1500 scholieren bij expositie 1940-1945 in N.H. Kerk Tholen Meer belangstelling voor 'de oorlog' Bloemzaadtelers willen permanente proefvelden Niemand ging bij Aids naar homeopaat of alternatieven Burgemeester Vogel en drs. Paape: nog niet vergeten Gemeente biedt eventueel financiële steun Donderdag 29 november 1984 EENDRACHTBODE 11 Zowel burgemeester T.A. Vogel uit St. Philipsland als directeur drs. A.H. Paape van het rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie lieten er vrijdagmiddag geen twijfel over bestaan, dat er geen streep onder de pe riode 1940-45 gezet mag worden. "De verbazing over wreedheid, haat en leugen op zo'n grote schaal, moe ten we proberen aan het volgende geslacht door te geven", zei burgemeester Vogel. Drs. Paape noemde het herdenken een noodzaak voor nu en dé toekomst. "Wij zijn er nog altijd niet in geslaagd een wereld te vormen die ook maar een beetje lijkt op de idealen die de ouderen tijdens de Duitse bezetting overeind hielden, de idealen ook die wij in 1945 koesterden." Moet dat nu weer? Niet losgeraakt Verdringingsproces Schrikreactie Stroom publicaties Atoombommen Aantasting leven Nimmer meer Voor 84 mille dek-/slijtlagen De Thoolse studieclub bloemzaadteelt streeft naar permanente proefvelden zoals bijvoorbeeld de Rusthoeve en Westmaas voor de akkerbouw. Secretaris D.L. Koppenhol is ervan overtuigd, dat daarvoor zowel de telers als de zaadfirma's grote belangstelling hebben. De studieclub heeft al een gesprek met b en w van Tholen gehad voor financiële steun. Wethouder J. Versluijs staat daar positief tegenover: "Er zou best een bijdrage uit het werkgelegenheidsfonds uit voort kunnen komen." BALLET- EN OANSKLEDING Prof. Polak op kruisvergadering in St. Maartensdijk "Toen het Aids-virus in Afrika en Amerika, vervolgens ook in West Europa ontdekt, is niemand naar de homeophaten of alternatieve genezers gegaan, maar werd aan de reguliere geneeskunde gevraag: willen jullie dat maar even oplossen. Van Aids-patiënten komt er 80% te overlijden. Een onderzoek naar het onstaan vergt tijd. Er zijn door de niet geringe ontwikkeling bij de volksgezondheid de laatste jaren verwachtingen gewekt of alles in een mum kan worden opgelost. Dat is niet zo. Er worden ook veel grotere eisen gesteld. Maar toepassingen van een nieuwe ontdekking blijven in het begin beperkt. Alleen de super-super-specialis ten kunnen er mee beginnen. Daarom zal er altijd tijd nodig zijn tussen ontdek king en algemene toepassing". 12.7% Zeeuwen Wat is er aan juiste kritiek? Over positieve wordt niet meer gepraat. Leuke teelt Witlof *De {fuCd&i'fcofi van MIL-HEIJNS Bochtafsnijding Scherpenisse op de lange baan L)e directeur van Oorlogsdocu mentatie juichte het dan ook van harte toe, dat de organisatoren erin geslaagd waren afspraken te maken opdat rond 1500 scholie ren uit Tholen en St. Philipsland van de tentoonstelling kennis kunnen nemen. Maandagmorgen kwamen de eer ste scholieren en dat gaat zo door tot en met dinsdag a.s. Niet alleen de leerlingen van de lts, lhno, chr. en gem. mavo bezoeken de ten toonstelling, ook de 5e en 6e klas- sers van de lagere scholen. De beide gemeentebesturen zorgden voor busvervoer, terwijl leden van het voormalig verzet voor de rondleiding zorgen in de koorkerk bij de N.H. Kerk in Tholen. Daar vond vrijdagmiddag de of ficiële opening plaats met het ontsteken van licht door dhr. Paape, waarna schoolhoofden, gemeentebestuurders, leden van het voormalig verzet, medewer kers van de afdeling voorlichting van de provincie Zeeland en ver tegenwoordigers van de kerk voogdij van de N.H. Gemeente de tentoonstelling bekeken. Er is een apart gedeelte va'n de kerk voor de expositie van de stichting comité nationale viering bevrijding en gescheiden daarvan 24 panelen die betrekking hebben op Zeeland, waarvan zes op Tho len en St. Philipsland. Iedere belangstellende is welkom van 9.