Eerste expositie van Ad Moerenhout uit Smerdiek Gevonden en verloren Emancipatiebeleid Herfst kan bij de natste komen Een rondje rond de zeedijk Donderdag 15 november 1984 Oorlogstentoonstelling Heinkenszand Vrijdag 23 november, 10.00 uur, is er een vergadering van provinciale staten. De bijeenkomst is in de statenzaal, Abdij 1 1Middelburg. Zoals altijd is de vergadering openbaar. Weg Westkapelle- Domburg Patiëntenplatform Kleine kernen Beeldende kunst Proefstation fruitteelt (OM M ISSI KS Leges Abdijrestaurant IX BEROEP Een beeld van de houten sier- en kunstvoorwerpen en maquettes van Ad Moe renhout uit St. Maartensdijk, zoals die te zien zijn op zijn eerste tentoonstelling in galerie de Oogappel te Harmeien. in galerie de Oogappel te Harmolen tot 29 éecember j§:; Onder grote belangstelling is de eerste tentoonstelling van de kunstenaar Ad Moerenhout(houten objecten-airbrushing) uit St. Maartensdijk geopend. Ook voor de galerie de Oogappel in Harmeien zelf, was het de eerste expositie. Zowel de kunstenaars als de galerie waren dan ook bijzonder ingenomen met de 350 belangstellenden bij de opening. Modelmaker PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Wilt u belasting besparing? w.a. donken Op het Groepsbureau der Rijkspolitie in Tholen kunnen inlichtingen worden verstrekt over onder staande gevonden en verloren voorwerpen in de maand oktober 1984. ABDIJ Vrouwen en mannen moeten gelijke kansen hebben op deel neming in het maatschappelijk proces. Dat betekent dat zij zo wel binnen- als buitenshuis de zelfde kansen en mogelijkheden moeten hebben en dat zij de zelfde rechten en plichten heb ben voor wat betaald en onbe taald werk betreft. Zo kunnen de verschillen in positie die nu bestaan worden opgeheven. Deze doelstellingen heeft de pro vinciale emancipatiecommissie geformuleerd in de ontwerp-uit- gangspuntennota provinciaal emancipatiebeleid. Bij de provincie wordt als definitie gehanteerd de formulering van de (landelijke) emancipatiecommis sie, die neerkomt op doorbreking van het rolpatroon voor vrouwen en mannen en het inhalen van achterstanden voor vrouwen op het gebied van rechten, onderwijs en deelneming aan het maat schappelijk leven en voor mannen voor deelneming in activiteiten in de persoonlijke levenssfeer. Der de doelstelling is een algemenere waardering te bewerkstelligen voor eigenschappen en kwalitei ten die nu nog min of meet ge ringschattend aan vrouwen wor den toegekend. De ontwerpnota geeft aan op welke terreinen emancipatiebe leid van belang is: educatie, volksgezondheid en maat schappelijke dienstverlening, arbeid, ruimtelijke ordening, sport en recreatie, cultuur, pro vinciaal personeelsbeleid. Uitgangspunt van de nota is, dat niet een afzonderlijk eman cipatiebeleid kan worden ge voerd, maar dat in alle onderde len van beleid met emancipatie rekening moet worden gehou den. De provincie moet bij het maken van verordeningen de emancipa tiedoelstelling in het oog houden; bestaande verordeningen en re gelingen moeten op eventuele te kortkomingen worden getoetst. Als nota's, plannen en program ma's voor enig onderdeel van be leid worden gemaakt, moeten de emancipatie-aspecten daarin worden betrokken Het is raad zaam in zulke gevallen steeds de provinciale emancipatiecommis sie om advies te vragen. Een an der instrument dat de provincie Woensdag 14 oktober is de tentoonstelling over de oorlog en de bevrijding geopend in De Stenge, Heinkenszand. De tentoonstelling is opgebouwd uit een landelijk en een regionaal deel, waarbij het regionale deel speciaal is gericht op de Bevelan- den. Getoond worden foto's, kranteknipsels en originele docu menten uit de oorlogstijd. Bij de documenten zit een brief van een IMSB-functioneris die de gemeentelijke zaken in 's-Heer-Abtskerke wil regelen. Enkele panelen zijn ingeruimd voor de tekeningen en werkstukken van scholieren