Thoolse vrouwen op de rem en op het gaspedaal bij emancipatie Nog ƒ858785 Thoolse nagiften voor Afrika Ouderavond gem. Mavo met beroepskeuze De Smerdiekse markt in lucifers 7 van de 24 belangstellenden willen werkgroep Doré 12 ct. Foto's nabestellen Donderdag 29 november 1984 EENDRACHTBODE 9 Een discussie over net Thoolse emancipatiebeleid heeft maandagavond in het gemeentehuis te St. Maartensdijk geresulteerd in zeven vingers van vrou wen die het zinnig vinden in een werkgroep de aan dachtsvelden te bekijken. "Het gemeentebestuur van Tholen wil echter geen behoeften oproepen als ze er niet zijn, hoewel we ons ook actief opgesteld hebben", zei wethouder J. Versluijs. Verbouwing Stavenisse Bestuur herkozen Kleine stappen 6500 gulden Geen lef Scholen Traditioneel Hoge drempel GESCHENKBONAKTIE BIBLIOTHEKEN Open Dag PAK EVEN UW ZAKBOEKJE XYZ voor welfare, bejaarden, M.S. en de Zonnebloem Hij constateerde aan het slot van de meer dan drie uur durende bijeenkomst, dat de aanwezigen niet uitgepraat waren. "Er blijven meningsverschillen". Dat uitte zich met name in dis cussies tussen leden van de bond van Plattelandsvrouwen en afge vaardigden van de werkgroep 'Vergeet mij niet" (VMN). "De doorsnee vrouwen zijn tevreden met wat ze hebben, zei mevr. Po- tappel uit Stavenisse. "Zijn dan de Thoolse vrouwen zo anders?", vroeg mevr. A. Stolk uit Tholen zich af. "Ik krijg een akelig gevoel van opmerkingen dat er hier geen behoefte aan emancipatie zou zijn. En het is helemaal niet waar dat wij tegen een gezin en kinde ren zouden zijn, maar ik ben er ook nog voor mezelf en niet alleen voor mijn man en kinderen. Door de negatieve publiciteit van de SGP denkt men op Tholen: VERVOLG VAN PAG 1 naar blijkt noodzakelijke zorgver lening aan hulpbehoevende thuisblijvers. Het bestuur acht het zelfs gewenst, dat in principe het kruiswerk eveneens gedurende 24 uur per etmaal beschikbaar moet zijn, zodat in urgente gevallen hulp kan worden verleend. De zorgverlening is gericht op het verkrijgen van evenwicht tussen: a. wat men zelf kan en doet om zijn gezondheid in stand te houden en te bevorderen, dus de zelfzorg; b. datgene wat zijn omgeving daarin bijdraagt (de zgn. man telzorg) c. datgene wat daarbij nodig is van beroepskrachten (prof. zorg) leder krijgt de hulp die zij of hij nodig heeft. Is men lid dan wordt die hulp gratis verstrekt.' Niet-le- den moeten bij hulpaanvraag 2,5 maal de contributie betalen. Van de nu overblijvende gulden voor de afdeling worden de cursussen en andere aktiviteiten voor oude ren, zoals beter bewegen en der gelijke bekostigd. Dat deze kruiseenheid over acht wijkgebouwen beschikt, hakt er uiteraard nogal in wat het onder houd betreft. Naast eigen activi teiten in die gebouwen zijn er spreekuren van fysiotherapeuten, tandartsen, streeklaboratorium Breda, trombosedienst Bergen op Zoom, huidarts, E.H.B.O.-activi teiten en reanimatiecursus. Er is voor het onderhoud van die ge bouwen een meerjarenplan op gesteld. In Stavenisse is de ver bouwing en verbetering al in volle gang. Er komen ruimere eenhe den voor dokterskamer, keuken en magazijn. De heer Noorthoek wees er voorts op, hoe het kruis werk de laatste jaren in het licht staat van een ontwikkeling, die van invloed zal zijn op de toe komstige positie in de gezond heidszorg. Jaren was er een te klein aanbod van verpleegkundi gen. Dit probleem kan nu