Vergeet-mij-niet krijgt steun raadsmeerderheid Honderden feliciteren jubilerende Eendrachtbode Flipland reserveert overschot 171 mille 120 schoolverlaters nog zonder werk Beleggings studieclub op Tholen Tractatie van burgemeester E. Baerends Veel waardering voor scheidende uitgever/hoofdredacteur Donderdag 22 november 1984 EENDRACHTBODE 9 Alleen werk andere instellingen niet overlappen Gezien het positieve advies van de welzijnscommissie van de Thoolse gemeente raad zal de vrouwenwerkgroep Vergeet-mij-niet(VMN) kunnen rekenen op de steun van PvdA, CDA en VVD voor een subsidie van 1025 gulden in 1985. RPF/GPV wilde het oorspronkelijke bedrag van 575 gulden handhaven, terwijl er van de SGP niemand aanwezig was. Overigens stelde de commissie duidelijk, dat VMN zich niet moet bezighouden met zaken die andere instellingen al doen, zoals bijvoorbeeld schoolkeuze. Mondig Schoolkeuze Overlappen Moeizaam proces A.IM.I.B. Vrij en Blij Warme maaltijden R.E.C. Van Middelburg tot Eindhoven^ van Meppel tot Axel, maar vooral van het eigen Tholen en St. Philipsland waren vrijdagmiddag 300 mensen naar de Wellevaete in St. Annaland gekomen om de Eendrachtbode te feliciteren met de veertigste verjaardag en tevens af scheid te nemen van oprichter en uitgever/hoofdre dacteur Briël Heijboer. Na een periode van veertig jaar droeg deze zijn functies over aan zoon Wim Heijboer. Een stroom van bloemen en cadeaus was het bewijs van de waardering door de Thoolse en Fliplandse samenleving van het werk en zeker ook de persoon van Heijboer. Wat in 1944 begort als het 'Mededeelingenblad voor het Eiland Tholen' is na veertig jaar uitgegroeid tot een begrip van onze streek. door Kees de Koning OpenbareWerken, molen, dorpshuis A. J.P. Het batig saldo van de rekening 1981 van 171.790,67 willen b. en w. van St. Philipsland benutten voor tien onderdelen, waaronder Openbare Werken, restaura tie van de molen en verbetering van het dorpshuis in Anna Jacobapolder. De gemeenteraad vergadert woensdagavond om half acht. Belasting drank Groene Kruis en kwakzalverij Eerste exemplaar Samenbindend element Bescheiden Exclusieve kop Reis naar Israel 'De jonge Briël' VMN krijgt 80% van de kosten van leidersvorming gesubsidieerd, alsmede 25% van de contributie en in eerste instantie 50% van de goedgekeurde activiteitskosten. Dat kwam neer op 575 gulden, terwijl de werkgroep het tekort volgend jaar op 3328 gulden raamde. De commissie sociaal- cultureel werk adviseerde al de op 900 geschatte activiteitskosten voor 100% te subsidiëren, waar door het totaal 1025 gulden werd. Dat meerderheidsadvies werd woensdagmiddag door drie van de vier leden van de welzijnscom missie overgenomen. M. Dijke(SGP) ontbrak, evenals zijn plaatsvervanger, terwijl wet houder J. Versluijs wegens oogst- werkzaamheden verhinderd was. De vergadering werd geleid door wethouder P. van Schetsen, bij gestaan door chef welzijn A.G. v.d. Sande. Raadslid I.C. Moerland(PvdA) had Van Dale erop nageslagen om met name de SGP informatie te geven over emancipatie: onthef fing van beperkende bepalingen, gelijkstelling voor de wet en mon dig verklaren. Overigens vond hij dat ook op VMN zelf toepasbaar gezien de houding van de werk groep ten opzichte van mannen. VVD-raadslid J. v.d. Heuvel gaf de liberale visie op emancipatie: het streven van een groep mensen om achterstand in rechten, moge lijkheden, invloed en waardering - vergeleken met andere groepen - in te halen, invloed te krijgen, mede te beslissen en hierdoor mede-verantwoordelijkheid te dragen. RPF/GPV-raadslid P. van Belzen noemde vorming en ontwikkeling het wezen van emancipatie en dat achtte hij zonder meer toegestaan. Moerland zei zich er een klein beetje aan gestoord te hebben.dat VMN zich bemoeit met de schoolkeuze. "Dat gaat te ver", vond hij. Ook Van