstwoord sprak. Bij het openingslied 'komt allen tezamen' bleef medewerking niet beperkt tot het korps zelf, maar kon ieder dat meezingen. Daarna een vijftal nummers door de fanfare en tot slot weer gezamenlijk het 'stille nacht'. Dit alles pnder leiding van dirigent Pierre van Broekhoven, wiens ouders voor het eerst een 'Accelerando' concert beluister den. Nog wat spijtig was dat het wel aangekondigde Christmas Fantasie van Jan de Haan dit keer nog niet kon worden uitgevoerd, omdat het meer studie vergde dan de paar weken dat het in bezit kwam. Mogelijk de volgende keer want het is een mooi en rond het kerstfeest ook zeer passend num mer. Dat voornemen om te her halen liet voorzitter Boogaard al uitkomen in zijn openingswoord, terwijl hij zich in het dankwoord wat verontschuldigde dat het ei genlijk wat korter was geweest dan men zelf had gedacht. Het was inderdaad binnen het uur be luisterd, maar wie nog trek heeft als het eten al op is, zal erkennen, dat de keuken goed was. Me vrouw Boogaard-Bolier gaf voor elk nummer enige toelichting en dat verrijkt vooral vooraf de ken nis van de luisteraars en doet de uitvoering nog beter begrijpen. Accelerando maakte zaterdag voor de aanwezigen in de Sakofa- hal een goede beurt. Zie advertentie volgend nummer. Van Broekhoven Advertentie IM Kerstviering De Schutse De kerstviering in De Schutse was gezien de leuke reacties van de bewoners erg geslaagd. J. West dorp dirigeerde een door het per soneel samengesteld koor, dat de avond opluisterde met het zingen van bekende kerstliederen. Dhr. Droogers opende de bijeenkomst, waarna ds. Den Butter een korte meditatie hield. Men las gedich ten en een kerstverhaal voor. Di rectrice mw. Kerkhoff besloot de avond met een dankwoord' aan alle aanwezigen. Biljarten De Hoop: W. Rijnberg, hoogste serie, 23 caramboles, hoogste ge middelde, 4.1. F. Ketting, kortste partij, 15 beurten. E. Rijnberg verloor met een grote nederlaag van W. Rijnberg. H. Dijkema won met een miniem verschil van F. Ketting in een mooie wedstrijd. J. Keur versloeg R. Westdorp met één carambole verschil. Aanslui ting met de top behield W. Fase door een gemakkelijke overwin ning op J. Burgers. R. Kaat-W. Vroegop 7.82-10; G. Rijnberg-H. Ridderhof 6.97-10; E. Rijnberg- W. Rijnberg 3.93-10; R. West- dorp-J. Keur 9.64-10; F. Ketting- H. Dijkema 10-9.50; J. Burgers- W. Fase 4.88-10; G. Fase-T. v. Poortvliet 10-6.88. Stand: 1. H. Dijkema 12-116.75; 2. J. Keur 114.23 p. 3. W. Rijnberg 12-114.10 p. 4. W. Fase 12-113.41 p. 5. E. Rijnberg 12-108.57 p. 6. W. Vroe gop 12-102.09 p. 7. T. van Poort vliet 11-100.64 p. 8. G. Rijnberg 12-100.29 p. 9. F. Ketting 11-99.42 p. 10. H. Ridderhof 12-98.31 p. 11. R. Westdorp -12-97.25 p. 12. R. Kaat 12-95.19 p. 13. J. Burgers 11-80.18 p. 14. C. Gunter 10-75.60 p. 15. G. Fase 9-74.64 p. Op 31 december is ons kantoor om 12.00 uur Advertentie I.M. Goede belangstelling kerstzangdienst De kerstzangdienst in de NH-kerk mmv het Geref. Gem. koor Can- ticum en het Chr. Gem. koor Im- manuel uit Tholen en de Chr. Gem. zangvereniging Laudate Dominum o.l.v. I. Riedijk trok een goede belangstelling. G. v.d. Jagt-Wielaard leidde het jeugd koor "Scherpenisse