J. Boon 50 jaar tamboer kon. fanfare Accelerando Video in Ten Anker Nieuwe Chr.Mavo in juni gereed Meer gezinsbenadering bij het maatschappelijk werk BOUMAN POTTER Drukriolering DSVF overweegt subsidie Zending Luidklokje in Scherpenisse Uien 18 gulden Geen bezwaren subsidies 1985 1< fl xl/S'S' Donderdag 13 december 1984 41 jaargang no. 5 Koos Boon is donderdagavond gehuldigd als gouden tamboer van de koninklijke fanfare Accelerando in St. Annaland. In de Sakofahal aan de Bierensstraat ont ving hij de gouden KNF-speld met oorkonde en het Accelerando 50 jaar insigne van voorzitter W.A. Boogaard. Verbetering verzorgingstehuis nodig Na de degelijke zithoek in de Rozeboom te St. Phi- lipsland en het speelse orgel in Sint Maartenshof, kreeg Ten Anker in Tholen gistermorgen een vi- deóapparaat met groot t.v. scherm. Daarmee werd de jubileumtournee van de 35-jarige stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) afgesloten. Ten An ker heeft echter in navolging van Sint Maartenshof en de Rozeboom nog wensen: een grotere recreatiezaal en verbetering van de verzorgingscapaciteit tot 27 plaatsen met moderne mogelijkheden als een keu kentje en eigen toilet. Blij met de flat Verpleeghuis Gemengde gevoelens Schietlokalen worden duurder Zingen bracht heimachine van slag De 225 leerlingen van de Christelijke Mavo in Tholen kunnen in de zomervakantie helpen verhuizen, want dan worden de 'kippehokken' aan de Zoekweg afge dankt voor dertien vriendelijke leslokalen, twee over blijflokalen, een gymzaal, aula en verschillende sociale ruimtes. Dan moet de bouw overigens voorspoediger verlopen dan het heien van de eerste paal, want dat liep dinsdagmiddag in het honderd. Voor het ongestoord zingen van het feestlied was de heimachine stil gezet, maar toen er weer gewerkt moet worden, was de start motor defect. In boomgaard Oudste en jongste Geweldig moment Fijne schoolvorm Mevr. Hoogedeure volgt dhr. A.v.d. Hoek op in Welzijnsorgaan Dinsdagavond was de vergadering van het algemeen bestuur van het Welzijnsor gaan in het voormalige Thoolse stadhuis. Naas bespreking van de rekening 1983, de begroting 1985 van de Federatie was er bestuursverkiezing. Penningmeester A.v.d. Hoek uit Scherpenisse stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd namens het Groene Kruis mevrouw M.J. Hoogedeure-Kievit benoemd in het algemeen bestuur. Ze bleek ook de enige kandidate voor het dagelijks bestuur van het welzijnsorgaan en aanvaardde die benoeming. Het hoofd van de afdeling Algemeen Maatschappelijk Werk drs. Th.P. de Waal, belichtte met grote des kundigheid het werk van de 5 maatschappelijk werkers in de federatie. De instel ling draait nu uitstekend, concludeerde van den Hoek in zijn afscheidswoord. Buffer nodig Gezinsbenadering DEZE WEEK Het is mogelijk al een eeuw gele den, dat er vanuit het 'Moeder land' zending werd bedreven in Indonesië Van meer recente da tum weten we wel, dat er predi kanten uit deze regio, zoals een ds. van Dijk van Sint Annaland, een ds. van Donkersgoed uit Sint Phi- lipsland, later weer een ds. Geuze uit Sint Annaland naar Indonesië, Kenya of andere ontwikkelings landen trokken om daar zending te. bedrijven. Ondertussen zakte het 'Moederland' af in mogelijk wat zelfgenoegzaamheid, geza pigheid, ook lauwheid op wat ge loof moet zijn. Als we afgaan op de nieuwste predikant in onze streek, die zondag zijn intrede deed, ontkomen we niet aan het gevoel dat de rollen zijn omge keerd. Niet vanuit dat moeder land wordt zending gepleegd, maar uit het 'nieuwe' land. Zoals eens Amerika, geadopteerd door het oude Europa, impulsen, aan passingen, moderniseringen en noem nog maar verder