Openbare kleuterschool St. Annaland Toenemende vraag naar duurdere hulpmiddelen Havenwerker uit Tholen omgekomen Flipland ƒ4,71 voor Ethiopië EERDER LEGE DAN TE VOLLE BUSSEN Fiasco BOUMAN POTTER Truien Vesten VAN HOUTE Donderdag 29 november 1984 41e Jaargang no. 3 In 1986 moet contributie Groene Kruis omhoog Bij de Groene Kruisvereniging Tholen en Sint Philipsland is er een toenemende vraag naar uitleenartikelen en verpleeghulpmiddelen. Dat ervaren de plaatselijke groene kruisposten, maar dat tonen ook de statistieken, want van de uitleningen wordt nauwkeurige registratie gedaan. Het gaat vooral om de meer kostbare hulpmiddelen en daarom zal het magazijnbeheer van uitleen/verpleegartikelen komende jaren meer aandacht vragen. Dat zei voorzitter M.C. Noorthoek uit Sint Philipsland maandagavond in Haestinge te Sint Maartensdijk tijdens een slecht bezochte algemene ledenvergadering. Secretaris-penningmeester C. Meertens kondigde aan het eind van de bijeenkomst een contributieverhoging aan van waarschijnlijk 2,— per lid voor het jaar 1986. 24 uur Buschauffeurs spreken elkaar tegen De 46-jarige Gommert van As uit Tholen is dinsdag bij een bedrijfsongeval in de Rotterdamse IJsselhaven om het leven gekomen. Een palletbak van 150 kg was aan een hijs met balen tarwe blijven hangen en viel in het ruim van een zeeschip, waar Gommert van As met vier collega's aan het werk was. De bak raakte de Tholenaar, die spoedig daarna aan zijn verwondingen overleed. De vier collega's bleven ongedeerd. In het ruim was ook dhr. M.C. van Oudenaarde uit Poort vliet aanwezig, die daar met een kraanwagentje reed. Hij was onder de indruk van de trieste gevolgen van de derde hijs van die dinsdagmorgen. Er was nog vanaf de kant naar de kraanmachinist geroepen dat de palletbak aan de balen met tarwe bleef haken, maar dat was niet overgekomen. Omdat de machinist de bootsman niet zag, hield hij de hijs boven het ruim even aan en door die manoeuvre is de palletbak om laag gekomen. De balen met tarwe bleven in de hijs. Het ongeluk gebeurde omstreeks half negen, toen andere Thoolse havenwerkers in een vlakbij gelegen lichter bezig waren. Dhr. van As werkte al vijftien jaar in de Rotterdamse haven en had vrijdag juist zijn vaste aanstelling gekregen bij de S.H.B., nadat hij eerder bij het in moeilijkheden verkerende Terminal had gewerkt. Via de S.H.B., de pool van havenwer kers, was hij dinsdag juist aan Terminal uitgeleend. Het ernstige ongeluk wekte verslagenheid bij de vele familieleden, collega's en sportvrienden van Gom mert van As. St. Philipsland en Anna Jacobapolder hebben ge middeld 4,71 per inwoner gegeven voor hongerig Afrika, waarvoor maandag een Nationale Actie via radio en t.v. plaatsvond. In Tholen was vorige week dinsdagavond een huis- aan-huis collecte gehouden, die 3,26 per inwoner opbracht. Tijdens de landelijke actie kwam er op postkantoren en banken nog geld bij. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet 80 muzikanten 0VM op pad met gemeentekwartet DEZE WEEK Stormschade TEXTIELHUIS Scherpenisse Er wordt te hard gereden qn Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Anrialand Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42,70 per |aar Losse nummers ƒ1.—. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9, Men kan pronken met een leden tal van dik 6000 en op een leden vergadering komen er minder dan een half procent. We hadden voorheen een volle zaal, zei ons een inwoner van St. Maartensdijk, die wel de moeite had genomen op de jaarlijkse bijeenkomst van het Groene Kruis Tholen en St. Philipsland aanwezig te zijn. Hij doelde op de eertijds plaatselijke afdeling. Nu zijn acht kernen sa mengevoegd en het Kruiswerk gaat ook voortreffelijk, maar de leden geloven het wel. Inderdaad, ze krijgen een uitstekende infor matie voor die ledenvergadering wordt gehouden, maar zelfs de plaatselijke contactmensen ont breken in meerderheid. Dat is toch wel de armoe van de schaal vergroting. Grif mag worden toe gegeven, dat wanneer het werk 'te velde' zo optimaal mogelijk is, zo'n ledenvergadering maar een formaliteit kan zijn. Ditmaal was echter de belangstelling zo mini maal, dat we het toch een fiasco noemen. Als men bestuurders, verpleegkundigen en nog wat