Aardenburg Verkeer Serooskerke DE KR® Aanpassing haven Tholen Donderdag 22 november 1984 aEELAND X iE P E X IN Bi:HOEP EENDRACHTBODE Gedeputeerde Staten stellen voor een nieuwe provinciale be plantingsverordening vast te stellen. Het ontwerp-voorstel ligt momenteel ter inzage. Uitzonderingen Gemeenten Herplantplicht (OM M I SS I KS Bevrijdingstentoon— stelling Tholen A. van Herk (41) predikant van N.H. St. Annaland PAK EVEN UW ZAKBOEKJE ABDIJ &r$eft ui? jffofdenburg A. «!8sc V. "Sinds in 1 955 bij de restauratie van de uit de tiende eeuw date rende Sint Baafskerk de eerste opgravingen in het Zeeuws- Vlaamse Aardenburg aanvingen, zijn er opvallend veel overblijfse len uit de Romeinse tijd - voorna melijk uit de periode tussen ca. 1 50 en 275 na Christus - te voor schijn gekomen". Ir. J A. Trimpe Burger begint op deze wijze zijn bijdrage in de "Feestbundel voor Maurits Gysseling. OpsteHen bij gelegenheid van zijn 65e verjaar dag" (Leuven, 1984). Het opstel van Trimpe Burger met als titel: Aardenburg - Rodanburg - Burg aan, de Rudanna, is een helder geschreven geschiedenis van de opgravingen naar een Romeinse versterking, naar het "castellum Rodanburg". Tot 1975 stond het geenszins vast dat we in Aardenburg te doen hadden met een van ves tingmuren en grachten voorzie ne Romeinse vestiging zoals die van het Belgische Oudenburg. Om met Trimpe Burger te spre ken: "Het "castellum Rodan burg" was bij wijze van spreken al op bijna profetische wijze in woord en geschrift verkocht voordat een archeoloog, die zijn harde bewijzen uit de bodem dient te halen, in de gelegen heid was een stukje vesting muur, wal of gracht aan te to nen". Gysseling had de naam Rodanburg geinterpreteerd als de "burg aan de waterloop Ru- danna". Zou hij gelijk krijgen? Op 12 februari 1975 werd met het onderzoek begonnen, dankzij de medewerking van de gemeen te Aardenburg, en kort daarna werd de fundering van een tus- sentoren van een vestingmuur gevonden met een diameter van 8 meter. Op 7 meter van de dikke vestingmuur werd een spitsgracht aangesneden "die vrijwel parallel liep met een ca. 30 meter brede kreek of misschien wel gekanali seerd riviertje- Dit water - de Ru danna? -moet er in de Romeinse tijd reeds hebben gestroomd". Het geluk was met de opgravers. De AROB-commissie uit gedepu teerde staten houdt dinsdag 27 november twee hoorzittingen. De eerste begint om 10.00 uur. Het gaat om een bezwaarschrift van de heer W.J.H.M. Vogt uit Vo gelwaarde. Burgemeester en wet houders van Hontenisse hebben verklaringen van geen bezwaar gevraagd voor de bouw van 4 woningen met garages aan de Beukenstraat en de Eikenhof te Vogelwaarde. Gs hebben die ver klaringen verleend; daar is de heer Vogt het niet mee eens. De tweede hoorzitting is om 10.40 uur De heer S.C.M. As- selbergs uit Terneuzen maakt be zwaar tegen de bouw van een ap partementengebouw aan de Churchill-laan in Terneuzen. Gs hebben hiervoor verklaringen van geen bezwaar aan de gemeente Terneuzen gegeven. De veede kamer uit gedeputeer de stai.n houdt dinsdag 27 no vember viermaal zitting. Op de rol staan beroepschriften die voortvloeien uit de algemene bijstandswet. Bijstandaanvragers uit de gemeenten Terneuzen, Mid delburg, Vlissingen en Bruinisse hebben de beroepen ingediend tegen beslissingen van hun ge meentebestuur. De zittingen zijn om resp. 10.20, 10.40, 11.00 en 1 1.20 uur. Eveneens op 27 november, maar om 1 1 .40 uur behandelt de eer ste kamer uit gs een beroep van de heer Timmerman uit Heikant tegen het besluit van het dagelijks bestuur van het waterschap Hul ster Ambacht over het dempen van de bermsloot van de Oude- drijdijck in Heikant. