Optimale huisvesting Casembrootschool Subsidie Thoolse leden VZOS Flipland Praten over, maar zonder jeugd Tholen Burgemeester laat zich door minister niet in hoek zetten Wethouder Versluijs opende o.k.s. in St. Annaland Bintje 13 ct. Donderdag 6 december 1984 EENDRACHTBODE 9 "Het openbaar onderwijs in St. Annaland is wat de huisvesting betreft, klaar voor de integratie van het kleuter- en lager onderwijs. De basisschool heeft op timale huisvesting. Hoe het organisatorisch en on derwijskundig allemaal zal gaan, is nog minder dui delijk. Van veel zaken is het juiste nog niet bekend. Ook het gemeentebestuur zal hiermee nog moeten leren werken." Wethouder J. Versluijs zei dat woensdagmiddag bij de officiële opening van de openbare kleuterschool in St. Annaland. Droef bericht Bijzonder blij Noodoplossing Opluchting Juiste weg Impuls nodig Vereerd Ideale situatie Vertrouwen Advies welzijnscommissie aan b en w: De hoorzitting en openbare vergadering van de adviescommissie voor het wel zijnsbeleid in St. Philipsland legde zangvereniging VZOS donderdagavond geen windeieren. Op het verzoek van VZOS-voorzitter L. Neele tot een bijdrage van tien gulden per jaar voor de ongeveer vijftien leden buiten Flipland, reageerde de commissie positief, zodat een advies van die strekking bij b en w op tafel gelegd wordt. Voor het scheppen van een precedent zag men geen gevaar, aangezien van de Fliplandse verenigingen vrijwel alleen VZOS leden van elders heeft. Wel hield de commissie een slag om de arm, door te besluiten de maatregel om te beginnen voor één jaar aan te zien. Begrip Oranjevereniging Kinderen Britse mijnwerkers met Kerst op Tholen Geen behoeften 'goedkope conclusie' "De jeugd van Tholen krijgt nu de kans om te vertel len wat naar hun mening in hun woonkern ontbreekt en welke voorzieningen zij graag getroffen ziet", stond in de oproep van het gemeentebestuur in Tho- lenderwijs. "We praten over, maar zonder de jeugd", conclu deerde dhr. J. v.d. Merbel maandagavond in Meul- vliet, want het resultaat was miniem. Dertien volwas senen bezorgden wethouder J. Versluijs, jeugdwerk ster Carien Rockx en W.A. Blaas(gemeentewerken) discussiestof. Instuifdag Regeltjes Crossbaan Geen gevaar voor veiligheid Fliplanders bij tankerongeluk? Volgens minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat was er bij het tankeron geluk met de Gefo 7 begin oktober geen gevaar voor de veiligheid van de St. Philiplandse bevolking. In een voorlopige reactie zei burgemeester Vogel tijdens de raadsvergadering: "Het komt wat vreemd over dat de situatie volgens de minister hier verkeerd ingeschat zou zijn. Ik maak toch ook geen opmerkingen over de overschrijding van de kosten bij de aanleg van de Philipsdam. Ik heb de antwoorden opgevraagd en ik zal er zeker op reageren. De minister heeft 't over 300 ton nafta die vrij gekomen zou zijn wanneer het schip gebroken was, maar dat moet 3000 ton zijn", aldus de Fliplandse burgemeester. Explosiegevaar 500 m Aanvalsplan Blusboten Krammersluizen De 37 kleuters hadden toen al een voorstelling van het poppenthea ter 'Ut poppenspul pardoes' uit Bergen op Zoom achter de rug in het nieuwe speellokaal. Het kwam goed uit, dat die ruimte wegens het ontbreken van de inrichting, nog leeg was. Daarna stelden de met feestmut- sen getooide kleuters zich op bij de ingang aan Crooswijck, om wethouder Versluijs in de gele genheid te stellen twaalf linten door te knippen. Na de tractatie konden de kinderen naar huis, terwijl de ouderen in de gemeen schapsruimte nog naar enkele toespraken luisterden. De voorzitter van de ouderraad, mevr. Akkermans, stond allereerst stil bij het droeve bericht van het plotseling overlijden van Anika Goedegebuure, het zusje van één van de