Vier bomen op Spuidamplein Informatiecentrum gehandicapten Encyclopedie van Zeeland ZEELAND INI) E P E N Aankleding van Scherpenisse Uitbreiding drukriolering Donderdag 6 december 1984 Vrijdag 14 december, 10.00 uur, vergaderen provinciale sta ten van Zeeland. Onvoorziene zaken voorbehouden, wordt dit de laatste statenvergadering van 1 984. Personeel Gezondheidszorg Maatschappelijke dienstverlening Cultuur Woonwagenplan Overleg kindercen tra Sportbeleid Stads- en dorpsvernieuwing Jeugdboek tweede wereldoorlog Inlaag Vliegveld PZEM IX De kosten liegen er niet om(320.000 gulden), maar dat vond de raadscommissie openbare werken de recon structie van het Spuidamplein, de Westzeedijk en een gedeelte van de Westkerkseweg wel waard. "Het is een aankleding van Scherpenisse", constateerde wet houder L.J. Koopman. Recreatieroute Rib uit lijf Boek schooljeugd over Zeeland in W.O. II PAK EVEN UW ZAKBOEKJE ONWAARDIGHEID ABDIJ I EÜWS Zeelan'dbrug J.H. van Dale, hoofdonderwijzer en archivaris te Sluis, schreef acht maanden voor zijn overlijden op 19 mei 1872 in zijn voorbericht van het "Nieuw Woordenboek der Nederlandsche Taal": "Het schrijven van een Woordenboek is een ondankbaar, een verdrietig werk. Is er veel dat men heeft op genomen of verbeterd, er is nog veel meer, dat men vergeten heeft, dat de aandacht ontsnapt is en alzoo onverbeterd is gebleven. Verzekerde mij een mijner letter kundige vrienden, dat hij, die zijn vader en moeder vermoord heeft, nog te goed was om een Woor denboek te schrijven, ik heb mij- zelven vaak twijfel moedig de vraag gedaan, of hij wel volkomen ongelijk had". Onlangs is het derde en laatste deel van de Encyclopedie van Zeeland verschenen. Wie mee gewerkt heeft aan de samen stelling kan de verzuchting van Van Dale goed begrijpen, al is een woordenboek weer iets an ders dan een encyclopedie. De redactie van de Encyclopedie van Zeeland zal de woorden kunnen onderschrijven dat veel aan de aandacht is ontsnapt en onverbeterd is gebleven. Over de kwaliteit van deze driedelige encyclopedie moet de gebruiker oordelen. Het laatste deel omvat de letters S-Z, waaronder belangrijke tref woorden vallen als Walcheren, Zeeland, Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid-Beveland, de kinderboeken schrijver Stamperius, de schilders Schütz (vader en zoon) en de No belprijswinnaar Pieter Zeeman. Na de letter Z volgt een uitgebrei de bibliografie met ingangen, die de gebruiker veel nuttige infor- matie geeft. Sommige opgenomen personen zijn alleen in kleine kring be kend, hoewel hun daden ver strekkende gevolgen hebben gehad. Eén van hen is ir. Adriaan Garrit Verhoeven, die zijn loopbaan eindigde als hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat. In 1924 was hij lid van een studiecom missie voor een onderzoek in Engeland naar het voor de land aanwinning zeer belangrijke slijkgras, Spartina Townsendii. Hij liet dit gras een jaar later naar Zeelan'd overbrengen. Het is onder andere gebruikt in het zuidelijke deel van het Sloe. Het gevolg hiervan was, dat de op- slibbing in veel sneller tempo plaats vond. Een nadeel was dat het slijkgras de andere vegeta tie overwoekerde. Dit probleem is nog steeds actueel. Verder heeft Verhoeven zich met ver schillende bedijkingsprojecten bezig gehouden. Over de ontwikkeling van de vuurtorens kon men in de ency clopedie heel wat lezen. "Lange tijd is het brandend houden van vuren het enige middel geweest om 's nachts de navigatie in het kustgebied mogelijk te maken. In de loop van de 1 7e eeuw werd op veel plaatsen het houtvuur ver vangen door een kolenvuur". Vanzelfsprekend wordt hierbij veel aandacht besteed aan de vuurtoren van Westkapelle. Een ander fenomeen dat men in het vroegere landschap kon aan treffen