SPftfiT Stavenisse 8e in wielercross Poortvliet ■V AV ■V m 1 llliil lllil Vtfti ai issi WK mL» hWWW Oud Geref. Gem. Flipland blikt 150 jaar terug I Damclub De Eendracht moet landstitel afstaan Rode Kruisloop Tholen in gevaar Rondom de eerste paal Boekennieuws Donderdag 13 december 1984 EENDRACHTBODE 17 WHS 4 weer op dreef Stavenisse 2 wint met pijn en moeite Smerdiek 3 pech NOAD 2 aan tegenstander gewaagd Gedeelde punten: WHS 5 - NOAD 3 Smerdiek 4 verslaat Stavenisse 3: 3 - 1 Royale zege Thol. Boys 5 Vooruitgang bij Smerdiek dames oefenvoetbal Vosmeer - Zierikzee 3-5 De opvallendste Thoolse deelnemer bij de tweede Poortvlietse wielercross was ongetwijfeld de 28-jarige Maas van Beek uit Stavenisse. In de categorie amateurs/ profs reed hij verrassend naar een fraaie achtste plaats Modder Zwaar Het Thoolse viertal van damclub de Eendracht heeft de landstitel moeten afstaan. Jan Moerland, Henk en Ronnie Gunter en Peter van Dijke waren in de voor ronden in Tholen op vrij simpele wijze in de finale doorgedrongen, maar de finale was zoals verwacht zwaarder. Ill Alli ju,iimuii II 1 J Ui IIIÜI m Ml PI PI PI I II li i iii H Bnr Wit haalt dam op 2. Wit haalt dam op 2 volleybal zaalvoetbal "Gedenkt der vorige dagen" over de Oud Gereformeerde Gemeente in St. Phi- lipsland, geschreven door H. Florijn en uitgegeven door de kerkeraad, geeft een terugblik op 150 jaar Fliplandse Oud-Geref. kerkgeschiedenis. Alle predikanten vanaf 1834, waaronder ds. Van Dijke en ds. Boone, worden nader belicht, waar door men een indruk krijgt van het leven en werk van veel Oud Geref. voorgan gers. Met onder andere de hulp van dhr. J. Kempeneers en mevr. J.P. Kunst- Verwijs, kleindochter van ds. Boone, kwam de samenvatting tot stand. Ds. Boone Pakhuis Kleuterscholen Nederlaag Vosmeer 3 3-1 verlies Vosmeer 5 Vosmeer dames slaan terug Vosmeer 2 wint na matige wedstrijd Gospelzanger in Oud Vossemeer Mm m mm I Na drie voorafgaande nederlagen moest WHS 4 het met 10 punten op de ranglijst voor eigen publiek opnemen tegen Z.P.R. 2, dat 9 punten had veroverd. Er werd de eerste 20 minuten aardig gevoet bald door beide elftallen. Bij een WHS aanval liet toen echter Iman Fase een knal los, die de doelman van de gasten te machtig was: 1 - 0. Dat was.ook de ruststand. In de tweede helft hadden Kees Heij- boer en Wim van der Weele plaatsgemaakt voor Anton den Engelsman en Johan Gunst. Na ongeveer een kwartier mislukte een buitenspel val van de thuis club en het was 1-1. Keeper In de bossen van Fort De Rovere werkte men zondagmorgen de tweede clubcross van de Halsterse atletiekve reniging Olympia af. Een flinke re genbui zorgde vlak voor de start voor een glibberig parcours. Dit belette Minus Schoonen niet om in 11.33 min. de vier kilometer te overbruggen, waarbij hij 49 seconden voorsprong nam op naaste concurrent Jan Hooge- waard. Piet Etienne liep een nieuw persoonlijk record van 14.15 min en werd in de totaalstand 19e en eerste in de categorie Veteranen 1. Ko Haver- mans werd 26e en le in de categorie Veteranen 2 in 16.16 min. Bij de dames werd dë Thoolse José Jansen-Deurloo derde in 12.14 min. Een verbetering met 39 sec. van haar prestatie in de eerste clubcross. Verhoef was kansloos, al toonde hij in deze partij wat onzekerheid. Met name door het verkeerd uit gooien. Toen even later Iman Fa se op maat voorzette, schoot Frank Ketting in de uiterste hoek van het doel: 2 - 1. De gasten kwamen die slag niet meer te boven. Via een fraaie lob maakte een alleen op de doelman afges tevende Iman Fase er 3 - 1 van en dezelfde speler schoot 5 minuten voor het einde zo hard richting doel, dat de keeper het 'leer nau welijks zag voor dat het in het net lag. Een ruime 4 - 1 zege dus na goed werk door de vierde WHS keus. Stavenisse 2 speelde zaterdag een uitwedstrijd tegen het als laatste geplaatste WC 3 en won met 1-3. Voor de confrontatie moest Sta venisse al een veer laten, toen Kees Wesdorp zich tijdens het in schieten verstapte en in Lievens- berg behandeld moest worden. De thuisploeg bood in de eerste helft veel tegenstand en nam tien minuten voor rust een 1-0 voor sprong. Stavenisse kreeg in de eerste helft één kans na een vrije trap van Rien van Bloppoel op Bram Smits, die de bal hard tegen de paal schoot. In de tweede helft een veel