Koekfabriek terug naar Flipland? Vijftigduizend gulden voor nieuwe koekjesfabriek N.H. verenigingsgebouw Stavenisse geopend Don/centrum Rien Janvier r - Fraude en oplichting uit duisternis gelicht Bintje 12 ct. tT I O-U BOUMAN POTTER L Op vrijdag De vrede Restauratie molen Tholen De vlag hing maandagmorgen in top bij het bejaar- centrum de Schutse te St. Annaland, want na de 102- jarige Maarten Moerland bereikte er opnieuw een bewoner de leeftijd der zeer sterken: Geertruida van der Gouwe-Geene werd 100 jaar. Stavenisse/Tholen 0p bedrijfsterrein met 20 personeelsleden Er zijn plannen om een van oorsprong Fliplandse koekfabriek, nu gevestigd in Steenbergen, te ver plaatsen naar het industrieterrein te St. Philipsland, waar men flink zou willen uitbreiden. Het huidige personeelsbestand van twintig mensen zou daardoor ook groeien. Bedrijfsverzamelgebouw St. Maartensdijk vol Op voorstel van b en w van de gemeente Tholen krijgt de laatste vestiging in het bedrijfsverzamelgebouw te Sint Maartensdijk, Sjoki b.v. in oprichting, 50 mille tegen een rente van 7 Vijf arbeidsplaatsen kunnen meteen worden ingevuld en mogelijk kan dat tot tien uitgroeien. De raad ging er unaniem mee accoord, al zei VVD woordvoerder M. van Damme het in het algemeen een wat griezelige zaak te vinden om te participeren in het bedrijfsgebeuren. Er is als het ware een zesde zintuig voor nodig om te weten of het wel goed zit. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Zoet water OEZE WEEK Politie houdt daders aan in Tholen en A.J.P. Weken is de Thoolse politie aan het speuren geweest naar een oplichtingszaak, die tenslotte heeft geleid tot aanhouding van een hoofdverdachte, die het brein vormde van een uitgebreide circuit duistere zaken. Een tweede goede zet deed de politie met slimme medewerking van de PTT-kantoorhouder in Anna Jacobapolder, waardoor twee verdachten werden aangehouden, die op grote schaal met cheques frau deerden. Dansen is plezier voor twee bij scholieren vanaf 14 jaar junioren van 8't/m 10 jaar echtparen en twens voor nieuwe danslessen vanaf 27 december iedere avond aan de zaal van 7 tot 9 uur Don/centrum Rlen Janvier Antwerpsestraat 35 Bergen op Zoom Tel. 01640-35010 Donderdag 20 december 1984 41e Jaargang no. 6 Vrede in je eigen hart is mogelijk^ een realistischer wens, dan vrede op aarde in een eeuwenlange wereld vol oorlog. Immers, dat eerste, die innerlijke vredh, kan de mens worden geschonken. Aan dat tweede, die vrede op aarde, werken we nu al eeuwen tever geefs. Zelfs dat doen we niet altijd van harte. Als ons machtsterrein wordt bedreigd, laat staan wordt aangevallen, denken we niet meer aan vrede, maar pogen we terug te slaan. Daaruit wordt dan in feite duidelijk, dat van mensen, dat is dus ook van onszelf, in wezen geen vrede valt te verwachten. Dat lijkt met name rond Kerstda gen anders te zijn. Dan wil zo on geveer iedereen wel stilstaan bij de geboorte van een kind. Niet iedereen echter bij de geboorte van het Kind. Een geboorte op zich, dat weet iedereen die het di rect of indirect van nabij mee maakte, brengt een ontwapenend (vooral dat woord wijst op vrede- streven) gevoel mee. Veelal gaat zo'n "uitspatting" van de natuur zelfs vergezeld van een stroom van liefde. Geen uitspatting in de negatieve zin, maar een werke lijke uitspatting van moeite, die de moeder zich getroost om het kind ter wereld te brengen. Daarnaast een uitspatting van inspanning, die het kind zich wel moet ge troosten om datgene te bereiken, waarvoor het werd verwekt: een eigen leven, - los van alles en iedereen. Maar om daarna in de wereld vrede te bereiken, lijkt een on doenbare zaak. Dat wordt immers door de geschiedenis bewezen. Ook door het heden. Daarmee is. niet gezegd, dat er daartoe geen streven mag en moet zijn. Maar het zij herhaald, een realistischer wens is toch de vrede in het eigen hart. Dat kan worden bereikt, omdat al een paar duizend jaar geleden een kind en dat was Het Kind, werd geboren. Die maakte heel wat meer geschiedenis dan de toen zo machtige keizer Augustus of de regionaal machtige Quiri- nius, die landvoogd over Syrië was. Er is immers niet alleen de geschiedenis van die tijdelijk machtige keizer Augustus, maar in het Lukas evangelie wordt nogmaals gemeld: en het ge schiedde.... De dagen van Maria waren immers vervuld en zij kreeg haar eerstgeboren zoon. Er staat nog een derde maal: en het ge schiedde. Daar waren de herders bij betrokken. De minsten onder het volk. Die werden de getuigen