PLAATSELIJK NIEUWS ^PLAATSELIJK NIEUWS „PLAATSELIJK NIEUWS Donderdag 22 november 1984 EENDRACHTBODE 19 STAVENISSE SINT MAARTENSDIJK SCHERPENISSE SINT- PHILIPSLAND SLAGERIJ BOSMAN 01677-2573 TAALPRAATJE HEER (1) THOlFN STAVENISSE SCHERPENISSE SINT PHILIPSLAND OUD VOSSEMEER POORTVLIET SINT ANNAIANO SINT MAARTENSDIJK ANNA JACOBAPOLDER NIEUW VOSSEM Dl AATCCI I IIt LllCIIUfC SINT PHILIPSLAND STAVENISSE SCHERPENISSE JACOBAPOLDER NIEUW VOSSEMEER THOlEN STAVENISSE SCHE ïSf SCHERPENISSE SINT PHiLIPSLAND OUD VO OUD VOSSEMEER NA JACOBAPOLDER E SINT PHILIPSLAND POORTVLIET SINT ANNALAND NIEUW VOSSEMEER THOLEN SINT MAARTENSDIJK ANNA STAVENIS§E SCHERPENISSE school, die is aangewezen als acti- veringsschool. Zij deelde mee, dat men trachtte Gea Verkouteren zoveel mogelijk in te zetten bij af wezigheid van de leerkrachten, doch dat door lestijden van Gea op een andere school dit niet altijd zou lukken. De opening van de nieuwe kleuterschool is woensdag 28 november a.s. Voor de kinde ren is er eerst een poppentheater waarna om 15.00 uur de officiële opening zal plaats vinden, 's Avonds is er dan nog van 18.30-19.30 uur gelegenheid voor alle ouders, broertjes en zusjes, opa's en oma's e.d. om het nieuwe onderkomen te bezichtigen. De Sinterklaasviering, die op 5 december 's morgens plaats zal vinden, zal dit jaar gezien het grote aantal kinderen gescheiden plaats vinden voor de kleuter school en de le en- 2e klas van de lagere school. Na afloop zal Sin terklaas en zijn knecht nog een bezoekje brengen aan de overige klassen. Over het leerlingenaantal van de kleuterschool was Juf An na niet ontevreden. Per 1 augustus 1985 gaan de kleuterschool en de lagere school samen in één basis school. Hiervoor wordt dan één directeur benoemd. Alle hoofden van de kleuterscholen en lagere scholen kunnen naar deze functie solliciteren. Daar Anna meende dat zij niet de meest geschikte was, had zij hiernaar niet gesollici teerd. Vervolgens sprak dhr G. v.d. Hoek als-hoofd van de lagere school. Wat het leerlingenaantal betrof, kon hij een gunstige ont wikkeling melden. De nieuwe la gere klassen zijn aanmerkelijk groter dan de klassen van de schoolverlaters. Wel dacht hij dat de toename van het leerlinge naantal te laat was voor een nieu we leerkracht, daar bij het begin van de basisschool andere normen worden gehanteerd. Voor het tes ten van leerlingen heeft de hoofdenkring dit jaar gekozen voor de Zeeuwse Stichting voor Beroepenvoorlichting te Goes. Het voordeel van deze test is, dat men bij twijfelgevallen om een tweede psychologische test kan vragen. De contactavond van de 6e klas is gepland voor 10 decem ber, terwijl klas 1 t/m 5 op 11 de cember a.s. aan de beurt komt. Na het grondig overwegen van alle zaken had v.d. Broek besloten om voor het directeurschap niet te solliciteren. Het was een moeilijke beslissing voor hem geweest daar het toch wel wat vervelende con sequenties voor de school kan be tekenen. Mocht er eventueel een hoofd van een andere school sol liciteren dan zou de leerkracht met de minste dienstjaren af vloeien: kleuterjuf Karin. Dit zou dan betekenen, dat een onderw ijzer van de huidige lagere school een klas van de kleuterschool moet doen. Als er geen andere hoofden animo hebben, dan kan iemand van het eigen schoolteam solliciteren. Dhr. v. Broekhoven had hierop al positief gereageerd. Alleen was het nu nog afwachten of deze mogelijkheid zich straks zal voordoen. Dit onderwerp zorgde toch wel voor wat bezorg de vragen van de kant van de aanwezige ouders. Dhr. Goedegebuure en mevr. D. van Breda waren als leden van de ouderraad beiden aftredend. In verband met verhuizing van mevr. Coomans moest er eveneens in een tussentijdse vacature voorzien worden.Er hadden zich 5 kandi daten aangemeld. Dhr. G. Goe degebuure 57; mevr. D. v. Breda 53; mevr. G. Goedegebuure 29; mevr. B. Vossen 24; mevr. v. Leeuwen 4; dhr. K. Fase 2; dhr. J. v. Mechelen 1; dhr. M. van Poortvliet 1. Deze uitslag hield in dat Gerard Goedegebuure en Dimph van Breda voor een perio de van 3 jaar herkozen waren, terwijl Georgette Goedegebuure de plaats van Corrie Coomans in zal nemen. In de pauze werd door de ouders het leerlingenwerk in de klassen bezichtigd. Rob Ruijken van de stichting Consument en Veiligheid hield een inleiding omtrent "veiligheid in en om het huis" voor de leeftijd van 4-12 jaar. Het was een boeiend onder werp dat met een korte diaserie werd afgesloten. Smash verhoogt contributie Tijdens de jaarlijkse ledenverga