beter Stavenisse. Het goede spel leverde na tien minuten een doelpunt op van Koos Moerland na goed voorbereidend werk van Peter Wielaard: 1-1. Drie minuten later ging Wielaard opnieuw tot de achterlijn door, waarna hij het leer voorgaf op Thijs Vermaas, die beheerst afrondde: 1-2. Met nog zo'n twintig minuten te spelen viel uiteindelijk de beslissing toen Bram Smits in het strafschopge bied werd neergelegd. De toege kende penalty verzilverde Rien van Bloppoel door in de uiterste hoek te plaatsen: 1-3. Smerdiek 3 speelde zaterdagmid dag al om twaalf uur in Willem stad tegen Kogelvangers 3. De eerste helft gaf een gelijkopgaan- de strijd te zien, waarin zich wei nig doelkansen voordeden. Huib Knuist raakte geblesseerd en werd vervangen door Pieter de Beeld. In de rust kwam Piet Bazen in de ploeg voor Leo Stultiëns. Smer diek had in het begin van de tweede helft het beste van het spel, maar kreeg geen bal tussen de palen. Na een half uur lukte dat de Brabanders wel, toen scheidsrechter Van de Tuin na een aangeschoten handsbal in het Smerdiekse strafschopgebied de bal op de stip legde. Kogelvangers scoorde het enige doelpunt van de wedstrijd en stuurde Smerdiek, dat in de slotfase van de wedstrijd alles op alles zette, met verlies te rug naar huis. NOAD 2 speelde thuis tegen WC 2 met 1-1 gelijk. Tijdens de eerste twintig minuten was er veel mid- denveldspel met weinig kansen. Hierna een VVC-aanval. De bal werd teruggelegd en NOAD-kee- per Ad van Oudenaarde was kansloos: 0-1. Hierna een goede pass van Sam Everaers op Cenny Reijngoudt, die alleen op de kee per afging. Deze redde, maar het terugspringende leer werd met een fraaie boogbal van Wim van der Ree meteen weer richting doel geschoten. Een verdediger sloeg de bal weg, waarna Jan Bolier de strafschop benutte, 1-1. Na rust kwam Johan Filius in het veld voor Leo van Strien. WC was even sterker en kreeg kansen die niet werden benut. Beide ploegen werkten hard met veel middenveldspel. Vlak voor het eindsignaal een hoekschop voor NOAD. De kopbal van Everaers miste echter kracht, zodat met een terecht gelijkspel de punten wer den verdeeld. Het werd toch een frisse partij voetbal tegen de laagste senioren elftallen. Aan beide kanten werd er redelijk goed voor gewerkt, zonder dat'de snelheid nu op hoge oktaven stond. Wel snel hadden de gasten een eerste doelpunt en dat speelt toch gemakkelijker: 0 - 1, na 'een schot van Jan Kot. Maar na een half uur stonden de par tijen weer quitte. Een corner van Paul van de Repe kwam op de pantoffel van Peter van Poort vliet: 1 - 1. In de tweede helft passte Wim van Vossen op een naar voren akterende Henk Dij- kema sr, die een man of 3 op het verkeerde been zette, toen vanuit de achterlijn kon terugspelen en dat met een schijnbeweging leek te doen, maar het leer fraai in het doel prikte: 2-1. Dick de Witte schoot nog op de paal, maar dat was uit een strafschop, die de thuisclub een definitieve zege had kunnen brengen. Een dik kwartier voor tijd kreeg ook Noad een pe nalty toegewezen. Dat werd wel prijs na goed afronden van Adrie Kaashoek en daardoor de einduitslag van 2-2. De Smerdiekenaars hadden in het begin van de derby tegen Stave nisse 3 de meeste kansen op de openingstreffer. Het duurde toch nog een half uur voordat de snelle Hans de Korte 1-0 voor de thuis club liet aantekenen. Evenmin als de eerste helft gaf ook de tweede helft geen schitterend voetbal te zien. Via De Korte liep Smerdiek uit naar 2-0. Voor Stavenisse scoorde Jackie van Poortvliet, de beste man van de gasten, het enige doelpunt. Het doelpunt van deze oud-Smerdiekenaar kon Stave nisse echter niet tot een gelijkma ker inspireren. Integendeel; het gaf Smerdiek stimulans om nog een bal tussen de palen te werken, want weer scoorde Hans de Korte. Smerdiek 4 won met 3-1. Tegen het zwakke Chrislandia 4 behaalde Thol. Boys 5 een ge makkelijke 7-1 overwinning. De Thoolse ploeg ging de rust in met een gemakkelijke 7-1 overwin ning. Na de thee was het binnen vijf minuten 6-0. Chrislandia red de de eer, waarna De Boys er nog 7-1 van maakten. De Thoolse doelpuntenmakers waren: Tom Deurloo (3x), Jan Rijsdijk (3x) en Cees Nieuwenhuizen (lx). Wegens het niet spelen van de wedstrijd FC Bergen-Thol. Boys 4 d.d. 3 december zijn bij Thol. Boys twee winstpunten