op. Afmetend aan wat zondag kon worden beluisterd, moet de hand in de boezem en dient geconsta teerd te worden dat de gelovigen in het Moederland zijn verstard, in Dogma's, die overigens niet behoeven te worden veranderd, zijn verhard en waar het niet zel den aan oprechtheid ontbreekt. Dan overvloeit een wel vanuit het hart geopenbaard woord als was het een oase in een woestijn. Het gaat ons niet om richtingen. Dat doet er denken we ook nauwelijks toe. Het gaat wel om bezieling vooral om een ongetwijfelde ge loofsovertuiging. Daarom menen we dat de zendingsrollen zijn om gedraaid. Niet dat 'Moederland' is nog de woord- en geloofsbrenger, naar dat nieuwe land, waar eens het woord moest worden ge bracht. Modern opgemerkt, zit het Moederland met haar geloof in de V.U.T. daarentegen bloeien de vruchten rijk, in waar eens werd gezaaid. (G.H.). Jubilaris J. Boon en zijn echtgenote, vijftig jaar tamboer bij de Koninklijke Fanfare A ccelerando te St. A nnaland. daar vandaan komt. Ook ik heb begrip voor de Thoolse situatie en ik ben dankbaar dat ik die Thool se gemeenschap dankzij mijn op voeding ken. Het Provinciaal Bestuur en met name de gedepu teerde Don. die ook uit die le venssfeer stamt, werkt ook hard aan het verpleeghuisplan. Hij beijvert zich meer voor Tholen dan voor Walcherèn. Ik hoop dat het resultaat heeft en dat de SVRZ nog veel voor Tholen kan beteke nen", zei directeur Almekinders. Waarnemend directeur van Ten Anker, dhr. A. van Loon, legde dat verlanglijstje in de volle re creatiezaal op de tafel van bestuur en directie van de SVRZ. Tevoren was er al koffie met gebak genut tigd en een video overhandigd door algemeen direkteur M.L. Almekinders. Hij verwelkomende in het bijzonder burgemeester Baerends (tevens tweede pen ningmeester van de SVRZ) en zijn echtgenote. Ook de wegens ziekte al lang niet meer in functie zijnde directrice/nevr. Koole was tijdens deze gezellige morgen present. Onder de bewoners was o.a. de honderdjarige Pieter Bijl. Directeur Almekinders zei belast te zijn met zorgen, maar hij had toch nog wat vriendelijke woor den. Kj schetste de historie, waarin de SVRZ Ten Anker overnam van een stichting waarin alle voormalige gemeenten waren vertegenwoordigd. Wethouder C.J. Moerland werd toen namens Tholen bestuurslid van de SVRZ omdat de broer van burgemeester J.E. van Boeijen als arts bij de SVRZ werkzaam was. "Wethou der Moerland heeft veel voor de SVRZ betekend en we denken met veel warmte aan zijn periode terug. We zijn erg gelukkig, dat burgemeester Baerends zijn taak overnam". Almekinders herin nerde verder aan de bouw van de servicefiat in de huursector, wat destijds een novum was in het land. "Wij zijn bijzonder blij met die aanbouw. Het niet onderheide oude deel van Ten Anker is in grijpend verbouwd, zoals we als SVRZ vele minder bedeelden kunnen dienen". De SVRZ-directeur zei verder, dat er achter de schermen veel gebeurt om het plan voor een verpleeghuis op Tholen te verwe zenlijken. "Het vraagt echter bij zondere beslissingen en daarvoor is moed nodig, zoals de toenmali ge minister Gardeniers dat eerder deed. Onze voorzitter A..I. Kaland heeft zich daar persoonlijk zeer voor beijverd. Zijn hart gaat uit naar Tholen omdat zijn vrouw Mevr. Hoek sprak namens de be wonerscommissie een felicitatie- en dankwoord uit, maar maakte ook melding van gemengde ge voelens onder de bewoners over de video. "Er zijn vele mogelijk heden met dit apparaat en ik hoop, dat men het kan waarderen en met genoegen naar de pro gramma's kan kijken". Waarne mend directeur van Loon uitte eveneens zijn dank voor het ca deau namens bewoners en perso neel. "Het geschenk is in samen spraak met de bewonerscommis sie tot stand gekomen. Als de stoelen versleten zijn, krijgen we nieuwe uit de begroting en ons orgel was nog prima. Daarom hebben we samen voor een video gekozen. Het gemeentebestuur heeft via dat apparaat al voor lichting over de wet Bejaarden zorg gegeven en bij festiviteiten als het Bevrijdingsfeest in 1985 kunnen bewoners die dat niet zelf kunnen meebeleven, later opna men bekijken. Het apparaat kan op ons interne t.v.