spoedig zijn opgelost door de hogere be roepsopleidingen voor verpleeg kundigen. De Staatssecretaris van WVC heeft in december de nota eerste lijn gezondheidszorg in de Twee de Kamer gebracht. Doel is een samenhang en samenwerking in de eerste lijn tot stand te brengen en een beroep op de tweede lijn (ziekenhuis, specialisten) te be perken. Met die mogelijke be leidsombuiging zal men als kruis vereniging steeds meer te maken krijgen. De zorgfunctie wordt omvangrijker. Door verschuiving van klinische naar poli-klinische behandeling zal op de wijkver pleging en nazorg in de thuissi tuatie meer een beroep worden gedaan. De voorzitter besloot zijn openingswoord met de verzeke ring dat staatssecretaris WVC en de nationale kruisvereniging nader over die nota eerste lijn van gedachten zullen wisselen. In het bestuur werden herkozen A.M. Geluk te Oud-Vossemeer en M. Moerland te Stavenisse. Jaar verslag, noch rekening 1983, noch begroting 1985 vergden discussie. De heer Meertens deelde nog mee, dat ter betere bereikbaar heid de wijkverpleegkundigen ge leidelijk aan van semafoons( pie pers) worden voorzien. Van Poortvlietse zijde werd gevraagd in het wijkgebouw een brievenbus aan te brengen. Tenslotte bracht voorzitter Noorthoek allen "te velde" dank voor hun inzet, evenals mede-bestuurders en ad viseur dokter Van der Bel. emancipatie gaat ten koste van het gezin, maar dat is niet waar", al dus mevr. Stolk. Raadslid I.C. Moerland (PvdA) - 'ben ik nou overal de schuld van' - waarschuwde dat de taktiek van V.M.N. niet goed was. "Je moet niet met een opdringerig verhaal komen, je moet kleine stapjes zet ten. Het is nu bewust getendeerd naar een bepaalde richting. Hier zit ook geen doorsnee van het ei land Tholen. Willen de vrouwen van Tholen dit wel? Pas op hoe je de emancipatie brengt, hoe je't benadert", zet raadslid Moerland. Wethouder Versluijs had in zijn openingswoord tot de 24 belang stellenden wat geschiedenis ge schetst. Zo kreeg de gemeente Tholen in 1979 voor het eerst emancipatiegeld voor een VOS- cursus. In 1981 stelde het rijk twee kwartjes per inwoner beschikbaar, waarvan het Vrouwentrefcentrum Tholen gebruik maakte. In 1982 en 1983 werd het geld niet ge bruikt en voor dit jaar profiteerde V.M.N. ervan. De wethouder noemde emancipatie het opheffen van discriminerende maatregelen, gelijke kansen voor mannen en vrouwen, inhalen van achterstan den en doorbreken van rolbeper- kingen voor een bredere doel groep van vrouwen. Drs. J.E.M. Boonman-Jacobs van het bureau Zeeland van het mi nisterie van W.V.C. gaf een weer gave van het landelijk emancipa tiebeleid en constateerde dat een grote kamermeerderheid daar achter stond. "Alleen kleinrechts was tegen en die zijn hier op Tho len ook al bezig geweest". Mevr. Boonman riep de vrouwen op, niet alleen in het huishouden te blijven. "Zorg datje in het wa terschap komt, in de gemeente raad, want daar zit de macht". Uit de discussie bleek, dat lang niet altijd helder is, welke activi teiten van vrouwenverenigingen nu uit de emancipatiepot gesubsi dieerd worden. "Voor ons is dat ook wel eens onduidelijk en we krijgen teleurstellende antwoor den op onze verzoeken, zei wet houder Versluijs. "Nu hebben we echter een grotere vrijheid in ons bestedingspatroon, dankzij onze aansluiting bij het proefproject de Bevelanden. Op basis van het verleden is Tholen nu 6500 gulden