in minde ring gebracht. De wedstrijd wordt op een nader te bepalen datum opnieuw vastgesteld. De Smerdiek dames speelden een thuiswedstrijd tegen Apollo uit 's Gravenpolder. Een eerdere wed strijd tegen dit team eindigde in een 2-2 gelijkspel. In de vijfde minuut verraste Janneke de Jonge de Apollo-keepster met een mooie boogbal: 1-0. Door de snelle aan vallen van Smerdiek was de ver dediging van de gasten kansloos en schoot Hennie van Dijke de stand naar 2-0. Voor rust scoorde de elfde speelster haar tweede goal, zodat Smerdiek met een 3-0 voorsprong aan de thee begon. In de tweede helft een sterk aan vallend Smerdiek met in de hoofdrol middenveldster Jannie Lindhout, die het predikaat "Gullit van de Smerdiek dames" zeker verdieat. Ze passte de bal naar Hennie van Dijke, die be heerst inschoot: 4-0. Appollo maakte tien minuten voor tijd een tegendoelpunt maar Anita van Zetten liet dit niet op zich zitten en bepaalde de einduitslag op 5-1 in het voordeel van de Smerdiek da mes. Vosmeer heeft dinsdagavond een lichtwedstrijd tegen tweedeklasser Zierikzee met 3-5 verloren. In de eerste helft van deze snelle en sportieve wedstrijd duurde het tot de 15e minuut voordat de score werd geopend. Door Kees Ver- kaart die hard inschoot. Vosmeer kreeg enkele kansen doordat de doelman van Zierikzee niet al te klemvast bleek, maar Adrie Ca- pelle zag een vrije trap naast gaan en Rien Vaders werd door een verdediger het scoren belet. Na een half uur werd het gelijk toen de opgerukte rechterverdediger Jan Burgers een pass gaf die door Koos Capelle werd ingeschoten. Lang duurde dat evenwicht niet, want drie minuten later reageerde Rini Stoutjesdijk attent toen doelman Jack Hommel een schot van Kees Verkaart niet klemvast had. Op slag van rust kreeg Zie rikzee drie kansen maar er werd er maar een benut: 1-3. De tweede helft begon voor Vosmeer niet al te best, want amper was de bal aan het rollen of Leen Koster ver hoogde de voorsprong naar 1-4. De thuisclub liet het hoofd niet hangen en kwam in de 20e minuut terug tot 2-4 toen Rien Vaders een vrije trap van Henk Potappel prachtig inkopte. Tien minuten voor het einde, nadat Verkaart van afstand op de paal had ge schoten, werd het 2-5 toen Bart Eibers bij een scrimmage in schoot. Drie minuten later kwam de eindstand op het bord toen Hans Vaders profiteerde van een misser in de Zierkzee-verdediging door alleen op de doelman af te gaan en beheerst te scoren. Een verdiende zege voor de bezoekers, die over een beweeglijk en tech nisch goed elftal blijken te be schikken. De overige Thoolse renners waren parcours rondom Deestraat ep zaterdagmiddag maar matig in Burgemeet. Vooral de gedeeltes vorm, men zag deze sportdag door de weide stelden de renners meer als een verplicht nummer. Van Beek nam de wedstrijd se rieus, toonde karakter en kon met de ervaren crossers meekomen. Met deze instelling maakte hij een goede beurt bij het publiek, zodat ook de Thoolse zomerrondes een publiekstrekker kunnen binnen halen. Van Beek verhuisde onlangs van Kootwijkerbroek naar het Thool se land en in het komende weg- seizoen heeft hij plannen om de regionale criteria te rijden. In de korte tijd dat hij aan wiel rennen doet, zo'n 3 Vi jaar, waren er succesnummers op de baan bij het onderdeel klassementsrijden. In sportpaleis Ahoy wist Van Beek tot de finale door te dringen, maar materiaalpech gooide roet in het eten. De 75 coureurs hadden moeilijke middag In Poortvliet, want het wielercomité koos voor een lastig voor grote problemen, de modder kwam tussen de vitale fietsonder delen, remblokken en ketting. Na afloop ging vrijwel iedereen naar de wasserette aan de Achterstraat om de fiets schoon te spuiten en de verborgen plekjes te reinigen. Over het deelnemersveld was het comité tevreden met 10 deelne mers meer dan bij de eerste uit gave. Daarom blijft dit onderdeel op de Thoolse sportkalender staan. Opvallend was wel de ma tige publieke interesse, want be houdens wat trouwe supporters en begeleiders, stond er vrijwel nie mand in de Deestraat. Van in vloed hierop was zeker het Thoolse voetbal en ook de kou nodigde niet uit voor een wande ling over het parcours. Microfonist Rien de Jonge kon weinig goeds doorgeven over de Thoolse renners. In de amateurgro.ep was Van Beek in vorm, maar