-net aangesloten worden, zodat iedere bewoner het in zijn eigen kamer kan volgen. Nachtfilms van de t.v. kunnen ook opgenomen worden en de vol gende dag worden afgedraaid. Voor deze gelegenheid laten we nog beelden van Tholen zien, op genomen door een videogroep", aldus dhr. van Loon. Na het be kijken van dat programma bleef men nog gezellig bijeen met een hapje en een drankje. Het SVRZ- gezelschap ging gisterenmiddag naar Sint Maartenshof om af scheid te nemen van directeur A.A. van Tilburg. Daarover vol gende week meer. De jubilaris en zijn echtgenote waren thuis opgehaald, waarna ze voor de Sakofahal met de mars Stand By werden verwelkomd. Binnen volgde er na de koffie een serenade. Voorzitter Boogaard herinnerde eraan, dat in 1934 slechts twee leerlingen als lid werden toegela ten, maar dat waren wel volhou ders. Eerder dit jaar vierde name lijk muzikant L.P. Goedegebuure al zijn gouden jubileum en nu tamboer Boon, die sinds oktober 1932 was opgeleid door Bram Gunst, die daarvoor een tientje per jaar ontving. Vanaf het begin roerde hij de kleine trom en jaren was hij zelfs de enige tamboer bij Accelerando. "Hoewel hij timmerman is, tim merde Koos Boon in de fanfare nooit zo aan de weg, maar op de achtergrond deed hij altijd zijn werk en voor trouw repetitiebe- zoek kan hij als voorbeeld gesteld Scherpenisse krijgt de beschik king over een luidklokje in het voormalige gemeentehuis, zodat er evenals in de andere Thoolse woonkernen dagelijks op bepaal de tijdstippen klokgelui te horen zal zijn. Tot 1943 was er een luid- klok, maar die werd door de Duitse bezetter gevorderd voor de wapenindustrie. De hervormde vrouwenvereni ging Bidt en Werkt heeft door opheffing vpn de bibliotheek een bedrag ter beschikking gekregen, dat men wil gebruiken voor aan koop van een luidklokje. B en W spreken van een lovenswaardig initiatief. Het klokgelui wordt in ere hersteld en zonder twijfel is het ook een verfraaiing van het voormalige gemeentehuis, schrij ven b en w in hun voorstel aan de gemeenteraad, die maandagmid dag beslist over aamvaarding van de schenking. De aanpassing van vier gymnas- tieklokalen(Poortvliet, Scherpe nisse, Stavenisse en St. Annaland) voor de schietsport valt duurder uit. B en W vragen de gemeente raad dan ook maandagmiddag om meer geld beschikbaar te stel len dan in maart is gedaan. Oor zaak van de verhoging is een ad vies van het ministerie van defen sie aanvullende maatregelen te treffen. Voor dit soort accommo daties bestaan volgens de Hinder wet nogal stringente voorschrif ten. Volledige toepassing zou vol gens b en w financieel niet ve rantwoord zijn. Dat is ook voor een ideale situatie. Het college gaat nu uit van een veilige situatie tegen minimale kosten. word ai", aldus voorzitter Boog aard. Hij bood de gouden tamboer een tuinstoel aan, terwijl er voor mevr. Boon bloemen waren. Bovendien waren er nog twee varkens van marsepein voor de jubilaris, want de muziekvereniging is niet zijn enige hobby. Al vele jaren houdt hij drie varkens, die dankzij over schotten van de Schutse en van particulieren, goed te eten krijgen en daardoor bijzonder gewild zijn voor de slacht. De voorzitter bedankte tijdens deze gezellige bijeenkomst