en jongeren die begin dit jaar hebben meegedaan aan de wedstrijd met het thema "Bevrijding en verdraagzaamheid Vanuit Zuid-Beveland gaat het om tekeningen van Bianca Kloos terman, Lian Bruijnzaal en en Judith Matthijsse van de openbare lagere school in Oudelande en om een groepsinzending van de derde en vierde klas van de christelijke lagere schooi in Waarde. De tentoonstelling duurt van woensdag 14 tot en met maandag 19 november. De openingstijden zijn: woensdag 14 november van 16.00 tot 21.00 uur; donderdag 15 november van 10.00-12.00 13.30-17.00 en 19.00-21.00 uur; vrijdag 16 november van 10.00-12.00 en 1-3 30-21.00 uur; zaterdag en zondag 17 en 18 november van 10.00-12.00 en 13.30-17.00 uur en maandag 19 november van 1 0.00-1 2.00, 1 3.30-1 7.00 en 1 9.00-21.00 uur. I EUWS hanteert is het verstrekken van subsidies. Door geld beschikbaar te stellen kunnen veranderings processen op gang komen en voortgang vinden. Tenslotte kan de provincie worden betrokken bij het rijks- en gemeentelijke beleid op emancipatiegebied; dit kan het best via overleg gebeuren. Voor alle beleidsterreinen die in de ontwerpnota aan bod komen, worden aanbevelingen gedaan om de emancipatie zo goed mo gelijk gestalte te geven. Bij het hoofdstuk maatschap pelijke dienstverlening en volksgezondheid wordt gecon stateerd dat veel arbeidsplaat sen door vrouwen worden be zet, zowel betaalde als onbe taalde. Tekenend is echter dat de leidinggevende en bestuur lijke functies bijna altijd door mannen worden bezet. Aanbe volen wordt daarom via scho ling, benoemingsbeleid en voorlichting ook deze plaatsen voor vrouwen open te maken. Belangrijk punt in de emancipatie is de aanwezigheid van kinderop vang; nu is de opvang veelal be perkt tot peuterspeelzalen. Beke ken moet worden hoe de provin cie hierin een rol kan spelen en bij het rijk moet om meer geld voor dit doel worden gevraagd. De provinciale emancipatiecom missie bespreekt de nota volgen de week dinsdag. (Zie de rubriek Commissies.) Het is de bedoeling dat in het voorjaar, als gedepu teerde staten een standpunt heb ben ingenomen, inspraak op de nota wordt gegeven. Staten vergadering Als gevolg van de aanpassing van de Westkapelse zeewering aan het Delta-plan moet de weg Westkapelle-Domburg worden opgebroken en wat verder land inwaarts opnieuw aangelegd. De kosten daarvan zijn voor re kening van het rijk; dit is in de Deltawet bepaald. Al eerder hebben de staten beslist, dat bij de aanleg tegelijkertijd uitrij- en parkeerstroken worden aange legd, opdat de nieuwe weg aan de eisen des tijds voldoet. Die aanpassingswerken komen voor rekening van de provincie en zij worden begroot op ruim 2 miljoen. Eerst was in de plannen een tunneltje voor voetgangers en fietsers opge nomen ter hoogte van de Hoge- weg. maar onderzoek heeft uit gewezen, dat de kosten (ƒ1,3 miljoen) in geen verhouding staan tot het gebruik. Het tun neltje is daarom uit de plannen geschrapt. Gedeputeerde sta ten vragen nu een krediet van 2.050.000, in de toekomst komt daar nog een bedrag over heen voor het maken van een deklaag van asfaltbeton. De weg is dan al enkele jaren in gebruik. Gs adviseren de staten de provin ciale raad voor de volksgezond heid opdracht te geven tot onder zoek van de mogelijkheden een patiëntenplatform in het leven te roepen. Het gaat om een overleg orgaan waar de regionaal of ca tegoriaal werkende patiëntenver enigingen tot eensluitend beleid kunnen komen. Een aantal pa tiëntenverenigingen heeft de pro Weg Westkapelle-Domburg vincie om subsidie gevraagd; gs stellen voor die verzoeken aan te houden tot het onderzoek is afge rond. 0p Schouwen-Duiveland is een kleine kernenexperiment gehou den. Mede aan de hand van de ervaringen daar is de nota "Een dorp verder - op weg naar een provinciaal kleine kernenbeleid" gemaakt. Aandacht wordt be steed aan onderwijs, werkgele