en trad tevens als soliste op. Tot slot zong men gezamenlijk Stille Nacht, een kerstcantate van Koos Bons en Ere zij God. De muzikale bege leiding namen de organisten P. Priem en J. Hage voor hun reke ning. Ds. Den Butter verzorgde de meditatie. Op 31 december is ons kantoor om 12.00 uur Advertentie I.M. Vierhonderd bezoekers bij kerstzang Voor de kerstzang in Haestinge met het Smalstads Mannenkoor en muziekvereniging Euterpe bestond met meer dan vierhon derd bezoekers een grote belang stelling. Voorzitter A.P.M. van Gurp van het mannenkoor heette de aanwezigen welkom. "Muziek is een voorbeeld bij uitstek om aan te tonen dat je niet persé de zelfde stem hoeft te zingen om samen tot een prachtig resultaat te komen. Meerstemmig, mits op el kaar afgestemd, klinkt dikwijls mooier", zei Van Gurp. Dominee Droogendijk en pastoor Van de Brule verzorgden een meditatie over het thema "Licht in onze duisternis". Han Groenhout en Bea Fondse namen de declamatie voor hun rekening. Euterpe-voor- zitter M. van Damme sprak in zijn slotwoord van een goede traditie. De datum van het kerstconcert volgend jaar is nu al bekend, na melijk zaterdag 21 december. Kerst meisjesclub Eben-Haëzer De meisjesclub Eben-Haëzer vierde 18 december kerstfeest. Na het zingen van de lofzang van Za- charias giitg juffr. Gebraad voor in gebed waarna ze de kerstver telling hield. De notulen werden voorgelezen door Madelinde van Vossen. De avond werd afgewis seld met declamatie blokfluit en zang. In de pauze was er limonade met tractatie waarna de vrije ver telling gebracht werd door Juf v.d. Velde, die ook eindigde met dankgebed. Na het zingen van Ere zij God kregen alle meisjes een tractatie en een boek mee naar huis. De orgelbegeleiding was de ze avond in handen van Lian Gebraad. De meisjesclub hoopt 8 januari weer te beginnen. Alle meisjes van 6 t/m 11 jaar zijn hartelijk welkom in gebouw Cal vijn om 18.30 uur. Op 31 december worden er door de "Oosterscheldevissers" weer oliebollen gebakken op de Markt van 9.00 tot 15.00 uur. Advertentie IM Najaarsactie: 1,2 miljoen De vierentwintig winkeliers die deelnemen aan de najaarsactie hebben in de actiemaand samen voor 1.2 miljoen gulden produk- ten omgezet. In de bus op de stoep voor de winkel van Van Houdt werden in de vier actieweken evenveel bonnen gedeponeerd. Wethouder J. Versluys haalde daar zaterdagmiddag 29 bonnen uit. De spanning op het volges troomde Marktplein werd er eerst ingehouden met tien rollades voor de nummers 29 tot 19. Binnen een half uur waren alle prijswinnaars bekend, van wie J. Moerland zich de gelukkigste mocht noemen met de hoofdprijs van 750 gulden aan waardebonnen, te besteden bij de eigen middenstand, 2. Bert Koopman 500,— aan waarde bonnen, 3. Nella van Ast, Noor wegen, 250,— aan waardebon nen, 4. Rien de Bruyn, 100,— Morelli-waardebonnen, 5. E. van Bracht wandklok, 6. J. van de Rhee-Hage, zilveren kandelaar en kaarsen, 7. J. van Beek, haarföhn- set, 8. C. Hartog, horloge, 9. John van Gorsel, zilveren lepeltjes, 10. J. de Viet, tafellaken en servetten, 11. P. Jasperse, toilettas met in houd, 12. R. Weggemans, wasbox, 13. J. op den Brouw eau de toilet, 14. G. van