de overigen waren vanaf de eerste doorkomst op rui me achterstand gezet. Het was de eersle cross van dit winterseizoen voor de streekrenners en dan komt men altijd tekort. Nieuwe ling Frank Breure vertelde na af loop dat 1 wedstrijd per jaar vol doende is, de kennismaking met het crossen bleek zwaar te zijn geweest. Breure traint nog steeds op de weg en fietst volgend jaar bij de junioren. Recreant Mart Stoutjesdijk kwam niet verder dan de slotplaats. Izak Hage (studie) startte niet, evenals Hans Lindhout die wegens een knieblessure ook de rollendrie- daagse in Steenbergen moest la ten schieten. Nap Hage blijft wat vaag over zijn wielrenplannen. Waarschijnlijk dat de Smerdiekenaar de voor keur zal geven aan de triathlon, een combinatie van zwemmen, hardlopen en fietsen. Hij blijft dan wel criteria rijden, maar geen nationale koersen. In de hoofdgroep amateurs no teerde Patrick Tolhoek uit Yerse- ke een zege. Huybergenaar Louis Schenk was de taaiste tegenstan der, maar de ontketende Zeeuw reed alleen naar de streep. Tolhoek (19) is opgenomen in de nationale selectie en krijgt dan ook ruime trainingsmogelijkhe den aangeboden. Uitslagen wielercross Poortvliet Amateurs/profs: (26 deelnemers) 1. Patrick Tolhoek, Yerseke; 2. Louis Schenk, Huybergen; 3. Luc Suyker- buyk. Nispen; 4. Jack van Trijp, Putte; 5. Rini Bruggeman. Goes; 6. Gerard Schenk, Essen big.; 7. Jan Poley, Kruiningen; 8. Maas van Beek, Stave nisse. 9. Eric Vereecke, St. Jansteen; 10. Cees Sinke, Kruiningen; 15. Nap Hage, Sint Maartensdijk; 20. Corné Stoutjesdijk, Sint Maartensdijk; 21. Thijs Fase. Oud Vossemeer; 22. Dirk Uyl, Poortvliet; 23. Johan van Dijke, Tholen. Junioren: (8 deelnemers) 1. Hans Suykerbuyk, Nispen; 2. Ruud Zijlmans, Oud Gastel; 3. Johnny de Bruyne, Rilland Bath; 4. Ad Ver- heyen, Oud-Gastel; 5. Hans Bogers, Fijnaart. Nieuwelingen: (12 deelnemers) 1. Eddy Cromheecke, Aardenburg; 2. Wilfred Geys, Kwadendamme; 3. Raymond Tolhoek, Yerseke; 4. Vital Timmermans, Hoogerheide; 5. Jacky v. Stel, Wemeldinge; 9. Frank Breure, Sint Maartensdijk. Liefhebbers/Vetearanen: (5 deelne mers) 1. Edward Koets, Biggekerke; 2. Piet Wisse, Aagtekerke; 3. Wim Oosse, Middelburg: 4. Lex Wolf, Vlissingen; 5. Ko Tolhoek, Yerseke. Recreanten (24 deelnemers) I. Wim Machielse, Heerle; 2. Patrick v. Halle, Sas van Gent; 3. Ton v. Oers, Breda; 4. Frans v.d. Berge, Krabben- dijke; 5. Jack v. Loon, Huybergen; 6. Jac. Roumens, Rilland Bath; 7. Stan .Brooymans, Terhole; 8. Jack de Groot, Oost Souburg; 9. Niek de Leeuw, idem; 10. Cees de Visser, Domburg; 24. Mart Stoutjesdijk, Sint Maartens- dijk. In de eerste ronde trad De Een dracht aan tegen Rijnsburg. Voor eigen publiek lieten zij er geen gras over groeien. Peter trapte al snel in een slagzetje en de andere Tholenaren kwamen net iets te kort om de winst te vinden, zodat de eindstand 3-5 in het voordeel van Rijnsburg werd opgetekend. Dit drukte de stemming van de Tholenaren, zodat Lunteren zijn kans niet liet liggen. Slechts Jan en Ronnie wisten de dans te ont springen door remise te spelen. Peter en Henk moesten het echter afleggen, zodat verloren werd met 2-6. Na veertien dagen rust waren zij wat bekomen van de eerste schrik en traden zij in Lunteren aan tegen Nijemirdum. Jan Moerland en Ronnie Gunter wis ten hun partij net niet om te zetten in winst, terwijl Henk remise wist te houden. Peter van Dijke moest echter verlies incasseren, zodat andermaal werd verloren met 3-5. Vanaf dat moment ging het beter. Met volle inzet werd de strijd aangevangen tegen Velo uit Wa teringen. Door winst van Jan en Henk en remises van Ronnie en Peter werd de eerste winst van 6-2 binnengehaald. Ook Lent uit Nij megen moest het afleggen. Door winst van Ronnie en 3 maal remi se was de winst andermaal 5-3. Met DEZ Lenzen uit Westerhaar had dn zij wat meer problemen. Jan en Henk wisten feilloos de winst te vinden, maar Ronnie en Peter verloren. Maar 4-4 kon er ook mee door. De laatste ronde werd zaterdag 8 december te Harderwijk gespeeld. Doetin- chem was de tegenstander. Peter van Dijke wist meteen de winst te vinden. Daarmee toonde hij aan, dat hij al wat meer ervaring begon op te doen. Door de winst van Jan Moerland en de remises van beide Gunters werd deze laatste strijd gewonnen met 6-2. Dit was goed voor een 4e plaats. Jammer van het slechte begin, maar een titel verdedigen is lastiger dan hem te behouden. De eindstand was. 1. Lunteren lip. 42 bp. 2. Nijemirdum 11 p. 34 bp. 3. Doetinchem 8 p. 29 bp. 4. De Eendracht Tholen 7 p. 29 bp. 5. Rijnsberg 7 p. 25 bp. 6. DEZ Lensen Westerhaar 7 p. 23 bp. 7. Lent Nijmegen 4 p. 25 bp. 8. Velo Wateringen 1 p. 16 bp. i|!