ook nog de naarrtgever van de Sako fahal, Johan van Vossen Wzn., met een geschenkbon. Accelerando heeft nog verschil lende activiteiten op het pro gramma staan: 19 december leer lingenavond, 22 december voor het eerst een Kerstconcert, 2 ja nuari een besloten nieuwsjaars- disco voor de jeugd en 25 januari muziek met het zaterdagavondor kest, solo's en duo's. Die bijeen komsten zijn allemaal in de Sako fahal. Daarnaast is op 1 maart de dona- teuisavonu in de Wellevaete. Voorzitter Boogaard over het uit gebreide programma: "Er moet actie komen om de jeugd te sti muleren zich bij de Muziekvere niging aan te sluiten en ze ook te binden. In je muziekkeuze moetje dan concessies doen, maar dat dien je er voor over te hebben", aldus de Accelerando-voorzitter. Veiling Sint Annaland dinsdag 11 december 1984. Uien maat 40 op klasse 2 nl. 18,— Aanvoer 15 ton. Bintje 10-13, bonken 18, irene 21-24, eigenheimer 27. Aanvoer 28 ton. De dam- en schaakvereniging Flipland (DSVF) overweegt voor haar negen leden van het eiland Tholen subsidie aan te vragen bij de gemeente St. Philipsland. Dit na het positieve advies van de welzijnscommissie ten aanzien van een soortgelijk verzoek van de zangvereniging VZOS. Als de ge meenteraad daarmee akkoord gaat, heeft DSVF recht op negen tig gulden. WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. "Je gaat als aannemer door de grond" zei directeur Smeyer van Econorm uit Bunschoten in Meulvliet, nadat de kruitdamp was opgetrokken. "Het is erg sneu. ook voor de heimensen", zei voorzitter T.A. Vogel. "Ze hadden hun motor stil gezet voor het zin gen en nu worden ze gestraft voor hun eigen goedwilligheid". Er zijn ergere dingen in de wereld", aldus de voorzitter van het schoolbes tuur. Hij sprak in de voormalige boomgaard van Roggeband, op de plaats waar eerder het tijdelijke handvaardigheidslokaal stond, van een historisch moment. "Na jaren van voorbereiding is 't eindelijk zover. We geloven het pas, als de eerste paal erin gaat, is er al eens gezegd en vandaag is het zover. De heipaal zit erin, maar nog niet ver genoeg", zei de voor zitter, nadat de paal zonder motor al een eindje in de zachte bodem was verdwenen. Op het prachtige speelveld, dat op sportdagen zo goed dienst deed en waar eerst twee houten noodlokalen zijn ge sloopt, verrijst de nieuwe chr. mavo in twee bouwlagen: een les- huis, een aula met nevenruimten en een gymzaal. Bestuursleden, de medezeggenschapsraad. perso neel, leerlingen, bouwers en de Thoolse wethouders L.J. Koop man en P. van Schetsen woonden de feestelijke gebeurtenis bij. Op de heiplaats was een geluidsin stallatie geplaatst en op een ver hoging dirigeerde directeur K. Flikweert het schoolkoor voor de uitvoering van het heilied. Toen de wachttijd door het motordefect werd verlengd, zong men nog maals om de kou wat te verzach ten. De voorzitter had eerst aan Mi nister Deetman gedacht om de eerste paal te slaan, vervolgens aan de Staatssecretaris, burge meester, wethouder, directeur, le raar en bestuurslid. "Maar wie heeft het meest belang bij de school: de leerlingen. Daarom hebben we de oudste en de jongste leerling gevraagd voor het hei werk", zei de voorzitter. Onder luid gelach van hun mede-leerlin gen kwamen Henk 't Hart (17) uit Tholen en Henriette Kot (12), eveneens uit Tholen. in hun gele pakken met helm op naar de hei plaats. Een muziekgroep, die het zingen begeleidde, was ook present: Herco Wisse en Leon van Gorsel uit Oud-Vossemeer op de trom, Jacco Bruynzeel uit St. Annaland dwarsfluit, Kees Laban uit Tholen trompet en leraar Hoogstrate op de accordeon. Toen het heien niet lukte, werd er met vuurwerk toch nog veel