THOLENDERWIJS informatierubriek van de gemeente tholen "DECEMBER.... LAAT HET EEN FEESTMAAND BLIJVEN!"' HET GEMEENTEBESTUUR VAN THOLEN WENST U GEZEGENDE KERSTDAGEN INDIKATIECOMMISSIE BEJAARDENOORDEN Zuid- en Noord-Beveland en Tholen KERSTCONCERT OP GEMEENTELIJKE BEIAARDS OP 24 DECEMBER DATA RAADSVERGADERINGEN IN 1985 3 JANUARI HOORZITTING OVER NOTA STADS- EN DORPSVERNIEUWING WAT LIGT TER INZAGE? WIJZIGING OPHAALSCKEMA REINIGINGSDIENST MEDEDELINGEN OVER OPENINGSTIJDEN BIBLIOTHEKEN Donderdag 20 december 1984 EENDRACHTBODE Het is weer zo ver! Kerstmis: verlichte kerstboom, brandende kaarsen. Oudejaar olie bollen, vuurwerk. Deze maand en vooral de ko mende week, staat bol van de feestelijke aktivi- «.eiten. Maar als daarbij de nodige voorzichtig heid wordt veronacht zaamd kan de feest vreugde danig worden bedorven. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint Maartensdijk Tel 01 666-2955 Sint-Maartensdijk, 20 december 1984 Onlangs heeft de Indicatiekommissie Bejaardenoorden met als werk gebied Zuid- en Noord-Beveland en Tholen een nieuwe brochure uit gebracht. Deze brochure geeft beknopt en duidelijk aan hoe een en ander geregeld is met betrekking tot de gang van zaken rond de aan vraag tot opname en het indiceren. Hierna volgt de gehele tekst van de brochure: Opname in een bejaardenoord Er wordt tegenwoordig anders gedacht over opname in een bejaar denoord dan vroeger; er wordt uitgegaan van de mening, dat de bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig zullen blijven wonen Opname in een bejaardenoord (ook wel verzorgingstehuis of be jaardentehuis genoemd) moet dus echt nodig zijn. - Sedert 1 januari 1977 moeten burgemeester en wethouders van elke gemeente er voor zorgen dat er een commissie is, die de noodzakelijkheid van een opname- of van een andere vorm van verzorging- vaststelt. In deze commissie mogen alleen onafhankelijke deskundigen zitten, waaronder een maatschappelijk werkster en een arts. De gemeenten Borsele, Goes, Kapelle, Kortgene, Reimerswaal, Tholen en Wissenkerke hebben gezamenlijk een commissie in het leven geroepen: de indicatiecommissie bejaardenoorden. Een bejaardenoord.... voor wie? - Aanvragen voor opname in een bejaardenoord kunnen worden ingediend door personen, die menen niet meer zelfstandig te kunnen blijven wo nen, ondanks aanwezige hulp van anderen. Uit bovenstaande blijkt wel, dat het niet zinvol is om aanvragen uit voorzorg in te dienen. Het indienen van een aanvrage voor opname Degene die opgenomen wil worden in een bejaardenoord, zendt een ingevuld en ondertekend aanvraagformulier naar het secretariaat van de indicatiecommissie. De aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van de commissie. Na ontvangst van het aanvraagformulier komt de maatschappelijk werkster van de commissie op bezoek voor een gesprek, om gege vens te verzamelen voor de beoordeling van de aanvrage door de commissie. Dit bezoek wordt altijd tevoren aangekondigd. - Zonodig stelt de arts van de commissie ook een onderzoek in: Er wordt een advies samengesteld Op grond van de verkregen informatie, die wordt getoetst aan de landelijke normen, stelt de indicatiecommissie een "advies" vast. De volgende adviezen zijn mogelijk: a. Een positief advies de indicatiecommissie acht opname in een bejaardenoord noodzakelijk. b. Een negatief advies in de volgende vormen: de indicatiecommissie acht opname in een bejaardenoord (nog) niet noodzakelijk, of de indicatiecommissie acht opname in een bejaardenoord niet nodig, maar meent dat een andere soort hulpverlening wel nodig is (warme maaltijdverstrekking, huishoudelijke hulp, wijkverpleging, algemeen maatschappelijk werk, an dere huisvesting). de indicatiecommissie acht opname in eën verpleeghuis noodzakelijk. Urgentiegraad Bij een positief advies wordt een cijfer vermeld, dat kan lopen van 1 (laag) tot 7 (hoog), het zogenaamde urgentiecijfer. Aan de hand van dit cijfer is te zien waarom opname volgens de wettelijk voorgeschreven normen in een bejaardenoord nodig is. Het cijfer geeft niet aan wie voorrang krijgt bij de opname in een bejaardenoord. Waar wordt op gelet? Bij de vaststelling van het advies wordt met een aantal zaken rekening gehouden: heeft de aanvrager moeite met de persoonlijke verzorging (aankle den, eten, lopen enz.); heeft de aanvrager problemen met huishoudelijk werk (koken, schoonmaken enz.); is er sprake van ernstige slechtziendheid; Hoe is de woonsituatie (in of buiten dorp of stad, met of zonder comfort); - op welke wijze wordt reeds hulp verleend; hoe is de geestelijke en/of lichamelijke gezondheidstoestand. Keuze bejaardenoord Op het aanvraagformulier kunt u aangevem naar welk bejaardenoord' uw voorkeur uitgaat Bij een positief advies krijgt het gekozen bejaar denoord daarvan bericht. Wachttijden Voor sommige bejaardenoorden gelden lange wachttijden. Daardoor kan het voorkomen, dat plaatsing in zo'n bejaardenoord pas na een langere tijd mogelijk is. De aanvrager kan in een dergelijk geval alsnog plaatsing in een ander bejaardenoord vragen. Onderstaand geven wij een overzicht van de Thoolse bejaardenoorden met vermelding van het aantal plaatsen: Tholen: Ten Anker 18 N B Ten Anker beschikt alleen over 1- persoonskamers. In de andere huizen zijn ook 2-persoonskamers. Sint-Maartensdijk: Sint Maartenshof 68 Sint Annaland: de Schutse 72 In beroep Een aanvrager die het niet eens is met een advies van de indicatie commissie kan tegen het advies in beroep gaan Daarvoor moet binnen 30 dagen, na ontvangst van het advies, een brief worden geschreven aan het college van burgemeester en wethouders van de eigen ge meente Denk om de gevaren! Hoe komen we de laatste weken van het |aar veilig door' Later, we vooropstellen ciat een verlicnte kerstboom, een brandende kaars of vuirwerk niet gevaarlijker zijn dan andere dingen waar we da gelijks mee te maken hebben Waarom dan die aandacht voor die typische december aktivitei- ten? Wel ornaat veel voorkomende ongelukken, met verlichte kerst bomen, brandende kaarsen en vuurwerk absoluut n.et nodig zal zijn Met andere woorden, het al of niet uit de hand lopen" heb- nen we zelf in de hand Maar een mens is ook maar mens en ver liest de voorzichtigheid wel eens uit riet oog, vooral onder feeste lijke omstandigheden En dat leidt dan vaak tot gevolgen die eer. schril kontrast vormen met het beoogde doel Wfe tuigen een kerstboom op met de bedoeling de gezelligheid en de sfeer te verhogen, maar als we vergeten de brandende kaarsen in de boom (of de brandende kaarsen in het kerststukje) te doven of we laten het aan de kinderen over, ja dan is de kans op sfeerbederf wel heel groot Wfe steken vuur werk af om uiting te geven aan onze feestelijke stemming maar als we dat doen zonder de nodige voorzorgsmaatregelen dan gaat het misschien ten koste van een paar (kinder)ogen of