dering van Smash '76 zei Voorzit ter Adrie Fase dat de nieuwe sportzaal in het eerste jaar van gebruik, afgezien van het finan ciële aspect, goed beviel. Uit het verslag van penningmeester Piet van Dijke bleek dat het bestuur dit jaar de eindjes aan elkaar heeft moeten knopen, ondanks de door de gemeente beschikbaar gestelde subsidie. Daarom is het noodza kelijk dat ook dit jaar weer tot contributieverhoging wordt over gegaan. Bij de bestuursverkiezing werden Kees Vroegop en Piet van Dijke (beiden aftredend en her kiesbaar) met meerderheid van stemmen herkozen. De in de kas- commissie aftredende Henk van der Steen werd opgevolgd door de in de algemene vergadering geko zen Gert Kleinveld. Bij de mede delingen kwamen de Thoolse kampioenschappen ter sprake, die op 22 december voor junioren en dames en op 24 december voor senioren gepland staan. De spelen worden dit jaar georganisserd door TTV AJP in De Wimpel te Sint Philipsland. Burgerlijke stand Geboorten: Hendrikje dv J. Pon steen en H. de Ruiter, Adriaan Arnold zv W. Kreukniet en A. Terlouw, Aalt Gerrit zv A.L. de Rijke en G. de Ruiter. Hvwelijken: Hendrik H. Sandi- fort 54 jr en Janny van der Sluis 35 jr- Overlijden: Johanna Dorst 79 jr ev M. Smits, Anthonetta J. van der Slikke 92 jr wv J. Stoutjesdijk. Verkoping voor de zending Zaterdag wordt in de zaal van de oud gereformeerde gemeente in de Pr. Bernhardstraat de jaarlijkse verkoping gehouden. Van half drie tot zes uur kan men er weer voor allerlei (handwerk)artikelen terecht. De opbrengst gaat naar de Mbuma-zending. Auto in de haven Toen de fam. H. zaterdagmiddag omstreeks een uur nog wat spullen uit de boot wilde halen, werd ver geten de auto op de handrem te zetten. Mevr. H. probeerde de wagen nog tegen te houden, maar dat was onbegonnen werk en zachtjes raakte de auto te water. Garage Struik takelde de auto op het droge. Een autoambulance van de alarmverkeersdienst uit Steenbergen bracht de auto naar een garage in Tholen. J.V.S. vernieuwd De jeugdvereniging J.V.S. is met frisse moed begonnen na een poosje stil te zijn geweest. Door werk en militaire dienst hadden bestuursleden weinig tijd be schikbaar, terwijl anderen een bestuurderscursus volgden, wat de vereniging ten goede kan komen. Er gebeurt nu weer van alles: Sinterklaas, disco met Scarpenes- se in de Stove, puzzeltocht, film avond, broodmaaltijd, goud van oud. Iedereen vanaf 12 jaar mag op vrijdagavond een kijkje komen nemen. Kinderen tot 12 jaar kun nen op woensdagmiddag van twee tot vier uur bij J.V.S. terecht. Laudate Dominum prima Het Chr. gemengd koor Laudate Dominum heeft zaterdag meege daan aan de jaarlijkse zangavond van de Kon. Chr. zangersbonden afdeling Zeeland. In de nieuwe kerk te Middelburg traden veer tien koren op, die door dhr. P. Kiel uit Leerdam werden beoor deeld. Deze in gesloten envelop gedane beoordeling werd aan de vertegenwoordigers van de zang verenigingen uitgereikt. Terug blikkend sprak dhr. Kiel zijn waardreing uit voor het niveau van de Zeeuwse koren. Laudate Dominum kreeg een prima waar dering en verheugd over het mooie resultaat toog men huiswa arts. Voor de keuze van de drie muziekwerken die uitgevoerd werden, kreeg men een extra compliment. Zestig kijkers naar Ben Hur Op initiatief van de Beheerscom missie werd vrijdagavond in de Stove de film Ben Hur vertoond. Zestig bezoekers keken de zes banden uit,-afgewisseld door twee pauzes. Over de film zelf waren de bezoekers zeer positief, maar hij duurde wat te lang. De Beheers commissie sprak van een geslaag de avond. !sN- Burgerlijke stand Geboorten: Dirk Francois zv C.E.D. Bentschap Knook en J. de Vos, Gommert Jacobus Cornelis zv A. Dorst en N. Lindhout, Jan- tine dv J. van der Rhee en F.A. Lindhoud, Lenny dv C.M. Stout jesdijk en W.M. Gommers, Adriana Wilhelmina Geertruida dv J.M. Moerland en P.M. de Hohd. Huwelijken: Bernardus M. Wal raven 32 jr en Jacomina M.G. Wielaard 23 jr. Overlijden: Henderik Franke 79 jr wv W.C. van Tiggele, Jacob Slager 71 jr zv A. Slager en M. van Nelisse. L.l. Potappel PTT-kantoorhouder Dhr. L.I. Potappel is dhr. L.A. Kampman opgevolgd als kan toorhouder van de PTT. Hij is ruim 25 jaar werkzaam bij de post, eerst als besteller, vervolgens als besteller-voorman en tot deze week als helper van de kantoor houder van het postkantoor in Tholen. De benoeming is officieel 1 1 november ingegaan. Dhr. Kampman heeft, gebruik makend van de VUT-regeling, de PTT- dienst verlaten. Drukke open dag L.T.S. Het