Inge Cosmann dames- en Hans van Dijke jeugdkampioen WHS 3 bekert verder na zege op Vrederust 1 Ondanks veel blessures toch goed atletiekjaar Muziekschool en bibliotheek blijven hete hangijzers ,v Team-tournooi Sjuttelaars Schietwedstrijd in Scherpenisse Gemeenteraad Tholen over Welzijnsprogramma 1985 10 EENDRACHTBODE Vrijdag 28 december 1984 zaalvoetbal Morgen tafeltenniskampioenschap senioren Het tafeltennistournooi Tholen en Sint Philipsland dat zich dit jaar in Sint Phi- lipsland afspeelt, leverde tijdens de eerste speeldag een Fliplandse en Thoolse winnaar op. Fliplandse Inge Cosmann won de strijd om de damestitel in drie games van dorpsgenote Olga Verschoor. Bij de junioren zegevierde St. Annalan- der Hans van Dijke in drie games over de uit dezelfde plaats afkomstige Johan Gunter. Junioren In het veld waren de bezoekers minstens zoveel mans als de thuisclub, maar in het maken van doelpunten schoot Vrederust met toch een half uur volop kansen, heel wat tekort. dui venrubriek Veel bekijks Reisduif Flipland Z* bekervoetbal Onmachtig 't Is geen gezicht" 'DetfulcCeti'T^dfi van MIL-HEIJNS Veel blessures van Thoolse atleten hebben op diverse fronten roet in het eten gegooid, maar desondanks zijn in 1984 toch een aantal prestaties uitgekomen die er best mogen zijn. Michiel de Looze Rinus Jeroense Gipscorset Dames 900 lopers PAK EVEN UW ZAKBOEKJE In het kader van de van bovenaf opgelegde bezuini gingen blijven de muziekschool en de bibliotheek hete hangijzers, zo meende het RPF/GPV raadslid P. van Belzen maandagmiddag in de Thoolse raadsvergade ring. Het programma welzijnsaktiviteiten 1985 was toen aan de orde en al stelden de raadsfracties dat een en ander al uit en te na was besproken, ieder voor zich had er toch nog wel een woordje aan toe te voegen. Spanningsveld tussen wensen en mogelijkheden Kankerbestrijding te zwaar gepakt Afnemend vandalisme Bibliotheek nog financieel gat van 19 mille Drempel omlaag Huur 42%? J.K. Elenbaas F oc wa-voorzitter Maas van Beek (Stavenisse) deed za terdagmiddag mee aan een wielervel- drit in Wemeldinge. De Tholenaar kon meekomen in de tweede groep en evenals in de voorgaande twee crosses kwam hij iets tekort voor een ere plaats. Van Beek ging als zevende over de streep. In het algemeen klassement neemt hij de achtste plaats in met 26 punten. Leider is Louis Schenk (Huy- bergen). Zaterdagmiddag de finale cross in Kruiningen vanaf 13.00 uur rondom recreatiegebied "Den Inckel". Johan Baarends uit Tholen is tijdens de 15 km. lange kerstloop van Rhoon als 60e geëindigd. Ruim 400 atleten namen aan de wedstrijd deel. Ondanks een slechte start veroorzaakt door de grote deelname en de te smalle aan- ioopweg, was zijn eindtijd van 53.50 min. toch een nieuw persoonlijk re cord. Winnaar werd Jos Valentijn in een tijd van 46.40 min. De Bluebirds speelden een uitwed strijd tegen de Bellefleurs uit Dinte- loord. Het bij voorbaat kansloos geachte team van de Birds begon sterk maar faalde in de afwerking. Onop lettendheid in de achterhoede deed de Bellefleurs 1-0 aantekenen. Mieke van Tiggele trok de zaak recht door een droge schuiver loepzuiver langs de juiste kant van de paal te plaatsen1 -1. Na rust resulteerde een snelle uitval in 1-2, nadat Ria van Ast de keepster omspeelde. Tegen het einde drongen de Bellefleurs zo aan dat een in eerste instantie door keepster Cora Slooten gestopte bal toch tegen de touwen werd geschoven: eindstand 2-2. Na de wedstrijd nam men afscheid van Jac- quelien Koppenhol, die waarschijnlijk in Noordwijkerhout haar voetbalkun sten gaat vertonen. Vosmeer 1 leed een 14-2 monsterne derlaag tegen De Vrienden. Ruststand 8-0. De Vosmeer-goals werden ge maakt door Kees Timmermans Gzn. en Jan Duine. Zaterdag werd in sporthal Meulvliet Tholen de wedstrijd gespeeld tussen de "27 mc dames" en "het IJskeldert- je" uit Halsteren. Het 'TJskeldertje" stond al snel met 0-1 voor. De "27 mc" dames voetbalden goed; maar kwa men in de eerste helft niet tot scoren. Ria Snijders schoot zelfs twee