Belzen sprak van een 'zeer foutief voorbeeld'. "Er zijn scholenmarkten te over. Moet de voorlichting over scholen persé zo gebeuren als VMN ge daan heeft?" Het RPF/GPV-raadslid vroeg zich met Moerland in vredesnaam af, wat de dames zelf bijdragen aan de bijeenkomsten. "Als cur susgeld te hoog is, heb ik daar be grip voor, maar juist voor deze mensen is het Regionaal Educa tief Centrum(REC) in 't leven ge roepen. Ik zie geen gegronde mo tivering voor 100% subsidiëring van de activiteitskosten. Ik houd 't bij de oorspronkelijke 575 gul den", aldus Van Belzen. Mevr. J.M. Deurloo-van Broek- hoven(CDA) bracht naar voren, dat er vanuit wordt gegaan, dat leden van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen alles kunnen be talen. "Ook bij die verenigingen moet men abonnementen opzeg gen e.d. om rond te kunnen ko men. Ik heb geen moeite met de 1025 gulden voor VMN, want ze doen best goede dingen, maar ik vind 't zonde als dingen dubbel Bij voldoende belangstelling wordt er op Tholen een beleg- gings-studieclub opgericht als on derdeel van de Nederlandse Cen trale Vereniging van beleggings studieclubs. In het gehele land werken er al 190 clubs, o.a. in Zierikzee, Goes en Middelburg. Gezien een aanmelding van Tho len wil mevr. L.C. Korndorffer- Dull tot Backenhagen ook voor Tholen/St. Philipsland zo'n club van de grond krijgen. Doel is de studie van financiën en economie te bevorderen, alsmede het verwerven van kennis van be heer en van belegging van spaar en andere gelden in brede lagen van de bevolking. Ook jongeren wil men wegwijs maken in de Doolhof van de Financiële wereld van beurs en banken, aandelen, opties, obligaties, e.d. De beleg- gings-studieclub is een zusterve reniging van de Vereniging Effec tenbescherming en werkt nauw samen met de Vereniging van de Effectenhandel (de Beurs), de op- tiebeurs en de grote banken. Elke club bestaat uit 10 tot 20 leden en wordt begeleid door een finan cieel deskundige, veelal werk zaam bij een plaatselijke bank. Gezamenlijk worden aandelen, opties enz. gekocht en verkocht om een praktische kijk op het geldwezen te krijgen. Belangstel lenden kunnen zich aanmelden: tel. 01180-36959 of pres. Kenne- dylaan 11 te Middelburg. gebeuren. Daarom geen overlap pingen", zei mevr. Deurloo. J. v.d. Heuvel(VVD) was 't daar mee eens, want 39% van de werk zaamheden van de afdeling maatschappelijk werk van het Welzijnsorgaan Tholen betreft huishoudelijke problemen. "Ik zet er een vraagteken bij of VMN drempelverlagend werkt." Met de 1025 gulden had v.d. Heuvel geen moeite. "Omdat het rijk toch geld geeft voor emancipatie(50 ct per inwoner) ga ik ermee accoord." Wethouder van Schetsen ant woordde, dat de eigen bijdrage 2,50(met) en 2,00(zonder kin deren) is per bijeenkomst. Hij was 't, met de commissie eens, dat VMN zich niet moet bezighouden met zaken die andere instellingen (beter) kunnen. "We kunnen alle overlappingen gewoon niet meer subsidiëren", stelde Van Belzen. De wethouder probeerde hem nog om te praten om voor 1985 ac coord te gaan met de 1025 gulden in afwachting van de resultaten van het emancipatie-onderzoek, maar het RPF/GPV-raadslid handhaafde zijn standpunt. Ambtenaar v.d. Sande bracht nog naar voren, dat de gemeente Tholen 9000 gulden van het rijk krijgt voor emancipatiewerk. Hij vond daarin de activiteiten van voorheen het Vrouwentrefcen- trum en nu VMN goed passen. "Geef ze de kans die de subsidie verordening toelaat. Laat ze zich zelf bewijzen met de mogelijkhe den die ze nu krijgen. De werk groep is met een moeizaam proces bezig, 't Zijn geen uitwassen en op de nieuwe activiteitenlijst komt geen schoolkeuze en maatschap pelijk werk meer voor", aldus v.d. Sande. De Algemene Nederlandse Inva liden Bond(ANIB) kon voor 1375 gulden subsidie op, de volledige steun van de