Voorbij JAN OVEREENKAMzat bijna in de V.U.T. Van oud naar nieuw r~"Imtm 1 li BOUMAN POTTER Op vrijdag Post verzaakte Twee nieuwe bestuurders Beter Wonen Vrijdag 28 december 1984 41e Jaargang no. 7 DEZl WEEK Uitgever, redactie en alle verdere medewerkers van de Eendrachtbode wensen alle lezers een gezond en goed 41ste Eendrachtbo- de-jaar toe. Ook het volgend nummer van de Eendrachtbode verschijnt op een vrijdag, dat is 4 januari. Adver tenties en berichten op geven voor woensdag 2 januari 16.00 uur. —wo ni nginri chtTng Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Toewijzing Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 He» enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— perhalf|aar Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Bijna kan de kalender opnieuw worden verwisseld. Bijna zijn we toe aan de jaarwisseling. Dat is althans zo vastgesteld. In wezen is het geen andere dag, evenmin een andere nacht als de 364 vooraf gaande of mogelijk komende. Er is nu eenmaal ergens een streep getrokken en dat is dan de jaar wisseling. Het verglijdingsproces heeft zich achteraf bezien als het ware onmerkbaar voltrokken. Al leen geldt dit voor degenen, die het oudejaar als het ware onbe zorgd kunnen vieren. En zelfs voor hen is dat onbezorgd zijn een zeer betrekkelijke, als het ware een secondenzaak. Voor degenen echter, die 1984 om de een of an dere dieper ingrijpende oorzaak - en dan gaat het niet eens om maatschappelijke problemen - nooit meer kunnen vergeten, is dat verglijdingsproces ook wel snel, maar niet onmerkbaar ge gaan. Voor die een ernstig verlies leed in de onmiddelijke nabijheid, zal 1984 gevoelig gegraveerd achter blijven in het verdere leven. Voor wie een operatie on derging of met andere bijzondere persoonlijke omstandigheden werd geconfronteerd blijft even eens 1984 achter met rood. mis schien zelfs met zwart omrand. En dan zijn het eigenlijk wat lege zinnen als men voor die lezers een troostwoord poogt te zoeken om 1985 in te gaan. Mensen kunnen dan amper troosters zijn. Ook wanneer we maatschappelijk te rugblikken, ook wanneer 1984 gezond passeerde, mag er wel re den tot dankbaarheid zijn, maar zijn er heel wat tekortkomingen geweest. Zelfs daar bleef het niet bij. Het is eerder een jaar van be dreiging geworden. Dat u dat bent misgelopen is dan nog gelukkig, maar wie nog eens de Kerstkrant van vorige week wil opslaan, moet zich gaan afvragen of we zo 1985 nog in kunnen gaan. Oplichting, fraude, geweld, het blijft niet be perkt tot grote stadscentra. Het is onder ons. Dat kan toch zo niet doorgaan, dat kan toch zo niet worden getolereerd. Telkens zijn er mensen de dupe. Even een fiets neerzetten en er zijn beschadigin gen. Een visite gebracht, ingebro ken. Een boom geplant, vernield. Mensen....we kunnen zo echt niet doorgaan. Vandaag of morgen is u of uw buurvrouw het slachtoffer. Men kan langzamerhand geen enkele vreemdeling meer te woord staan, laat staan een ver zoek of een aanbod van hem of haar inwilligen. Dat is noch te rij men met vrede op aarde, noch met goede voornemens voor een nieuwjaar. Daartoe dient wat an ders te gebeuren. Dit kan echt niet zo doorgaan. Willen we in het laatste commentaartje van 1984 alleen maar somberheid preken? Zeker niet, een oudejaarsviering heeft best wat vriendelijk mense lijks. Men doet in elk geval een poging vriendelijk te zijn voor de naaste. Als we dan ook nog aan zieken en eenzamen