maal op de paal. Bij het 'TJskeldertje" ging het beter. Zij maakte voor rust haar twee de doelpunt 0-2. In de tweede helft hadden de "27 mc" dames wat meer geluk. Alma Jeroense schoot op de paal, maar Astrid Niemandtsverdriet wist de bal in het net te krijgen, zodat de eindstand 1-2 voor "het IJskeldert- je" werd. Het tournooi in De Wimpel te Sint Philipsland werd georgani seerd door tafeltennisvereniging AJP uit Anna Jacobapolder. Het damestournooi bleek een aange legenheid tussen Anna Jacoba polder en Sint Philipsland. Na spannende voorrondes bleven drie Polderse en één Fliplandse kandidate voor de halve Finale over. De eerste wedstrijd ging tussen Inge Cosmann en Karin Bolier. Eerstgenoemde won ver rassend, aangezien Karin Bolier onlangs het clubkampioenschap van de AJP-dames won. In de tweede halve finale stonden Olga Verschoor en Anja Everaers tegenover elkaar. Olga Verschoor zegevierde. De strijd om de derde en vierde plaats werd beslist in het voordeel van Karin Bolier. De fi nale tussen Inge Cosmann en Ol ga Verschoor bestond uit drie ga mes. De eerste game was met 21-17 voor Inge, terwijl Olga met 21-19 beslag legde op de tweede ronde. Na het winnen van de der de game met 21-15 kon Inge Cos mann zich tafeltenniskampioene dames Tholen/Sint Philipsland noemen. De bekers gingen naar 1. Inge Cosmann, 2. Olga Verschoor, 3. Karin Bolier en 4. Anja Everaers. Winnares in de verliezersronde werd Cora ten Hove, die eveneens een beker kreeg uitgereikt. In het juniorentournooi was de Sint Annalandse overmacht erg groot. Monique Eikelenboom uit Anna Jacobapolder bleef als enigste niet-St. Annalandse in de buurt van de Tholenaren. Zij ein digde uiteindelijk op de vierde plaats. Sjaak Bolier uit Anna Ja cobapolder zegevierde in de ver liezersronde. De finale ging tussen Hans van Dijke en Johan Gunter. Gunter won de eerste game met 12-21. Hans van Dijke trok echter de winst tijdens een spannende finale naar zich toe met 21-19 en 21-17. De winnaar ging naar huis met een door de gemeente Sint Phi lipsland beschikbaar gestelde wisselbeker. Morgen strijden 28 heren om de seniorentitel om twee uur in De Wimpel te Sint Philipsland. Er was een tijd (maar ook Vrede rust heeft al zijn gouden jubileum gevierd en het was vele jaren) dat de eerste elftallen tegen elkaar speelden. Vaak in "Thools" com petitieverband, ook in tournooien of vriendschappelijke wedstrijden en dat laatste is nog wel het geval. Vrederust had eertijds door per- soneelsaanwas telkens de gewen ste aanvulling voor zijn voetbal vereniging. Daarentegen bleef dat op de toenmalige Thoolse dorpen De duivententoonstelling van post duivenvereniging De Reisduif uit Sint Philipsland in de Druiventros was met 218 te bezichtigen duiven een groot succes. De mooiste doffer was van I. Moerland; J. Quist stelde de mooiste duivin tentoon. Klasse 1 Oude doffers: 1.1. Moerland 2. S M Quist 3. M. Meijer zn. 4. W. Beurkens, 5. J.C. Verwijs, 6. K. de Frel, 7. S. Vermaas. 8. A. van Daalen. Klasse 2 Oude duivinnen: 1J. Quist, 2. G. Walpot, 3.1. Moerland, 4.1. Moer land, 5. J. van Dommelen, 6. K.A. Reijngoudt, 7.1. Reijngoudt. KI. 3 één jarige doffers: IJ. Walpoten zn. 2.1. Reijngoudt, 3. M. Meijer en zn. 4. Iz. Vermeij, 5. J. van Dommelen, 6. K. de Frel, 7.1. Moerland. 8. J. Walpot kl. 4 één jarige duivinnen: 1. A vd Est, 2. S. Vermaas, 3. René Reijngoudt, 4. J.C. Verwijs, 5. J. Zuidweg. 6. L. Reijngoudt en zn. kl. 5 Jonge doffers: I. J. van Domme len, 2. J. Quist, 3. 1. Vermeij, 4. L. vd Kleijn Jzn. 5. A. Verwijs, 6. K.A. Reijngoudt, 7. J. Zuidweg, 8. P.M. Wagemaker, 9. A. van Daalen, 10. J. Zuidweg, 11. J. van Dommelen, 12. J. van Dommelen, 13. J. Walpot en zn. Kl. 6 Jonge Duivinnen: I. M.J. Laban. 2. A. Verwijs, 3. A. Verwijs,. 