|ji ill T"f IIP' lil lil ï^l' Amigos heren 2 geveld Het tweede herenteam van Amigos is maandagavond de les gelezen door Meilust 2, dat deze competitie nog geen set verloor. Ook Amigos kon de eer van een setzege op de nog onge slagen koploper niet opeisen. Het werd 15-6, 15-7 en 15-4. In het begin van de sets ging het nog gelijk op, maar dan verloor Amigos snel terrein door slecht opvangen, foute passes en onzuivere smashes. Er werden ook teveel ballen weggegeven aan de lange Bergse aan vallers, die grif profiteerden. Amigos schoot in alles tekort. Programma Meulvliet maandag 21.15 uur Amigos dl-Vedo 1, Amigos h2-Meilust 1, Amigos d2-Meilust 2. Het derde damesteam van Amigos heeft in de thuiswedstrijd tegen Blauw-wit uit Roosendaal één punt verzameld na een 1-2 nederlaag. De eerste set ging met 7-15 en de tweede met een 8-15 eindstand naar de Bra bantse meisjes. In de derde set boekte Amigos een duidelijke 15-10 overwin ning. Ondanks griep toch volle winst Vero nica Dl Ondanks dat 4 dames wat grieperig waren en ook Carina Stoel nog ge blesseerd is, heeft Veronica dames 1 toch 4 punten gewonnen op Olympus 2. De Smerdiekse dames waren van huis gegaan met de wetenschap dat die vier punten wel moesten omdat ze zelf zo laag staan op de ranglijst, maar ze ker ook al omdat Olympus 2 de rode lantaarndrager is in de le klas. Er werd dan ook fanatiek gespeeld en de eerste set werd al snel gewonnen. De tweede set begonnen de dames toch met wat angst dat het weer mis zou gaan, zoals zo vaak al dit seizoen. Er werd niet meer geroepen, er was geen actie meer. Na opgeschrikt te zijn door wat schorre gillen van Betsy Gaakeer, kwam toch het goede spel weer terug en werd ook die set ge wonnen. De derde set werd er gewisseld: René van Brakel die al enkele wedstrijden niet gespeeld had vanwege ziekte, kwam in de ploeg als set-upper. Dit had tot gevolg dat Anja van Damme als aanvaller naar de kant moest en Corry Priem op haar plaats ging staan. Dit gaf toch wel wat verwarring en de door de griep aangetaste Corry kon haar sterkste punt: de pass, niet goed tot zijn recht laten komen. Olympus profiteerde goed en kwam voor met 3-1 lü Na de terugwissel Anja van Damme - Corry Priem werd het toch weer erg spannend. De andere Veronicateams, di« inmiddels klaar waren met hun ei gen wedstrijd, kwamen de dames nog aanmoedigen. Dit gaf weer moed en ze konden terugkomen tot 11 -11Er werd nog voor elk punt gestreden en Vero nica kon zelfs ook deze set naar zich toe trekken!! Een knappe prestatie van deze dames, en tekenend voor de sfeer van de laat ste weken: vechten voor elk punt!! Amigos 1 - Set Up II: 0-3 (C9-15,15-17, 10-15). De Thoolse ploeg is er zaterdag tegen Set-Up achter gekomen, dat naast leuk volleybal ook agressie en zelfbewust zijn nodig zijn om een wedstrijd te winnen Qua spelopvatting waren de Tholenaren niet de mindere van de ploeg uit Prinsenbeek, maar bij tegen slag lieten enkele spelers van Amigos het kopje te vlug hangen. De eerste set ging tot 8-8 gelijk op, maar plotseling stokte het zowel aan vallend als verdedigend bij Amigos en zonder tot groots spel te komen won Set-Up met 15-9. De tweede set had een duidelijk ander verloop. Van meet af aan dirigeerde Amigos nu het spel, het blok sloot goed, verdedigend werd er ook meer werk verzet en de aanval lers konden nu wel regelmatig de bal bij de tegenstander aan de grond krij gen. Bij 14-9 leek er geen vuiltje aan de lucht, om de setwinst binnen te halen' maar toen wreekte zich het gebrek aan routine. In plaats van rustig de tegen stander uit te spelen, werd er gepro beerd met snelle aanvallen tegen nota bene, het sterkste blok te scoren. Dit lukte dan ook niet en punt voor punt kwam Set-Up dichterbij om vervol gens bij 14-14 langszij te komen. Het gebrek aan voldoende wisselspe lers wreekte zich ook nu, want meer dere spelers waren in deze fase van de wedstrijd aan vervanging toe. Door blessures en