denken of daar wat aan doen inplaats van een lichtkogel afschieten, lijken we wat op de goede weg te zijn. Oudejaarsavond is te meer men selijk, omdat het ons bewust maakt van het verglijden. Voor de een, zoals gesteld ongemerkt, voor een ander dik rood gegrift. Maar voorbij is het voor allen. Zelfs een vlucht in de scherts en de vrolijk heid, die overigens ieder wordt gegund, zal dat besef van het voorbijzijn niet kunnen ontne men. De betrekkelijkheid van het menselijk bestaan wordt immers vooral op een avond als van het oudejaar geaccentueerd. Door het besef daarvan pogen we enkele seconden, minuten, uren wat mil der gestemd te zijn. Ja, inderdaad, het gaat om het eigen hachje. Voorbij weer een jaar van het leven. Op nieuwjaarsmorgen weet niemand waarvan dat een begin is voor ons leven in 1985. Met deze overpeinzing sluiten we ook een krantenjaar af. Om met dankbaarheid te getuigen van ge zondheid, van lezerstrouw, van persoonlijke inspanning om het lezenswaardig te houden. Het maakt weemoedig, juist omdat een krant als deze zo dicht bij haar lezers staat, dat we met velen konden beginnen, niet met allen eindigen. Daarvan hebben rouw advertenties het bewijs geleverd. Hun nagedachtenis mag best bij zo'n jaarsafsluiting nog eens in dankbare herinnering worden ge bracht. Het mag niet ontkend, dat wat in 1984 verloren ging in 1985 en volgende jaren nooit meer zal terugkeren. Voorbij! We hopen u in 1985 weer al dat gene te kunnen voorleggen, wat zich in onze samenleving voor doet. Juist omdat het nog een onbe schreven bladzijde is, mag er vol goede moed worden gestart en hopelijk mag ieder die dit leest, vol goede moed dat nieuwe jaar Dit jaar begon ik toch te vragen: "Kan ik misschien al in de V. U. T? Zóveel werkelozen klagen. Maar mijn baas is niet zo prut. "Zorg dan eerst voor een vervanger. Je kan niet zo maar aan de haal. De abonnee heeft ook zijn eisen, die wil een overzichts-verhaal. Ze moeten weten,wat gebeurde: Op Tholen en op Filipsland. De lezers zijn het al vergeten. Dat moet op 't jaareind in de krant. Die baas kan me nog meer vertellen. Hij hoeft het zelf toch niet te doen. Dus doe ik het maar voor de lezers, nee, 'k doe het heus niet voor de poen. De klok tikt door,straks twaalf slagen. Zo ging het ook het jaar daarvóór. Wie is dit jaar met ons begonnen? Maar wie verloor het levensspoor? Ik wil ze allen hier herdenken... Ze waren immers één van ons! Ze zijn ons in dit jaar ontvallen, de één al oud, zeer jong...óók soms. Dat schrijnt juist deze dagen dieper, dan wordt gemis weer sterk gevoeld. Mijn deelneming aan nabestaanden. Dit meeleven is goed bedoeld. Het was het jaar van de computers, van Thatcher,Reagan,enzovoort. Maar in ditzelfde vier en tachtig: ...Indira Ghandi ...wreed vermoord! Tsjernenko, leider van de Russen de wapenwedloop gaat nog door. Zal straks Genève uitkomst brengen? Dat hoop ik toch van harte hoor. Vee! honger is er weer geleden, vooral door kinderen,nog zo klein, daar ver weg, in de Derde Wereld, dat doet elk ouderhart toch pijn. Toen werd een aktie hier gehouden. Men gaf daaraan met gulle hand. Zolang daar 't leed niet is geleden, dient hulp bestendigd voor dat land. Ons eigen land had ook zijn zorgen, 'met werkloosheid...en de R.S. V.ee! Het werd voor onmogelijk gehouden, maar nu...nu zitten we er mee! Het Kabinet stond zelfs op springen, en Gijs...die sprong op 't slappe koord. Maar véél meer zijn hieraan schuldig. De