'Wij staan er slecht voor' Voorschot uitkering mogelijk in Flipland SGP: niets voor de evenementen Belastingen omhoog, behalve voor honden Walpot: met woningstichting geef je zelfstandigheid prijs Kopjes met barst of gemeentewapen ANIB zwaaide secretaris uit Foto's nabestellen Burgemeester kraakt optimistische verhalen PVAB en CDA Donderdag 20 december 1984 EENDRACHTBODE 13 Burgemeester T.A. Vogel heeft maandagavond de al gemene beschouwingen van PVAB en CDA, dat het wel meevalt met de financiële situatie van de kleinste Zeeuwse gemeente, gekraakt. "Laten we alsjeblieft geen verhalen meer ophangen van een reserve van 1.3 miljoen gulden, want dat is met name van raadsleden jammer en erg ontmoedigend. Onze financiële positie is niet goed. Wij staan er slecht voor, dat is een ob jectief gegeven, maar we blijven optimistisch en we proberen met beperkte middelen, leuke dingen te doen". Volgens wethouder A. Kosten is er in St. Philipsland wel degelijk een voorschot op een uitkering mogelijk om te voorkomen dat de betrokkenen in financiële problemen komen. Raadslid A.P. Kornaat zei echter twee voorbeelden te kennen, waarin dat toch niet gebeurd was. Subsidiering niet-Fliplandse leden accoord De drie leden tellende SGP-fractie in de gemeente raad van St. Philipsland heeft maandagavond tegen de 2000 gulden subsidie voor culturele evenementen in 1985 gestemd. De andere vier raadsleden waren er wel voor. De SGP wilde de muziekvereniging Con cordia verder slechts 2050 gulden geven in plaats van 6066,20. "Voor grote uitgaven kan Concordia altijd een beroep op de gemeente doen, wat we dan koppe len aan een festiviteit bij het Koninklijk Huis", zei wethouder Walpot. Recreatie Brandweer Verpleeghuis Bestemmingsreserves Licht doven Eensgezindheid Niet zo slecht Twee nieuwe bestuursleden Rode Kruis Havengelden stijgen slechts 3% Unaniem is de gemeenteraad van St. Philipsland maandagavond accoord gegaan met voorstellen van b. en w. om de belastingen volgend jaar te verhogen. Over de stijging van de onroerend goedbelasting met 5% was geen enkele discussie, evenmin als over ver hoging van de reinigingsrechten van 59 gulden naar 63,50. De leges gaan met 10% omhoog, de woonfo- rensenbelasting met 3%, evenals de begraafrechten. Havengeld OGB-taxatie Burgemeester: wel heleboel technische voordelen "We moeten onze dure woningen niet klakkeloos uit handen geven, want als we steeds een stukje zelfstandigheid prijs geven, zeggen ze in Den Haag: veeg St. Philipsland maar bij een buurgemeente. De burgemeester wordt elders benoemd of krijgt wachtgeld." Leegstand Geen paniek Drama Bij verhuizing a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. Vrede voor jou en mij Voor 1100 of 250 gulden Thuis kun je nog wel eens uit kopjes met een barst of een stukje eraf, drinken, maar gasten van het ge meentebestuur moet je goede kopjes koffie en thee voorzetten, vindt burgemeester Vogel. B. en w. van St. Philipsland gaan dan ook nieuwe kop en schotels kopen, maar niet voor 1100 gulden zoals eerst de bedoeling was. Machinaal vegen Glasboeren tevree Dorpsvernieuwing Vrede op aarde -1984 Samenwerking De burgemeester ging uitgebreid in op de financiële situatie om de rooskleurige voorstelling van za ken door de PVAB en het CDA volledig uit de wereld te helpen. Hij wees op het nieuwe systeem van de gemeentebegroting en de grote kans dat men verkeerd leest. "Een mislezing over 1.3 miljoen reserve heeft erg veel kwaad ve roorzaakt en volgend jaar zullen we die bestemmingsreserves