toe ^wezen en dat is vast voor de komende jaren". Mevr. J. van der Meulen van de Stichting Vrouwenemancipatie Zeeland wilde de subsidietoeken ning ruim zien. "De gemeente zou ook vormende activiteiten moeten subsidieëren, want roldoorbre- kende activiteiten zijn in deze streek heel belangrijk". Mevr. M. Lammering uit Poortvliet van V.M.N. zei niet op de hoogte te zijn van de wisseling van de wel- zijnscommissies, hoewel volgens de wethouder een lid van de V.M.N. van de vorige werkgroep Sociaal-Cultureel werk deel uit maakte. "Vrouwen hebben het lef niet om zich kandidaat te stellen", zei mevr. v.d. Meulen. "Ze vinden 't eng, maar we zijn toch de helft van de maatschappij. Je moet le ren durven en je brutaalweg kan didaat stellen voor zo'n welzijns- commissie. Dat is gebrek aan een stuk zelfsbewustzijn". Wethouder Versluijs: "Ik wist ook niet, dat de vrouwen zo bescheiden waren". Gegadigden voor de welzijns- commissies moeten tot 1986 ge duld hebben, want dan is de (her)verkiezing pas aan de orde. Mevr. v.d. Meulen die eens per veertien dagen op Tholen spreek uur wil gaan houden, sprak verder over 'de misvatting van het dubbel toekomstperspectief voor meis jes'. "Trouwen en een gezin stich ten is er niet meer alleen, je moet voor jezelf zorgen. Helaas pro beert de maatschappelijke zorg vrouwen nogal eens terug te pra ten in hun situatie". Ze hekelde schoolboekjes waarin mannen als dominerend worden voorgesteld en vond dat het ge meentebestuur veel kan doen. "Ten eerste bij "'het benoemings beleid op de openbare scholen en bij de gemeente zelf, ten tweede bij kinderopvang op scholen. La ten de vrouwen meedoen in de gemeenteraad en in de politiek", zei mevr. v.d. Meulen. Wethouder Versluijs was nieuws gierig of er problemen met de leerstof waren gezien de opmer kingen van mevr. v.d. Meulen over de schoolboekjes. Mevr. Lammering wilde in de vierde klas van de lagere school al voor lichtingsfilms waarin meisjes niet alleen bij het verzorgen van kin deren te zien zijn. Mevr. Baars uit Tholen vond zul ke zaken een taak van de mede zeggenschapsraden van de scho len. "Je moet een beetje zelfstan dig blijven en niet alles op de ge meente afschuiven". Mevr. Lammering had in Poort vliet echter ongunstige ervaringen met de M.Z.R. "Daarin zitten heel traditionele mensen en een min derheid is het helemaal niet met de gang van zaken eens". Wet houder Versluijs zei, dat het ge meentebestuur er geen behoefte aan heeft om een minderheid die het democratisch in de M.Z.R. niet met een zetel kan halen. Via een andere weg te honoreren. Mevr. Lammering wees ten aan zien van de emancipatie-behoefte op het analfabetisme. "Analfabe ten hebben daar zelf niet zoveel last van, maar anderen stimuleren ze om cursussen te volgen. De be hoefte is gewoon niet aan te to nen". Mevr. Guyt uit Tholen bracht naar voren, dat het vormen van een eilandelijke Vrouwen raad ook mislukt was. Mevr. Wil brink uit Tholen constateerde een heleboel misverstanden. "Leden van de commissie Welzijn weten niet waar ze over praten en een bepaald soort publiciteit heeft ne gatief gewerkt, emancipatie bete kent datje kunt kiezen". De wethouder stelde, dat als het actieve emancipatiebeleid van de gemeente niet door een sterke minderheid wordt gedeeld, er blijkbaar geen behoefte aan is. Hij wilde de rest die gezwegen had, niet tegen de haren instrijken. Mevr. v.d. Meulen