Vossemeer 2,50 Tholen geeft 3,26 per inwoner voor Ethiopië De regenboog zag De Merel wegvliegen El Kerstplaat van het Smalstads mannenkoor BOUMAN POTTER Bravo Prijsvraag «(ft Huis-aan-huis collecte dinsdagavond gQed voor 62.417,23 Stavenisse 4,10 Bintje 16 ct. 10 mille voor gehandicapten Volle bussen 'onmenselijk' tJ u-JL Blije gezichten dinsdagavond in het gemeentehuis te St. Maartensdijk, want de actie voor Ethiopië had tot ieders verrassing maar liefst 3,26 per inwoner opge bracht. "Ik ben geweldig onder de indruk van het resultaat", zei burgemeester E. Baerends. "De gehele Thoolse bevolking heeft de nood van Ethiopië inge zien, anders kom je niet aan zo'n bedrag: ƒ62.417,23". 'Tholen heeft hiermee een uitstekend voorbeeld ge geven voor de landelijke actie van maandag a.s.", zei Rode Kruis-voorzitter A. van den Hoek, die de op brengst in ontvangst nam van pastoor A. van den Brule, initiatiefnemer van de Thoolse actie. i Twee duizendjesj en twee centen Een late Sollicitatie Straten vergeten Brede lagen Liefde duldt geen scheiding In de omgeving van 'de Ark' op het terrein aan het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust moet eerst wel de eigenaar van een kanon in een aardbeienveld worden opgespoord, maar tenslotte kwamen er toch vijftien kerstliederen puntgaaf op de tweede grammofoon plaat van het Smalstads Mannenkoor. Het eerste ex emplaar bood voorzitter A.P.M. van Gurp dinsdag avond in de Gasthuiskapel te Tholen aan. Het waren er twee, want de ontwerpers van de platenhoes, Ben van Rooy en Rob v.d. Kiugt uit St. Maartensdijk, viel die eer te beurt. "De Merel" is weggevlogen, en raakt voor ons uit het zicht", zei voorzitter W.A. Blaas van de C.N.S. de Regenboog en de beide kleuterscholen. Dit was in feite ook waarom het vrijdagnamiddag tijdens de of ficiële ingebruikname draaide: De kleuterschool "De Merel", tot de herfstvakantie onder dak in het eigen gebouw aan de Oudelandsepoort, is nu officieel een onderdeel van de 'De Regenboog' en zal, nadat de Wet op het Basisonderwijs per 1 augustus 1985 in werking is getreden, ondergebracht worden bij de basisschool "de Regenboog". Drie in één Schilderij Stille nacht DEZE WEEK Een panda beer Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Donderdag 22 november 1984 41e Jaargang no. 2 Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abpnnement 18,— per halfjaar Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar Losse nummers ƒ1, Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur W Heijboer Als mensen nog geroerd worden door leed van anderen, is dat niet af te doen met sentiment, maar veel eer met het gebod, dat men de naaste even lief dient te hebben als zichzelf. Hoe dan ook, in onze gemeente bleek menigeen ge schokt te zijn door de beelden, die vanuit Afrika overkwamen. Met al onze - met hongersnood verge leken - kleine zorgen, was het leed in Ethiopië zo onvoorstelbaar groot, dat spontane mensen - ge lukkig dat die er altijd zijn - zich geroepen voelden tot daden over te gaan. Er ontstond een initiatief om op Tholen meteen huis-aan- huis een inzameling te houden en het beangste gemoed te luchten, 't Was zo voor elkaar en met de pu bliciteit konden we de initiatief nemers het steuntje in de rug ge ven, dat hun volop toekwam. Toen dinsdagavond het resultaat bekend werd, bleven we met de organisatoren sprakeloos. Nim mer tevoren is er op Tholen in zo'n korte tijd zoveel ingezameld. Het leek naar ons gevoel een lan delijke