THOLENDERWIJS Thoolse haven 2.50 m dieper informatierubriek van de gemeente tholen VOLGENDE WEEK WOENSDAG HOORZITTING OVER BUITENZORG (THOLEN) MOET IK EERST M N EIGEN HUIS OPETEN??? Verhuis- en herinrichtings kosten "re,V Cf in Nieuwenhuis, Markt 28 te Tholen, HINDERWET: OPENBARE KENNIS GEVING VERZOEK OM VERGUN NING HINDERWET: KENNISGEVING BE KENDMAKING ONTWERP-BESCHIK KING Directeur provinciale waterstaat Donderdag 6 december 1984 EENDRACHTBODE 5 Bescheiden vermogen Extra vrijlating Vi x (95.000-30.200) 32.400 gulden In redelijkheid SPREEKUUR BEN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING voor Jan «t zijn \rmw wi onverteerbare zaak Zaterdag 15 december 1984 om 21.00 uur Gemeenschapscentrum "Meulvliet" Tholen FRANK BOEIJEN GROEP De handelshaven van Tholen wordt uitgediept, waardoor de diepte 3.25 - NAP wordt in plaats van de huidige 0.70 m - NAP. De aanpassing wordt een flink werk, dat openbaar wordt aanbesteed. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -5 Sint Maartensdijk Tel 01666-2955 Met schrik en beven zag Jan de Boer het moment tegemoet waarop hij de overstap zou moeten maken van de WWV naar Rww. Het zou dan afgelopen zijnmet een vast percentage van je laatst verdiende loon. Rww is immers een vorm van bijstand en dat betekent dat je uitkering is afgeleid van het minimumloon en niet van wat er vroeger op het loonstrookje stond. Bovendien, en daar wrong 'm eigenlijk de schoen, wordt er bij bijstand ook gekeken of je niet op een andere manier over de middelen beschikt om de kosten van het bestaan op te brengen... Aangezien Jan en zijn vrouw in een eigen huis woonden, hadden zij in de ogen van de bijstandswet 'vermogen'. Jan had gehoord datje in dat geval alleen bijstand kon lénen - met het huis als onderpand. Anders gezegd: die leuke doorzonwoning waarvoor ze zich jarenlang heel veel hadden ontzegd, moesten ze eerste helemaal 'opeten'. Pas dan zou de gemeente over de brug komen met bijstand die niet hoefde te worden terugbetaald. Jan en zijn vrouw vonden dat een onverteerbare zaak Aan een medewerker van de sociale dienst vroeg Jan hoe de vork in de steel zat. Op een kladje liet deze even de grote lijnen zien. Stel dat het huis bij lege oplevering getaxeerd werd op 1 25.000 gulden en dat er al een hypotheeklening van 30 000 gulden was. Jan's vermogen in de woning kwam dan uit op 95.000 gulden. Zat er voor Jan nu niets anders op dan het gehele bedrag van de gemeente te lenen met het huis als onderpand (een zogenaamde kre diethypotheek)? De ambtenaar legde uit dat de zaak beslist niet zo dramatisch zou uitpakken. Om te beginnen hoeft niemand eerst al zijn spaargeld (ook al zit dat in een eigen huis) op te maken voordat er gewoon bijstand wordt gege ven. Een zogenaamd bescheiden vermogen wordt vrijgelaten, dus dat laat de gemeente ongemoeid. Voor gezinnen bedraagt dit bescheiden vermogen 1 5.200 gulden en voor alleenstaanden en wie thuis inwoont 7.600 gulden. Voor mensen in een eigen huis die bijstand nodig hebben, geldt een extra vrijlating. Deze bedraagt 1 5.000 gulden van het eigen geld in de woning, plus de helft van het meerdere. Het bescheiden vermogen én het extra vrijgelaten vermogen in het eigen huis mogen samen echter niet het bedrag van 75.000 gulden voor gezinnen overschrijden (voor alleenstaanden 67.400 gulden) Jan keek wat moeilijk. Daarom re kende de medewerker van de sociale dienst voor wat dit voor Jan betekende: Jan's vermogen in de woning kwam uit op 95.000 gulden Het bescheiden vermogen is 1 5.200 gulden De extra vrijlating is 15.000 gulden samen 30.200 gulden De helft van het meerdere Totale vrijlating 62.600 gulden 62.600 gulden Maximum bedrag van de.krediethypotheek 