4. G. Walpot, 5. J. Quist, 6. S. Vermaas, 7. A. Verwijs, 8. J. van Dommelen, 9. G. Walpot, kl. 7. Late doffers: 1. L. vd Kleijn, 2. S M. Quist, 3. J. van Dommelen, kl. 8 Late duivinnen: 1. W. Beurkens, 2. K. de Frel, 3. J. van Dommelen, 4. J. Reijngoudt. veelal beperkt. Maar elke vereni ging speelde er graag en vaak ook goed. Qua conditie was men ge wend op zware klei-terreinen te operererPen als men dan in Vre derust op de zandgrond kwam, liep het zo licht als een veertje. Daardoor moest Vrederust met niet zelden betere voetballers toch een nederlaag incasseren van Thoolse elftallen. Die hadden im mers conditie te over op het licht voetig zandig terrein. Er was bovendien een tijd, met name toen er in Tholen-stad geen vere niging was, dat Vrederust flink werd versterkt met Thoolse voet ballers. Daardoor bleef men vaak op gelijke hoogte met het Thools voetbal. Naarmate zich echter an dere sporten eerder op Vrederust dan op Tholen aandienden, ter wijl vervolgens de Thoolse voet ballers het ook weer in eigen huis konden vinden, zakte Vrederust naar een lager spelpeil. De laatste jaren opereert het eerste elftal' zelfs in het afdelingsvoetbal, 1ste klasse, o.a. samen met SPS. Aan de andere eilandelftallen komt men niet meer toe. Met bekeren kan men zelfs heel wat verder afzakken en zo moest de nog altijd sportieve en plezie rige club aantreden tegen de der de keus van WHS. Er was een evenwicht in snelheid en techniek, maar in het maken van doelpun ten sloeg de balans door naar de thuisclub. Die waren er overigens niet voor de pauze. Een vrij gelij- kopgaande partij, zonder veel hoogtepunten aan beide .kanten. Overigens wel minstens zoveel mogelijkheden voor de gasten als voor de thuisclub. Maar de groen-witte goalie deed het deze middag voortreffelijk, ook toen in de tweede helft Vrederust vaak in de WHS helft was te vinden. Daarentegen bleek Ad Lindhout, vooral in de tweede helft de han den vol te hebben aan een snellere tegenstander, die hem nogal eens de hielen liet zien. Ook Nico Hage raakte het leer bij herhaling kwijt aan vinnig opererende Vrederus- ters. Maar voor het vijandelijk doel wist men nooit zuiver af te werken. De mindere WHS kansen waren in de tweede helft vol doende om al na een goed kwar tier op een 2-0 voorsprpng te staan. Eerst werd Jo Ridderhof goed aangespeeld, die prima af rondde en vervolgens zorgde Nico Hage voor een juweeltje: 2-0. Daarna kreeg WHS toch de han den vol en als vooral de kopballen beter gericht waren, had Vrede rust nog langszij kunnen komen. Naarmate het te late eindsignaal naderde was er bij Vrederust ook nauwelijks meer de overtuiging. Jan den Engelsman mocht enkele minuten voor het werkelijk tijds verloop en dan nog meters bui tenspel van de arbiter doorgaan, omspeelde de doelman en scoor de: 3-0. Nogmaals, de gasten ble ken in het scoren onmachtig. Moeder mopperde voor de zoveelste keer over haar op groeiende kinderen en hun MODE. "Ik zie geen verschil in al die spijkerbroeken en dat slobberige wat ze erbij dragen. Niets is er elegant of charmant aan 't Past niet bij de modesmaak van veel jon geren... Maar OPTICIEN VAN MIL-HEYNS zegt: "Moeder een eigen smaak? Oke. Teeners ook. En wij zorgen gewoon dat wij door ongewoon veel bril- variaties aan elke smaak kunnen voldoen. BERGEN OP ZOOM Wouwsestraat 8 Het team-tournooi in Haestinge te Sint Maartensdijk van badmin tonvereniging De Sjuttelaars uit Sint Philipsland leverde de orga niserende ploeg een eerste plaats in de F-poule op met 26 punten. 2. Garuda Rilland Bath 21 punten, 3. Racket'78, Hoogerheide 18,5 p. 4. Shuttle Meppers Poortvliet 13 p. 5. Hebad Heerle 6,5 p. 6. Din- teloord 5 p. E-poule; 1. Garuda Rilland Bath 22 p. 2. Hebad Heerle 19,5 p. 3. Shuttle Meppers '80 Poortvliet 17 p. 4. Sjuttelaars Sint Philipsland 13,5 p. 5. BASF, Antwerpen, 6. Dinteloord. De zeven deelnemende vereni gingen speelden heren-dubbel, dames-dubbel en gemengd-dub- bel. Raadslid Flip Kornaat uit St. Philipsland reikte de prijzen uit. Schietvereniging Prinses Juliana te Scherpenisse hield weer een kerstwedstrijd. Met 49 deelnemers was het minder druk dan bij de vorige uitgave, want in 1983 ver welkomde men 65 schutters. On danks die tegenvaller kan de or ganisatie terugzien op een sportief verlopen tweedaagse