vermelding waard te zijn, maar het A.N.P. of misschien de burger, is veel meer geïnteresseerd in een negatief bericht over een gekraakt pand of een staking, dan dat in een opbrengst van 3,26 per inwoner tijdens een twee uur durende huis-aan-huis collecte. We hebben geen nationaal schouderklopje nodig. Daar ging het helemaal niet om. Toch willen wij dat schouderklopje wel uitde len. In de eerste plaats degenen die het voortouw hebben getrok ken, maar eveneens voor al onze inwoners, die daarop zo gul rea geerden. Inderdaad, vanuit een welzijnspositie, zeker in vergelij king met wat in Afrika plaats vindt. Maar dat de beurzen zo ruimschoots opengingen, is- toch ruimschoots het vermelden waard. Als daardoor binnen af zienbare tijd kinderen van de hongerdood worden gered, is het alsof een donor zijn bloed afstond voor hen, die het zonder dat niet zouden overleven. Het is temid den van de cadeautijd voor de ei gen jeugd, temidden ook van een tentoonstelling over een bevrij ding die 40 jaar geleden tot stand kwam. Temidden van werkloos heid voor een flink deel van de onzen. Het is een zo positief ge beuren in november 1984, dat we kunnen volstaan met een bravo voor dat meeleven met de naaste. (G.H.). Dat de jeugd het tegenwoordig niet gemakkelijk heeft om aan een baan te komen is wijd en zijd bekend. En dat zij zich daarvoor niet zouden inspan nen - om de redenering van Minister Ruding eens aan te halen - nou wat gebeurde er? De jubileum-uitgave van de 40 jarige Eendrachtbode, bevatte nast alle historische verhalen, eveneens een afdruk van de le jaargang nr. 1. gedateerd 17 november 1944. Naast hel nieuws en dat eerste nummer waren een paar ad vertenties. Onder meer "Mevr. Schuller, Oudelandsepoort 15, Tholen, vraagt voor direct EEN NET MEISJE, voor heele dagen". Een der trouwe lezeressen van de wekelijks verschijnende E.B. en waar schijnlijk al maanden azend op een goede baan, greep de tele foon, en vroeg om het telefoon nummer van deze mevrouw Schuller. Dat stond namelijk niet in de advertentie. Jammer, het baantje is er niet meer. Meer succes gewenst bij de volgende sollicitatie(s)! In het door hongersnood geteis terde Ethiopië zijn 200 vrijwilli gers van het Nederlandse Rode Kruis aan het werk bij de hulp verlening. Het Thoolse geld wordt volgens dhr. v.d. Hoek met name besteed voor medische zorg: spe ciale aanvullende voeding voor de meest kwetsbare groepen zoals kinderen, aanstaande moeders en zieken. Vrijwilligers, vanwie velen zich destijds ook voor de actie Tholen voor Polen hadden ingezet, kon den dinsdagmiddag bij de inza meling buiten de bebouwde kom men al zien dat de actie een succes zou worden. "Het minste dat je kreeg was 25 gulden" zei dhr. C. v.d. Werf. Na klokgelui gingen 's avonds van zes tot acht uur de collectanten in de bebouwde kommen op pad. Er werd gul gegeven, zo bleek bij het openen van de bussen in het ge meentehuis door notaris mr. J. Schot. Directeur J. de Waard van de Ra bobank St. Maartensdijk zorgde met twee medewerksters en de geldtelmachine voor het vlot be kend worden van het resultaat. Aan een andere tafel rekende dhr. J. Leune, chef Algemene Zaken van de gemeente, verder en pas- Uit de collectebussen kwamen dinsdagavond twee centen, maar ook twee bankbiljetten van duizend gulden. Die laat ste behoorden tot de op brengst van een collecte in de gereformeerde kerk van Tho len, die zondag 2500 gulden opbracht en dinsdag in de collectebus werd gedaan. Er was ook