leerlingen. "Ik geloof, dat je als ouder niets ergers kunt overkomen, dan het verlies van een kind. Ik hoop dat de ouders en Bennie de kracht zullen vinden om dit zware verlies te kunnen dragen. Verder hoop ik dat de fa milie en zeker niet te vergeten de omgeving, de kracht, maar eerder nog de moed zullen vinden om hen te helpen en te ondersteunen. Ik wens allen heel veel sterkte toe in de tijd die komen gaat", aldus mevr. Akkermans in haar wel komstwoord. Na de openingshandeling felici teerde zij hoofdleidster Anna Soeters en de leidsters Carin v.d. Kleijn en Gea Verkouteren met hun nieuwe onderkomen. "Als ouderraad zijm we bijzonder blij met onze nieuwe kleuterschool. De gemeente bedanken we van harte voor dit prachtige resultaat. Wij hopen dat veel kleuters met veel plezier van deze school ge bruik zullen maken. Het perso neel van de lagere school bedankt voor het ongemak, dat hetTnwo- nen van de kleuterschool met zich heeft meegebracht." Wethouder Versluijs feliciteerde de kleuterleidsters, de oudercom missie en het personeel van de openbare lagere Casembroot school. Hij wees erop, dat er lang voor de inwerkingtreding van de Kleute ronderwijswet bewaarschool werd gehouden in het voor de St. An- nalanders bekende schooltje in de Cureestraat. In 1960, dus bijna 25 jaar geleden werd de nieuwe chr. kleuterschool in de Schoolstraat betrokken. Tot 1982 werden daaruit beide lagere scholen, zo wel de openbare als de bijzondere, van leerlingen voorzien. In 1981 had er een gesprek plaatsgevonden tussen de drie schoolbesturen(2 lagere en 1 kleuterschool) om met elkaar van gedachten te wisselen over de tot standkoming van de basisschool, waarvoor toen 1 augustus 1983 als ingangsdatum werd genoemd. Kort daarop - voor ons vrij plot seling, zo vervolgde de wethouder - namen het bestuur van de bij zondere lagere school en het bes tuur van de kleuterschool het be sluit tot fusie per 1 augustus 1982. Om op zo korte termijn tot stich ting en huisvesting van een open bare kleuterschool te komen, was moeilijk. Die o.k.s. moest er wel komen in verband met de voor bereidingen voor een openbare basisschool, maar de tijd was erg kort, vooral voor huisvesting. Met het oog daarop werden po gingen ondernomen om de split sing een jaar uit te stellen, maar het fusiebesluit van de chr. lagere en kleuterschool was al definitief. De gemeenteraad nam toen 15 februari 1982 een besluit tot stichting van een openbare kleu terschool. Voor de huisvesting was een noodoplossing nodig. Geluk kig kon vooral met medewerking van het team van de Casembroot school die tijdelijke huisvesting gevonden worden in het semi- permanente lokaal en de halve gemeenschapsruimte. Daarvoor waren aanpassingen nodig, zoals een goede vouwwand voor ge luidsisolatie, het aanpassen van toiletten en het maken van een zandbak. Door de procedure heeft de defi nitieve huisvesting enige tijd op zich laten wachten. Na de toe stemming in november 1982 ""bracht de beperkte bouwruimte moeilijkheden met zich mee. Be halve overleg met de inspectie, moest het bestuur van de chr. school één lokaal afstaan aan de o.k.s. Daar had men geen moeite mee, maar als wens werd een le- rarenkamer op tafel gelegd. In goed overleg en dankzij de vin dingrijkheid van de ontwerpers, werd een voor beide partijen pas sende oplossing gevonden. In februari van dit jaar stelde de gemeenteraad een krediet be schikbaar voor de bouw, die nu verwezenlijkt is. Een prachtig schoolgebouw, aldus Versluijs, wat zeker voor leidsters en kleu ters een opluchting moet zijn na de tijdelijke huisvesting. De wet houder bedankte allen die aan dit project hadden meegewerkt. "Een mooi stuk werk is tot stand ge bracht." Versluijs wees er verder op, dat lang bestaande structuren