met prima noteringen. Zaterdagavond vond de prijsuitreiking plaats in club huis "De Gouden Leeuw". Voor zitter P. v. Dijke bedankte de schutters voor hun inzet. klasse H: 1. H. Berrevoets 99-49: 2. W. Becker 99-48; 3. A. v. Mil 99-43; 4. A. Potappel 98-48; klas se A: 1. A.J. Menheere 100-49; 2. D. Bruynzeel 99-49; 3. Chr. Boot 99-49; 4. J. v. Tiggele 99-48; 5. Jon de Graaf 99-46; 6. T. Geuze 99-45; 7. J.A. v. Tiggele 98-49; 8. C. Potappel 98-48; 9. J. Poot 98-47; klasse B; 1. A. Rijnberg 99-48; 2. J. v.d. Klooster 99-46; 3. M. Schot 99-46; 4. R. Bruynzeel 96-47; 5. H. Lindhout 96-47; 6. M. den Braber 96-47; 7. J. Menheere 95-46; 8. J. Goedegebuure 95-45; j. v. Tiggele 95-45; M. Bazen 95-45; klasse C: I.J. Schot 93-44; 2. A. de Graaf 92-44; klasse D: 1. J. Rijstenbil 94-44; 2. M. Men heere 94-39; 3. A. Lindhout 91-35; 4. D. Lindhout 90-57. Het langst op pad was ongetwij feld Wim van Dijke uit Sint Maartensdijk die het presteerde om de Schipholloop over 61 Vi km binnen de vier uur af te leggen met een tijd van 3.52.41 uur; bijna tien minuten sneller dan vorig jaar. Dat de toegenomen snelheid ook op wat kortere afstanden merkbaar werd. bleek uit nieuwe persoonlijke records op de halve marathon in Oud-Beijerland met een tijd van 1.13.07 en de 25 kilo meter in Eersel met 1.28.27 u. De mooie marathontijd van 2.35.56 in Antwerpen mag dan wel geen nieuw persoonlijk record zijn, maar het is toch een prestatie die er zijn mag. Van Dijke, redelijk blessurevrij, is dan ook best te vreden. Hij heeft voor volgend jaar opnieuw enkele marathons gepland en de Schipholloop, zo dat het met één paar schoenen niet zal aflopen om aan de beno digde trainingskilometers te ko men. Iets minder tevreden was de Oud-Vossemeerder Michiel de Looze, die door blessures niet de tijden heeft kunnen lopen die hij zich eind vorig jaar had voorges teld. Omdat hij door zijn resulta ten van vorig jaar opgenomen was in de KNAU selectie en daardoor betere trainingsfaciliteiten kreeg en buitenlandse wedstrijden, had hij gehoopt om op zijn favoriete nurnmer (800 meter) zijn per soonlijk record van 1.49.74 te kunnen verbeteren: Het werd "slechts" 1.50.1, een tijd die nog geen enkele Zeeuw ooit op de klokken bracht. Een achillespees blessure in het voorjaar leverde hem een trainingsachterstand op. Desondanks hoopt hij volgend jaar weer wel onder de 1.50 te ko men. temeer daar hij zijn sprints nelheid heeft opgevoerd, wat nieuwe persoonlijke records ople verde op de 100 meter van 11,7 naar 11.3, de 200 meter van 23.25 naar 22.6 en de 400 meter van 49.23 naar 48.9. Een hoogtepunt voor de snelle atleet was zijn eer ste interland in Wales met een KNAU-jeugdploeg waarbij hij een vierde plaats behaalde en trips naar Leuven, Milaan en Tel Aviv. In estafetteverband behaal de hij met zijn club A.A.C. zowel op de 400 als 800 meter het kam pioenschap van Nederland. Eveneens een Nederlands kam pioenschap veroverde Rinus Je roense in Apeldoorn; het cross kampioenschap van de Mare chaussee. Het jaar 1984 leek voor hem bijzonder succesvol te wor den, want bij diverse crossen in de regio finishte hij constant bij de eerste tien. Hij behaalde een der de plaats in de crosscompetitie van de West Brabantse Atletiek Combinatie. Een vervelende heupblessure, begin januari, haalde hem uit de competitie. Hij moest ook zijn voorsprong in het clubkampioenschap van Olympia Halsteren inleveren en werd 2e achter Minus Schoonen. Ook stu die was voor Jeroense een hinder paal om optimaal te presteren. Juist toen de vorm weer goed leek te worden, scheurde hij een en kelband. Kort voor de Kerst is genoemde uit het gips gekomen. De verwachtingen voor 1985 zijn dan ook niet bijzonder hoog ges pannen, temeer daar hij 'voor 6 maanden op cursus moet in Mid delburg. Die periode wil hij aan grijpen om de vorm te krijgen die nodig is om komend najaar weer ouderwets te kunnen vlammen. Ook Rien Hommel Adr.zn. is het afgelopen seizoen het blessure- spook goed tegen gekomen. Dat noopte hem zelfs de wedstrijd sport