Ham, schaal vlees, 15. H. de Graaf-Uijl, verzilverd dien blad, 16. P. Dorst borduurpakket, 17. A. Quaak, overhanddoek, 18. M.J. van de Berge, bonbonschaal, 19. Chris Hoek. keuken- en thee doek. Kerstdiner Sint Maartenshof Bewoners, personeel en genodig den van Sint Maartenshof werden donderdagmiddag in de recrea tiezaal van het bejaardenhuis ver welkomd door dhr. M. Carol, voorzitter van de bewonerscom missie. Na een borrel ging ieder een aan tafel voor een kerstmaal tijd die omlijst werd met gedich ten en kerstverhaaltjes. Vanaf half acht zong het Sint Maartenshof- koor Nieuw Leven kerstliedjes. De solisten Addy van den Hoek en Lia van Gorsel brachten ook toepasselijke liedjes ten gehore. Zij werden begeleid door organist Johan Geuze en pianiste Lian Gebraad. De muzikale leiding was in handen van Izak Riedijk. De kerstbijeenkomst werd geslo ten door dhr. Carol. De deuren van het bejaardentehuis staan dinsdagmiddag vanaf vijf uur weer open voor de nieuwjaarsre ceptie. Bout-klaverjassen De Pendelaars verwelkomde vrij dagavond in café Smerdiek 32 klaverjassers, die streden om on der meer vier kalkoenen en twee konijnen. De grootste kalkoen werd gewonnen door Wil Groe- newegen, die 5740 punten scoor de, 2. Arie Arts 5414 p.; 3. Rinus Kwaak 5297 p.; 4. Arnold Hoog- endoorn 5280 p.; 5. Johannes Quist 5199 p.; 6. Jan van Splunter 5093 p.;7. Sjaak Kwaak 5021 p.; 8. Ko Knuist 4970 p.; 9. Chris Hoek 4968 p.; 10. Rien Vermaas 4941 p.. Louis Kampman won de hoofd prijs van de verloting; een pakket levensmiddelen. Het bestuur van De Pendelaars kijkt terug op een geslaagde boutklaverjasavond. Klaverjasclub Smalstad l. Ton Struik 40674 p.; 2. J. Splunter 39896 p.; 3. Coby v.d. Berge 39366 p.; 4. C. Klompe 38155 p.; 5. Simon Meijer 38068 p.; 6. Coby v. Hulsel 37539 p.; 7. Bram v. Beveren 37409 p.; 8. Jo han Meijer 36995 p.; 9. Aad v. Hulsel 36985 p.; 10. Mevr. Govers 36362 p.; 11. Susan Meijer 33377 p.; 12. Frans Meijer 32528 p.; 13. Kees Landa 26978 p.; 14. Leen Neele 18333 p.; 15. Tony Klomps 14970 p.; 16. Mevr. Boels 14052 p.; 17. Marinus Houweling 9460 p.; 18. Vic Cras 8126 p.. De fles wijn is gewonnen door C. Klomps. Op 31 december is ons kantoor om 12.00 uur Advertentie I.M. Kerstdisco Voor de door de jeugdvereniging "Scarpenesse" georganiseerde kerstdisco op vrijdagavond 21 de cember kwamen een 80 belang stellenden. Het nieuwe materiaal viel in de smaak bij het publiek en het was ook een sfeervolle avond. Op vrijdagavond 28 december wordt in het clubgebouw een di ner verzorgd. Daarbij een nabe schouwing op de kerstbijeen komst en een voorbeschouwing op oud en nieuw. Men wordt dan verzocht om 18.15 uur aanwezig te zijn. Na het diner is er bal en zijn er de d.j.'s Tonnie en Leo. De eerste bijeenkomst in 1985 is op 4 januari met goede voornemens. De Zeebaars met recordvangst De 34 vissers die meededen aan de jaarlijkse boutwedstrijd van de Zeebaars vingen onder ideale weersomstandigheden een record aantal vis; 30 kg bot. Een mooie afsluiting van het visjaar 1984, dat gemiddeld genomen een slechte vangst te zien gaf. In clubhuis De Gouden Leeuw werden zaterdag middag de boutprijzen uitgereikt. Op 7 januari wordt het jaarpro gramma 1985 opgemaakt. 