an deren die plichtmatig van de par tij moesten zijn, aftrekt, houdt men nog heel wat minder dan een half procent over. Nu is het Groene Kruis niet de enige vere niging die met dit euvel kampt. Bij ijsclubs zien we het ook wel, dat het halfje aan belangstelling niet wordt benaderd. Maar dat Kruis werk is toch nog even iets anders. Bovendien was er een spreker van formaat, of men het met hem of niet eens kon zijn, doet minder terzake. In het algemeen blijken er voor wat het verenigings- en organisa tieleven betreft, maar enkele uit schieters meer te zijn. Er kon ge roemd worden over de belang stelling bij de herdenkingsdienst Willem van Oranje te Poortvliet. Er was nog een redelijke animo voor de komst van minister Deet- man in Tholen, maar voor zo'n spreker toch nog teveel lege stoe len. Ook politieke bijeenkomsten lijden onder de matige animo van de leden. Een prachtige inzame ling voor Ethiopië, zowel op Tho len en zeker ook op St. Philips land, alsmede de grote belang stelling van scholieren voor de bevrijdingstentoonstelling in Tholen, kan de burger wat moed geven, maar in steeds mindere mate krijgt men toch een aantal inwoners in beweging voor wat in de eigen streek aan de orde is. Dat zal dan toch wel zijn oorzaak vin den in een teveel. Van sommige zijde wordt gesteld, dat behoeften worden gekweekt, zonder dat ze er zijn, dat legt beslag op velen, die dan geen mogelijkheid meer hebben zich nog met andere za ken te bemoeien, die weleer veler belangstelling trok. Het ligt dus noch aan het Groene Kruisbes- tuur, noch aan de werksters te velde, maar dat de opkomst voor de ledenvergadering met een eminent spreker als prof. Polak ver beneden peil bleef, is een feit. We vonden het een fiasco. (G.H.). De 37 leerlingen van de Openbare kleuterschool hebben gistermid dag op feestelijke wijze hun nieu we accommodatie in gebruik ge nomen. Wethouder van onderwijs J. Versluijs verrichtte de officiële openingshandeling met het doorknippen van een twaalftal linten bij de nieuwe ingang aan de Crooswijck, die toegang geeft tot twee werklokalen en een speello kaal. Dat laatste is nog leeg omdat de inrichting pas laat besteld kon worden. De zandbak is wel klaar, evenals de schommel, die in de 'gr enstrook' naast de openbare lagere Casembrootschool is ge plaatst. De huisvesting betekent een grotere verbetering, want de twee jaar geleden gestichte open bare kleuterschool was in de ge meenschapsruimte van de beide lagere scholen en een houten noodlokaal ondergebracht. Dat was maar krap. Nu hebben de kinderen veel meer armslag. Een lokaal is Ondergebracht in een leeg gekomen lokaal van de lagere school, de twee andere zijn bijge bouwd. De kleuters genoten voor de offi ciële opening van 'ut poppelspul Pardoes' uit Bergen op Zoom en daarna van een tractatie. Gister avond was er voor ouders, groot ouders en andere belangstellen den gelegenheid om onder het genot van koffie met cake en li monade voor kinderen, de nieuwe school te bezichtigen. Ter gelegenheid van die feeste lijke opening poseerden de kleu ters graag in hun nieuwe lokaal met hoofdleidster A.E. Soeters en leidster mevr. van der Kleijn-op den Brouw. Dat had eigenlijk dit jaar al moe ten gebeuren, maar gezien de al gevorderde tijd meende het bes tuur voor 1985 nog wel te kunnen putten uit de bescheiden reserves. Van de huidige 40,— die elk lid per jaar betaald, moet 39,— worden afgedragen aan de pro vinciale verepiging en die één overblijvende gulden voor de ei gen afdeling is te weinig om alle kosten te kunnen dekken. Voor 1986 is er dan ook een verhoging van 2,— per lid per jaar in het verschiet, zei de heer Meertens. Voorzitter Noorthoek had zich met een speciaal woord van wel kom gericht door de provinciaal voorzitter, de heer De Kam, me disch directeur Dr. Wieringa en wethouder L.J. Koopman die aanwezig was namens de ge meente Tholen. Hij stond vervol gens stil bij enige activiteiten van het kruiswerk in het afgelopen jaui en somde daarbij een samen vatting op van het jaarverslag, waarvan de voornaamste gege vens ieder lid al hebben bereikt via het informatieblad, dat de laatste paar jaar voor de algemene vergadering wordt thuisbezorgd. Er wórdt in die brochure naast al gemene gegevens ook per kern informatie