Milieuverslag Éi 25,- De veertig winnaars van veertig gulden Industrieterrein Tholen Woonproject gehandicapten Planologie EEN JUMPER Donderdag 29 november 1984 Zure regen Bodem Water Klachten en incidenten De provinciale planologische dienst heeft een voorstel ontwor pen waarin de precieze begrenzing wordt aangegeven van 52 gebieden die het waard zijn te worden aangekocht of die in aanmerking komen voor een speciaal beheer. "Losse" natuurgebieden (OM MI SS rus Aankoop en beheer Soorten terreinen 4% Ambtsdragers- vergadering in de ring Tholen van de Ned. Herv. Kerk. 4^ DANKDAG 1984 Begrip bij emancipatie Onderhoud van begraafplaatsen Sinterklaas aanbieding: Bij aankoop van pantalon of rok Jubileumprijsvraag met 661 deelnemers Niet minder dan 661 inzendingen zijn er binnen ge komen voor de jubileumprijsvraag van de veertigja rige Eendrachtbode. Velen hebben enthousiast mee gedaan aan de hand van de zeven foto's op de adver tentiepagina's van 15 november en iedereen had de oplossing goed: veertig. Drainage, nieuwe sloot en een duiker aanpak wateroverlast De regelmatige klachten over wateroverlast op het Thoolse industrieterrein gaat de gemeente in overleg met het waterschap oplossen. Er wordt drainage aan gelegd in de binnenberm van de Zeedijk, uitmondend in een langs de Schenkeldijk te graven sloot. STEMMEN VAN LEZERS ABDIJ Provinciale waterstaat heeft het milieuverslag 1984 onlangs gepubliceerd. Ookhetafgelopen jaar waren de werkzaamheden van de milieu-afdeling weer veelzijdig en veelomvattend. De problematiek van de 'zure re gen' kreeg erg veel aandacht. Dit speelde met name een rol rond de verlening van milieuvergunnin gen aan de PZEM voor de om bouw van de conventionele cen trale te Borssele op kolenstook. Het opstellen en afwerken van bodemsaneringsprogramma's kreeg veel aandacht. Het pro gramma '84 had betrekking op 26 onderzoeken bij voormalige stortplaatsen, bedrijfsterreinen en gasfabrieksterreinen. Er stonden 3 saneringen op het programma, een in Hulst en twee in Middel burg. Uit de wateronderzoeken blijkt dat de waterkwaliteit de laatste jaren in geringe mate is ver slechterd. Het zwemwater in de buitenwateren is over het alge meen goed te noemen, met uit zondering van het water in de Westerschelde bij Terneuzen en aan de noordelijke oever tussen het kanaal door Zuid-Beveland en de Belgische grens en bij het Sloegebied. Van de binnenwa teren was alleen de kwaliteit van het water in het noordelijk In 1 981 zijn er door de rijksover heid 35 projecten opgezet om li chamelijk gehandicapten aange paste woonruimte te geven, (de ADL-Clusterprojecten). De projec ten bestaan uit 1 2 tot 1 5 speciaal aangepaste woningen, opgeno: men tussen andere woningen in de sociale sector. Hierbij is een zgn. ADL-unit (activiteiten dage lijks leven) opgenomen van waar uit 24-uurs hulp wordt gegeven bij dagelijkse huishoudelijke be zigheden, zoals wassen, kleden etc. De hulp is maximaal 30 uur per week. In Zeeland komen de gemeenten Goes en Middelburg voor vesti ging van een dergelijk project in aanmerking. Het ministerie van Volkshuisvesting vindt het aantal kandidaten evenwel te gering om met de voorbereiding door te gaan. Er dienen minstens 30 kandidaten te zijn. Op dit moment zijn er circa 20 kandidaten. Volgens de Zeeuwse stichting voor Revalidatie zijn er veel meer potentiële kandidaten. Door de lange wachttijden is de indruk gewekt dat het project geen haal bare kaart is. Een aantal mensen is daarom weer van de lijst ver dwenen. Als daadwerkelijk met het project