niet meer optellen. Het is goed, dat de Burgemeester T.A. Vogel fracties de begroting met mensen "Dat is vervelend, want het gaat om gezinnen die een weekloon hadden en die kunnen geen zes weken wachten", aldus het PVAB-raadslid. Kosten hield vol, dat iedere cliënt wordt gevraagd of hij een voor schot wil. Hij kreeg van Kornaat de toezegging, dat de namen van de twee betrokkenen volgen om de zaak concreet uit te zoeken, waarbij dan schriftelijke beant woording volgt door de wethou der. Kosten erkende, dat er overigens wel vertraging kan optreden bij WWV- en RWW-uitkeringen. "Een late melding van de be drijfsvereniging die de WW ver zorgde, kan soms de oorzaak zijn. Nevenverdiensten die nog in de computer verwerkt moeten wor den, kunnen ook tot vertraging leiden. In principe gaat het om weekuit- A. Kosten Gemeentebelang St. Philipsland keringen maar in het belang van de cliënt en de sociale dienst hoeft men maar met 1 briefje in de maandfin plaats van per week) te volstaan, maar dan is 't ook een maand- in plaats van een week- betaling. Er wordt gevraagd of men 1 maand kan overbruggen, anders is 1 week voorschot moge lijk", aldus wethouder Kosten maandagavond in de gemeente raad. De Oranjevereniging Anna Jaco- bapolder kreeg er 80 gulden bij wegens huur van Ons Dorpshuis en overigens werd het voorstel yan b. en w. onveranderd aangeno men. Ook met de subsidiëring van niet-Fliplandse leden van de zangvereniging VZOS ging men accoord, wat een tientje per Thools lid oplevert. De burge meester ging uitvoerig in op de zienswijze van de SGP op het re- creatiebeleid en behoud van na tuurwaarden. Hij wilde recreatie niet koppelen aan criminialiteit. "Ook in Flipland neemt de kleine criminaliteit toe". De burgemeester erkende de be hoefte aan recreatie, maar wilde wel zondagsrust en zedelijkheids normen in acht nemen. "Maar we leven in een samenleving met mensen die er vrijwel allemaal anders over denken dan wij. De ontkerstening van de maatschap pij en de normvervlakking nemen toe". De burgemeester vond dat een recreatiegemeente financiële voordelen heeft, maar Flipland hecht aan immateriële waarden. Daaronder schaarde hij deelname in de stichting het Zeeuws Land schap, stimulering van de vereni ging Natuurvrienden, deelname in de werkgroep Krammer/Vol kerak, spoit niet op zondag en zonder verdwazing, cultuur en dorpsvernieuwing. SG P-fractie- voorzitter den Engelsman zei daar heel goed mee te kunnen leven, maar wethouder Walpot wilde de grenzen aangegeven zien. Daar voor voelde de burgemeester niets omdat hij al zijn persoonlijk standpunt had weergegeven en niet de mening van het college. De burgemeesters van Tholen, St. Philipsland, Bergen op Zoom en Roosendaal overleggen over een dienstverleningscontract voor de brandweer. De raad was het er unaniem, over eens, dat Flipland bij de brandweerregio Brabant moet blijven gezien de geografi sche ligging. "We moeten er niet aan denken bij Zeeland te worden, ingedeeld, dat is geen goede zaak. Bij Brabant moeten we wel een inbreng hebben in de commissie Brandweerzaken en de begroting van de Regionale Brandweer moet tevoren aan de gemeente raad worden toegestuurd", zei de burgemeester. De Jager wilde de inwoners informeren over het rampenplan om onwetendheid weg te nemen, maar de raads voorzitter voelde daar niet voor. "Elke ramp heeft z'n eigen be handeling en de draaiboeken zijn er". De burgemeester vond met de PVAB, dat de politie een pluim heeft verdiend. "Vooral de laatste tijd heeft men nogal moeilijke karweitjes moeten opknappen". Wethouder Walpot vroeg zich af, of de PVAB iets goed te maken had bij Hermandad. "De algeme ne beschouwingen over openbare orde en veiligheid en de jeugd zijn suggestief geschreven". De raadsvoorzitter noemde het voorbarig, dat er volgend jaar 30 bedden, van het verpleeghuis op Tholen verwezenlijkt zouden worden. "Dat gebeurt pas in de negentiger jaren met uitbreiding van de Rozeboom. 