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. I EUWS In 1976 werd een boerderij aan de tegenwoordige Burchtstraat afgebroken. Op de plaats van de schuur werd in mei op de bere kende plaats een toegangspoort opgegraven bestaande uit twee ronde torens met daar tussenin een vierkante doorgang. De opgravingen gingen door. Een proefopgraving in 1 979 bracht de zekerheid dat de westelijke vestingmuur een lengte had van minimaal 200 meter en dat de in de tiende eeuw gebouwde Sint- Bavokerk binnen het castellum- terrein ligt. Rekening houdend met andere factoren komt de Ro meinse versterking op een omtrek van ongeveer 780 meter. Bij een muurhoogte van 4 a 5 meter betekent dit "dat er zo'n 40.000 kubieke meter natuur steen naar Aardenburg is aan gevoerd. En dat over vrij grote afstand. Voor de bouw van de "Rodanburg" moet destijds dan ook wel een gegronde reden aanwezig zijn geweest". Vol gens Trimpe Burger moet de definitieve sloop in de 11 e/1 2e eeuw hebben plaatsgevonden. Het is moeilijk te achterhalen of de natuursteen in de buurt werd gebruikt (de Mariakerk) of naar Brugge is getransporteerd. Ze ker is wel dat het castellum Aardenburg als Romeinse ves ting tot in het 4e kwart van de 3e eeuw in gebruik is geweest. Provinciaal bomenbeheer Het bomenbeheer in Nederland ra geregeld in de Boswet van 1962. Zeeland is de enige pro vincie die een provinciale beplantingsverordening heeft vastgesteld ter aanvulling van de wet. In de overige provincies vervullen de gemeenten deze taak door het vaststellen van zogenaamde kapvergunningen. In de huidige Zeeuwse verorde ning is het vellen van bomen aan een kapvergunning onderwor pen. Uitzonderingen hierop zijn: wegbeplantingen en eenrijige be plantingen op of langs landbouw gronden die bestaan uit populie ren of wilgen, tenzij deze zijn geknot: vruchtbomen en wind schermen om boomgaarden; spe ciaal geteelde fijnsparren, niet ouder dan twaalf jaar, bestemd om te dienen als kerstbomen en als laatste uitzondering kweek- goed. Binnen de bebouwde kom behandelen burgemeester en wethouders de aanvraag tot kap pen, buiten de bebouwde kom de provincie. Gezien het geringe aantal ver zoeken om een kapvergunning vermoedt het provinciaal bes tuur dat in veel gevallen de ve reiste vergunning niet wordt aangevraagd. Door de gemeen ten meer bij het toezicht te be trekken poogt men hierin ve randering te brengen. De nieuwe provinciale verorde ning geeft de gemeentebesturen zelf de bevoegdheid om een kap- verordening op te stellen die dan in de plaats komt van de provin ciale. Gemeenten zijn hiertoe niet verplicht. Een nieuw opgestelde gemeentelijke verordening kan, wanneer zij afwijkt van de provin ciale, door de provincie in het uiterste geval ter vernietiging worden voorgedragen bij de Kroon. De provinciale verorde ning blijft alleen nog gelden voor die gebieden waarvoor geen ge meentelijke verordening is op gesteld. (ij de ontwerp-verordening is de mogelijkheid tot het opleggen van een herplantplicht verruimd. Deze plicht kan worden opgelegd als op eigen initiatief wordt geveld, maar ook wanneer men verplicht wordt te vellen. Dat kan bijvoor beeld in geval van plantenziekte, of wanneer de verkeersveiligheid velling noodzakelijk maakt. Een dergelijke verplichting kan hoge kosten met zich meebren gen. In deze gevallen kan scha devergoeding worden toege kend. Dit is ook mogelijk wan neer legaal kappen tot oneven redige schade heeft geleid. Het voorstel ligt voor iedereen ter inzage op de gemeentehuizen, de griffies van de waterschappen en de provinciale griffie. Tegen de verordeningen kunnen bezwaren worden ingediend' Maandag 26 november, 16.00 uur vergadert in het provincie huis de statencommissie voor economische zaken' Op de agenda