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 17.00 uur, ook op zaterdag. Vrij dagavond bovendien van 19.00 tot 21.00 uur. Zondag is de tentoon stelling gesloten. In de Gasthuiskapel sprak burge meester Vogel namens de ge meentebesturen van Tholen en St. Philipsland een welkomstwoord omdat zijn Thoolse collega E. Baerends bij een andere bijeen komst moest zijn. Vogel noemde het een grote eer, dat de directeur van Oorlogsdo cumentatie de expositie wilde openen. "Kweken we echter geen stemming van verdriet, afgrijzen en weemoed door geladen onder werpen met grote in houd tentoon te stellen?", zo vroeg de Flipland- se burgemeester zich af. "Houden we niet moedwillig de wonden open? Is 't eigenlijk geen tijd om te vergeten, een streep eronder te zetten?" "Nee", zo voegde Vogel er direct aan toe, "want het verleden is nog niet voorbij, want we dragen 't mee in ons hart. Het is fijn, dat we met deze expositie de gebeurte nissen uit 1940-45 aan de school jeugd kunnen doorvertellen", al dus de Fliplandse burgemeester. Drs. Paape borduurde op hetzelf de thema voort. Hij wees erop, dat er veertig jaar na de bevrijding overal herdenkingsplechtigheden plaatsvinden. "Men zou dat toe kunnen juichen en uiterst positief kunnen beoordelen, maar er zit ook een ander facet aan: het be tekent namelijk ook, dat wij met ons allen, de ouderen die die af schuwelijke jaren zelf hebben meegemaakt en hebben moeten ondergaan en de jongeren voor wie die jaren alleen maar 'ge schiedenis' zijn, na al die tijd nog altijd niet losgeraakt zijn van die periode van nationaal-socialisme, oorlogsgeweld, bezetting, ontbe ringen en terreur. Niet losgeraakt, ondanks de afstand van veertig jaar, meer dan een half mensen levenjaren die warempel ook niet steeds gekenmerkt werden door rust, vrede en welvaart en tijdens welke dit eiland een ramp (fe bruari 1953) heeft gekend, die meer slachtoffers heeft geëist dan vijf jaar oorlog en bezetting. Tegen die achtergrond zou ons aller aanwezigheid hier .en voor dit doel wellicht aanleiding kun nen zijn tot verbazing. Wat bindt ons, ouderen en jongeren, anno 1984 nog met de tweede wereld oorlog?" Paape belichtte vanaf 1945 een grote golfbeweging. In de eerste jaren na de bevrijding wilde men alles weten en alles lezen. Het leven van alle dag werd in sterke mate beheerst door wederop bouw, herstel en vernieuwing, door de worsteling om de gevol gen van de oorlog zo snel mogelijk te boven te komen, moreel, gees telijk en materieel. Na enkele jaren verflauwde de belangstelling. De teleurstellingen van de rond de bevrijding ge koesterde hooggestemde idealen werden, zij het soms grommend en morrend, aanvaard. De Bij zondere Rechtspleging en met name het gratiebeleid en ook de zuivering, zorgden nogal eens voor wat opschudding, maar veelal slechts van kortstondige 'aard. De grote meerderheid van hen voor wie, naar het woord van koningin Wilhelmina, 'na de oor log geen plaats meer in Neder land' zou zijn, werd na betrekke lijk korte tijd weer in de samenle ving opgenomen. Men ging, vanaf 1948 geïnjecteerd door het Mars hallplan, op jacht naar een nieuwe welvaart. De aandacht werd gegrepen door internationaal-politieke ontwik kelingen: de koude oorlog, de Russische bezetting van Tsjecho- slowakije, de luchtbrug naar Ber lijn, een paar jaar later de Ko reaanse oorlog. Daar doorheen speelde dan ook nog voortdurend de Indonesische kwestie. Dit alles leidde tot een psychologisch ver dringingsproces en droeg in sterke mate bij tot het wegebben van de belangstelling voor de tweede wereldoorlog. Men kwam wel niet los van die jaren, maar de frequentie van lange verhalen over eigen beleve nissen, leidde bij de jongeren in de eerste plaats tot onbegrip en irri tatie: 'hou nou maar eens op met dat eeuwige gezeur over de oor log'. Aan het eind van de jaren vijftig