ingrij pend worden gewijzigd en naar de Wethouder Versluijs knipt temidden van een haag met feestmutsen getooide kleuters en gasten de linten doormidden, waarmee de openbare kleuterschool aan de Crooswijck te St. A nnaland officieel werd geopend. deskundigen zeggen, in het belang van de leerlingen. Regeren of be ter gezegd besturen, is vooruit zien, maar het kan soms aardig mistig lijken, als men rondom kijkt in de onderwijswereld. Veel van het oude gaat weg, niet omdat dit niet goed heeft gefunc tioneerd, want dan zou de oplei ding van de ouderen niet goed zijn geweest. Het zijn de fundamenten waarop nu verder wordt gebouwd. Het zal voor allen wennen zijn aan de nieuwe situaties. Ook bij het basisonderwijs. Alles is er echter op gericht, om onze kinderen iets sterks mee te geven voor hun toekomst in de maatschappij. Dat is nodig, want de maatschappij is hard en inge wikkeld. De weg van lei en griffel en het opdreunen van jaartallen en plaatsnamen is voorbij. De modernere vormen van onderwijs nemen hand over hand toe tot nu zelfs met behulp van de computer. Ik prijs de leerkrachten gelukkig, die daarin de juiste verantwoorde weg kunnen vinden. De basis voor deze verdere ont wikkelingen is nu in St. Annaland aanwezig. Ik hoop dat daarvan gebruik gemaakt zal worden om er datgene uit te halen dat moge lijk is, in het belang van onze jeugd. Ik wens daar allen die aan de school zijn verbonden, veel lust, sterkte en gezondheid toe, zo besloot wethouder Versluijs. Hoofdonderwijzer G. v.d. Broek van de Casembrootschool felici teerde de leidsters en kleuters met de nieuwbouw. "Aan het ge meentebestuur heeft 't niet gele gen dat het zo lang geduurd heeft. De lagere school heeft de bui kriem maar wat aangehaald en nu is er een mooi en ruim gebouw, waarvoor de ambachtslieden met hun vakmanschap is meester schap veel eer toekomt. Dat me- mige kleuter de drempel van dit nieuw gebouw mag overschrij den", aldus v.d. Broek, waarna meester Van Broekhoven en zan gonderwijzeres Corma Smit een plantenbak binnen brachten. Dhr. Zuidervliet van het Regio naal Pedagogisch Centrum Zee- land(RPCZ) noemde ,t een ver standig besluit van het gemeente bestuur een openbare kleuter school te stichten, ook al was er nog geen gebouw. "Nu kun je volwaardig basisonderwijs krij gen, waarvoor het schoolwerkplan in dit voorbereidingsjaar centraal staat. In dertien werkgoepen zijn 371 onderwijsgevenden daarmee bezig en de Thoolse deelname is relatief hoog met 13 scholen!" Zuidervliet noemde niets ergers voor een school dan aangespro ken te worden op het verleden. "Het onderwijs vraagt om ont wikkeling, je kunt niet op je lau weren gaan rusten. De Casem brootschool, die meedoet aan de werkgroepen, heeft een nieuwe impuls nodig. Deze combinatie van kleuter en lagere school is een goede keuze, 't is een garantie voor nieuwe stappen,', zo besloot de RPCZ-medewerker, die een droogboeketje aanbood. Architect Th.W. Moerland voelde zich vereerd aan de o.k.s. te heb ben mogen meewerken. Hij was het gemeentebestuur zeer erken telijk voor de opdracht, dankte de heren Brouwer en De Graaf van bouw- en woningtoezicht voor de bijzonder openhartige en con structieve medewerking en zwaai de ook bouwbedrijf Muller-Fran- ke en onderaanmemers lof toe voor de bijzonder vakkundige wijze waarop zij aan het idee ges talte hadden gegeven. Moerland legde zijn filosofie uit: de hele markante, op eigen wijze gebouwde bestaande school, kon geen concurrent gebruiken die het karakter van het één school zijn, kon doorbreken. Toch wilde hij de kleuterschool een eigen gezicht geven en zoals meestal het geval is, de eenvoudigste oplossing bleek de meest zinvolle. Een 90 graden draai van de hoofdvorm gaf juist dat bijzondere binnen het