THOLENDERWIJS GEEN informatierubriek van de gemeente tholen NIEUWJAARSRECEPTIE WIJZIGING OPHAALSCHEMA REINIGINGSDIENST OPENINGSTIJDEN WINKELS I.V.M. JAARWISSELING VOORZICHTIG MET VUURWERK OUDEJAARSCONCERT OP GEMEENTELIJKE BEIAARDS SCHOOL ACHTER DE RUG EN NOG GEEN WERK DONDERDAG 3 JANUARI: KOMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING 'Abdijnieuws' Vrijdag 28 december 1984 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUUR B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING 'Het einde komt' Deze week Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint Maartensdijk Tel 01666-2955 Woensdag 2 januari 1 985 van 1 7.30 tot 1 8.30 uur. Ter gelegenheid van het nieuwe jaar 1985 houdt het ge meentebestuur een receptie voor de inwoners van Tho len, besturen van verenigingen, instellingen en bedrij ven, alsook andere relaties. Met nadruk wordt gesteld dat de nieuwjaarsreceptie voor iedereen toegankelijk is, dus ook voor u! De receptie wordt gehouden in het gemeentehuis te Sint Maartensdijk. In verband met nieuwjaarsdag, dinsdag 1 januari 1985, zal de ge meentelijke reinigingsdienst het huisvuil en de bedrijfscontainers aan de hand van het onderstaande schema ophalen: Maandag 31 december: Tholen-stad binnen de wallen en het buiten gebied Dinsdag 1 januari: wordt er geen huisvuil opgehaald en is de ge meentelijke stortplaats Tuttelhoek de gehele dag gesloten. Woensdag 2 januari: worden de bedrijfscontainers geledigd en wordt huisvuil opgehaald in Stavenisse en Tholen (Dalempolder). Donderdag 3 januari Sint-Annaland en Scherpenisse (ten oosten van de Kerkstraat) en Oud-Vossemeer en Poortvliet. Vrijdag 4 januari zoals altijd Sint-Maartensdijk en Scherpenisse (ten westen van de Kerkstraat). Op zaterdag 29 december en 5 januari is de gemeentelijke stortplaats Tuttelhoek normaal geopend van 9.00 tot 1 2.00 uur. In verband met de jaarwisseling gelden geen afwijkende openingstij den voor winkels. Vandaag, vrijdag 28 december, mogen de winkels zoals gebruikelijk tot 21.00 uur geopend zijn. Voor zaterdag 29 december geldt als openingstijd van 05.00 uur tot 17.00 uur en op maandag 31 december zijn de openingstijden van 05.00 tot 1 8.00 uur. Rond de jaarwisseling zal ook in onze gemeente weer voor grote bedragen aan vuurwerk worden afgestoken. Elk jaar opnieuw is de kans op ongelukken niet uit gesloten. Via de media wordt u daar voortdurend op gewezen. Wij van onze kant vestigen nog maals de aandacht op de bepa lingen die in de gemeente Tholen van kracht zijn ten aanzien van de verkoop en het afsteken van vuurwerk. Het afsteken van klein vuurwerk is alleen toegestaan op: 30 de cember van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds; 31 de cember van acht uur 's morgens tot twaalf uur's avonds; 1 januari van twaalf uur 's avonds tot twee uur 's nachts. De yerkoop van vuurwerk loopt parallel aan de afsteekperiode, met dien verstande dat de win keliers zich hebben te houden aan de vastgestelde winkelslui tingstijden. Voorts mogen alleen personen ouder dan veertien jaar vuurwerk kopen, bij zich dragen of afsteken Langs deze weg wil len wij ook uw aandacht vragen voor de kerkdiensten die op ou dejaarsavond in alle plaatsen worden gehouden. Het is bijzon der storend als tijdens een kerk dienst vuurwerk in de omgeving wordt afgestoken. Houdt u hier mee rekening en steek tussen 7 en 9 uur 's avonds geen vuur werk af: laten we zacht zijn voor elkaar, en denk ook aan uw me de-burger. Enkele vuurwerktips Het afsteken van vuurwerk kan ernstige ongelukken, ja zelfs brand, tot gevolg hebben. Let u er daarom allereerst op dat u al leen vuurwerk koopt dat is voor zien van een duidelijke handlei ding in het Nederlands (dit is een wettelijke verplichting). Bewaart u het vuurwerk in een metalen trommel op een veilige en droge plaats, liefst buitenshuis. Leest u de handleiding