kwam een nieuwe ommekeer in de golfbeweging. Uitslagen van enquêtes onder de middelbare schooljeugd en eerstejaars stu denten, waaruit bleek dat men de simpelste vragen over het natio naal-socialisme en de oorlogs- en bezettingstijd niet wist te beant woorden, leidden tot een schri kreactie bij de ouderen en in het bijzonder bij de leerkrachten. Be richten dat neo-nazi's in de Duitse Bondsrepubliek op grote schaal Joodse begraafplaatsen hadden vernield en met hakenkruizen beklad, deed velen zich realiseren dat waakzaamheid nog altijd ge boden was. Daarvoor was tevens een grotere kennis van het recente verleden noodzakelijk. De relatie met het oorlogsverleden werd plotseling in alle scherpte zicht baar. De berechting van Adolf Eich- mann, toporganisator van de jo dendeportaties en diens handlan ger Erich Rajakowitsch, veroor zaakten een nieuwe behoefte tot meer kennis. Eenzelfde functie werd vervuld door de 21 t.v. uit zendingen van 1960 tot 1965 van de serie De Bezetting, op indruk wekkende en bijzonder aanspre kende wijze verzorgd door mijn voorganger Loe de Jong, zo ver volgde Paape. Opnieuw - en voor vele jongeren voor het eerst maakte men kennis met oorlog en bezetting in al hun aspecten. Een zich sterk manifes terende behoefte aan meer en nieuwe informatie werd gevoed door een stroom van publicaties. Met het verstrijken van de jaren bleef, tegen alle verwachtingen in, die belangstelling toenemen, in alle opzichten, in alle geledingen van de maatschappij. Uit de sta tistieken van Oorlogsdocumenta tie blijkt zelfs een steeds groeiende toename, tot de huidige dag. Het voorbije jaren. Ook bij hen die in veel mindere mate persoonlijk door afschuwelijke ervaringen getroffen waren, ging het trauma van de oorlog, met het klimmen van de jaren een rol spelen. Er is een tweede, uiterst actuele factor: politieke en maatschappe lijke ontwikkelingen van allerlei aard, internationaal en nationaal, leidden de gedachten terug naar de oorlogstijd. Ten eerste toene mende internationale spannin gen, samen met de fabricage van nieuw, nog veel afschuwwekken- der wapentuig dan zelfs de atoombommen op Hiroshima en Nagasaki die in 1945 het einde van de strijd tegen Japan bete kenden. Ten tweede de grotere aandacht voor en bekendheid met gebieden in vreemde werelddelen, waar grote delen vam de bevol king jaar na jaar moesten lijden onder dictatoriale regimes. Ten derde binnenlandse verschijnse len van rassenvooroordelen en discriminatie die in verscheidene opzichten een verrassende gelij- Ook bij de jongere generaties is er sprake van een toegenomen belang stelling voor de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog. Drs. A.H. Paape, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, il lustreerde dat vrijdagmiddag bij de opening van de tentoonstelling 1933-19nu in Tholen. In 1979 bedroeg het aantal studenten dat van archiefmateriaal en van kennis van de medewerkers van Oorlogsdocumentatie gebruik maakte voor hun kandidaats- of doctoraalscripties precies 400. In 1982 was dat gestegen tot 819 en in 1983 tot 1148. Het aantal keren dat pers, radio en televisie een beroep op het instituut deden, steeg van 531 in 1979 tot 1056 im 1983. Het totale aantal gevallen van dienstbetoon overschreed vorig jaar de 8000 - meer dan 30 per werkdag. Sedert een jaar of vijf verschijnen er in Nederland gemiddeld elke week twee boeken over de Tweede Wereldoorlog. Het Nederlands Oorlogs- en Verzetsseum in Overloon, dat tot 1960 nooit meer dan 70.000 bezoekers per jaar ontving, kwam in de tweede helft van de jaren '70 jaarlijks royaal boven de 200.000. Het is in de laatste jaren compleet herbouwd en opnieuw ingericht en er is ook een nieuwe taakstelling: niet alleen maar het laten kennisnemen, maar ook het met een duidelijke educatieve doelstelling presenteren van de ge schiedenis van het nationaal-socialisme, van