totale beeld, waaruit een eigen school herkenbaar bleek. Archi tectuur valt niet bedrijfsmatig te plannen. Iedere plek, ieder ge bouw heeft zo zijn eigen specifie ke inbreng nodig", aldus Moer land. die evenals de kleuters, schaar, lijm en papier had ge bruikt om een maquette van de Casembrootschool te maken met daarin een attentie voor het ou derfonds. Hoofdleidster J. de Rooy(school- hoofd E. van Veldhuizen was we gens een computercursus verhin derd) bracht de felicitaties over namens de chr. kleuter en lagere school. Zij herinnerde aan de al tijd bijzonder goede contacten tussen het personeel van beide scholen en bracht het gemeente bestuur dank voor de mooie per- soneelskamer, waarin het rustig werken is. "Toch zijn we een beetje jaloers op deze prachtige kleuterschool. Misschien krijgen wij in de toekomst ook nog eens zo'n situatie", aldus juffrouw De Rooy, die haar collega Soeters een wanddecoratie voor het schoon- metselwerk aanbood. Juffrouw Van Elsacker uit Tholen feliciteerde namens alle collega's van het eiland en St. Philipsland. "Echt van kunnen genieten, heb je nog niet van dit nieuwe gebouw, dat met vereende krachten op 't nippertje klaar was. Het ziet er echter geweldig uit en kleuter- en lagere school onder één dak, in één gebouw, is toch een ideale si tuatie. Voor de lagere school be tekent 't een verrijking, deze kleuters erbij. We voelen ons wel eens onzeker in het groeiproces naar de basisschool, maar met respect voor eikaars mening zal het zeker iets moois worden", zei juffrouw Van Elsacker, die twee handpoppen aanbood. Namens de ouderraad overhan digde mevr. Akkermans aan de leidsters nog gereedschap voor de kleutertuin, brooddeegfiguren en kerstboomverlichting. In haar slotwoord dankte hoofd leidster Soeters voor alle cadeaus, het gemeentebestuur, de bouwers en de ouderraad voor de mede werking. "Het is een hele verbe tering na ons tijdelijk onderko men, waar we in de lagere school op eikaars lip zaten. Ik zie de toe komst in deze accommodatie met vertrouwen tegemoet,', zo besloot de hoofdleidster van de openbare kleuterschool in St. Annaland. 's Avonds was er nog gelegenheid voor ouders en andere belangstel lenden om de nieuwe lokalen te bewonderen. De kinderen van de o.l.s. hadden 's morgens al in de vreugde gedeeld met een tractatie. Slechts enkele inwoners van Sint Philipsland waren op de hoorzit ting aanwezig. VZOS-voorzitter Neele sprak toen dit onderwerp ter sprake kwam voor de zangve reniging: "Het kietelt bij ons dat de Thoolse medewerkers buiten de subsidieregeling vallen. Neem bijvoorbeeld het Smalstads Man nenkoor uit Sint Maartensdijk. Twee of drie leden van dit koor komen uit Smerdiek, de rest van buiten die plaats. Stel dat alle Thoolse kernen nog zelfstandig waren, dan zou bijna die hele ve reniging buiten de subsidierege ling vallen. Ik vind deze handel wijze discriminerend en onrecht vaardig", zei Neele. Veiling Sint Annaland, dinsdag 4 december 1984. Bintje 11-13, bonken 19, gloria 11, irene 26-28. Aanvoer 116 ton. Burgemeester T.A. Vogel, voor zitter van de commissie, zei begrip te hebben voor de zienswijze van Neele, al vlakte hij consequenties van een besluit in positieve zin niet uit. "We hebben hier ook een dam- en schaakvereniging (DSVF) met enkele Thoolse le den. Op het eiland Tholen zijn slechts enkele van deze verenigin gen. Stel dat met het veranderen van de normen half Tholen hier komt schaken, dan blijven we nergens". Hij stelde voor ook het tientje voor elk lid buiten de gemeente St. Philipsland te gunnen - "Het is per slot van rekening Sinterklaas tijd" - maar voorzichtigheidshalve wel de beperking van één jaar in te lassen. L. den Engelsman, niet als raads lid maar als burger op de tribune aanwezig, kon