't Zit nog niet lekker, want het geld moet van het Brabants budget komen". Uit spraken van SVRZ-directeur Al- mekinders over het verpleeghuis noemde hij 'te enthousiast'. "Het duurt langer dan 1985", zei bur gemeester Vogel maandagavond bij de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad van St. Philips land. van de basis bespreken, maar dat zijn mensen die geen verstand hebben van een gemeentebegro ting. PVAB en CDA hebben ap pels en peren opgeteld. U helpt eraan mee verhalen over een flin ke reserve, zoals dat op straat ver teld wordt, verder te brengen en dat is een beetje te betreuren. ,De feiten zijn, dat er teveel is doorge schoven naar de toekomst: er is te weinig afgeschreven en te weinig gereserveerd. U kunt de lantaarn palen en de ambtswoning van de burgemeesters wel bij de reserves gaan tellen, maar u kunt er niets mee doen, evenmin als met die 1.3 miljoen. Die 1,3 miljoen komt van de sal- direserve (overschotten van dienstjaren) en daaraan mag u niet komen. Verder van het wo ningbedrijf, de huren en rijkssub sidie voor onderhoud. De nieuwe" daken in ee Beatrixstraat kosten alleen al 150.000 gulden. U mag daar verder niets mee doen. Ver volgens reserve dorpshuizen: 64.000 gulden groot onderhoud voor ons dorpshuis, 57.000 gulden afkoop rijk voor de Wimpel, voorts een bedrag voor dorpsver nieuwing, wat we bitter hard no dig hebben, 70.000 gulden voor openbare werken, wat met de Oostdijk al te weinig is. Voorts reserve bestemmingsplan, 100.000 gulden onderhoud eigen graven en 45.000 gulden reserve molen. Ik kan zo doorgaan, maar alles bij elkaar gaat het om 1.3 miljoen bestemmingsreserves. Je wekt verkeerde verwachtingen wan neer die te gebruiken zouden zijn als een algemene reserve", aldus de burgemeester, die het ook een kwestie van goed lezen vond. Hij noemde het een geweldig lichtpuntje, dat de grenswijziging ingaande 1 januari 1986 voor St. Philipsland 72.000 gulden ople vert. Een 950 ha. Steenbergs ge bied, de slikken van de Heen, waarvan 550 ha. blijvend droog zal vallen, komt bij St. Philips land. Het Schelde-Rijnkanaal wordt nu de provinciegrens, zoals 7 december in de Staatscourant is vermeld. De burgemeester ging verder in op de bijgeschreven rente over de reserves, volgens de PVAB 89.000, volgens het CDA 63.000 gulden. "Het is verdienstelijk dat u pro beert lichtpuntjes te vinden, maar helaas, we moeten ze doven, want het is allemaal schijn. De 43 mille van het woningbedrijf moet je eraf trekken, evenals de Wimpel reserve en de riolering Zuiddijk. Het overschot van 1983 zal 14.076 gulden bedragen, maar dat be drag moet bij de saldireserve, want dat zijn we een paar jaar vergeten. Het overschot van dit jaar zal circa 10, 12, 15.000 gulden zijn", aldus de raadsvoorzitter. Hij merkte op, dat de SGP in de al gemene beschouwingen weinig op de financiën was ingegaan. "Dat is nu niet erg, want er schiet zo wei nig van over", zei den Engelsman Burgemeester Vogel erkende wat bout te zijn ingegaan op de zienswijze van PVAB en CDA op de reserves, maar overigens sprak de burgemeester maan dagavond na drie