nog erger Een ongeluk dat een feest in een ramp verandert komt extra hard aan Mede daarom vragen wi| uw bijzondere aandacht vooi de ge varen die een domper kunnen zetten op de feestelijke decern- ber-aktiviteiten Gemeentelijk beiaardier Gerard de Waardt verzorgt op maandag 24 december een kerstconcert op de beiaard en de stadhuistoren te Tholen van 1 1.00 tot 1 2.00 uur en op de beiaard in de toren van de N.H. Kerk te Sint-Maartensdijk van 13.00 tot 14.00 uur Op het programma staan de navolgende werken: 1. Noël Ancien Balbatre 2. Komt allen tezamen J. Reading Gloria in Excelsis Deo Frans kerstlied 1 7e eeuw God rest you merry, Gentlemen Engelse melodie (Carol) 3. Midden in de winternacht II est né Ie Franse kerstmelodie Stille Nacht F. Grüber 4. The first Noël Traditional Joy to the world G. Handel Hark, the herald angels sing F Mendelssohn 5 In t stalleke van Betlehem Oud Nederlands 1 670 De herdertjes lagen bij nachte J Alberdingk Thijm 1 852 Nu zijt welle kome Theodotus 6 The sleighride Leroy Anderson Dance of a sugar plum fairy P.I. Tschaikowsky Jingle Bells J. Pierpont 7. Rudolf the red nosed reindeer J. Marks Schneewals Th. Koschat I'm dreaming of a white Christmas I. Berlin 8 All I want for Christmas is my two front teeth P. Gardner Happy Christmas John Lennon I wish you a merry Christmas Engels volksliedje 9 Ere zij God De kerstboom. Neem een boom die in uw kamer past, zodat hij vrij van gordijnen en andere licht brandende stof fen kan worden opgesteld Zorg dat de boom stevig staat en niet omver kan worden gelopen Ge bruik nooit echte kaarsjes, want die eisen voortdurende controle. Als u elektrische kaarsjes ge- br ukt, controleer dan eerst de bedrading van uw kerstboomver- lichting op beschadigingen Doof de verlichting als u gaat slapen Nogmaals echte kaarsjes in de kerstboom eisen voortdurende controle en zijn levensgevaarlijk omdat een kurkdroge kerstboom die een tijdje bij de (centrale) verwarming heeft gestaan in een mum van tijd in brand staat Bovendien zijn et altijd bepaalde luchtstromingen in een kamer, bijvoorbeeld wanneer iemand een deur opendoet, die de vlam men van de kaarsjes in de rich ting van de takken van de boom doen waaien Onderstaand geven wij u een overzicht van de geplande data voor de gemeenteraadsvergaderingen in 1985 De vergaderingen worden af wisselend 's middags (aanvang 14.00 uur) en 's avonds (aanvang 19.30 uur) gehouden in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. De vergaderingen zijn altijd openbaar zodat u van harte welkom bent op de publieke tribune De verschillende agendapunten die tijdens een raadsvergadering worden behandeld worden op de donderdag vooraf gaande aan de raadsvergadering in deze rubriek toegelicht. Indien u bijzondere belangstelling heeft voor de gemeenteraad kunt u zich ook abonneren op de raadsstukken. Een jaarabonnement kost 59, U krijgt de stukken dan maandelijks toegestuurd. Indien U maandelijks de raadsstukken zelf ophaalt op het gemeentehuis, wordt slechts een bedrag van 25,— in rekening gebracht Nadere informa tie daarover kunt u verkrijgen op het gemeentehuis tel. 01 666-2955 tst. 239 21 januari 's middags 16 september 18 januari 's avonds 14 oktober 1 8 maart 's middags 28 oktober 22 april 20 mei 1 juli 1 9 augustus 's avonds 's middags 's avonds 's middags 's avgnds 's middags 's middags en 's avonds (begroting) 1 8 november 1 6 december 's avonds 's middags