1. P. Istha 2370 gram; 2. G. Fran ken 2060 gr.; 3. Helmar Munter (pupil) 1840 gr.; 4. J.K. de Graaf 1820 gr.; 5. A. Hogesteger 1435 gr.; 6. C. Zwagemaker 1365 gr.; 7. G. Koppenhol 1235 gr.; 8. C. Ti- chem 1275 gr.; 9. C. de Graaf Jzn. 1190 gr.; 10. J. de Rijke 1160 gr. Kerstvakantie O.L.S. In versierde klaslokalen hield de Oosterscheldeschool het kerst feest. Eerst begonnen de leerlin gen aan de kerstmaaltijd, er stond o.m. spijsbrood, soep en chocomel op tafel. Ruim 1 uur later was er weinig over van de enorme voor raad. Ondertussen luisterde men naar kerstliederen op de cassette. Het onderwijsteam en enkele ou ders hadden de begeleiding in handen. Een dag later, vrijdag begon de kerstvakantie. Na een videofilm gingen de jongeren al om 14.30 uur naar huis. Het kantoor van de is op 31 december a.s. om 12 uur Advertentie I.M. Samenzang en declamatie Samenzang en declamatie stond centraal bij de kerstfeestvieringen. De plattelandsvrouwen waren bijeen in café Centrum. Presiden te K. Hoek-van Dijke kon 35 da mes verwelkomen, waaronder Mevr. Stoutjesdijk-Ista als 49ste lid. De menukaart was ruim op gezet met de kerstmaaltijd, koffie met kerstkrans, warme wijn en hapjes. In het schimmenspel kwa men de jaargetijden duidelijk in beeld. Hieraan werd door 13 da mes meegedaan. Afsluitend het staande zingen van "Ere zij God". Het N.C.V.B. bestuur verwel komde 38 mensen. Na een brood maaltijd volgde liturgie en een I)i laatste suikerbieten van de campagne 1984 met een record opbrengst. Kraanmachinist Steef de Bruijn heeft weer 700 kg in de grijpers. Routecontroleur Schot, districtshoofd Verswijveren van de Suikerunie, transporteur Geuze, landbouwer Stoutjesdijk en kringvoorzitter Kosten kunnen na de tegenslagen weer opgelucht ademhalen. Bij de laatste zending bieten werd vrijdag op het landbouwbedrijf van M. Stoutjesdijk in de Peukse- polder bij Tholen even stil gestaan bij dat hoogtepunt. "Tholen en St. Philipsland hadden in 1981 ook een goed bietenjaar met 61.6 ton per ha., maar ze zitten nu boven het landelijk gemiddelde en dat is bijzondere", zegt A.G.A. Verswij veren. districtshoofd van de Sui kerunie. "Het ongelofelijk hoog gemiddelde is bijna onverklaar baar. al heeft de verbetering van rassen er wel mee te maken". Vorig jaar kwamen Tholen/St. Philipsland op een tiende plaats met 49.57 ton per ha., 14.832 tarra en 15.07 suiker. Het vijfjarig gemiddelde gaf met 52.22 ton een 13de plaats, het tienjarig gemid delde van 1974 t/m 1983 met 50.57 ton een 12de plaats. M.C.J. Kosten, voorzitter van de kring Zeeland Noord van de Sui kerunie, schrijft de hogere op brengst 1984 met name toe aan de grondontsmetting. "In 1985 vrees ik wel een terugval, want dit na jaar is het te nat geweest voor grondontsmetting". Kosten had ook één van de twee proefvelen met "paperpots". Die geplante bieten leverden 14 ton per ha. meer op dan gewone, ge zaaide bieten. Hij constateerde echter veel hazenschade. Verswijveren meldt positieve re sultaten van overgezaaide bieten, 10% van het totale areaal. "Het tijdig overzaaien en het goed groeien was wel een geluksfactor, zodat er opbrengsten van 62 ton zijn. Bij nietovergezaaide