wordt begonnen, zal er zeker voldoende belangstelling voor zijn. De stichting benadrukt dat het project een belangrijke en ont brekende schakel is in de woonvoorziening van lichame lijk gehandicapten in Zeeland. Het provinciebestuur wordt voorgesteld om contact op te nemen met de staatssecretaris om de voortgang van het pro ject te bevorderen. Mensen die voor het project in aanmerking denken te komen kunnen zich aanmelden. Inlichtingen wor den verstrekt door Zeeuwse stichting voor Revalidatie, postbus 79, 4460 AB Goes, tel. 01100-15931/15892. I EUWS gedeelte van de Otheense Kreek niet aanvaardbaar. De rest voldeed aan de normen. Op het gebied van de rioleringen wordt vooruitgang geboekt. De meeste gemeenten hebben hun rioleringsplannen klaar. Voorts wordt in alle regio's van de pro vincie gewerkt aan zuiverings- technische werken. Een aantal is al in bedrijf. In de periode van mei 1983 tot en met april 1984 kwamen bij de provinciale waterstaat 74 klachten binnen die betrekking hadden op 33 incidenten. De meeste klachten gingen over stankoverlast veroorzaakt door bedrijven: 49 maal. Daarnaast waren er 1 9 klachten over ge luidsoverlast en 6 over stof roet-overlast. Er is verscheidene malen ge klaagd over van Hoechst afkom stige wolken die overlast veroor zaakten. Er wordt een nader on derzoek naar ingesteld. Voorts waren er enkele klachten over stank van de bezinkvelden van de Suiker Unie in Sas van Gent. Er zijn afspraken met het bedrijf ge maakt over een aanpassing van de werkwijze om herhaling te voorkomen. De overige klachten betroffen eenmalige incidenten. Waardevolle natuurgebieden Enkele jaren geleden heeft het rijk de zg. "Relatienota" uitge bracht. Het gaat in deze nota om de verhouding tussen land bouw en natuur. Als volstrekt duidelijk is dat een gebied ofwel een akker is ofwel een fraai bos dan ligt die verhouding duide lijk. Het punt is echter dat aller lei terreinen, bv. weilanden, agrarisch worden gebruikt, maar toch landschappelijk of natuurwetenschappelijk van belang zijn. En de belangen van de landbouwer hoeven niet al tijd dezelfde te zijn als die van de natuurbeschermer.... De relatienota streeft naar een landelijke inventarisatie van waardevolle (agrarische) gebie den. Er is een splitsing gemaakt in vier soorten: gebieden in ruilver kavelingsplannen die in uitvoe ring zijn (categorie I); landschap sparken (cat. II); "losse" gebie den (cat. Ill) die niet in bepaalde plannen liggen en gebieden in toekomstige ruilverkavelingen, (cat. IV). De landschapsparken kunnen hier verder buiten beschouwing blij ven: die zijn er in Zeeland niet. Het voorstel dat nu is gedaan heeft betrekking op categorie III, dus de "losse" gebieden. Zoals gezegd gaat het in totaal om 52, vaak wat kleinere gebieden, die tesamen niettemin een opper vlakte van ruim 1000 ha. be slaan. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de minister van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieuhygiëne eerder dit jaar al geschreven welke maatsta ven zij willen hanteren bij het aanwijzen van "relatienotagebie- den". Die zijn: het gebied moet duidelijk en voortdurend door de land bouw in gebruik zijn; de natuurlijk waarde moet eveneens duidelijk zijn en goed aan te tonen; het gebruik door de landbouw en de natuurlijke waarden die wordt gehouden in het gebouw van de planologische dienst, Groenmarkt 1 3 in Middelburg. Woensdag 5 december, 10 uur vergadert de Provinciale Planolo gische Commissie. Op de agenda staan o.a.: struc tuurschets stedelijke gebieden en een totaalvisie van de Deltawate ren. Ook wordt er gesproken over relatienotagebieden (zie hoofdar tikel in deze rubriek). De vergadering is openbaar en De Tweede Kamer uit gedepu teerde staten behandelt dinsdag 4 december vijf beroepszaken op grond van de algemene bijstand- wet; te beginnen om 11.20, 11.40, 11.00, 11.20 en 11.40 uur. Het gaat om uitspraken van resp. de gemeenten Middelburg, Rei- merswaal, Axel, Hontenisse en Terneuzen. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. gp nen met elkaar in tegenstelling te zijn; het moet in principe mogelijk zijn om met de mogelijkheden die de relatienota biedt, tegenstellingen op te lossen of af te zwakken; akkerbouwpercelen dienen bij voorkeur niet te worden aan gewezen tot relatienotage- bied. Wie maakt nu eigenlijk uit of een weiland onder de relatienota valt en wat betekent dat dan precies? Zoals gezegd is het voornemen om in Nederland te komen tot de aanwijzing van "relatienotage bieden" afkomstig van de minis ter van VROM. Die stelt ook vast om welke terreinen het uiteinde lijk gaat. De voorstellen hiertoe worden gedaan door de provin ciale besturen. Zij zullen de aan wijzing van relatienotagebieden verder moeten verwerken in hun ruimtelijk beleid: de vaststelling van streekplannen. De aanwijzing van de gebieden is van tweeerlei aard, namelijk beheersgebieden en reservaats- gebieden. Een boer die grond heeft in een beheersgebied kan in aanmer king komen voor subsidies als hij in zijn bedrijfsvoering reke ning houdt met de belangen van natuur en landschap. Van tevo ren moet dan wel een zg. be heersplan worden opgesteld. Een belangrijk uitgangspunt is hierbij dat deze samenwerking tussen de boer en "landschaps- verzorgingsinstanties" geheel op vrijwillige basis is. Een "reservaatsgebied" komt niet in aanmerking voor aange past beheer, maar alleen voor aankoop door een natuurbe schermingsorganisatie. Die krijgt hiervoor subsidie van het rijk en de provincie. De organi satie is na aankoop verant woordelijk voor het beheer. Voorgesteld wordt om van de 52 Zeeuwse gebieden 58% aan te wijzen als beheersgebied en 42% als reservaatsgebied. Gs maken onderscheid tussen drie soorten terreinen: 1Afrondingen van bestaande reservaten, waardoor een "lo gischer" geheel ontstaat. 2. Bufferzones rondom bestaan de of uit te breiden reservaten waardoor een wederzijdse beïnvloeding tussen reservaat en omliggende landbouw gronden wordt beperkt. 3. De uitbreiding van bestaande en vestiging van nieuwe re servaten of beheersgebieden. In een eerder stadium heeft de minister al vastgesteld welke ge bieden in Zeeland onder categorie I vallen, het gaat om 1 2 terreinen die voornamelijk liggen in ruilver kavelingen in O-Z-Vlaanderen, en Zuid-Beveland. In totaal betreft het zo'n 650 ha. beheersgebied en 500 ha. reservaatsgebied. El ders op deze pagina (onder de ru briek "commissies") staat ver meld wanneer de provinciale pla nologische commissie het voor stel behandelt. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 s> overweging Naar de traditie kwamen op de donderdag na dankdag de Her vormde ambtsdragers bijeen voor hun vergadering. Ditmaal was dat in het verenigingsgebouw van de Hervormde Gemeente Sint-Phi- lipsland. Spreker op deze avond was ds. D. Dekker uit Hendrik-Ido-Ambacht over het onderwerp "Catechese als zorg die aan de kerkeraad is toebetrouwd". Na een begripsbepaling van het woord catechese en na een korte blik op de geschiedenis van de catechese, wordt het onderwerp toegespitst naar de verantwoor delijkheid die de