Herziening van het advies Na verloop van enige tijd kunnen de levensomstandigheden van een aanvrager soms sterk veranderen. Het is mogelijk dat het uitgebrachte advies dan niet meer klopt. Bij de indicatiecommissie kan in een der gelijk geval om herziening van het advies worden gevraagd. Andere woonvormen De indicatiecommissie heeft geen bemoeienis met de plaatsing van bejaarden in bejaardenwoningen, service-flats en yerpleegtehuizen. Daarvoor is geen advies van de indicatiecommissie nodig. Verpleegtehuizen zijn speciaal bestemd voor bejaarden die een voort durende geneeskundige behandeling en verpleging nodig hebben. Voor informatie met betrekking tot plaatsing in een verpleegtehuis kunt u zich wenden tot de eigen huisarts of tot de afdeling maatschappelijk werk van de verpleegtehuizen. Advies is noodzakelijk Bejaardenoorden mogen alleen personen opnemen, die in het bezit zijn van een officieel positief advies van de indicatiecommissie. Financiën Inzake de financiële regelingen kunnen in eerste instantie inlichtingen worden ingewonnen bij het bejaardenoord en/of bij de afdeling Sociale Zaken van de gemeente waar u woonachtig bent. Informatie, folder, formulieren Informatie over de indicatiecommissie of een folder is verkrijgbaar bij de gemeentehuizen, bejaardenoorden en op het secretariaat van de commissie. Er kan ook telefonisch of schriftelijk een toezending van een aanvraagformulier worden gevraagd bij het secretariaat van de indica tiecommissie. Secretariaat van de Indicatiecommissie Zuid- en Noord-Beveland en Tholen: OOSTSINGEL 2 - 4461 KC GOES Telefoon 01100-21212 's morgens van 09.00-1 2 00 uur Spreekuur: dinsdag- en donderdagmorgen van 09 00-1 1.00 uur. Bij elke raadsvergadering ligt voor iedere belangstellende in de raads zaal een agenda en de lijst van ingekomen stukken en mededelingen gereed. Komt u beslist eens een keer luisteren. Het is de moeite waard! In deze rubriek van donderdag 1 3 december j.l. zijn wij in een artikel over de vergadering van de kommissie bedrijfsleven uitgebreid inge gaan op de gemeentelijke Nota Stads- en Dorpsvernieuwing. Deze nota ligt vanaf 21 december voor een periode van 1 0 dagen (t/m 3 januari 1 985) voor elke belangstellende ter inzage op het gemeen tehuis te Sint Maartensdijk, buro ruimtelijke ordening en grondzaken Op verzoek van belangstellenden kan in concept een exemplaar van de nota worden toegezonden. Op donderdagavond 3 januari 1985, 's avonds om half acht, wordt voorafgaande aan de vergadering van de kommissie ruimtelijke orde ning een hoorzitting belegd. Een ieder krijgt alsdan de gelegenheid inhoudelijk op de nota te reageren. Direkt na de hoorzitting bespreekt de kommissie ruimtelijke ordening in een openbare vergadering de Nota Stads- en dorpsvernieuwing Re kening houdend met de gemaakte opmerkingen zal de kommissie een standpunt bepalen en een advies uitbrengen aan het kollege van bur gemeester en wethouders. Op grond van dat advies formuleert het kollege een voorstel aan de raad. Tijdens de raadsvergadering van 21 januari 1985 kan de Nota Dorps- en Stadsvernieuwing definitief worden vastgesteld Als uitvloeisel van de Wet op de Stads- en Dorpsvernieuwing zullen eveneens een inspraak- en subsidieverordening moeten worden vast gesteld. Over beide verordeningen buigt de kommissie ruimtelijke or dening zich eveneens op 3 januari, waarna vaststelling kan plaatsvin den in de raadsvergadering