uur vergade ren van een prettige begro tingsbehandeling. "De alge mene beschouwingen waren ook zonder al te veel kritiek op het beleid van b. en w. Eens gezindheid kan voor een ge meenschap geen kwaad. over de verhalen van PVAB en CDA. Kornaat verdedigde zich met de opmerking, dat hij niet had be weerd dat de reserves zonder meer uit te geven zouden zijn. "Ik heb alleen aangetoond, dat het zo slecht niet is als b. en w. voor schotelen. Het is niet mijn bedoe ling, dat de reserves op te nemen zijn". "Dat is geenszins het geval", zei ook de Jager. "Ik heb alleen een stuk positief zicht op de financiën van de gemeente gegeven. Er wordt rente toegerekend en die kun je gebruiken voor investerin gen, zonder de gereserves wezen lijk aan te tasten. In de loop der jaren zijn die reserves ook flink gestegen." De burgemeester hield hem voor, dat volgens de algemene be schouwingen van het CDA een deel van de reserves voor het dekkingstekort 1985 gebruikt zou kunnen worden. "De PVAB zegt, dat onze financiële positie aan zienlijk minder erg is. Je moet voorzichtig zijn met die uitspra ken Onze financiële positie is niet zo best. Bestemmingsreserves die op korte termijn besteed moeten worden, zijn geen algemene re serves", aldus de raadsvoorzitter. Het Thoolse Rode Kruis heeft tij dens de bestuursvergadering don derdag twee secretarissen be noemd. H. Brinkman (Sint-Maartensdijk) en A.J. de Graaf-v.d. Hoek (Scherpenisse) nemen het secre tariaatswerk over van W. An- driesse (Scherpenisse). Deze was per 1 november gestopt met dit vrijwilligerswerk. Mevr. de Graaf tekent meer voor het commerciële gedeelte van deze functie. Brinkman regelt in de hoofdzaak de inhoudelijke kan ten. Dhr. Brinkman wordt tevens coördinator van het jeugd Rode Kruis, waarmee de afdeling Tho len in januari begint. Er zijn al 47 jongeren aangemeld, maar er kunnen er nog bij 01666-3645. Verder is de nieuwe ambulance (Opel Senator) besteld die in juni 1985 de eerste rit zal maken. J. de Jager (CDA) kreeg het ge daan, de 3% verhoging van de hondenbelasting 1985 ongedaan te maken. Hij herinnerde eraan, dat vorig jaar de PVAB er al op gewezen had, dat de hondenbe lasting veel hoger was dan in de buurgemeenten. De burgemeester had toen voorzichtig beloofd, dat het tarief in 1985 niet zou stijgen, aldus de Jager. SGP-raadslid L. den Engelsman kon zich dat ook herinneren en toen gingen zelfs de wethouders overstag. De gehele raad wees de verhoging af, wat 480 gulden minder inkomsten be tekent: 160 honden 3 gulden. achterdocht, dat ik daar niet op wil ingaan. Daar valt niet mee te werken", aldus de burgemeester. De Jager toonde zich bereid, de scherpe kantjes van zijn kritiek af te zwakken, maar de OGB-stij ging voor de landbouwers bleef hij drastisch noemen. "B. en w. zouden de standsorganisaties moeten uitleggen waarom, ten einde een enorme hoeveelheid bezwaren te voorkomen". De burgemeester wilde daar wel op ingaan. Mét een sterke stijging van de ha ven- en kadegelden hadden PVAB (6%) en CDA (5%) geen succes. Met vier (SGP Ge meentebelang) tegen drie (PVAB CDA) stemmen werd een PVAB-CDA-voorstel verworpen om de tarieven met 5 in plaats van 3% te verhogen. Dit om de baten meer in overeenstemming met de lasten te brengen. De burgemees ter wilde dat grote verschil niet ontkennen, maar hij wees erop, dat de 24 schippers die St. Phi lipsland als domicilie gekozen hebben, voor de algemene uitke ring van het rijk als inwoner mee tellen en dat levert 24 320 gulden op of totaal 7680 gulden. "En ze