riep op tot een stimulerend beleid van de ge meente en mevr. Lammering constateerde, dat de drempel voor vrouwen ontzettend hoog is om uit het huis te komen. Mevr. Breure uit St. Maartensdijk wilde een huis-aan-huis enquête om de emancipatiebehoefte te peilen en mevr. Meerman uit Tholen constateerde te weinig onderling contact. "Overlappin gen kosten zoveel geld". Tellers en belangstellenden in het gemeentehuis te St. Maartensdijk tijdens de Thoolse huis-aan-huis inzameling voor Ethiopië. Zoals gemeld kwam er f 62.417,23 binnen, maar maandag werd daar tijdens de landelijke actie op postkantoren en banken nog f 8587,85 aan toegevoegd. Op de zeven postkantoren totaal f 3123,50. Dat bedrag kwam van: Tholen 1206 gulden, Oud-Vossemeer 207,50, St. Annaland 625,—Stavenisse 240,—St. Maartensdijk 340,—Scherpenisse 390,— en Poortvliet 115 gulden. Via de Rabobanken werd 5464,35 gegeven: Tholen 1271,50, Oud-Vossemeer 840,50, St. Annaland/Poortvliet 1550,— en St. Maartensdijk/ Stavenisse/Scherpenisse 1802,35. Veiling St Annaland dinsdag 27 november 1984. Bintje 15-16, bonken 19, drielin gen 10, kriel 30, doré 11-12, irene 31. Aanvoer 45 ton. Wilt u een in de Eendruchtho- de gepubliceerde foto graag /elf hebben? Dat kan. als het om foto's van onze eigen re- daktie gaat. Bel of schrijf naar Eendrachthode. Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland. tel. 01665-2752 en u krijgt uw fo to-herinnering thuis. De jaarlijks door de ouderraad van de gemeentelijke MAVO te Tholen georganiseerde ouder avond bood een gevarieerd pro gramma. Na een kort openings woord gaf directeur J. van den Donker het woord aan dhr. Van Klinken, directeur van de Stich ting voor Beroepskeuze- en Stu dievoorlichting in Goes. In een duidelijk betoog zette deze uiteen op welke wijze zijn bureau de ambities en mogelijkheden van kinderen onderzoekt en hoe be langrijk naast de aanleg voor leren ook karaktereigenschappen als doorzettingsvermogen en concen tratievermogen zijn. Duidelijk werd ook. dat de nog altijd in ge bruik zijnde naam Testbureau een verouderd begrip gezien de hui dige funkties en aktiviteiten van deze stichting. Er werden nog enkele vragen van ouders beantwoord door de in leider en door schooldecaan H. Venekamp, die in de dagelijkse gang van zaken op school het meest met deze problematiek wordt geconfronteerd. Na de pauze kwam het huishou delijke gedeelte aan de orde. Het financieel verslag werd goedge keurd met de aantekening dat de penningmeesteresse, mevr. Bies- heuvel-Heshusius ook het afgelo pen jaar weer een gezond beleid had gevoerd. Mevr. Mol-v.d. Va- te, de secretaresse, gaf een goed overzicht van de activiteiten, die de ouderraad in samenwerking met het personeel had verricht. Speciale vermelding kreeg daarbij het werk van het echtpaar Otte, die de Kerstviering door de "aan kleding" van de hal altijd weer zo gezellig doet zijn. Afscheid werd genomen van drie leden van de ouderraad, vanwie de kinderen in 1984 de school met een diploma verlieten: de dames van Vossen- Raadsveld en Biesheuvel-Heshu- sius en de heer Van den Berghe, voorzitter. De dank voor zoveel "jaren inzet en goede samenwer king werd door de directeur over gebracht en ging vergezeld van een stoffelijke attentie. De ver kiezing van de nieuwe leden had een vlot verloop, want de kandi daten werden bij acclamatie ge kozen: mevr. Hage-Mol. die