oorlog en verzet. Het is half juni opnieuw geopend en trok in zes maanden al weer meer dan 172.000 bezoekers. Vanuit de nieuwe opzet en doelstelling verdient het in feite, ook al schetst het alle facetten van de Tweede Wereldoorlog, in plaats van oorlogsmuseum beter de naam vredesmuseum. Het in 1983 geopende museumgebouw van het Herinneringscentrum Westerbork trok zovel vorig als dit jaar 50.000 bezoekers. In Amsterdam vordt hard gewerkt aan het inrichten van een Verzets museum, dat zich inhoudelijk speciaal op de hoofdstad richt, maar een doelstelling heeft, die nauw aansluit op waar men in Overloon mee bezig is, aldus directeur Paape van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie, vrijdagmiddag in Tholen. aantal vragen om inlichtingen van allerlei aard verdubbelde tussen 1963 en 1975, een periode van 12 jaar en in de laatste 8 jaar werd wederom een verdubbeling be reikt. Ook voor die groei op langere termijn zijn allerlei factoren aan te wijzen. Het is een bekend ver schijnsel dat bij veel mensen met het stijgen van de leeftijd, met het afnemen van de gefascineerdheid op het dagelijks bestaan en de omgeving, het verminderen van de gerichtheid op de toekomst van zichzelf en van de kinderen, de blik zich geleidelijk meer richt op het verleden. Men wordt meer geneigd tot terugdenken en tot het zichzelf stellen van vragen over de kenis vertonen met facetten van het nationaal-socialisme. Het is geen wonder, dat al deze ontwikkelingen de gedachten, ook bij jongeren, richtten op de twee de wereldoorlog. De vraag 'wat is er gebeurd' in de periode 1933 tot 1945 ontwikkelde zich zo bij velen van een doel tot een middel, van een primair willen weten tot een behoefte met die kennis iets te doen. Ik ben uiterst blij met die belang stelling, die naar mijn stellige overtuiging een noodzaak is voor nu en de toekomst, zo ging Paape verder. Het verder onderzoeken van het Applaus van burgemeester T.A. Vogel uit St. Philipsland en de Thoolse gemeentelijk voorlichter F.A.P.M Bakx voor de directeur van het rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie. Met het ontsteken van het licht in de middag de officiële opening van de tentoonstelling I933-I9NU. Koorkerk van de N.H. Kerk Tholen verrichtte drs. A.H. Paape vrijdag- verleden, het lezen erover, het be zoeken van musea, het kennisne men ook van deze tentoonstelling, het herdenken(letterlijk een te rugdenken) niet alleen op de daarvoor ingestelde officiële gele genheden, dat alles is tegelijker tijd een nadenken over het hoe en het waarom van die afgrijselijke vijf jaren in het bestaan van ons volk en van bijna de hele mens heid. Dat nadenken blijft nood zakelijk om onszelf en de genera ties na ons er steeds weer van te doordringen, wat het betekent te moeten leven onder eeji dictatuur. Een dictatuur van welke signatuur ook, die onontkoombaar als uit gangspunt heeft de ontkenning van de democratische vrijheden, de ontkenning van de menselijke waardigheid, de aantasting van het leven van de mens zelf. Onze democratie is verre van vol maakt en heeft een groot aantal onvolkomenheden. De oude idealen van vrijheid, gelijkheid em broederschap zijn nog lang niet gerealiseerd. Ze zijn waard er gezamenlijk voor te blijven strij den, binnen onze democratie er ook onderling strijd voor te leve ren, ter verbetering en versterking van de democratie zelf, opdat Het Waterschap Tholen heeft voor 84.875 gulden, exclusief 19% btw, dek- en slijtlagen op polder wegen aangebracht. Deze onder houdswerken zijn inmiddels uit gevoerd door Aug. van Dijck-Petit b.v. te Bergen op Zoom. Het gaat om de Notendaalseweg 1215 m dubbele slijtlaag, 626 m Zwartlooiseweg, 1309 m tweede dijk enkele slijtlaag, 1452m Kom- meweg, 838 m Meliasweg, 378 m Kapoenweg 179 m opritten. Joh. Noom, 147 m Veerdijkseweg, 205 m dek- en slijtlaag Bobbeweel- weg, 422 