lawaai geproduceerd, waarna de leerlingen naar school gingen en de gasten naar Meul vliet. Ter herinnering kreeg ieder een een pennenset. Voorzitter Vogel sprak van een geweldig moment voor Directeur Flikweert, die lang naar deze dag had uitgezien. Hij wees erop, dat de chr. mavo een streekschool is voor Tholen, St. Philipsland en Dinteloord. "Men zegt wel dat de Stichtingsvorm niet de meest de mocratische structuur is, maar in het bestuur is er een spreiding naar gemeente en naar kerk. Dat is angstvallig gebeurd, maar daarmee wordt tevens de armoe tentoon gespreid dat er zoveel kerken zijn. Naar regio en kerk hebben we zo echter de meest de mocratische vorm van bestuur", zei de voorzitter. Hij maakte mel ding van een felicitatie van on- derwijsinspecteur Crouzen en oud-voorzitter G. van den Berg. Vogel wees tenslotte op ps. 127: als de Heere zijn zegen niet geeft, dan bouwen de arbeiders tever geefs. Directeur Smeyer van Econorm trok zich het mislukken van de eerste paal persoonlijk aan, maar hij maakte de toehoorders ook at tent op het komende resultaat. Een kleine, moderne, vriendelijke school zonder een lange gang met lokalen, maar met sociale ruimtes. Een heel fijne schoolvorm voor niveaugroepen, documentatie centrum e.d., als het rijk daarvoor tenminste het meubilair beschik baar stelt "Met alle kracht gaan we verder om een schitterend ge bouw te maken. Het is een snelle bouwmethode volgens een staal- systeem, aldus directeur Smeyer. Architect is dhr. v.d. Jagt uit Arn hem. Volgens hoofduitvoerder B. Knoop werkt Econorm steeds met een vast bouwteam: Nettenbouw uit Breda voor de Electra, B.N.G. uit Best voor de c.v. en Linnen- bank uit Tilburg voor het lood- gieterswerk. Coppens Bergen op Zoom maakte de weg en de bouwput en aanne mingsbedrijf Ligtendag uit St. Philipsland zorgt voor de enige werkgelegenheid in de streek met de fundering en het timmerwerk. Voor de opbouw zijn vier bedrij ven uit de regio uitgenodigd, on der wie Ligtendag. Ook voor het schilderwerk wil Econorm dat doen. Na het heien van de palen op 15 m - N.A.P. wordt de staalconstructie op de fundering gemaakt. Begin volgend jaar zal men de vormen van de nieuwe Chr. Mavo, achter de bestaande houten gebouwen, al goed kunnen zien. De Thoolse school begon in au gustus 1966 in de Dalemsestraat en betrok in 1967 met 32 leerlin gen twee lokalen aan de Zoekweg met de leraren van Beek, P. van Belzen en gymleraar Thouten- hoofd. Na bijna twintig jaar krijgt de Chr. Mavo goede huisvesting. Welzijnsorgaan- tegelijkertijd ook federatievoorzitter J.E.M. de Kerf uit Sint-Maartensdijk moest in zijn welkomstwoord enkele ver hinderde bestuurders vermelden. Hij wees er op, hoe door een andere financierin van het huidi ge minister WVC de federatie ge makkelijker werkt dan tijdens het voormalige CRM, die jaren achteraf betaalde en met name de penningmeester zorgen bracht. In de begroting 1985 werden dezelf de uitgangspunten gehanteerd als het voorafgaande jaar. Er was na vele jaren enig overschot op de rekening 1983, maar dat zal naar verhouding naar de vereniging te Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland gaan en naar het wel zijnsorgaan Tholen, die in voor afgaande jaren voor het tekort opdraaiden. Met de toelichting door de voor zitter op de rekening 1983 bleven er voor het merendeel van de aanwezigen geen vragen meer over en werd aan de overigen de gewenste informatie verstrekt. Voor wat de begroting 1985 be treft, ging het over ruim 5,5 mil- jóen gulden. Daaronder een ega- lisatiepost van ruim 80 mille. Er kunnen met name tegen- of mee vallers zijn in de bijdragen. Die werd aan de basis iets en voor ho gere