voor gezien te houden. Goed in vorm, getuige zijn 3e plaats bij de senioren crosskampioenschap pen van Olympia in Halsteren en een nieuw persoonlijk record van 12.33 op de 4 km. 10 en 20 kilo meter met 34.15 en 1.15 uur, kwam hij bij de Thoolse brug zwaar ten val met de fiets. Zes weken in een gipscorset was het gevolg. Mede door de naweeën hiervan, besloot hij om de atletiek voortaan alleen nog in trimver- band te beoefenen. Een verloren jaar had ook Rien van der Jagt uit Oud-Vossemeer, die na knieblessures twee keer te vergeefs aan een comeback be gon. Momenteel gaat het weer de goede kant op. Hij zal opnieuw proberen zijn oude niveau terug te krijgen. Johan Baarends uit Tholen was door andere besognes niet in veel wedstrijden te vinden maar hij smaakte toch het genoegen om voor het eerst een marathon in Amsterdam binnen drie uur af te werken. Daar hij zijn tijd van 2.58 u voor verbetering vatbaar vindt, zal hij het komende jaar zijn sei zoen hier in hoofdzaak op af stemmen. Een nieuw persoonlijk 10 km record bij competitiewed strijden in Geleen stemde hem ook tevreden, evenals zijn 16.24 op de 5 km in Sittard. De Oud-Vossemeerse Diomedon atleet Geert Oerlemans was dit jaar als invaller in de competitie- ploeg van zijn vereniging goed voor flink wat punten op de tech nische nummers. Zo stootte hij de kogel 11 meter de speer 48.64 en discus 35.92. Ook op de kortt af stand kwam hij goed uit de voeten met zijn 12.9 op de 100 meter, 57,8 op de 400 meter Hoewel ook al niet meer de jongste, zal hij het komende jaar ongetwijfeld weer op de sintelbaan terug te vinden zijn als actief atleet en jeugdtrai ner. De R.K.H.A.V.-atleet Marien van Prooijen jiit Stavenisse kwam door werkzorgen dit jaar niet aan de start, maar hierin zal mogelijk verandering komen. Hij heeft de timmerzaak van zijn vader over genomen en zijn baan bij de houthandel in Breda opgegeven. Hij hoopt door minder beslom meringen aan het einde van de crosscompetitie nog enkele wed strijden te lopen en zich via wat halve marathons toch aan de hele marathon te wagen en daarmee een gooi te doen naar het Thoolse record dat nog steeds op naam staat van Wim van Dijke. Voor Steven de Looze blijft zijn medicijnenstudie in Amsterdam het belangrijkste hoewel hij zoveel mogelijk de trainingsmogelijkhe den bij zijn vereniging AAC heeft benut, kwam hij niet veel aan wedstrijden toe. Hij bracht wel zijn persoonlijk record op de 100 meter op 12.4 seconden en de 800 meter ging van 2.08.3 naar 2.06. Bij de KNAU dames waren 2 at letes actief. Patricia Niemantsver- driet kwam door studie en blessu res weinig aan de start. Sprekende resultaten zijn dan ook uitgeb leven, wat ook wel een gevolg is van de overgang van juniore naar seniore. Momenteel is ze blessu revrij en weer flink aan het trai nen. Een nieuwkomer in de atle tiek is Wilna van Onna uit Sint Philipsland die lid werd bij Dio medon in Steenbergen en opval lende tijden neerzette op de 10 km met 41.35 minuten, de 15 km in 61 minuten rond en de halve marat hon in 1.34.40. Kort voor het ver strijken van dit jaar had ze een mooie opsteker bij de Spadocross in Bergen op Zoom waar ze iedereen verstomd liet staan door haar derde plaats. In clubverband viel ook het de buut te noteren van de Thoolse José Deurloo-Jansen, die lid werd bij Olympia Halsteren en in de clubcrossen duidelijk vooruitgang boekte door de eerste in 12.49 te lopen en de 2e in 12.13. Binnen de 12 minuten behoort tot de moge lijkheden. Bij Olympia waren ook actief Ko Havermans als veteraan fitter 2 en Piet Etiënne als vete raan fitter 1. Ko Havermans liep zijn eerste halve marathon in 1.44; 6 minuten binnen zijn streeftijd. Hij verbeterde bij de clubkam pioenschappen op de baan drie van zijn vier beste prestaties en ook het crosskampioenschap werd zijn deel. Bij de Jongeneelloop te Bergen op Zoom in het industrie gebied werd hij tegengehouden door een open brug, iets wat maar zelden in de atletiek voorkomt. Ook Piet Etiënne blikt tevreden terug; ondanks een hernia toch cross-baankampioen. Tevens liep hij zijn eerste halve marathon in 1.33.05; voor het eerst ook onder de 40 minuten op de 10 km met 1.33.05 Buiten clubverband groeit het aantal actieve trimmers. Het aan tal dames is sterk stijgende. De Rode Kruisloop Tholen trok ruim 900 deelnemers. Aanzienlijk min der waren er bij de start van de Vossenberg-prestatieloop, die on der stromende regen toch een re cord aantal deelnemers had met opvallend veel voetvallers van de VV Vosmeer. Goed in de markt lag ook de N.A.K.S.