gegeven en daardoor is zo'n boekje ook aantrekkelijker om door te nemen. De voorzitter wees er verder op, hoe in het ver slagjaar wel verschillende muta ties plaatsvonden, maar dat alle vacatures toch werden vervuld. Evenals in het info-boekje werd ook door de voorzitter aandacht geschonken aan de 24 uurs zorg verlening. Dat loopt april volgend jaar af, want het is een experiment van 2 jaar. Gehoopt wordt dat alle inspanningen worden beloond door een voortzetting van deze VERVOLG PAG. 9 Buschauffeur P. Moerland uit Oud-Vossemeer, lid van de BBA- ondernemingsraad, kan niet be grijpen waar de vragen van de Thoolse PvdA-fractie over te volle bussen en lange wachttijden van daan komen. "Het zijn maar rare dingen, want gezien de onderbe zetting zullen er eerder ritten uit vallen dan dat er bussen bijko men. Mijn indruk is, dat er veel meer scholieren op de fiets gaan dan vorig jaar. Toen moesten we twee bussen bijhuren van Klun- dert Tours, nu maar één meer. In de grote, gelede bussen kunnen 120 passagiers, waarvan 69 zit plaatsen en op de spitsuren zitten er nog geen 100 mensen in. Daar komt nog bij, dat ze tegenwoordig allemaal willen zitten, maar in een bus zijn er ook staanplaatsen. Lange wachttijden is onmogelijk. Na de middag gaat er tot zes uur 's avonds elke twintig minuten een bus uit Bergen op Zoom naar Tholen. 's Avonds zie je geen kip meer, die ritten zijn niet meer rendabel, evenals op zondag. Er zijn dan nog drie ritten, maar dat zouden er wel eens twee kunnen worden", aldus dhr. Moerland. In het weekeinde kwam hij met zijn collega's in actie tegen de voorgenomen tariefsverhoging, die de regering wil invoeren ge zien de grote tekorten op het openbaar vervoer. Chauffeur Neele uit Stavenisse en Smits uit St. Annaland hebben overigens heel andere ervaringen dan hun collega Moerland. Op de lijn Stavenisse/Bergen op Zoom is 't volgens Neele erger dan op de lijn St. Annaland/Bergen op Zoom. "Het is ook niet alleen de laatste maanden, de overvolle bussen kwamen al voor toen de fa. Krijger de lijndiensten nog uit voerde. Rond half acht 's morgens en woensdagmiddag tegen één uur zijn de bussen propvol. In Poortvliet kon Smits er onlangs vijf scholieren ternauwernood in krijgen. Als 't volgens de voor schriften zou moeten, zouden er zeker passagiers blijven staan. We hebben die gelede bussen gekre gen, maar één zo'n bus vervangt geen twee normale bussen", aldus Neele. De brandweerauto met geluidsin stallatie maakte de inwoners van St. Philipsland en Anna Jacoba polder maandag op de actie 'Eén voor Afrika' attent. In St. Philipsland kon men zijn bijdrage kwijt in de oud gerefor meerde en de hervormde kerk en bij de Rabobank, in Anna Jaco bapolder in de gereformeerde kerk en het postkantoor. Aan die oproep werd goed gehoor gegeven gezien de totale op brengst va'n 10.841,45. Dit be drag zal nog groeien omdat veel ouderen zich in het donker bij minder aangename temperaturen niet zo gemakkelijk buitenshuis begeven. (Zie ook pag. 9). 1WONINGINRICHTING Advertentie I.M. In Tholen, Oud-Vossemeer, St. Annaland en St. Maartensdijk is Sinterklaas met zijn zwarte pieten zaterdag weer feestelijk ingehaald met muzikale pepernoten van Concordia, O.V.M., Accelerando en Euterpe. Het paard van Ellen Dingemanse, onderwijzeres aan de Riebureh in St. Maartensdijk, produceerde op de stoep van Sint Maartenshof ook pepernoten toen Euterpe bij het Smerdiekse bejaardentehuis arriveerde. Het dier had al lang moeten wachten met vele kinde ren en hun vader en moeder. "Je kunt merken dat sinterklaas een dagje ouder wordt", zei de onge duldig geworden juffrouw Dinge manse. Een achtjarige jongen had minder eerbied voor de sint: "Wanneer komt die oude bok?" ook hij trok echter met Euterpe door de Smerdiekse straten, want bij iedereen is de Sint een graag geziene gast, die 5 december weer velen zal verrassen. Om volgend jaar mei bij het zes tigjarig bestaan in nieuwe unifor men te kunnen staan, gaan tachtig leden van de Oud-Vossemeerse muziekvereniging vanavond, vrij dag en zaterdag op pad om op het gehele eiland Tholen 2000 ge meentekwartetten/kaartspellen te verkopen. Annelies Quist, lid van de activi teitencommissie van OVM, bood wethouder J. Versluijs maandag avond in het gemeentehuis