niet op het aller laatste ogenblik maar ruim van te voren. Zorg dan bovendien dat u de nodige hulpmiddelen bij de hand hebt. Plaats flessen voor Op maandag 31 december ver zorgt gemeentelijk beiaardier Gerard de Waardt van 11.00 tot 12.00 te Tholen en van 13.00 tot 14.00 uur in Sint-Maartens dijk een oudejaarsconcert op de beiaards van respektievelijk het stadhuis en de toren van de N H Kerk. Uitgevoerd worden de vol gende werken: 1 Preludium in d min. J.S. Bach 2. Merck toch hoe sterck Gelukkig is het land 0, Nederland let op Uw saek 3. Psalmen 90 Gij zijt geweest, o Heer, en Gij zult wezen 1 05 Looft God den Heer 1 50 Looft God, looft Hem overal 4. 'k Wil U, O God mijn dank betalen Wat de toekomst brenge moge Waar blijft de tijd 5. Air Menuet Sonate 6. Good luck, Good health, God Bless You From the time you say goodbye Auld lang syne 7. The Syncopated clock Forgotten dreams Song of the bells 8 Uren, dagen, maanden, jaren J.S Bach 1685 G.F Handel 1 685 D Scarlatti 1 685 Nu je alweer een aantal maanden van school bent en de vakantie allang achter de rug hebt, zou je natuurlijk best aan de slag willen. Maar dat gaat tegenwoordig niet zo gemakkelijk Om een baan te krijgen moet je in elk geval regelmatig naar het arbeidsbureau, in de krant naar vaca tures zoeken en bijvoorbeeld gewoon een aantal bedrijven aanschrijven om te vragen of ze werk voor je hebben. Je weet waarschijnlijk, dat je als 18-, 1 9- of 20-jarige die van school afkomt pas na een half jaar recht hebt op een uitkering. (Meestal 1 januari). Dit is de zogenaamde wachttijd. In die tussentijd hebben je ouders wel recht op kinderbijslag, die elk kwartaal bij de Raad van Arbeid moet worden aangevraagd. Voor zowel het recht op een RWW-uitkering straks, als op de kinder bijslag is het nodig, dat je bent ingeschreven bij het arbeidsbureau Dat had je het beste in de laatste schoolmaand kunnen doen Wachttijd Kun je in die wachttijd van zes maanden doen en laten wat je wilt zonder je uitkering in gevaar te brengen? In principe wel. Je kunt een normale periode op vakantie gaan, je kunt gaan werkenmaar je moet wel in het gesprek bij de sociale dienst kunnen aantonen dat je naar werk hebt gezocht En, wie weet, vind je wel werk en heb je die uitkering niet nodig. Vind je tijdelijk werk in de wachttijd en raak je dat na de peildatum (dat is de eerste dag van het kalenderkwartaal) van de aanvraag voor kin derbijslag kwijt, dan hebben je ouders voor dat kwartaal helaas ook geen rechtop kinderbijslag. Wanneer aanvragen? Het beste is om een maand van tevoren, dus meestal in december, een afspraak te maken met de sociale dienst om je RWW-uitkering aan te vragen. Bij dat gesprek moet je in elk geval je bewijs van inschrijving bij het arbeidsbureau meenemen. Het is ook handig een eventueel diplo ma bij je te hebben; dan kan dat meteen worden genoteerd 21 jaar en ouder Voor 21-jarigen en ouder kan de uitkering ingaan op het moment dat de studie-financiering ophoudt. Dat geldt ook als ouders de studie hebben betaald. Maar ook hier is voorwaarde: inschrijven bij het arbeidsbureau. Het spreekuur van de leden van het college van burgemeester en wethouders komt te vervallen op 31 december 1984 Het eerstvol gende spreekuur vindt plaats op maandag 7 januari 1 985. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen"' houdt elke maandag van 10.30 tot 1 2.