van het Wonder dat geschiedde. En hun werd de vrede in het hart geschonken. Zou dan de vrede op aarde niet vanzelf komen? (GH) De redactie van de Eendrachtbode wenst alle lezers goede Kerstdagen Veiling Sint Annaland, dinsdag 18 december 1984. Uien maat 40 op klasse 2 nl 17,50. Aanvoer 20 ton. Bintje 12, Bonken 19, Furore 22, Gloria 10. Aanvoer 10 ton. g- m ft-. De honderdjarige Geertruida v.d. Gouwe-Geene in de Schutse met mevr. Boertien-Ve/ema (echtgenote van de Commissaris der Koningin in Zee land). haar twee dochters, een schoondochter en een naar haar genoemde kleindochter. Burgemeester en mevrouw Bae- rends en mevr. Boertien-Velema, echtgenote van de commissaris der koningin in Zeeland, kwamen de eeuwelinge feliciteren. Haar mede-bewoners waren eveneens in de recreatiezaal bijeen, voor zitter P.J. Drooger, waarnemend- voorzitter Th. Aarnoudse en vele familieleden. De directrice sprak een woord van welkom, waarna mevr. Van der Gouwe goed werd bedacht met bloemen en fruit. Geertruida Geene werd in Stave- nisse geboren, maar toen ze op 21-jarige leeftijd trouwde, vertrok ze naar Tholen. Daar beleefde ze gelukkige jaren in de Oudelandse- en Bakstraat, ondanks dat het fi nancieel niet altijd voor de wind ging en haar man door ziekte no gal eens niet kon werken. Op 91- jarige leeftijd overleed hij 29 jaar geleden. /Geertruida Geene, die twintig jaar jonger was, ging bakeren en 25 jaar lang hielp ze vele Thole- naren ter wereld. Ook bij de toenmalige burgemeester mr. J. van der Hoeven was ze baakster en bij het dopen droeg mevr. Van der Gouwe het kind zelfs in de kerk. "t Was heel hard werken in grote gezinnen, zonder vrije middagen, maar de baakster deed het met plezier en haar inzet werd ge waardeerd. Het echtpaar Van der Gouwe kreeg twee dochters en een zoon. die vierjaar geleden overleed. Eén dochter woont er in Tholen, de andere woont in het bejaardente huis de Vossemeren in Nieuw- Vossemeer. Op 85-jarige leeftijd ging mevr. Van der Gouwe naar de Schutse. Met name in de winter ging ze er tegenop zien om alleen thuis te zijn en meerdere mensen uit Tho len waarmee ze toen omging, zoals haar buurvrouw mevr. Gil- jam-Christiaanse, gingen toen ook naar de Schutse. Haar gezondheid is nog redelijk, al belemmert doofheid een gesprek, maar haar honderdste verjaardag ging beslist niet ongemerkt voorbij aan Geer truida Geene. De plannen zijn nog in een pril stadium, maar de gemeenteraad had er al geruchten over gehoord, zo bleek woensdag tijdens de raadsvergadering in St. Philips land, waar werd besloten tot grondaankoop om het industrie terrein uit te breiden. Raadslid L. den Engelsman (SGP) maakte een opmerking in die richting naar aanleiding van een onderzoek van het ETI (Eco nomisch Technologisch Instituut). Burgemeester T.A. Vogel ontze nuwde de geruchten niet. "Ge ruchten zijn er meestal om tegen gesproken te worden, maar ik durf voorzichtig te zeggen dat het be drijf op de aangekochte of andere grond gevestigd zal worden". Op de vraag van PVAB-raadslid A.P. Kornaat waarvan de koop betaald wordt, verklaarde de raadsvoorzitter: "De grondaan koop gaat ten laste van de exploi tatie-opzetten zonder krediet in de gemeente-begroting". Kornaat concludeerde hier een sluitende exploitatie uit. De oppervlakte van de grond be draagt 1.16.80 ha en is eigendom van de Staat der Nederlanden. Erfpachter is dhr. S. Wagemaker. Hij wilde wel aannemen, dat er in deze zaak voldoende deskundig heid aan voorafging. Soms heb je echter, het gevoel of die gemeen telijke bijstand wel nodig is om te participeren. Doet men het alleen maar omdat het toch zo gemak kelijk gaat? Er zit ook nog een nevenwerking aan. Bijvoorbeeld banken zullen er naar gaan ver- VERVOLG PAG. 7 ^WONINGINRICHTING 7 Advertentie I.M. Het comité 'Molen van Tholen' begint onder het motto 'actie voor een 250-jarige' gelden in te zame len voor restauratie van molen de Hoop, die in maart 1986 de res pectabele leeftijd van 250 jaar hoopt te bereiken. De buitenkant is met de recente vervanging van de roeden vrijwel geheel opgeknapt. De nieuwe wieken ogen goed, maar het bin nenwerk van de molen is heel slecht. Zo is de staartbalk verrot. Nu de gemeente vrijwel geen rijkssubsidie meer ontvangt we gens de bezuinigingen, stelt het gemeentebestuur het zeer op prijs als van particuliere zijde hulp wordt geboden. Het comité heeft via sponsoring van bedrijven al 5000 gulden bin nen en op bankrekening 36.26.09.993 kunnen meer bijdra gen worden gestort om de