wonen nergens, dus straatkosten hebben we niet. B. en w. willen niet verder verhogen dan 3%", zei de burgemeester. A.P. Kornaat (PVAB) zag schip pers als ondernemers die voor het gebruik van de haven moeten be talen. De raadsvoorzitter vond een 5% stijging van de havengel den geen halszaak, maar de meerderheid van de raad wees het af. De burgemeester maakte zich boos over kritiek van de Jager op de hertaxatie van het Onroerend Goed. De waarde ging omhoog van 69 naar 73 miljoen gulden. Van de hogere opbrengst komt 12.000 gulden van verbouwingen voor 1 januari 1984, eveneens 12 mille van de 5% verhoging. Verder nog 12.000 gulden, voor een derde afkomstig van nieuwbouw na 1 januari a.s., een derde van de agrarische sector en een derde van diverse verbouwingen. "De ene burger zal wat meer O.G.B. beta len, de ander wat minder. Uit in sinuerende opmerkingen van het CDA, dat de taxateurs met een bepaalde boodschap op pad zijn gestuurd, spreekt zo'n stuk Wethouder L. Walpot zei dat maandagavond tijdens de begro tingsbehandeling naar aanleiding van een suggestie van de PVAB, het gemeentelijk woningbezit naar een woningstichting over te hevelen. Het ambtelijk apparaat zou dan ontlast worden, wat met de arbeidstijdverkorting goed uit komt. Burgemeester TlA. Vogel zei er technische voordelen in te zien. "Een heleboel narigheid ben je kwijt, want een woningstichting is er veel meer op ingesteld, ook ten aanzien van het onderhoud. Je bent echter een stuk zeggenschap kwijt. Aansluiting bij Bruinisse of Schouwen is zonder dam lastig en bij Tholen zie ik ook moeilijkhe den gezien de verhouding gro te/kleine gemeente. Daar ben ik niet zo vreselijk enthousiast over", aldus de burgemeester. A.P. Kornaat(PVAB) zag voor de SGP wel een groot nadeel, dat men de woningverhuur niet meer kan regelen, maar het met minder mankracht uitvoeren van onder houd achtte hij een voordeel. Te meer, gezien de arbeidstijdver korting voor ambtenaren. De burgemeester ging in op vra gen van de SG P over de leegstand. Hij vond dat het - buiten het aparte probleem Karreveld 14 - vyel meeviel met 16.919,71 in 1983 aan huurderving. Daarvan kwam 11 mille van Steintjeskreek in Anna Jacobapolder en 6000 van de renovatiewoningen aan de Beatrixstraat. Het rijk betaalt 2% leegstandsvergoeding, wat ruim 19.000 gulden is, zodat de ge meente er zonder Karreveld 14 nog aan overhoudt. Voor die laatste woning achtte de burge- L. Walpot SGP St. Philipsland meester verkoop of huur beneden de prijs nodig, anders zou de schade nog groter worden. Vol gens de raadsvoorzitter moeten er, uitgaande van een natuurlijke groei (geboorte minus sterfte) en een migratie (vestiging minus vertrek) van nul, elk jaar 16 k 17 huizen gebouwd worden. De nota bewoningspatroon gaat ervan uit, dat er tot 1990 een 110 mensen bijkomen. Over het door de PVAB gesigna leerde vertrek van jonge mensen uit St. Philipsland wilde de bur gemeester 'geen paniek'. "Dat is uitzonderlijk, maar niet alleen in onze gemeente, want het is een Zeeuws probleem. Het aantal vestigingen is aanzienlijk lager dan in 1983, maar het aantal ge boorten is het dubbele van vorig jaar. We moeten onze mooie ge meente ook 'niet weggooien. Het vertrek wordt ook meestal ve roorzaakt door promotie, huwe lijk of werk", aldus de burge meester. L. den Engelsman wees erop, dat de woning Karreveld 14 inmiddels al voor 317.000 gulden te boek staat. Hij wilde nog niet direct ingaan op de suggestie van de raadsvoorzitter om het huis te verkopen. De SGP-fractieleider