commissie rekenen. "We staan volledig achter gelijk en volwaardigheid", zei raadslid Moerland. Er was evenals in de commissie sociaal-cultureel werk nog discus sie over het feit of de AN IB nu onder zorg of emancipatie moest vallen, maar dat werd dat laatste. In de toekomst zal dat nog goed afgewogen worden. Tijder.c het spreekrecht wees AN IB-voorzitter R.J. Damen er nog op. dat zijn bond het beste tot z'n recht komt in de emancipatie- hoek. "Medelijden en zielig is het laatste waarop we zitten te wach ten. We zijn er voor belangenbe hartiging van gehandicapten en wao'ers. Het gaat om integratie in de maatschappij, zowel ten aan zien van huisvesting, volksge zondheid en werkgelegenheid." De AN IB-voorzitter zei nog, dat de begroting hoger uitgevallen was door het grotere beroep dat - mede gezien de economische si tuatie - op zijn bond wordt ge daan. De speeltuinvereniging Vrij en Blij was evenals de gymnastiek vereniging WIK(wisseling secre taresse), beide uit St. Annaland, te laat met het indienen van de be groting. Moerland pleitte ervoor, in zulke gevallen soepelheid te betrachten. "Het is allemaal vrij willigerswerk en je moet het vere nigingsleven niet kapot maken." Van de Heuvel meende, dat na het afsluiten van de jaarrekening, de gegevens voor de begroting te zien moeten zijn. "De subsidie van de vereniging, die de begroting te laat indient, moet via een apart voorstel in de gemeenteraad behandeld worn", vond Van Belzen. De commissie was 't er over eens, dat de subsidies 1985 in feite voor behandeling van de gemeentebe groting 1985 in de 'welzijnscom missie en gemeenteraad bespro ken hadden moeten worden. Vol gend jaar moeten voor 1 april daarom al de subsidie-aanvragen 1986 van de verenigingen binnen zijn, liet v.d. Sande weten. Over de 3625 gulden subsidie voor Vrij en Blij, de enige speeltuinve reniging op Tholen, werd positief geoordeeld. Van Belzen was zelfs nog bezorgd, hoe ze de 1800 gul den exploitatietekort zelf moeten opbrengen. De kosten van de vie ring van het 25-jarig bestaan kwamen niet voor subsidie in aanmerking, maar uit de discussie bleek, dat dit via een aparte aan vraag alsnog zou kunnen. Tijdens de korte raadsvergadering van maandagavond deelde bur gemeester E. Baerends mee, dat hij voor zes jaar herbenoemd was. Maandag wordt hij door de com missaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, beëdigd om per 1 december aan zijn tweede Thool se periode te kunnen beginnen. Baerends zei weer graag aan het welzijn van de bevolking van Tholen te willen werken. Namens de gemeenteraad wenste dhr. J. de Bres de burgemeester van harte geluk met zijn herbe noeming. "Ik hoop dat u in een sportieve bokshouding in goed samenspel met de raad veel werk kunt doen. Sterkte daarbij en ik hoop dat u de kracht ontvangen mag dat in blakende gezondheid te doen. Hopelijk is het reilen en zeilen van de gemeente zodanig, dat de belangen van de bevolking gediend worden", zei raadslid De Bres. De burgemeester noemde raads vergaderingen hoogtepunten in zijn werk. "Ik heb er nooit tegen op gezien, want 't is een prettige confrontatie", aldus Baerends, die de gemeenteraad, de vijf persver tegenwoordigers en de vier be langstellenden op de publieke tri bune tracteerde op gebak. Wethouder van Schetsen stelde Vrij en Blij als voorbeeld. "Ze dragen op een goede manier ve rantwoordelijkheid voor een stukje zorg, waar wij vanaf zijn. Bovendien is 't nog voordeliger dan de gemeentelijke speelterrei nen." De subsidie voor de ren- en toer club Theo Middelkamp vond evenals bij de meerderheid van de commissie sport, geen genade in de ogen van de raadsleden. "Waar gaat 't heen wanneer je verenigin gen gaat subsidiëren waarvan 3 van de 427 leden van Tholen ko men", zei Van Belzen, die zich ook tegen zondagsport keerde. Moerland