-prestatieloop in Sint Maartensdijk. Bij deze drie evenementen kwamen heel wat Tholenaren in beweging. Ook ko mend jaar kan dat weer gebeuren. De PvdA wilde de ouder-bijdrage voor de muziekschool wel ver schuiven van de laagst betaalden naar de mensen met de betere in komens. De VVD vond de bezui niging voor het Kon. Wilhelmi- nafonds veel te ingrijpend. Het CDA betreurde het niet meer doorgaan van het preventief on derzoek naar baarmoederhals kanker. De SGP wilde zelfs wat afbouw van muziekschool onder delen, waarvoor te geringe be langstelling is en wethouder J. Versluijs profiteerde, dat hij mo gelijk nog een keer bij de raad moest aankloppen, omdat de bi bliotheek wel bezuinigd, maar voorshands nog geen kans ziet om een gat van 37 mille te dichten. Voor deze laatste raadsvergade ring was de heer J. v.d. Heuvel van de VVD wegens vakantie verhin derd en zat de PvdA-woordvoer- der J. de Bres elders op een ver gadering. Zijn fractiegenoot I.G. Moerland herinnerde er aan, hoe voor komend jaar een andere procedure is toegezegd, nl. eerst bespreking in de vier welzijns- commissies, vandaar adviseren aan b en w en dan in een raads vergadering. Wethouder Versluijs erkende die toezegging, maar wees er op, hoe de verenigingen dan uiterlijk J mei hun begrotin gen bij de commissies moeten hebben. Moerland had ook ont dekt, dat voor bejaarden 2 x een verhoging koffiegeld was opgeno men en dat op korte termijn. Is dat niet wat overdreven. De wethou der stelde, dat dit slechts inciden teel het geval kon zijn. Moerland vond datje met de muziekschool twee kanten op kon. Zijn fractie had het al verwoord in de com missievergadering, zodat hij zich nu wenste te beperken. Voorts wilde hij van de wethouder horen of de vergadering van het biblio- theekbestuur met staf, al resulta ten opleverde. Moerland herhaal de voorts dat zijn fractie voor stander is van een commissie "zorg", zoals dat al eerder door mevrouw Boissevain werd ver woord. V.V.D.-er J.L. van Gorsel wees er op, hoe het bij de welzijnsaktivi teiten om een zeer breed vlak gaat. Het varieert tussen vrije tijdsbesteding en zorg voor hulp behoevenden. Daarbij is er een spanningsveld tussen wensen en mogelijkheden. Het dient goed te worden afgewogen. Er zijn 3 commissies uit de bevolking voor benoemd en nog een raadscom missie. Die functioneren nog kort en onze fractie wil die positief beoo'/delen. We hebben waarde ring voor dat vrijwilligerswerk. Verder op wat concrete punten ingaande, zei Van Gorsel, dat hij aanvankelijk tegen een "jeugdte- lefoon" wat sceptisch stond, maar bij een nadere kennismaking blijkt het toch een goed hulpver leningsmiddel te kunnen zijn. Overweeg het eens voor het vol gend jaar, adviseerde hij het col lege, waarbij dan zijn voorkeur zou uitgaan naar een stichtings vorm. Een subsidievermindering was noodzakelijk,-zoerkende de VVD woordvoerder, maar zijn fractie zit het toch niet lekker om de be kende landelijke organisaties, als Rheuma- Astma- en het Koningin Wilhelminafonds tegen de kan kerbestrijding te verlagen. Die in stellingen moeten het voorname lijk hebben van vrijwillige giften en juist bij die particulier is er minder geld. Om ze dan ook nog van gemeentewege te gaan korten, vindt de VVD eigenlijk onge wenst. Nu blijft dat voor een aan tal van hen nog beperkt, maar het Kon. Wilhelminafonds wordt ge pakt van vorig jaar ƒ715,- naar goed 200,- (1985). De VVD zou de subsidie 1984 voor deze instel lingen willen handhaven. Het muziekonderricht