zijn de stelbergen of stel len, kunstmatige hoogten opge worpen op de schorren. Na ver loop van tijd kwamen zij ten ge volge van landaanwinning binnen de bedijkingen te liggen. De fa milienaam Verstelle is ontleend aan deze bergen. Onder het tref woord "steenfabriek" kon men lezen dat de steenfabriek te Aar denburg ook kloostermoppen bakte ten behoeve van restaura tiewerken. Velen hebben bijgedragen aan de totstandkoming van de encyclo pedie. Het past in deze rubriek te wijzen op de inbreng van de pro vincie via het Documentatiecen trum Zeeuws Deltagebied, thans Zeeuws Documentatiecentrum. Naast een overvloed aan illustra tiemateriaal leverde het centrum veel gegevens uit dossiers en boeken. Staten vergadering De Zeeuwse stichting voor revalidatie heeft de deelnemers in het provinciaal overlegorgaan voor de revalidatie gevraagd naar de behoefte aan een informatiecentrum voor gehandicapten in Zee land. Het gaat om een centrum dat voorlichting verstrekt over dagelijkse dingen waar gehandicapten of de mensen met wie zij leven te maken hebben. Thema's zijn onder andere voeding, kle ding en schoeisel, lichaamsverzorging, spel en speelgoed, onder wijs, vrije tijd, bewegingsvrijheid en wonen. In Utrecht bestaat een landelijk informatiecentrum met expositiehoe- ken waarin schriftelijke en audio-visuele informatie wordt verstrekt. In Arnhem is een centrum met regionale werking. De stichting voor revalidatie is zich ervan bewust, dat de in Zeeland werkende gehandicaptenorganisaties zelf voorlichting geven en dat er bovendien de beschikking is over het Gehandicapten Adviesbureau in Middelburg. Voorkomen moet in ieder geval worden dat activiteiten, elkaar gaan overlappen: doel van het onderzoek is dan ook of bundeling van de afzonderlijk verstrekte informatie mogelijk is. De Zeeuwse gehandicaptenorganisaties is gevraagd hoe zij over zo'n centrum denken en, als zij er positief tegenover staan, waar en hoe zij dat het liefst zouden zien ingericht. Reacties worden voor 1 januari 1 985 ingewacht bij de Zeeuwse stich ting voor revalidatie, Beatrixlaan 24, Goes. Gedeputeerde staten delen pro vinciale staten mee welke proce dure wordt gevolgd bij benoe ming van provinciaal personeel. Er komen zaken aan de orde als werving, selectie en introductie van personeel, de criteria die de provincie daarbij hanteert en de bescherming van de persoonlijke levenssfeer van sollicitanten. De staten wordt voorgesteld de nota voor kennisgeving aan te nemen. Provinciale staten hebben in 1983 een ton beschikbaar ge steld voor een samenwerkingspro ject in de eerstelijnsgezondheids zorg. Ter toelichting delen gs mee, dat het gaat om samenwer king tussen de Provinciale vereni ging het Zeeuwse Kruis, de ge zinsverzorging, het algemeen maatschappelijk werk, het district Zeeland van de Landelijke huis artsenvereniging, de ziektekos tenverzekeraars, de gemeenten, de Zeeuwse raad voor maat schappelijke dienstverlening en de provinciale raad voor de volks gezondheid. Er zal een functiona ris worden aangesteld om de sa menwerking te bewerkstelligen. De staten wordt voorgesteld ge durende drie jaar steeds een ton subsidie te geven. Gs stellen de staten voor subsi dies te verlenen in de tekorten van de stichting Telefonische Hulp dienst Zeeland 54.187,—), de stichting Jeugd en Gezin 61.590,—) en de stichting Ge handicapten Adviesbureau Zee land 22.368,—). Het gaat om de tekorten voor 1 985. De Heemkundige Kring Walche- ren komt volgens gs in aanmer king voor een stimuleringssubsi die van 2.500,— voor het ma ken van een boekje met veldna men in Biggekerke en Zoutelan- de. Voor de aanschaf van een Weense vleugel willen gs aan de werk groep muziek van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen een waarderings subsidie geven van ook 2.500,—. Tenslotte is er een zelfde bedrag voor de werkgroep Industriële archeologie ter beta ling van de reis- en verblijfkosten van de als vrijwilligster werkende correspondente. Provinciale staten moeten voor de jaren 1985-1990 een woon wagenplan vaststellen. In het plan wordt aangegeven waar in de provincie woonwagencentra moeten komen of uitgebreid. Uitgangspunt is verder dat de werkterreinen van de stand plaatsterreinen worden ge- scheiden. Tegen het plan zijn bezwaren ingediend, onder an dere door de stichting Woon- wagenwerk Zeeuwsch-Vlaan deren en enkele gemeentebe sturen, ook uitZeeuwsch-Vlaan- deren. De bezwaren richten zich vooral tegen het spreidingsbe- leid en het relatief hoge aantal standplaatsen in de regio. Gs zeggen daarover dat er van oudsher meer belangstelling heeft bestaan bij de woonwa genbewoners voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Zij vinden het niet juist deze mensen gedwongen naar andere regio's in de pro vincie te dirigeren. De staten wordt geadviseerd de bezwaar schriften ongegrond te verkla ren en het woonwagenplan in de oorspronkelijke vorm vast te stellen. De stichting Overleg Kindercentra Zeeland kreeg in 1 984 een pro vinciale subsidie van ruim ƒ95.000,—. De staten wordt voorgesteld een bedrag van ge lijke hoogte uit te trekken voor 1985. Provinciale staten moeten zich uitspreken over het sportbeleid voor de komende jaren. In de nota Provinciaal Sportbeleid worden uitgangspunten geformuleerd voor activiteiten, kadervorming en deskundigheidsbevordering, sportgezondheidszorg, sportieve recreatie/ recreatiesport, school sport, gehandicaptensport en de financiering, waaronder de subsi die per lid van een sportvereni ging- Gs stellen de staten voor per lid ƒ1,25 aan subsidie te geven met een minimum van 500,— en een maximum van 60 pro cent van de werkelijk gemaakte kosten. Een voorwaarde is dat de subsidie wordt gebruikt voor propaganda en voorlichting óf bestuurs-, secretariaat-, admi nistratie- of commissiekosten. Het rijk heeft de provincies' een grotere taak gegeven dan tot nu toe gebruikelijk was in de stads en dorpsvernieuwing. De provin cies krijgen daardoor grotere zeg genschap over de besteding van rijksgeld. Voorgesteld wordt een fonds stads- en dorpsvernieuwing in te stellen. De (rijks)gelden die in het fonds worden gestort, worden voor een deel volgens een zekere verdeelsleutel aan de gemeenten doorbetaald. Een ander deel wordt gereserveerd voor de op lossing van knelpunten. Op basis van de nieuwe regeling moeten de gemeenten meerjarenpro gramma's maken. De grote ste den in Zeeland krijgen hun geld rechtstreeks van het rijk. De sta ten wordt voorgesteld in te stem men met de uitgangspunten van de nota. Aan de staten wordt gevraagd ƒ7.750,— beschikbaar te stel len voor een boekje over de tweede wereldoorlog. Het boekje wordt speciaal geschre ven voor jongeren tussen tien en vijftien jaar en is gericht op de toenmalige oorlogssituatie in Zeeland, evenwel geplaatst in een groter verband. Auteurs zijn drs. A.J.M. Visser, leraar geschiedenis aan de Rijks Pe dagogische Academie in Mid delburg, en drs. C. Visser, oud lerares onderwijskunde aan de zelfde academie. Het boekje is zo geschreven, dat het ook voor volwassenen interessant is om te lezen. Het komt in de boek handel en via de scholen te koop. Het waterschap Schouwen-Dui- veland gaat een afrastering ma ken en grondwerk verrichten in de Wevers- en Flaauwersinlaag om het natuurbeheer hier tot zijn recht te laten komen. Van provin ciezijde wordt ƒ55.000,— be schikbaar gesteld. Gs stellen de staten voor aan de stichting Vliegveld Midden-Zee land ƒ47.000,— subsidie te ge ven in het exploitatietekort voor de jaren 1 984-1 