zei er qua ledental ook zo eerst over gedacht te hebben, maar hij was toch tot de conclussie gekonien, dat het aantal mensen niet altijd maatstaf mag zijn. Overigens was hij evenmin voor subsidiëring. Landelijke instellingen zoals het koningin Wilhelminafonds krij gen voortaan 1 cent per inwoner subsidie. Als men momenteel meer krijgt, zoals de 715 gulden van het KWF, wordt dat bedrag bevroren. De werkgroep warme maaltijden van het Welzijnsorgaan Tholen kan voor 1985 weer op 30.Q00 gulden subsidie rekenen. De stichting Vrouwen bellen vrouwen krijgt geen financiële bijdrage van Tholen omdat de commissie dit als een overlapping zag met de Telefonische Hulp dienst Zeeland. De stichting Provinciaal Op- bouworgaan Zeeland krijgt over 1984 nog lOct per inwoner of 1910 gulden omdat b en w pas in sep tember hebben laten weten, dat dit niet meer zou gebeuren. "An ders gaat 't de richting uit van on behoorlijk bestuur", zei van Bel zen. "Je bent verplicht te betalen, daar kun je voor 1984 niet onde ruit", zei ook Moerland. Voor 1985 wordt echtèr bekeken, wie in feite de aangewezen instantie is die voor subsidiëring zorg moet dragen. Het Regionaal Educatief Cen trum! REC) had eerst 131.716 gul den subsidie gevraagd, maar door, verlaging van het bedrag voor kunstzinnige vorming van 89 naar 71 ct per inwoner, komt dat uit op 128.296 gulden. Daarvan is 67.041 voor vormings- en ontwikkelings werk, 39.191 voor kunstzinnige vorming en 22.064 voor alfabeti sering. Dit laatste is afhankelijk van de rijksbijdrage. Van de ge meenteraad is wel een uitspraak nodig, dat het bedrag voorgefi nancierd wordt. De welzijnscom missie adviseerde positief. De indicatiecommissie opname bejaardentehuizen wil volgens de begroting 32.305 gulden van de gemeente Tholen, die maar op 28.500 gulden gerekend had. De commissie stapte daar woensdag middag echter overheen. Hgpyrj»:: De scheidende hoofdredacteur-uitgever van de Eendrachtbode, dhr. G. Heijboer, met het prachtige geschenk van de gemeente Tholen, waarin de kop van de krant was gebakken. Mevr. Heijboer en zoon Wim kijken toe. onderstreepte nog eens de grote waardering die iedereen geduren de 40 jaar voor de Eendrachtbode en in het bijzonder voor de schei dende uitgever heeft gehad. Hij schetste in het kort de ontstaans geschiedenis van de krant, zo kort na de bevrijding en concludeerde, Burgemeester E. Baerends van Tffolen, die zei ook te spreken na mens zijn collega van St. Philips land, talloze verenigingen, de be volking en vrienden van Heijboer, Tot die reservering was in feite op 22 december 1983 al besloten. Naar Openbare Werken gaat 60.000 gulden, restauratie molen en ons dorpshuis elk 35 mille, stroppen bij gemeentegaranties voor woningbouwleningen 10.000 gulden en zes posten van elk 5000 gulden: uitbaggeren haven, mate riaal gemeentewerken, vracht auto, opknappen gemeentehuis, onvoorzien en doorbetaling sala rissen gemeentepersoneel bij ziekte. De Fliplandse raad gaat woensdagavond een inspraak- en subsidieverordening vaststellen De werkloosheid van mannen steeg tijdens de maand oktober op Tho len en St. Philipsland van 625 tot 631: een toename met 6. De wer kloosheid van vrouwen nam toe van 267 tot 272. De stijging van het aanbod bij de mannen was te zien bij de sectoren bouw, metaal en los arbeiders. Bij de vrouwen was de toename te zien bij de verkoopsters en los arbeidsters. Directe oorzaken van deze stijgingen zijn moeilijk aan te geven, hoewel een zekere seizoensinvloed niet uitgesloten moet worden. De vraag bedroeg op eind oktober een totaal van 11. In vergelijking met vorig jaar oktober is er een duidelijke vermindering van het aanbod te zien, t.w. bij de mannen 78 en bij de vrouwen 20 personen minder ingeschreven. Onderstaand overzicht geeft een juist inzicht in de ontwikkeling van de