de komende jaren de voorzittersha mer zal hanteren, mevr. Overbee- ke-Snepvangers, mevr. Toetenel- Adelqund en dhr. Klippel. De avond werd besloten met een dia presentatie van verschillende ge beurtenissen uit het afgelopen jaar. Achtereenvolgens passeer- den de werkweek van de derde klassers in de jeugdherberg in Grouw, de introductiedagen van de brugklasser in Haamstede en het afscheid van de heer Van El- sacker de revue. Het was een ple zierige afsluiting van een geslaag de ouderavond, Donderdag waren ruim 140 leer lingen van de hoogste klassen van het lager onderwijs in de Gem. Mavo in Tholen te gast. Ze kwa men van het eiland Tholen en St. Philipsland 's morgens met twee bussen om een hele schooldag mee te maken. Na een kort wel komstwoord kregen alle leerlin gen een compleet dagrooster, passend bij "de klas" waarin ze die dag zouden zitten. De lessen duurden 35 minuten, waarna van lokaal en docent gewisseld werd. Zo kregen de leerlingen een eerste indruk van de gang van zaken op een school voor middelbaar alge meen voortgezet onderwijs in het algemeen en op de gem. Mavo.in Tholen in het bijzonder. In de ochtend- en de middagpauze werd druk gebruik gemaakt van chocolade- en limonade-automa ten, die deze dag gratis waren, terwijl het meegenomen etenswa ren genuttigd werden. Om half drie en drie uur kwamen de bus sen de leerlingen weer bij de school ophalen. Het was een aar dig vervolg in de praktijk op het theoretische voorspel, dat de kin deren en hun ouders op de scho- lenmarkt was geboden. Er waren dan ook veel positieve reacties. De Zeeuwse openbare bibliothe ken houden in verband met de komende feestdagen een ge- schenkbonactie. Naast de al be kende boekenbon en platenbon is er nu ook een bibliotheekge- schenkbon onder het rqotto: "Geef iemand eens de langste boekenplank ter wereld". De ge schenkbon, in elke openbare bi bliotheek verkrijgbaar 22,50) is door de gelukkige ontvanger in de bibliotheek in te wisselen voor een bibliotheekpasje, waarmee men gratis een jaar lang boeken kan lenen. Ook kan de geschenkbon dienst doen om een bibliotheekboeken lezer in staat te stellen het biblio theekabonnement gratis te ver lengen. Frans van Beveren luisterde op nieuw de duivententoonstelling van de Zwaluw in St. Maartens dijk op met een omvangrijk werkstuk van lucifers. Zaterdag was in Haestinge de Smerdiekse markt te zien met nog hotel-cafe- restaurant Hof van Holland op d(e plaats van de huidige Rabobank. De muziektent en de travaille bij de smid. Dhr. van Beveren gaf de vele belangstellenden een toelich ting bij z'n huisvlijt. Hij is bereid om de huizen van lucifers die sa men de markt vormen, tegen een geringe vergoeding te verkopen aan de eigenaars van de echte woningen. De Zwaluw was bij zonder tevreden over de toeloop van het publiek. Alle verwachtin gen werden overtroffen, want ook met de bestedingen zat 't goed. Het Rad van Avontuur was zater dagavond om tien uur uitgeprijsd. Een half varken, een van de hoofdprijzen, werd gewonnen door G. Polderman. Na afloop hadden de organisatoren nog een gezellig onderonsje. P. Bijl had de mooiste Doffer, J. Quequierre de mooiste duivin. THOLEN za 1 dec duivententoonstelling Trouwe Duif, Hof van Holland, 16-23 u. ma 3 dec bejaardensoos, toneel middag XYZ Middelburg, Meul- vliet, 14 u. za 8 dec Natuurver, vogelexcursie Pluimpot, ged. Haven, 14 u. wo 12 