nog een biljet van 50 Belgische Francs, Duitse Marken en een Engelse Pen ning. Tot de opbrengst be hoorden ook 83 biljetten van honderd Nederlandse gul dens. toor v.d. Brule en dhr. v.d. Hoek noteerden de gegevens onder het oog van belangstellende collec tanten. burgemeester Baerends en de wethouders L.J. Koopman en P. van Schetsen. Gemeentebodes zorgden voor de koffie, in St. An- naland en Oud-Vossemeer bleken er straten vergeten te zijn, zodat een aantal collectanten terug moest. Na half tien maakte pas toor v.d. Brule het eindresultaat bekend. "In het begin zeiden we: met I gulden per inwoner zitten we al goed, maar het zijn er 3,28 geworden", zei de Thoolse pas toor. De burgemeester kon zich niet herinneren, dat de inzameling op Tholen ooit al eens 62 mille heeft opgebracht. "In brede lagen van de bevolking is deze actie aange slagen en daarom spreek ik na mens het gemeentebestuur mijn bijzondere dank uit aan alle in woners. Het is een succes, als je dat woord bij zulke zulke ernstige zaken als een hongersnood mag gebruiken, mijn vreugde is des te groter gezien de slechte publiciteit over Ethiopië de laatste dagen (guerNlastrijders sneden de voed selhulp voor 40.000 mensen af, beperking van godsdienstvrij heid). Dat brengt vertwijfeling en de vraag komt op: komt alles wel goed met onze gift. De politieke verschillen zijn echter opzij ge gooid en Tholen heeft gezegd: niet meer praten, maar helpen. Onze bevolking heeft een signaal gegeven voor de komende lande lijke actie: dat er brood zij in lan den waar het erg nodig. is. Ik ben ervan overtuigd, dat het Rode Kruis de weg naar de hulpbehoe vende mensen in Ethiopië weet te vinden", zei burgemeester Bae rends. Rode Kruisvoorzitter v.d. Hoek bracht alle medewerkers hartelijk dank voor de spontane medewer king. "Pastoor v.d. Brule heeft de eerste stap ondernomen en alle bevolkingsgroepen erbij betrok ken. Daarin is hij bijzonder goed geslaagd, 't Was net als in de oor log: alle hokjes van kerk en poli tiek vielen weg. Liefde duldt ook geen scheiding. Tholen was met deze actie nu eens de eerste in Nederland omdat alles al gepland was voordat de organisatie van de nationale inzameling bekend „werd. Er is een uitstekend voor- oceld gegeven", aldus v.d. Hoek. Veiling Sint Annaland, dinsdag 20 november. Bintje 14-16, Bonken 17-19, Irene 27-30. Aanvoer 31 ton. Plaats Opbrengst Per inwoner Tholen ƒ21.643,56 ƒ3,71 Oud-Vossemeer 5.697,61 ƒ2,50 St. Annaland ƒ10.900.16 ƒ3,63 Stavenisse 6.210,50 ƒ4,10 St. Maartensdijk 8.777,70 j 2,57 Scherpenisse 4.398,55 ƒ3,13 Poortvliet 4.789,15 ƒ2,84 Totaal ƒ62.417,23 ƒ3,26 De onderverdeling van de opbrengsten in verschillende soorten bank biljetten en munten was als volgt: Tholen: 2 x 1000, 32 x 100, 14 x 50. 147 x 25, 367 x 10, 354 x 5 en 1544,96 munten. Oud-Vossemeer: 8 x 100, 9 x 50, 56 x 25, 171 x 10, 162 x 5 en 591,61 munten. St. Annaland: 17 x 100, 9 x 50, 142 x 25, 294 x 10, 277 x 5 en 683,16 munten. Stavenisse: 9 x 100, 8 x 50, 87 x25, 179 x 10, 137 x 5 en 235,50 munten. St. Maartensdijk: 11 x 100, 9 x 50, 94 x 25, 254 x 10, 258 x 5 en 872,70 munten. Scherpenisse: 1 x 100, 2 x 50, 52 x 25, 152 x 10, 130 x 5 en ƒ368,55 munten. Poortvliet: 5 x 100, 10 x 50, 58 x 25, 118 x 10, 137 x 5 en 349,15 munten. Een aantal vrienden van het mannenkoor woonde de presen tatie bij, evenals burgemeester en mevrouw Baerends. "De leden halen zich veel werk op de hals", zei voorzitter van Gurp. "Twee keer per week repeteren, vele uit