dienstplicht, was er maar één wisselspeler inzetbaar. Piet Beve lander scoorde nog 15-14, maar de laatste punt kon niet gemaakt worden en Set-Up won met 17-15. De spelers van Amigos waren flink aangeslagen, daar kon een lerend woordje van de coach weinig aan doen. Vandaar, dat de derde set weinig overtuigend werd begonnen. Pas toen Frank Liefting vanaf de spelersbank commentaar girig leveren op de op dat moment weinig zeker leidende scheidsrechter en daarvoor de tribune op moest zoe ken, waarna Henk Nieuwenhuis ver baal ook nog enkele duiten in het zakje deed, sloeg de vlam in de pan. Amigos kwam terug van 2-8 tot 9-11, maar door enkele onbegrijpelijke stopfouten, wat weer duidde op flinke onzekerheid, pakte Set-Up ook de derde set (15-10). Nu is een slechte wedstrijd geen ramp, zeker niet met een team dat enkele spelers mist, wel moet uit zo'n wedstrijd lering worden getrokken. Of dit zo is zal zaterdag in Roosendaal blijken. De Leeuwen hadden zondagmiddag een revanchewedstrijd tegen Sneeuw witje. Destijds een zege voor de Leeu wen, nu ging de tegenstander met de overwinning naar de kleedkamer: 6 - 8. Na de aftrap fel en hard spel van beide kanten, de Leeuwen kregen tal rijke kansen, maar de afwerking ont brak ditmaal. Doelpuntenmakers: voor Sneeuwwitje Piet de Boef (5x) en Chris de Bruin (3x) en voor de Leeu wen Jos Hooglugt (4x), Leen Poot en Kees Poot (lx). De Blue Birds waren in vorm na hun overwinning van vorige week. De fa milie Geerts uit Bergen op Zoom werd met 4-1 teruggewezen via doelpunten van Elna Anemaet (2x), Tineke Vane (lx) en Carolijn O'Donohoe (lx). De Birds zijn op de goede weg, misschien dat nog meer ploegen het slachtoffer worden van hun ambitie. Debutante Tony Poot deed hel prima als keepster. Melodie: "De winter is vergangen..." De school staat aangetreden, Rondom de eerste paal. 't Bestuur gaf zeer tevreden voor 't slaan het startsignaal. Ja, de eerste paal gaat verdwijnen, in onze Thoolse grond: We staan hier straks te deinen thans wordt een school gegrond! Maar wat een vreemd gebeuren: komt hier een nieuwe school?! Want nauwelijks na te speuren, is straks nog ons symbool, dat zich fier als een vorst had verheven, om nooit meer onder te gaan waar heiers zich begeven, daar blijft geen paal meer staan! Toch moet het hier verrijzen: het lang verwachte pand AI gaat het stoots-gewijze, straks groeit hier heel markant, uit het gras en het groen v.h. sportveld, een nieuw en groter gebouw. AI is het nu een slagveld, zo'n school, die staat er gauw! Het eerste hoofdstuk behandelt de periode 1834-1844. Het houden van officiële kerkdiensten was toen nog niet aan de orde. Slechts een klein "gezelschap" afgeschei denen van de Hervormde Kerk kwam bijeen. In 1836 kwam hier echter verandering in met dé aan sluiting van de welgestelde 24- jarige boerenzoon Pieter van Dij ke. Van Dijke begon zijn gods dienstige loopbaan met het pre ken in zijn huis en later, wegens •plaatsgebrek, in de boerenschuur. De Hervormde Gemeente stond zeer afwijzend tegenover de ge hele gang van zaken. In 1842 lie pen de gemoederen zelfs zo hoog op, dat enkele Hervormden tij dens een godsdienstoefening ste nen tegen de planken schuur gooiden om zo de dienst te ver storen. Anderen slopen binnen en gaven grote gillen of schreeuwden scheldwoorden naar het hoofd van Van Dijke, die er zijn preek echter niet voor onderbrak. Pieter van Dijke werd in 1851 als predikant bevestigd door ds. L. Ledeboer. Hij stierf in 1883 en preekte niet alleen in St. Philips- land maar ook in andere plaatsen, zoals op zijn grafsteen te lezen staat: "leraar in verscheidene Ge reformeerde gemeenten, zoo in Zeeland, als in Holland en Drent he. Na de dood van ds. Van Dijke werd in 1904 de uit Wolphaarts- dijk afkomstige ds. L. Boone be roepen. Voor die tijd was hij een bereisd man, gezien zijn vele be zoeken aan gemeenten als Gene- muiden, Zuidwolde en Waddinx- veen. Hij preekte in totaal in 98 gemeenten van verschillende ge zindten, waaronder de Hervorm de Gemeente in Schore. Ds. Boone was erg geliefd onder de F Iplandse bevolking en had veel invloed. Zij die zijns inziens te werelds gekleed gingen, ver maande hij daarover in niet mis te verstane woorden. Er waren men sen die als ze ziek waren, eerst ds. Boone bezochten om hem te vra