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint Maartens dijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359 vuurpijlen b.v. niet los op de grond, maar half in de grond of vul ze met wat zand. Bedenk bovendien waar u afsteekt, dus niet bi] rieten daken en open op slagplaatsen. Het aansteken van de lont met lucifers of aanstekers is gevaarlijk Neem daarvoor een gloeiende sigaret of sigaar. Bij het gloeien van de lont kunt u beter een paar passen terug doen. Hebt u een "weigeraar"' (de lont is opgebrand zonder dat het vuurwerk is afgegaan), doe dan geen pogingen om het vuur werk toch af te laten gaan, dat is levensgevaarlijk. Ontsteek ook nooit vuurwerk in de hand. Dit zijn een paar tips die u in ieder geval moet weten bij het afsteken van vuurwerk Tenslotte nog dit. Tegen de tijd dat het vuurwerk wordt afgesto ken, let dan op uw huisdieren. Houdt ze binnenshuis en gooi vooral geen vuurwerk in hun richting Dieren schrikken toch al genoeg van vuurwerk Op donderdag 3 januari komt de kommissie ruimtelijke ordening voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk Deze openbare bijeenkomst begint om 1 9 .30 uur. Vooraf vindt een hoorzitting plaats over de gemeentelijke Nota Dorps- en Stadsvernieuwing, terwijl in het kader van het spreekrecht eveneens het woord gevoerd kan worden over de andere onderwerpen die door de kommissie zullen worden besproken. Op de agenda staan de navolgende punten: Bespreking nota stads- en dorpsvernieuwing; Op 1 januari 1 985 zal naar verwachting de nieuwe Wet op de Stads en Dorpsvernieuwing in werking treden. Zoals overal valt te zien, heeft de stads- en dorpsvernieuwing, kortheidshalve stadsvernieu wing te noemen, grote aandacht gekregen. Overal is de vernieu wing in volle gang. De wet voorziet met name in een financiële decentralisatie: dat betekent dat het systeem, waarbij het rijk uit eindelijk bepaalt in welke gemeenten op welke wijze en tegen welke kosten stadsvernieuwing tot stand komt, wordt verlaten. Het zijn ingevolge de nieuwe wet de gemeenten die - binnen de door het rijk en provincie gestelde randvoorwaarden - in eerste instantie de noodzaak en de urgentie van de stadsvernieuwing gaan bepalen, de plannen en projekten vaststellen, financieren en (doen) uitvoeren. Het gevolg van de inwerkingtreding van de wet is o.a. dat een 1 9-tal rijksregelingen met een jaaromzet van bijna 1 miljard gulden wor den opgeheven en opgaan in een stadsvernieuwingsfonds dat voorziet in uitkeringen aan gemeenten en provincies. De provincies zullen de middelen.over de verschillende gemeentes gaan verdelen. Zoals uit het bovenstaande blijkt wordt het zwaartepunt van de stadsvernieuwing van het rijk naar de gemeentes verlegd. Het ge meentebestuur van Tholen heeft in een nota Dorps- en Stadsver nieuwing aangegeven wat voor beleidsmatige en financiële kon- sekwenties de nieuwe wet voor de gemeente geeft. De wet schept voorts de mogelijkheden om de doelmatigheid van de stadsver nieuwing te bevorderen. Zo is de gemeente wettelijk verplicht een subsidie en inspraakverordening vast te stellen. Daarnaast worden een aantal nieuwe planfiguren gepresenteerd zoals een stadsver nieuwingsplan, een leefmilieuverordening en mogelijkheden om bij stadsvernieuwingsoperaties gebruik te maken van een wettelijk voorkeursrecht. Ook deze zaken worden door het kollege van bur gemeester en wethouders in de nota onder de loupe genoemen. Uitgangspunt van de nieuwe wet, maar ook de gemeentelijke nota, is dat het vast te stellen beleidskader in een korte inspraakprocedure behandeld wordt. Daarmee wordt bereikt dat alle bij de stads- en dorpsvernieuwing betrokken personen, organisaties en instellingen de gelegenheid krijgen hun reaktie te geven op het door het ge meentebestuur voorgestelde beleid. Zonder in détail in te gaan op de in de nota gedane beleidsuitspraken wenst het gemeentebestuur het in het verleden gevoerde beleid m.b.t. de stadsvernieuwing in grote lijnen voort te zetten. Dat betekent dat het aksent in overwe gende mate moet blijven liggen op het beschikbaarstellen van gel den die nodig zijn voor de verbetering van particuliere woningen (a), bijdragen aan de woningbouwvereniging ten behoeve van de voortzetting van het renovatieprogramma van woningwetwoningen (b), restauratie van woonhuismonumenten (c), verwerving van gronden en panden