voeringen, die geslaagd, middel matig of een hoogtepunt zijn en dan een tweede grammofoon plaat. De eerste bleek geen win keldochter te zijn, ondanks het daarCjt voorkomende Franse lied 'Le Rossignol'. Binnen drie weken was de eerste persing uitverkocht. Dat succes en vele verzoeken om kerstliederen op te nemen, bracht Er waren vrijdagmiddag diverse genodigden presnet voor het be langrijke gebeuren. Uiteraard mevr. drs. W.P. Bouwman, In- spectrice voor Zeeland van het Ko/Lo, wethouder J. Versluijs van onderwijszaken voor de ge meente Tholen, samen met dhr. B. van Olffen, de heer J. van Pagee architect van de aanpassing en eveneens van het schoolgebouw, hoofdaannemer de heer S.W. de Korte ouders van mej. Mia Wil deman, onderwijzeres van de kleuterschool, bestuur van de scholen, ouderraad, mede zeg- genschapsraad en personeel. Maar zeker de kinderen van de kleuterschool en de lagere school mag men niet vergeten. Zij zorg den namelijk voor een vrolijk en hartverwarmend gebeuren op het wat kille plein. De buitenmuur werd door hun handelingen op gesierd met een kleurige regen boog. welke naast de stenen re genboog die geplaatst is voor de lagere school, de naam van de school onderstreept. De verschil lende kleuren van de nieuwe boog werden per klas, ondersteund door een lied over die kleur, aan gebracht. De heer C. van Dis be geleidde de kinderen op het orgel. Nadat de laatstë kleur door de kleuters in samenwerking met de inspectrice was aangebracht, kreeg zij een droogboeket over handigd en alle kinderen kregen een sporttas nee naar huis als he rinnering aan dit feestelijke ge beuren. Hierna volgde het offi ciële gedeelte van de genodigden. Eerst werd een kijkje genomen in de nieuwbouw. Deze bestaat uit een speellokaal, opvangruimte en daarbij een groot plein, een zand bak en een berging. De bouw is in frisse kleuren uitgevoerd. Stich- tingskosten bedroegen ƒ315.000,— Allereerst werd het woord gevoerd door de heer Blaas, die na schriftlezing en ge bed uit Genesis 9 vers 8-17 de bij belse betekenis van de Regenboog besprak. Het verbond dat God met de mensen sluit en dat Hij gegarandeerd zal houden. De Re genboog is een teken van hoop voor de toekomst, dat teken mo gen wij, aldus de spreker, "ook zien bij de start van de nieuwe schoolvorm, het basisonderwijs". Hij ging in op de historie van de christelijke kleuterschool en de reden waarom men de school "de Merel" heeft overgedragen aan de gemeente Tholen. Deze school zal binnenkort door de openbare kleuterschool in gebruik worden genomen. Tot nu toe was er een dependance in het gebouw van de Merel gevestigd. De overeen komst tussen de gemeente en het bestuur had nogal wat voeten in de aarde, maar nu het zover is danken wij de inspectie en de ge meente, aldus de heer Blaas voor de medewerking bij de realisering van deze nieuwbouw. Ook de ar chitect, aannemer, en onderaan nemers, de oudercommissie en het personeel kregen felicitaties en dankwoorden van de heer Blaas. Aan de inspectrice werd een vaas overhandigd behorend bij het boeket. Mevr. Bouwman had niets dan lof voor de aanbouw van de school. Nu nog de Klimroos daarbij, kon zij niet nalaten op te merken, te ruggrijpend op een opmerking die zij maakte bij de opening van De Regenboog 6 jaar geleden: Ik zie ons tot de tweede grammofoon plaat in samenwerking met Euro sound". De opnamen vonden weer op Vrederust plaats, twee lange avonden in juni. Een kanon in een aardbeienveld moest daarvoor eerst wel