was verder bang, dat de vijf hui zen aan Steintjeskreek leeg zou den komen te staan wanneer de nieuwe, goedkopere woningen van de Stichting Gereformeerde Bouwcorporatie in Anna Jacoba polder gereed zouden komen. De burgemeester was bekend, dat er twee leeg zouden komen. Een be langrijk verschil met het Karre veld vond hij, dat voor Steintjes kreek huursubsidie geldt en voor de dure Karreveld-woning niet. Walpot noemde Karreveld 14 een drama. "Destijds heeft de SGP die aankoop sterk ontraden. Je moet niet met een zak op je hoofd een forse transactie doen. Als de SGP nog eens indringend voor iets waarschuwt, zou daar meer aan dacht aan besteed moeten wor den", zei de wethouder. Hij vond verder, dat er van de leegloop geen drama gemaakt moest worden. "Het zit hem in een minder aantal vestigingen en dat is in heel Zeeland. Met grote kreten als St. Philipsland loopt leeg, moet je voorzichtig zijn, evenals met verhalen dat we met 1.3 miljoen reserves zo'n mooie begroting hebben. Werkgelegen heid, dat is de motor van de hele samenleving", aldus Walpot. De burgemeester ging nog in op een vraag van de PVAB over een wo ningbouwplan op de hoek Sta tionsstraat/Oostdijk in het voor malige Cebeco-gebouw aan de haven, nu eigendom van aanne mingsbedrijf Ligtendag. "Hoewel 't enthousiast in de krant stond, is dat bouwplan na wisseling van de directie teruggenomen", zei de raadsvoorzitter. Met de Kerstdagen is er ner gens oorlog op de wereld, dan is er wede. Vrede op aarde, in de mensen een welbehagen, het klinkt zo gewoon. Met de Kerstdagen is er kaarslicht en dennegroen en die verspreiden vrede. Vrede op aarde, in de mensen een welbehagen. Bij samenzang in de kerk daalt de vrede vanzelf in je hart. Vrede. Het woord dat bijna dagelijks in je gesprekken voorkomt, is die er morgen ook nog? Heb je vrede met de dingen die in jouw wereld gebeuren? Heb je vrede met de lage aardappel prijs? Dat je man of je zoon werkloos geworden is? Dat je dochter op kamers gaat wonen? En de buren alwéér naar de wintersport gaan? Tja... "Nee, daar heb ik geen vrede mee, omdat...". Er is altijd wel een reden. Maar het Evangelie zegt, dat het toch zo gemakke lijk is. A Is je maar wilt. Mensen van goede wil. Jij en ik zeggen: "Ik begrijp niet waarom de re gering daar nou 'es niks aan doet. Hoe kunnen ze denken dat we met die uitkering rond komen. Waarom blijft ze nou niet lekker thuis, 'k Snap niet waar ze 't van doenWaarom zeggen jij en ik dat? A Is je vre de wilt zeg jé toch gewoon: "Tja, volgend jaar beter. Ach, hij v hdt binnenkort heus wel wat anders. Nou ja, als ze dat nou graag wil. Dat moeten ze zelf weten, hoor". Ik vind vrede zo moeilijk... Jij ook? Zullen jij en ik proberen om morgen ook van goede wil te zijn? Want het klinkt toch zo gewoon: Vrede op aarde, in de mensen een welbehagen. De PVAB-fractie had er kritiek op en vond 250 gulden voldoende, zodat er met de resterende 850 gulden speelwerktuigen voor An na Jacobapolder gekocht zouden kunnen worden. De burgemeester antwoordde, dat maandagavond tijdens de begrotingsbehandeling uit gehuurde kopjes koffie ge dronken werd. Als er meer dan het normale aantal mensen in het gemeentehuis zijn, moeten er kopjes van elders komen. Boven dien ligt er al lang een wens van de gemeentesecretaris om kopjes met het gemeentewapen aan te schaf fen. Dat kan voor 7,22, maar dan moeten er 144 stuks afgeno men worden. "Ik kan me niet in denken, dat de aandeelhouders in het bedrijfsleven zo lang over kopjes praten", zei de burge meester