politiek is flink verstoord. Men stopte geld in de giganten. Die smeten het weer overboord. Een bedrijf, dat moet zichzelf maar runnen, dat is voor mij het laatste woord. ZEELA ND kreeg nhg méér bewoners, al is de groei er nu wel uit. We gaan de Philipsdam berijden. De Oesterdam wordt ingeluid. De ziekenbus is nu verdwenen, maar met de lijndienst gaat het toch. We gingen onze fiets coderen, al stelen ze die altijd nog. Vrederust...dat jubileerde. I'oen kwam daar ook prinses Margriet. De PZEM ging terugbetalen. Dat gebeurt zo vaak nog niet! C.N.C. werd afgesloten bezwaarden kregen hun gelijk. Het "stinkt" nu van de werkelozen en die mensen zijn niet rijk. We kregen werkervaar-projecten, want jongeren zijn zonder baan. We kregen arbeidstijd-verkorting. Het schijnt wat beter nu te gaan. Het O.Ó.I. trekt weer wat mensen. W.I.K. en S.P.I.D.O. op teevee. Oók een gebouw vol met bedrijven, doet aan het werk-gebeuren mee. Talentenjacht op Thoolse Dagen, daar zag ik ook een olifant. Met de T.B.I. zat het niet lekker. Daar staan de mensen aan de kant. Een fietstocht voor gehandicapten. Doré's verkocht men voor een riks. Een koe betaalde superheffing. Dat vindt die veeboer toch maar niks. Dag én nacht....helpen de "zusters. Die zusters van het Groene Kruis De zuivering kost een gulden minder. Ja.da's echt waar, da's géén abuis. We gaan patiënten niet verkassen, we blijven toch bij "Lievensberg. De minister kan nog meer vertellen. Maar niet naar Goes,da's al te erg. Het REC hielp al veel cursisten. Het verpleeghuis Tholen staat nog niet. De buitenmensen aangesloten op het gas,zoals je ziet. Het Rode Kruis kreeg minder leden. Een nieuwe leider: Van den Hoek. E vacua tie. ...inundatie, staan na veertig jaar te boek. Vernielins,fraude, ingebroken, het is ook hier niet van de lucht, daar dient een stokje voor gestoken en door de boeren werd gezucht: toen die regen in september, onafgebroken door bleef gaan. Het werd een moeilijk oogstgebeuren, de trekkers bleven werkloos staan De prijzen bleven ook nog zakken, dat bracht de boer ook nog verdriet. Een slecht land waar het niemand goed gaat maar bij de boer lukt 't dit jaar niet. Het was niet allemaal zo somber, de zon scheen in augustus wel Toen waren er ook veel toeristen, die deden mee aan sport en spel. De gemeente Tholen....heeft veel "potjes". 't Gaf zómaar honderdvijftig mille. Er was zelfs niet voor getekend. Wie kreeg dat geld? Een arme ziel? Géén slagboom voor het Tuttelhoekje. Belastingen gaan niet omhoog. Steun aan bedrijven'k zag 't niet zitten Die bedrijven zitten droog! We hebben ook de oudste drieling. Maar nog geen zwembad met een dak. Een Rabobank wilde fuseren, maar de leden zeiden: hou die kak. De gemeente kon veel werk besteden, aan aannemers uit eigen streek. Je kunt niet altijd potverteren, nou dat weet ieder,zelfs een leek. Ik ga per KERN nu nog wat stoeien. Wat daar dit jaar is gebeurd. De een die kreeg wat ruimer pijpen, maar de ander heeft zijn broek gescheurd. IN THOLEN-STAD, ja met de Kerkstraat: Gaat éénrichting niet meer door. Maar een nieuwe bieb of postkantoortje Komt in Tholen nog niet voor. Een Rode Kruis-madam kreeg zilver. Een diamanten huwelijkstrouw, een nieuwe school straks voor de MA VO, men is begonnen met de bouw. De middenstand.die jubileerde, óók Heuseveldt en óók De Bruin. "Concordia"....al honderd jaren, men feest, een week met leut en luim. Men viste in een schone Vesle, men had een