van 21 januari 1 985. üende olie te blussen dat is le vensgevaarlijk! Probeer tijdens het bakken mor sen te voorkomen en houdt klei ne kinderen buiten de keuken, ze leiden uw aandacht af Leg de eerder genoemde goed passende deksel van tevoren binnen handbereik Hebt u een vlam in de pan weten te doven, betracht dan voorlopig toch nog de nodige voorzichtigheid Er komt nog vrij lang daarna rook van de pan af Brandende kaarsen. Plaats de kaarsen in een stevig staande houder op een vlakke ondergrond Houdt de kaarsen ver van iw gordijnen enz en buiten het bereik van kleine kin deren Gebruik geen kaarsen houders die gemaakt zijn van licht brandbare stoffen Laat kaarsen in kerststukjes niet te ver opbranden Plaats kerststukjes niet buiten uw gezichtsveld en vooral niet in de nabijheid van een warmtebron (kachel), de kaarsen worden dan week en buigen om Laat kleine kinderen nooit alleen bij brandende kaar sen ook niet voor enkele minu ten Oliebollen bakken Oliebollen bakken gaat vaak ge paard met "vlam in de pan Als u dat overkomt loop dan niet weg (er is nog geen brand), maar neem een goed passend deksel en plaats dat, met een schuiven de beweging van u af, op de pan Draai gas of electriciteit uit De olie blijft lang op temperatuur, dus laat de pan ongeveer een kwartier rustig staan met het deksel erop Gebruik nóóit water om de bran- Vuurwerk Koop alleen vuurwerk dat vcc.- zien is van een duidelijke (Nede. landse) handleiding en doe dat bij officiële vergunninghouders Be waar vuurwerk in een metalen trommel op een droge plaats Kies de ontstekingsplaats zorg vuldig Sluit eerst de ramen en deuren van uw woning, opdat afgesto ken vuurwerk niet naar binnen kan Ontsteek vuurwerk niet in de hand, dan kunt u er ook niet mee gooien zo die neiging al bij u mocht opkomen Experimenteer niet met vuurwerk en probeer het vooral niet zelf se maken. Laat de fabricage ove: aan experts Tot slot Wij wensen y allen prettige maa ook veilige feestdagen En mochten zich desondanks toch nog problemen voordoen, dan wijzen wij op het regionale al armnummer voor Tholen, Sint- Philipsland en West-Brabant 0011. Dit nummer kan gebruikt worden voor brandweer politie en ambulance Voorbereiding bestemmingsplannen De burgemeester van de gemeente Tholen maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 21 de cember 1 984 voor een ieder ter secretarie van de gemeente Markt 1 -5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad van de gemeente Tholen van 1 7 december 1 984, waarbij wordt verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor de volgende gebieden: a. een gebied aan de Kuipersdreef te Tholen; b. een gebied aan de Paasdijkweg te Poortvliet; c. een gebied aan de Korte Vest te St. Maartensdijk; d een gebied aan de Hikseweg 1 6 te Oud-Vossemeer; e. een gebied aan de Molenweg te Oud-Vossemeer; f. een gebied aan de Molenweg te Oud-Vossemeer. De begrenzing van de genoemde gebieden staat aangegeven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zodanig ge waarmerkte tekeningen. Sint-Maartensdijk, 20 december 1984 De burgemeester voornoemd, E Baerends In verband met Kerstmis wordt op dinsdag 25 en woensdag 26 de cember geen huisvuil opgehaald. Op maandag 24 december wordt er nu opgehaald in de gehele kern Tholen. Op diezelfde dag worden voorts de containers (bedrijfsafval) geledigd. Op donderdag 27 december wordt huisvuil ingezameld in de woonkernen