schoolgebouw aan Onder de Linden en de dependance in Scherpenisse openden zaterdag middag hun deuren voor de open dag van de lagere technische school. In het hoofdgebouw de monstreerden de leerlingen vak ken zoals houtbewerking en teke nen. Docenten stonden ouders, oud-leerlingen, ouders van toe komstige leerlingen en andere be langstellenden te woord. In de kantine was er zoals gebruikelijk een tentoonstelling van werkstuk ken (gemaakt door de leerlingen), waarvan vele getuigden van vak manschap. Temidden van deze werkstukken waren er ook voor werpen te zien die op donderdag en vrijdag voor de open dag door bijna driehonderd kinderen van de Thoolse en Sint-Philiplandse lagere scholen waren gemaakt. Zo kwamen donderdag 150 kinderen met schoolhoofden en oudercom missieleden naar de L.T.S. Een dag later waren dat er tien minder. Beide dagen maakten de kinderen een brugklas-dag mee. Zo werden er technische tekeningen ge maakt, die als souvenir mee naar huis gingen. Deze kennisma- kingsdagen en de open dag van zaterdag waren een gevolg op de onlangs in Tholen gehouden on derwijsmarkt. Na al deze drukte kunnen leerlingen en personeel van de school zich weer volop aan de studie gaan wijden. NAKS boekte succes met playback-wedstrijd De activiteitencoissie van sport vereniging NAKS (trimmen, vol leybal en korfbal) is er zaterdag tijdens de feestavond in geslaagd een publiektrekkend evenement op het podium te krijgen; een piay-back-wedstrijd. De laatste tijd is deze vorm van entertain ment bijzonder 'in', en de onge veer tweehonderd toeschouwers maakten er samen met de dertien deelnemers in Haestinge een grandioos succes van. Het beste optreden wérd verzorgd door Mirjam Lindhout, die Tineke Schouten en haar Papegaaie-lied imiteerde. De tweede prijs ging naar André van Duijn (Freddy Minnekeer uit België), die tijdens het Tatata-lied een koor van ze ven pinguins (Conny en Marian van de Sande, Petra van de Spaan, Laura Peute, Wendy Potappel, Annet Hage en Izaak van Dijke) dirigeerde. Alle zeven waren ook uitgedost als deze kortgevleugelde pooldieren. Brons was er voor El vira van de Hoeven en Daphne Bijl, die als de twee dames van Maywood met het liedje Distant Love op de planken verschenen.. De drie prijswinnaars kregen een bokaal en een oorkonde. De tien overige deelnemers vielen buiten de prijzen. Onder hen was een verrassend treffende imitatie van de Amerikaanse rockband Kiss. Han van 't Hof uit Tholen, bes tuurslid van NAKS, die eerder op de avond het welkomstwoord had gesproken, nam ook de bekend making van de NAKS-sportman en-vrouw voor zijn rekening. In de elfjarige geschiedenis van de vereniging mag Peter Klomps zich de eerste sportman, en Rina Lindhout uit Stavenisse zich de eerste sportvrouw van NAKS noemen. Respectievelijk spelen ze in korfbalvereniging Emergo en volleybalvereniging Veronica. De feestavond van NAKS werd be sloten met vrolijke dansuren op de muziek van de Blue Nights met nog eens een honderdtal bezoe kers extra. Klaverjasclub Smalstad 1. J. v. Splunter 30140 p.; 2. Simon Meijer 29495 p.; 3. C. Klomps 29093 p.; 4. T. Struik 29103 p.; 5. Susan Meijer 28403 p.; 6. A. v. Beveren 27748 p.; 7. J. Meijer 27004; 8. A. v. Hulsel 26955 p.; 9. C. v. Hulsel 26922 p.; 10. C. v.d. Berge 24235 p.; 11. C. Landa 22906 p.; 12. Mevr. Govers 22240 p.; 12. L. Neele 18333 p.; 14. Mevr. Boels 14052 p.; 15. F. Mei jer 13671 p.; 16. M. Houweling 9460 p.; 17. C. v. Gasteren 5616 p.; 18. T. Klomps 4866 p. Lange najaarsactie De middenstandsvereniging Smalstad heeft voor een geheel andere winkelactie gekozen, na melijk een najaarsactie van 26 november tot 22 december. Daar in vallen St. Nicolaas en bijna ook nog de kerstdagen. Zie voor meer informatie de speciale adverten tiepagina in deze E.B., terwijl de middenstandsvereniging ook nog een boekje uitgeeft. Zaterdagmiddag om twee uur vertrekt Sinterklaas vanaf Sint Maartenshof voor een rondrit door het dorp, die op de duiven- tentoonstelling van de Zwaluwe in Heastinge eindigt. Klaverjassen De competitie-ronde van klaver jasclub De Pendelaars in café Smerdiek leverde de volgende uitslagen op: 1. P. Bout 5505 pun ten, 2. A. Arts 5220 p. 3. J. van Gorsel 5185 p. 4. W. Dane 5117 p. 5. H. Oostdijk 4908 p. 6. Mevr. Franke 4867 p. 7. R. Kwaak 4461 p. 8. P. van Bloppoel 4336 p. 9. L. Kampman 4253 p. 10. P. Bazen 4215 p. 11. R. Vermaas 40.80 p. 12. J. van Splunter 4036 p. 13. J, v. Zetten 3461 p. Vrijdagavond staat een inhaalwedstrijd op het pro