drukke braderie... en Nelisse. de ere-penning. toen speelde Philips harmonie. Bevrijding.... veertig jaar geleden, werd in de kerk geëxposeerd. Een havenwerker overleden. "De Hoop",die wordt gerestaureerd. Ja, laat Tholen zo maar schuiven. De straten worden opgeknapt. Men wil ook gaten nog opvullen Dan is't een heel eind opgelapt. !n POORTVLIET is nog steeds "De Striene". Goudzwaard werd er....honderd - drie, maar het boerderij-/" ,j"ct in Poortvliet., neem van mij aart...dat komt er nie. Een Prins...de Eerste, een herdenking. Het gebeurde in een volle kerk. Maar niet voor ieder is in Poortvliet, elke dag weer volop werk. Er was een vijfde wielerronde, er is zelfs óók een mammoetboom. maar de groei van nieuwe huizen, valt daar volop uit de toon: Poortvliet mag toch ook wel bouwen, of komt trouwen daar niet voor? Worden geen baby's daar geboren? Dan moet dat veranderen hoor! In SCHERPENISSE staat "De Komme". Voor de jeugd een eigen home. Vier zwarte schapen daar geboren. Dat is geen smoes en ook geen droom. Er kwamen een dozijn konijnen... bij moederlief..ja zelfs plus één en om een nieuwe kerk te bouwen, werd daar gelegd...een eerste steen. Zeg,hou nou op, dat kerkgebouwtje ....én een nieuwe dominee: zijn er al in Scherpenisse. Loop ik nu achter? Ja of nee! De Gorishoekse dijk wordt breder. AI hoeft dat voor Zwikker niet. Hij kan hel ook niet tegenhouden. Vier Spuidam-bomen in 't verschiet... Voor de toeristen,als het regent, wordt "blikvermaak"nu aangepakt. Dan ga ik liever toch maar vissen, al komt die vis niet afgezakt. Sclterpennisse krijgt een klokje, zo maar van de vrouwenclub. Nou,dan zegje altijd dankje Wie volgt nog meer... hup,hup,hup. SIN T MAAR TEN SDIJ K gaat jubileren. Nee,nu nog niet,maar 't volgend jaar. Men is al aan 't organiseren. Men staat er al van zessen klaar. Vroeger deed dat Koos van Beieren. Nou ja, het moet "Jacoba" zijn. Haar man,die heette Frank van Borsel, met een "e er achter, voor de gein. Men wilde in plan Noord gaan bouwen. Maar de minister wil dat niet. Er waren radio-piraten en een winkelaktie speelde quitte. Kampman was een P. T. T. -er, kreeg zilver en verliet de post. En bij sociale zaken, verdient een ieder vlot de kost. Robbe's molen...restauratie. De industrie heeft aardig werk. Er deden velen eind-examen bij de L. T.S.,die staat daar sterk. Er is daar ook een Heieen Ha ge die fietste in Frankrijk volop geel. Er is daar zelfs een honderdjarige Die Smalstad krijgt toch ook zijn deel. Een "juun"bedrief...kreeg vijftigduizend. Een fabriekshal is dan weer gevuld. Een predikant....uit Insulinde. De Smalstad heeft nu weer gesmuld. In STA VENISSEE.H B.O.-ers, die worden daar vlot kampioen. Een brand is daar toen uitgebroken. De brandweer gaf die van katoen. Een fetscrossbaan is ook gekomen - al werd toen ook geprotesteerd Er is een nieuw gebouw geopend: "De Schuilplaats",zo is mij geleerd. Stavenissestille straten, waar de middenstand bijna krepeerl. Al krijgt men straks parkeerterreinen voor de toerist, zo wordt beweerd. De haven....in de zomer vrolijk met jachten, vlaggen in de top en daarom burger.middenstander: houdt de moed er in en de kop op! In SINT AN NALAN D...een nieuwe tandarts. Nou ja,die zijn er bij de vleet. Maar ook twee gouden muzikanten. Ik weet niet of u dat wel weet. Een predikant ging er vertrekken, de nieuwe komt alweer in 't zicht. Het nieuwe fietspad is geopend. Dat is op Poortvliet dan gericht. Er kwam zelfs