zich de gedachten- gang van de commissie indenken. "Ik vind dat u het verzoek van VZOS moet garanderen, temeer omdat het zangkoor tijdens uit voeringen de mensen uit Tholen niet kunnen missen. Dit zou af breuk van kwaliteit betekenen. Het is een buitengewoon goed koor met mensen erbij die al 25 jaar lid zijn". Dhr. A. Kot, lid van de advies- coissie, was eveneens voorstander. "Het gaat om het principe. We moeten de Thoolse VZOS-ers als volwaardige leden behandelen. Het zijn ook nog eens de fana tiekste leden, voor het uitoefenen van hun hobby hebben ze iedere week een rit naar Flipland over. De leden van elders zijn buiten gewoon bij een positief besluit gebaat". VZOS krijgt jaarlijks aan subsidie een vast bedrag, een percentage van de dirigentkosten, een bedrag voor concoursen en 10,— per Fliplands lid. Hier komt dan als het advies door b en w wordt op gevolgd 10,— voor de niet-Fli- plandse leden bij. De Oranjevereniging afdeling Anna Jacobapolder had eveneens enkele noten op zang. Dhr. J.J. van de Velde zei dit jaar ge schrokken te zijn van de lege kas van de vereniging. "Er zijn onge veer veertig kinderen in Anna Ja cobapolder en we krijgen vier gulden per kind, wat op een be drag van in totaal 160,— komt. We moeten echter Ons Dorpshuis huren en dit kost al 80,— zodat er nog maar de helft van het te besteden bedrag over blijft. Tij dens de periode van burgemeester G. van de Berg hebben we er ook al over gesproken en toen zou er een andere regeling komen". Se cretaris van de Oranjevereniging mw. A. van Herk-Beurkens voeg de hier nog aan toe dat men toen 400,— ontving. "De 160,— die we dit jaar kregen, kwamen pas in juni binnen, twee maanden na Koninginnedag. Met de huur van Ons Dorpshuis en het oplaten van ballonnen is het geld al op", zei mw. Van Herk. Dhr. Den Engelsman stelde voor het feest in plaats van in Ons Dorpshuis in de School met de Bijbel te laten plaatsvinden. Dit voorstel stuitte echter op veel weerstand: Dhr. Van de Velde: "Het schoolbestuur zou er niet al te blij mee zijn, gelet op de rom mel die de feestvierders achterla ten". Het advies van de commissie wel zijnsbeleid aan b en w luidde dan ook: Het toekennen van 80 gulden extVa aan de Oranjevereniging voor de huur van Ons Dorpshuis. Vijftig kinderen van al negen maanden stakende Britse mijn werkers brengen hun veertien daagse Kerstvakantie in Neder land door. Zij zijn uitgenodigd door de kadergroep van de In dustriebond FNV en het Sprun- delse comité hulp Britse mijnwer kers. Via een muziekvereniging bestaan er al jarenlang relaties met Hersden in het graafschap Kent. Twee Engelse begeleiders van het welfarewerk gaan 20 december met de vijftig kinderen mee. Via de boot naar Vlissingen en een bus naar Bergen op Zoom worden ze door gastgezinnen afgehaald. De kosten van de overtocht, 75 gulden moeten door het gastgezin betaald worden, evenals de ver blijfskosten. Er is ook nog een ge zamenlijke bijeenkomst voor de kinderen van 6 tot 13 jaar. Volgens mede-organisator R.P. v.d. Wal uit St. Annaland krijgen de kinderen in Engeland één maaltijd per dag uit de gaarkeu ken. Hij heeft al vier gastgezinnen in Tholen en één in St. Maartens dijk. Meerdere gegadigden kun nen zich opgeven bij 01665-3336 of men kan ook geld storten op postrekening 38.03.150 FNV Bergen op Zoom. Het liep met de aanmelding van gastgezinnen zo boven verwach ting, dat er 70 in plaats van 50 kinderen kunnen komen. Op Tholen zijn er nu tien gastgezin nen en nieuwe opgaven zijn niet meer nodig. De gezamenlijke bij eenkomst wordt of in de jeugd herberg Klavervelden of de Stoe- lemat, allebei in Bergen op Zoom, georganiseerd. Advertentie 1M ln het jeugdhonk was er sprake van 'prachtig theoretiseren', zoals wethouder Versluijs het