tegen raadslid Kornaat. "Waar besteden we ons geld aan?", aldus de PVAB-fractie- leider. "U geeft de voorkeur aan kopjes, maar wij hebben liever geen kopjes of zonder wapen en reparéren de gevaarlijke speeltoe stellen". De burgemeester zegde toe, te proberen, kopjes in een la ger aantal te krijgen tegen een la ger bedrag, waartoe hij bij andere bedrijven zou informeren. Met het vervaardigen van de ge meentebegroting in eigen beheer was 2000 gulden verdiend, zei de burgemeester en de raad wilde nog meer besparingen. Hij noem de 't de moeite waard een CDA- voorstel te onderzoeken om be paalde gemeentelijke taken door particuliere bedrijven te laten uit voeren. Een suggestie van de SGP om arbeidsuren bij gemeentewer ken te besparen door machinaal te gaan vegen, zag de raadsvoorzitter niet direct zitten. Machinaal ve gen kost 800 gulden per keer en een veegmachine kost een ton en die is niet rendabel te maken in St. Philipsland. Den Engelsman hield hem voor, dat het vegen toch 18.000 gulden per jaar vergt. De burgemeester vond ook een CDA-voorstel tot aanschaf van een houtversnipperaar (15.000 gulden) teveel. De SGP had voorgesteld om de glascontainer te verwijderen om dat de glasboer door het dorp komt, wat 2500 gulden zou bes paren. "De glasboer is dik tevre den en de exploitant van de glas container zegt niks van de glas boer te merken. Misschien wordt er meer gedronken, maar we be kijken 't wegens de mogelijke besparing van 2500 gulden", zei de burgemeester. Over de schade van zware transporten was hij van oordeel, dat vrachtwagens voorde Philipsdam verkeerd rijden, door het dorp. Daarentegen zei Kor naat, dat het om de heipalen voor nieuwe huizen in plan de Luijster ging en de kraan voor het gemaal aan de Zuiddijk. Voor speeltoestellen in Anna Ja cobapolder zag de burgemeester nog geen financiële ruimte gezien de kosten van 4000 gulden. Het hekwerk voor de Tramput is wel besteld. Verder komt het trekken van witte strepen voor beter par keren in A.J.P. nog in de werk groep Dorpsvernieuwing aan de orde. De burgemeester viel 't een beetje tegen, dat de SGP alleen woning verbetering noemde bij de dorps vernieuwing. "Daarmee ben je er niet, want het moet een planmati ge aanpak zijn, wil je subsidies 'krijgen. De gezellige dingen van vroeger moeten we terughalen, maar woningverbetering zullen we niet vergeten". Bij de rioolwa terzuivering zag h'ij geen proble men. "Het waterschap heeft de zaak voor de afsluiting van de Oosterschelde rond. Er is geen enkel gevaar". Daarentegen vond wethouder Walpot, dat de inwo ners er al jaren voor betalen, maar nog steeds geen resultaat zien. "Gij, alle volken, wil dit horen, op heden is een kind geboren. Daar ginds te Bethlehem in een stal. Ga vlug dat kleine kindje zoeken, 't Ligt in een krib met stro en doeken Een kind dat vrede brengen zal". Zo juichten eng'len, heel tevreden, 't Is haast tweeduizend jaar geleden dat deze boodschap werd gebracht. Het eerst aan herders op de velden, die het aan and'ren door vertelden als vrede-boodschap in die nacht. Een ieder zou dit kunnen weten en die het weet, mag 't niet vergeten. Toon op dit punt uw goede wil leef steeds in vrede met elkander waardeer het goede in de ander en wordt nooit koppig, bruut of kil. Dit kindje, dat zich openbaarde Als vrede-brenger hier op aarde aan blank en zwart, aan groot en klein. Kom rassen, standen aller landen, reik aan elkaar uw beider handen, dan zal op aarde vrede zijn. p/s Zeer vele van mijn goede wensen voor u en voor uw