staan o,a, de be groting van de PZEM voor 1 985, de benoeming van een nieuwe directie van de PZEM en de agen da's van de raden van bestuur van de havenschappen Vlissingen en Terneuzen. Ook wordt gesproken over een subsidie aan de Stichting Vliegveld Midden-Zeeland 1 984- 1988. De afdeling speciaal onderwijs van de provinciale onderwijs raad (POR) vergadert woensdag 28 november, 14.00 uur irl het provinciehuis. De planning van het speciaal on- derwijs is het belangrijkste ge spreksonderwerp in deze vergade ring. Het steunpunt voor kunstzinni ge vorming en volwassenene ducatie bespreekt in haar ver gadering van donderdag 29 no vember, 16.00 uur o.a. een voorstel voor een nieuwe advies structuur voor volwassenenedu catie. De vergadering wordt ge houden in het gebouw van het steunpunt, Rouaansekaai 43 in Middelburg. Alle vergaderingen zijn openbaar. De vergadering van de commissie economische zaken heeft boven dien spreekrecht voor het publiek. Het Walcherse dorp Serooskerke ondervindt dagelijks, vooral in de zomer, de geneugten van de wegverbeteringen die in 1981 en 1 982 zijn uitgevoerd. Verkeer dat voor die tijd door de Torenstraat kwam, rijdt nu grotendeels via de Kadetweg, hetgeen de dorpsrust ten goede komt. Provinciale waterstaat heeft on derzocht, voornamelijk door tel lingen, hoe de situatie voor en na De tentoonstelling, gewijd aan de 40-jarige herdenking van de be vrijding van Zeeland (behalve Schouwen-Duiveland) zal van 23 november tot en met 4 december a s. te zien zijn in de Koorkerk van de Nederlands Hervormde kerk in Tholen. Het gaat om drie tentoonstellin gen: een nationale, een Zeeuwse en een Thools/Sint Philipslandse. Het nationale gedeelte heet "Ver zet en vervolging 1 933-1 9NU", De Zeeuwse en de regionale ten toonstelling omvatten ruim hon derd originele pamfletten, docu menten en foto's. De tentoonstelling is dagelijks te bezichtigen van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 uur tot 17.00 uur. Op vrijdag bovendien van 19.00 uur tot 21.00 uur Op zondag is de tentoonstelling ge sloten. de wegverbetering was. De dienst heeft zijn bevindingen neergelegd in het evaluatierapport "Aanpas sing verkeersstructuur Seroosker ke". Het verkeer tussen de Wilgen- hoekweg (tak Sint-Laurens) en de Vrouwenpolderseweg maakt nu bijna altijd gebruik van de Kat- weg: 95% volgt de nieuwe route (vroeger maakte 31% gebruik van de toen smalle Kadetweg). Het verkeer tussen de Vrouwen polderseweg en de Wilgenhoek- weg. met als richting Oostkapelle (en omgekeerd) ging voor de re constructie steevast door de To renstraat Nu doet 40 procent dat nog, terwijl de overige 60 procent de Kadetweg gebruikt. Conclusie is dan ook dat de ver keersintensiteit in de Torenstraat en op de Kadetweg het meest is veranderd: de Torenstraat krijgt minder en de Kadetweg juist meer verkeer te verwerken, hetgeen ook de bedoeling was. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie; bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 Hervormd St. Annaland heeft weer een eigen predikant: kandi daat Arie van Herk uit Stellen dam. Na zondagavond in St. An naland te hebben gepreekt - dat was niet voor het eerst - heeft hij het beroep van de Kerkeraad aangenomen. De intrede zal nog drie maanden op zich laten wach ten gezien zijn dienstverband als leraar Havo. Dhr. van Herk is getrouwd en heeft vijf kinderen tussen de 4 en 15 jaar. Hij begon als onderwijzer op lagere scholen, was vervolgens acht jaar betrokken bij het werk aan het doveninstituut Effatha en werkte daarna vijf jaar als logo pedist (spraakleraar) in Capelle a.d. IJssel. Daar was hij ook ou derling van de Hervormde ge meente. Inmiddels is dhr. van Herk leraar Havo-Mavo in Stel lendam op Goeree Overflakkee. Daarnaast verzorgt hij al tien jaar preken voor doven-kerkdiensten. Op wat latere leeftijd ging dhr. van Herk in Utrecht aan de Rijksuniversiteit studeren: op za terdag en op avonden in de week. Bovendien gat hij spraakles op een MLK.