32.400 gulden De ambtenaar vertelde Jan ook nog dat je alleen voor die extra vrijlating in aanmerking komt als je zelf of je gezin in dat eigen huis woont. Ook moet je jonger zijn dan 65 jaar en bijstand nodig hebben voor de gewone (algemene) kosten van het bestaan. Bij een zeer beperkt vermogen is het mogelijk, dat -zonodig- zonder meer bijstand wordt gegeven, dus bijstand die niet hoeft te worden terugbetaald. Dat is het geval als de extra vrijlating en het bescheiden vermogen samen minder zijn dan 30.200 gulden voor gezinnen of 22.600 gulden voor alleenstaanden. Zit er meer geld in het huis, zoals bij Jan, dan kan men een lening krijgen met het huis als onderpand Het moet dan wel zo zijn dat niet in redelijkheid' kan worden verlangd dat het huis wordt verkocht (bij voorbeeld bij een kostbare woning) of dat bij een gewone bank (nog) een hypotheeklening wordt gesloten. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 10 december 1 984 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders L.J. Koopman, J. Versluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00-12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 215. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen'' houdt elke maandag van 10.30-12 00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. Op woensdag 1 2 december a.s. wordt in het gemeenschapscentrum "Meulvliet" te Tholen een hoorzitting gehouden over het ontwerp- bestemmingsplan Buitenzorg III (Tholen). Deze hoorzitting is toegankelijk voor elke belangstellende. Vorige week hebben wij in deze rubriek een uitvoerige uiteenzetting gegeven over het nieuwe plan. Indien u van plan bent de hoorzitting bij te wonen is het een goede zaak dit artikel nog eens op te slaan. Onderstaand gaan wij in het kort nog even iri op de belangrijkste zaken van het ontwerp plan De totale oppervlakte van Buitenzorg III bedraagt bijna 9 ha. Het plan sluit in westelijke richting aan op het thans nog in uitvoering zijnde Buitenzorg II en aan de oostzijde aan een watergang en de bedrijfshal van de firma Overbeeke. Aan de zuidkant wordt het plan begrensd door de watergang die ook de begrenzing van Buitenzorg II vormt. Van de 9 ha. die nodig is om het plan te realiseren is 7 ha. inmiddels eigendom van de gemeente Tholen. Deze gronden worden verpacht aan de heer D.J, van Gorssel. Het meest noordelijke deel van het plan, ter grootte van 1,90 ha. is eigendom van fruitkweker C. v.d. Berge. De planopzet gaat uit van een verwerving door de gemeente van dit per ceel grond. Het ligt in het voornemen om in Buitenzorg III te verwe zenlijken: 171 rijenwoningen 1 26 rijenwoningen met een "betere" ligging - 32 woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens 1 1 bungalows - 49 woningen twee-onder-één-kap Een belangrijk gegeven in het nieuwe plan vinden we in de voltooiing van de hoofdaansluiting van de plannen Buitenzorg I, II en III. De Jhr. Van Vredenburglaan wordt doorgetrokken naar de Ten Anker- weg/Postweg. Inspraak Het plan Buitenzorg III is nog niet definitief. Tijdens de hoorzitting van 12 december a.s. kunt u uw mening over het bestemmingsplan ken baar maken Bent u het ergens niet mee eens of hebt u een andere visie, kom dan uw zegje doen: Er kan nu nog rekening worden gehouden met uw wensen en opmerkingen. Tot slot Het nieuwe ontwerpplan ligt sinds vorige week voor een ieder ter inzage op de afdeling gemeentelijke ontwikkeling, bureau ruimtelijke Verhuizen kost veel geld. Het is niet alleen de verhuizing zelf die u geld kost. De nieuwe of verbeterde woning moet ook nog bijvoor beeld opnieuw gestoffeerd worden. Omdat u soms gedwongen bent te verhuizen of tijdelijk uw oude woning te verlaten kunt u in bepaalde gevallen van de overheid een tegemoetkoming in de kosten krijgen. Dit kan het geval zijn als het gaat om: - woningverbetering; - instandhouding; - krotontruiming; - verbouwing/splitsing van etagewoningen; bejaarden, die naar een duurdere of kleinere huurwoning ver huizen of naar bijvoorbeeld een verzorgingstehuis. Pet geval lichten we nader toe onder welke voorwaarden een bij drage kan worden gegeven. 