dec NCVB kerstviering. De Wingerd, 20 u. di 11 dec Vergeet Mij Niet koffie ochtend, 9.30 u. di II dec ANIB soosmiddag, Meulvliet za 15 dec Frank Boeijen Groep, Meulvliet, 21 u. za 15 dec MAC auto-oriëntatierit. Zoekweg POORTVLIET di 4 dec rondgang Sinterklaas met 10 zwarte Pieten, Ouwe Raed'uus, 18.30 u. za 8 dec wielercross trimmers en lie. houders, Deestraat za 1 en di 4 dec trekkingen win kelweek, Ouwe Raed'uus 19.30 u. STAVENISSE ma 15 dec oliebollenactie gym. ver. Kwiek OUD VOSSEMEER za 1 dec Judo judo-kampioen- schappen O.V.J. Vossenkuil, 14 u. vr 30 en wo 5 dec bijbelstudie Youth for Christ, Wim Bevelan der, Voorstraat vr 14 dec toneelavond St. Joseph, Vossenkuil, 20 u. di 18 dec kerstmaaltijd AVB, Vossenkuil, 20 u. SINT ANNALAND za 1 dec gym. wedstrijden, leeftijd 12 jr en ouder en dames, Welle- vaete za 8 dec dansavond, Wellevaete, 20 u. za 22 dec kerstconcert Acceleran do, SaKoFa-hal, 19.30 u. Toneelgroep XYZ treedt maan dagmiddag om twee uur op in Meulvliet te Tholen voor de be jaarden van het eiland Tholen, de MS-stichting Tholen en St. Phi lipsland, de Zonnebloem en het welfarewerk van het Rode Kruis. De organisatie berust bij de be jaardensoos Tholen. De middag staat in het teken van de Sinter klaasviering. Mensen met MS kunnen zich opgeven bij hun contactpersoon of''mevr. A.G. Baerends-Reinders, tel. 01660-2300. SINT MAARTENSDIJK wo 5 dec play-back-show, oude kleuterschool, 13.30 u. vr 14 dec ontsp. avond Tandje Bij, Smalstad, 20 u. za en zo 15 en 16 dec tegenbezoek Sittard, Smalstads Mannenkoor ma 22 dec kerstzang met Euterpe, Haestinge, 19.30 u. SCHERPENISSE vr 30 nov jeugdver. Scarpenesse, St Nicolaasavond za 8 dec dansavond voor paren. Holland Huis, 20 u. SINT PHILIPSLAND vr 30 nov St. Nicolaasfeest geor- ganisseerd door NOAD '67, Wimpel. 18.45 u. za 1 dec verkoping Tabitha, Ver. gebouw OGG, 10-17 u. vr 14 dec kerstuitvoering Concor dia, Crescendo, Soli Deo Gloria en Fliplands Mannenkoor, Wim pel, 19.30 u. di 18 dec NCVB kerstviering. Ons Dorpshuis, 19.30 u. di 18 dec kerstviering pl.vr. Drui ventros BERGEN OP ZOOM tot 3 dec kunstwerken van de maand. Markiezenhof, t/m 25 feb aardewerk uit Ghana, oostvleugel Markiezenhof di 27 nov en 4-11-18 dec ANWB- cursus Pech Onderweg, Streek school West Brabant, Ringersweg 14, 19.30 u. do 29 nov toneelstuk Onder Het Melkwoud met o.a. Sjoerd Pley- sier en Debbie Korper, Stoelemat, 20.15 u. di 11 dec ruilavond postzegelver. Onderling Contact, scholengem. Juvenaat, jeugd 18 en senioren 19.30 u. za 8 dec Brabants Orkest, dir. Roelof van Driesten, Raymond Delnoye fluit, Stoelemat, 20.15 u. 8 dec t/m 14 jan. Joop Mijsbergen portretten. Hans Westerweel ge- bruikskeramiek. Etcetera film film film ROXY 1: Wild Geese - 16 jr do, ma di 20 u. vr& za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. ROXY 2: Escape from the bronx - 16 jr do di 20 v. vr za 19 21.30 u. zo 14. 16.30, 19 21.30 u. Filmliga: Le Bal - ma 20.30 u. CINEMACTUEEL 1: Onze Eer ste Wip - 16 jr 3e week, do. ma di 20 u. vr& za 19 21.30 u. zo 14. 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Once Upon A Time In America 12 jr do, vr za 19.30 u. zo 14 19.30 u. ma di 19.30 u. CINEMACTUEEL 3: Splash - a.l do. ma di 20 u. vr za 19 21.30 u.zo 14. 16.30, 19 21.30 u. In verband met Sinterklaas zijn alle theaters woensdag 5 dec ge sloten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9