een fietspad-tunnel, die gaat richting Vossemeer. Er kwamen jonge ondernemers en die trekken flink van leer. De veiling met een goede omzet, al ging Jos Brooijmans met pensioen, zoals ook tante Cor,de baakster, het wat kalmpjes aan ging doen. Het tocht nog in "De Wellevaete", de prijzen liepen uil de hand. Dan denk je zelf, als ondernemer: Gemeente,gebruik je verstand. Verkeersles gaat nu per computer. Ik zei het al: het computerjaar. Een kleuterschool kreeg nieuwe ruimte. Sint A nnaland....is ook weer klaar. OUD- VOSSEMEER...daar brandde lustig: "D'n Ouwe Vos"....op zekere nacht, maar de middenstand.die feestte, wie had dat zó toch ooit bedacht? Men deed er zelfs aan zeepbalk-stoeien. Men had een zeskamp opgezet, het A mbachtsherenhuis was open. Er kwam geen einde aan de pret. De voetbal boekte resultaten, haast ongeslagen kampioen. Na zes en dertig wielerronden... opnieuw een winnaar-ronde-zoen. Een "Thools kwartet" voor uniformen, voor een nieuw costuum voor de muziek. Het concours-festijn van d'Eendrachtruiters, bekeek ik zelf vanaf d'n diek. Ik ga nu de Eendracht overvaren. O nee.dat kan ik ook per fiets, ik fiets de Slaakdam even over, die ligt er toch ook niet voor niets. SINT PHI LIPS LA ND....nee..niet de Wimpel Daar kom ik elk jaar niet mee. Ik stemde voor een Oostdijk-tunnel, maar niet voor hoger...O.G.B. Ik kan 't met Flipdorp goed vinden. Ze stonden toch weer bovenaan toen hongerende'trikaqn.se landen, de kreet, te helpen werd gedaan. De Rozeboom.die jubileerde, een koekfabriek komt hier terug. Laat dan Flipland toch maar schuiven, want Vogel is er vogelvlug. De honden mogen welig reu-en die belasting gaat niet meer omhoog. De rest moet wel wat bijbetalen. De kas is leeg...dacht je da'k loog? Een P. T. T. -er jubileerde, er kwam een nieuwe Philips-weg. Nu is er wel genoeg geschreven. Over 't ouwe jaar,wat ik u zeg. Bijna in de V. U. T. gezeten, heb ik me toch van deze taak gekweten. Maar u weet het: volgend jaar, staat de computer voor u klaar. Men drukt dart op die ene knop. 't Jaaroverzicht staat er dan op. Van het milieu....een bijen-zwerm, of van belastingen-gekerm. AHéén....de ménselijke wensen, kan de computer niet hoor mensen. Daarom doe ik dat nu nog maar: gezondheid,werk...het hele jaar. En mochten ze u dan óók vragen, om geld voor kinder-hongerplagen. Gééf dan toch weer ...uit overvloed! Want geven.dat is altijd goed. Laat vuurwerk-knallen achterwege en geef Ethopië uw zege. Voor alle mensen - 'k doe niet vroom maar wel van harte nog: SJALOOM! In het Oudejaarsnummer Voorbij Jan Overeenkam en de sa menvatting 1984 Het beeld 1984 in onze streek Een korte greep van wat 75 jaar geleden op het jaareinde plaatsvond Evenals een halve eeuw gele den Voor 25 jaar geleden komt Jan Overeenkam opnieuw op de proppen De Eben Haëzer-school aan het woord In Sint Phiiipsiand werd per stoomwals getrouwd Drainage in de Zijpestraat Vastmaken veiligheidsriem oorzaak ongeluk Ook kantongerecht is bang van blaffende honden Muziekschool en bibliotheek hete hangijzer Winkeluitbreiding tot 81 m2 Twee nieuwe bestuurders 'Be ter Wonen' Veer Zijpe blijft langer open Record bietenoogst, maar lage suikergehaltes en prijzen. Talrijke verslagen van kerst- feestvieringen LAET HET KOSTE- LIJCKST VAN AL U NIET ROECKELOS ONTSLIPPEN, DAT S DE TIJD, DIE SNEL GAET GLIPPEN, ZONDER DAT HIJ KEREN ZAL (Vondel) Dit nummer bestaat uit 26 pa gina's. Opnieuw zijn rond de kerstdagen