-school. Het onderwijs en de gehandicapte ligt de ko mende St. Annalandse predikant na aan 't hart. Kandidaat van Herk volgt ds. M.D. Geuze op. overdenking "God is ons een toevlucht en sterkte, ten zeerste bevonden een hulp in benauwdheden" (Psalm 46:2). Een vaste burcht is onze God, een toevlucht voor de zijnen. Dat zijn de eerste regels van het zoge naamde Lutherlied. Sommigen van u zullen dat lied wel kennen. Dat lied is een begrip geworden, waar de fierheid en onverschrok kenheid van afstraalt. Bij dit lied van Luther denk je aan die rots vaste gelovige, die de dwalende kerk, voor een gedeelte althans, wist terug te brengen in het goede spoor. Zo wordt hij tenminste dikwijls voorgesteld, iemand met een vast geloof, die zich niet van zijn koers af laat brengen. Het is Psalm 46 geweest die Luther de inspiratie gaf tot het dichten van zijn "vaste burcht". Beide zijn het liederen waar een groot vertrou wen uitspreekt. Beide liederen sterken je vertrouwen, als je ze zingt. Maar, zo voel ik wel eens, er wordt toch wel erg veel in gezegd; leest u deze psalm maar eens na. Het vertrouwen in God dat uit deze psalm spreekt, komt tamelijk massief over. Misschien is het bij u ook wel zo, dat deze psalm vragen bij u oproept, als je het leven op je in laat werken. Is een onwrikbaar geloof, zoals dat spreekt uit deze woorden, niet teveel van ons ge vraagd. Is dat wel voor gewone mensen weggelegd? Is het niet veeleer zó dat deze psalm alleen voor bepaalde mensen van toe passing is? Voor geloofshelden, stoere rotsvaste christenen, die met geen mogelijkheid aan het twijfelen te krijgen zijn? Gaat de ze psalm slechts op voor de gro ten, de uitzonderingen? Voor bij voorbeeld Maarten Luther of de psalmdichters? Zou het dan toch zo zijn dat sommigen van ons het ook in het geloven niet halen, omdat ze niet altijd zo gemakke lijk vertrouwen op kunnen bren gen? Neen. Laten we de zaak eens om keren. Wie kan er eigenlijk wel altijd zo'n ongeschokt vertrouwen opbrengen. Wie is er nu altijd zo'n rotsvaste gelovige? Luther mis schien? Neen hoor, hij was echt niet zo'n evenwichtige persoon lijkheid; hij was meer een labiel figuur, die soms volstrekt aan zichzelf twijfelde. En zijn geloof in God was ook niet altijd even sterk; hij had danig last van aan vechtingen. De psalmdichters dan. Neen, ook niet. Leest u maar eens een klaagpsalm, waarin God ver weg is. Naast geloof en ver trouwen zijn er de vragen, de klachten en de twijfels. Ik denk dat vertrouwen en aanvechting bij elkaar horen. Misschien kun je zelfs wel zeggen dat twijfelen ook wel een vorm van geloven is. Omdat je God in je twijfel toch niet helemaal loslaat. Het geloven in God gaat misschien langer door dan wij wel eens denken. Wij moeten onszelf niet zo afhan kelijk maken van onze stemming en ons gevoel, van ons vermogen tot overgave. Niet wat wij aan ge- loofsbeleven op kunnen brengen is ten laatste beslissend. Ten laat ste beslissend is de HERE God en wat Hij zegt en belooft. Op de een of andere wijze blijft Hij ons bezig houden en blijft Hij dat vertrou wen van ons uitlokken. En telkens blijkt Hij dat vertrouwen waard te zijn. Ons vertrouwen in God komt niet uit ons zelf op; het wordt door God opgeroepen en het is daarom in Hem gegrondvest. Om die re den is Psalm 46 niet alleen voor de zogenaamde grote gelovigen van toepassing. Het is een psalm voor gewone mensen, zoals u en ik. En met het zingen van zo'n psalm