werkloosheid ten opzichte van de vorige maand en de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. PLAATS VAN INWONING Sint Philipsland Tholen MANNEN 60 571 VROUWEN 32 240 Beroepsgroepen sept. okt. sept. okt. MANNEN 1983 1983 1984 1984 Bouwnijverheid 126 128 117 126 Grondwerken 89 92 72 69 Metaalnijverheid 118 114 79 85 Landbouw 30 28 25 26 Handel 24 24 24 23 Horeca 8 8 5 5 Scheepvaart 12 8 9 9 Niet varend verk.pers. 12 8 9 9 Kantoor/onderw. pers. 51 54 49 45 Sociale-en geneesk. zorg. 5 5 6 6 Los arbeiders etc. 149 159 140 145 Overige beroepsgroepen 38 37 37 42 Totaal 704 709 625 631 VROUWEN K leding 5 5 5 5 Verkoopsters 62 60 60 61 Serveersters 15 15 13 17 Kantoor/onderw. pers. 73 73 45 43 Sociale/geneesk. zorg 53 49 35 33 Huishoudelijk personeel 20 18 34 33 Los arbeidsters 55 58 63 66 Overige beroepsgroepen 14 14 12 14 Totaal 297 292 267 272 Toteal aanvragen m/v 12 7 18 11 WERKLOOSHEIDSPERCENTAGE MANNEN VROUWEN Rayon Tholen 16,6% 25,9% Provincie Zeeland 12,5% 18,8% Nederland 16% 20,1% In- en uitstroom van schoolyerlaters Instroom tot en met oktober 1984 120 mannen en 118 vrouwen, totaal 238 Uitstroom tot en met oktober 1984 65 mannen en 53 vrouwen, totaal 118 Stand tot en met oktober 1984 55 mannen en 65 vrouwen, totaal 120 Bouwnijverheid Het aanbod van bouwvakkers is tijdens de maand oktober 1984 iets gestegen. Het huidige aanbod omvat o.m. 9 bouwkundigen, 64 tim merlieden, 23 metselaars, 13 opperlieden en 7 huisschilders. Er blijft dus sprake van een ongunstige situatie op de bouwmarkt. Het ligt niet in de verwachting dat in de naaste toekomst veranderingen van betekenis zullen optreden. Grondwerken Er viel een lichte daling van het aanbod te constateren. Toch blijft het aanbod van grondwerkers en straatmakers groot. Wellicht zal hier het aanbod iets kunnen dalen. Metaalnijverheid Het aanbod vertoont een lichte stijging. Er is aanbod van o.m. 8 con structiebankwerkers, 21 machinebankwerkers, 15 automonteurs en 7 elektromonteurs. Landbouw en aanverwante bedrijven Het aanbod onderging weinig verandering. Het seizoen duurt nog voort. Handels- en kantoor/onderwijzend personeel. Hiertoe behoren 68 mannen en 94 vrouwen. Sociale- en geneeskundige zorg Dit omvat in totaal een 33 vrouwen, die tot deze categorie behoren. Huishoudelijk personeel. Ffet aanbod onderging weinig verandering en betreft een 33-tal vrou wen. Los arbeiders. Dit betreft in totaal 135 mannen en 66 vrouwen, aldus directeur J.P.M.v.d. Male van het Arbeidsbureau Tholen. voor de wet op de Stads- en Dorpsvernieuwing, die 1 januari in werking treedt. Hierdoor verd wijnen een negentiental landelijke subsidies. De gemeenschappelijke regeling voor de vleeskeurings dienst kan opgeheven worden, want dat wordt formeel een rijks zaak. Ook voor het welzijnsbeleid kan de gemeenschappelijke rege ling met Schouwen-Duiveland verdwijnen. Dit pas per 1 januari 1986. De welzijnsplanning is der mate vereenvoudigd, dat de amb telijke adviesgroep overbodig is. Voorlopige vaststelling van de ex ploitatie van het openbaar kleu ter- en lager onderwijs 1983, als mede de afrekening van het be drag per leerling zijn formalitei ten. Dat geldt ook voor het maxi mum bedrag aan kasgeldleningen en rekening-courantgelden bij de Bank Nederlandse Gemeenten. Voor 1985 willen b. en w. weer 400.000 gulden speelruimte heb ben. Het Zeeuws Studiefonds krijgt volgend jaar minder subsi die: dertig cent per inwoner min 10% tegenover dit jaar minus 5%. De Stichting Reinwater krijgt he lemaal geen gemeentelijke bij drage. B. en w. vinden de zuive ring van de Rijn een rijkszaak. De verordening Drank- en Horeca- belasting kan worden ingetrokken met terugwerkende kracht tot 1 januari. De voor dit jaar geraam de 1600 gulden aan. belasting op sterke drank komt dan niet bin nen. Bestemmingsplan de