medemensen, zij vergezellen deze brief. Gedenk heel vaak 't gebod des Heren "Gij zult uw evennaaste eren, ik zeg u, hebt elkander lief'. P.M. van Eekelen. Zaterdag hield de ANIB Tholen-Sint Philipsland een gezellige leden vergadering en kerstbingo in zaal Meulvliet. Voorzitter, R.J. Damen heette iedereen hartelijk welkom, in het bijzon der enkele wijkverpleegsters die te gast waren. De voorzitter was ver heugd, dat het volledige bestuur en de adviseur aanwezig waren, ook omdat de ingang van Meulvliet nu goed bereikbaar was gemaakt. De notulen van de jaarvergade ring in Sint Annaland werden on veranderd goedgekeurd. Er werd even stilgestaan bij de braderieën, die in het teken van de toeganke lijkheid stonden. Deze waren voor de afdeling een groot succes. De voorzitter deelde verder mede, dat er een brief was binnengeko men van dhr. Jelderda, waarin hij mededeelde, om gezondheidsre denen te moeten stoppen als se cretaris. "Dat was voor allemaal een grote klap, maar als bestuur moeten we dit accepteren en res pecteren", aldus dhr. Damen, "daar de gezondheid van ieder bestuurslid voorop staat". Er werd even teruggegaan naar de periode waarin dhr. Jelderda se cretaris was, waarin veel werk was verzet. De voorzitter vond het daarom des te meer spijtig dat, nu er van dit werk iets zichtbaar wordt, dhr. Jelderda door om standigheden moet afhaken. Namens het bestuur en de leden bood de voorzitter dhr. Jelderda een Delftsblauw herinnerings bord aan met daarop de inscriptie "ANIB Tholen-St. Philipsland. Dank voor de inzet voor uw me demens". Dhr. Jelderda dankte bestuur en leden voor deze fraaie geste en zei dat het hem nog steeds speet deze moeilijke beslissing te moeten hebben nemen. De afdeling heeft bij vele instan ces gepleit voor een vissteiger voor gehandicapten aan de Oes- terdam en te St. Philipsland. Daarop was een bericht ontvan gen. dat Rijkswaterstaat welwil lend tegenover deze plannen staat en dat binnenkort contact zal worden opgenomen met de afde ling. Voorts was er een uitnodi ging ontvangen van K1WANIS te Bergen op Zoom, voor het bijwo nen van een operette-opvoering in de Stoelemat te Bergen op Zoom op 10 januari 1985. Die kaarten moeten voor uiterlijk 22 december a.s. besteld worden bij secretaris Schipper te Scherpenisse. In ja nuari hoopt de afdeling een ver gadering te kunnen beleggen met verschillende organisaties uit Tholen en St. Philipsland om te zien wat deze voor elkaar kunnen betekenen, met behoud van ieders identiteit. Vervolgens werd er medegedeeld dat de contributie in 1985 niet verhoogd zal worden. Hierna ging men over tot het ontspanningsge deelte van de middag. Bij binnenkomst was aan iedereen een gratis lot verstrekt, waarvoor acht prijzen beschikbaar waren. De- bingomolen draaide, gevolgd door een loterij speciaal voor de dertig kinderen. In de pauze kon men terecht bij de informatietafel en de zelfgemaakte artikelen uit de soos. Het was voor iedereen, jong en oud een gezellige ontspannings middag, dat werd door de 110 volwassenen zeker beaamd. Aan het slot dankte de voorzitter de winkels en bedrijven die mede deze middag tot een succes had den gemaakt en wenste hij ieder een fijne feestdagen en wet thuis. Wilt u een in de Ecndrachtbo- de gepubliceerde foto graag zelf hebben? Dat kan. als liet «in foto's van onze eigen re- daktie gaat. Bel of schrijf naar Eendrachtbode. Postbus 5. 4697 ZG Sint-Annaland. tel. 01665-2752 en u krijgt uw fo to-herinnering thuis. I V.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 13