1Woningverbetering Bij woningverbetering moet het gaan om ingrijpende verbetering waarbij de indeling van de woning in belangrijke mate verandert. In grijpende verbetering is dus niet alleen maar een verbetering van keu ken, toilet of douche Ook het aanbrengen van een c.v.-installatie en dubbele beglazing of de uitvoering van (bijna) uitsluitend achterstallig onderhoud is geen ingrijpende verbetering Voorwaarde is ook dat de huurprijs na de verbetering tenminste 50 gulden per maand hoger moet zijn dan de oude huurprijs. Als het gaat om een partikuliere huurwoning, dan moet de verbetering met steun van het Rijk zijn uitgevoerd. In de praktijk komt het voor dat niet alle bewoners terug (kunnen) keren in de verbeterde woningen. Soms kan daarom ook aan huurders die dan elders een woning betrekken, dezelfde tegemoetko ming worden gegeven. Dat gebeurt alleen als de huurder een bijdrage zou hebben gekregen als hij wel in de verbeterde woning was terug gekeerd. De hoogte van de tegemoetkoming is afhankelijk van de kosten die u heeft moeten maken. Er zijn echter wel grenzen aan het bedrag, dat kan worden uitgekeerd: maximaal 4 000 gulden. Uit op Tholen is er ook dit jaar in geslaagd een Nederlandse topformatie naar Tholen te halen. Frank Boeijen richtte in 1980 een eigen groep op. Drie maanden daarna was de groep al in het bezit van een platenkontrakt. Eind 1981 wordt de groep in diverse bladen als veelbelovend bestempeld. In 1982 wordt de status van "veelbelovend" ingelopenen werkt de groep mee aan tal van tv-programma's. Eind 1983 werd de Frank Boeyengroep een van de populairste Nederlandse popgroepen. Maar de weg naar de top leidde steeds verder omhoog. "Zwart-wit", de eerste Nederlandstalige popsong met een video-clip werd een tophit en "l000.000 ster ren" volgde. In mei 1984 ontving de groep de zilveren harp. Het jury-rapport luidde "In het brede scala van Nederlandstalige popmuziek dat wekelijks over het publiek wordt uitgestort, springt Boeijen eruit. Met zijn aparte stemgeluid, zijn gedurfde instrumentatie en doordachte teksten komt hij altijd weer goed voor de dag. Dit is iedere keer weer reden genoeg om naar nieuwe plaatsprodukties te luisteren". Langzaam maar zeker heeft de Frank Boeijengroep zijn succes opgebouwd. Een sukses waarvan het einde nog lang niet in zicht is. i i r Voorverkoopadres: N.et-leden: 10.- tel. 01660-2363. ordening en grondzaken. Op dit bureau is men gaarne bereid om u nadere informatie te verstrekken. Het bureau is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-2955, tst. 130. Burgemeester en wethouders van Tholen maken, gelet op artikel 1 2 van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne bekend dat op 31 Tholen 1984 bij hen een aanvrage voor een vergunning ingevolge de Hinderwet ingekomen van: het waterschap Tholen, Onder de Linden 7 te Sint-Maartensdijk voor het oprichten en in werking hebben van een poldergemaal op het perceel kadastraal bekend sektie O, nrs. 1 19, 467, 469, 470, allen gedeeltelijk, gelegen aan de Schelphoekseweg te Poortvliet. De aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 7 december 1 984 op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint- Maartensdijk ter inzage elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 1 4.00 tot 1 6.00 uur, alsmede elke maandag van 1 7 .00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek. Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Gemoti veerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende een maand na de datum van de ter inzagelegging schriftelijk bij ons kollege worden ingebracht. De ingekomen bezwaar schriften worden mede ter inzage gelegd. Degene die een bezwaar schrift indient kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet kenbaar te maken. Eveneens kunnen mondelinge bezwaren worden ingebracht tijdens een openbare zitting op 28 december 1 984 om 9 uur. De zitting vindt plaats in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, waarbij tevens de gelegenheid wordt gegevep tot een gedachtenwisseling tussen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Burgemeester en wethouders vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen die bezwaar hebben ingebracht, op de wijze als bovenomschreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp beschikking in te dienen. Sint-Maartensdijk, 6 december 1984 Burgemeester en Wethouders van Tholen. 2. Instandhouding We hebben het tot nu toe gehad over ingrijpende verbetering. Soms moeten echter aan een woning alleen maar de allernoodzakelijkste verbeteringen worden aangebracht, waardoor die woning nog vijf of tien jaar mee kan. We noemen dat instandhouding. Bij instandhouding wordt niet de voorwaarde gesteld dat de huur na de beperkte verbete ring 50 gulden per maand hoger moet zijn dan de oude huur. Wel geldt ook hier de voorwaarde dat het Rijk subsidie moet hebben verleend op de kosten voor de verbetering om de woning in stand te houden. De maximale bijdrage die huurders kunnen krijgen is 1.300 gulden. 3. Krotontruiming Als u verhuist van een krot naar een goede woning kunt u ook in aanmerking komen voor een tegemoetkoming in de verhuis- en herin richtingskosten. U moet dan wel tenminste één jaar in het krot hebben gewoond. Bovendien moet er zekerheid bestaan dat het krot wordt afgebroken. De tegemoetkoming is maximaal 4 000 gulden Deze re geling kan in bepaalde gevallen ook worden toegepast als het gaat om noodwoningen, woonwagens, woonschepen en woonketen die in zeer slechte staat zijn. Woont u in een woning die geen krot is, maar die in verband met stadsvernieuwingsplannen moet worden afgebroken, dan kunt u eveneens in aanmerking komen voor een tegemoetkoming in de ver huis- en inrichtingskosten van maximaal 4.000 gulden. 4. Bejaarden Als u 65 jaar of ouder bent kunt u ook in aanmerking komen voor een bijdrage wanneer u gaat verhuizen van een goede en goedkope huur woning naar een duurdere huurwoning. De huurprijs (zie punt 5) van i£)e woning die u achterlaat, mag niet hoger, zijn dan 300 gulden per maand De huurprijs van de woning die u gaat betrekken, moet de helft hoger zijn of tenminste 100 gulden per maand meer bedragen dan de woning die u achterlaat. Wanneer u als 65-plusser gaat verhuizen naar een huurwoning die twee kamers minder bevat dan de woning die u gaat verlaten of als u gaat verhuizen naar een niet-zelfstandige woonruimte (bijv. naar een verzorgingstehuis voor bejaarden), dan geldt alleen als voorwaarde dat de huurprijs van de woning die u verlaat niet hoger is dan 300 gulden per maand. De maximale tegemoetkoming bij deze regeling is 3.000 gulden. Deze regeling is niet van toepassing als u gaat verhuizen naar een eigen woning. 