Luijster II is door g.s. van Zeeland gedeel telijk goedgekeurd. De acht hui zen zijn al in aanbouw. B. en w. hebben geen moeite met de ge deeltelijke afkeuring. Het Groene Kruis Tholen en St. Philipsland blijft stabiel met 6053 leden per 31 december 1983 tegenover 6050 het jaar daarvoor. Onverdeeld per kern zijn de cij fers: Tholen 1515 (eveneens 1515), Poortvliet 472 (469), Scherpenisse 434 (424), St. Maar tensdijk 938(940), Stavenisse 475 (477), St. Annalan 891 (899), Oud-Vossemeer 639 (642) en St. Philipsland 689 (694). Maandag avond om half acht is de algemene ledenvergadering in Haestinge te St. Maartensdijk. De bestuursle den A.M. Geluk uit Oud-Vosse- meer en M. Moerland uit Stave nisse zijn aftredend, maar her kiesbaar. Professor B.S. Polak van de vereniging tegen kwakzalverij zal een lezing houden over regu liere en alternatieve geneeskunst. dat het de oprichter nooit aan vi sie, lef en doorzettingsvermogen heeft ontbroken. Met een onstuit bare werklust was hij avond aan avond op weg voor de krant of voor een of andere vereniging. Mevrouw Heijboer zat daardoor vele avonden alleen en kreeg tal loze telefoontjes voor de krant. Nanens de gemeenschap bedank te de burgemeester haar daarvoor. Als blijk van waardering ontving ze het allereerste exemplaar van een speciaal voor de gemeente Tholen ontworpen relatiege schenk, bestaande uit een zevental "Impressies van Tholen" gete- kend door Ben van Rooy uit St. Maartensdijk. Vervolgens wend de de burgemeester zich tot de ju bilaris. "Veertig jaar bevond u zich in het spanningsveld tussen lof en Kritiek, tussen bestuurders en krant. Zelden was wat u schreef, goed voor iedereen. Dit is echter een teken van vrije pers, een vrije meningsuiting. Com mentaar is een goede zaak. Wee degenen, die de vrijheid van de pers aan banden wil leggen". De burgemeester kende de Een drachtbode een zeer grote waarde toe als samenbindend element en zei de krant beslist niet te willen missen. "Met name bij emotioneel geladen zaken vervult ze een be- langrijke'rol". "We zullen moeten wennen aan dé zoon en geloven niet dat het u zal meevallen, dit stapje terug. We zullen u echter beslist blijven tegenkomen bij tal loze verenigingen en als vriend. Ook nog in de krant, want het schrijven en commentariëren kunt u toch niet laten" aldus burge meester Baerends. Namens het gefneentebestuur overhandigde hij dhr. Heijboer (die vijf jaar ge leden al de erepenning van de ge meente Tholen ontving) een spe ciaal ontworpen vaas met het ge meentewapen van Tholen-, het vignet van de Eendrachtbode en de tekst "G. Heijboer - gemeente Tholen - novenber 1984". Voorzitter J.H. Boom van de Ne derlandse Nieuwsblad Pers (N.N.P.) zei dat het bestuur van die organisatie eerst nog had get wijfeld, voordat werd besloten een halve pagina grote advertentie in de Eendrachtbode te plaatsen. Gabriël Heijboer is zeer beschei den. Die bescheidenheid was ech ter juist aanleiding tot het plaat sen van de advertentie, als blijk van waardering voor al hetgeen Heijboer- in al die jaren voor zijn collega-uitgevers deed". De heer Boom memoreerde hoe juist de provincie Zeeland altijd zeer gastvrij is geweest voor de N.N.P. Heijboer was al vanaf het begin lid van de organisatie, eerst lid van het bestuur Zeeland, daarna van het landelijk bestuur en sinds 1974 van het dagelijks bestuur. Daarnaast is hij vele jaren mede redacteur van het verenigingsor gaan "Nieuwsblad Nieuws", wel ke funktie hij echter gaat neerleg gen. De heer Boom noemde de con trolerende functie van een krant, wat meer bijdraagt aan een goede democratie. Deze functioneert volgens hem op het platteland beter als in grotere steden en daarom is ook de lokale pers zo belangrijk ln het democratise ringsproces. Verder hekelde de heer Boom het huidige mediabe leid van de overheid, waarin