hiaten ontstaan in de bezorging voor onze postabonnees. Er be reikte ons menig telefoontje, met name uit de Rotterdamse con treien, dat zelfs gisteren het kerst nummer nog niet was bezorgd. Dat is dan een plichtsverzaking van de P.T.T. dagbladen en nieuwsbladen behoren niet tot de categorie van uitstel-post, zoals Kerst- en nieuwjaarskaarten en andere drukwerken dat wel zijn in een hausse-periode voor de P.T.T.een kenmerk van elk jaar einde. Het kerstnummer had vrij dagmorgen bij de postabonnees kunnen zijn, zoals het oudejaars nummer zaterdagochtend 29 de cember bij iedere postabonnee hoort te zijn. Hopelijk is dat voor iedereen het geval. Op oudejaarsdag vindt geen nor male postbestelling plaats. Alleen spoedbestellingen worden afgele verd. ingaan. Daartoe zal er niet alleen op oudejaarsavond, maar het ge hele jaar door de nodige ver draagzaamheid worden gevergd. Wie poogt te binden, zal eerder vruchten plukken, dan wie poogt te scheiden. Het mag best een voornemen zijn voor 1985 om dat eerste te bereiken. Voor wat voor bij ging is dat nu te laat. Maar voor wat komen gaat kan het wel. Die wens is er van harte (GH) Advertentie I.M. Vroeger waren er slikken en schorren die bij vloed door Oosterscheldewater werden overstroomd. Nu is er het prachtige natuurgebied Rammegors bij St. Phiiipsiand, waarin zich ook deze Amazones volop künnen uitleven met hun fraaie paarden Dhr. A. den Haan uit St. Maar tensdijk en mevr. M. P. van Meer- Istha uit Oud-Vossemeer zijn met meerderheid van stemmen geko zen als nieuwe bestuurders van de woningstichting Beter Wonen. Zij volgen de heren L. Kloet en A. Goudzwaard op, die wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd afscheid moesten nemen. Met dertig handtekeningen had den huurders kandidaten kunnen indienen. Voor St. Maartensdijk waren dat nog mevr. J. Lindhout en dhr. W. Koopman, voor Oud- Vossemeer de heren E.H.J. Mees en M. van Poortvliet. De bestuursleden mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven uit Tholen en dhr. IJ. Dorst uit Sta- vepisse werden herkozen. Kloet was een belangrijke schakel in Beter Wonen omdat hij de wo ningen aan de huurders toewees. Op verzoek van het bestuur blijft hij dat voorlopig doen in verband met het onderzoek naar een mo gelijke verdere verzelfstandiging van Beter Wonen. Op maandag morgen houdt Kloet steeds spreekuur in het gemeentehuis. Ter gelegenheid van zijn afscheid als bestuurslid bood voorzitter L.A.M. Elenbaas hem een lec tuurbak aan. Kloet was van 1966 tot 1971 raadslid en wethouder in St. Maartensdijk en uit dien hoofde bestuurslid van de wo ningstichting Eiland Tholen. sinds de oprichting in 1967. Die stich ting bouwde alleen bejaardenwo ningen. Van 1971 tot 1982 - met enkele jaren onderbreking - zat Kloet in de Thoolse raad; Na de gemeentelijke herindeling in 1971 was hij tevens bestuurslid van Be ter Wonen. Goudzwaard, die een drankje en Wethouder J. Versluys roert de trom ter gelegenheid van de jaarwisseling, zoals hij dat eerder deed bij de opening van de jubileum ten toons telling van de honderdjarige Koninklijke Muziekvereniging Concordia in Tholen. een rokertje ontving, maakt sinds 1981 deel uit van Beter Wonen, terwijl hij van 1971 tot 1974 ook Thools raadslid was. Daarvoor was hij raadslid en wethouder in zijn woonplaats Oud-Vossemeer. Zowel Goudzwaard als Kloet wa ren ook actief als FNV-bestuur- der.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1