én verplaatsing van milieu-hinderlijke bedrijven (d). Voor 1 985 is een budget beschikbaar van 11 miljoen gulden. Dit wordt voor wat betreft de genoemde sektoren a t/m d alsvolgt verdeeld: a. ƒ290.000, b. 80 000,—c. ƒ45.000,— en d. 400.000, Voorts is een bedrag van 90 000,— beschikbaar voor rioleringswerken in stadsvernieuwingsgebieden. Het besteden van' de gelden op bovengenoemde wijze is in grote lijnen een voortzetting van het huidige beleid. Dit beleid kan redelijk suksesvol worden genoemd, gezien de in gang gezette stads- en dorpsver nieuwingsprocessen in de verschillende Thoolse kernen Rekening houdend met de kleinschaligheid van de stadsvernieuwingsopera ties op Tholen, menen burgemeester en wethouders dat er geen behoefte bestaat aan tijdrovende en kostbare opstelling van stads vernieuwingsplannen en de vaststelling van leefmilieuverordenin gen. De kommissie wordt gevraagd een advies uit te brengen. Hoorzitting op 3 januari De Nota Stads- en Dorpsvernieuwing ligt voor elke belangstellende tot en met donderdag 3 januari 1 985 ter inzage op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, afdeling ruimtelijke ordening en grondzaken. Op verzoek van belangstellenden kan in concept een exemplaar van de nota worden toegezonden. Voorafgaande aan de kommissievergade ring ruimtelijke ordening wordt een hoorzitting belegd. Een ieder krijgt alsdan de gelegenheid inhoudelijk op de nota te reageren. In haar advisering aan het kollege van burgemeester en wethouders zal de kommissie rekening houden met de gemaakte opmerkingen Het is de bedoeling dat de verordening, inclusief de bijbehorende inspraak- en subsidieverordening, op 21 januari 1 985 door de gemeenteraad wordt vastgesteld. Bijstelling distributie-planologisch beleid; In het kader van het Distributie Planologisch Onderzoek is onder meer, na overleg met de middenstandsfederatie, bepaald dat voor uitbreidingen van bestaande winkelvestigingen groter dan 40 m2 een planologische wijzigingsprocedure gevoerd moest worden. Die procedure zou eerst mogen starten nadat op grond van een onaf hankelijk onderzoek was aangetoond, dat het bestaande winke lapparaat niet ernstig zou worden aangetast. Deze regel blijkt in de praktijk niet te werken. Een dergelijk onderzoek kost veel geld (circa 3.000,—) en veel tijd (2 a 3 maanden), terwijl iedereen op de vingers kan natellen dat de gevraagde uitbreiding het winke lapparaat niet zal verstoren. De bepaalde oppervlaktemaat, groter dan 40 m2, blijkt een veel te gering criterium. De rechter vraagt zich alleen maar af of in de voorkomende gevallen het bestaande distri butieve apparaat ernstig wordt verstoord. De gemeente wordt a.h.w. gevraagd geen vestigingspolitiek te voeren, c.q. geen be schermheer te zijn voor de gevestigde middenstand De gemeente moet er slechts voor waken dat een en ander niet uit de hand loopt In overleg met de middenstandsfederatie is gesproken over bijstel ling van het gemeentelijk DPO-beleid. Resultaat daarvan is dat in ieder geval de strenge maat (40 m2) met uitgebreid onderzoek voor bestaande vestigingen wordt losgelaten. Voorgesteld wordt om voor uitbreidingen groter dan 80 m2 de navolgende procedure te volgen: a. gericht, maar beperkt onderzoek door de gemeente; b. verplicht advies vragen aan de rijksconsulent voor handel, am bacht en diensten; c. middenstandsfederatie in kennis stellen van. verleende bouwver gunningen Op twee onderdelen wensen burgemeester en wethouders een aanvulling te bepleiten. De dagelijkse praktijk wijst uit dat zelfs 80 m2 aan de geringe kant is. Bepleit wordt 1 20 m2. Bij grote uitbrei- dinge"^.v. 200 m2 in de foodsektor, kan een en ander dermate gecompliceerd liggen dat ook de gemeente niet het geëigende ap paraat heeft om een dergelijk geval te beoordelen. Inschakeling van een adviesbureau kan alsdan noodzakelijk zijn. De kosten