kerkeraad draagt met het oog op de catechese. Hoe kan de kerkeraad gestalte geven aan de zorg die met betrek king tot de catechese op zijn schouders is gelegd? Vaak is de catechese nog een eenzaam avon tuur van de predikant. Te weinig wordt daarom ook bij het beroe- pingswerk aandacht aan de cate chese gegeven. Belangrijk is het tezamen met de kerkeraad het opstellen van een leerplan en ten minste eenmaal per jaar dient de catechese een punt van uitvoerige bespreking te zijn op de kerke- raadsvergadering. In grotere ge meenten kan het noodzakelijk zijn een commissie van bijstand in het leven te roepen om de kerkeraad in de uitoefening van zijn taak te ondersteunen. Een tweede plaats waar de kerke raad aan zijn verantwoordelijk heid gestalte kan geven is in de gezinnen tijdens het huisbezoek. overdenking A Is wij voedsel en deksel hebben wij zullen daarmee vergenoegd zijn. I Tim. 6:8. We hebben verleden week onze dankdag mogen houden voor alle gewas en arbeid. En we willen vandaag nog even terugkijken en ons er op bezinnen wat we nufei- telijk hebben gedaan. We zullen ons bewust moeten zijn dat de dankdag zich weliswaar beperkt tot die éne vastgestelde en afges proken dag, maar dat we schro melijk tekort schieten als onze dankbaarheid zich eveneens af Met nadruk kan gewezen worden op het gezin als de plaats waar een grote verantwoordelijkheid ligt ten aanzien van de catechese, dan niet alleen door het sturen van de kinderen naar de catechisatie maar door in de allereerste plaats zelf in de huiscatechese als ouders onze kinderen op te voeden in de vreze des Heeren. Daarbij zijn de volgende elementen van belang: l) De schriftlezing met uitleg 2) het gebed 3) het gesprek rondom de open Bijbel 4) het zingen en het vieren van de zondag niet al zuchtend maar als een zaak van de vreugde des harten 5) de praktijk van de godzaligheid, leer en leven als een geloofseenheid. Ook kerkvoogdij en diakonie kunnen een duidelijke plaats ont vangen in de catechese. De kerk voogdij door de zorg voor een goede lokaliteit en de diakonie door in overleg met predikant en catechisanten voor een bewust doel te kiezen voor de catechisa- tiegelden. Met aandacht werd door de on geveer 30 ambtsdragers naar de lezing geluisterd, waarna in een goede bespreking de zorg die bin nen de kerkeraden leeft met be trekking tot de catechese tot uit drukking kwam. De ambtsdragers mogen op een goede vergadering terugzien. ds B den Butter speelt binnen het bestek van dat etmaal. Derhalve doen wij er goed aan met elkander samen een ogenblik te mediteren over de hierboven afgedrukte bijbeltekst, om ons daardoor te laten leiden bij het bepalen van onze levens-houding in het leven van elke dag. Als we dit woord lezen, dan is onze eerste reaktie: Ja, ja, een prachtige tekst voor mensen, die het er in alle opzichten ruim van kunnen ne men; mensen, die nergens krimp behoeven te slaan. Ze hebben maar makkelijk praten! Maar ik...! Het loopt me allemaal tegen en alles breekt me bij de handen af. Het is niet anders dan teleur stelling en tegenslag. Ik moet van een minimum-uitkering leven en daar wordt tot overmaat van ramp ook nog konstant op gekort. Wees Sommigen hadden het woord na twee foto's al gevonden. Op het eerste gezicht kende ieder wel het bedrijf uit zijn eigen woonplaats en de rest bleek met behulp van de adverenties- gemakkelijk te vin den. Foto I. was Verjaal in St. Maar tensdijk, foto 2. was Chinees-res taurant 'Eiland Tholen' te Scher- penisse, foto 3. bakker A.P. v.d. Est van Albert Heijn te