5. De huurprijs Onder huurprijs wordt in deze regeling verstaan het totale bedrag dat u regelmatig aan de verhuurder betaalt, verminderd met: het bedrag voor warmtelevering; de bedragen voor de levering van water, gas, elektriciteit; de bedragen voor een bij de woning behorende garage of bedrijfs ruimte; in de huurprijs begrepen bedragen voor meubilering en stoffering; - de in de servicekosten opgenomen vergoeding voor het gebruik van een gemeenschappelijke of centrale antenne. 6. Aaanvragen indienen bij de gemeente Het Rijk heeft de uitvoering van de hier besproken subsidieregeling in handen van de gemeenten gelegd. De ingediende aanvragen worden door de gemeente zelfstandig beoordeeld, waarbij rekening wordt ge houden met de door het Rijk gestelde voorwaarden. Als u meent voor een bijdrage in de verhuis- en herinrichtingskosten in aanmerking te komen, dan moet u dus een verzoek richten aan de gemeente. Let er op dat u na de verhuizing tijdig uw aanvraagformulier en de rekeningen terugzendt aan de gemeente. Gaat u verhuizen naar een andere ge meente, dan moet u een verzoek indienen bij de gemeente die wordt verlaten. Een tegemoetkoming bij verbouwing/splitsing van etagewo ningen kan niet bij de gemeente aangevraagd worden. Zie hiervoor punt 4. 7. Nadere inlichtingen We hebben nu beschreven hoe de regeling in grote lijnen werkt. Wan neer u nog vragen heeft dan kunt u zich wenden tot de gemeente. De gemeente Tholen, buro huisvesting kan u ook inlichtingen verstrekken over een paar andere regelingen die in dit verband misschien voor u van belang zijn, namelijk de regelingen voor: individuele huursubsidie; - huurgewenningsbijdrage. Vouwbladen hierover zijn ook bij de gemeente verkrijgbaar. Bovendien kunt u telefonisch nadere inlichtingen verkrijgen bij het Bureau Per soonlijke Voorlichting van het ministerie, telefoon (070)-262221 Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne bekend, dat zij voornemens zijn gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen op de aanvraag om een vergunning inge volge de Hinderwet van: J. Hengstmengel en Zn., Provincialeweg 28 te Sint-Maartensdijk voor een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning in verband met het uitbreiden/wijzigen van een mestvarkensstal gelegen aan de Veerhoekseweg te Sint-Maartensdijk. De ontwerp-beschikking, alsmede de aanvraag en andere ter zake zijn de stukken liggen met ingang van 7 december 1 984 gedurende een termijn van veertien dagen ter inzage op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 9.00-12.00 uur en van. 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Vanaf 21 de cember 1 984 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aangevraagde beschikkingen liggen bovengenoemde aanvragen en andere ter zake zijnde stukken elke werkdag ter inzage van 09 .00 tot 1 2 .00 uur, en van 1 4.00 uur tot 1 6.00 uur, alsmede elke maandag van 1 7 .00 uur tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek. Markt 58 te Sint-Maartensdijk. De aanvrager alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvrage en ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen gedurende de hierboven genoemde termijn van veertien dagen gemotiveerde bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerpbeschikking. Degene, die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient te worden gericht aan het kollege van burge meester en wethouders van Tholen. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Sint-Maartensdijk, 6 december 1984 Burgemeester en wethouders van Tholen. Directeur gemeentelijke ontwik keling L. Guyt, die na zijn ziekte weer voor halve dagen is begon nen, zei dat woensdagmiddag in de commissie openbare werken van de gemeenteraad. Wethouder L.J. Koopman was verheugd dat hij er weer was en hij hoopte, dat 't met de hervatting van de werk zaamheden zou lukken. Er moet wat aan de Thoolse han delshaven gebeuren in verband met de wijziging van de water stand na afsluiting van de Ooster- schelde met de Oesterdam. Uit gangspunt is: de haven bereikbaar te houden voor een bepaald scheepstype: een Kempenaar. Daarvoor wordt de havenopening 7 a 8 m breder gemaakt. Aan de oevers moet ook wat gebeuren. Er komt een damwand en voor de oude damwand. aan de loskade wordt een nieuwe geslagen. Aan de kant van die loswal wordt de verdieping overigens minder dan 3.25 - NAP. Verder komt er een vaste, betonnen steiger en een houten steiger op 1 m NAP. Zolang de 'vaste' waterstand er niet is, zal dat steiger bij extra hoog water onder water lopen. Het aanpassingsplan is al in 1979 gemaakt, maar volgend jaar kan het werkelijkheid worden voor 2.2 miljoen gulden. Het rijk betaalt. In verband met de pensionering per 1 maart 1985 van de huidige hoofdingenieur van provinciale waterstaat in Zeeland Ir. W. de Beijl, ontstaat er een vacature. Op de voordracht heeft Gedeputeer de Staten Ir. T.G. van der Meer gezet, directeur Openbare Wer ken en Stadsontwikkeling, alsme de directeur van het Grondbedrijf van de gemeente Dordrecht. "Je kunt naar de bliksem lopen met je vriendschap!" schreeuwde hij. "Versta je dat? Die wil ik niet". Jo beheerste zich en liep hem voorbij naar de deur. Met de knop in haar hand draaide ze zich om en keek hem nog één kaar aan: "Zo wil ik je niet langer aanhoren. Wanneer je jezelf weer bent en in staaTom je rustig te houden, mag je weer eens terug komen. Goeie middag" Èn-weg was ze. Wirn wist niet beter te doen dan ook maar te verdwijnen. Toen hij op zijn fiets stapte, keek hij nog eenmaal om naar het grote huis, waar zijn vroegere verloofde nu als mevrouw zetelde, maar hij zag niet, dat Jo vanuit een der bovenvertrekken hem met tranen in de ogen nakeek, zover ze kon. Toe hij uit het gezicht verdwenen was, viel ze op haar bed neer en snikte het uit, luid en onbeheerst, voor het eerst sinds haar huwelijk. Er woedde een storm in haar binnenste en beurtelings verschenen er twee gezichten voor haar: Kees en Wim. Kees die haar aankeek met zijn zachte welwillende blik. En Wim die zich voor haar opeiste. Van wie hield ze eigenlijk? Waarom was ze eigenlijk met Kees getrouwd? Nog hoorde ze de woorden van Wim, die als vlijmscherpe messen in haar hart wëren gedrongen: "Je kunt me niet wijsmaken, datje halsoverkop verliefd bent geworden op de man die nu je echtgenoot is". Het had haar goed in verwarring gebracht. Ze merkte dat Wim haar lang niet onverschilling was. Ja, waarom was ze eigenlijk met Kees getrouwd? Was het niet, omdat het avontuurlijke haar aantrok? Omdat ze dan ook voorgoed verlost ëou zijn van die opdringerige chef? Van al die narigheden en de angst geen nieuwe baan te kunnen vinden? Bovendien, was ze niet eensklaps een welgestelde vrouw geworden, dank zij oom Klaas erfenis? Geld. Juist dat was het. Geld werd de basis van hun huwelijk'. En dat kan nooit een hechte basis zijn voor een huwelijk. Dat had oom Klaas immers nog geschreven in zijn laatste brief? Hij had gelijk. In een dwaas ogenblik had ze "ja" gezegd, verlangend om voorgoed uit de zorgen te raken. Het geld had ze getrouwd, de man er op de koop toe genomen. Alleen liefde is de basis voor een oprecht geluk. Nu kwam ze langzaam tot deze overtuiging. Alleen, het was geen liefde die ze voor haar man voelde. Genegenheid, kameraadschap, dat was het. En Wim, hoe stond ze tegenover hem? Een heel enkele keer had ze in die vijf maanden dat ze nu getrouwd was, wel eens aan hem gedacht. Maar meteen was ze hem ook weer vergeten. Dat behoorde tot haar vroegere wereldje en dat bestond niet meer voor haar. Tot vandaag. Toen hij onverwachts voor haar had gestaan. Zijn blik