985. De staten moeten zich uitspreken over de begroting 1 985 van de nv Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij. Ook wordt een uit spraak gevraagd over een statu tenwijziging waardoor een vier- hoofdige directie bij de maat schappij kan worden benoemd na de pensionering van de huidige directeur. De statenvergadering wordt in openbaarheid gehouden. Plaats van handeling is de statenzaal, Abdij 11Middelburg. De commissaris der koningin, in zijn functie van voorzitter van het college van gedeputeerde staten, houdt dinsdag 1 1 december, 11.30 uur een AROB-zitting. Be handeld wordt een beroepschrift van een inwoner van Middelburg tegen een beschikking van de commissaris over spoedshalve bijstand. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middel burg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 De dijk rond het Pluimpotterrein wordt verlegd, er komt nieuwe riolering en de straten worden verbeterd. Het Spuidamplein ve randert: er komt een verhoging met trottoirbanden en vier bo men, waarbij ook de glasbak komt te staan. W.A. Blaas van gemeen tewerken gaf woensdagmiddag de commissie openbare werken en vier belangstellende Scherpenis- senaren uitleg over de plannen. Raadslid I.C. Moerland(PvdA) vond met name de ontsluiting van het recreatiegebied Gorishoek re delijk via de ruimere Westzeedijk en Westkerkseweg. Hij pleitte er voor, het voetpad van de afslag Burg. Bouwensestraat langs het huidige, braakliggend terrein door te trekken. Moerland con stateerde, dat het aantal parkeer plaatsen^!) na uitvoering van het reconstructieplan) minder wordt, waardoor er bij evenementen op het Pluimpotterrein toch tekort zijn. Blaas wees erop, dat de parkeer plaatsen achter het dijkje nu uit het zicht liggen en daardoor niet zo bereikbaar zijn. Moerland wilde nog een tweede toegang tot het Pluimpotterrein maken tegenover de Kaaistraat, maar Blaas vond dat wegens de overbrugging van het vrij grote hoogteverschil te kostbaar. Het praathuisje blijft op dezelfde plaats staan, evenals de benzine pompen bij Duine. De coupure in de te verleggen dijk gaat dicht, zoals ook de verbinding onder- langs de Westkerkseweg vervalt. Op het Spuidamplein wordt de parkeergelegenheid kleiner door de verhoging met de vier bomen. De riolering wordt nog ter plaatse bekeken in verband met de aan wezigheid van bijvoorbeeld drie benzinetanks en zeven leidingen bij de fa. Duine. M. van Damme(VVD) had weinig bezwaren, maar wilde nog infor matie over de financiële verwer king. "Het plan is een hele verbe tering voor Scherpenisse, maar 't is ook een rib uit het lijf." Hij vond het aanbrengen van beplanting ook heel goed. In een tweede toe gang van het Pluimpotterrein vanaf de Westzeedijk zag Van Van Damme niet veel. De bereik baarheid via één controlepost achtte hij ook voor de ijsclub be ter. W.C. van Kempen(CDA) sprak van een goede oplossing en Th. Aarnoudse(SGP) was er eveneens gelukkig mee, dat de reconstructie uitgevoerd kan worden. "Het is hard nodig voor Scherpenisse." Op 5 mei 1985 is het veertig jaar geleden dat Duitsland capituleer de en heel Nederland weer vrij werd. De provincie Zeeland was - met uitzondering van Schouwen Duiveland - al in de herfst van 1944 bevrijd. Naar aanleiding hiervan vragen gedeputeerde staten van Zeeland aan het provinciaal bestuur 7750 gulden beschikbaar .te stellen om de schooljeugd van 10 tot 15 jaar een boekje over Zeeland in de 2e wereldoorlog tegen de verlaagde prijs van 3 gulden per exemplaar te kunnen aanbieden. In het boekje zal een beeld wor den gegeven van Zeeland in oor logstijd. Heel de provincie zal erin aan de orde komen. Er wordt een globaal overzicht van de Zeeuwse geschiedenis in de 2e w.o. gegeven met de mogelijkheid ook lijnen naar