St. Phi- lipsland, foto 4. Kapper Leen Rijstenbil uit Oud-Vossemeer, fo to 5. bakkerij de Toekomst te Tholen, foto 6. Boetiek Inema in St. Annaland en foto 7. P.M. Gunter van de Mikromarkt te St. Annaland. dan maar eens vergenoegd (te vreden) met wat je hebt! Maar ik zou willen zeggen: Laten we nu niet te haastig zijn. Want de man, die dit woord schrijft, zit ook niet in een riante villa met een com fortabele studeerkamer; van alle gemakken voorzien! Hij is op zendingsreis met alle ongemakken, die daaraan in die tijd waren verbonden. Hij had bovendien al meerdere gevan genschappen achter de rug; en hij stond elke dag onder de bedrei ging daar weer terecht te komen. Hij wist bovendien precies wat er te koop was in het leven en de tegenspoed was hem in geen enkel opzicht bespaard. En toch is hij niet ontevreden. Hij klaagt niet over de moeilijkheid van zijn weg, maar hij schrijft: Als we maar voedsel en deksel heb De eerste letters van het bedrijf of de ondernemer vormden het woord veertig. De prijsvraag stond alleen open voor abonnees met een maximum van l briefkaart per abonnee. Allen dank voor de medewerking. Met zo'n grote deelname en alle maal goede oplossingen, konden er maar veertig gelukkigen zijn, die we feliciteren met de waarde bon van veertig gulden. U hebt de Eendrachtbode van 15 november natuurlijk bewaard., want bij alle adverteerders in die krant, kun nen de prijswinnaars hun waar debon omzetten in artikelen van hun keuze.. De prijswinnaars krijgen hun waardebon deze week in huis: ben; wij zullen daarmee verge noegd zijn. Hier worden geen eisen gesteld met betrekking tot de aard van het voedsel, en even min vinden we enigerlei vraag naar ruimheid of weelde betref fende het onderdak. In beide op zichten gaat het om het allereen voudigste, in aansluiting aan de bede van het Onze Vader: Geef ons heden ons dagelijks brood! Kijk, lieve mensen, op deze ma nier kunnen we leven uit de dankbaarheid. Dan hebben we zelfs reden te over om de naam van de Here te prijzen vanwege zijn zorgende trouw. Want Hij heeft ons, ondanks alle zorgen toch weer een oogst gegeven, die ruimschoots aan de verwachtin gen beantwoordde; en als ik het góed zie de Verwachtingen soms zelfs overtrof! straat, M. Heijboer, Raiffeisen- straat, K. van Driel, Raiffeisen- straat, T. Fase, Tuinstraat* C. Geuze-Murre, Langeweg, mevr. R. van Leeuwen, Hoenderweg, J. Mosselman, Crooswijck. Stavenisse: H. Potappel-van Haaften, Bos, A.C. Gaakeer, Buurtweg, A. van Haaften, Burg. Sluijmersstraat. St. Maartensdijk: N. Vroegop- Kloet, Oudestraat, M.A. van Houdt, Zuidsingel, Pieter Bazen, Achter 't Bos, L.J.v.d. Jagt-van Houdt, Sint Maartenshof, Chr. van Beveren, Kon. Julianastraat. De vroegere ontwatering is ver stoord nadat de huidige hoogwa terkering in het kader van de Schelde-Rijnwerken is aange bracht, na 1970. Bij het bouwrijp maken van het industrieterrein is een langs de Schenkeldijk gelegen sloot, in eigendom en onderhoud bij het waterschap, om niet meer na te gane reden gedempt. Mede als gevolg van de nieuwe wegen naar de brug is de dijk zo danig veranderd, dat de aanlig gende gronden wat hoger zijn ko men te liggen dan de aangrenzen de bebouwing met erven, met na me het autobedrijf Eskes. Door het dempen van de sloot vloeit het regenwater niet voldoende af en veroorzaakt overlast. Het water schap zorgt voor de verbinding O zeker, ik weet het: Er zijn ook anderen. Mensen, die de schdu- wen van de tegenspoed als een donker gordijn zagen vallen over hun levenspad. Daarvoor sluit ik heus niet mijn