was een aan klacht voor haar, nog voelde ze die op haar rusten. Het was of hij door haar heen had gekeken, recht in haar hart. Je houdt niet van je man, had hij gezegd. Ze snikte het uit. Waarom was hij niet weggebleven? Waar om had hij de rust in haar bestaan zo wreed verstoord? Op een stor machtige avond van november reed Kees Blokker in zijn wagen een klein Frans stadje binnen. Hij had heel wat kilometers achter de rug en was vermoeid. Het eerste hotel dat hij zag, moest hem voor de nacht maar onderdak verschaffen. Rust en slaap had hij nodig. Hij zette zijn wagen op een parkeerplaats achter het hotel en ging met zijn koffers naar de ingang. Hij kende het hotel wel, omdat hij vroeger op doorreis naar Clermont-Ferrand wel meer hier aangeland was. Op zijn kamer aangekomen, zocht hij in zijn koffer naar een schone pyjama. Toen hij deze uit elkaar haalde, viel er een foto uit. Het was een kiekje van Jo op de tennisbaan. Uit haar gezicht straalde levenslust en vreugde. Zo was zijn kleine Jo ten voeten uit. Leuk van haar dat ze een foto bij zijn koffer in had gestopt. Hij draaide het kiekje om en zag dat ze op de achterkant wat geschreven had. "Wanneer je in de vreemde mij ziet en je verlangt naar me. kom dan terug. Ik zal iedere dag op je wachten". Dat was alles; drie regels achter op een foto. Maar ze hielden veel in. Ze wachtte'iedere dag op hem. Als hij naar haar verlangde moest hij maar terugkomen. Lang dacht Kees die avond in zijn hotel na over deze woorden, en toen hij, vermoeid van de lange reis, in bed stapte, was hij tot de conclusie gekomen, dat hij haar dan niet langer moest laten wachten. En met die gedachten viel hij in een lange slaap. De volgende morgen reed hij naar Nederland. Hoe dichter bij de grens, hoe slechter het weer werd. Er raasde een zware noordwester storm. Hij gaf gas op de plank, maar het was toch avond geworden toen hij de grens bij Wernhout bereikte. Wanneer hij door reed, zou hij zeker laat op de avond in Aerdenhout aankomen. Maar dat hinderde niet. Hij verlangde hevig naar huis, naar zijn vrouw die op hem wachtte. Het sloeg half twaalf, toen hij langs de Hillegomse kerk reed. Een klein half uur later stopte hij voor de woning. Alles was natuurlijk al in diepe rust. Hij opende het hek en ontsloot de deuren van de garage, waarna hij de auto naar binnen reed. De regen striemde in zijn gezicht, hij huiverde toen hij de sleutel in het slot stak en de zware voordeur opende. Voor de deur van de slaapkamer bleef hij even staan en luisterde. Ze sliep. Hij hoorde haar regelmatige ademhaling. Toen dacht hij aan de woorden op haar foto en drukte de deurkruk naar beneden. Gelijktijdig dat hij naar binnen liep, werd ze wakker en maakte licht op het tafeltje naast haar bed. Blijdschap welde in haar op toen ze Kees zag staan. Hij was teruggekomen! In haar hart voerde ze tweestrijd. Lang zaam strekte ze, als in een impuls haar armen uit en legde die om zijn hals, trok hem naar zich toe en kuste hem heftig. Uren later, toen Kees al sliep, vroeg ze zich af of het waarheid was, of leugen. Langzaam gleed er een traan over haar gezicht. De storm was uitgeraasd. Rond de vriendelijke villa in Aerdenhout lagen verscheidene zware, eeuwenoude bomen ontworteld en de noordwester had de laatste vergeelde bladeren van de dorre takken gerukt. Grote stukken hout, als lucifershoutjes afgeknapt, lagen ver spreid over de wegen, op de paden en in de parken. Maar de storm was voorbij, de wind vertrokken en de regen was opgehouden. Een mild november-zonnetje scheen over het geteisterde landschap. Als wilde hij vergoeden, wat de storm'aan leed berokkend had.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5