noemde Van Gorsel een groot goed. De prijs voor de ouders gaat toch te hoog worden en daarom vindt hij dat de gemeenschap er wat meer aan mag gaan doen. Het RPF/GPV raadslid P. van Belzen blijft bij zijn standpunt om niet accoord te gaan met de sub sidie voor "Vergeet mij niet". Zou het gaan om ontwikkeling met cursussen, die voor een particulier financieel te veel vergen, dan is dat wel te bekijken, maar niet wanneer men gezellig en mogelijk ook nuttig zo maar eens bij elkaar komt. Hij zag voorts een bepaalde subsidiering, waarbij voor Tholen van 20.158 inwoners werd uitge gaan maar dat is niet geheel juist. Voorts informeert hij of de Ma rokkanen ook een eigen bijdrage leveren in de gesubsidieerde akti- viteiten. Een andere informatie van Van Belzen was, of er een af nemende mate van vandalisme valt waar te nemen. Er kwam een jaar voor, dat er voor jp'n ƒ75.000,- in de gemeente ver nieuwd moest worden. Gaat het nu beter? Hij hecht grote waarde aan open jeugdwerk, waarmee hij niet zegt dat hij elke vorm van jeugdwerk gewenst acht. Hij meende, dat men bij de jeugd ook eens aan alcohol en drugs moest denken. Mevrouw Deurloo con stateerde dat de subsidielijst in goed overleg tot stand was geko men, maar ze betreurde het wel dat preventief onderzoek baar moederhalskanker niet wordt vervolgd. Ze vermoedde, dat zo wel overleg als constructie van de commissies in de toekomst aan gepast zullen moeten worden aan de ervaringen. Haar fractiegenoot Van Kempen constateerde dat de stichting buiten de subsidie en daardoor tussen wal en schip valt. SGP-er M. Dijke informeerde of de bibliotheek al tot resultaat kwam en constateerde vervolgens dat er voor het algemeen vormend muziekonderwijs weinig belang stelling bestaat. Hij stelde voor dit in 1985 af te bouwen althans dit te overwegen. Evenals de RPF kon ook de SGP niet met alle vormen van jeugdwerk instemmen en had daartoe zelfs een lijstje opge maakt. ln zijn beantwoording zei wet houder Versluijs dat in dé subsi diëring van het plaatselijk biblio theekwerk ook 7500,- is opge nomen voor schoonmaakwerk- zaamheden. Oorzaak: de rijksbe zuiniging bij de Prov. Bibliotheek Commissie. B en w vinden het echter onjuist dat voor rekening van de gemeente op te voeren. Zo worden bezuinigingen eenzijdip op de gemeente afgewenteld. De bibliotheekstichting Tholen wil de PBC niet opheffen en de taken overdragen aan de Zeeuwse Bi bliotheek. Men staat hier nu wel voor een bezuiniging van 37.000,-. De bibliotheek lijkt een eind op weg, althans nu voor 18.000,- maar heeft nog een gat van 19.000,-. Daarom moet toch misschien nog een extraatje aan de raad worden gevraagd. Voor dit jaar staat er een subsidie op voor de Thoolse bibliotheek van 309.540,-. De wethouder kon geen nadere mededelingen doen over ophef fing van de schooltandverzorging, al weet hij dat er overleg gaande is. Voor wat de jeugdtelefoon be treft, zal dat weer in de commissie aan de orde komen. Hij wees er Van Gorsel op, hoe voor wat de subsidie landelijke organisaties betreft de commissie wel met de beperking unaniem akkoord ging. Later bleek, dat men de sterke in krimping van het Kon. Wilhelmi nafonds toch over het hoofd had gezien en dat komt nogmaals aan de orde in de commissie. Hij had geen verklaring waarom men bij de omrekening was uitgegaan van de 20.158 inwoners, zoals Van Belzen had opgemerkt. Er wordt ook door Marokkanen een eigen bijdrage geleverd in de aktiviteiten, zei Versluijs, Het vandalisme is voor wat de vernielingen aan groen, vermin derd, maar de verbetering is moeilijk in cijfers uit te drukken. De EHBO Tholen heeft geen aanvrage om subsidie ingediend, zei de wethouder. Een verschuiving in de bijdrage van ouders voor de muziekschool, zoals door Moerland voorgesteld, zal in de commissie besproken moeten worden, vond de wethou der, die in dit opzicht van de raad wat tegenstrijdige geluiden had gehoord. De drempel moest om laag. Er moet echter door de ge meente voor de muziekschool heel wat worden bijgepast, al wordt dan