gen of ze naar een dokter moesten gaan of niet. Ds. Boone bleef tot 1934 zijn ambt uitoefenen, waarna ziekte en ou derdom hem noopten zijn arbeid over te dragen aan ds. Blaak, die hij in dat jaar in de Oud Geref. Gem. van St. Philipsland beves- tigde. Het was de laatste keer dat hij de kansel beklom; In 1935 stief hij. Na ds. Blaak betrad ds. D. van Leeuwen het Fliplandse preek- gestoelte. Ds. van Leeuwen zei bij het aannemen van zijn beroep: "Het was een plek die wij niet be geerden. Toen de roeping van die gemeente tot ons kwam, hebben we gebeefd, te meer daar we het zagen als de woeste weg die naar Gaza leidt. Maar de Heere zei: "Vrees niet, want Ik help u, Ik ondersteun u met de rechterhand Mijner gerechtigheid". Twee en een half jaar verkondigde ds. van Leeuwen Gods Woord in St. phi lipsland. Velen bezochten de pre ken van deze dominee. Toen werd besloten tot de bouw van een nieuwe galerij. Aan de korte tijd van ds. van Leeuwen op St. Phi lipsland kwam een eind door zijn plotselinge dood in 1952. De ver slagenheid was groot, aangezien hij zich in enkele jaren tijds erg bemind maakte. Vlak na de watersnood in 1953 werden kerkdiensten gehouden in het pakhuis op de Oostdijk, omdat het kerkgebouw in de Achter straat door de waterschade voor lopig onbruikbaar was. In 1958 deed ds. L. Gebraad zijn intrede in de Oud Geref. Gemeente, die hij meer dan twintig jaar diende. Hij preekte in heel Nederland en ver daarbuiten. Na een predik beurt in Loenen a/d Vecht onts napte hij op de terugreis slechts ternauwernood aan de dood. Een vreselijke treinramp ontstelde ons land en 93 mensen kwamen om. Ds. Gebraad was één van de pas sagiers. Hij mankeerde niets en verleende hulp aan de slacht offers. In 1971 vertrok ds. Geb raad met zijn echtgenote voor zes weken naar Salford in Canada, waar hij in de gemeente voorging. Na zijn overlijden in 1980 werd een jaar later ds. A. van der Meer predikant in St. Philipsland. In het boek "Gedenkt der vorige dagen" zijn als bijlage onder an dere het reglement van 1844, het oudste doopboek, twee onbeken de brieven van ds. Ledeboer en een herdenkingsdienst van ds. Boone door ds. A. van der Meer en zijn zoon ds. A.P. van der Meer opgenomen. Het boek is te koop in de boekhandel of bij de kerke raad van de Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland te St. Philipsland. Dhr. Vermeulen, die in de Een- drachtbode de artikelenreeks over 'Het gezelschap van Flipland' schreef, noemt het een toeval streffer dat tegelijkertijd twee boeken over de Oud Geref. Gem. St. Philipsland verschijnen. "Deze zomer ben ik met Florijn in con tact gekomen en we hebben veel uitgewisseld. Hij heeft 1 a 2 jaar aan zijn 300 pagina's tellende boek gewerkt dat de periode van af 1834 tot nu toe behandelt. Mijn boek omv at 615 pagina's en gaat puur over Pieter van Dijke. Het heeft meer diepgang, het is een standaardwerk met een voor woord van ds. Van der Meer", al dus Vermeulen, die vele jaren aan zijn boek heeft gewerkt. De christelijke kleuterscholen hebben over 1983 nog 7452,34 tegoed van de gemeente Tholen, zo blijkt uit de voorlopige vast stelling van de exploitatievergoe ding. Er is namelijk een voorschot van 4325 gulden per lokaal en van 92,80 per kleuter gegeven, ter wijl de minister die bedragen vaststelde op 4450 gulden en 94,35. Een daling of stijging van het leerlingenaantal heeft ook in vloed. In St. Maartensdijk en St. Annaland heeft de daling van het aantal kleuters tevens tot gevolg, dat de vergoeding per lokaal een wijziging ondergaat. De lokaal vergoeding wordt gekoppeld aan het aantal verplichte leidsters en bij de twee chr. kleuterscholen is het aantal leidsters per 1 augustus 1983 met één verminderd. Poort vliet heeft het meeste tegoed 1183,21, de Eben Haëzerschool in Tholen het minst; 163,41. Vosmeer 3 liep in de uitwedstrijd bij Meto 3 een 3-0 nederlaag op. Het succes van zeven punten uit de laatste vier wedstrijden werd hiermee doorbroken. In de eerste speelhelft benutte Meto de moge lijkheden om een 1-0 voorsprong te nemen en toen Vosmeer in de 2e helft op zoek ging naar een tegentreffer kreeg men een derde doelpunt te verwerken, wat gelijk de eindstand betekende. Vosmeer 5 verloor de uitwedstrijd tegen Moerstraten 4 met 3-1. In de eerste helft gaven hoekschoppen