te St. Maartensdijk een fotocollage aan als dank voor de medewerking van het gemeentebestuur en tege lijk als presentatie van de actie. Wethouder Versluijs feliciteerde OVM omdat die vereniging als eerste dit initiatief verwezenlijkte. '.Meerderen hebben al met dit plan gelopen, maar u hebt het als eerste volbracht en daarvoor ver-" dient u hulde. Er moet heel veel moeite voor getroost worden, maar ik hoop dat u in mei in prachtige uniformen kunt lopen. Deze actie getuigt weer van zelf werkzaamheid, u vraagt niet zon der meer subsidie, hoewel u daar ook niet buiten kunt. Heel veel succes met de verkoop en ik hoop, dat het gemeentekwartet zowel op als ver buiten Tholen een plaatsje krijgt. Daardoor krijgen we meer belangstelling voor het eiland, men gaat mogelijk zaken doen bij de bedrijven die op het kwartet staan of hier recreëren", aldus de wethouder. Annelies Quist zei op een tekort te rekenen omdat bewoners van het gehele eiland zich in de foto's zullen herkennen. "Op is echter op, maar mocht ons optimisme te groot zijn, dan wil het gemeente bestuur misschien de rest afne men. Het is namelijk ook een goede promotie voor de gemeen te." Ze toonde zich erg dankbaar voor de medewerking van het gemeen tebestuur, de ondertiteling van voorlichter Perry Bakx en de fo to's van Bram Goedegebuure, de steun van het bedrijfsleven en de inzet van de leden van de fanfare, drumband en majorettenpeleton. Verwezenlijking Van dit plan vergde meer dan een jaar aan voorbereiding. Bij de presentatie waren bestuursleden en leden van de activiteitencommissie van OVM aanwezig. Veertig koppels met elk 50 kwartetten gaan van avond op pad. Men kan ook tele fonisch bestellen: ÖI667-2475. Fiasco Meer aandacht voor gebeuren tweede wereldoorlog Havenwerker uit Tholen om gekomen ër Bij Groene Kruis toenemende vraag naar duurdere hulpmid delen Prof. Polak: Niemand liep bij AIDS naar homeopaat Chauffeurs verschillend over lege en volle bussen Tachtig muzikanten O.V.M. op pad met gemeentekwartet Emancipatie... hollen en stil staan Bloemzaadtelers willen per manente proefvelden Aanpak wateroverlast Thools industrieterrein De eerste Thoolse vogelkwe ker met 92 punten Marco Verkerke geeft Flip- landse schaaktitel uit handen Tholense Boys gaat Een- drachtcup organiseren fr Anna Jacobapolder tafelten niskampioen Sinterklaas loopt van hier naar daar ER ZIJN BEPAALDE DIN GEN, DIE ÉÉN VROUW SCHERPER WAARNEEMT DAN HONDERD MAN NEN-OGEN Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's De hevige storm van vrijdagavond deed ook op Tholen en St. Phi lipsland van zich spreken met omgewaaide bomen die over de rijbaan kwamen te liggen. Bij de politie kwamen meldingen binnen uit Tholen (Zuid Oudaan), Stave nisse en Scherpenisse. Voor zover nodig werden snelle maatregelen genomen om verkeersgevaar in te dammen. Ook het Waterschap kwam die vrijdagnacht in de weer, toen om streeks kwart voor drie het sein kwam voor een beperkte dijkbe waking. Vloed was het die zater dagmorgen om kwart over vier en toen waren er flinke waterstan den, zoals 3.30 m plus N.A.P. bij Stavenisse 3.75 bij St. Annaland en zelfs 3.80 bij Tholen. De zuid westenwind liep later breder uit naar het westen en zelf het noordwesten, maar toen met ver minderde kracht. Uitschieters waren windkracht 9 a 10. De schade bleef beperkt tot een paar weggeslagen basaltblok ken. Advertentie I.M. Een snelheidscontrole van de Rijkspolitie wees vrijdag uit, dat menigeen toch te snel rijdt, zowel binnen als buiten de bebouwde kom. Met name binnen de kom, waar het vaak nodig is op zeer korte afstand tot stilstaand te kunne komen. Er vielen 18 be keuringen. Dat waren er 3 buiten de bebouwde kom op de Oud- Vossemeersedijk, waar de hoogste snelheid 102 km was. Verder op de Paasdijkweg te Poortvliet, waar zelfs 10 overtreders op de boek kwamen met 75 km als hoogste snelheid binnen de bebouwde kom. Het derde controlepunt was de Kon. Julianastraat in Tholen, waar de nieuwe verkeerssituatie toch wel duidelijk beperkingen oplegt. Een automobilist reed 67 km. Op de ten Ankerweg in Tho len werde vier snelheidsovertre ders beboet met een hoogste snel heid van 80 km, terwijl daar maar 50 km is toegestaan. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1