of het hardop lezen kan het gebeu ren dat je als het ware boven je zelf uitstijgt en over je vragen en twijfels heengetrokken wordt. Dan ben je als het ware op een andere plaats gaan staan; en van af die plaats zie je andere samen hangen en zie je de toekomst van de Heer, waarin wat je zingt of hardop leest volledig waar en duidelijk is. Daarom is het zo no dig om te blijven zingen. Als we dat niet meer doen, hebben we niet meer het juiste zicht op wat God doet. Dan verliezen we de moed en verliezen we het geloof. Psalmen en liederen zijn voor ge lovigen wat leuzen voor demon- stratiegroepen zijn. Want leuzen en liederen blijven ons bij en die blijven als waarheid over. Zo is het ook met Psalm 46: God is ons een toevlucht en een sterkte, een burcht is ons de God van Jacob. Met die God kunnen wij het leven aan. Tholen, J.A. Droogendijk THOLEN vr 23 nov Geref. vr. ver. Dorcas, verkoping handwerkart. De Win gerd, 19-21 u. vr en za 23 en 24' nov vogelten toonstelling café De Kroon za 1 dec duivententoonstelling Trouwe Duif, Hof van Holland, 16-23 v. ma 3 dec bejaardensoos, toneel middag XYZ Middelburg, Me- vlvliet, 14 u. za 8 dec Natuurver, vogelexcursie Pluimpot, ged. Haven, 14 u. wo 12 dec NCVB kerstviering. De Wingerd, 20 u. do 22 nov ANIB soosmiddag, Meulvliet di 11 dec Vergeet Mij Niet koffie ochtend, 9.30 u. ma 26 nov clubavond aquarium vereniging Labeo, Meulvliet, 19.30 u. za 15 dec Frank Boeijen Groep, Meulvliet, 21 u. POORTVLIET ma 26 nov pl. vr. avond slagers- bedrijf, Centrum, 19.30 u. za 24 nov rolleravond wielercom. Tolrust, 19 u. za 8 dec. wielercross trimmers en lie. houders, Deestraat. za 24 nov, za 1 dec en di 4 dec. trekkingen winkelweek, Ouwe Raed'uus, 19.30 u. di 4 dec rondgang St Nicolaas met 10 zwarte Pieten, Ouwe Raed'uus, 18.30 u. OUD VOSSEMEER za 24 nov intocht St Nicolaas, 14 u. za 24 nov optreden poppentheater Roberty, Vossenkuil, 20 u. vr 14 dec. toneelavond St. Joseph, Vossenkuil, 19.30 u. di 27 nov St Nicolaas-avond AVB, Vossenkuil, 20 u. vr 23 nov winteruitvoering OVM, Vossenkuil, 19.30 u. wo 28 nov Sinterklaasmiddag be- jaardenbond, Vossenkuil, 14.30 u. SINT ANNALAND za 24 intocht St Nicolaas, Haven plein, 15 u. za 1 dec gym. wedstrijden, leeftijd 12 jr en ouder en dames, Welle- vaete za 8 dec dansavond, Wellevaete, 20 u. SINT MAARTENSDIJK vr en za 23 en 24 nov duiventen toonstelling, bazar en St Nico- laasfeest, Haestinge, vr 19 en za 14 u. Za 24 nov intocht St. Nicolaas, 14 u. di 27 nov pl. vr. dhr. Brugman, Ned. Hartst. Haestinge, 19.45 u. wo 5 dec play-back-show, oude kleuterschool, 13.30 u. vr 14 dec ontsp. avond Tandje Bij, Smalstad, 20 u. za en zo 15 en 16 dec tegenbezoek Sittard, Smalstads Mannenkoor ma 22 dec kerstzang met Euterpe, Haestinge, 19.30 u. STAVENISSE ma 15 dec oliebollenactie gym." ver. Kwiek SINT PHILIPSLAND za 24 nov Ton Huijsmans gitaar en Carla van Walsum di 27 nov NCVB mevr. Ooms over Hoe schrijf ik een boek, Ons Dorpshuis, 19.30 u. vr 14 dec kerstuitvoering Concor dia, Crescendo, Soli Deo Gloria en Fliplands Mannenkoor, Wim pel, 19.30 u. dl 18 dec NCVB kerstviering Dorpshuis, 19.30 u. di 18 dec kerstviering pl. vr. Drui ventros za 24 nov eerste clubwedstrijd politie-hondenver. De Schaerpe Blik, Bos van Klompe, 9-12 en 13-15 u. BERGEN OP ZOOM t/m 25 nov Joska en Liesbeth Toth, expositie schilderijen, Etce tera, 13.30-17 u. tot 3 dec kunstwerken van de maand, Markiezenhof t/m 25 feb aardewerk uit Ghana, oostvleugel Markiezenhof di 27 nov en 4-11-18 dec ANWB -cursus Pech Onderweg, Streek school West Brabant, Ringersweg, 14, 19.30 u. do 22 nov Nacht, Moeder...., mmv Linda van Dijck en Ann Hase- kamp, Stoelemat, 20.30 u. do 29 nov toneelstuk Onder Het Melkwoud met o.a. Sjoerd Pley- sier en Debbie Korper, Stoelemat, 20.15 u. wo 25 nov Jaarconcert Frank van der Poel, solist bij Kolpings Zo nen, Stoelemat, 15 u. di 11 dec ruilavond postzegelver. Onderling Contact, scholengem. Juvenaat, jeugd 18 en senioren 19.30 u. film+ +fllm+ +film+ ROXY 1: Conan De Vernietiger - 12 jr, dag. 