Oud-Vossemeer en Poortvliet, Stavenisse en Sint- Annaland. Op vrijdag 28 december wordt zoals gebruikelijk in Sint- Maartensdijk opgehaald, maar eveneens in de gehele kern Scherpe- nisse. De gemeentelijke stortplaats Tuttelhoek is op 25 en 26 december de gehele dag gesloten. Het s'- jkt voor zich dat op de beide Kerstdagen en de Nieuwjaarsdag de openbare bibliotheken en uitleenposten zijn gesloten. Op maandag 24 en 31 december is er voor wat betreft de bibliotheken te Tholen, Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk, alsmede de uitleenpost Poortvliet sprake van een gewijzigde openingstijd. Om 1 5.30 uur gaan de deuren dicht. Daarentegen is de bibliotheek te Sint-Maartensdijk op donderdag 27 december geopend van 18.00-20.00 uur en de uitleenpost Oud- Vossemeer van 1 8.00-20.00 uur. Houdt u daar rekening mee! Vastberaden stapte hij uit bed en liep wankelend naar de deur. Hé, hij was nog behoorlijk slap en duizelig. Aan de half geopende deur hield hij zich vast en nu kon hij Jo's stem duidelijker verstaan. "Spreek niet zo luid, Wim", hoorde hij haar rustige stem, "want hij slaapt op 't ogenblik en hij heeft slaap nodig. Ik heb je de vorige keer al gezegd, dat je welkom zou zijn, hier, maar dan als vriend, als een oude jeugdvriend en verder niet. Beslist niet. Je hebt zelf onze verloving verbroken en het recht genomen vrij te zijn. Dat houdt in, dat ik ook mijn vrijheid herkreeg. Nu ben ik getrouwd met een man, die ik hoog acht en die mijn genegenheid waard is. Ik wil hem niet bedriegen, onder geen enkele voorwaarde, want hij is goed voor me". "Maar je hebt nooit gezegd, dat je hem liefhebt", sprak de mannenstem". "Wim, ik houd nu van mijn man, misschien op een andere manier als ik van jou gehouden heb", zei Jo. "Dat is een leugen", weerlegde de man. "Je houdt niet van hem, je houdt alleen van mij. Onze liefde is van kinds af aan gegroeid en zo diep in ons beiden geworteld, dat ze niet uit te roeien is, al ben je nu de vrouw van een ander. Je zult nooit kunnen ontkennen, datje alleen van mij houdt en van niemand anders". Kees luisterde met spanning, maar een antwoord kwam er niet. Wan neer hij op dit moment zijn vrouw had kunnen zien, had hij, evenals de andere man ontdekt, dat ze innerlijk een zware strijd voerde. "Waarom antwoordje nu niet?" vroeg de mannestem beneden in de kleine salon en boven, in de deuropening van de slaapkamer, herhaalde een andere mannestem wanhopig, heel zacht: "Ja, waarom antwoordje niet?" De strijd in de vrouw duurde kort. Ze vergat alles om zich heen. Ze vergat, dat ze de vrouw was, die haar woord gegeven had aan de man, waarmee ze getrouwd was en het was de beeltenis van Wim de Korver, die zegevierend uit de strijd kwam. Desondanks bleef ze zichzelf want het was een nederlaag en een overwinning tegelijk, toen ze zacht, maar toch verstaanbaar voor Kees, antwoordde: "Je hebt gelijk, Wim, ik houd nog steeds van jou. In deze maanden, dat ik getrouwd ben, heb ik getracht jou uit mijn leven te bannen, maar ik ben daarin niet geslaagd. Het is zo; onze liefde is van jongsaf gegroeid en onuitroeibaar. Ik houd van jou, zoals een vrouw misschien één keer in haar leven kan houden. Maar toch moetje uit mijn leven weggaan en niet meef terugkomen. Nooit meer. Ik ben getrouwd en mijn man is een schat. Ik wil hem niet bedriegen. Daarvoor is hij steeds te goed voor mij geweest. Hij heeft recht op mij en nu hij ziek is, des te