m enkele slijtlaag Mo lenweg en 600 m dek- en slijtlaag Zuidweg St. Philipsland. Voor het opstellen van een be heersplan voor houtopstanden op het eiland Tholen betaalt het wa terschap 1604 gulden aan de ge meente Tholen nimmer meer gebeure wat ons veertig jaar geleden is overkomen. Tot deze gedachten draagt ook de tentoonstelling bij. Terecht heb ben de samenstellers - primair verschillende organisaties uit kringen van het verzet en oor logsslachtoffers - zich ook niet beperkt tot 1933-1945, maar de tentoonstelling de karakteriseren de naam gegeven 1933-19nu. Daarmee wordt onderstreept, hoezeer het verleden van oorlog en bezetting verbonden is met de dag van vandaag. De begeleidende leerkrachten van de 1500 scholieren uit Tholen en St. Philipsland die deze.expositie bezoeken, zullen een niet gemak kelijke, maar naar ik vertrouw een tot dankbaarheid stemmende taak hebben. Wat mij betreft, ik beschouw het als een groot voorrecht deze ten toonstelling hier, op mijn geboor tegrond, te hebben mogen inlei den, zo besloot directeur Paape van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie vrijdagmiddag in de Gasthuiskapel te Tholen. Zover is het echter nog niet en de studieclub wil dat doel ook gelei delijk verwezenlijken. "Dit jaar hebben we in St. Annaland voor het eerst een proefveld gehad en eerst moeten we dat volgend jaar zien te verlengen", zegt secretaris Koppenhol. De leden hebben overdag hun werk, zodat de gehe le organisatie in de vrije tijd moet gebeuren. Belangstelling is er ge noeg en dat enthousiasme stimu leert ons ook. Naar aanleiding van artikelen over de bloemzaadteelt in landbouwbladen, krijgen we reacties uit geheel Nederland. Men wil lid worden en onze le- Speciaalzaak in kousen, sokken, panty's, maillots Wouwsestraat 15, B o.Z Tel: 33666 Dit zei professor B.S. Polak van de vereniging tegen kwakzalverij maandagavond in Haestingen tij dens de ledenvergadering van de Kruisvereniging Tholen en Sint Philipsland. In de 30 jaar als praktiserend huisarts had hij veel mensen kunnen helpen en nooit meegemaakt dat alternatieve ge neeskunde tot resultaat leidde, wat via de reguliere niet mogelijk was. De vereniging tegen de kwakzalverij bestaat al 150 jaar. Nu wordt men meer geconfron teerd met alternatieve benaderin gen. De oorspronkelijke kwakzal verij ging uit van onbevoegden en via de wet van Torbecke mag ge neeskunde alleen door bevoegden worden uitgeoefend. Voorheen en nu in mindere mate kwam er bij de kwakzalverij het bedrog aspect bij. Het bestaat nog wel, maar er zijn ook grote verschuivingen op getreden. Door de regering werd de commissie Muntendam inges teld die zich bezighield met de al ternatieve geneeskunde, maar dit laatste woord wilde prof. Polak liever verbeteren met het woord behandeling. De commissie Muntendam rapporteerde, dat ter vervanging van wat in de wet Torbecke staat, men behandeling zou moeten toelaten als de be handelaar ter goede trouw is, ve rantwoording af wil leggen en kennis heeft van de reguliere ge neeskunde, ook bereid is tot toet sing. Het gaat dan dus meer om de houding van de man of vrouw. Uit de Kon. Mij tot bevordering van de geneeskunde werd even eens een commissie samengesteld, die van oordeel is dat elk hande len dat niet gefungeerd is, op toetsing moet worden afgewezen. Waarom zijn er per jaar nog 100 miljoen contacten met de regulie ren geneeskunde en andere eerste lijn-mogelijkheden tegenover 5% die naar alternatieve behandeling gaan. In Middelburg was er kort geleden sprake van 12.7% Zeeu wen die de alternatieven zoeken tegenover 7.2 procent voor geheel Nederland. Prof. Polak wees erop hoe een groep uit principe niet naar een arts gaan. Hij ontkende niet dat ook de geneeskunde vaak tekort schiet, maar dan op de toe passing. Prof. Polak wist dat de genees kunde veel, maar niet alles kan, met name ook niet alles goed