grotere verbanden te trek ken. Onderwerpen als het verzet in Zeeland, het lot van de Zeeuw se Joden en dergelijke zullen verwijzen naar gebeurtenissen in Nederland en daarbuiten. Door de wijze van verwerking en stijl is het beslist ook geschikt voor volwassenen. Schrijvers van het boekwerk zijn drs. A.J.M. Visser, leraar geschiedenis aan de p.a. te Middelburg en mw. drs. C. Visser. THOLEN za 8 dec Natuurver, vogelexcursie Pluimpot, Ged. Haven, 14 u. ma 10 dec Aquariumver. Labeo met gastspreker, Meulvliet, 19.30 u. di 11 dec Vergeet Mij Niet koffie ochtend, 9.30 u. di 11 dec ANIB soosmiddag, Meulvliet wo 12 dec NCVB-kerstviering, Dé Wingerd, 20 u. za 15 dec Frank Boeijen Groep, Meulvliet, 21 u. za 15 dec MAC auto-oriëntatierit, Zoekweg wo 19 dec bejaardensoos, kerst koffietafel, hotel Zeelandia, 17 u. POORTVLIET za 8 dec wielercross trimmers en licentie-houders, Deestraat, vanaf 13.30 u. ma 17 dec kerstfeest pl. vr. Cen trum, 18 u. di 19 dec NFO (Ned. Fruittelers Org.) ledenvergadering, Raed'uus, 19.30 u. di 18 dec ZLM-ledenverg. Tol- rust, 19.30 v. do 20 dec NCVB-kerstviering, Raed'uus, 18.30 u. vr 21 dec Bejaarden kerstfeest, Raed'uus, 14.30 u. SCHERPENISSE do 6 dec Hoeksteen, ouderenmid- dag, 14.30 u. vr 7 dec kaartavond J.V. Scarpe- nesse za 8 dec Dansavond voor paren, Holland Huis, 20 u. za 15 dec duiventent. Reisduif, Holland Huis, 15 u. di 18 dec Doe-ochtend pl.vr. Holl. Huis vr 21 en za 22 dec boutwedstr. schietver. gymzaal, 18.30 en 14.30 u. STAVENISSE vr 7 dec disco-avond JVS mmv Scarpenesse, Stove, 20 u. za 15 dec oliebollenactie Kwiek OUD VOSSEMEER vr 14 dec toneelavond St. Joseph, Vossenkuil, 20 v. di 18 dec kerstmaaltijd AVB, Vossenkuil, 20 u. di 19 dec kerstviering bejaarden, Vossenkuil, 15 u. vr 28 dec premiere toneelstuk van Rederijkerskamer Eendracht, Vossenkuil, 19.30 u. SINT ANNALAND za 8 dec dansavond, Wellevaete, 20 u. za 22 dec kerstconcert Acceleran do, Sakofa-hal, 19.30 u. SINT MAARTENSDIJK vr 14 dec ontsp. avond Tandje Bij, Smalstad, 20 u. za en zo 15 en 16 dec tegenbezoek Sittard, Smalstads Mannenkoor ma 22 dec kerstzang met Euterpe, Haestinge, 19.30 u. vr 21 dec Bout klaverjastournooi De Pendelaars, Café Smerdiek, 20 u. SINT PHILIPSLAND vr 14 dec kerstuitvoering Concor dia, Crescendo, Soli Deo Gloria en Fliplands Mannenkoor, Wim pel, 19.30 u. di 18 dec NCVB kerstviering. Ons Dorpshuis, 19.30 u. di 18 dec kerstviering pl. vr. Drui ventros za 22 en 29 dec Thoolse en Fli- plandse kamp. tafeltennis, De Wimpel STEENBERGEN 6 t/m 8 dec Rollerdriedaagse, 't Wapen van Steenbergen, 18.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 25 feb aardewerk uit Ghana, oostvleugel Markiezenhof 11 en 18 dec ANWB-cursus Pech Onderweg, streekschool West Brabant, Ringersweg 14, 19.30 u. 7 dec-14 jan Joop Mijsbergen en Hans Westerweel, aquarellen, Markiezenhof za 8 dec Brabants Orkest, dir. Roelof van Driesten, Raymond Delnoye fluit, Stoelemat, 20.15 do 6 dec postzegelruilavond Wijkcentrum 't Fort, Lourdes- plein, Bergen op Zoom di 11 dec ruilavond postzegelver. Onderling Contact, scholengem. Juvenaat, jeugd 18 u. senioren 19.30 u. za 15 dec Memoires van een Ben jamin, mmv Ina van Faassen, Stoelemat, 20.15 u. zo 16 dec koffieconcert Maas trichts Salonorkest, Hofzaal Mar kiezenhof, 12 u. film-I- +film+ +film+ ROXY 1: Cvjo - 16 jr dag. 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. ROXY 2: Twee Mafkezen in Tirol - 16 jr do, di wo 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 v u. CINEMACTUEEL 1: Onze Eer ste Wip - 16 jr dag 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. &CINEM ACTUEEL 2: Once Upon A Time In America 12 jr dag 19.30 u. zo 14 19.30 u. CINEMACTUEEL 3: Splash - a.l. dag. 