meer. Ik houd ook van hem, maar op een andere manier. Ik kan dat niet verklaren. Ik moet naast hem door het leven gaan, want dat is mijn plicht en ik zal goed voor hem zijn, want ook dat is mijn plicht. Vergeet, dat wij elkaar liefhebben, Wim ga nu, wantje weet, hoe moeilijk dit voor mij is". "Goed", klonk eindelijk de mannestem moedeloos. "Ik zal gaan, omdat jij het me vraagt en omdat ik je ken. Want ik weet nu, datje besluit vast staat en datje bij je man wilt blijven, die je echtgenoot is. Ondanks het feit, datje alleen van mij houdt. Geef me nog éénmaal een zoen, Jo, dan zal ik gaan en nooit meer hier komen". "Nee, Wim". Haar stem klonk vast en beslist. "Zelfs dat moet ik je weigeren. Begrijp je dan niet, dat ik zelfs dit niet mag doen? Ik moet eerlijk en oprecht blijven tegen mijn man. Het is maar goed. dat hij slaapt en niet weet, wat hier voorvalt. Ga nu, Wim, maak het niet nog moeilijker. Het ga je goed in je leven. Kees hoorde, hoe de man vertrok en hoe zijn vrouw de voordeur achter hem sloot. Hij hoorde, dat ze naar de kleine salon terugkeerde en dat ze huilde, lang en hartstochtelijk. Ze offerde haar liefde voor de ander op, omdat hij. Kees, zoals ze gezegd had. recht op haar had. Kees sloop langzaam terug naar zijn bed en ging er weer in. Het werd langzamer hand weer stil beneden. In bed bleef de man gespannen luisteren naar ieder geluid, dat van beneden tot hem doordrong. Na enige tijd ging zijn vrouw naar de keuken en hij hoorde de kraan lopen. Nu waste ze natuurlijk haar behuilde gezicht af. Na enige tijd kwam ze de trap op. Hij hield zich weer slapende. Zacht kwam ze zijn kamer binnen, keek naar hem en drukte toen zacht een kus op zijn voorhoofd. Een traan viel van haar gezicht op zijn wang; zij merkte het blijkbaar niet. Even nog bleef ze staan en keek naar hem. toen ging ze naar haar eigen kamer. Hij hoorde haar in bed gaan en daarna was alles stil in huis. Lang bleef Kees wakker liggen en dacht na over hetgeen beneden, in de grote salon, was voorgevallen. Ze was dus, voor ze hem leerde kennen, verloofd geweest met een ander, die ze Wim had genoemd. En nog hield ze van deze man, maar ze wilde Kees, haar eigen man, trouw blijven. Ondanks haar liefde voor de ander. En langzaam begon het tot hem door te dringen, dat zijn vrouw nooit echt van hem geweest was, dat ze in wezen het eigendom van die ander was, haar vroegere verloofde. En dat hij ook nooit volledig de liefde van zijn vrouw zou kunnen verwerven. Natuurlijk zou ze lief voor hem zijn want - en dat waren haar eigen woorden - hij had recht op haar. Doch de oudste rechten had die ander, waarmee ze van jongsaf aan was opge groeid. De wettelijke rechten op haar bezat Kees Blokker, doch de oudste, natuurlijke rechten waren voor de ander, die Wim. En de na tuurrechten waren de sterkste. Daar vermocht zelfs geen wet iets aan te doen. In die nacht rijpte langzaam zijn besluit. Hij wilde Jo niet langer aan zich binden. Vrijwillig had ze die ander verzocht te vertrekken en niet meer terug te komen. Ze wilde haar woord, dat ze gegeven had, gestand doen. Maar dit woord zou Kees haar terug geven. Hij zou haar weer vrij maken, opdat ze met die ander, die ze lief had, kon trouwen. Hun huwelijk was immers eigenlijk maar een soort grap geweest? Was het niet een erfenishuwelijk? Was het niet om het geld van oom Klaas te doen geweest?

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5