molen in goede staat zijn 250ste verjaar dag te kunnen laten vieren. Vol gend jaar krijgt de Hoop ook nog een verfje. "De molen bepaalt het landschap in Tholen, zodat het de moeite meer dan waard is dit monument te behouden", zegt vrijwilliger molenaar O. Huiskamp. Het co mité bestaat verder uit fruitkwe ker C. van de Berge uit Tholen, aannemer C. Hommel uit Oud- Vossemeer en gemeente-opzichter J.M. Heijboer uit Tholen. Het plan is ook nog prenten van de molén te verkopen en meerde re acties te houden om de restau ratie mogelijk te maken. Zie ook de speciale molenpagina in deze E.B. De 95-jarige M.A. van Beveren, de oudste Hervormde kerkganger, opende zaterdagmiddag vereni gingsgebouw 'De Schuilplaats' in Stavenisse. President-kerkvoogd W. Nieuwenhuize en andere be langstellenden kijken toe. Zie verder pagina 9 voor een uitgebreid verslag. Na overgelegd taxatierapport van taxatiebureau Gropatax uit Goes zal 50 procent van de aankoop- kosten tén goede komen aan de eigenaar en 50 procent aan de erfpachter. Aan dhr. Wagemaker zal tevens een belastingschade worden uitbetaald. De gemeente raad ging eenstemmig met de aankoop akkoord. Tijdens de begrotingsbehandeling ging de burgemeester maandag avond nog in op vragen over het industriebeleid. "De financiën en de mankracht spelen een rol. Een advertentie in een beetje blad maakt ons budget op. Verder moet de raad zich realiseren, wanneer de provincie wat doet, de eis gesteld wordt dat de gemeente ook geld op tafel legt. Verder hebben we geen tijd voor de wer ving van bedrijven, al hopen we er met de uitbreiding van het indus trieterrein nu wat meer aan te gaan doen. Misschien biedt zoet water ook meer perspectief om de tuinbouw te stimuleren", zei bur-i gemeester Vogel. "Het college van b. en w. bestaat toch uit drie mensen? De wethou ders kunnen toch ook activiteiten ontplooien", zei PVAB-raadslid A.P. Kornaat. De burgemeester antwoordde, dat het niet alleen bestuurlijke man kracht betreft, maar ook op amb telijk terrein. "En industriepro motie is een vak, waarvoor je een gekwuiiiieeerde kracht nodig hebt". CDA-raadslid J. de Jager was weinig optimistisch over uit breiding van de werkgelegenheid door zoet water, maar de overige Fliplandse gemeentebestuurders bekeken dat perspectief van de zonnige kant. Vrede Politie lost oplichting en fraude op Vijftig mille voor nieuwe Thoolse koekjesfabriek Flipland krijgt koekfabriek met 20 arbeidsplaatsen Thoolse acquisitie bracht 75 arbeidsplaatsen St. Philipsland staat er finan cieel slecht voor Gymlokalen krijgen veilig heidsglas voor schutters 'De Schuilplaats' in Stave nisse geopend baakster in Honderdjarige 'De Schutse' Deurwaarder Polderman na 44 jaar... afscheid Geref. Gem. Scherpenisse opende nieuwe kerk Fliplandse honden hoeven niet meer belasting te betalen, mensen wel Daling werkloosheid jaar einde opvallend Directeur Sint Maartenshof nam plezierig afscheid Nog steeds dierenvergiftiging in Tholen Met woningstichting geef je zelfstandigheid prijs, zegt Fli plandse SGP Er staat nog zoveel meer in dit Kerstnummer, maar u hebt er ook meer vrije dagen voor WANT ZIE, IK VERKON DIG U GROTE BLIJD SCHAP... (LUCAS 2) Dit nummer bestaat uit 20 pa gina's HOBtf ^3* •-« M Het Oudejaarsnummer van de Eendrachtbode verschijnt in verband met het feit, dat de twee Kerstdagen op werkda gen vallen, op vrijdag 28 de cember in plaats van donder dag. Geef uw berichten en adver tenties deze week nog op tot maandagmiddag vier uur. Ook de eerste krant in 1985 verschijnt op vrijdag 4 januari. Houdt u daar a.u.b. rekening mee, zodat berichten en advertenties tijdig binnen zijn. De oplichting is 28 september al begonnen, toen een paar mensen bij vishandel Schot in Tholen voor 200 gulden vis ophaalden. Als op drachtgever gaven ze een valse naam op. die overigens bij de vis handel vertrouwd in de oren klonk. Toen evenwel op 16 okto ber nog geen betaling had plaats gevonden, deed vishandel Schot aangifte. Een door de Thoolse politie ingesteld onderzoek vergde veel tijd, maar men kwam op het goede spoor. In Bergen op Zoom en Steenbergen werden soortge lijke praktijken gesignaleerd. VERVOLG PAG. 11 /aanmelden Advertentie 1M Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt dbnderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ18,— per halfjaar Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers ƒ1,—. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur W, Heijboer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1