gramma. Ouderavond Juliana van Stolbergschool Vorige week donderdag was ge bouw 'Calvijn' tijdens de ouder avond van de Juliana van Stol bergschool. Voorzitter Knuist opende met te laten zingen ps. 25: 2 en 6. De schriftlezing was uit 1 kron. 28, waarna hij voorging in gebed. Kort stond de voorzitter stil bij het negende vers van het gelezen schriftgedeelte, waar Da vid de laatste bevelen geeft aan Salomo en hem opwekt de Heere te dienen. Dan zal het hem wel gaan. Nu en straks. Na een welkomstwoord tot de aanwezigen gaf de voorzitter de leiding aan het hoofd van de school, de heer B. Goedhart. De kinderen van klas 1 en 2 waren aan bod om met mevr. Koop- man-Paans, hun juf de openbare les te verzorgen. Het bijbelverhaal ging over de tocht door de Rode Zee (straf en genade), daarna zin gen (belonen). Met de kleintjes is het altijd plezierig en soms on troerend. Het programma ver volgde met de muziekgroep o.l.v. Meester van de Ree, FD die zowel het instrumentale gedeelte als de samenzang deskundig begeleidde. In de pauze werd gestemd voor een lid van de Oudercommissie (ouderraad). Gekozen werd Mevr. van Dijke uit de W. Booth- straat. De voorzitter deelde voorts mee, dat de heer Hage en mevr. van Houdt-van Vossen, beiden uit de Pres. Kennedystraat waren be noemd in de definitieve mede zeggenschapsraad. De scheidende leden van zowel ouderraad als voorlopige medezeggenschaps raad, resp. de dames de Rijke, Brinkman en de heer Dorst wer den bedankt voor inzet en arbeid en ze kregen bovendien een at tentie. De directeur van het B.G.S. de heer Teerds sprak daarna over 'straffen en/of belonen', hoe? Spreker citeerde de pedagogen Luther, Teellinck en Koelman: de norm voor straffen en belonen ligt in de Heilige Schrift. Achter de straf die pijn doet, moet de ges trafte het hart voelen dat liefheeft. Zorg in de thuis- en schoolsituatie voor omstandigheden dat het kind minder kwaad gaat doen. Als alle middelen hebben gefaald, kan soms lichamelijke straf nodig zijn. Beloon niet zozeer de prestatie van een kind, als wel de inzet tot de taak. Straffen en belonen (zie het 5e gebod uit de wet van God) zijn beide opvoedingsmiddelen tot gewetensvorming. Ook in dit opvoedkundig handelen is doen en laten totaal afhankelijk van Gods zegen, aldus de directeur van het B.G.S. Er was vervolgens nog een ge- dachtenwisseling, waarna de voorzitter de spreker dankte en een cadeaubon overhandigde. Hij was verder zeer erkentelijk voor de duizend gulden, die de school had gekregen van de Herv. zen- dingskrans. Op zijn verzoek ein digde ds. van Loon met dankzeg ging nadat nog ps 66: 2 was ge zongen. Nazorg bij borstamputatie Op de koffieochtend van de Plat telandsvrouwen-afdeling sprak zuster Bonnen van het Zeeuwse Kruis over de nazorg bij borstam putatie. Dat dit onderwerp aan sprak bleek uit de aanwezigheid van 22 leden. Een filmpje toonde dat de begeleiding van vrouwen, die zo'n emotionele ingreep moesten ondergaan, veel tact eist. De één verwerkt het ook heel an ders dan de ander. De ene wil er persé over praten, een ander he lemaal niet. De één aanvaardt haar handicap en zegt waardevol ler dingen in het leven te hebben gevonden, voor de ander blijft het een gemis en ze voelt zich onge lukkig. De angst voor herhaling blijft een grote rol spelen. Er waren ook verschillende protheses te zien van merendeels zacht materiaal. Tegenwoordig kan ook borstcor- rectie worden toegepast, maar het bleef tot dusver beperkt. Een wat emotionele, maar toch leerzame ochtend, omdat iedere vrouw er mee te maken kan krijgen. Burgerlijke stand Geboorten: Levina Johanna dv W.J. Suurland en A.T. Weerheim, Willem Kornelis zv W. de Graaf en P. Hartog. Huwelijken: Pieter C. Goedege buure 19 jr en Maria W. Bevelan der 19 jr, Jan D.J. van Gorsel 25 jr en Jacoba C. Geuze 21 jr. Overlijden: Adriana Kodde 83 jr wv J. Vroegop, Johanna Hartog81 jr wv J.M. Vinjé. hairstyling shop ,LEEN RIJSTENBIL J2> molenstraat 31 oud vossemeer telefoon 01 667 2563 Advertentie I.M. Reconstructie Spuidamplein De commissie Openbare Werken van de gemeenteraad bespreekt woensdagmiddag om kwart voor twee de reconstructie van het Spuidamplein, Westzeedijk en Westkerkseweg (gedeeltelijk). Iedere belangstellende is welkom. De waterkering wordt gedeeltelijk verlegd om het huidige wegtrace te verbeteren, alsmede trottoirs en veertig parkeervakken aan te leg gen. Bovendien wordt het riole ringsstelsel aangepast. Het plan heeft mede tot doel, een betere onsluiting van en naar