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. De aanleg van drukriolering wordt nog uitgebreid. De Ceres- weg bij Tholen, alsmede de Go- rishoeksedijk en de Havenweg bij Scherpenisse worden nog aan de lange lijst toegevoegd. Wethouder Koopman zei in de raadscommis sie openbare werken daarvoor subsidie haalbaar te achten. Voor 1 januari zou ook deze uitbreiding van de drukriolering nog klaar kunnen zijn. g) overdenking Heere, ga uit van mij, want ik ben een zondig men. Lukas 5:8. Alleen genade Gods vernedert een hoogmoedig mens. En er is geen treffelijker gestalte dan een vernederde gestalte. Dat heeft de dichter goed begrepen toen hij zong: "Geen meerder goed. Heer'. Gij mij gevet», meugt, dan dat Gij mij vernederUeji maakt kleine", 'k Dacht dat Petrus daar wat van ervoer in zijn ziel toen hij de woorden van onze overdenking uitriep: "Heere ga uit van mij, want ik ben een zondig men". Wat er gebeurt is? Wel de Heere Jezus is in zijn scheepje gekomen. En de Grote Leraar heeft dat scheepje van Petrus gebruikt als een preekstoel, van waaruit Hij de schare gepredikt heeft. Daarna heeft Hij de opdracht gegeven aan Petrus: "Steek af naar de diepte, en werp uw netten uit om te van gen". Wat is dat die vorige nacht op een grote teleurstelling uitge lopen. Ze hadden er alles aan ge daan en helemaal niets gevangen. En nu dat woord van hun Mees ter. Maar als Christus spreekt, spreekt Hij als machthebbende. Daarom kan en mag Petrus niet anders zeggen dan: "doch op Uw woord zal ik het net uitwerpen". En de uitkomst overtreft alle ver wachting. Twee gevulde schepen met vis, zo vol dat ze bijna zonken. En daar komt Petrus tot de Oor zaak van hel wonder nl. zijn lieve Meester. Zijn scheèpje vol met vis en z'n hart vol met verwondering. En dat volle schip kan het bijna niet dragen, want het dreigde te zinken. Maar Petrus kan het ook bijna niet dragen. En lezer(es) dat kunt u alleen verstaan en bevatten als uw hart ooit eens vol geweest is. En daarom zinkt Petrus, hij zinkt neer aan de voeten van Christus? Waarom? Omdat zijn hart vol is van het wonder. Dat wil zeggen, in die vernederde gestalte aan Gods voeten is hij leeg van zichzelf en vol van God. O, hoe groot en heerlijk is Christus macht en liefde, dat is niet om klein te krijgen. En waarin is dat wonder nu groot voor Petrus? Wel in de beleving van zijn eigen onwaar digheid en zonde. Vernederende genade doethem daar aan de voeten van Christus voor een ogenblik zijn kindschap en disci pelschap verspelen. En wat blijft er dan anders over dan een arme zondaar. Wat een gezegende ges talte, want juis daarin gaat Chris tus als de Zone Gods waarde ver krijgen en schitteren. Dan gaat het in vervulling wat Johannes uitge roepen heeft: "Hij moet wassen en ik minder worden". Zo heeft Jesaja voor God gebogen en uitgeroepen:" Wee mij, want ik verga! dewijl ik een man van on reine lippen ben". En erkende de hoofdman dat hij niet waardig was, dat Jezus onder zijn dak zou inkomen. Zó ook zegt nu Petrus: Heere het is te groot voor mij, ik ben niet waardig; ga uit van mij, Heere, want ik ben een zondig mens. Wil hij dan de Heere Jezus kwijt uit zijn leven? O nee, kun je begrijpen; integendeel, want als hij bidt: Ga uit van mij, is er te vens een verzuchting in zijn ziel: Heere mag ik bij u blijven? Nee... hij kon niet buiten zijn Zaligma ker. En waarom niet? Omdat de Heere Jezus krachtens het gena- deverbond en de verkiezende liefde Gods niet meer zonder Pe trus kan. Daarom zegt Petrus straks: "Heere, tot Wien zullen wij heen gaan? Gij hebt de woorden des eeuwigen levens". Petrus is in zijn waarneming geringer dan al de weldaden hem bewezen, maar aan de andere kant begeert hij er steeds meer van te genieten. Kom, herkennen we in de gestalte van Petrus ons leven? Zijn de weldaden des