stil gezét worden, zoals bij de eerste plaat onweer *en vo- gelgekwetter een handicap vorm de. "Je kunt nog zo mooi zingen en dirigeren, je kunt niet van alle markten thuis zijn", bracht voor zitter van Gurp verder naar voren. "Daarom hebben we voor de hoes weer een beroep gedaan op Rob v.d. Klugt, eeu prima vent: crea tief en een ontzettend Pietje pre cies. Ben van Rooy maakte het schilderij voor de hoes: een win ters beeld vanaf de Groenedijk in St. Maartensdijk met de kerktoren op de achtergrond. Het ingelijste schilderij mag bij toerbeurt bij onze leden ophangen, eerst bij di rigent Jan Wesdorp omdat die net van Scherpenisse naar St. Anna land verhuist en er tegelijk een spijker aan kan wagen. Alleen de hoes is qua reproduktie al 22,95 waard, zodat je de plaat voor niets krijgt", zei voorzitter van Gurp gekscherend, die mevr. van Rooy nog bloemen aanbood. Van de kerstplaat zijn 500 persin gen gemaakt, alsmede 150 casset tebandjes. Er zijn Nederlandse, Duitse, Engelse, Franse en La tijnse liederen op. Stille Nacht, Nu Zijt wellecome, 't was nacht in Bethlehems dreven. Tussen de woorden van de voorzitter door, werden verschillende nummers uitgevoerd. Daarbij waren er so lo's van Han Wesdorp en Kees van Dis. Het Smalstads mannen koor bestaat uit le tenor Henk Groenhout, Han en Jaap Wes dorp, 2e tenor Kees Slager, en Han Groenhout, Bariton Siem Schot, Kees van Dis en Arie van de Ree bassen Rien Fase, Jan Fondse en Izak Kwaak. Dirigent is Jan Wesdorp, pianist Tom van Gurp. Bravo Beurzen voor Ethiopië gingen wijd open 120 schoolverlaters nog zon der werk Tentoonstelling over tweede wereldoorlog in Tholen Nieuwe kleuterschool bij C.N.S. De Regenboog Isolatie halveert muziekhinder Concordia Tholen Actie voor nieuwe uniformen Oud-Vossemeerse muziekver eniging Muziekles en Meulvliet doen Welzijnscommissie schrikken Raadsmeerderheid voor 'Ver- geet-Mij-Niet' Aanpassing haven Tholen komt nu snel Vleeskeuring... een rijkszaak Tractatie van herbenoemde burgemeester Baerends Jubilerende Eendrachtbode ontmoette velen Kerstplaat van Smalstads Mannenkoor Nieuwe predikant voor Her vormd St. Annaland De School met de Bijbel pre senteert zich BETER ALS BOER TE PAARD, DAN ALS HEER TE VOET Dit nummer bestaat uit 22 pa gina's De briefkaarten stromen binnen met de oplossing van de jubileum prijsvraag van de veertigjarige Eendrachtbode. Als uw inzending nog niet weg is, hebt u nog de kans, want uiterlijk maandag 26 november a.s. moet uw oplossing om 14.00 uur binnen zijn. Alleen abonnees mogen insturen en 1 in zending per abonnee. Doe alsnog mee en win één van de veertig waardebonnen van veertig gulden. U heeft er vast een bes temming voor in deze cadeautijd. Bewaarde Eendrachtbode vam 15 november, want prijswinnaars kunnen hun waardebon alleen bij de adverteerders in de E.B. van 15 november besteden. Stuur de briefkaart naar: Een drachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland. Voor de Nationale Collecte Gees telijk Gehandicapten is op Tholen en St. Philipsland meer gegeven dan vorig jaar: 10.690,35 tegen over 10.332,35 in 1983. Rayon leider G. Quaak is dan ook ieder een dankbaar voor de medewer king. Tholen 2970,05 Oud-Vossemeer 1343,40 St. Annaland 1627,35 Stavenisse 460,45 St. Maartensdijk 1046,26 Scherpenisse 1292,25 Poortvliet 1002,55 St. Philipsland/ Anna Jacobapolder 948,50 Voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten werd in St. Anna land 857,40 ingezameld. Inspectrice mevr. Bouwman