genheid, dorpsvernieuwing, ver keer en vervoer enz. De staten wordt voorgesteld de nota vast te stellen. Met ingang van 1984 is er een nieuwe rijksbijdrageregeling voor de beeldende kunst. Zee land krijgt op basis van die re geling voor 1984 bijna ƒ174.000,en voor de jaren gehouden met ruim ƒ248.000,—. Gs willen het geld besteden aan kunstaan koop voor de provinciale collec tie en voor de uitleen. Ook wordt geld opzij gelegd om aan kopen van gemeenten, particu lieren en bedrijven te subsidië ren. Er ligt een voorstel een ad viescommissie in te stellen die de aankopen op hun kwaliteit moet beoordelen. De staten wordt gevraagd hiermee in te stemmen. Al sinds 1970 ontvangt het proefstation voor de fruitteelt in Wilhelminadorp een provinciale subsidie van 17.500, Voor gesteld wordt dit bedrag tot en met 1988 op te trekken tot ƒ45.000, ingaand volgend jaar. De statencommissie voor wel zijn vergadert maandag 19 no vember, 13.00 uur, in het pro vinciehuis. Op de agenda staat o.a. een aantal subsidies: Stich ting Overleg Kindercentra over 1 985, project samenwerking eer ste lijn en werkgroep industriële archeologie voor reis- en verblijf kosten correspondenten. Ook wordt gesproken over een verzoek om een eenmalig waar deringssubsidie van de werk groep Muziek van het Koninklijk Genootschap der Wetenschappen in verband met de aankoop van een Weense vleugel en een ver zoek om een eenmalig stimule ringssubsidie van de Heemkundi ge Kring Walcheren. Tenslotte staan ter discussie het provinciaal woonwagenplan 1985-1990, een boekje voor de schooljeugd over Zeeland in de tweede wereldoorlog en het jaar verslag van de provinciale onder wijsraad (POR) Dinsdag 20 november, 14.00 uur, vergadert in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg, de provinciale emancipatiecommissie. Zij be spreekt in haar vergadering de subsidieverzoeken voor 1985 en de uitgangspuntennota pro vinciaal emancipatiebeleid. Ook op 20 november, maar om 14.45 uur, vergadert de com missie ziekenhuiszorg van de provinciale raad voor de volksge zondheid in hotel Terminus te Goes Op de agenda staan het concept-planningsbesluit com putertomografie en de nota be leidsperspectief op zorgverlening door ziekenhuizen. De afdeling voortgezet onder- De staten wordt voorgesteld de vergoeding voor door de provin cie verleende diensten (leges) voor 1985 met drie procent te verhogen. Het gaat onder meer om de kosten van paspoorten en rijbewijzen, drukwerk en vergun ningen. Gs vragen de staten kredieten van 30.000,en 145.700,voor resp. de huur van het voormalige Abdijres taurant in Middelburg van het rijk en aanpassing van het ge bouw om er opnieuw een res taurant van te maken. M wijs van de provinciale onder wijsraad bespreekt in haar verga dering van woensdag 21 novem ber, 14.15 uur, o.a. de roldoor breking in het voortgezet onder wijs en de plaats en werkwijze van de afdeling. Tevens staat geagen deerd een voorstel over het ly ceum in Middelburg. Plaats van samenkomst is het provinciehuis. Tenslotte vergadert donderdag 22 november de commissie ver pleeghuiszorg en bejaardenzorg van de provinciale raad voor de volksgezondheid. De vergadering is belegd in verpleeghuis Maria Terweel in Goes. Besproken wor den het ontwerp-provinciaal ka derplan verpleeghuizen Noord Brabant en de taken van de com missie van advies en bijstand. Vervolgens staat op de agenda de nota NZR/NVAGG (Nationale Ziekenhuisraad/Nationale Vere niging voor Ambulante Geeste lijke Gezondheidszorg) over indi catiestelling opname in verpleeg huizen. Alle vergaderingen zijn open baar. Met uitzondering van de afdeling voortgezet onderwijs beginnen alle commissieverga deringen met een half uur spreekrecht voor het publiek. Woensdag 21 november, 14.00 uur, houdt de commissaris der koningin (in zijn functie van voor zitter van het college van gedepu teerde staten) een AROB-zitting. Het gaat om een