daarvan moeten echter door de aanvrager worden voldaan De kommissie wordt gevraagd een advies uit te brengen. Onherroepelijk worden van het bestemmingsplan "Stadskern" (Tholen); Destijds hebben twee belanghebbenden bij de Kroon bezwaar aange tekend tegen het bestemmingsplan "Stadskern" (Tholen) en met name tegen het onderdeel Doelweg/Verbrandestraat. Betrokkenen hebben hun bezwaren inmiddels ingetrokken, zodat thans kan worden gespro ken over het onherroepelijk worden van dit plan. Tijdens de vergade ring zal op een en ander nog enige toelichting worden gegeven. overdenking "En het einde aller dingen is nabij; zijt dan nuchteren, en waakt in de gebeden Petr. 4:7 Nu het einde van dit jaar in zicht is, is het goed te letten op het einde van alle dingen. Met het verstrij ken van de jaren komt het einde aller dingen naderbij. Alleen aan het einde van een jaar over dit onderwerp nadenken is niet ge noeg. Het is echter wel dikwijls het geval. Want zodra een nieuwjaar begonnen is, denken wij weer overal de tijd voor te hebben en wenkt ons een nieuwe aardse toe komst toe. Het zou goed zijn ge durig bij het einde van alle dingen stil te staan en voor ogen te hou den waarheen wij vliegen in dit leven dat zo snel voorbijgaat. De apostel Petrus stelt vast, dat het einde aller dingen nabij is. Hij is ervan overtuigd, dat het niet lang meer zal duren. Weldra is er geen tijd meer. Dan staan alle klokken stil. Dan staan ook alle harten stil en houden op met Jdo££en^arusjdle^voortt^^i^ overtuiging van Petrus is niet maar een opwelling van het ogenblik en wordt niet ingegeven door de omstandigheden, waarin hij verkeert. Ten gevolge van de politieke gebeurtenissen van zijn tijd en van het feit, dat hij vele bekenden ziet wegvallen door de dood, heeft hij dit woord niet ge schreven. Neen, hij weet dit reeds lang. Toen op de Pinksterdag de Heilige Geest is uitgestort op alle vlees, heeft deze apostel de pro feet Joel aangehaald in zijn toes praak tot de verzamelde schare en gezegd: en het zal zijn in de laatste dagen, zegt God. Hij weet, dat de wereld in de laaste dagen ver keert. Hij ziet die wetenschap ook telkens bevestigd in de gebeurte nissen van elke dag. En de laatste dagen eindigen in de Wederkomst van Jezus Christus. Op de uitstor ting van de Heilige Geest volgt het Heilsfeit van de wederkomst. En dat is het einde aller dingen. Dat einde gaan wij allen tege moet. Het is niet ver meer. Het is nu naderbij dan ooit. Laten wij dat toch niet ontkennen. Wilt de ogen er niet voor sluiten. Schuif de waarheid ook niet al te zeer van u af. Het einde komt. Wie het ontkent en er niet van wil weten, die leeft in een roes en is niét nuchter. Maar de apostel advi seert ons, om nuchter te zijn en te waken in de gebeden. In de we tenschap, dat het einde komt, be horen wij wakende en biddende te zijn. Het is immers zeer gevaarlijk met gesloten ogen de toekomst tegemoet te gaan. In hoeveel ge varen kun u vallen? Van alles zal u overkomen. Wie nuchter is, ziet de gevaren en neemt de toevlucht tot het gebed. Wie nuchter is, ontdekt wat het einde aller dingen is en bereidt zich biddende op dat einde voor. Het einde kan verschrikkelijk zijn. Die dag zal duisternis wezen en geen licht. Op die dag zullen er zijn, die zeggen: bergen valt op ons en heuvelen bedekt ons. Zo zal het wezen voor allen, die in het leven niet hebben gebogen voor Jezus Christus. Wie geen zondaar voor God is geweest en aan de voeten van de Heere Jezus is te recht gekomen, die heeft het einde, dat komt, te vrezen. Het einde kan ook heerlijk wezen. Het is de dag, waarop het weder geboren volk des Heeren in het bezit komt van de erfenis, die door hen bewaard is in de hemelen. Het is een tijd van blijdschap en ver heuging, omdat de heerlijkheid van Christus. Die in de nood hun Redder is geweest, geopenbaard zal worden en zij in Zijn