de campings bij Gorishoek te maken, zodat er minder verkeer in het centrum van het dorp (Hoge Markt, Weststraat) hoeft te ko men. De parkeervoorzieningen zijn ook bedoeld voor diverse ac tiviteiten die jaarlijks op het Pluimpotterein plaatsvinden. Gezichtsbehandeling Bij de jongste bijeenkomst van de plattelands vrouwenafdeling gaf schoonheidsspecialiste mevr. Ella Russchen een demonstratie ge zichtsbehandeling. Mevr. R. Bijl- Jansens was model, terwijl mevr. P.C. Hage-Jansens het commen taar verzorgde. Mevr. Russchen zal vanaf februari of maart regel matig bij de fam. Hage zijn voor behandeling en advies. Eerst werd het model zgn. ingepakt, waarna gezicht en hals werden gereinigd. Daarna epileren van de wenk brauwen en de massage. Het masker wordt opgebracht en na dat het weer is verwijderd volgt de opmaak. Het resultaat was gewel dig. Mevr. Bijl kreeg een bloe metje voor het model-staan. Mevr. Russchen werkt voor het huis Laneche dat een beauty-farm heeft in Weert. Na nog een kleine attentie van presidente Mevr. Bo- lier voor de dames Russchen en Hage werden de aanwezigen nog geadviseerd over eigen huidver zorging. Er werden 3 nieuwe leden ver welkomd. Maar die avonden wer den nog eens 7 leden geboekt. Een verrassing ook voor de presidente, die het niet eerder had meege maakt. Tot slot verzocht mevr. Hage aan de dames om hun stoel om te keren. Waar een sticker op zat, kreeg een prijs. Zo werd het een interessante, maar ook leuke avond. Ganzen 16 november organiseerde de jeugdvereniging 'Scarpenesse' het levend ganzebordspel. Als win nende ganzen kwamen over de streep: 1. Jack Vroegop, 2. Peter Jansen, 3. Peter Menheere. 23 no vember is het jeugdhonk gesloten vanwege een V.V.N. Kwis te Poortvliet. Voor de Sint Nicolaas- avond van 30 november moet men zich tijdig opgeven. 'Bidt en werkt' Op 14 november werd de 34ste jaarvergadering van de hervorm de vrouwen groep 'Bidt en Werkt' gehouden. Er waren leden, dona teurs en genodigden, een wel komstwoord, gebed en meditatie door de presidente, mevrouw A.H. Duine-Geuze en vervolgens de Jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse. Een ak- tief jaar was voorbij gegaan, waarin nogal veel penningen wa ren uitgegeven. Na het huishou delijke gedeelte hield de heer P.A. Boot uit Tholen een voordracht over de monumenten van Tholen met een dia-serie. Hij is secretaris van de vereniging Huis en Heem. Het werd zeer aandachtig gevolgd en ook daarom werd het een ge slaagde jaarvergadering. Burgerlijke stand Geboorten: Willy dv G. Prosman en W.J. de Rie, Daniël Marinus zv L. Bijl en M.C. Schot, Cornelis Lambrecht Jan zv J.A. Rottier en H.J. Quist. Overlijden: Jan Cornelis Potter 75 jr ev E.H. Vroegop, Elisabeth Quist 65jrevJ.W. Bolier. Medezeggenschapsraad ols/oks De openbare lagere school de Ee- vliet en de openbare kleuterschool 't Wantenwevertje hebben een gezamenlijke medezeggenschaps raad gekozen. De ouders hadden tien kandidaten gesteld en de op komst bij de stemming was uitste kend met 104 van de 110 ouders: 94.5%! Dhr. M.M. Hage(Bernhardstr) kreeg 80 stemmen, mevr. Ti- chem(Wilhelminastr) 55 en mevr. Geers(Burgemeet) 48 stemmen. Voor het onderwijzend personeel werden bij enkele kandidaatstel ling benoemd: de heren J.H. Kers en L. Paape en mevr. Havermans. Voorzitter van de medezeggen schapsraad werd dhr. Kers, secre taris dhr. Hage. Van de twee voorlopige medezeg genschapsraden werd afscheid genomen. Zes ouders keerden niet terug in de nieuwe gezamenlijke m.z.r. Begin volgend jaar wordt er nog een ouderraad gekozen in plaats van de huidige oudercom missie. Klaverjassen Vrijdag werd er in café 't Centrum een rik- en klaverjasavond ge houden. Uitslag klaverjassen: 1. P. Noor- dijke 5170 p.; 2. Cobl v.d. Berg 4898 p.; 3. A. van Beveren 4706 p.; 4. dhr. Rombouts 4362 p.; 5. Cobi van Hulsel 4158 p.; 6. A. van Hulsel4078 p.;7. Mevr. Rombouts 3870 p.; 8. Dhr. Vogel 3548 p.; poedelprijs. Uitslag rikken: 1. Willy Meseure 136 p.; 2. Theun Lomeyer 133 p.; 3. Isa van Hoof 118 p.; 4. Kees van Dijk 116 p.; 5. Peter Roelands 111 p.; 6. Frans Mesure 105 p.; 7. Maria van Thil- lo 103 p.; 8. Anita Lomeyer 101 p.; 9. Irene van Hoof 100 p.; 10. To Meseure 95 p.;'Stan van Hoof 92 p.; 12. Frans Disco 88 p.; 13. Lies van Tillo 84 p.; 14. Broer Bas- tiaanse 83 p.; 15. Frans Pot 81 p.; 16. Gerrit Oerlemans 80 p.; 17. Anna Oerlemans 67 p.; 18. Dien- na Vereist 62 p.; 19. Jeanne van Wijk 52 p.; 20. Yvon van Tilburg 51 p., poedelprijs. In de aanbieding: KALKOENFILET OF SCHNITZELS c oc 500 gramOaOD SCHOUDERHAM 1 on 1 50 gramaOU RUNDERROOKVLEES n oc 100 gram£iOD Woensdag: JAVAANS GEHAKT - -n 500 gram4.4U Advertentie I.M. Gemeentegarantie Woningbouw De Gemeenteraad beslist woens dagavond om half acht over het verlenen van gemeentegarantie voor leningen ten behoeve van de aankoop van huizen. Bij dhr. L.J. van Belzen uit Rotterdam gaat het om 80.000 gulden voor het pand Zijpestraat 28. Hij gaat trouwen met mej. T. Bal, onderwijzeres aan de Christelijke Koningin Ju- lianaschool, zodat hij aan de eis van Economische gebondenheid voldoet. I Ook dhr. M.W. Steijn komt uit Rotterdam, maar als oud-inwoner kan hij eveneens voor gemeente garantie in aanmerking komen. Het gaat om 100.000 gulden voor aankoop van het pand Korte Schoolstraat 11. Intussen zijn in plan de Luijster II acht woningwetwoningen in aan bouw, terwijl in Steintjeskreek te Anna Jacobapolder de eerste paal is geslagen voor vijf huizen van de stichting Gereformeerde Bouw corporatie. Twee daarvan zijn er al verhuurd, maar een vlakbij ge legen gemeentewoning staat al maanden leeg. Opbrengst collecte De collecte Nationaal Fonds Sport Gehandicapten heeft 634,05 opgebracht. De A-jeugd van voetbalvereniging NOAD '67 maakte zich sterk voor het collec teren. Gevers en collectanten har telijk dank. Gitaar en fluit Zaterdagavond om half acht ge ven Ton Huysman (gitaar) en Carla van Walsum (fluit) een concert in De Wimpel. Ton Huysmans is een bekende gitarist, waarvan meerdere grammofoon platen zijn uitgebracht. In het programma komen werken van van oude en hedendaagse com ponisten voor, zoals J.S. Bach. Eerste clubwedstrijd De Schaerpe Bliek Politiehondenvereniging De Schaerpe Bliek organiseert zater dag in het Bos van Klompe zijn eerste clubwedstrijden met zes deelnemers. Er is een ochtend- en middagprogramma van 9-LJ en 13-15 u. Er zullen een appèl en reviertest worden afgenomen, ter wijl er tevens een pakwerker aan te pas komt. De jury, bestaande uit een keurmeester, zal in hotel De Druiventros de prijzen en be ker uitreiken. Afscheid dhr. L.J. Reijgersberg Dhr. L.J. Reijgersberg nam tij dens de jaarvergadering van de Hout- en Bouwbond CNV in De Wimpel afscheid van de afdeling Sint Philipsland als districtbes tuurder in Zeeland. Reijgersberg heeft de Fliplandse afdeling in twaalf jaar tijd zien groeien van 31 naar 81 leden. Als aandenken werd hem een ballpoint overhan digd, terwijl mevr. Reijgersberg een bos bloemen in ontvangst nam. Dhr. Boumarl van het bu reau Bouw Veilig vertoonde een film met als titel "Denk om je rug". Hij had tevens verschillende beschermingsmiddelen bij zich, waar hij tekst en uitleg over gaf. Hierna werd de vergadering met een verloting besloten. Quick Step ter ziele Dansvereniging Quick Step is vrijdag na een bijna twaalf en een half jarig bestaan opgegeven. Vrijdag organiseerde men de laatste dansavond in De Wimpel en voor de muzikale omlijsting zorgde de band "Mellony". De toegang was gratis en ongeveer zestig mensen profiteerden hier van. Bejaarden terug in de tijd Dhr. L. Vogel, hoofd van een la gere school in Vlaardingen, heeft op uitnodiging van de commissie voor het open bejaardenwerk, dia's vertoond uit overgrootmoe ders tijd. De dia-serie, die werd vertoond in de kleine zaal van De Wimpel, heette "Hoe het er vroe ger uitzag in stad en dorp" en liet het leven in vroeger tijd zien. Met name de kleding, huiskamer en de zaterdagavond rond de eeuwwis seling werden in beeld gebracht. De oorspronkelijke betekenis van heer was de naam en titel door onderdanen aan een gebieder, een regeerder, aan adellijke en vor stelijke personen gegeven. Heer werd meestal gebezigd voor lagere vorsten, soms als titel voor de leenman, nog bekend in am bachtsheer. De openbare weg noemde men 's heeren wegen of straten. Vandaar de uitdrukking "langs heeren wegen wandelen", aanvankelijk met de betekenis nog in het land der levenden zijn. De landstreken van zo'n heer of leenman noemde men heerlijk heid. Daarvan is de streek in Zuid-Holland afgeleid, bekend onder de naam "De Vijfheeren- landen", een dijkdistrict gevormd door de voormalige heerlijkheden Arkel, Vianen, Hagestein, Ever- dingen en Leerdam. Een oude zegswijze luidde "Men treft er zoo geen aan in de Vijf- Heerenlanden", gebezigd voor een vreemde, rare schutter. In de Republiek der Nederlanden ken de men de titel "sterfelijk heer", ook wel sterfheer. Dat was een, meestal adellijk persoon, die door de vroedschap