Heeren ons wel eens een oorzaak tot verwondering ge- worden? Maar weten we bovenal iets van de genade-weldaden be wezen aan de grootste der zonda ren? We hebben weer dankdag mogen houden. Temidden van de zorgen waarin we verkeren, dacht ik toch dat daar alle reden voor was. Maar was het aan de voeten des Heeren in de gestalte van Pe trus? Het komt bij de Heere op waarheid in het binnenste aan. En van nature zijn we enkel leugen. Het kan ook niet anders, gezien we de leugenaar van de beginne toegevallen zijn. En daarom zijn we rechthebbende, hoogmoedige, alles opeisende zondaren. Maar waarachtige bekering doet buk ken en buigen in de vernedering voor God. Alleen dat is de gestalte van het waarzaligmakende geloof. En bij dezulken wil de Heere nu wonen, bij die verbrijzeld zijn van geest en vernederd van hart. Maar ook in de verdere geloofsoefenin- gen geeft de Heere door de ont dekking des Geestes de vernede ring des harten. O wat zijn Gods kinderen stil en vervuld met aanbidding als de Heere het wonder tot een wonder maakt. Dan hoefje niet naar een psalm te zoeken op de dankdag, maar dan zingt het vanuit de ziel: "Wat zal ik, met Gods gunsten overlaan. Dien trouwen Heer! voor zijn gena vergelden? Dat klinkt nu ook in wezen door de vernederende gestalte van Petrus. Zonder onwaardigheid weet ik niet wat dankbaarheid is. En nu is het opmerkelijk dat het wonder plaats vindt in Petrus da gelijkse arbeid. We zouden heel eenvoudig kunnen zeggen: het is een wonder in zijn bedrijfsleven. Veel wonderen heeft Hij gezien en van grote dingen is hij reeds ge tuige geweest en het was hem tot verwondering. Maar hier wordt een gebeurtenis uit zijn dagelijks leven-wat vanzelf een wonder was- voor hem in een bijzondere zin een wonder. Zodat er veroot moediging en aanbidding zijn mag aan de voeten des Heeren. Lezer(es), hebben we zo al eens een oog ontvangen voor Gods wondermacht óók in ons dagelijks leven? Zeker er zijn zorgen, grote zorgen zelfs in de tijd die we be leven op het gebied van de wereld, de maatschappij, het gezin en vooral niet te vergeten de kerk. Is het dan geen wonder dat we nog niet vernield zijn? Dat de Heere het geeft nog te mogen zingen: "Hij overlaadt ons dag aan dag, met Zijne gunstbewijzen". Ja, maar is het ook een wonder? Ik bedoel in de beleving van onze onwaardigheid, zodat het een oorzaak van aanbidding wordt dat de hemel ons nog dekt en de aarde ons nog draagt. Dat de Heere nog genadetijd verleent. O. God wat een wonder dat de hel me nog niet verslonden heeft, en dat er nog bemoeienissen uit de hemel met mij zijn. Uwe goedertierendheden dat we niet vernield zijn en Uw barmhartigheden die geen einde genomen hebben. O denk er om dat Petrus in die gestalte van on waarde Christus in Zijn heerlijk heid gezien heeft als die Ene Bron van zegeningen. Ja de .oorzaak van zaligheid. Alleen in deze ges talte komt God aan zijn eer en de zondaar aan de zaligheid. Christus verhoogd en de zondaar vernederd dat alleen is de inhoud van het genadeleven. De wereld stelt aileen maar vlees tot haar arm en eindigt daarom alleenin eigen macht en kunnen. Maar een kind van God eindigt hier met al de weldaden bij ogenblikken in God; "Niet ons, o Heere! niet ons, maar Uw naam geef eer". Dat al leen is nu de erkentelijkheid van een gans onwaardig, schuldig schepsel in zichzelf. Die zeggen: Heere ik heb alles verbeurd en U bent aan mij niets verplicht, daar om is het een wonder in mijn ogen; ik zie het, maar doorgrond het niet. Zo mochten we als rent meesters ootmoedig rekenschap afleggen van hetgeen God ons in het achterliggend seizoen toebe- trouwde. "Heere, ga uit van mij, want ik ben een zondig mens". Ds. J.J. Tanis Tholen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 7