aan de man/ vrouw wordt gebracht. In Engeland is er in dat opzicht ook niets verbeterd, nu er nationale gezondheidszorg is. Een onder zoek van prof. Querido leerde, dat 50% niet alleen maar lichamelijke behandeling, maar ook psychi sche zorg behoefde. Er bleek na melijk, dat van de onderzochten 100% lichamelijk was genezen, maar een jaar later bij 50% pro blemen op het geestelijke vlak werden geconstateerd. De inte grale geneeskunde is dan ook een noodzakelijk specialisme voor de huisartsen, maar de edel streven is maar niet zo te realiseren. Er is trouwens ook een deel van de problemen, dat in feite niet bij de dokter thuishoort, maar hoe zou de patiënt dat kunnen weten. Men komt in het medisch kanaal en gaat (door allerlei onderzoeken) in zo'n geval nog verder achteruit. Daarom kan kritiek van buiten zien wat er is en als hij verzuimd daaromtrent via verder onderzoek zekerheid te krijgen, kan dat ook verkeerd uikomen. Van over heidswege wordt de druk op de eerste lijn versterkt, zonder overi gens aan die versterking tegemoet te komen. Prof. Polak wees er voorts op, dat over wat bereikt is, niet meer wordt gepraat. Als er in Neder land geen difterie meer voorkomt wegens de nu al jarenlange inen tingen, praat daar niemand meer over, want het is er niet meer. Hij stelde daarom vast dat de kritiek, al of niet terecht, geen argument voor of tegen de alternatieve be handeling is. Het kan best zijn, zo meende spreker, dat een andere methode helpt. Als men in Lour- des is geweest en genezen, kan ik dat wel niet begrijpen, maar ik ben dan voor de patiënt best blij.Wie in onze ziekenhuizen een Moerman-dieet vraagt, zal dat ongetwijfeld krijgen. De rijks overheid heeft de alternatieve be handeling in het ziekenfondspak ket afgewezen, al werd dat door de commissie Muntendam gead viseerd. Wel is een nieuwe wet in voorbereiding, die zal afwijken van Thorbecke en waarbij dan ieder die "wil behandelen" dat ook mag doen. De vraag wat de resultaten zullen zijn, zal blijven, evenals de vraag om het op te ne- men in het sociale pakket. Het zal een welles-nietes-discussie blij ven. meende prof. Polak, maar ieder is vrij te gaan waar hij of zij wil. Als reguliere geneeskunde verlangen we fundering, toetsing, resultaatsonderzoek. "Ik vrees dat we nog heel lang zullen moeten wacht, eer dat zal gebeuren," zo besloot de professor zijn betoog. Tijdens de discussie werd gesteld, dat de alternatieve geneeskunde niet weg te wuiven is. Moet men er dan in een organisatie als die van de Kruisvereniging aan meedoen of het afwijzen. Prof. Polak ant woordde, dat men hulp nooit moet weigeren. Als er geen gevaar voor de patiënt dreigt te ontstaan door een andere methode, dan mag men best positief adviseren. Kan men daar als verpleegkundi ge niet zelf over oordelen, raad pleeg dan de huisarts. Gevraagd werd of er met de nieuwe wet op de gezondheidszorg nog een vere niging als die tegen kwakzalverij bestaansrecht heeft. Prof. Polak meende zelfs meer dan ooit. Dan ligt er een nog grotere taak. Een andere opmerking uit de zaal was, dat er ook vaak eerste alternatieve behandeling wordt geprobeerd om dan soms (te laat) naar de re guliere geneeskunde over te stap pen. denbrief ontvangen. Van die be langstellenden gaan er ook zelf voor het eerst met bloemzaadteelt beginnen." Het gemeentebestuur wil graag met die ontwikkeling meedenken, zegt wethouder Versluijs. "Zo hebben we ook een gesprek gehad met de studieclub glastuinbouw. Binnenkort plaatsen we een op roep in Tholenderwijs om te we ten te komen, wie plannen heeft voor uitbreiding of een eerste op zet. Als er ideëen zijn en dat stuit bijvoorbeeld af op de energie voorziening, willen we daar als gemeente graag bij helpen. Zeker als het de werkgelegenheid be vordert", aldus wethouder Ver sluijs. "Voor wie 't past, kan bloemzaad een leuke teelt zijn", zei dhr. K.E. Schik