inkomens belangrijk ver hoogd. De raming houdt dus no gal wat risico in, vandaar die ega- lisatiepost. Geïnformeerd werd of bij overschotten, gemeenten die bijdragen worden gerestitueerd. Dat is mogelijk, nadat de organen zelf, die eerst tekorten bijdroegen en later pas de gemeenten, zijn aangezuiverd. De vergadering was van oordeel, dat er een be paalde financiële buffer moet blijven voor eventuele tegenval lers. Weinig moeite had het alge meen bestuur eveneens met de rekening 1983 van het welzijnsor gaan. Daarin speelt ook de warme maaltijdvoorziening, die door ge meente en kerken wordt gesubsi dieerd. De heer de Waal hield vervolgens een algemene inleiding over het maatschappelijk werk. Het gaat om hulpverlening aan mensen met problemen. Daarvoor kun nen allerlei oorzaken aanleiding zijn. Op Tholen heeft men in dit VERVOLG PAG. 9 Zending vanuit het nieuwe land Een leeg huis kost in St. Phi lipsland 5% OGB, zegt de SGP PVAB wil elk jaar nieuwe wo ningen in beide kernen Zo armlastig zijn we nu ook niet, zegt het CDA Chr. Mavo sloeg eindelijk eer ste paal Een gouden tamboer De VVD ziet nog volop per spectief Een Indonesische predikant op Tholen Bestuurderswisseling bij wel zijnsorgaan Zes Thoolse bedrijven ruimen melkkoeien op Nog 23 huizen op drukriole- ring Luidklokje in Scherpenisse Dammers moesten landstitel afstaan Smerdiek opnieuw de sterkste in derby tegen NOAD Bijna is het Kerstfeest Denk vandaag nog om uw nieuwjaarsgroet voor het ou- dejaarsnummer WANNEER MEN DE HOOP LAAT VAREN- VAART MEN Dit nummer bestaat uit 18 pa gina's Volgens b en w van Tholen kun nen er alsnog 23 huizen op dru kriolering aangesloten worden. Het grote karwei waartoe in au gustus besloten werd, is groten deels klaar. Bij de voorbereiding was een scheiding gemaakt tussen onrendabele en rendabele gebie den. Nu blijkt, dat een aantal huizen waarvan in eerste instantie werd aangenomen dat aansluiting niet haalbaar zou zijn, alsnog drukriolering kunnen krijgen. Het gaat om 6 huizen aan de Ce- resweg in Tholen, 13 aan de Go- rishoeksedijk en Hartogsweg te Scherpenisse en 4 aan de Kaste- lijnsweg en Oudelandseweg te St. Maartensdijk. Bij de laatste vier moet wel aan randvoorwaarden voldaan worden. De 23 aanslui tingen komen volgens de verfij ningsregeling voor subsidie in aanmerking. Gestreefd wordt, het karwei als meerwerk nog dit jaar af te ronden. Van de gelegenheid om bezwaren in te dienen tegen het ontwerp- welzijnsprogramma 1985 met subsidies voor verenigingen op Tholen en daarbuiten, is door geen enkele instelling gebruik ge maakt. De gemeenteraad kan maandagmiddag tot vaststelling overgaan. Met de begroting van de desbe treffende vereniging als uitgangs punt hebben b en w op grond van het tarievenreglement de maxi male subsidies vastgesteld. De vier welzijnscommissies hebben in meerderheid een positief advies uitgebracht. Waarderingssubsidies zijn voor een deel teruggebracht naar 191 gulden( 1 cent per inwoner), de lagere bedragen zijn bevroren. Voor de stichting Zeeland wordt nog nagegaan, welke instanties dergelijke instellingen dienen te subsidiëren en of een eventuele subsidie in een goede verhouding staat tot de verkregen diensten. Ten aanzien van de stichting Welzijn voor Ouderen is er ook een voorbehoud. Nu de Wet op de Bejaardenoorden is gewijzigd, is het niet uitgesloten dat de provin cie deze instelling gaat subsidië ren. Na vaststelling van het ontwerp programma is er nog een subsi die-aanvraag van het seniorenor kest Zeeland van 1 cent per inwo ner ontvangen. Aangezien er geen inwoners van Tholen lid zijn, wij zen b en w dat verzoek af.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1