bieten wordt zelfs 75 tot 80 ton gehaald". Volgens Verwijveren is de Thool- se boer behoudend met zijn korte zaaiafstand. "Hij wil veel planten en zaait op 16 a 17 cm tegenover een Ossen- drechtse boer 20 a 25 cm". Het suikergehalte en de prijzen zijn minder om te juichen. "We hebben goede opbrengsten, maar lage prijzen", vertelt Stoutjesdijk. "Het was dag en nacht ploeteren en alles bij elkaar heeft het han denvol geld gekost". Het tarracij- fer van 23.8% tegenover 17 a 18% normaal duidt daar ook al op. St. Philipsland was het hoogst met 26% tegenover 22% tarra voor Tholen. Het suikergehalte bleef laag met 14.7%, wat 1% tegenviel. Vorig jaar werd er bij 16% suiker 132,50 per ton, exclusief BTW, betaald. Dat is nu voorlopig J" 112,50, maar B-suiker betekent al 30% korting, om nog maar te zwijgen van C-suiker, dat niet meer dan de wereldmarktprijs opbrengt. Een meevaller was, dat er tijdens deze campagne nergens bieten afgedekt hoefden te worden. De gehele periode van 13 weken, (vorig jaar 10) bleef zonder nachtvorst. Door de vele regen kwam de campagne pas laat op gang en geringe aanvoeren in het begin, veroorzaakten stagnatie bij de fabrieken. Geuze Transport uit St. Annaland zette met het bijhuren van wagens van Bijl uit St. Maartensdijk zes combinaties in voor de Suiker- Unie. Per week ging er 4500 ton naar de suikerfabriek Dinteloord, tegenover 3000 ton vorig jaar. Een combinatie kan 38 ton laden, zo dat kraanmachinist Steef de Bruijn van loonbedrijf Wielaard uit St. Maartensdijk 75.000 keer 700 kg hapte om van 's morgens vroeg tot 's avonds laat 1400 com binaties te laden. De zogenaamde harde-weg-levering (vanaf het erf van de boer) dateert vanaf 1972. Een jaar eerder werden op het ei land Tholen voor het laatst de la- i M. Goense uit St. Philipsland voerde dit seizoen de grootste suikerbiet aan op de fabriek in Dinteloord. De biet van 11 'A kg, (er waren er verder twee van 11 kg) was volgens dis trictshoofd A.G.A. Verswijve ren van de Suikerunie goed voor 428 suikerklontjes bij een gehalte van 15%. i dingsplaatsen gebruikt, zoals bij voorbeeld op de Haven in St. Maartensdijk. De verzending per schip was al eerder gestopt: in 1961 vertrok vanuit Stavenisse ,- waar Geuze in 1957 met een kraantje begon - het laatste schip met bieten en in 1967 vanuit St. Annaland. Verwijveren voorspelt, dat er steeds minder door de boe ren zelf, rechtstreeks naar de fa briek gebracht zal worden. De campagne 1984 zit er weer op. Van Thölerr en St. Philipsland gingen 1000 ha. bieten naar de Suikerunie en bijna 700 ha. naar de CSM. Voor routecontroleur M.L. Schot uit St. Maartensdijk zit 't er ook weer op. De chauf feurs van Geuze hebben even de tijd om hun vrachtwagens schoon te maken, want in het nieuwe jaar moeten ze hout laden. kerstverhaal door Mevr. Janse- Deurloo. Presidente mevr. Ver heuvel-Brand kon terugzien op een prettige kerstavond in 't Oudwe Raed'uus". Bij de ouderen kwam het Thoolse mannenkoor Rehoboth op bezoek. Er werden 10 liederen uitgevoerd, afwisse lend en zeker toepasselijk in deze kersttijd. De 30 aanwezigen had den dan ook volop waardering voor deze presentatie. Vervolgens verhalen en gedichten door een zestal medewerkenden. Dhr. J. Hage sprak van een goede viering. Wildschade landbouw Evenals elders in het land heeft ook de Poortvlietse Z.L.M. een moeilijk oogstjaar achter de rug. Ondanks een triest najaarsbeeld konden de werkzaamheden wor den afgerond, maar voor de meeste landbouwers was er op fi nancieel gebied toch wel een tegenvallende uitkomst. Deze sa menvatting gaf Z.L.M.