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. &ROXY 2: Tiroler Slippertjes -16 jr do, di wo 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. Die Flambierte Frau - filmliga, ma 20.30 u. CINEMACTUEEL 1: Onze Eer ste Wip - 16 jr dag 20 u. vr& za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Gebroken Spiegels - 16 jr dag. 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. Cinemactueel 3: Greystoke - a l. dag. 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. De aanpassingswerken in de ha ven van Tholen zijn op heel kleine wijzigingen na, mondeling goed gekeurd. In januari vindt de openbare aanbesteding plaats. Daarover zijn we erg verheugd, zei burgemeester Baerends maan dagavond in de gemeenteraad. Bij kon die mededeling doen na overleg met rijkswaterstaat SF Advertentie IM In Amstelveen woonde een jongeman, die eens verloofd geweest was met Jo Bergsma. Aanvankelijk had hij zich niét veel aangetrokken van de verbreking van zijn verloving. Wat had je aan een meisje als je in dienst was? Hij vond het wel aardig om weer een poosje vrijgezel te zijn en vierde dit uitbundig. De dienst op zich, vond hij vreselijk. Wim kon niet verdragen dat er mensen boven hem stonden, met alle gevolgen van dien. Hij kreeg steeds meer celstraf, tot hij op een gegeven moment zo op zijn zenuwen kreeg, dat hij alles wat in zijn omgeving was, kort en klein sloeg, met als gevolg dat men hem in een dwangbuis stopte en dë volgende morgen afvoerde naar het hospitaaltje. Er kwamen artsen aan te pas en hij werd tot en met getest. Het slot van dit alles was, dat hij ongeschikt voor de dienst werd verklaard. Zodoende werd hij eind september weer op de maatschappij losgelaten. En dat stond hem uitstekend aan. De militaire diensttijd beschouwde hij als een nachtmerrie, die je maar zo gauw mogelijk moest vergeten. Binnen drie dagen stond hij weer in een helderwitte jas achter de toonbank bij zijn vader in de winkel, waar hij een behoorlijk loon verdiende. Toen kwam hij op de gedachte zijn vroegere verloofde weer eens op te zoeken. Netjes opgeknapt stapte Wim op zaterdagavond naar het adres van Jo Bergsma, om daar tot zijn stomme verbazing te vernemen, dat het meisje allang vertrokken was. Voor zover de hospita wist: naar Aer- denhout. Zeker in een nieuwe betrekking, dacht de jongen. Niet aardig van haar om niet even te schrijven. Opnieuw probeerde Wim zijn vroegere verloofde te vergeten, maar het ging hem slecht af. Ze wilde vast niets meer van hem weten, anders had ze hem toch wel geserheven of tenminste een adreswijziging gestuurd? Hij begon spijt te krijgen dat hij haar niet eerder opgezocht had. Auto matisch deed hij zijn werk, kreeg na enige weken al opslag, maar het kon hem weinig schelen. Steeds was hij met zijn gedachten bij Jo en kwam tot de ontdekking dat hij nog steeds van haar hield. Wanneer het verlangen om haar te zien, opkwam, dwong hij zichzelf niet neer aan haar te denken, maar de zondagen waren leeg en doelloos. Hij veran derde in een sombere jongen. Hij ging niet uit, maar spaarde al het geld, dat hij overhield op, tot grote verwondering van vader en moeder de Korver, die zoiets niet van hun zoon gewend waren. Toch, het verlangen werd hem te machtig en de maand oktober was bijna verstreken, toen Wim op zijn fiets stapte en naar Aprdenhout reed. Via een kameraad, die bij de burgerlijke stand van