van een stad tot ambachtsheer was aangesteld over de gezamenlijke, onder het beheer van een stad gekomen heerlijkheden. Deze titel ging niet automatisch over op de kinderen. Ook kende men de titel predik heer bij de geestelijkheid. Zo noemde men de Dominicanen de "witte heren". De zegswijze "God is een Heer, de abt is een monnik" 's Ochtends was het een beetje mistig geweest, maar 's mid dags scheen de zon volop, zo dat het een mooie herfstdag geworden was, nu vier jaar geleden. Ik buurtte een poosje bij de buurman, die ruiters gemaakt had van lage phlox- en. Het was goed te zien, dat ze uitbundig blauw gebloeid hadden en de zoete geur hing nog overal. Als laatste werd er een opengescheurde plastic kunstmestzak bovenop ge legd, die met vier touwtjes aan de uiteinden van de ruiter- stokken werd vastgemaakt. Zo kreeg de regen geen kans om binnenin te vallen. Vroeger werdén daar jute zakken voor gebruikt, is mij eens verteld. Ruiters staan mooi in het landschap, vooral tegen de avond. Om een uur of vijf startte de buurman de trekker en ik kuierde ook naar huis om de boterham klaar te ma ken. En toen hoorde ik hem: mieuw, mieuw! En tqen zag ik hem: een héél klein poesje achter een héél groot trekkerwiel. Ik deed eerst nog, of ik niks gemerkt had, want er lopen zoveel katten in de polder. Maar het pikzwarte bijdehandje met de glinsterende kraaloogjes liep driftig mieuwend achter me aan tot de deur. En wat deed ik toen? Juist! Ik gaf hem een schoteltje melk, zocht gauw een stukje worst en toen dat verorberd was, zette ik hem buiten de deur met de woor den: "Ga nou je moeder maar weer opzoeken, hoor!" Maar die was zeker naar een ander oord vertrokken of misschien wou hij toch liever bij mensen wonen, want toen manlief even later thuiskwam, glipte hij gauw mee naar bin nen. "'k Heb gezelschap voor je meegebracht", plaagde die, wetend, dat ik nou niet be paald op een kat zat te wach ten. De hond bezorgde me al verrassingen genoeg. Maar onder het eten keek het bijdehandje zo onweerstaan baar smekend langs een stoel poot omhoog, dat we om beurten broodbeleg toewier pen. Lustte hij ook spekkorst- jes? Nou en of. De hond kon dat allemaal niet erg waarde ren en pikte geregeld jaloers grommend het lekkers van z'n rivaal af. En daarom nam ik het zwartje maar op schoot. Na hem twee keer vermanend toegesproken te hebben, dat 'ie overal vanaf moest blijven, nestelde hij'zich behaaglijk in m'n eigengebreide warme trui. Vertederd aaide ik hem over zijn kopje en bedacht, dat ik destijds met m'n nage slacht heel wat meer opvoed kundige zinnen moest laten horen, 's Avonds hield ik hem argwanend in de gaten. En toen hij na eindeloos gesnuffel in een hoek van de kamer achter de versterker weg kroop, bracht ik hem regel recht naar buiten en wees hem een plekje naast het huis. Ge hoorzaam deed 'ie wat 'ie moest doen en sprintte opge lucht voor me uit terug naar binnen. Vanaf dat moment was hij 'aangenomen'! Een half jaar later beleefde hij moedig het moederschap en ik verbaasde me, dat het zo geruisloos en vooral zindelijk plaatsvond. Eén telgje werd liefdevol door dochterlief meegenomen. Omdat manlief vond, dat 'verdonkeremanen' geen hobby moest worden, bleef het bij die ene keer. Het bijdehandje bleef klein, maar ontwikkelde zich tot een stijl volle verschijning met nette manieren. Bewoog zich vrij en blij, doch beschaafd door het poezeleven. Zeuren of stelen waren hem vreemd, hij wachtte geduldig op brokjes en hapjes 'uit de pot'. Overdag verdeelde hij de tijd met sla pen in de tuin, of holde achter spelende blaadjes en strootjes aan. Bleef veilig op het erf en duldde beslist geen katteges- puis. Vergezelde ons naar het land, waar hij knipogend de werkzaamheden volgde. Als het regende, of sneeuwde, zat hij genoegelijk onder de heg en telde honderden druppels of vlokjes, 's Avonds ging hij met manlief mee het duiven hok in en beaamde vakkun dig, dat er toch zulke mooie goeie exemplaren tussen za ten. Of kwam in huis, waar hij een uitgebreide wasbeurt de monstreerde. Gaf de hond zusterlijke kopjes en vleide zich knusjes spinnend op de bank. Hij vond het ongepast, zich in visitegesprekken te mengen en wachtte dan bui ten beleefd, tot de laatste auto het erf afreed. De nachten bracht hij afwisselend aan het voeteneind en de hooizolder door' Al deze eigenschappen en gewoontes maakten, dat hij een 'gezellig' lid van hel gezin werd. Van de zomer echter tierde hij niet en werd alsmaar mager der. Keek mismoedig