de particuliere bijdrage ook hoog genoemd. Men worstelt als college al enkele jaren met het probleem, dat er te weinig deel name is voor het algemeen mu ziekonderwijs. Een afbouw van de gemeenschappelijke regeling, zoals door Van Dijke gesteld, is alleen mogelijk bij gemeenten die het niet kunnen betalen en dan met een marge van 3% afbouwen. Weliswaar bestaat minder animo voor het algemeen muziekonder richt, maar meer voor de particu liere instrument-lessen. Van Bel zen wijst op de verplichting dat men eerst 2 jaar dat algemeen muziekonderricht moet volgen, eer men aan een instrument mag beginnen. Dan hebben de ouders 2 jaar kosten. Overigens ging de raad unaniem accoord met het programma welzijnsaktiviteiten, behalve de door de SPG en RPF/GPV genoemde uitzonde ringen. Aan het begin van de raadsverga dering verzocht Van Belzen een wijziging van de notulen om ver warring op een onderdeeltje te voorkomen, waartegen geen be zwaar was. Van Damme wees ef op hoe in de notulen van de be grotingsbehandeling zijn oordeel over de gymlokalen was uitgeval len. Ook dat het concept-contract voor de Sint Annalandse muziek vereniging dezelfde hinderwet bepalingen zou dienen te bevatten als voor de andere korpsen en zo nodig ook dezelfde faciliteiten dienen te worden toegepast. Van Gorsel zou graag de tekst van een inleiding willen hebben, van de districtsbestuurder van het CNV over de volkshuisvestingproble- matiek en dat wilden ook de an dere raadsleden wel. Moerland wees er op, hoe bij een verdienste van 700,- per week een huur van 42% niet zelden voorkomt en hoe kan een A.O.W.-er dat opbren gen? We zouden alles moeten doen om voor die categoriën het percentage te verlagen, meende Moerland. r - - --- CESLAAGD DUS GEFELICITEERD Aan de Roncalli Scholengemeen schap in Bergen op Zoom slaagde voor het eindexamen Atheneum David Nieuwenhuis uit Tholen. Voor het diploma Havo slaagden uit Tholen Willem Groeneveld en uit Sint Philipsland Heieen Geense en Anton Beurkens. Hans Uyl Hzn., oud-inwoner van Tholen, slaagde aan de Faculteit der Letteren van de Rijksuniver siteit te Utrecht cum laude voor zijn doctoraal-exarrten Oudger- maanse taal- en letterkvnde, met bijvakken Middeleeuws Welsh en Iers. J.K. Elenbaas(53) van het gelijk namige carrosseriebedrijf uit Poortvliet is benoemd.tot voorzit ter van de Focwa, de Nederlandse vereniging van ondernemers in het carrosseriebedrijf. Hij volgt daarmee dhr. Lith op. Elenbaas maakt sinds begin 1971 deel uit van het hoofdbestuur en sinds 1980 van het dagelijks bes tuur. Daarnaast heeft hij verschil lende andere functies binnen de Focwa te Oegstgeest. THOLEN vr 28 dec kerst popfestival, Meul vliet, 20.30 u. vr 28 dec kindermiddag voor 27 mc, gymzaal, 13 u. za 29 dec filmmiddag, Meulvliet, 14 u. do 3 jan. koffiemorgen NCVB, De Wingerd wo 9 jan De Soos, Nieuwjaarsre ceptie, Meulvliet za 12 jan. De Kogge, Nieuwjaars receptie, Koggedek vr 18 jan. Dropping 27 mc in- troducees. di 22 jan Vergeet Mij Niet POORTVLIET ma 7 jan Info pl.vr. Tolrust, 20 u. wo 9 jan Ouderenmiddag Eben Haëzer, 14.30 u. vr 11 jan toneelvoorst. Centrum "Hartjes aan 't spit", Raed'uus, 19.30 u. di 15 jan NCVB en waterschap, 19.30 u. SCHERPENISSE do 10 jan Ouderenmiddag Hoek steen, 14.30 u. vr 18 jan Zjef Vanuytsel en groep, Holland Huis, 20 u. OUD VOSSEMEER vr 28 dec bingo bejaarden, kantine v.v. Vosmeer 14 u. vr 28 dec première Rederijkers kamer Eendracht, Vossenkuil, 19.30 u. 2 en 4 jan. bijbelstudie Youth for Christ, Wim Bevelander, Voor straat, 19.30 u. di 15 jan jaarverg. pl.vr. 20 u. SINT ANNALAND wo 9 jan gezinsstudiedag ver. be- drijfsvoorl. De Wellevaete, 9.45 v. SINT MAARTENSDIJK vr 28 dec ontsp. av. Tandje Bij. Smalstad, 20 u. wo 19 jan zesdaagse R'dam. Tandje Bij SINT PHILIPSLAND za 29 dec kamp. tafeltennis senio ren Tholen en St. Philipsland, De Wimpel. BERGEN OP ZOOM t/m 25 feb aardewerk uit Ghana, oostvleugel M'hof tot 14 jan Joop Mijsbergen 50 jaar, expositie, M'hof.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 10