heerlijk heid zullen delen. Het volk, dat in dit leven, voordat het einde komt, voor Jezus Christus heeft leren buigen, mag uitzien naar het einde aller dingen, omdat dan Hij verschijnt. Die hen vrijgekocht heeft met Zijn dierbaar bloed. Daarom, zijt nuchter en waakt in de gebeden, om genade te ver krijgen en voor Jezus Christus neer te vallen; of om Hem te ver wachten, Die zeker komen zal. Mijn ziel, vol angst en zorgen, wacht sterker op den Heer' dan wach(ers op den morgen; de mor gen, ach, wanneer? J.G. van Loon Sint-Maartensdijk Provinciale in formatierubriek Advertentie I.M. Weer dacht hij aan de woorden van oom Klaas in diens laatste brief: "Geld is een slechte basis om er het geluk op te bouwen". Ja, oom Klaas, achteraf bekeken blijkt wel, datje het goed gezien hebt. Geld is inder daad daarvoor een slechte basis, want het geluk is nooit gekomen; het bleef weg. Wat kwam, was slechts schijngeluk, klatergoud. Alleen de liefde is de enige, deugdelijke basis voor het geluk. Een echte liefde, zoals die tussen man en vrouw behoorde te bestaan, was er in hun huwelijk niet, want haar hart behoorde aan een ander. Zelfs een kapi taal aan geld vermocht daarin geen verandering te brengen. Liefde was niet te koop. Zelfs voor geen erfenis. Duidelijk en sonoor liét de grote hangklok in de hal twee slagen horen. De nachtelijke stilte in huis en daarbuiten was voelbaar. Nu stond zijn besluit vast. Hij ging heen, om plaats te maken voor die andere, die meer recht op haar had. Hij ging weer terug naar de autofabrieken in Clermont-Ferrand, waar hij altijd weer terecht zou kunnen, als hij wilde, had de directeur gezegd. Daar was hij gelukkig geweest, vóór die onzalige erfenis hem in de schoot was geworpen. Daar zou hij nu ook wel weer geluk vinden. Om half drie stond hij op. Even duizelde hij en kwam tot de ontdekking, dat hij nog lang niet beter was. Onzin, dat was natuurlijk zwakte. Dat ging vanzelf over. Langzaam kleede hij zich aan, pakte wat kleren in een koffer en luis terde aan de deur van Jo's slaapkamer. Ze sliep vast; de geregelde ademhaling bewees, dat ze het leed van de afgelopen avond vergeten was. En als de morgen straks aanbrak, dan zou ook voor zijn kleine Jo het geluk komen. Hij zou uit haar leven verdwijnen. Het huis, de erfenis, die éne auto, alles zou van haar zijn. En van die Wim. Hij wilde, dat ze gelukkig zou zijn naast de man, die ze liefhad. Kees kon haar dat geluk niet geven, als hij zelf bleef. Hij kon slechts haar geluk vervolmaken, door haar alles te geven, wat hij zelf verworven had met de erfenis. Wanneer hij werkte in de autofabrieken, had hij zelf niets meer nodig. Toen Kees klaar was, ging hij voorzichtig naar beneden, stak het licht boven het schrijfbureautje aan en begon aan een brief. Dit werk viel hem bijzonder zwaar, doch het moest. Het zou de laatste fase zijn, de laatste, zwaarste stap. Dan was hij klaar. Hij wilde slechts het geluk van zijn kleine vrouw en daarvoor was hem geen offer te groot. Nadat hij ermee gereed gekomen was, las hij de brief nog een keer over, drukte er een kus op en sloot hem toe. Toen pakte hij zijn koffer, trok zijn winterjas aan en stapte zacht de deur uit. Voorzichtig opende hij de garagedeuren. Gelukkig stond zijn wagen vooraan. Hij startte en liet de wagen op de laagste toeren naar buiten glijden. Even aarzelde hij, of hij de deuren nog zou sluiten, maar meteen reed hij door, zo min mogelijk gas gevend, over de oprijlaan naar de weg en toen hij meende ver genoeg verwijderd te zijn van zijn huis, trapte hij 't gaspedaal diep in. Bij de bocht keek hij nog eenmaal om naar de prettige plek, waar het gelhk zo kortstondig en eigenlijk ftooit echt geweest was. Maar hij vermande zich en reed een nieuwe toekomst tegemoet. De klok sloeg acht uur, toen Jo de volgende morgen met een schrik wakker werd. Meteen herinnerde ze zich, wat