ogen. Trouwens: daar krijg ik niet eens de kans voor, want ik word er persoonlijk ook regelmatig mee gekonfron- teerd. Wat dat betreft weet ik uit uitvaring wel dat leven onder moeilijke en zorgelijke omstan digheden niet mee valt. Maar, lie ve lezer, laat ons niet uitgaan van de gedachte dat voorspoed in alle opzichten winst betekent voor een mens. De rijkste zegeningen wor den dikwijls genoten onder het zwaarste kruis! Neen, dat is niet eenvoudig om daar "Amen" op te zeggen. Dat kost vaak jaren voordat een mens Scherpenisse: K. Poot, Platteweg, A. Wedzinga, Julianastraat, M.v.d. Jagt. Kerkstraat, J. Polder- man-Hartog, Beatrixlaan. Poortvliet: K. Uyl-Cornelisse, Zuidstraat, A. Goudzwaard, Ju lianastraat, H. Kurvers-van As, Hogedorpstraat, M.A. van Vos sen, Molenstraat, W.M. Klaui, Hogeweg. St. Philipsland: R. Mol, Wilhel- minastraat. Anna Jacobapolder: C. Overbee- ke, Noordweg en N.v.d. Reest, Langeweg. Biggekerke: J.A. de Bel, Tolweg. van de nieuwe sloot met het openbaar oppervlaktewateren de Slabbecoornpolder door het leg gen van een duiker door de Schenkeldijk, bestaande uit asbest cementbuizen 300 mm, 6 ato met een gietijzeren schuifafsluiter. Voor aanleg van de sloot wil de gemeente 350 m2 grond voor 175 gulden van het waterschap kopen. In verband met de dijkversterkin gen zijn gronden hermeten, wat resulteert in de aanpassing van pachtovereenkomsten, zoals voor het tracé Tholen/Scherpenisse vorig jaar september gebeurde. Maandagmiddag behandelt de algemene vergadering van het waterschap het traject Scherpe- nisse/Stavenisse. Er zijn 25 pach ters bij betrokken. dat heeft geleerd. Maar dat heeft Jezus dan ook Zijn volgelingen gezegd, dat achter Hem aangaan geen probleemloos leven is. Mis schien bent u zo door het leven gebeukt, dat u het zonder Hem bent gaan proberen. Maar u bent er wellicht al achter gekomen dat het zonder Hem echt ook niet zo rooskleurig is. Paulus, de schrijver van onze tekst, wist het: Als Hij in ons leven is, dan kunnen we leven uit de dankbaarheid, ook onder moei lijke omstandigheden. En als we daaruit mogen leven, dan zijn we er ook achter gekomen dat dank dag niet zo'n agrarische aangele genheid is als soms wordt gedacht. Het beperkt zich niet tót mensen, die in de landbouw of de veeteelt werkzaam zijn. Het raakt ook de fabriek en het kantoor; de winkel Graag wilde ik het volgende on der uw aandacht brengen. Zoals we, via de plaatselijke en regiona le pers hebben kunnen lezen, is er op het ogenblik in de gemeente Tholen nogal wat beroering over emancipatie. De gemeente Tholen heeft maan dag 26 november hierover een bijeenkomst gehad in het ge meentehuis in Sint-Maartensdijk. (Zie ook de rubriek Tholenderwijs in de Eendrachtbode van 22 no vember). Alle vrouwenverenigingen waren daarvoor uitgenodigd, een klein deel was vertegenwoordigd. Na een drietal inleidingen kwa men de aanwezige vrouwen en een man aan het woord. Daarover wil ik graa mijn persoonlijke me ning geven, dus niet vanuit Plat telandsvrouwen, VAC o.i.d. Er zijn in de gemeente Tholen vrouwen van allerlei groeperin gen, achtergronden en leefsitua ties en niet iedereen wil dezelfde rechten, kansen en mogelijkhe den. Vrouwen die dat wel willen, moeten ook de kans krijgen dat te realiseren, althans voor zo ver dat mogelijk is binnen de leefge meenschap op Tholen. Daarom is iedere vrouw vrij om te beslissen of ze, wel of niet, haar huis uit komt om actief te worden in een vrouwenvereniging, schoolbes tuur of op welk ander terrein dan ook. Het woord begrip voor eikaars