jam mer genoeg te weinig plaats is voor de nieuwsbladen. De N.N.P. blijft hiervoor echter vechten. "De Eendrachtbode is de krant met de meest exclusieve kop van heel Nederland, die moetje nooit veranderen" aldus de heer Boom, die tenslotte opmerkte Heijboer niet alleen als collega en mede bestuurslid, maar ook als grote vriend te waarderen. Hij onder streepte zijn woorden met een portefeuille als geschenk. Hoofd redacteur C. v.d. Maas van de Provinciale Zeeuwse Courant noemde de scheidende Heijboer een encyclopedie, handleiding en woordenboek tegelijk voor wat betreft Tholen en St. Philipsland. Hij schilderde hem als een be trouwbaar, sympathiek en be hulpzaam collega. "Als Tholen weer eens negatief in de publici teit was, lag de oorzaak nooit bij Heijboer, zij gaf de broodnodige nuance aan, "Op Heijboer kon je dichtvaren", zei de PZC-man, die erop vertrouwde met de nieuwe hoofdredacteur op dezelfde ma nier te kunnen samenwerken. De nieuwe hoofdredacteur W. Heijboer memoreerde hoe zijn vader vaak zegt "Gezondheid en werk en 'n keer vakantie, dat is zo'n enorm voorrecht in 't leven, dan zijn er niet veel wensen meer. Hij vond dat na de vele cadeau's ook de Eendrachtbode niet achter kon blijven en deed een hartewens van zijn ouders in vervulling gaan met het aanbieden van een reis naar Israël. In zijn weerwoord wilde de schei dende uitgever-/hoofdredacteur niet proberen ieder afzonderlijk te bedanken. In de afgelopen veertig jaar zijn er zoveel contacten ge weest, dat er dan al te gemakkelijk zou worden vergeten. Hij zei eerst verbluft te zijn geweest, toen hij de advertentie van de N.N.P. on der ogen kreeg, daarna ijdel en toen ook trots. Trots op de N.N.P.-organisatie! Gekscherend bezigde hij daarna de zin "Wat een rotkrantje!" en legde dit ver volgens in positieve zin uit. Later betrok hij dit nog op zijn vrouw die, als donderdagavonds de eer ste telefoontjes kwamen, ook wel eens zei: dat zot krantje. Als dank voor al die jaren overhandigde hij haar een "Eendrachtbode-kop" waarvoor zijn naam voor het laatst als hoofdredakteur prijkte. Heijboer zei veel geleerd te heb ben van mensen als ir. Geuze en kamerlid Schakel. Het beste arti kel dat hij ooit schreef vond Heij boer zelf een bericht uit de perio de vóór de Eendrachtbode bes tond, namelijk in het gestencilde Advertentieblad. Toen dit blad in 1942 door de bezetter werd ver boden, omdat werd geweigerd bepaalde advertenties op te ne men, schreef hij ln het laatste nummer "Alles gaat voorbij". "Meestal beveelt iemand zijn op volger in een advertentie bij het publiek aan", aldus Heijboer, "maar ik doe dat niet. Hij moet het zelf maar vyaar zien te maken. Met een gedegen opleiding achter de rug en een goede opvoeding moet dat lukken". Namens de correspondenten en bezorgers van de Eendrachtbode voerde daarna mevr. J. Meer- man-Ottevanger uit Tholen het woord. Zij merkte op dat iemand die voor een nieuwsblad werkt, dat doet uit idealisme en chauvi nisme. In de loop der jaren werden tallo ze bijeenkomsten door Heijboer met een bezoek vereerd, waardoor deze overbekend is geworden. Het is zelfs zo, dat de opvolger al vaak als "de jonge Briël" wordt aange duid, aldus mevrouw Meerman. Namens de bezorgers eti corres pondenten overhandigde de heer G. de Hond uit St. Maartensdijk vervolgens een aquarel van Ben van Rooy en daarna ook nog een verrekijker. Voor mevrouw Heij boer was er tenslotte nog een boeket "voor al die uurtjes al leen". Het Eendrachtbode perso neel bood twee tuinstoelen aan. Daarnaast waren er talrijke bloemstukken, flessen wijn, bon bons en andere geschenken. Hiermee was het officiële gedeelte ten einde maar de gaande en de komende man mochten nog me nige hand schudden, waarna men gezellig bijeen bleef.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9