er de vorige avond gebeurd was en opnieuw kwam de stekende pijn in haar hart terug. Wim of Kees? De strijd was uitgestreden ten koste van haar diepe liefde voor Wim en de beslissing was gevallen ten gunste van haar man. Nu moest ze de gevolgen voortvloeiende uit deze beslissing, ten volle dragen, hoe moeilijk het misschien ook zou zijn. Ze stond op om zich aan te kleden. Kees was natuurlijk al lang wakker en zou haar nodig hebben. Ze moest dadelijk naar hem toe. Toen ze de deur van zijn slaapkamer opende en zag, dat hij niet in bed lag, stond ze even sprakeloos van ontzetting. Dat komt er nu van, dacht ze, als je te lang slaapt. Nu was hij, tegen het verbod van de dokter in, toch uit .bed gegaan en misschien zat hij al beneden aan het ontbijt. Vlug liep ze de trap af naar de eetkamer, waar het meisje bezig was met het gereed zetten van borden en kopjes. Maar Kees zag ze niet". Ze beheerste haar onrust en vroeg zo kalm als maar mogelijk was; "Heb je merreerook beneden gezien, Wiesje?" Het meisje keek verwonderd op. "Nee, mevrouw. Maar meneer ligt toch immers ziek?" Jo antwoordde niet, maar er kwam een onbestendig gevoel van angst in haar. Er was nog een laatste hoop. Hij kon misschien in de badkamer zijn. Snel liep ze weer naar boven, maar de badkamer was verlaten. Weer ging ze naar de slaapkamer en toen ontdekte ze, i.at de klerenkast half open stond en dat één der koffers en een aantal kle dingstukken verdwenen waren. Hij is weg! flitste het door haar heen. Maar dat kon toch niet? Hij was immers ziek? Voor de tweede maal liep ze naar beneden, keek in alle kamers, tot grote verwondering van het dienstmeisje en zelfs in de keuken, tot verbazing van Annie, maar Kees was nergens te vinden. Ze liep de tuin in, klampte de tuinman aan, maar ook hij héd Kees niet gezien. "Maar meneer is toch met de wagen weg. mevrouw? De garage stond open en de nieuwe wagen staat er niet meer zei hij. Met een onderdrukte snik liep ze naar de garage en constateerde dat Prins gelijk had. Alleen de oude Peugeot stond er. De citroengele was verdwenen. Met geweld dwong ze haar tranen terug, doch ze wankelde op haar schreden, toen ze de woning weer binnen ging. Ze liet het ontbijt staan en liep rusteloos door de grote woonka mer, tot haar oog viel op de brief, die op haar schrijfbureautje lag. Ze ging in de stoel zitten en maakte met bevende vingers de envelop open en las, wat ze al begon te vermoeden: "Mijn liefste Jo. Als je deze brief opent, ben ik al ver van je vandaan en op weg naar een nieuwe toekomst. Ik heb gisteravond het gesprek tussen jou en je vroe gere verloofde Wim gehoord. Ik werd wakker en hoorde stemmen. Doordatje de deuren niet gesloten had, kon ik vrijwel alles verstaan. Ik weet nu. datje altijd die ander hebt liefgehad en datje nog van hem houdt. Datje desondanks hem wilt vergeten en hem verzocht hebt heen te gaan en waar je hem zelfs geen zoen tot afscheid wilde geven, weet ik, dat ik een vrouw heb die liefde waard is. Je weet, dat ik van je houd en ik weet. dat jij mij nooit zo zult kunnen liefhebben, zoals je van die Wim houdt. Ik wil daarom weggaan, opdat jij gelukkig kunt worden met de vriend uit je jeugd, die je nog altijd liefhebt. Ik wil en mag jouw geluk niet in de weg staan. Ik begrijp nu de volle betekenis van de woorden uit oom Klaas' laatste brief: "Geld is een slechte basis om er het geluk op te bouwen" Ik weet nu, dat alleen liefde het ware geluk kan geven. En waar wij tesamen niet gelukkig kunnen worden, omdat jouw hart een ander behoort, geef ik je je vrijheid terug, opdat je met die ander gelukkig kunt worden. Ik zal alles in orde maken voor de scheiding: de erfenis, het huis en alles, wat oom Klaas rfiij naliet, zal ik op jouw naam zetten, zodat je in ieder geval geen financiële zorgen behoeft te hebben.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5