mening is op deze avond niet ge vallen, ook niet door mezelf, en dat is jammer. Emancipatie houdt ook in om een keuze te maken, of te kunnen maken. Kiezen voor én de school. En ga zo maar door. We zijn er allemaal bij betrokken. Als we maar zien, waar het om gaat! En dan ben ik er van over tuigd dat onze dankdag pas echt dankdag geweest is, als we bereid zijn de zegeningen, die God ons gaf, ook op de juiste en meest ve rantwoorde manier te besteden. Dat wil niets minder zeggen, dan dat we ons moeten inzetten de gelegenheid, die God ons geeft, ons geloof uit de werken te tonen, voluit te benutten. Want verge noegd (tevreden) zijn met wat we hebben, kunnen we alleen, als we ons hart openstellen voor onze medemens in nood veraf en dichtbij! En dat komt kort gezegd hierop neer dat we niet klaar-zijn met een priester-houding of een léviëten-mentaliteit. Om ons christen-zijn in ons leven waar te wat dan ook, vrouwenbeweging, huishouden, terug naar school, werk buitenshuis of een combina tie van verschillende mogelijkhe den. Dat er vanuit een bepaalde groep vrouwen helemaal geen behoefte is om uit hun huizen te komen geloof ik persoonlijk niet. Ook daar zullen vrouwen zijn die dat wel willen en die ook zeker een mogelijkheid zullen vinden om in die behoefte te voorzien. Voor de goede orde, dit is geen pleidooi om een bepaalde polii- tieke groepering op Tholen te la ten denken dat hun zienswijze de enig juiste is. Als inwoners van een betrekkelijk kleine gemeenschap moeten we alles niet zo zwart wit stellen maa elkaar proberen te vinden in de nuances daartussen. Dan kan er ook begrip komen voor de ver schillende standpunten van vrou wen. Ook op Tholen zal de emancipatie van vrouwen zeker doorgaan, alleen in een wat lang zamer tempo dan sommige vrou wen willen. Ik wens de gemeente Tholen veel wijsheid toe inzake het emanci patiebeleid, en ik zal het zeker blijven volgen, actief en passief. Met dank voor de plaatsing. Tonny Breure- de Wilde Molendijk 11 Sint Maartensdijk. De buitendienst van de sociale werkplaats de Betho gaat volgend jaar de tien begraafplaatsen van de gemeente Tholen onderhou den. Er werd ingeschreven voor ƒ125.598,55 inclusief btw. Mate rialen als kunstmest en onkruid bestrijdingsmiddelen worden door de gemeente beschikbaar gesteld. maken zullen we ons zonder meer geroepen moeten weten om te handelen uit de gezindheid, die de barmhartige Samaritaan drong tot zijn daad tegenover de uitgeplun derde stakker aan de kant van de weg, waarvan hij zich niet door redenering de medemens wist te zijn; maar tegenover wie hij zich, zonder enige berekening, als naaste gedroeg! En dat is pa werkelijk dankdag houden; dankdag, die een jaar lang duurt! Niet konstant alles op alles zetten om je bezit te ver meerderen en je bedrijf uit te breiden. Maar jezelf rijk en ge lukkig weten als je met wat je hebt, je medemens van dienst kunt zijn om Christus wil! M.A. Jansens Tholen modehuis m vanJJS",— oh?3,— nu slechts Bosstraat 34, Bergen op Zoom, Tel 3 44 12 Advertentie I.M. Tholen: fam. C. Bovee, Hoog aarsstraat, P.M. de Kunder, Oes terstraat. J. Zuideweg, Kon. Ju lianastraat, J.A.v.d. Zande-de Koning, Hofstraat, Plona Jansen, Ten Ankerweg, M. Geene-Brouw, M. van Gelrestraat, mej. J. Geuze, ten Ankerflat, J. van Eenennaam, Jolstraat. Oud-Vossemeer: B. Biesheuvel, Corn, Frankenstraat, J. en A. v.d. Zande, Dr. Rennesstraat, M. Hendrikse, Weelhoekstraat, A. van Gorsel, Patrijzenweg. St. Annaland: A. Oosdijk, Oost I A 4

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 7