uit Middelharnis, mede werker van het consulentschap voor de tuinbouw in Zuid-West Nederland, donderdagavond in Tolrust voor 45 belangstellenden. "De opbrengsten lopen uiteen van 0 tot 25.000 gulden per ha en er zijn 120 verschillende gewassen: 80 bloemen-, 20 groenten- en 20 kruidensoorten. Zo'n 300 bedrij ven in Zeeland houden zich met zaadteelt bezig, dit jaar totaal met 550 ha. Het is behoorlijk arbeids intensief, deze mooie teelt. Er is steeds meer vraag naar een goede kwaliteit zaad. Het probleem is soms te weinig vruchtwisseling, want je hebt een superstructuur nodig", zei dhr. Schik, die de zaal op vaak humoristische wijze wist te boeien. Hij toonde ook nog een aantal van zijn 400 dia's over teunisbloemen, violen, leeuwebekken, enz. De tuinbouwvoorlichter maakte ook nog melding van het voorne men het komende jaar 1080 proefveldjes van 18 verschillende gewassen bij St. Annaland te wil len aanleggen. Schik's collega J. Wals uit Nieu- "Ik zei: waar zijn jouw ogen op die foto....?" "0, die zijn veranderd in witte stippen. Och, die neef van mij kan niet fotograferen". Een begrijpelijk antwoord maar een verkeerde conclusie. De OPTICIEN had hem op ontspiegelde glazen moeten wijzen. Dus heeft hij zijn bril niet van 0PTICIËN VAN MIL-HEIJNS Daar krijgen klanten altijd uiterst vakkundige glasadviezen en ogen precies wat zij nodig hebben. BERGEN OP ZOOM Wouwsestraat 8 Advertentie I.M. werkerk sprak voor de pauze over witlof, met name de teelt van dit tweejarig gewas, niet de trek. Landelijk is de teelt in zeven jaar verdubbeld tot 4750 ha, terwijl Zeeland nog meer groeide van 170 naar 380 ha. "Tholen doet daar bijzonder weinig in mee. 't Is een nog heel beperkte groep, terwijl voor akkerbouwers toch muziek in de witlofteelt kan zitten", zei dhr. Wals. Frankrijk is koploper met 16.000 ha, gevolgd door België met 9000 ha. De belangrijkste afnemer is Duitsland en de tuinbouwvoor lichter wilde nog meer Duitsers aan het witlof eten krijgen. "Het telen van witlofwortels voor an deren, dat is de kans voor de ak kerbouwer. Hij kan per ha of per stuk contracteren, elke grond is er geschikt voor. Bij 1 op 4 teelt krijg je geen problemen. In april/mei wordt er gezaaid, in november gerooid. Per ha worden Ï80-200.000 planten gezet en dit jaar zijn de opbrengsten bijzonder hoog. Het gemiddelde is 25.000 gulden per ha", aldus dhr. Wals. Dhr. P.K.M. Stouten uit Stave- nisse zag 't in de praktijk nog niet direct te verwezenlijken: "Hoe denk je witlof in het Thoolse bouwplan in te passen?" Dhr. Wals gaf toe, dat percelen waarop kippemest is gebracht, voor witlofteelt uitgesloten moe ten worden. Die grond is te groeikrachtig. Voorzitter M.Ph. van der Weele blikte in zijn openingswoord na tuurlijk terug op de natte periode en constateerde, dat de prijs die de boer na al die krachtsinspannin gen voor zijn produkt krijgt, meer op een fooitje lijkt. Hij schetste niet alleen tegenstel lingen in de natuur, maar ook in de voedselverdeling in de wereld. "Geweren en munitie zijn ge makkelijker te leveren dan brood en boter", aldus voorzitter Van der Weele van de vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Tholen en St. Philipsland donderdagavond in Tolrust te Poortvliet. Twaalf provinciale wegenprojec ten. waaronder de bochtafsnijding bij dierenarts Rinses tussen Scherpenisse en St. Maartensdijk, zullen geen doorgang meer vin den. Provinciale staten hebben vrijdag besloten de voorberei- dingskosten voor deze investerin gen af te schrijven. Volgens dhr. Landré van provinciale waterstaat betekent dat echter nog geen af stel. "De eerste vijf jaar gaat die bochtafsnijding in elk geval niet door. Er zijn urgenter dingen als de wegen van en naar de Oester- dam. Die vergen veel geld en dat kost al moeite genoeg om dat voor elkaar te krijgen".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 11