aanleiding tot een 2-0 rustvoor- sprong voor de thuisclub toen de Vosmeer-verdediging verkeerd stond opgesteld. In de tweede helft kwam Vosmeer terug in de wedstrijd door een doelpunt van Toni Lindhout die een beetje hulp van de Moerstraatse doelman kreeg toen die de bal in eigen doel werkte. Vosmeer ging op zoek naar de gelijkmaker, maar een omstreden strafschop bracht de stand op 3-1 De Vosmeer dames namen zon dag in de uitwedstrijd tegen DVO in Roosendaal wraak voor de ne derlaag die ze in het begin van de competitie tegen deze Brabantse formatie leden. Men speelde ge concentreerd met opvallend veel inzet. In het veld was weinig krachtsverschil, waardoor het als kijkspel een mooie wedstrijd werd die vijf minuten voor rust de ope ningstreffer opleverde toen Vos meer-speelster Marjan Verhoef een voorzet van Maaike van der Laak inschoot. In de tweede helft een aanvallende thuisclub maar de Vosmeer-defensie stond paraat en ving de aanvallen goed op. Halverwege kwam men op een veiliger voorsprong toen Helma Verhees-Goedegebuure Marjan Verhoef de diepte instuurde. Al leen voor de goal maakte ze geen fout. DVO slaagde er met een slotoffensief niet in de bal achter Vosmeer-keepster Connie van der Laak te krijgen. Vosmeer 2 maakte zijn leiderspo sitie in de rangschikking tijdens het bezoek van NSV 2 slechts ten dele waar. Men behaalde welis waar een 2-0 overwinning, maar het vertoonde spel was van de magere kant. Met in de dug-out NSV-trainer Theo Moerland uit Sint Annaland kwamen de gasten in de eerste minuut bijna op. voorsprong toen bij een snelle aanval de bal naar de bovenhoek werd geschoten. Doelman Rein Hendrikse redde zijn ploeg met een prachtige safe voor een vroege achterstand. De thuisclub, hier door gewaarschuwd, paste hierna een kortere mandekking toe. Met geluk kwam Vosmeer op voor sprong, toen Frans Havermans na een scrimmage in het NS V-straf schopgebied met een harde pun ter afrondde. In de tweede helft een aanvanke lijk feller NSV dat na een kwartier gevaarlijk werd bij een foutieve terugspeelbal. Halverwege leek Ronnie Vaders op weg naar 2-0, toen hij bij een doorbraak de bal over de NSV-doelman lobde maar ook over het doel. Het werd onverwachts 2-0 toen Havermans op links uitbrak en Fred Hommel de bal op de slof nam en hard in schoot. De bezoekers geloofden er toen niet meer in en Vosmeer maakte nog kans op 3-0 toen Hommel op rechts doorbrak. Zijn schot werd door de NSV-doelman echter van richting veranderd, waardoor de bal net naast in plaats van in het doel belandde. Beide punten bleven na een mati ge wedstrijd op Zeeuwse bodem. Het voortbestaan van de Rode Kruisloop, een jaarlijks trimeve- nement in Tholen, is in gevaar. De achtste uitgave staat gepland voor april 1984, maar het is onzeker of het evenement kan doorgaan. At letiekvereniging Spado uit Bergen op Zoom was vanaf de start pre sent met praktische hulp en on dersteuning, zoals inschrijving en jurywerk. Hierdoor kon het orga nisatieteam dit sportevenement als officiële KNAU-loop presen teren en dat kwam de belangstel ling zeker ten goede met jaarlijks zo'n 900 lopers. Begin november kreeg het Rode Kruisbestuur de schriftelijke mededeling dat Spa- do het voortzetten van de assis tentie bezwaarlijk vindt wegens enkele mutaties in het bestuur en de commissie bijzondere evene menten. De Bergse vereniging stelt voor om in de toekomst bij een andere atletiekgroep aan te kloppen, maar omdat Spado er varing heeft, zal dat zeker niet ge makkelijk zijn. Het Rode Kruis heeft de situatie nog niet bespro ken, maar men wil dit evenement graag behouden. Het is reclame en de netto opbrengst gaat jaar lijks naar de Colonne. Zaterdagavond treedt de Ameri kaanse gospelzanger, gitarist Kurt Keck op. Hij is afkomstig uit Texas en verkeerde lang in de wereld van druggebruikers, waar zijn leven aan een zijdeh draad hing. Hij kwam in contact met mensen die anders waren en iets hadden en beleefden wat hij juist miste. Ze vertelden hem van Jezus Christus en wat Hij voor hem kon doen. Sindsdien is zijn leven drastisch veranderd en trekt hij de wereld rond om daar van te ver tellen. De avond begint om half acht. Voorstraat 12, Oud Vossemeer. ledereen is welkom en de toegang gratis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 17