kwestie waarin bijstand is geweigerd aan een in woonster van Aardenburg op grond van art. 45 van de Alge mene Bijstandswet (spoedshalve bijstand). Zoals altijd is de zitting openbaar en zij wordt gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 Uit een eerdere hobby van Ad Moerenhout, de fotografie, kwa men zo'n vier a vijf jaar geleden zijn eerste kunstwerken voort. Een voorbeeld daarvan is op de ten- toonstellling te zien: een enorm wandobject, gebaseerd op een oogdetail van een gerasterde foto, uitgevoerd in hout. Honderden zwarte en witte schijfjes van ver schillend formaat vormen een boeiend effect. Het werk van de 32-jarige Moe renhout kenmerkt zich door een grote creativiteit, die ondersteund wordt door technische perfectie. Dat laatste is niet zo verwonder lijk, want als modelmaker ver vaardigt hij prototypes van ont- werpen(van machine-onderdeel tot broekenpers) tot op de milli meter nauwkeurig. Moerenhout ontwierp ook het vignet van de galerie door alle rasterpuntjes van het fotodetail in appeltjes te veranderen. Verder zijn van hem bijzonder knappe ruimtelijke objecten te zien, even eens van* wit gelakt hout. De veel zijdigheid van de kunstenaar wordt vervolgens benadrukt door een viertal airbrushings, panelen die door middel van een uiterst nauwkeurige spuittechniek met zwarte verf en met behulp van vele sjablonen tot stand zijn ge komen. Mogelijk exposeert Ad Moerenhout zijn werk nog eens dichterbij huis, zodat er meer in woners van Tholen en St. Philips- land kennis van kunnen nemen. In de Oogappel te Harmeien zijn tegelijkertijd aquarellen van Coos Stringa-Blom te zien, alsmede ke ramische wandobjecten aan Toos van den Brink-Oomen. Openingstijden: donderdag en el ke 1ste en 3de zondag in de maand 13.30-17.00 uur, vrijdag 15.30-20.30 uur en zaterdag 11.00 tot 16.00 uur tot en met 29 de cember. wo 21 november Dankdag THOLEN do 15 nov najaarvergadering AN- BO, Hof van Holland, 14.30 u. do 15 nov Natuurvereniging, microscopie, Oesterschelp, 19.30 u. vr 15 nov najaarsvergadering Kogge, Koggedek za 17 nov feestavond De Pieter man, De Tol, 20 u. vr 23 nov Geref. vr. ver. Dorcas, verkoping handwerkart. De Win gerd, 19-21 u. vr en za 23 en 24 nov vogelten toonstelling café De Kroon za 1 dec duivententoonstelling Trouwe Duif, Hof van Holland, 16-23 u. ma 3 dec bejaardensoos, toneel middag XYZ Middelburg, Meul- vliet, 14 u. za 8 dec Natuurver, vogelexcursie Pluimpot, Ged. haven, 14 u. wo 12 dec NCVB, kerstviering. De Wingerd, 20 u. do 22 nov ANIB soosmiddag, Meulvliet di 11 dec Vergeet-Mij-Niet, kof- fie-ochtend, 9.30 u. za 15 dec Frank Boeijen Groep, Meulvliet, 21 u. POORTVLIET vr 16 nov kaartavond café 't Cen trum, 20 u. di 20 nov NCVB-avond Roeme nië, Raed'uus, 19.30 u. ma 26 nov pl. vr. avond slagers- bedrijf, Centrum, 19.30 u. za 24 uov rolleravond wielercom. Tolrust, 19 u. za 8 dec wielercross trimmers en lie. houders, Deestraat STAVENISSE vr 16 nov studiever. CalVijn, le zing dhr. Colijn over Calvijns visie op overheid, ver. geb. OGG, 19.30 u. za 15 dec oliebollenactie gym. ver. Kwiek SCHERPENISSE di 20 nov pl. vr. huidverzorging. Holland Huis, 20 u. OUD VOSSEMEER za 17 nov tentoonstelling De Zwaluw, café Schetters, 14 u. za 24 nov intocht St Nicolaas, 14 u. za 24 nov optreden poppentheater Roberty, Vossenkuil, 15 u. di 27 nov St Nicolaasavond AVB, Vossenkuil, 20 u. vr 14 dëc toneelavond, Vossen kuil, 19.30 u. SINTANNALAND za 1 dec gym. ver. 12 jr en ouder en dames, Wellevaete za 8 dec dansavond, Wellevaete, 20 u. SINT MAARTENSDIJK za 17 nov open dag LTS13.45-16 u. za 17 nov NAKS feestavond met Maak dan nü gebruik van de fiscale aftrek van lijfrente-premies door het storten van een éénmalige koopsom Voor 1984 bedraagt de maximale toegestane aftrek: ƒ15.922,— Uiteraard kunt u ook een lager bedrag storten. Kerkstraat 14 4694 BX Scherpenisse Telefoon 01666-29 79 a