-voorzitter M. Burgers tijdens een ledenver gadering in "Tolrust" waar 25 mensen aanwezig waren. Dhr. Remijnse vertelde als afgevaar digde van het Jachtfonds over wildschade in de landbouwsector. Hij gaf een overzicht van de pro cedures. wat verhelderend over kwam. Landbouwvoorlichter L. Bax uit Tholen gaf adviezen om trent bemesting. Notabelen herkozen M. Bijl, M. Goudswaard en J. Potter zijn herkozen als notabel van de Hervormde Gemeente. Zij aanvaardden alle drie hun herbe noeming. Karweitjesdag interkerkelijk jeugdwerk Het Interkerkelijk jeugdwerk or ganiseert vandaag van tien tot vier uur een karweitjesdag. De kinde ren zullen oliebollen verkopen en met de opbrengst wil men extra activiteiten, zoals bijvoorbeeld een kamp en materialen, finan cieren. Biljarten De kerstwedstrijd van 'Tolrust' werd gewonnen door A. Hage. Voorzitter C. Bolier was niet in vorm, hij moest genoegen nemen met de poedelprijs. Uitslag: 1. A. Hage, 2. L. Bijl, 3. K. Lisseveld, 4. A. Schot, 5. R. Mullie, 6. G. de Jonge, 7. M. Hage, 8. A. Burgers, 9. C. Webber, 10. F. Spijk, 11. C. Verhoeven, 12. P. Abrams, 13. H. Broekema, 14. C. Bolier. kanten klaar v. a15.UU (basis-salade) 500 gr... 3.98 voor1.75 100 gram 100 gram Salades en rollades tijdig bestellen s. v.p. Maandag 31 december om 4 uur gestoten Tel. 01677-2573 G.R. Goedegebuure en H.K. Reijngoudt zijn herkozen als no tabel van de Hervormde Ge meente en hebben hun herbenoe ming aangenomen. S.J.J. Everaers werd eveneens verkozen en ook hij aanvaardde de functie. Snelschaakwedstrijd DSVF Twaalf leden van DSVF namen deel aan een senioren kerst-snel schaakwedstrijd. Eerste werd R. van Nijnatten, die hiermee een ij staart als hoofdprijs won. Tweede en derde werden respectievelijk H. Nijpels en J. Walpot. Matige vangst De Makreel De kerstwedstrijd van zeehengel- club De Makreel leverde een ma tige vangst op. 1. H.J. Geuze 1430 punten. 2. K. v.d. Berg 825 p. 3. A. v.d. Dussen 740 p. 4. A.M. den Braber 585 p. 5. M. Bevelander 530 p. 6. C. van Moort 465 p. 7. M.J. den Braber 435 p. 8. M. den Engelsman 345 p. 9. J.P. Kaas hoek 320 p. 10. K. Mol 300 p. Jeugd: 1. Johan van Moort 395 p. 2. Leen Reijngoudt 340 p. 3. H. Breeman 195 p. Veel belangstelling kerstconcert Het kerstconcert van de koren VZOS, Maranatha en het jeugd koor Van Knop Tot Bloem trok met ongeveer vierhonderd aan wezigen veel belangstelling. Bur gemeester T.A. Vogel opende de bijeenkomst, waarna men in sa menzang psalm 98 zong. Mezzo sopraan Marja Verwijs zong sa men met het jeugdkoor een kerst cantate van Jan Zwart. VZOS voorzitter L. Neele verzorgde dl sluiting. De NCVB hield in Ons Dorpshuis een kerstviering met als thema "Het Licht schijnt in de duister nis". Presidente mevr. Quist-vd Male heette de aanwezige dames welkom. Met