naar de lekkerste hapjes en at zelfs z'n geliefde vitaminesnoepjes met lange tanden. Ik dacht dat het misschien door het warme weer kwam en raadde onwe tend op bezorgde toon: "Je moet es meer vogeltjes van gen! Dochterlief constateer de, dat er wat ongehoords in z'n lijf zat, omdat ze iets ver dachts onder z'n staart had gezien en wist: "Daar zijn pil len voor te krijgen, Ma'" Dus ging ik naar de dierenwinkel en legde de poezentoestand uit. De vrouw van de winkel had kennis van zaken en gaf me een piepklein potje met zes priegeltjes. Thuis las ik op de bijsluiter' Eén tablet per twee kilo kat en na drie weken de behandeling herhalen'. Omdat ik bijna zeker wist, dat ie niet meer woog, prakte ik zes ochtenden één medicijntje door een soepballetje' Ver beeldde ik het me, of knapte hij na drie dagen al op? Hij speelde en waste en at als nooit tevoren en z'n vacht glom in de zonneschijn Na de drie weken stapte ik opnieuw de dierenwinkel binnen en vroeg om de 'herhaling'. Dé vrouw vroeg verbaasd: "Zijn die tabletten dan nou al op?" Ik vertelde haar het medicij- nenverloQp. "Maar dan hebt u niet goed gelezen! Eén tablet en na drie weken wéér één! Ach. 't arme beestje, 't is een wonder dat 'ie nog leeft". Haar stem klonk verwijtend. Ik keek haar beschaamd aan en zei naar waarheid: "Maar hij is helemaal opgeknapt en vangt muizen bij 't leven!" "O, gelukkig. Nou ja, u bent de enige niet die zo'n kuur achter elkaar geeft. Die pillen zijn dan toch niet zo zwaar als men zegt. Maar voorlopig hoeft niets meer te geven, want het obstakel zal nu wel uitgeroeid zijn", voegde ze er sussend aan toe. Schuldbe wust kocht ik een blikje vis en deed berouwvol de inhoud in z'n etensbakje. Terwijl hij z'n snorharen aflikte, kon ik het niet laten hem eventjes te knuffelen. Ik zei fluisterend iets in z'n oor, want anders bemoeidde de hond er zich weer mee. Hij antwoordde met een heleboel kopjes. Ik hoop dat hij héél oud zal worden... duidde erop, dat de erenaam Heer God toekwam en niet zijn die naar. Daarom werd met "de grote Heer" het Opperwezen bedoeld. Om onderscheid aan te duiden tussen mannen en vrouwen ge- brqikt men vaak de uitdrukking "de heren der schepping". In la tere tijd zo veelvuldig gebruikt dat men van een clichévorm kan spreken. De term "Zich heer maken van iets" werd vroeger gebezigd in de letterlijke betekenis. Vandaar "Die een plakke niet acht, wordt geen stuiver heer". Een plakke was een muntstuk van weinig waarde. Vergelijk "Wie het kleine niet eert, is het grote niet weerd". Later ook vaak in de figuurlijke zin: zichzelf meester zijn. Om onderscheid aan te geven sprak men van hooge, machtige, groote, kleine en smalle heeren en heertjes. Een heel oud rijm was: "Alwaer op kost van kleine hee ren, De Koningen hun staet ver- meeren". En bij Huygens: "Soo ghy wilt wijs zijn, deelt geen pee- ren. In jock noch ernst met groote heeren". Bij Harrebomee komt het spreek woord met dezelfde strekking voor "Met groote heeren kleine kennis". De betekenis is: bij meerderen is geringe kennis gera den. Vergelijk: met grote heren is het kwaad kersen eten. Zo kenden de Friezen het alles zeggende spreekwoord "Grote heren zitten aan die kant van de schotel waar de dikste baars ligt". In vroeger dagen was heer boven dien de titel van met macht of ge zag beklede personen in stads- of staatsbestuur, de titel van de schout, de schepenen, de burge meesters of andere bekleders van rechterlijk of plaatselijk gezag. Vandaar "De Heeren van de Wet of van den Gerechte, de Heeren van de stad". Soms "de heer van de buurt". Dat was een lager ambtenaar, belast met toezicht in zijn wijk, later alleen met de zorg voor het bevolkingsregister. Van deze betekenis is de zegswijze af komstig "Voor de Heeren geroe pen worden". Men moest zich dan verantwoorden voor zijn daden, vaak om een vermaning te ont vangen. Vandaar ook 't Zal wat zijn als 't voor de Heeren komt". Dat werd gezegd van onbedui dende zaken, waarvan tevoren hoog werd opgegeven. Van alle bovengenoemde titels zijn veel zegswijzen afgeleid. "Soldij aan den Heer hebben" betekende geld van de overheid te goed hebben. Van onverschillig heid getuigde "Hij weet van geen Heer als van den Keizer". Bete kenis: hij stoort zich aan niets of niemand. "Heeren hebben lange armen" of "heeren hebben lange halzen" hield een waarschuwing in. De overheid bezit de macht booswichten overal, ook al duurt het lang, te grijpen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 19