assurantiebezorger hypotheekadviseur Advertentie I.M. play-backwedstrijd en bal na mmv The Blue Knights, Haestin- ge, 20 u. vr en za 23 en 24 nov duiventen toonstelling, bazar en St. Nico- laasfeest, Haestinge, vr 19 en za 14 u. za 24 nov intocht St Nicolaas, 14 u. di 27 nov pl. vr. dhr. Brugman Ned. Hartst. Haestinge, 19.45 u. wo 5 dec play-back-show, oude kleuterschool, 13.30 u. vr 14 dec ontsp. avond Tandje Bij, Smalstad, 20 u. SINT PHILIPSLAND za 17 nov verkoop welfare-artike len Rode Kruis, hal De Roze- boom, 14 u. za 24 nov Ton Huijsmans gitaar en Carla van Walsum fluit, Wim pel di 27 nov NCVB mevr. Ooms over Hoe schrijf ik een boek, Ons Dorpshuis, 19.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 25 nov Joska en Liesbeth Toth, expositie schilderijen, Etce tera, 13.30-17 u. tot 3 dec kunstwerken van de maand, Markiezenhof t/m 25 feb aardewerk uit Ghana, oostvleugel M'hof di 27 nov en 4-11-18 dec ANWB cursus Pech Onderweg, Streek school West-Brabant, Ringersweg 14, 19.30 u. do 22 nov Nacht, Moeder...., mmv Linda van Dyck en Ann Hase- kamp, Stoelemat, 20.30 u. film film film ROXY 1: Conan De Vernietiger - 16 jr dag. 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. ROXY 2: Onze Eerste Wip - 16 jr, do, di wo 20 u. vr za 19 21.30 v. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. De Vrouw In Het Zand - filmliga, ma 20.30'u. CINEMACTUEEL 1: Greystoke - a.l. dag. 20 u. vr. za. 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Bolero - 16 jr dag 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. Overigen: blauwe schoudertas in houd o.a. instructeursbewijs, rij bewijs, Rabobankpasje 400,—' alles t.n.v. mevr. Van GEVONDEN: Portemonnees: zwarte heren por temonnee inhoud 5,— Geld: Eén bankbiljet van 25,— 100,— ƒ25,— Twee bankbil jetten van 200,— Sleutels: Twee antennesleutels van auto plaatje met nummer W380237; sleutelhanger met 2 sleutels; sleutelhanger met 1 sleu tel. Sieraden: Armband met plaatje Rianne, dameshorloge, parelket ting, bloedkoralenarmband met gouden slotje, doublé dameshor loge. Kledingstukken: sjaal blauw/rood/groen gestreept; handschoen met suède biesje, rood kinderlaarsje. Huisdieren: zwarte kater met wit te bef; oranje/witte lapjeskat, lapjeskat met halsbandje c.q. vlooienband; jonge poes kleuren zwart/Oranje. Overigen: gevarendriehoek, oranje Curver jerrycan, plastic grijze veilingkist, grote steeksleu- tel 24/27, hengel. VERLOREN: Portemonnees: rode damesporte monnee inhoud 80,— bruine portemonnee inhoud 10,— op schrift Margo Blaas, damesporte monnee met inhoud, rode knip- portemonnee met inhoud, bruine herenportemonnee inhoud 300 a 400 gulden, bruine herenporte monnee met inhoud, bruine por temonnee inhoud 55,— en gi ropasje. Geld: veertig gulden en bankbil jet van 50,— Sleutels: Rabobank sleutelhanger met sleutel, ring met twee sleutels (lipssleutel en magneetsleutel), sleutel bos met twee sleutels, sleutelhanger met vier sleutels, drie sleutels aan ring, waarvan één sleutel merk Yale, drie sleutels in etui, sleutel aan zwart hangertje. Sieraden: herenhorloge (in de band gegraveerd "Betty), zilveren hangertje met naam "Perry", bloed.koralenketting met gouden slotje, bloedkoralenarmband met gouden slot, gouden ring met bloedkoraal, gouden ring met in- criptie "Wim 10-12-1965". Kledingstukken: blauwe regen broek maat 164, twee regenpak ken merk Calypso kleuren blauw en rood, blauw kinderschoentje CINEMACTUEEL 3: Indiana Jones And The Temple Of Doom - a.l. dag. 20 u. vr za 19 21.30 u.zo 14, 16.30, 19 21.30 u. Haaften, leesbril bruin/beige montuur in rood/bruine koker, zwarte adidas sporttas inhoud schoenen, t-shirt en sp^*'h (merk Adidas), bedienin6 van 40x30x50 voor een aaruap- pel-opschepapparaat, bankpasje van de Bondspaarbank, paspoort t.n.v. Van As uit Oud Vossemeer, verzekeringsplaatje voor brom fiets, sportbril. Huisdieren: zwarte kater, grijze