de gemeente Nieuwer Amstel werkte, was hij haar adres te weten gekomen en met kloppend hart reed hij de stille laan in, waar de woning zich moest bevinden, waar zijn Jo tegen woordig vertoefde. Bij het hek stopte hij en keek even naar het grote huis. Hij zag een tuinman aan het werk, die op de paden het afgevallen blad bijeen- harkte. Nou, hier moest hij dan maar eens vragen. Allicht zou hij hier meer over Jo te weten komen. Zijn hart bonsde in de keel, toen hij op het nummerplaatje keek. Hier woonde ze dus! Hij zette zijn fiets tegen het hek en liep het pad op naar de voordeur. Hij kon niet nalaten een blik door de geopende glasgordijnen in de ver trekken te werpen. Drommels, wat een mooi huis en daarin woonde zij nu. Geen wonder, dat ze niets meer van zich liet horen. Ze had het hier waarschijnlijk uitstekend. Plotseling bleef hij stilstaan, zijn mond opende zich en hij wilde roepen, doch hij wist zich te beheersen, want hij wilde zijn meisje niet in de moeilijkheden brengen. Daar zat ze immers! Achter in die grote voor kamer zag hij, dat ze in een boek las. Dat was ze en wat zag ze er prachtig uit in die lange japon! Even bekroop hem de lust naar het raam te gaan en daar aan te tikken, doch dat behoorde immers niet. Wat zouden de bewoners van de villa er wel van zeggen? Evenwel, hij kon zich niet langer bedwingen en stapte naar de voordeur, waar hij aan belde. Het wachten leek hem een eeuwigheid te duren, maar eindelijk opende een aardig meisje de deur en vroeg wat meneer wenste. "Ik... eh".. stotterde hij verlegen, "ik wilde graag Jo spreken. Ik bedoel: juffrouw Bergsma. Als dat mogelijk is". Het meisje keek hem verwonderd aan. "Juffrouw Bergsma?" herhaalde ze, "die woont niet hier. Bent u niet verkeerd?" "O nee", verzekerde hij haastig "ik weet zeker, dat ik hier moet zijn". "Maar hier woont toch geen juffrouw Bergsma". antwoorde het meisje koeltjes. Wim stond even bedremmeld te kijken. Zou ze soms een andere naam opgegeven hebben? overlegde hij bij zichzelf. Maar hij was hier nu eenmaal en hij moest haar spreken. "Ik bedoel die dame", verduide lijkte hij, "die daar in de voorkamer zit te lezen. Wilt u zeggen, dat Wim de Korver uit Amstelveen er is? Ze kent me wel". Het meisje was besluiteloos, haalde tenslotte haar schouders op en opende de deur wat verder. "Wacht u maar even hier in de hal". Wim trad binnen en nadat ze de deur weer gesloten had, ging ze naar achteren. Wim hoorde de stem van het meisje. Enkele seconden later werd de haldeur weer geopend en stond hij tegenover zijn vroegere verloofde. Een ogenblik was er een diepe stilte. Beiden stonden sprakeloos. De kleur uit Jo's gezicht was verdwenen bij dit weerzien, maar na korte tijd wist ze zichzelf te beheersen en kwam met uitgestoken hand op de jongeman toe. "Zo, Wim", begroette ze, rustig en haar stem geheel in bedwang hebbende, "hoe gaat het?" H ij drukte zwijgend de handen vroeg: "Kan ik je even onder vier ogen spreken?" "Maar natuurlijk" antwoordde ze, gedwongen lachend, "ga maar even mee naar de voorkamer". Als in een droom volgde Wim haar naar de grote salon en daar nam hij plaats, tegenover haar in een ruime fauteuil. Ze klapte het boek, waarin ze had zitten lezen dicht, en keek hem aan. "Wil je thee hebben?" vroeg ze vriendelijk. "Nou, antwoordde hij. hoewel nog niet geheel van zijn verbazing bekomen, "dat sla ik niet af'. Jo drukte op een bel en even later kwam het meisje, dat hem binnen gelaten had, naar binnen. "Heb je al thee, Wiesje?" vroeg ze aan het jonge ding, dat beleefd stond te wachten. "Jawel, mevrouw". "Breng ons dan een kopje, wil je?" "Zeker mevrouw". En weg was ze weer. V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 7