uitdrukte, maar de genodigden, die in Sta- venisse, St. Annaland en Poort vliet wel in grote getale versche nen, ontbraken in de grootste woonkern van de gemeente met bijvoorbeeld alleen in de leef tijdscategorie 15-19 al 455 jongè- ren en in de categorie 10-14 jaar 517 jeugdigen. "Ondanks de teleurstellende op komst moeten we ons niet uit het veld laten slaan, want er zijn wel degelijk problemen", concludeer de Versluijs. "Er is geen behoefte, is dan ook een goedkope conclu sie", vond de wethouder. Toch gebeurt er wat, namelijk za terdag 12 januari houdt de nieuwe stichting jeugd- en jongerenwerk Tholen een instuifdag. Drie ver tegenwoordigers van die stichting waren er maandagavond wel, evenals voorzitter Van Riet van de gemeentelijke commissie1 jeugd- en jongerenwerk met de leden mevr. Lindhoudt en dhr. Fransen, de raadsleden mevr. Boissevain en mevr. Deurloo, de gemeente ambtenaren v.d. Sande, Jansen en v.d. Merbel, dhr. J. Le Due van scouting de Heenetrechtgroep en politieman J. Dalebout. De laatste constateerde uit de dagelijkse praktijk problemen met 'rand groepjongeren', zoals vernielin gen van fietsen, e.d. "Je moet ge woon de boer op, ernaar toe. Een grootse aanpak om de drempels te verlagen." Carien Rockx had er varing met de onlangs opgerichte Marokkaanse vereniging, waarin ook jongeren zitten. "Jongeren uit de minderheden zoeken eerst el kaar op en als ze willen voetbal len, doen ze dat eerst samen, voordat aansluiting bij een bes taande vereniging volgt." Le Duc(scouting met 80 leden) zag als grote breekpunt het ve rantwoordelijk gesteld willen worden. "Daar hebben ze de leef tijd voor, maar dan staat de hele volwassenen wereld op z'n kop. Zodra je met regeltjes komt, loopt het fout." De wethouder vond. dat er toch ergens een keer richting gegeven moet worden, ook uit financieel oogpunt. "Als je veertig jongeren hebt en ieder heeft z'n eigen inte resses, kun je wel bezig blijven. Alleen een groep met gelijke inte resses kun je zelfstandigheid ge ven, daarvoor willen we als ge meente voorwaarde scheppend bezig zijn. Er zijn echter ook al jongeren op het gemeentehuis ge>- weest met initiatieven, maar een week later geven ze niet thuis", aldus Versluijs. "Daarvoor is juist een professio nele kracht nodig voor begelei ding", vond Van de Sande. Ook de fietscrossbaan in Stave- nisse kwam ter sprake. De wet houder was niet ondersteboven van het gebruik. "Een tijd ging 't goed, maar nu is het nieuwtje er een eind af, terwijl zo'n aanleg toch een kostbare zaak is." Van de Sande meende, datje van voorzieningen niet teveel moet verwachten. "De jeugd speelt het liefst met water, wat klodderen en oorlogje spelen in de bosjes." Volgens Le Due wordt de jeugd 'horendol' van wat er allemaal niet mag. "Het gemeentebestuur wordt horendol van de klachten van inwoners", antwoordde de wethouder. Hij achtte initiatieven van de in woners nodig om wat van de grond te krijgen met ondersteu ning van de overheid. Ook scou ting en de nieuwe jeugdstichting zouden volgens de wethouder een poging moeten wagen. "Als er za ken gesignaleerd worden, moeten die raakpunten beslist aan de ge meente doorgegeven worden", vond Versluijs. Van de Merbel pleitte nog voor een ijsbaan op de multifunctio neel te gebruiken oesterputten met een clugclubgebouw, terwijl Le Due voor de scouting de oude kleuterschool aan de Bosstraat wel zou willen hebben. Voor de zeeverkenners is hij met een bouwval op het schiereiland naar de vluchthaven bezig om de boten vlakbij het water te bergen. Voor het trekken van de jeugd had hij nog wel een idee voor het ge meentebestuur: een kijk- en doe- middag met een bandje erbij. De minister en staatssecretaris Van Amelsvoort van Binnenland se Zaken antwoordden op schrif