gedichten, kerstlie deren en declamaties bracht men het kerstgebeuren tot uitdrukking. Vorige week dinsdag hielden de Plattelandsvrouwen de jaarlijkse kerstavond in de bovenzaal van de 'Druiventros', die in een passende sfeer was gebracht. Presidente mevr. van Dijke bracht in haar openingswoord naar voren dat er in het afgelopen jaar, ondanks alle ellende in de wereld, toch ook positieve dingen zijn om aan terug te denken, bv. de actie voor de hongerende mens in Afrika. Ze hoopte met een stukje tevreden heid en medeleven voor elkaar een goed kerstfeest te vieren. Na samenzang van 'Komt allen tesa- men' las mevr. v.d. Vlies het kerstevangelie voor. Na de pauze droeg gaste mevr. Claes achter eenvolgens 'Jong Geluk' van J.G. Klein-Meuleman, 'Winterstilte' van J. v.d. Waal en 'twee sneeuw vlokken' van Toon Hermans voor. Vervolgens trad de groep 'Messa ge' op met een zestal liederen. Waarna mevr. Claes een kerst verhaal vertelde. De presidente sloot de geslaagde avond af met een dankwoord aan alle mede werkenden en aan de dames die voor het gebak en de kerststukjes hadden gezorgd, terwijl 'Message' een cadeaubon kreeg aangebo den. De avond werd besloten met het 'Ere zij God'. Op woensdag 16 januari is er een dia-avond over authentieke sieraden uit Neder land. Goedkoper water voor kleinverbruikers De meeste afnemers van-de N.V. Waterleiding Maatschappij "Noord-West-Brabant" gaan in 1985 weer minder betalen voor het drinkwater. Voor de ruim 161.000 verbruikers met een af name van minder dan 600 m3 water per jaar is het hoeveel- heidstarief per m3 verlaagd van 1,10 naar 0,98. Het tarief voor de verbruikers met een verbruik van 600-1000 m3 water per jaar is verlaagd van 1.07 naar 0,98. Deze bedragen zijn exclusief BTW. Het vastrecht blijft gelijk. Dit betekent voor de gemiddelde kleinverbruiker een verlaging van meer dan zeven procent. De ta rieven voor grootverbruikers wor den gemiddeld met vijf procent verhoogd. De totale opbrengst vermindering voor de waterlei dingmaatschappij bedraagt ruim 2,5 miljoen gulden. Het is voor de kleinverbruikers de tweede tarief verlaging in ruim een jaar tijd. In januari 1984 werd het een ver mindering met ruim vijf procent terwijl de tarieven in 1983 onge wijzigd bleven. De wijziging vloeit voort uit de gunstige bedrijfsre sultaten in 1984. Ook voor 1985 zijn de vooruitzichten zodanig positief, dat men verwacht even tuele extra kosten in de exploitatie te kunnen opvangen. Met deze tariefwijziging wordt een stap ge zet in de richting van de herstruc turering van de watertarieven, zoals deze wordt geadviseerd door de VEWIN (Vereniging van Ex ploitanten van Waterleidingbe drijven in Nederland). Tijdens een snelheidscontrole door de Rijkspolitie te Tholen werden op de Ten Ankerweg 5 bestuurders van personenauto's bekeurd, waarbij 93 km als de hoogste snelheid werd genoteerd van deze overtreders, terwijl bin nen de bebouwde kom niet meer dan 50 is toegestaan/In Poortvliet werden op de Paasdijkweg 4 chauffeurs genoteerd met een hoogste snelheid van 83 km. en in de Stoofstraat waren er 3 overtre ders en een hoogste snelheid van 69 km. per uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 8