met roodachtige gloed. Zo een mooie zondagmiddag met die zachte novemberzon leent zich, vlak voor de winter met zijn ijzige kou en misschien pakken sneeuw het gezicht van het landschap bepaalt, voor een wandeling door de polder. Naar de zeedijk bijvoorbeeld. Of een rondje op de fiets. Eindelijk een dag zonder tractoren en landbouwmachines in de polder, geen geronk van zware motoren, maar rust. Een dag zonder de jachtige kenmerken van de andere dagen in de week. Op de wegen, die soms bedekt zijn met een plakkerige sliklaag, lopen jonge en oude mensen, echtparen, een moeder met haar dochter, een man en een vrouw achter een kinderwagen, een oude man op zijn fiets. Men zegt elkaar gedag. Is het de gemoedelijkheid van mensen die elkaar kennen of fatsoen? 'Un rondje roont de zjidiek' is op deze zondagmiddag een veel gebezigd tijdverdrijf. Drie uur, de zon zakt steeds dieper weg in een decor van mist en zorgt aan de waterkant voor een sprookjesachtig 'landschap'. Uit de mist klinkt het geluid van een eenzame motorboot, die als een eenling op de rustige Oosterschelde naar een onbe kende bestemming vaart. De mist koestert geheimen. De mensen die 'een rondje doenzijn misschien wel op zoek naar rust. Misschien ook niet, omdat het een manier is om mensen tegen te komen en een praatje te maken. "Lekker weer, hè?" Het water komt langzaam op, het kabbelt tegen de zwarte stenen die het begin van de zeewering vormen en schenkt rust, die intenser wordt als je de frisse zeelucht diep inademt. Wat een manier om na te denken over vriendschap, het gezin of wat je ook maar bezighoudt; over problemen of geluk. Óf om dat juist niet te doen en nergens aan te denken en gewoon even uit de sleur te zijn. Hetzelfde wil ik doen als het stormt; naar de zeedijk en het water, als najaarsstormen over Zeeland razen. Naar de zeedijk, waar de zoute wind mijn haren in alle richtingen blaast om na te denken of te vergeten. y, ,ud op dgn Br(mw Het ligt helemaal aan het gedrag van de novembermaand of deze herfst al of niet bij de allernatste zal komen. Zo bar veel regenwater is daar niet voor nodig nu er al twee natte herfstmaanden achter ons liggen. In september een landgemiddelde rond 150 mm en in oktober rond 100 mm. Het re cord over 120 jaar staat te boek voor de herfst van 1974 met een landgemiddelde (over drie maan den) van 363 mm. Natte herfsten zijn als regel zachte herfsten, want door de overwegend veel over drijvende bewolking is er 's nachts weinig afkoeling en in natte herf sten voeren als regel zuidwesten winden veel zachte lucht aan. De eerste twee novemberdagen wa ren na 1943 niet zo warm geweest. Toen in Zuid-Limburg twee da gen rond 20 graden, nu één dag. Inmiddels zijn de depressies weer de lakens gaan uitdelen en zijn .de regenwaarnemers al weer begon- nen de eerste novemberregen uit de regenmeters te gieten. Uit de statistiek is op te maken dat een droge of een natte herfst geen in vloed heeft op de winter die erop volgt. Je zou kunnen stellen dat in een herfst met veel depressies en daardoor veel regen, de kans op veel hogedruk met vorst in de winter groter zou moeten zijn. De statistiek volgt deze veronderstel ling niet. Na die record natte herfst van 1974 volgde zelfs een extreem warme winter, zelfs zonder ijsda gen (ook overdag vorst), tegen normaal 9 a 10. Tot heden hebben wij nog maar twee nachten met nachtvorst ge noteerd. In 1980 werd er op 7 no vember al geschaatst en lag er een laag sneeuw. Het kan in deze tijd van november, als het kwaad wil, al volop winters zijn, maar tot nu toe verloopt de herfst opvallend zacht. In de weidegebieden werd deze dagen nog gras gemaaid, zo groeizaam bleek ook oktober nog te zijn. Op 10 november 1908 werd de vroegste strenge vorst ge meten te Sittard, met -10 graden C op normale waarnemingshoogte van 1.50 meter.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 7