telijke vragen van de CDA-Ka- merleden Eversdijk en Henne- kam. Volgens de minister betrof het in cident ter hoogte van de blokken- dam bij de ingang van het Schel- de-Rijnkanaal een stranding, waarbij geleidelijk nafta(een brandbare, niet-giftige vloeistof met een penetrante geur en een vluchtigheid tussen autobenzine en petroleum) in relatief kleine hoeveelheden vrijkwam(ca. 70 ton). Nafta kan geen waterverontreini ging veroorzaken omdat de stof zich niet mengt met water en in zijn geheel verdampt. Er was voor de bevolking geen gevaar voor de veiligheid. Dit zou ook zo zijn ge weest indien de tanker geheel ge broken zou zijn en er minstens 300 ton nafta zou zijn vrijgekomen. Volgens berekeningen van brandweerdeskundigen zou een explosief damp/luchtmengsel tot max. 500 m in de omtrek hebben kunnen bestaan; de dichtstbij zijnde bebouwing ligt op 3500 m afstand. Voor het Schelde-Rijnkanaal is in 1978 een hulpverleningsregeling tot stand gekomen tussen onder meer de langs de vaarweg gelegen gemeenten, de regionale brand weerkorpsen, de Rijkspolitie te Water en de Rijkswaterstaat. De ze regeling voorziet in een mel- dings- of alarmeringsprocedure en het op basis van wederkerig heid elkaar bijstand verlenen bij op de vaarweg zich voordoende ongevallen, met inachtneming van de eigen verantwoordelijkhe den van de deelnemende instan ties op het punt van de ongeval- bestrijding. Op basis van deze in de praktijk goed functionerende regeling wordt momenteel de laatste hand gelegd aan een nader uitgewerkt aanvalsplan. Voorts is voor het betrokken vaargebied in de loop van dit jaar operatief geworden het zoge naamde informatieverwerkend systeem, dat voorziet in een mel ding door de schipper van onder meer de vervoerde - gevaarlijke - lading aan het begin van zijn vaarroute. Op grond van het gemeentelijke rampendraaiboek is men van ge meentezijde met het oog op een eventuele evacuatie van St. Phi lipsland overgegaan tot een ver zwaarde bezetting van het ge meentehuis. Er is evenwel voor de bevolking geen gevaar voor de veiligheid geweest. ln juni 1982 zijn twee brandblus- bloten gestationeerd! Dordrecht en Nijmegen), beschikbaar ges teld door Binnenlandse Zaken. Op grond van de resultaten van dit experiment zal te zijner tijd worden beslist of het ter beschik king stellen van brandblusboten elders navolging verdient. De te Dordrecht gestationeerde blusboot is bij de bergingsoperatie van de tanker ter bewaking aan wezig geweest en kon door haar specifieke uitrusting mede een belangrijke rol spelen bij het ver richten van de noodzakelijke dampconcentratiemetingen. Momenteel wordt er op initiatief van de provincie Zeeland gewerkt aan de totstandkoming van een overeenkomst met particuliere bergingsbedrijven, die zich zullen verplichten tot het op afroep be schikbaar houden van schepen met voldoende brandblus- en an der bestrijdingsmateriaal, in eer ste instantie voor de Westerschel- de. Het streven is om ook voor de Schelde-Rijnverbinding en de Oosterschelde een dergelijke overeenkomst in het leven te roe pen. De brandpreventieve voorzienin gen op de Volkeraksluizen zijn beperkt van opzet. Ter uitbreiding van deze voorzieningen zijn nieu we voorstellen in voorbereiding, die zijn gebaseerd op de resultaten van het nader onderzoek naar een doelmatig en op de taakstelling van de Rijkswaterstaat afgestemd brandbestrijdingssysteem op de Krammersluizen. Het systeem is gericht op snel preventief optre den en het verlenen van eerste hulp vooruitlopend op de komst van de brandweer. Op het Volkeraksluizencomplex is onder meer een oliescherm voor handen om ingeval van waterve rontreiniging te kunnen optreden, aldus minister Smit-Kroes.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9