legde met de kleuters van de Christelijke Nationale School in Tholen de laatste hand aan 'de Regenboog', zodat kleuter- en lagere school nu in één gebouw zitten. de Merel, in de Klimroos onder de Regenboog". Natuurlijk ging zij in op de komst van de basisschool die de nodige veranderingen met zich meebrengt, niet alleen voor het onderwijzend personeel maar ook voor de inspectie van het la ger- en kleuteronderwijs. Mevr. Bouwman complimenteerde de gang van zaken rond de samen voeging van de Regenboog en de Merel, met de woorden: "Het bestuur is open en aktief, het team verdraagzaam en het gemeente bestuur heeft een open oog voor de ontwikkelingen". Wethouder Versluijs zei in zijn felicitatie na mens de gemeente, heel blij te zijn met deze ingebruikname. Hier mee was immers aan een wens van de gemeente en het bestuur tege moet gekomen. Het was een goe de ruil, gevolgd op eerlijke ges prekken en gezond overleg. De architect, dhr. Van Pagee uit Middelburg overhandigde na zijn gelukwensen, aan de kleuterleids ter Mia Wildeman een panda- beer voor haar nieuwe lokaal. Hij refereerde in zijn toespraak aan de algemene bescherming die dit diertje geniet, om hiermee de be schermende taak van de kleuter juffrouw te eren. Ook waren er voor de kleuters een groot aantal poppekastpoppen als kado. Hoofdaannemer S. de Korte feli citeerde de bestuurder, het perso neel en de ouders net de nieuw bouw, en zei blij te zijn dat hij aan dit gebouw een steentje (of zo U wilt vele steentjes) had kunnen bijdragen. Hij zorgde voor een interieur voor de poppekast, met daaraan toegevoegd een wijze spreuk van dichter Vader Cats, als wens voor de kleuterjuf. De heer Fondse, schoolhoofd, sprak na mens het personeel en zei blij te zijn met deze stap op weg naar de integratie van het kleuter- en lager onderwijs. "Maar", zo zei de heer Fondse er blijven nog genoeg oneffenheden, kuilen en uithol lingen overdwars. We zetten bij deze obstakels echter het bord "werk in uitvoering", dat is het schoolwerkplan. Zodat we later kunnen komen tot één goed func tionerende basisschool, nog wel niet in één gebouw maar wie weet wat de toekomst verborgen houdt". De hele sfeer rondom het ingebruiknemen was bijzonder gezellig, er was naast een kopje koffie, gezorgd voor een traktatie in de Regenboog-kleuren, 's Avonds was er een druk bezocht "Open Huis". De bezoekers na men een kijkje in de aantrekke lijke ruimtes van de kleuters, en bezochten meteen de gemeen schapsruimte van de Regenboog waar een verkoop van gebruikt speelgoed plaatsvond, diverse lo terijen, verkoop van aardappelen e.d. Niemand ging de deur uit, zonder een bedrag te hebben bes teed voor het goede doel. Dat was "Ethiopië". Aan het einde van de avond werd door de vermoeide, maar wel dankbare Ouderraad een bedrag gemeld van 1035,60. Volgens de PvdA-fractie in de Thoolse gemeenteraad schijnt de BBA de drukke periode niet aan te kunnen. Men heeft klachten vernomen over de busverbinding van het eiland Tholen naar Berg en op Zoom. Te volle bussen, lange wachttijden, enz. "Het lijkt ons onmenselijk dat bussen veel grotere aantallen mensen vervie ren dan is toegestaan". De PvdA-fractie vraagt b. en w. van Tholen hierover contact op te nemen met de BBA of de hiervoor aangewezen instantie en de zaken door te spreken, zodat er een ver betering tot stand komt met be trekking tot die busverbinding. WONINGINRICHTING fi— L Advertentie LM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1